REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Podatki, Unia Europejska

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Co warto wiedzieć o spółkach cypryjskich?

Najpopularniejszą formą prawno – organizacyjną dla spółek zakładanych przez obcokrajowców na Cyprze jest spółka Private Company Limited of Shares odpowiadająca polskiej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością.

Zmiany w uldze internetowej od 2013 roku

Głośno jest o odstąpieniu od instytucji ulgi podatkowej od 2013 roku. Ulga ta jednak będzie dalej funkcjonować, zmienią się jednak nieco zasady, na jakich będzie można z niej skorzystać.

Ochrona firm przed oszustwami marketingowymi

Komisja Europejska zaprezentowała szereg działań mających na celu wyeliminowanie oszustw marketingowych grożących przedsiębiorcom. Jakie działania mają uchronić przedsiębiorców przed oszustwami marketingowymi?

Jak uniknąć opłacania podatku ryczałtowego od wynagrodzenia z umowy zlecenia

Chcemy podpisać umowę zlecenia z 23-letnim studentem. Planujemy rozliczać się z nim cyklicznie, co miesiąc, przy czym kwoty miesięcznego wynagrodzenia nie przekroczą 200 zł. Czy jeśli w umowach określimy taką wysokość wynagrodzenia, a przychód zleceniobiorcy w 2012 r. nie przekroczy 3091 zł, to odzyska on podatek zapłacony w tym roku z zawartych umów?

REKLAMA

GMO w Polsce - pytania i odpowiedzi

GMO w Polsce stało się głośnym tematem po przegłosowaniu przez Sejm zmian umożliwiających wprowadzenie w Polsce upraw modyfikowanych genetycznie. Jakie jest stanowisko polskiego rządu w sprawie GMO?

Rejestracja samochodu a pobyt czasowy i stały w UE

W zależności do długości pobytu w kraju Unii Europejskiej zmieniają się zasady rejestracji samochodu. Inne są zasady rejestracji samochodu w trakcie pobytu czasowego, a inne przy pobycie stałym.

Jak zarejestrować samochód w Unii Europejskiej?

Samochód można zarejestrować jedynie w tym kraju UE, w którym posiada się stałe miejsce zamieszkania. Jakie formalności należy spełnić, aby zarejestrować samochód w Unii Europejskiej?

Ucz się Jasiu, ucz ... informatyki i przedsiębiorczości

Zdaniem Komisji Europejskiej aby młodzi ludzie byli odpowiednio przygotowani do wejścia na aktualny rynek pracy, w programach nauczania powinny znaleźć się kompetencje informatyczne, umiejętności w zakresie przedsiębiorczości i kompetencje obywatelskie. Niestety szkoły nie poświęcają wystarczającej uwagi tym umiejętnościom. Tymczasem wskaźnik bezrobocia wśród młodzieży w Unii Europejskiej wynosi około 23%, przy ponad 2 mln nieobsadzonych miejsc pracy. Wymaga to zdaniem KE nowego podejścia do edukacji dzieci i młodzieży.

REKLAMA

Polacy znają swoje prawa podczas zakupów w Europie

Polski konsument na zakupach w Europie coraz częściej ma świadomość swoich praw. Najwięcej problemów niosą kwestie związane z transportem.

Podatkowe ułatwienia dla przedsiębiorców

Od pewnego czasu rząd deklaruje, że aby ułatwić życie przedsiębiorcom wprowadzi zmiany w ustawie o VAT. W efekcie, mali podatnicy (firmy, których sprzedaż nie przekroczyła rocznie 1,2 mln euro) będą mogli rozliczać VAT w momencie otrzymania zapłaty i nie będzie miało znaczenia z jakim opóźnieniem do niej dojdzie. W obecnym stanie prawnym, podatnicy, którzy wybrali tzw. kasowy VAT, mogą czekać z uregulowaniem podatku maksymalnie 90 dni.

Czy spłata w ramach działu spadku to przychód objęty podatkiem dochodowym?

Nabycie spadku to zdarzenie, które wiąże się często z koniecznością rozstrzygnięcia złożonych problemów i wątpliwości prawnych. Problemy takie mogą powstawać zwłaszcza w sytuacji, gdy spadek po zmarłej osobie dziedziczy wielu spadkobierców. Prawo spadkowe to dziedzina, w której wykształciło się bogate orzecznictwo sądowe, ułatwiające rozstrzyganie w praktyce problemów dotyczących praw do spadku.

Zmiany w Kodeksie postępowania karnego

Nowelizacja kodeksu postępowania karnego zobowiąże sądy oraz prokuratorów do zwracania się o informację co do prowadzonych postępowań karnych przez inne państwa członkowskie Unii Europejskiej.

Rzym III bez Polski

Na podstawie unijnego rozporządzenia, zwanego Rzym III małżonkowie mają możliwość wyboru prawa, które ma być zastosowane do ich rozwodu, czy separacji. Akt ten od 21 czerwca 2012 r. obowiązuje w Belgii, Bułgarii, Niemczech. Francji, Portugalii, Hiszpanii, Włoszech, Malcie, Łotwie, Luksemburgu, Węgrzech, Austrii, Rumunii i Słowenii.

Podatek od umowy pożyczki

Podatek od umowy pożyczki wynosi co do zasady 2%. Stawka podatku w wyjątkowych przypadkach może wynosić również 20%.

Szczepienia przeciwko grypie - czy to przychód pracownika?

Jeśli koszty szczepienia zostaną w całości sfinansowane ze środków zakładu pracy, wartość szczepień przeciw grypie będzie dla pracowników przychodem ze stosunku pracy. Od wartości szczepienia przypadającego na każdego pracownika powinni Państwo odprowadzić składki i zaliczkę na podatek. W ten sam sposób powinni Państwo rozliczyć koszty szczepień poniesione za zleceniobiorców.

RON, MON i DON - liczba oktanowa paliwa

Zdarza się, że w zależności od kraju czy regionu na świecie paliwo istotnie różni się pod względem liczby oktanowej. Z czego wynika ta różnica? Czy różnica w jakości paliwa na świecie jest aż tak duża?

Kasy fiskalne w 2013 r.

Ministerstwo Finansów powoli chce likwidować zwolnienia od stosowania kas fiskalnych. Na początku obniża limity.

Poświadczenia spadkowego dokonamy w całej Europie

Europejskie Poświadczenie Spadkowe ma ułatwić wykazywanie praw do spadku we wszystkich państwach członkowskich Unii.

Niebieska karta UE

Niebieska Karta UE to zezwolenie udzielane obywatelowi państwa trzeciego przez państwo członkowskie w celu podjęcia na jego terytorium zatrudnienia na okres dłuższy niż 3 miesiące w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji.

Państwa UE uzyskają więcej informacji o podatnikach

Zmiany w Ordynacji podatkowej spowodują, iż zakres informacji podatkowych podlegających wymianie między państwami wspólnoty będzie większy niż dotychczas.

Na czym polega swoboda przedsiębiorczości?

Istotą swobody przedsiębiorczości jest umożliwienie prowadzenia działalności gospodarczej obywatelom jednego państwa członkowskiego UE w innym państwie członkowskim.

W 2013 r. wzrośnie ulga prorodzinna

Rząd wraz z początkiem 2013 r. planuje zwiększyć ulgę prorodzinną dla rodzin z trojgiem i więcej dzieci.

Komisja Europejska mobilnie o prawach pasażerów

Komisja Europejska przygotowała aplikację na smartfony, wyjaśniającą podróżującym ich prawa w trudnych sytuacjach. To część kampanii "Prawa pasażera w zasięgu ręki".

Zmiana umowy podatkowej z Luksemburgiem

Niezwykle istotną zmianą, jaka zaszła na gruncie prawa podatkowego jest podpisanie 7 czerwca 2012 r. przez Rzeczpospolitą Polską oraz Wielkie Księstwo Luksemburskie protokołu zmieniającego Konwencję w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku. Wprowadzone modyfikacje objęły postanowienia dotyczących metod unikania podwójnego opodatkowania oraz w zakresie opodatkowania odsetek i należności licencyjnych.

Opodatkowanie odsetek od pożyczek udzielonych za granicą

Czy osoba udzielająca pożyczek prywatnych za granicą musi zapłacić odsetki uzyskane z tego tytułu w Polsce?

Pomoc w spłacie kredytu a podatki

Młode osoby biorące kredyt mieszkaniowy często mogą liczyć na pomoc rodziny lub innych osób w jego spłacie. Niestety jakkolwiek może się to wydawać niesprawiedliwe – może się to wiązać z powstaniem obowiązku podatkowego po stronie kredytobiorcy.

Budżet państwa w 2013 r. - znamy prognozę Ministerstwa Finansów

Ministerstwo Finansów opublikowało założenia projektu budżetu państwa na 2013 rok.

Pomoc domowa we Włoszech - prawo, formalności

Warunki zatrudnienia obywateli Unii Europejskiej w charakterze pomocy domowej są takie same jak dla obywateli Włoch. Przed podjęciem pracy najlepiej jest zawrzeć na piśmie ustalone warunki zatrudnienia.

Reforma postępowania karnego uprości procedurę w UE

Po zmianie kodeksu postępowania karnego każde z państw członkowskich UE będzie mogło - po dokonaniu uzgodnień z innym państwem - przekazać do dalszego prowadzenia wszczęte postępowanie karne, a tym samym zakończyć to, które samo prowadziło.

Jak naliczyć składki i podatek od zaległego wynagrodzenia

Otrzymaliśmy wyrok, w którym sąd pracy zasądził od nas na rzecz byłego pracownika wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych w 2010 r. Czy od takiego wynagrodzenia powinniśmy potrącić składki ZUS oraz zaliczkę na podatek dochodowy? Czy w podstawie do oskładkowania i opodatkowania należy uwzględnić tylko należność główną, czy również kwotę odsetek?

Czy od alimentów musimy zapłacić podatek?

Podatek od alimentów powinniśmy zapłacić wówczas, gdy są one faktycznie otrzymane. Jednak prawo przewiduje tu kilka wyjątków.

UE: Rozpad strefy euro nieunikniony?

Europa przygotowuje się na wypadek rozpadu strefy euro po ogłoszeniu bankructwa Grecji. Przygotowania do rozpadu strefy euro rozpoczęły także europejskie kraje spoza niej, a nawet spoza Unii Europejskiej.

Stawka kilomentrówki do zmiany

Projekt przewiduje aktualizację stawek za 1 km przebiegu pojazdu do wysokości przeciętnych kosztów ponoszonych przez pracowników w związku ze służbowym użytkowaniem pojazdów prywatnych. Dziś stawka kilometrówki uzależniona jest od pojemności skokowej silnika.

Roaming 2012: od lipca zapłacimy mniej

Wraz z dniem 1 lipca obniżeniu ulegają stawki za usługi roamingowe na ternie Unii Europejskiej.

Wakacyjna praca we Włoszech - o czym pamiętać?

Przed wyjazdem do sezonowej pracy we Włoszech powinniśmy poznać ogólne informacje dotyczące praw pobytowych.

Czy do kosztów uzyskania przychodu można zaliczyć odsetki od kredytu na wypłatę dywidendy?

3 kwietnia 2012 r. Naczelny Sąd Administracyjny (sygn. akt. II FSK 249/12) rozstrzygnął wątpliwości związane z zakwalifikowaniem odsetek od kredytu zaciągniętego na wypłaty dywidendy jako kosztów uzyskania przychodów.

Projekt Unii Europejskiej w celu poprawy bezpieczeństwa na polskich drogach

W Europie Środkowej odnotowuje się zdecydowanie wyższą liczbę wypadków śmiertelnych przypadających na milion mieszkańców niż w Europie Zachodniej. Unia Europejska postanowiła to zmienić. Jak? Tego dowiecie się poniżej.

Kiedy odpowiada się majątkiem wspólnym za zobowiązania podatkowe małżonka?

Ordynacja podatkowa zawiera własną regulację dot. odpowiedzialności majątkiem wspólnym, za zobowiązania podatkowe jednego z małżonków.

Czy trzeba zapłacić 1 zł podatku?

Czy trzeba zapłacić 1 zł podatku? Przepisy nie wprowadzają limitów kwotowych podatków podlegających obowiązkowi zapłaty, czy egzekucji. Dlatego też podatnik ma obowiązek zapłacić nawet 1 zł podatku (np. dopłaty PIT) – jeżeli taka suma wyjdzie mu w rozliczeniu podatkowym.

Czy można uzyskać odroczenie płatności podatku?

Odroczenie płatności podatku jest możliwe pod warunkiem, że zdążymy złożyć wniosek do 30 kwietnia. Jeśli przekroczymy termin składania odroczenia podatku musimy liczyć się z postępowaniem karno-skarbowym i z odsetkami.

Uregulowania międzynarodowe w zwalczaniu korupcji

W niniejszym artykule przedstawiono najważniejsze regulacje dotyczące zwalczania korupcji z punktu widzenia funkcjonowania polskich przedsiębiorstw na rynku międzynarodowym.

Czy artykuły spożywcze zapewnione pracownikom są przychodem ze stosunku pracy

Zapewniamy pracownikom herbatę, kawę, cukier i śmietankę do kawy. Produkty te znajdują się w zakładowej kuchni i są przeznaczone do ogólnego spożycia. Zdarza się, że z tych produktów korzystają również kontrahenci. Czy wartość tych produktów powinniśmy doliczyć do przychodu pracowników?

Jak płacić składki i podatek za osobę współpracującą

Jestem przedsiębiorcą wykonującym jednoosobową działalność gospodarczą. Od 1 maja chciałbym w swojej firmie zatrudnić na podstawie umowy o pracę (wynagrodzenie powyżej minimalnego) żonę, która jest jednocześnie przedsiębiorcą – wspólnikiem spółki cywilnej. Mamy różne adresy zamieszkania, ale prowadzimy wspólne gospodarstwo domowe. Jak powinienem rozliczać za żonę płace i ZUS? Które składniki wynagrodzenia żony będą mogły stanowić koszt uzyskania przychodu w mojej firmie? Czy żona będzie musiała opłacać składki na ubezpieczenia społeczne z tytułu posiadania statusu wspólnika spółki cywilnej? Czy sytuacja byłaby inna, gdybym zatrudnił ją na podstawie umowy zlecenia (zamiast umowy o pracę), a podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne byłaby niższa niż pracownicza?

Czy artykuły spożywcze zapewnione pracownikom są przychodem ze stosunku pracy

Zapewniamy pracownikom herbatę, kawę, cukier i śmietankę do kawy. Produkty te znajdują się w zakładowej kuchni i są przeznaczone do ogólnego spożycia. Zdarza się, że z tych produktów korzystają również kontrahenci. Czy wartość tych produktów powinniśmy doliczyć do przychodu pracowników?

Umowa zlecenia między osobami fizycznymi - opłacanie składek i podatku

Jako osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej zamierzam zawrzeć umowę zlecenia z osobą o takim samym jak ja statusie (umowa będzie dotyczyła wprowadzenia określonych danych do systemu komputerowego). Czy w takiej sytuacji będę pełnił rolę płatnika składek i podatku?

Podatek od kopalin - wejście w życie w kwietniu

Ustawa o podatku od wydobycia niektórych kopalin wprowadza nowy rodzaj podatku od wydobycia miedzi i srebra. Nowe przepisy wchodzą w życie 18 kwietnia 2012 r.

Zasady odpowiedzialności spadkobierców za zobowiązania podatkowe

Do chwili dokonania działu spadku odpowiedzialność za długi spadkowe ma charakter solidarny, jeżeli do dziedziczenia powołanych jest kilku spadkobierców. Z chwilą dokonania działu spadku, odpowiedzialność solidarna ustaje.

Obywatele Unii Europejskiej wystąpią z inicjatywami

Komisja Europejska uruchomiła inicjatywy obywatelskie. Od 30 marca 2012 r. milion obywateli może zwrócić się do Komisji o zajęcie się istotną dla nich kwestią.

Prawne podsumowanie marca 2012

Niniejsza publikacja stanowi podsumowanie najważniejszych zmian w polskich przepisach prawnych, które weszły w życie w marcu 2012 r. oraz ostatnio opublikowanego orzecznictwa Trybunały Konstytucyjnego.

Kara za niezapłacenie podatku w terminie

Podatnik ukrywający dochody przed fiskusem, w celu uszczuplenia swoich zobowiązań podatkowych popełnia przestępstwo skarbowe. Podatnik, który uporczywie nie wpłaca w terminie podatku, podlega odpowiedzialności za wykroczenie skarbowe.

REKLAMA