REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Podatnik, Działalność gospodarcza

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy ustanowienie służebności przesyłu podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor KIS potwierdził, że ustanowienie służebności przesyłu nie wypełnia definicji usługi, o której mowa w art. 8 ustawy i nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Czy pośrednictwo w sprzedaży instalacji fotowoltaicznych może być opodatkowane według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że wnioskodawca jest uprawniony do opodatkowania swojej działalności usługowej za pomocą ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, przy zastosowaniu stawki 8,5%.

Czy można obliczać uproszczone zaliczki na podatek PIT na podstawie deklarowanego podatku z zeznania PIT-36L?

Dyrektor KIS potwierdził, że podstawę do obliczenia zaliczek uproszczonych w roku 2023 r. będzie stanowić suma podatku należnego wynikającego z zeznania PIT-36L złożonego za rok 2021 oraz podatku wykazanego w załączniku PIT/IP do tego zeznania. Podstawą do obliczenia tych zaliczek powinna być suma podatku obliczonego wg stawki 19% PIT oraz wg stawki 5% PIT w ramach ulgi IP Box, wynikająca z zeznania podatkowego PIT-36L złożonego w poprzednim roku podatkowym. 

Urlop ojcowski i rodzicielski na działalności gospodarczej. Jakie korzyści i obowiązki?

Po narodzinach dziecka tacie przysługuje prawo do trzech rodzajów urlopu – tacierzyńskiego, ojcowskiego i rodzicielskiego. Ten pierwszy jest zależny od urlopu macierzyńskiego, a pozostałe dwa są niezależne od siebie i urlopu branego przez matkę. Z takiej formy wolnego mogą korzystać m.in. osoby prowadzące własną działalność gospodarczą.

REKLAMA

Czy zmiana statusu przedsiębiorcy wpłynie na wysokość przyznanej pomocy publicznej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że status przedsiębiorcy oraz maksymalna wartość pomocy publicznej powinny być ustalane na dzień wydania decyzji o wsparciu, natomiast otrzymana wartość nie powinna ulegać zmianie w trakcie realizacji inwestycji.

Czy zakup soczewek okularowych z filtrem światła niebieskiego można zaliczyć jako koszt uzyskania przychodu w działalności gospodarczej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydaje interpretację podatkową dotyczącą zaliczenia kosztów zakupu soczewek okularowych z filtrem światła niebieskiego jako kosztów uzyskania przychodu. KIS wyjaśnia, że taki zakup nie może być uznany za bezpośredni koszt prowadzonej działalności gospodarczej.

Czy sprzedaż nieruchomości po zakończeniu działalności gospodarczej generuje obowiązek podatkowy?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której stwierdził, że sprzedaż przedmiotowej nieruchomości po zakończeniu działalności gospodarczej nie będzie stanowić źródła przychodu, z uwagi na upływ terminu i tym samym nie będzie skutkować obowiązkiem uiszczenia podatku dochodowego.

Małe klauzule przeciwko unikaniu opodatkowania w ustawie o PIT. Motywacja biznesowa uzasadni korzyści podatkowe

Małe klauzule dot. unikaniu opodatkowania stanowią przepisy szczególne wobec ogólnej klauzuli o unikaniu opodatkowania z art. 119a Ordynacji podatkowej. Co trzeba wiedzieć o tych klauzulach?  Z przepisów dot. tych klauzul wynika jedno podstawowe zalecenie: podatnik powinien zadbać, aby jego działania miały biznesowe powody i nie wynikały przede wszystkim z chęci osiągnięcia korzyści podatkowej. 

REKLAMA

Czy wspólnicy spółki jawnej mogą skorzystać z ulgi na zabytki w przypadku remontu elewacji kamienicy?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że zainteresowani będą mogli skorzystać z ulgi na zabytki proporcjonalnie do swojego udziału w zyskach spółki jawnej w przypadku remontu zabytkowej kamienicy.

Czy nowo powstała spółka z o.o. może skorzystać z możliwości niezatrudniania pracowników przez pierwszy rok działalności spółki?

Jednoosobowa spółka z o.o. powstała  z przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej, nie jest uznawana za podmiot rozpoczynający działalność zgodnie z interpretacją Krajowej Informacji Skarbowej (KIS). Ta interpretacja dotyczy możliwości niezatrudniania pracowników przez pierwszy rok działalności spółki, co zgodnie z interpretacją nie ma zastosowania do spółki przekształcanej. Jest to istotne dla przedsiębiorcy planującego rozwinięcie swojej firmy, jak i dla organów administracji skarbowej, które otrzymują jasne wytyczne w kwestii opodatkowania takich spółek.

Czy można samodzielnie opodatkować najem nieruchomości objętych ustawową wspólnością małżeńską podatkiem VAT? Jakie prawa przysługują podatnikowi w zakresie odliczenia podatku naliczonego?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził, że Wnioskodawca może samodzielnie opodatkowywać podatkiem VAT usługi najmu nieruchomości, stanowiących ustawową wspólność małżeńską oraz, że Wnioskodawca może dokonać pełnego odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących wydatki związane z działalnością opodatkowaną.

Czy można stosować procedurę VAT-marży bez dokumentów sprzedaży?

Podatnik prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą będzie mógł zastosować procedurę VAT-marży, mimo braku dokumentów sprzedaży zawierających dane sprzedawcy. Własna ewidencja zakupów jest wystarczającym dowodem w postępowaniach podatkowych - potwierdził Dyrektor KIS.

Czy sprzedaż nieruchomości jest zwolniona z podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację indywidualną, w której wyjaśnił, że sprzedaż nieruchomości będzie podlegała zwolnieniu z naliczenia podatku VAT, jeżeli zostaną spełnione przesłanki z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy wydatki na rehabilitację i konsultacje ortopedyczne mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdza, że osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą jako instalator systemów fotowoltaicznych nie może zaliczyć wydatków na rehabilitację i konsultacje ortopedyczne jako koszty uzyskania przychodów. 

Czy w okresie zawieszenia działalności gospodarczej przychody z umowy zlecenia powinny być traktowane jako przychody z działalności wykonywanej osobiście?

Dyrektor KIS potwierdził, że przychody uzyskane z umowy zlecenia, która została zawarta w okresie zawieszenia działalności gospodarczej, należy zakwalifikować do przychodów z działalności wykonywanej osobiście, a nie przychodów z działalności gospodarczej. Przepisy podatkowe nie wprowadzają ograniczenia (czy też zakazu) wykonywania w ramach działalności wykonywanej osobiście tych samych czynności, które są przedmiotem działalności gospodarczej.

Czy świadczenia niepieniężne na rzecz spółki powinny być opodatkowane VAT?

Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) ze względu na brak spełnienia warunków wyłączających, określonych w artykule 15 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług (VAT), osoba składająca wniosek działa w charakterze podatnika VAT. Wynagrodzenie, które otrzymuje, jest uznawane za płatność za świadczenia, które można zaklasyfikować jako odpłatne usługi.

Czy sprzedaż nieruchomości przez wspólnika spółki cywilnej generuje przychód podatkowy?

Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS), transakcja sprzedaży nieruchomości przez wspólnika spółki cywilnej nie generuje przychodu po stronie wspólnika, jeżeli sprzedaż ta nastąpi po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym spółka nabyła tę nieruchomość.

Czy nabyte towary handlowe mogą być uznane jako koszty uzyskania przychodów?

 Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że nabyte towary mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów, o ile zostaną zaksięgowane w księgach rachunkowych. 

Czy kary umowne za opóźnienie dostawy stanowią koszt podatkowy?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację indywidualną, w której potwierdził, że zapłata kary umownej za brak dostawy towaru w terminie jest karą za wadliwe wykonanie usługi, a tym samym mieści się w katalogu kar umownych i odszkodowań wyłączonych z kosztów uzyskania przychodów na podstawie ustawy o PIT.

Czy sprzedaż mieszkania sprawi, że przedsiębiorca stanie się płatnikiem podatku VAT?

Dyrektor KIS potwierdził, że transakcja sprzedaży mieszkania, które wchodziło w skład przedsiębiorstwa, nie powinna sprawić, że Wnioskodawca stanie się czynnym podatnikiem VAT. Uwarunkowane jest to tym, że mieszkanie nie było towarem handlowym tylko środkiem trwałym w działalności i nie było zakupione z myślą o szybkiej odsprzedaży z zyskiem.

Czy koszty utrzymania konia w stajni mogą być zaliczone jako koszty uzyskania przychodu w prowadzonej działalności gospodarczej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdza możliwość zaliczenia wydatków związanych z utrzymaniem konia w stajni jako kosztów uzyskania przychodu.

Czy zakup zegarka, jako narzędzia do pracy dla adwokata, może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatku na zakup zegarka. Interpretacja dotyczy przypadku, w którym zegarek jest niezbędny do prawidłowego rejestrowania czasu pracy, szczególnie w sytuacji, gdy korzystanie z urządzeń elektronicznych jest zabronione. 

Czy usługi informatyczne mogą być opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych?

Dyrektor KIS potwierdził, że usługi wykonywane przez Wnioskodawcę, sklasyfikowane według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) pod 62.02.30.0, powinny być opodatkowane stawką 8,5% ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w myśl art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a u.z.p.d.

Czy odroczony zwrot kosztów nauki to koszt uzyskania przychodu dla działalności lekarskiej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że koszty związane ze zwrotem kosztów nauki za studia nie spełniają kryteriów umożliwiających ich uznawanie za koszty uzyskania przychodów. 

Czy wartość drewna pozyskanego z własnej działki może stanowić koszt uzyskania przychodu dla podatnika?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wartość pozyskanego drewna, pochodzącego z własnej działki, może stanowić koszt uzyskania przychodu z prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.

Czy wydatki na szkolenie pilota mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów?

Według interpretacji Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydatki na szkolenie pilota mogą podlegać zaliczeniu jako koszty podatkowe.

Czy odszkodowanie za wywłaszczenie nieruchomości podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której potwierdził, że w związku z wygaśnięciem prawa do używania i pobierania pożytków oraz służebności osobistej mieszkania w zamian za odszkodowanie, wnioskodawczyni nie działa w charakterze podatnika podatku VAT, co oznacza, że nie podlega opodatkowaniu.

Czy wynajem krótkoterminowy mieszkań wymaga założenia działalności gospodarczej?

Właścicielka mieszkania, posiadająca już jedno wynajmowane mieszkanie na podstawie umowy najmu okazjonalnego, zwróciła się do Krajowej Informacji Skarbowej (KIS)  z zapytaniem dotyczącym możliwości wynajmu drugiego mieszkania w ramach najmu krótkoterminowego. W odpowiedzi KIS stwierdziła, że przychody z wynajmu obu mieszkań powinny być traktowane jako najem prywatny, a nie działalność gospodarcza.

Czy spółka może skorzystać z preferencyjnej stawki podatku 9% jako mały podatnik?

Krajowa Informację Skarbowa (KIS) potwierdziła, że spółka może skorzystać z  preferencyjnej 9% stawki podatku, ponieważ spełniła warunki małego podatnika. Wartość przychodu spółki ze sprzedaży w poprzednim roku nie przekroczyła limitu 2 mln euro, co oznacza zapłatę niższego podatku w roku 2023.

Czy Gmina ma prawo do odliczenia podatku VAT od wydatków inwestycyjnych?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że Gminie będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT od wydatków inwestycyjnych poniesionych w związku z realizacją inwestycji polegającej na budowie sieci kanalizacji sanitarnej, realizowanej w ramach programu "Polski Ład", ze środków otrzymanych z Banku Gospodarstwa Krajowego.

Czy mogą mieć zastosowanie 50% koszty uzyskania przychodów dla przedstawień artystycznych?

Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) przychody generowane przez podatnika poprzez działalność gospodarczą, taką jak uczestnictwo w wydarzeniach artystycznych i tworzenie zamówionych piosenek, nie spełniają warunków pozwalających na korzystanie z ulgi w postaci 50% kosztów uzyskania przychodów.

Czy przedsiębiorca świadczący usługi techniczne bez usług doradczych może skorzystać ze zwolnienia podmiotowego w podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że przedsiębiorca, który prowadzi działalność usługową, ale nie świadczy usług doradczych, nie jest zobowiązany do odprowadzania VAT od swoich usług przy założeniu, że spełnia pozostałe warunki określone w przepisach.

Czy działalność safety assessora produktów kosmetycznych podlega opodatkowaniu VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, zgodnie z którą czynności związane z oceną bezpieczeństwa produktów kosmetycznych nie podlegają opodatkowaniu VAT. 

Czy kosmetyczka może korzystać ze zwolnienia z VAT przy sprzedaży kosmetyków i perfum?

Dyrektor KIS potwierdził, że kosmetyczka świadcząca w swoim gabinecie usługi kosmetyczne, która dodatkowo prowadzi sprzedaż stacjonarną w swoim salonie, tj. w miejscu świadczenia usług kosmetycznych, która to sprzedaż obejmuje kosmetyki i perfumy, może korzystać ze zwolnienia podmiotowego z VAT wg. art. 113 ust. 1 ustawy o VAT. 

Czy faktury wystawione przez firmę małżonki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że faktury wystawione przez małżonkę mogą stanowić koszty uzyskania przychodów, pod warunkiem, że małżonkowie prowadzą odrębne działalności gospodarcze, a wydatki zostały właściwie zewidencjonowane.

Czy możliwa jest ponowna zmiana formy opodatkowania z zasad ogólnych na podatek liniowy?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że jeżeli podatniczka złożyła zeznanie na formularzu PIT-36, deklarując opodatkowanie dochodów uzyskanych w 2022 r. według skali podatkowej i rezygnację z opodatkowania podatkiem liniowym, to nie może zrezygnować z tej formy opodatkowania przez złożenie korekty zeznania rocznego za 2022 rok.

Czy można zmienić formę opodatkowania za 2022 rok z zasad ogólnych na podatek liniowy? Przypadek błędnie złożonej deklaracji PIT-36

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że podatnik po złożeniu zeznania PIT-36 nie ma możliwości złożenia PIT 36L i tym samym zmiany formy opodatkowania za rok 2022 z opodatkowania według skali podatkowej (na zasad ogólnych) na podatek liniowy.

Czy przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne od nieruchomości mieszkalnych i użytkowych?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że, wnioskodawca ma możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne od całego budynku, w którym znajdują się zarówno lokale mieszkalne, jak i lokale użytkowe nabyte, wynajęte i wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych przed dniem 1 stycznia 2022 r.

Czy można opodatkować działalność gospodarczą na zasadzie karty podatkowej, przy jednoczesnych przychodach z najmu prywatnego?

Dyrektor KIS potwierdził możliwość opodatkowania dochodu z działalności gospodarczej w 2022 r. oraz w latach następnych (przy zachowaniu warunków art. 25 ust. 1 ww. ustawy) na zasadzie karty podatkowej, w przypadku jednoczesnego osiągania przychodów z tytułu najmu prywatnego.

Czy spółka może zastosować procedurę VAT-marża przy sprzedaży monet kolekcjonerskich?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dostawa monet kolekcjonerskich podatnikom VAT w krajach UE uprzednio importowanych lub nabytych w procedurze VAT-marża, bądź nabytych na podstawie zasad odpowiadających regulacjom krajowym dotyczącymi VAT-marża korzysta z opodatkowania na zasadzie procedury VAT-marża.

Czy zakup towaru od firmy należącej do żony można zaliczyć do kosztów podatkowych?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację indywidualną, w której potwierdził, że wydatki poniesione przez wnioskodawcę na zakup towaru w postaci mebli od przedsiębiorstwa żony, udokumentowane na podstawie wystawianych faktur mogą stanowić koszty uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej.

Jak założyć działalność gospodarczą w CEIDG?

Zakładanie własnej działalności gospodarczej to ważny krok w życiu każdego przyszłego przedsiębiorcy. Jednym z kluczowych etapów tego procesu jest rejestracja w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). W poniższym artykule znajdziesz najważniejszych informacji o CEIDG.

Czy sprzedaż nieruchomości wykorzystywanych w działalności gospodarczej stanowi przychód z działalności gospodarczej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydaje interpretację odnośnie opodatkowania sprzedaży mieszkań wykorzystywanych wcześniej w działalności gospodarczej. Dochody z takich transakcji nie są uznawane za przychód z działalności gospodarczej, lecz jako przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości, potwierdza organ podatkowy. To istotna interpretacja, wyjaśniająca opodatkowanie transakcji nieruchomości w kontekście działalności gospodarczej.

Czy sprzedaż budynku handlowo-usługowego jest zwolniona z podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że sprzedaż budynku handlowo-usługowego z prawem użytkowania wieczystego działki jest zwolniona z podatku VAT.

Czy programowanie robotów przemysłowych może być opodatkowane w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody uzyskiwane ze świadczenia usług w ramach działalności gospodarczej opisanej w PKWiU 33.20.60.0 mogą być opodatkowane 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Czy sprzedaż nieruchomości wraz z użytkowaniem wieczystym podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor KIS potwierdził, że wnioskodawcy przysługuje zwolnienie od podatku VAT przy sprzedaży budynku wraz z prawem wieczystego użytkowania gruntu.

Czy wydatki z zamówienia powinny być rozliczane przed czy po przekształceniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością nie generuje przychodu z nieodpłatnych świadczeń, ponieważ wszystkie prawa i obowiązki przechodzą na spółkę, która staje się następcą prawnym przedsiębiorcy przekształcanego.

Czy można opodatkować przychody z działalności spółki cywilnej w formie ryczałtu?

Dyrektor KIS potwierdził możliwość opodatkowania działalności w formie spółki cywilnej ryczałtem ewidencjonowanym.

Jak zaskarżyć interpretację indywidualną?

Interpretacja indywidualna to narzędzie, które pozwala podatnikom uzyskać oficjalne stanowisko organu podatkowego na temat konkretnego zagadnienia podatkowego. Jednak co zrobić, jeśli nie zgadzasz się z otrzymaną interpretacją? Poniżej znajdziesz kroki, które należy podjąć, aby zaskarżyć interpretację indywidualną.

Czy sprzedaż lokalu mieszkalnego wykorzystywanego w działalności gospodarczej generuje przychód podatkowy?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację w sprawie opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży lokalu mieszkalnego, używanego w działalności gospodarczej. Według organu, z uwagi na spełnienie warunków z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o PIT, sprzedaż lokalu nie rodzi obowiązku podatkowego dla wnioskodawcy.

REKLAMA