REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Podatki, Podatek vat

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jaka stawka VAT na wakacyjną szkołę jogi z zakwaterowaniem i wyżywieniem

Szkoła jogi prowadzi stacjonarne zajęcia dla zapisanych osób stosując 8% stawkę VAT. W okresie letnim (wakacyjnym) planuje zorganizowanie wyjazdu z zajęciami jogi, gdzie zapewni uczestnikom również zakwaterowanie i wyżywienie. Czy taki zorganizowany wyjazd w celu uczestnictwa w zajęciach jogi również może korzystać z 8% stawki VAT?

Jak obliczyć korektę VAT naliczanego przy sprzedaży firmowego samochodu?

Przedsiębiorcy, którzy kupują samochody osobowe na firmę, zazwyczaj używają ich w sposób mieszany, czyli nie tylko w celach związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. Takie rozwiązanie ma swoją cenę. Z faktury za zakup samochodu mogą odliczyć tylko połowę podatku od towarów i usług, czyli VAT-u.

Zmiany podatkowe dla przedsiębiorców wspierających Ukraińców

Rząd wprowadził ulgi podatkowe dla przedsiębiorców udzielających pomocy Ukraińcom - w odpowiedzi na wspólny apel Rady Przedsiębiorczości i Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej. Obejmują one m.in. możliwość odliczenia przekazanych na ten cel darowizn od podstawy opodatkowania PIT i CIT odpowiednio do kwoty 6% lub 10% dochodu, 0% stawkę VAT na dostawy pomocowe, czy zaniechanie poboru ryczałtu od dochodów spółek.

PIT po terminie - co nam grozi? Jak uniknąć kary?

Obowiązkiem każdego podatnika jest wywiązanie się ze złożenia zeznania rocznego PIT w ustawowych terminach. W tym roku termin ten upłynął w dniu 2 maja br. Przed ewentualną karą uchroni nas złożenie zaległego PIT-u oraz czynny żal.

REKLAMA

Webinarium „Rozliczenie CIT za 2021”

Zapraszamy na praktyczne webinarium " Rozliczenie CIT za 2021" z gwarantowanym imiennym certyfikatem, które odbędzie się 13 maja 2022 roku. Polecamy!

Nowe zasady rozliczania przychodów zagranicznych 2022

Polscy rezydenci podatkowi są zobligowani do rozliczenia się z całości dochodów osiąganych zarówno w kraju, jak i za granicą. Międzynarodowa Konwencja MLI kilka lat temu narzuciła zmiany w sposobach rozliczeń przychodów zagranicznych, a od tego roku obowiązuje ograniczenie w stosowaniu tzw. ulgi abolicyjnej dla dochodów osiągniętych w 2021 r. Jakie są nowe zasady opodatkowania?

Podatnicy złożyli już blisko 6,2 mln zeznań w usłudze Twój e-PIT

Podatnicy złożyli już około 6,2 mln zeznań w usłudze Twój e-PIT– podało MF w poniedziałek. 2 maja, mija termin złożenia zeznania podatkowego za 2021 r. - przypomniał resort.

Zmiany w rozporządzeniu ws. obniżonych stawek VAT na wyroby medyczne

Resort finansów chce wykreślić z rozporządzenia o stosowaniu obniżonych stawek VAT część produktów medycznych, dla których stawka obniżona została zapisana w ustawie – wynika z opublikowanego na stronach RCL projektu.

REKLAMA

Specustawa dot. Ukrainy pozwala dwukrotnie odliczyć darowizny

Specustawa dot. pomocy Ukrainie pozwala dwukrotnie odliczyć darowizny rzeczy lub praw majątkowych na ten cel - wskazała ekspertka podatkowa Crido Monika Lewandowska.

Zmiana Polskiego Ładu w trakcie roku powoduje zamieszanie wśród pracodawców

Zmiana Polskiego Ładu w trakcie roku powoduje zamieszanie wśród pracodawców. Merytorycznie może jednak okazać się korzystna. Obniżenie stawki podatku PIT w pierwszym progu podatkowym do 12 proc., likwidacja skomplikowanej ulgi dla klasy średniej oraz utrzymanie wprowadzonych na początku roku wyższej kwoty wolnej podatku i wyższego limitu kwoty drugiego progu podatkowego – to w ocenie prawnika Michała Lisawy z kancelarii Baker McKenzie pozytywne aspekty zapowiadanych zmian w Polskim Ładzie.

Automatyzacja niektórych spraw obsługiwanych przez KAS

Sejm znowelizował niektóre ustawy w celu automatyzacji załatwiania niektórych spraw przez Krajową Administrację Skarbową. Dzięki nowelizacji podatnicy będą mogli w sposób kompleksowy załatwić swoje sprawy on-line.

Soboń: zmiany w trakcie roku podatkowego muszą być neutralne bądź na korzyść podatnika

Zmiany w trakcie roku podatkowego muszą być neutralne bądź na korzyść podatnika, ponieważ inaczej byłyby zakwestionowane – podkreślił w czwartek w Lublinie wiceminister finansów Artur Soboń, odnosząc się do rządowego projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym.

Miliard złotych wsparcia w rękach podatników - warto przekazać 1% na OPP

W zeszłym roku ponad 15 mln podatników zdecydowało się przekazać 1% podatku organizacjom pożytku publicznego (OPP). Łączna kwota tego wsparcia wyniosła niemal miliard złotych. Może się wydawać, że procent należnego podatku to niewielka kwota, jednak dla OPP to bardzo potrzebne wsparcie. Wiele z nich może funkcjonować głównie dzięki środkom z „jednego procenta”.

Projekt obniżający PIT z 17 na 12 proc. skierowany do komisji

Projekt nowelizacji ustawy o PIT obniżający stawkę tego podatku z 17 na 12 proc. i likwidujący ulgę dla klasy średniej został 27 kwietnia skierowany do prac w sejmowej komisji finansów publicznych. Opozycja zarzuca rządowi, że wprowadza trzeci system podatkowy w tym roku; w ocenie PiS zmiany są jednoznacznie pozytywne.

Kto jest zwolniony z rozliczania PIT?

Zbliża się koniec terminu składania deklaracji rocznych PIT za 2021 rok. Nie każdy jednak będzie musiał złożyć PIT za zeszły rok. Lista zwolnień jest długa i obejmuje między innymi: odszkodowania, stypendia, dofinansowanie do opłaty za pobyt dziecka w żłobku, zasiłek z tytułu narodzin dziecka czy nagrody.

Kolejne zmiany w VAT - pakiet SLIM VAT 3

Ministerstwo Finansów proponuje kolejny pakiet uproszczeń w podatku od towarów i usług - 20 nowych rozwiązań, które ułatwią rozliczanie podatku. Według komunikatu zamieszczonego na stronie gov.pl: pakiet VAT SLIM VAT 3 realizuje wiele postulatów zgłaszanych Ministerstwu Finansów przez przedsiębiorców – skupia się na m.in. prostszym fakturowaniu, zmniejszeniu formalności oraz poprawie płynności finansowej firm.

Prawo do korzystania z ulgi IP BOX

Przedsiębiorca chciał się upewnić, czy w ramach prowadzonej działalności i odprowadzanego podatku dochodowego ma prawo do korzystania z ulgi IP BOX. Organ podatkowy odmówił wydania interpretacji przepisów prawa podatkowego. Przedsiębiorca wniósł skargę do sądu i wygrał.

Nowy Polski Ład, nowe problemy. Jak poradzić sobie ze zmianami w podatkach?

Polski Ład przechodzi właśnie oczekiwaną przez społeczeństwo reformę. Szacuje się, że poprawki do programu będą kosztować ponad 3 procent zakładanych wpływów do budżetu państwa. Według rządu zmiany będą korzystne, a w najgorszym wypadku neutralne dla podatników. Kto na nich zarobi, a kto straci?

Zmiany w podatkach od lipca 2022 r. będą korzystne dla 13 mln podatników

Projekt zmian w podatkach dotyczy 25 mln podatników, dla 13 mln z nich będzie korzystny a dla reszty neutralny – powiedział w piątek na konferencji prasowej wiceminister finansów Artur Soboń.

Już 2 maja minie termin na złożenie PIT za 2021 rok

W tym roku podatnicy mają o dwa dni więcej na rozliczenie się z podatku dochodowego. 30 kwietnia wypada w sobotę, dlatego ostateczny termin na złożenie rocznej deklaracji upływa 2 maja. Warto jednak z fiskusem rozliczyć się jak najszybciej. Dzięki temu szybciej można otrzymać zwrot nadpłaconego podatku. Terminowe rozliczenie pozwoli też uniknąć konsekwencji karno-skarbowych i konieczności płacenia odsetek za zwłokę w wyrównaniu niedopłaty podatku.

Transakcje z podmiotami powiązanymi - co warto wiedzieć?

Podatnicy podejmujący transakcje z podmiotami powiązanymi powinni pamiętać o obowiązkach w zakresie cen transferowych. Istotne jest, że dana firma nie musi być częścią międzynarodowego holdingu, grupy kapitałowej. Obowiązki w zakresie cen transferowych mogą dotyczyć także transakcji między spółką a np. jej wspólnikami czy członkami zarządu.

Do kiedy należy rozliczyć PIT za 2021 rok?

Pozostały już niewiele czasu na złożenie rocznych zeznań PIT za 2021 rok. O jakie dokładnie deklaracje podatkowe chodzi?

MF potwierdza: będzie możliwa zmiana formy opodatkowania za 2022 rok

W tym roku będzie jeszcze można zmienić formę opodatkowania w związku ze zmianami, które wejdą w życie 1 lipca – ogłosił wiceminister finansów Artur Soboń. Będzie to dotyczyło podatników, którzy wybrali na początku roku sposób rozliczania z fiskusem bazując na przepisach Polskiego Ładu. Na tej podstawie mogli zupełnie inaczej ocenić korzyści wynikające z danej formy i wiedząc o zmianach, jakie zaplanował rząd, dokonaliby innego wyboru.

Graniczny podatek węglowy (CBAM) od 2030 roku - jak wpłynie na ceny

Unijny mechanizm dostosowania cen na granicach CBAM (tzw. graniczny podatek węglowy) spowoduje, że średnie ceny importu w sektorach nim objętych w 2030 r. wzrosną od 0,9 do ok. 3,9 proc. - przekazało PAP Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Polska chce, by przy CBAM utrzymać darmowe ETS-y i o tyle zmniejszyć opłatę dla importerów.

Ulga dla honorowych dawców krwi w podatku PIT. Najważniejsze informacje

Oddawanie krwi to nie tylko szlachetna i użyteczna społecznie czynność, która potencjalnie może kogoś uratować. To również podstawa do ulgi w podatku PIT. Co więcej, honorowi dawcy krwi mogą liczyć także na … dziewięć tabliczek czekolady.

10 pytań o usługę „Twój e-PIT” i rozliczenie PIT-37

Obowiązek złożenia PIT-37 mają podatnicy, którzy byli zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, zlecenie lub o dzieło oraz otrzymali od pracodawcy PIT-11. Księgowa Joanna Grochala przedstawia dziesięć najczęściej zadawanych pytań o rozliczenie się z fiskusem przez formularz PIT-37 i korzystanie z usługi „Twój e-PIT”.

Ulgi dla przedsiębiorców pomagających Ukrainie

W związku z wojną na terenie Ukrainy, Ministerstwo Finansów zapowiada korzystne zmiany w prawie podatkowym dla darczyńców i obdarowanych. To bardzo dobra inicjatywa. Warto przy tym rozważyć wprowadzenie ulgi w podatku dochodowym dla przekazujących darowizny na wzór tej, która dotyczyła darowizn na rzecz walki z COVID-19.

Trwają rozmowy z resortem finansów o zmianach podatkowych

Jarosław Szatański, dyrektor departamentu podatków dochodowych w Ministerstwie Finansów spotkał się z kilkudziesięcioma firmami zrzeszonymi w Konfederacji Lewiatan. Tematem rozmowy były nowe propozycje podatkowe, dotyczące PIT i CIT.

PIT w gminie: Od 1 stycznia 2022 r. nowa skala podatkowa?

Pod koniec kwietnia 2022 r. Sejm rozpocznie prace nad likwidacją szeregu rozwiązań podatkowych wprowadzonych przez Polski Ład. Zostanie m.in. zmieniona skala podatkowa na 2022 r.

Rozliczanie podatku liniowego - pytania i odpowiedzi

Trwa okres rozliczeń rocznych PIT. Część przedsiębiorców pozostała przy podatku liniowym, pomimo tego, że ta forma opodatkowania wiąże się z pewnymi ograniczeniami dotyczącymi np. możliwości wspólnego rozliczania małżonków czy stosowania ulg. Księgowa Joanna Grochala zebrała pytania, które najczęściej zadają jej klienci stosujący „liniówkę”.

Dodatkowe zobowiązanie podatkowe VAT

Sankcje VAT w postaci dodatkowego zobowiązania. Częste zmiany prawa podatkowego powodują problemy w aktualizacji systemów do raportowania. Mimo to fiskus jest bezlitosny, jeżeli chodzi o egzekwowanie przepisów podatkowych i nakładanie dodatkowych sankcji VAT, nawet jeżeli błąd wynikał z niezamierzonych błędów systemowych. Na szczęście sądy stają tutaj po stronie przedsiębiorców.

Spółka cicha a podatki

Czym jest spółka cicha i jak ją założyć? Czy warto prowadzić działalność gospodarczą w formie spółki cichej? Czy spółka cicha jest opłacalna podatkowo? Wyjaśnia Joanna Pietrzyk, Główna Księgowa WCDF I Sp. z o.o.

Zmiana formy opodatkowania za 2022 r. - czy będzie możliwa?

Rząd ogłosił daleko idące zmian w podatkach: obniżeniu stawki PIT do 12 proc. dla pierwszego progu skali podatkowej i likwidacji ulgi dla klasy średniej. Zmienią się też zasady dotyczące rozliczenia składki zdrowotnej przez podatników na liniówce, ryczałcie i karcie podatkowej. Stanie się to jednak już w trakcie roku podatkowego, a więc po terminie, kiedy przedsiębiorcy mogli wybrać formę opodatkowania na 2022 rok. Czy będą mieli szansę, aby raz jeszcze zmienić sposób rozliczania się na najbardziej dla siebie korzystny?

Czy dodatki do paliwa podlegają opłacie paliwowej?

Dodatki do paliwa (np. antykorozyjne) podnoszące jego jakość nie podlegają opłacie paliwowej z tytułu wprowadzania na rynek krajowy paliw silnikowych. WSA, a następnie NSA orzekły na korzyść podatnika, pomimo wcześniejszego niekorzystnego stanowiska organu podatkowego. Opłata paliwowa i akcyza nie zawsze idą w parze, a wyroby energetyczne nie mogą być pochopnie uznawane za paliwa silnikowe.

Zmiany w Polskim Ładzie a deficyt

Polski Ład. – To jest sytuacja, która skończy się większym deficytem, ale na ten deficyt musimy być przygotowani i jesteśmy przygotowani – powiedział w Radiu Zet wiceminister finansów Artur Soboń pytany o sposób sfinansowania zmian w podatkach.

Przejściowy podatek ryczałtowy - na czym polega, kogo dotyczy?

Przejściowy ryczałt od dochodów to rozwiązanie Polskiego Ładu, które proponuje podatnikom - przedsiębiorcom, jak i nieprowadzącym działalności gospodarczej obywatelom, nowy podatek, który w założeniu ma stanowić nie tyle obciążenie, co formę abolicji uwalniającej od ewentualnej odpowiedzialności karnoskarbowej za nieujawnienie skarbówce i nierozliczenie swoich dochodów. Stawka tego podatku wynosi 8 proc. podstawy opodatkowania. Co składa się na tę podstawę i na czym polega przejściowy podatek dochodowy?

Jak zamknąć firmę i otworzyć nową?

Przedsiębiorcy, próbując dostosować się do Polskiego Ładu, podejmują decyzję o zmianie formy prowadzenia działalności gospodarczej. Jak wobec tego zlikwidować dotychczasową firmę, tak by ze spokojem przystąpić do otwarcia nowej?

Polski Ład 2.0. Jak na kolejne zmiany podatkowe reagują księgowi? [PODCAST]

Resort finansów zaproponował kolejne zmiany w systemie podatkowym. Propozycje dotyczą m.in.: obniżenia stawki PIT, zmian w zakresie składki zdrowotnej i rezygnacji z tzw. ulgi dla klasy średniej. Ostateczny kształt przepisów ma zostać wypracowany w porozumieniu ze stroną społeczną. Zmiany przepisów mają wejść w życie już od 1 lipca. Jak na kolejne zmiany w systemie podatkowym reagują księgowi? Czy w tym roku księgowi pojadą na wakacje?

Tax governance w Polsce - rozwój dzięki działaniom legislacyjnym rządu

Rozwojowi tax governance w Polsce sprzyjają działania legislacyjne i inne inicjatywy podejmowane przez stronę rządową – wynika z opublikowanego 29 marca 2022 r. raportu firmy Crido.

Niższy PIT od 1 stycznia 2022, ale opodatkowanie i tak będzie wyższe niż przed rokiem

Obniżona 12% stawka PIT dla osób rozliczających się na skali podatkowej będzie obowiązywała nie od 1 lipca, a z mocną wsteczną od 1 stycznia. W czwartek wieczorem na stronach rządowych ukazał się projekt, który doprecyzował terminy zmian. Oznacza to również, że ulga dla klasy średniej przestanie obowiązywać 1 lipca, z mocą wsteczną od 1 stycznia br.

Polski Ład. Cienka kapitalizacja i jej konsekwencje dla firmy

Polski Ład uszczelnił cienką kapitalizację, ograniczając przedsiębiorcom możliwości zaliczania do kosztów uzyskania przychodu nadwyżki kosztów finansowania dłużnego, udzielonego przez podmioty powiązane. Jakie są konsekwencje tych zmian dla przedsiębiorców?

Inwestowanie w zagraniczne instrumenty finansowe a podatki – co warto wiedzieć?

Obecnie istnieje dużo możliwości inwestowania środków pieniężnych w różnego rodzaju zagraniczne instrumenty finansowe. Prócz oczywistej dywersyfikacji geograficznej, inwestowanie w tego typu aktywa ma jeszcze inne zalety, jak choćby większy wybór różnego rodzaju instrumentów, czy też coraz niższe koszty transakcji, a czasem nawet i możliwość nabywania ich bezpłatnie. Tego typu inwestycje w obecnych czasach są dużo prostsze niż jeszcze dekadę temu, w związku z czym udział takich aktywów w portfelach inwestycyjnych Polaków powinien wzrastać.

Preferencje podatkowe dla firm pomagających obywatelom Ukrainy

Preferencje podatkowe czekają na tych przedsiębiorców, którzy zdecydują się na pomoc obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Co ważne, nowe przepisy weszły w życie z chwilą ich ogłoszenia i obowiązują z mocą wsteczną, czyli od 24 lutego 2022 roku.

Polski Ład: rząd uwzględnił propozycje środowiska biznesowego

Nowe rozwiązania podatkowe to dobre decyzje, uwzględniają propozycje środowiska biznesowego z jesieni 2021 r. Szkoda, że straciliśmy pół roku i brakuje stabilności prawa - ocenił w komentarzu dla PAP partner w firmie Crido, doradca podatkowy Michał Wodnicki.

PIT 12% zamiast 17% - ile oszczędzimy dzięki obniżce?

Premier Mateusz Morawieckiego zapowiedział kolejne zmiany podatkowe, które mają wejść w życie 1 lipca 2022 br. Pierwszy próg podatkowy PIT dla osób rozliczających się na zasadach ogólnych ma wynieść 12 proc. Zlikwidowana zostanie też kontrowersyjna i sprawiająca wiele problemów pracownikom i pracodawcom ulga dla klasy średniej.

Tarcza Antyputinowska - podatki

Tarcza Antyputinowska zmienia podatki: PIT 12%, składka zdrowotna w kosztach działalności, wspólne rozliczanie samotnych rodziców z dziećmi. Jakie rozwiązania przewiduje nowa tarcza?

Polski Ład a neutralność podatkowa restrukturyzacji

Większość działań reorganizacyjnych spółek, takich jak połączenia, podziały, wymiany udziałów, jest neutralna podatkowo. Obowiązek podatkowy powstaje dopiero z chwilą osiągnięcia przez wspólnika lub spółkę zysku z tytułu zbycia udziałów. Autorzy Polskiego Ładu i tu dostrzegli możliwość podejmowania działań optymalizacyjnych polegających na przesuwaniu w czasie terminu powstania obowiązku podatkowego. Nowy ład wprowadza więc regulacje uszczelniające dotychczasowe przepisy w zakresie neutralności podatkowej restrukturyzacji spółek.

Stawka PIT 12 proc. - jakie korzyści dla podatników?

PIT zostanie obniżony do 12 proc. od 1 lipca 2022 r. Największą korzyść w stosunku do aktualnie obowiązujących zasad osiągną osoby, których dochody zbliżają się lub przekraczają próg 120 000 zł, bo wtedy cały dochód mieszczący się w tym progu będzie opodatkowany według stawki PIT 12 proc., a więc o 5 pp. mniej - zauważa ekspert Grant Thornton.

Podatek od korporacji cyfrowych w UE

Polska jest wielkim zwolennikiem opodatkowania gigantów cyfrowych, to rozwiązanie powinno być wprowadzone razem z proponowaną przez KE dyrektywą dot. globalnego minimalnego podatku - powiedziała w Sejmie szefowa Krajowej Administracji Skarbowej Magdalena Rzeczkowska.

Rozliczanie kryptowalut w Polsce i innych krajach

Osoby obracające wirtualną walutą (kryptowalutą) dobrze wiedzą jak duże problemy ze zrozumieniem charakteru tego obrotu mieli regulatorzy prawa w Polsce. Największym nonsensem było opodatkowanie PCC każdego dokonanego obrotu. Twórcy tego regulacyjnego bubla przyznali się do błędu i poprawili prawo. Czy odpowiada ono na realia rynku i jest zadowalające dla handlujących bitcoinem zarówno profesjonalnie jak i amatorsko? A jak do rozliczeń kryptowalut podchodzi się w innych krajach?

REKLAMA