REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Podatki, Wynagrodzenie

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Odpowiedzialność podatnika za nieterminowe złożenie deklaracji

Obok regulowania zobowiązań podatkowych, jednym z podstawowych obowiązków ciążących na podatniku jest terminowe składanie deklaracji lub oświadczeń dotyczących rozliczeń z fiskusem. Niedopełnienie tego obowiązku stanowi niekiedy wykroczenie skarbowe.

Jaka jest kwota wolna od potrąceń obowiązkowych w 2011 roku?

Z wynagrodzenia za pracę podlegają potrąceniu określone należności. Najczęściej są to potrącenia na zaspokojenie alimentów. Potrącenia dokonywane są wynagrodzenia po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Jakie będą kwoty wolne od potraceń dobrowolnych w 2011 roku?

Pracodawca ma obowiązek wypłacać pracownikowi wynagrodzenie co miesiąc, w kwocie ustalonej w umowie o pracę lub w regulaminie wynagradzania. Jednak pracownik może w określonych sytuacjach, zgodzić się na potracenia z wynagrodzenia.

Jak rozliczyć wypłatę odprawy z tytułu zwolnień grupowych wyższą niż 15-krotność minimalnego wynagrodzenia

Z jednym z pracowników rozwiązujemy umowę o pracę z powodu likwidacji jego stanowiska pracy. Podlegamy ustawie o tzw. zwolnieniach grupowych, w związku z czym musimy wypłacić mu odprawę pieniężną. Jednak w treści wypowiedzenia umowy o pracę zagwarantowaliśmy pracownikowi odprawę w wysokości przewyższającej 15-krotność płacy minimalnej, tj. 5-krotność płacy zasadniczej tego pracownika (25 000 zł). Czy w tej sytuacji cała odprawa będzie podlegała składkom na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, czy tylko nadwyżka ponad tę kwotę? Co z podatkiem?

REKLAMA

Czy PIT można wysłać do pracownika e-mailem

W przypadku gdy pracodawca nie dokonuje rocznego obliczenia podatku na druku PIT-40, ma obowiązek wystawić pracownikom PIT-11. Pracodawcy, którzy prowadzili działalność przez cały 2010 r., powinni przekazać powyższe informacje podatnikom i urzędom skarbowym do końca lutego 2011 r.

Sposoby egzekwowania zaległości podatkowych przez samorządy

Tylko kilkadziesiąt miast ujętych w ustawowym wykazie może samodzielnie ściągać zaległe podatki lokalne, stanowiące ich dochód. Na razie nie planuje się przyznania tego uprawnienia większej grupie miejscowości, ale efekty tego typu egzekucji mogą być argumentem przemawiającym za rozszerzeniem listy.

Kiedy pracownikowi samorządowemu może być przyznane dodatkowe wynagrodzenie prowizyjne

Pracownikowi samorządowemu zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę może być przyznane dodatkowe wynagrodzenie prowizyjne za osobiste wykonywanie czynności z zakresu egzekucji administracyjnej należności pieniężnych.

Dodatki do wynagrodzenia dla pracowników samorządowych

Pracownikowi samorządowemu przysługuje: wynagrodzenie zasadnicze, dodatek za wieloletnią pracę, nagroda jubileuszowa, jednorazowa odprawa w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy, dodatkowe wynagrodzenie roczne na zasadach określonych w odrębnych przepisach, dodatek funkcyjny, dodatek specjalny oraz nagroda za szczególne osiągnięcia w pracy zawodowej.

REKLAMA

Nieściągalne wierzytelności a koszty uzyskania przychodu

Nawet uzyskanie tytułu egzekucyjnego nie gwarantuje, że będziemy w stanie odzyskać należne nam wierzytelności. Czy jednak nieściągalne długi można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu?

Prawne podsumowanie stycznia 2011 r.

Niniejsza publikacja stanowi podsumowanie najważniejszych zmian w polskich przepisach prawnych, które weszły w życie w styczniu 2011 r.

Jak ustala się wysokość minimalnego wynagrodzenia?

Wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę, jest corocznie przedmiotem negocjacji w ramach Trójstronnej Komisji.

Odpowiedzialność podatnika za nieterminowe złożenie deklaracji

Obok regulowania zobowiązań podatkowych, jednym z podstawowych obowiązków ciążących na podatniku jest terminowe składanie deklaracji lub oświadczeń dotyczących rozliczeń z fiskusem. Niedopełnienie tego obowiązku stanowi niekiedy wykroczenie skarbowe.

Czy podczas urlopu dostanę dwa wynagrodzenia?

Kodeks pracy gwarantuje pracownikom 20 lub 26 dni płatnego urlopu wypoczynkowego w ciągu roku. Za czas tego urlopu pracownikowi należy się takie samo wynagrodzenie, jak w sytuacji gdyby świadczył pracę. Co jednak w sytuacji, gdy jeden pracownik ma z pracodawcą zawartą umowę o pracę i umowę o dzieło?

Wynagrodzenie dla członków zarządu w spółce akcyjnej - porada

Jak wygląda kwestia wynagrodzenia dla członków zarządu w spółce akcyjnej? Kiedy wygasa mandat członka zarządu spółki i kiedy można go odwołać? Czy konieczne jest wpisanie tych faktów do rejestru? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w dalszej części porady.

Co należy wiedzieć o zasiłku wyrównawczym?

Zasiłek wyrównawczy jest niejako rekompensatą dla pracownika, który musi się poddać rehabilitacji zawodowej. Zasiłek wyrównawczy przysługuje, jeśli miesięczne wynagrodzenie osiągane podczas rehabilitacji jest niższe od przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

Płace w 2011 r. - najwyższe w Warszawie

Z analizy przeprowadzonej przez Dziennik Gazetę Prawną wraz z firmą Sedlak&Sedlak oraz kilkoma polskimi agencjami rekrutacyjnymi wynika, że najwięcej zarabiają pracownicy w Warszawie, zaś najmniej - w województwie podlaskim.

PKB większe o 3,8 proc. według szacunków GUS

W ubiegłym roku PKB wzrósł o ponad 2 proc. więcej niż w roku 2009. W 2010 r. przyrost wyniósł 3,8 proc, jak wynika z danych, opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny.

Czy od nagrody dla wyróżniającego się pracownika trzeba opłacić składki i podatek

Nasz zakład pracy cyklicznie organizuje wyjazdowe szkolenia dla wszystkich pracowników. W tym roku po raz pierwszy zdecydowaliśmy się na przyznanie nagród rzeczowych dla wyróżniających się pracowników, wręczanych podczas tych szkoleń. Czy wartość nagrody pracownika trzeba opodatkować i oskładkować? Czy zakład pracy może zrekompensować pracownikowi wartość odprowadzonego podatku i składek?

Odpracowywanie spóźnień a wynagrodzenie - porada

Niemalże każdemu pracownikowi zdarzyło się spóźnić do pracy, szczególnie teraz, w okresie zimowym, kiedy nie można liczyć na komunikację miejską czy pociąg. Kodeks pracy nie zawiera uregulowań dotyczących spóźniania się do pracy, każdy pracodawca ma zatem swoją praktykę w tym zakresie.

Czy bal sylwestrowy sfinansowany przez pracodawcę jest przychodem pracownika

Dlaczego większa opłata za zarządzanie oznacza mniejsze zyski z funduszy inwestycyjnych?

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak duży wpływ na zyski z funduszy inwestycyjnych ma opłata za zarządzanie funduszem, pobierana przez Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych. Przy obliczaniu procentowego zwrotu z inwestycji może ona okazać się dużo bardziej istotna niż prowizja, naliczana od poszczególnych operacji.

Stawka VAT przy zakupie przez gminę samochodu ochrony przeciwpożarowej

Zastosowanie właściwej stawki podatku od towarów i usług przez firmę biorącą udział w postępowaniu przetargowym dotyczącym zakupu samochodów ochrony przeciwpożarowej przez gminę może okazać się decydujące przy wyborze oferty. Dlatego tak istotne znaczenie ma prawidłowa wykładnia przepisów ustawy o VAT.

Jak przeliczać przychód pracownika z obcej waluty na złote

Od 1 stycznia 2011 r. obowiązują nowe, jednolite dla wszystkich podatników i płatników rozliczających się w PIT zasady przeliczania z walut obcych wartości m.in. przychodów i kosztów uzyskania przychodów. Nowe reguły dotyczą nie tylko ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ale i rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Bezpłatne szkolenie z PIT

„Podatek PIT” to najnowsze szkolenie w Akademii PARP. Przedsiębiorcy i pracownicy, którzy poszukują aktualnej wiedzy na temat podatków, mogą zarejestrować się na portalu uwww.akademiaparp.gov.pl i skorzystać z bezpłatnych szkoleń.

Zmiany w funkcjonowaniu zakładów pracy chronionej

Uzyskane w danym roku środki zakładowego funduszu rehabilitacji pochodzące ze zwolnień podatkowych oraz kwot pobranych zaliczek na podatek dochodowy pracodawca powinien wydatkować do końca grudnia następnego roku. Jeżeli do tej daty zasoby te nie zostaną spożytkowane, podlegają obowiązkowej wpłacie na PFRON.

Szkolenia z zakresu bhp są zwolnione z podatku VAT - informacja Ministerstwa Finansów

Szkolenia bhp są zwolnione od podatku od towarów i usług. Jednakże, jak informuje Ministerstwo Finansów, szkolenia te powinny być prowadzone zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. Nr 180, poz. 1860 z późn. zm.).

Odpowiedzialność podatkowa kierownika jednostki

Uniknięcie przez kierownika jednostki sankcji z tytułu nieprzestrzegania przepisów podatkowych zależy przede wszystkim od prawidłowego i terminowego wypełniania nałożonych nań obowiązków.

Jakie towary i usługi są opodatkowane stawką 8% VAT

Z początkiem roku 2011 weszły w życie nowe, podwyższone stawki podatku VAT. O jeden punkt procentowy podwyższono stawki: z 22% do 23% oraz z 7% do 8%. Prezentujemy towary i usługi opodatkowane stawką 8%.

Jakie są zasady odliczenia wydatków na samochód w uldze rehabilitacyjnej

Proszę o wyjaśnienie warunków odliczenia od dochodu kwoty 2.280,00 zł w związku z korzystaniem z samochodu osobowego dla celów związanych z rehabilitacją osoby niepełnosprawnej.

Jak uniknąć przejęcia zobowiązań podatkowych spadkodawcy?

Aby uniknąć przejęcia obowiązku podatkowego w spadku, spadkobiercy mogą wnioskować do organu podatkowego o odroczenie terminu płatności podatku, zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę lub rozłożenie zapłaty powyższych należności na raty, bądź umorzenie ich w całości lub w części, jak również umorzenie opłaty prolongacyjnej.

Opodatkowanie pakietów medycznych fundowanych przez pracodawców

Pakiety medyczne fundowane przez firmy pracownikom nadal będą zwolnione z VAT - poinformowała rzeczniczka prasowa resortu finansów Magdalena Kobos.

Wypłata rekompensaty z tytułu rozwiązania umowy o pracę na podstawie pozasądowego porozumienia stron stanowi przychód do opodatkowania – indywidualne stanowisko fiskusa

Rekompensata pieniężna wypłacona pracownikowi przez pracodawcę na podstawie pozasądowego porozumienia stron nie jest odszkodowaniem, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 3 i pkt 3b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym nie korzysta ze zwolnienia z podatku – tak uznał dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 6 grudnia 2010 r. (nr IPPB2/415-770/10-4/AS).

Najważniejsze zmiany przepisów obowiązujące od 2011 roku

Od stycznia 2011 r. weszły w życie nowe przepisy z prawa pracy, prawa podatkowego, a także zmiany związane bezpośrednio z wdrożeniem dyrektyw Unii Europejskiej. Ustawodawca przygotował też zmiany związane z obowiązkiem meldunkowym, które wejdą w życie w II połowie 2011 r.

Mniejsze wpływy z podatku od nieruchomości

Od 1 stycznia 2011 r. obowiązują zmienione przepisy ustawy o podatkach i opłatach lokalnych rozszerzające obowiązek stosowania przez gminy preferencyjnej stawki podatku od nieruchomości na dodatkowe obiekty.

Mniejsze wpływy z podatku od nieruchomości

Od 1 stycznia 2011 r. obowiązują zmienione przepisy ustawy o podatkach i opłatach lokalnych rozszerzające obowiązek stosowania przez gminy preferencyjnej stawki podatku od nieruchomości na dodatkowe obiekty.

Odpowiedzialność płatnika za nieterminowe złożenie deklaracji

Na płatniku ciąży szereg obowiązków nałożonych na niego przepisami ordynacji podatkowej, w tym obowiązek składania deklaracji dotyczących rozliczeń podatników – nie tylko odpowiednim urzędom skarbowym, ale też samym podatnikom. Niedopełnienie tego obowiązku stanowi niekiedy wykroczenie skarbowe.

Stawka VAT przy zakupie przez gminę samochodu ochrony przeciwpożarowej

Zastosowanie właściwej stawki podatku od towarów i usług przez firmę biorącą udział w postępowaniu przetargowym dotyczącym zakupu samochodów ochrony przeciwpożarowej przez gminę może okazać się decydujące przy wyborze oferty. Dlatego tak istotne znaczenie ma prawidłowa wykładnia przepisów ustawy o VAT.

Jakie są zasady wynagradzania pracowników młodocianych

Zasady wynagradzania pracowników młodocianych określa rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania.

Nagroda jubileuszowa dla pracowników Biura Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji

Rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 23 grudnia 2002 r. w sprawie zasad wynagradzania oraz wymogów kwalifikacyjnych pracowników Biura Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji określa zasady wynagradzania oraz wymagania kwalifikacyjne w zakresie wykształcenia i praktyki zawodowej oraz szczegółowe zasady ustalania i wypłacania innych świadczeń przysługujących pracownikom Biura Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Nagroda jubileuszowa dla funkcjonariusza Agencji Wywiadu

Funkcjonariuszom Agencji Wywiadu przysługuje nagroda jubileuszowa za określoną liczbę lat pełnienia tej ważnej, ale jak niebezpiecznej funkcji. Funkcjonariuszowi przysługują nagrody jubileuszowe w wysokości: po 20 latach służby — 75 %, po 25 latach służby — 100 %, po 30 latach służby — 150 %, po 35 latach służby — 200 %, po 40 latach służby — 300 % miesięcznego uposażenia zasadniczego, wraz z dodatkami o charakterze stałym.

Dziś ostatni dzień na złożenie PIT-12

Dziś mija ostatni dzień na złożenie pracodawcy oświadczenia na druku PIT-12.

Zapłacone za byłego pracownika składki ubezpieczeniowe oraz odsetki za zwłokę stanowią jego przychód – indywidualne stanowisko fiskusa

Z dniem, w którym pracodawca uregulował za byłego pracownika niedopłatę składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe do ZUS oraz poniósł koszty odsetek z tytułu nieterminowej zapłaty, powstaje przychód po stronie pracownika. Przychód ten należy opodatkować i wykazać w informacji PIT-11 za rok, w którym te składki i odsetki zostały zapłacone – tak uznał dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 1 grudnia 2010 r. (nr IPPB2/415-788/10-2/AS).

Wypełnianie PIT-ów przez pracodawców

Z możliwości sporządzenia rocznego obliczenia podatku pracownika przez pracodawcę w 2009 roku skorzystało prawie 6 mln osób. To obrazuje, jak znacznym obciążeniem biurokratycznym jest ten obowiązek, który - zdaniem Pracodawców RP - powinien być zniesiony.

Dodatek za wieloletnią pracę dla pracownika samorządowego

Dodatek za wysługę lat obligatoryjnie m.in. przysługuje pracownikom samorządowym. Ustawodawca w Ustawie o pracownikach samorządowych określił warunki jakie pracownik samorządowy musi spełnić, aby otrzymać dodatek za wieloletnią pracę.

Najważniejsze zmiany przepisów obowiązujące od 2011 roku

Od stycznia 2011 r. weszły w życie nowe przepisy z prawa pracy, prawa podatkowego, a także zmiany związane bezpośrednio z wdrożeniem dyrektyw Unii Europejskiej. Ustawodawca przygotował też zmiany związane z obowiązkiem meldunkowym, które wejdą w życie w II połowie 2011 r.

Deklaracja CIT-10Z - kto, kiedy, jak ma obowiązek ją złożyć

Do końca stycznia 2011 r. płatnicy zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych, których rok podatkowy odpowiada kalendarzowemu, mają obowiązek złożyć deklarację CIT-10Z za rok 2010. Deklaracja ta zastąpiła deklarację CIT-10R i jest składana po raz pierwszy za 2010 r.

Nowelizacja ustawy o VAT godzi w pracowników

Zmiany w rozliczaniu „małych” umów zlecenia i o dzieło

Od 1 stycznia 2011 r. zmieniły się zasady pobierania 18% zryczałtowanego podatku dochodowego m.in. od przychodów z umów zlecenia i o dzieło zawartych z osobami niebędącymi pracownikami płatnika, gdy kwota należności nie przekracza 200 zł. Zmiany te są korzystne dla płatników, gdyż upraszczają obowiązek rozliczania takich umów, ale znacząco obciążają budżet podatników.

Czy warto zainwestować w mieszkanie z TBS-u?

Własne mieszkanie jest marzeniem niejednego Polaka. Niestety, nie każdego stać na tak dużą inwestycję. W związku z tym można szukać innego sposobu na „mieszkanie na swoim”. Dla niektórych atrakcyjną alternatywą są TBS-y. Czy warto pokładać w nich nadzieje?

Przekazanie odzieży roboczej na własność pracowników

W załączniku do zakładowego regulaminu pracy określiliśmy okresy użytkowania poszczególnych elementów odzieży i obuwia roboczego, w które wyposażani są nasi pracownicy. Przykładowo, magazynier otrzymuje fartuch ochronny na 12 miesięcy i rękawice ochronne na 6 miesięcy. Po upływie tych okresów pracownikom wydawane są nowe elementy ubioru. Co powinniśmy robić z dotychczas używaną odzieżą? Stopień jej zużycia bywa różny. Niektórzy pracownicy pytają, czy mogą zatrzymać na własność jakieś elementy ubioru, jeśli wciąż nadają się one do użytku. Czy możemy się na to zgodzić?

REKLAMA