REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Podatki, Unia Europejska

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jedno okienko dla rozliczeń celnych i akcyzowych w 2015 r.

Wprowadzenie "jednego okienka" dla rozliczeń podatków z tytułu akcyzy i cła to jedna z propozycji noweli przepisów dotyczących celników i administracji celnej, którą w tym tygodniu zajmie się Sejm. Projekt przewiduje też m.in. zmniejszenie zasiłków chorobowych celników. Nowe rozwiązania mają obowiązywać od 1 kwietnia 2015 r.

Polski system podatkowy jest stabilniejszy - Paying Taxes 2015

Jak wynika z raportu Banku Światowego i firmy doradczej PwC „Paying Taxes 2015” - badającego stopień skomplikowania systemu podatkowego - Polska zajmuje 87 miejsce, w porównaniu do zeszłorocznej 113 pozycji.

Ułatwienia podatkowe dla rolników

Ułatwienia podatkowe i sanitarno-weterynaryjne dla rolników, którzy na niewielką skalę wytwarzają i sprzedają produkty z własnych upraw i hodowli, zakłada projekt posłów PSL. Nowe regulacje mają spowodować wyjście takich rolników z "szarej strefy".

Definicja samochodu osobowego na gruncie ustaw podatkowych

Definicja samochodu osobowego na gruncie ustaw podatkowych w roku 2014 ulegała modyfikacjom. Począwszy od 1 stycznia 2014 roku w regulacjach ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (zwanej dalej ustawą o PDOP) pojawiła się nowa definicja samochodu osobowego.

REKLAMA

Cesja umowy leasingu operacyjnego

Cesja umowy leasingu operacyjnego (zmiana strony i innych warunków umowy) a skutki na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych.

Węgry: 40 nowych podatków, kolejne w drodze

40 nowych podatków w 4 lata - tak władze węgierskie próbują zwalczać rosnący deficyt oraz duży udział długu w PKB. Restrykcje podatkowe mogą niekorzystnie wpłynąć na zagranicznych inwestorów, w tym przykładowo dużych sieci handlowych.

Obowiązek podatkowy i powstanie zobowiązania podatkowego

Dla większości przedsiębiorców, obowiązek podatkowy i zobowiązanie podatkowe - są terminami zamiennymi. W ogólnym rozrachunku, podmiot prowadzący działalność gospodarczą ocenia skutek jakim jest obowiązek płatności określonej kwoty, w wyznaczonym terminie na rzecz konkretnego organu państwa.

Zmiany w podatku akcyzowym od czerwca 2015 r.

Rada Ministrów przyjęła założenia do projektu zmian w ustawie o podatku akcyzowym oraz w niektórych innych ustawach, przedłożony przez ministra finansów. Zakłada on przede wprowadzenie ułatwień w wykonywaniu przez przedsiębiorców działalności gospodarczej związanej z obrotem akcyzowym.

REKLAMA

Ustawa o podatku od wydobycia niektórych kopalin zgodna z konstytucją

Trybunał Konstytucyjny uznał za zgodne z konstytucją zapisy ustawy o podatku od wydobycia niektórych kopalin, którą do Trybunału zaskarżyły dwie grupy posłów. Wnioskodawcy chcieli uchylenia całej ustawy.

Zmiany w podatku akcyzowym od 30 czerwca 2015 r.

Ułatwienia dla podatników akcyzy, np. zniesienie lub ograniczenie niektórych uciążliwych i zbędnych obowiązków dokumentacyjnych, czy zwolnienie z tego podatku niektórych zakładów energochłonnych - przewiduje przyjęty przez rząd projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym. Nowe regulacje mają wejść w życie 30 czerwca 2015 r.

Ustawa o podatku od kopalin zaskarżona do TK

Trybunał Konstytucyjny rozpozna skargi posłów dotyczące ustawy o podatku od niektórych kopalin. Posłowie SLD i PiS zarzucają m.in., że podatek od miedzi i srebra wprowadzono bez odpowiedniego vacatio legis.

Interpretacja podatkowa chroni następcę prawego firmy

Indywidualną interpretację podatkową firma może odziedziczyć, tzn. interpretacja podatkowa chroni następcę prawego firmy. Jest tak nawet w przypadku, gdy poprzednik z interpretacji nie skorzystał – tak wynika z decyzji Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Zwolnienie z podatku od nieruchomości

Szykują się większe ułatwienia podatkowe dla właścicieli nieruchomości. Nawet na okres siedmiu lat mogą zostać zwolnieni z podatku od nieruchomości właściciele budynków wpisanych oraz nie wpisanych do gminnej ewidencji zabytków Łodzi, jeśli przeprowadzą prace remontowe czy konserwatorskie ich elewacji.

Kto może skorzystać z indywidualnej interpretacji podatkowej?

Każdy może wystąpić o wydanie interpretacji podatkowej na temat swojej sytuacji prawnej. Jak wynika z decyzji Naczelnego Sądu Administracyjnego, z takiej interpretacji może skorzystać również następca prawny firmy nawet, gdy poprzednik z niej nie skorzystał a stan faktyczny nie uległ zmianie.

Łatwiejsze egzekwowanie orzeczeń sądów UE

Ułatwienie egzekwowania orzeczeń sądów UE w Polsce i polskich sądów w Unii Europejskiej przewiduje projekt zmian w przepisach, który w czwartek trafił do dalszych prac w sejmowej komisji. W propozycji chodzi o orzeczenia w sprawach cywilnych i handlowych.

Wady w opodatkowaniu użytkowania aut służbowych

Zdaniem Konfederacji Lewiatan przepisy dotyczące opodatkowania użytkowania aut służbowych mają wady. Obejmują bowiem tylko świadczenia nieodpłatne. Problem tkwi w pominięciu sytuacji użytkowania auta przez pracownika odpłatnie bądź częściowo odpłatnie.

Czy pracownik opłacający ryczałt ewidencjonowany ma prawo do ulgi prorodzinnej

Czy pracownik skorzysta z ulgi prorodzinnej za 2014 rok na dziecko- studenta, który w miesiącu VII-VIII 2014 prowadził działalność gospodarczą opodatkowaną ryczałtem ewidencjonowanym i uzyskał przychód za granicą?

Ile czasu polskie firmy poświęcają na opłacanie podatków?

Opłacanie podatków i składek ZUS-owskich zajmuje polskim firmom blisko 2 miesiące rocznie – tak wynika z raportu „Doing Business 2015”, opracowanego przez Bank Światowy.

Rozliczenia przedsiębiorców przy pomocy karty podatkowej

Zmiany wśród zawodów uprawianych przez Polaków powodują, że z roku na rok ubywa przedsiębiorców rozliczających się przy pomocy karty podatkowej. Dodatkowo, jedną z przyczyn, która odstrasza podatników od karty podatkowej, jest konieczność zapłaty podatku niezależnie od tego, jaką rzeczywistą wartość przychodów osiąga przedsiębiorca.

Karta podatkowa coraz mniej popularna

W 2013 roku 109 706 podatników rozliczyło się z fiskusem przy użyciu karty podatkowej. To o prawie 3% mniej niż w roku poprzednim i o prawie 30% mniej niż 10 lat wcześniej. Za spadek liczby rozliczających się odpowiadają zmiany na rynku pracy, ale także przepisy, warunkujące możliwość skorzystania z tej formy opodatkowania.

Rada Podatkowa przy ministrze finansów od listopada 2014 r.

W listopadzie zacznie działać przy ministrze finansów Rada Podatkowa, która ma m.in. oceniać pomysły resortu i doradzać ministerstwu - poinformował PAP wiceminister finansów Janusz Cichoń. W jej skład wejdzie 25 ekspertów podatkowych. "Stosowne zarządzenie już jest w mocy. Teraz kompletujemy skład osobowy Rady. Rada zacznie prace w listopadzie" - powiedział PAP Cichoń.

Średnia cena sprzedaży drewna

Prezes Głównego Urzędu Statystycznego ogłosił średnią cenę sprzedaży drewna, obliczoną według średniej ceny drewna uzyskanej przez nadleśnictwa za pierwsze trzy kwartały 2014 roku.

Średnia cena skupu żyta w podatku rolnym na 2015 rok

Znamy wysokość średniej ceny skupu żyta za okres 11 kwartałów, będącej podstawą do ustalenia podatku rolnego na rok podatkowy 2015.

Co 10 firma z UE pochodzi z Polski

Na unijnym rynku prawie co 10. firma pochodzi z Polski. Na zagraniczne rynki wchodzą już nie tylko duże koncerny, lecz także coraz chętniej małe firmy. Pomysłów na międzynarodowy biznes nie brakuje. Kluczem do osiągnięcia sukcesu jest innowacyjność, dobry plan i środki na ekspansję.

Opodatkowanie oleju opałowego i napędowego - wyjaśnienia MF

Zdaniem Ministerstwa Finansów właściwości oleju opałowego umożliwiają użycie go wprost do napędu pojazdów zamiast oleju napędowego. Podstawową przyczyną występowania nieprawidłowości polegających na wykorzystywaniu oleju opałowego niezgodnie z jego przeznaczeniem, jak zauważa MF, jest wysokie zróżnicowanie opodatkowania obu rodzajów paliw (olej napędowy - 1.458,52 zł/ 1000 l (akcyza i opłata paliwowa), olej opałowy - 232,00 zł/1000 l).

Sprzedaż w okresie Wszystkich Świętych - opłata targowa

Dzień Wszystkich Świętych jest na pewno dobrą okazją do zarobku, szczególnie dla osób, które szukają dodatkowych możliwości legalnego dorobienia lub obecnie nie posiadają pracy. Wbrew obiegowym opiniom taka sprzedaż nie zawsze musi wiązać się z zakładaniem własnej działalności gospodarczej, a co za tym idzie obowiązkiem rozliczania podatku od sprzedaży. Osoby handlujące przy cmentarzach muszą jednak uiścić opłatę targową.

Szerszy krąg podmiotów zobligowanych do rejestrowania kas fiskalnych w 2015 r.

W chwili obecnej zwolnieni z rejestrowania transakcji na kasie fiskalnej są m.in. lekarze czy prawnicy. Od nowego roku ma się to zmienić. Dodatkowo limit 20 000 zł, poniżej którego nie trzeba rejestrować sprzedaży na kasie, nie będzie obejmował już sprzedaży nieruchomości czy środka trwałego. Obecnie jedna transakcja tego typu jest wystarczającym powodem, aby pozbawić przedsiębiorcę prawa do zwolnienia.

Zamrożenie parametrów systemu podatkowego w 2015 r.

Mrożenie parametrów systemu podatkowego oznacza, że pracujący muszą realnie coraz więcej oddawać fiskusowi. Jak obliczają eksperci, zamrożenie parametrów podatkowych w 2015 r. da budżetowi 1,5 mld zł. Uwzględniając to, na zmianach w uldze na dzieci i waloryzacji emerytur skorzysta 6,9 mln gospodarstw, ale 5,5 mln straci.

Akcyza 2015: Prostsze procedury związane z działalnością w zakresie wyrobów akcyzowych

Projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym, która ma wejść w życie w 2015 r., zakłada m.in. wprowadzenie uproszczeń w zakresie procedur związanych z prowadzeniem działalności w zakresie wyrobów akcyzowych.

Czy „agresywne planowanie podatkowe” jest działalnością legalną?

Do wielu polskich firm natarczywie wpraszają się ludzie z „międzynarodowego biznesu consultingowego”. Chcą robić „prezentacje” oferujące ich usługi, które nazywają „agresywnym planowaniem podatkowym” lub „optymalizacją podatkową”.

Nieodpłatne pełnienie funkcji członka zarządu

Nieodpłatna realizacja świadczeń na rzecz osoby prawnej co do zasady prowadzi na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (ustawa o PDOP) do powstania przychodu podatkowego. Przychodami są bowiem w szczególności wartość otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie rzeczy lub praw, a także wartość innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń (art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o PDOP).

Najemca a podatek śmieciowy

Podatek śmieciowy obciąża, co do zasady, właściciela nieruchomości. Nie wyklucza to jednak możliwości obciążenia najemców obowiązkiem ponoszenia kosztów podatku śmieciowego. Jak zatem obciążać najemców i dzierżawców należnościami z tytułu podatku śmieciowego?

Praktyki kandydatów na doradców podatkowych

Ulegają zmianie zasady dotyczące praktyk zawodowych kandydatów na doradców podatkowych. Kandydaci na doradców podatkowych będą musieli przez 6 miesięcy odbywać w wymiarze 8. godzin tygodniowo praktyki zawodowe u doradcy podatkowego lub w spółce doradztwa podatkowego.

Orzeczenie w sprawie indywidualnej interpretacji podatkowej na niekorzyść podatnika

Sąd administracyjny nie może wydać orzeczenia na niekorzyść skarżącego, chyba że stwierdzi naruszenie prawa skutkujące stwierdzeniem nieważności zaskarżonego aktu lub czynności. Czy indywidualna interpretacja podatkowa podlega zasadzie refromationis in peius?

Kwartalne rozliczenie podatku – terminy wpłaty zaliczki

Kwartalny sposób rozliczania podatku oznacza obowiązek uiszczenia czterech, a nie dwunastu zaliczek na podatek dochodowy w ciągu roku. Termin wpłaty zaliczki upływa 20. dnia każdego miesiąca następującego po danym kwartale.

Milcząca interpretacja podatkowa – stanowisko TK

Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok w sprawie zgodności z Konstytucją przepisów ordynacji podatkowej dotyczących tzw. milczącej interpretacji podatkowej. Uznał, że do trzymiesięcznego terminu na wydanie interpretacji nie wlicza się terminów przewidzianych w prawie podatkowym z tytułu opóźnień. Regulacje uznał za zgodne z Konstytucją.

Wykonywanie w Polsce orzeczeń z państw członkowskich Unii Europejskiej

Wykonywanie w Polsce orzeczeń z państw członkowskich Unii Europejskiej bez konieczności uzyskania klauzuli wykonalności to jedno z głównych założeń projektu ustawy o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Projekt dotyczący wykonywania w Polsce orzeczeń został 14 października 2014 roku przyjęty przez Radę Ministrów.

Uproszczenia podatkowe pomogą w rozwoju firm rodzinnych

Firmy rodzinne w Polsce szybko się rozwijają. Ponad 70 proc. z nich planuje nowe inwestycje, przede wszystkim w podstawową działalność firmy. Częściej decydują się na ekspansję krajową niż zagraniczną. Zdaniem ekspertów uproszczenie systemu podatkowego, zmniejszenie przeszkód administracyjnych i lepszy dostęp do źródeł finansowania mogłyby zwiększyć konkurencyjność polskich firm rodzinnych na globalnym rynku.

Nowa Ordynacja podatkowa - rekomendacje Ministerstwa Gospodarki

Ministerstwo Gospodarki przekazało Ministerstwu Finansów projekt rekomendacji dotyczący nowej Ordynacji podatkowej. Nowe propozycje przewidują wprowadzenie m.in. zasady zaufania do podatnika, instytucji rzetelnego podatnika, czy rozstrzygania wątpliwości interpretacyjnych na korzyść płacących podatki.

Amortyzacja samochodu używanego do celów mieszanych

Czy przedsiębiorca, który zadeklaruje do celów odliczeń podatku VAT (w wysokości 50%) używanie samochodu osobowego do celów mieszanych, może dokonywać, i w jakiej wysokości, odpisów amortyzacyjnych związanych z wprowadzeniem tego pojazdu do ewidencji środków trwałych?

Wyłudzenia podatku VAT w obrocie elektroniką

Ministerstwo Finansów poinformowało o wszczęciu skoordynowanych działań mających na celu wykrycie uczestników i organizatorów procederu wyłudzania VAT w obrocie elektroniką. Straty budżetu z tego tytułu szacuje się na co najmniej 3 mld zł.

Manipulowanie przy interpretacjach podatkowych nie podoba się przedsiębiorcom

Przedsiębiorcy mają już zdecydowanie dość manipulacji przy interpretacji podatków i są zdeterminowani do dość radykalnych działań, jeśli rząd nie zaprzestanie praktyki zmieniania interpretacji podatkowej i naliczania podatków 5 lat wstecz - tak wynika z badań Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Rozliczenie za pomocą karty podatkowej

Rozliczający się za pomocą karty podatkowej co miesiąc płacą z góry ustaloną kwotę podatku dochodowego. W przypadku jednak, gdy przedsiębiorca naruszy warunki korzystania z karty podatkowej, będzie musiał rozliczać z się z podatku na zasadach ogólnych, czyli przy użyciu skali ze stawkami 18-proc. i 32-proc.

Jakie będą zmiany w polityce podatkowej

Premier Ewa Kopacz podczas exposé zapowiedziała szybsze zmiany w polityce podatkowej. Wskazała na zmiany w obszarze zasad działania administracji podatkowej, przyspieszenie prac nad nową Ordynacją podatkową i dalsze wzmacnianie stabilności finansów publicznych.

Proponowane zmiany w sektorze gospodarki

Premier Ewa Kopacz w swoim expose zapowiedziała wprowadzenie zmian w sektorze gospodarki. Od 2015 r. zostanie wprowadzony nowy system e-Podatki, który będzie dostępny dla każdego podatnika. Przedsiębiorcy otrzymają wsparcie finansowe z Banku Gospodarstwa Krajowego oraz powstanie dawno zapowiadany kodeks budowlany.

Premier zapowiada szybkie przygotowanie nowej ordynacji podatkowej

Premier Ewa Kopacz w swoim expose zobowiązała Ministerstwo Finansów do zdecydowanego przyspieszenia prac nad nową ordynacją podatkową: założenia do ustawy mają być gotowe na początku 2015 r., czyli dużo wcześniej niż zapowiadało dotąd MF. Szybko ma także powstać nowe Prawo gospodarcze.

Karta Dużej Rodziny - szybszy zwrot ulgi na dzieci

Rodziny z co najmniej tróją dzieci, posiadające Ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny, szybciej otrzymają zwrot podatku wynikający z ulgi na dzieci. Na zwrot będą czekać nie więcej niż 30 dni od złożenia zeznania podatkowego. Rodziny składające roczny PIT za pośrednictwem usługi Twój e-PIT mogą również liczyć na szybszy zwrot nadpłaty.

Podatek od wydobycia niektórych kopalin - wnioski MF

Zdaniem Ministerstwa Finansów podatek od wydobycia niektórych kopalin pozwolił uzyskać państwu rentę surowcową, a z drugiej strony zapewnił KGHM godziwe zyski.

Milcząca interpretacja podatkowa zgodna z konstytucją

Trybunał Konstytucyjny rozpoznał wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich dotyczący ordynacji podatkowej w kwestii tzw. milczącej interpretacji. TK orzekł, że kwestionowany przepis Ordynacji podatkowej w zakresie w jakim pojęcie „niewydanie interpretacji” nie oznacza braku jej doręczenia w terminie określonym w art. 14d tej ustawy jest zgodny z konstytucją.

Kongres branżowy "Aktualne problemy podatkowe 2014/2015 dla firm branży TSL"

W dniach 21-22 października 2014 r. w Warszawie odbędzie się Kongres branżowy "Aktualne problemy podatkowe 2014/2015 dla firm branży TSL (TRANSPORT – SPEDYCJA – LOGISTYKA)". Przedmiotem Kongresu będą m.in. nowelizacje przepisów VAT i CIT, problemy z postępowaniem podatkowym i kontrolą skarbową, rozliczania nabywania samochodów firmowych na gruncie VAT, PIT i CIT. Kongres organizuje Akademia Biznesu MDDP. Dla użytkowników infor.pl przewidziano atrakcyjny rabat!

REKLAMA