REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Podatki, Podatek vat

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Rozliczenie podatkowe leasingu w PIT i CIT - interpretacja ogólna

Rozliczenie leasingu w PIT i CIT . 15 lutego 2021 r. Minister Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej wydał interpretację ogólną w sprawie podatkowych skutków zmian w umowie leasingu oraz sprzedaży przedmiotu umowy. Interpretacja dotyczy przepisów art. 17a pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych i art. 23a pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, w zakresie możliwej modyfikacji postanowień umowy leasingu, w tym co do okresu jej trwania, czy wysokości rat leasingowych, a także ustalenia skutków (wysokości przychodu) po stronie finansującego w przypadku sprzedaży przedmiotu leasingu w trakcie trwania umowy, na rzecz osoby trzeciej.

Ulga abolicyjna w rozliczeniu PIT za 2020 r.

Ulga abolicyjna. W tym roku Polacy pracujący np. w Wielkiej Brytanii, czy Holandii skorzystają z pełnej kwoty ulgi abolicyjnej, ale w rozliczeniu za 2021 r. będzie ona ograniczona - tłumaczy Rafał Frączyk z EY. Jego zdaniem wielu podatników może na stałe przenieść za granicę swoją rezydencję podatkową.

Nielegalny obrót paliwem a VAT

Oskarżenie o wyłudzenie VAT i handel nielegalnym paliwem. Fiskus zakwestionował dostawy paliwa do firmy, bo – jak stwierdził – nie był to olej napędowy, a odbarwiony olej opałowy. A uznał tak na podstawie ustaleń, że dostawcą firmy była spółka, która sama nabywała taki odbarwiony olej od przestępców.

Ryczałt od najmu mieszkania - co jest przychodem?

Ryczałt od najmu mieszkania. Przychody z najmu mogą mieć charakter pieniężny (pieniądze i wartości pieniężne) lub niepieniężny (np. świadczenia w naturze - otrzymane rzeczy lub prawa). Co jest przychodem z najmu? Kiedy przychody z najmu podlegają opodatkowaniu?

REKLAMA

Zespół świadczeń i czynności - opodatkowanie VAT

Zespół świadczeń i czynności a VAT. Podejmujący rynkowe działania przedsiębiorcy niejednokrotnie zderzają się w obrocie gospodarczym z problemem, jak traktować, a w związku z tym, jak opodatkować te działania, jeśli składa się na nie kilka świadczeń lub czynności. Ma to doniosłe znaczenie, bowiem od rozstrzygnięcia, czy przedsiębiorca ma do czynienia z jednym świadczeniem złożonym albo z niesamodzielnym świadczeniem o charakterze pomocniczym, czy z kilkoma świadczeniami, które należy rozpatrywać niezależnie, może zależeć prawo do skorzystania ze zwolnienia z VAT tudzież z niższego opodatkowania tym podatkiem. W tej problematycznej kwestii wypowiedział się 22 października 2020 r. Trybunał Sprawiedliwości UE.

Nowe rozwiązania podatkowe dla rodzin

Zmiany w polityce podatkowej dla rodzin. Już w niedługim czasie premier Mateusz Morawiecki będzie w polityce podatkowej skierowanej do rodzin ogłaszał nowe, korzystniejsze rozwiązania. Chcemy zachęcać młodych ludzi do zakładania rodzin - powiedziała szefowa MRiPS Marlena Maląg na konferencji z ministrami państw V4.

Logowania do e-Urzędu Skarbowego przez aplikację mObywatel

Logowanie mObywatelem do e-Urzędu Skarbowego. Aplikacja mObywatel, obok login.gov.pl i danych podatkowych, to jedna z metod logowania do e-Urzędu Skarbowego, która została uruchomiona 15 lutego 2021 r.

Jaka jest odpowiedzialność agencji celnej?

Odpowiedzialność agencji celnej - ekspert celny ostrzega. Polscy przedsiębiorcy, którzy dokonują obrotu towarowego z zagranicą są obowiązani zgłosić towar do procedury celnej. Najczęściej są do tego przygotowani - mają wybranego pośrednika (agencję celną), który dokona za nich formalności przed organami celno-skarbowymi. Pytanie tylko, czy zawsze wiedzą jaki rodzaj współpracy podjąć i czy… nie jest im on narzucany?

REKLAMA

Firmy w czasie COVID-19 wolą ograniczać koszty niż obniżać wynagrodzenia

Firmy w czasie COVID-19 wolały ograniczać koszty pozapłacowe i inwestycje niż obniżać wynagrodzenia – wynika z „Badania Polskiej Przedsiębiorczości” zleconego przez inFakt agencji ARC Rynek i Opinia. Wśród małych firm co piąta zdecydowała się podnieść płace.

Firmy poszkodowane przez COVID-19 później zapłacą zaliczki na PIT

Zaliczki na PIT a COVID-19. Do 20 sierpnia 2021 r. firmy z branż, które najbardziej ucierpiały w związku z COVID-19, będą mogły przekazać zaliczki na podatek i zryczałtowany podatek PIT, pobranych przez płatnika w styczniu 2021 r. - przekazał resort finansów.

Prowadzenie magazynu typu call-off stock - zawiadomienie VAT-CS

VAT-CS - zawiadomienie o prowadzeniu magazynu wykorzystywanego w procedurze magazynu typu call-off stock. Kogo dotyczy obowiązek złożenia VAT-CS? Jak złożyć zawiadomienie w formie elektronicznej?

Zmiany w procedurach celnych i akcyzowych – rewolucja czy pozorne ułatwienia?

Duże zmiany w procedurach celnych i akcyzowych – długo oczekiwana rewolucja czy pozorne ułatwienia dla przedsiębiorców?

Tworzenie programów komputerowych - czy korzysta z ulgi IP Box?

Ulga IP BOX. Oprogramowanie (tworzenie programów komputerowych) może być uznane z kwalifikowane IP z prawem do ulgi, jeśli jego wytworzenie, rozszerzenie lub ulepszenie jest wynikiem prac badawczo-rozwojowych.

Jak rozliczać straty przy reorganizacji grup kapitałowych?

Reorganizacja grup kapitałowych a rozliczanie strat. Zmiany podatkowe, które obowiązują od 2021 roku, są bardzo niekorzystne dla firm, które z powodu kłopotów finansowych wywołanych recesją chcą przeprowadzić restrukturyzację. Utrudnią uzasadnione gospodarczo reorganizacje grup kapitałowych, negatywnie wpłyną na pokryzysową rzeczywistość.

Ryczałt od najmu prywatnego od 2021 r.

Ryczałt od najmu. Chociaż od początku 2021 roku poprawiła się sytuacja podatników stosujących ryczałt od przychodów ewidencjonowanych w przypadku najmu prywatnego, to jednak niebezpieczeństwo fiskalne nie zostało całkowicie wyeliminowane.

Twój e-PIT przez profil zaufany i aplikację mObywatel

Twój e-PIT. W e-Urzędzie Skarbowym można już sprawdzić swoje roczne zeznanie podatkowe PIT za 2020 r. Najszybciej podatnik dotrze do niego logując się profilem zaufanym lub aplikacją mObywatel.

Mikrorachunek podatkowy - jak z niego korzystać?

Mikrorachunek podatkowy to indywidualny rachunek podatkowy do płacenia m.in. podatku PIT. Jak działa i do czego służy mikrorachunek podatkowy? Jak wygenerować swój indywidualny rachunek podatkowy? Jak zapłacić podatek PIT na mikrorachunek (Twój e-PIT)?

Jak płacić podatek od środków transportu?

Podatek od środków transportu jest podatkiem lokalnym, odprowadzanym do właściwej gminy, o którym zdarza się, że przedsiębiorcy zapominają. Z pozoru proste regulacje, w wielu przypadkach są bardzo zawiłe oraz generują problemy podatnikom. Kto płaci podatek od środków transportu? Jak wyliczyć podatek od środków transportowych?

Zeznanie PIT-28 za 2020 r. przez Twój e-PIT do 1 marca 2021 r.

PIT-28 za 2020 r. można składać w usłudze Twój e-PIT do 1 marca 2021 r. Oprócz PIT-28 w usłudze Twój e-PIT znajdują się także przygotowane przez KAS deklaracje PIT-36, PIT-37, PIT-38.

Brexit a VAT. Ułatwienia dla przedsiębiorców z Wielkiej Brytanii

Brexit a VAT. Ministerstwo Finansów przekazało do konsultacji zewnętrznych projekt rozporządzenia zwalniającego firmy z Wielkiej Brytanii z obowiązku ustanawiania przedstawiciela VAT. Brytyjscy przedsiębiorcy, prowadzący działalność w Polsce, są do tego zobowiązani, na mocy obowiązującego aktualnie prawa. Polska będzie kolejnym państwem, po Francji, Niemczech, Włoszech, Belgii czy Litwie, które wprowadza takie rozwiązanie.

Jak wypełnić PIT-36L za 2020 r.?

PIT-36L to deklaracja właściwa dla podatników, którzy prowadzili pozarolniczą działalność gospodarczą lub działy specjalne produkcji rolnej. Kiedy i jak złożyć PIT-36L za 2020 r.? Jak prawidłowo wypełnić zeznanie PIT-36L?

Okoliczności uzasadniające zabezpieczenie wykonania zobowiązania podatkowego

Zabezpieczenie wykonania zobowiązania podatkowego to instytucja mająca nie tyle prowadzić do wykonania przez podatnika obowiązku podatkowego (do czego końcowo pośrednio się przyczynia), co stanowić niejako gwarancję skuteczności przyszłej egzekucji. Zasadniczym celem tej instytucji jest zagwarantowanie środków na zaspokojenie należności podatkowych, co nadaje jej charakter pomocniczy względem postępowania egzekucyjnego.

Zmiany w Prawie celnym i regulacjach hazardowych

Zmiany w Prawie celnym i regulacjach hazardowych. Usprawnienie wydawania decyzji dotyczących należności importowych czy skrócenie procedur wpisywania nielegalnych stron z hazardem do specjalnego rejestru - takie rozwiązania przewiduje projekt noweli Prawa celnego.

Wydatki na samochód w ramach ulgi rehabilitacyjnej

Ulga rehabilitacyjna daje możliwość odliczenia wydatków poniesionych na przystosowanie pojazdów mechanicznych do potrzeb wynikających z niepełnosprawności. Nie można jednak odliczyć wartości zakupu samochodu dla osoby niepełnosprawnej, bo nie jest to wydatek na przystosowanie pojazdu mechanicznego do potrzeb niepełnosprawności.

Odmowa wydania interpretacji indywidualnej

Odmowa wydania interpretacji indywidualnej. Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok w zakresie zasadności postanowienia w przedmiocie pozostawienia bez rozpatrzenia wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej.

Czy podatek od reklamy jest zgodny z Konstytucją? Opinia prof. Adama Mariańskiego

Czy podatek od reklamy jest zgodny z Konstytucją? Opinia prof. Adama Mariańskiego, przewodniczącego Krajowej Rady Doradców Podatkowych.

Rzecznik Komisji Europejskiej o podatku od reklamy

Podatek od reklamy. - Wiemy o projekcie ustawy. Oczekujemy od państw członkowskich żeby zapewniły, że ich fiskalne i inne polityki nie będą miały wpływu na obowiązek zagwarantowania wolnego, niezależnego, zdywersyfikowanego ekosystemu medialnego - powiedział rzecznik Komisji Europejskiej Christian Wigand.

Jaki podatek od nagród w konkursach sportowych?

Podatek od nagród w konkursach. Czy nagroda zdobyta przez sportowca w zawodach, imprezach, konkursach sportowych podlega opodatkowaniu? Jakie rozwiązania wynikają z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Obowiązek podatkowy w VAT - zasady szczególne

Obowiązek podatkowy w VAT. Zasadą ogólną w podatku od towarów i usług jest to, że obowiązek podatkowy powstaje w dacie dostawy towarów lub wykonania usługi. Przepisy o podatku od towarów i usług przewidują wyjątki od zasady ogólnej, wskazując szczególne zasady powstawania obowiązku podatkowego. Moment powstania obowiązku podatkowego jest jednym z elementów konstrukcyjnych ustawy o VAT i jest to element niezbędny do prawidłowego rozliczenia podatku za dany okres. Sytuację komplikuje dodatkowo szereg wyjątków od zasady ogólnej, a w wielu wypadkach może być przyczyną sporów z fiskusem.

PIT-28 i PIT-36 przez Twój e-PIT - jak złożyć?

Twój e-PIT - jak złożyć deklaracje podatkowe PIT-28 i PIT-36 za 2020 r.? Jak, krok po kroku, zalogować się do usługi Twój e-PIT i poprawnie złożyć zeznania roczne PIT?

Kto może płacić ryczałt od 2021 r.?

Ryczałt 2021. Zmiany w ryczałcie ewidencjonowanym, które zostały wprowadzone na początku tego roku, znacznie poszerzyły prawo do korzystania z tej formy opodatkowania. Kto może korzystać z ryczałtu w 2021 r.? Jak przejść na ryczałt w 2021 r.?

Podatek u źródła (WHT) – wybrane zagadnienia

Przepisy regulujące rozliczanie podatku u źródła oraz aspekt dot. certyfikatu rezydencji podatkowej od lat nie odpowiadają postępowi cyfryzacji, czy praktyce gospodarczej, zaś organy podatkowe przez błędne ich interpretowanie przyjmują z reguły niekorzystne dla podatników stanowiska. Ponadto świadomość dotycząca tego podatku wśród polskich, jak i zagranicznych przedsiębiorców (czemu trudno się dziwić, zważywszy na złożoność przepisów) pozostaje na względnie niskim poziomie, co tylko utrudnia stosowanie ww. przepisów.

Przywileje akcyzowe producentów podgrzewaczy tytoniu

Akcyza od podgrzewaczy tytoniu. W Polsce tylko 17 proc. w cenie paczki popularnych podgrzewaczy tytoniu stanowią podatki (VAT i akcyza), podczas gdy w przypadku papierosów tradycyjnych jest to 80 proc. – wskazują eksperci podatkowi z kancelarii Parulski i Wspólnicy. Ich zdaniem, należy pójść śladem większości krajów Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii, które podniosły stawki akcyzy na tzw. papierosy do podgrzewania do wysokości co najmniej 40-60 proc. stawki na zwykłe papierosy.

System e-Faktury - zwrot VAT w terminie 40 dni

e-Faktury a zwrot VAT. Po wprowadzeniu Krajowego Systemu e-Faktur zwrot VAT będzie możliwy już w terminie 40 dni. System ma wystartować od 1 października 2021 r.

Zasady naliczania podatku bankowego do zmiany

Podatek bankowy. Polska powinna zmienić zasady naliczania podatku bankowego, a banki powinny aktywnie działać w kierunku zawierania dobrowolnych ugód rozwiązujących problemy z mieszkaniowymi kredytami FX – ocenił Międzynarodowy Fundusz Walutowy w raporcie po konsultacjach z rządem. Według MFW, banki komercyjne poradzą sobie ze wzrostem przeterminowanych zobowiązań po pandemii.

Jak rozliczać VAT od usług elektronicznych?

Usług elektroniczne a VAT. Świadczenie zautomatyzowanych, niewymagających dużego wkładu ze strony człowieka usług za pomocą środków komunikacji elektronicznej (internetu/sieci elektronicznej) uznawane jest za świadczenie usług elektronicznych w rozumieniu przepisów o VAT. Usługi elektroniczne, podobnie jak inne usługi, podlegają opodatkowaniu VAT. Jednak zasady ich opodatkowania są specyficzne i zależą od wielu czynników.

Firma w Anglii po brexicie

Brexit. Wielka Brytania znana jest w świecie, jako jeden z najbardziej przyjaznych biznesowi krajów. Na opinię tę wpływają z jednej strony rozwiązania prawne, a z drugiej, przyjazne nastawienie urzędów wobec przedsiębiorców. Nic więc dziwnego, że wielu biznesmenów – w tym naszych rodaków – zdecydowało się wybrać Wielka Brytanię na swoją „biznesową” ojczyznę. Jednak czy stan taki będzie trwać w „pobrexitowej” rzeczywistości? Czy przedsiębiorcy w UK mają się czego obawiać?

Nieodpłatne świadczenie członków zarządu

Nieodpłatne świadczenie. Zgodnie z utrwaloną linią orzeczniczą sądów i interpretacyjną organów podatkowych pełnienie funkcji członka zarządu bez wynagrodzenia przez udziałowca nie skutkuje powstaniem przychodu z tytułu nieodpłatnych świadczeń dla spółki, gdyż wynagrodzeniem wspólnika jest prawo do udziału w zysku osoby prawnej (prawo do dywidendy). Do tej pory w zasadzie analogicznie podejście było prezentowane w sytuacji, gdy funkcję członka zarządu bez wynagrodzenia pełnią pracownicy udziałowca.

Jak wypełnić PCC-3 - wskazówki praktyczne?

PCC-3 to deklaracja podatkowa w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych. Kto składa PCC-3? Kiedy nie składamy deklaracji PCC-3? Gdzie złożyć PCC-3? Jak prawidłowo wypełnić formularz PCC-3?

Składkę od reklamy zapłacą cyfrowi giganci

Składki od reklam internetowych będą płaciły naprawdę duże podmioty, zostaną nią objęci "giganci cyfrowi" - mówi rzeczniczka prasowa Ministerstwa Finansów Iwona Prószyńska. To rozwiązanie alternatywne w miejsce klasycznego podatku cyfrowego, dyskutowanego na forum Unii Europejskiej i OECD.

Ceny transferowe - oświadczenie o rynkowości stosowanych cen

Ceny transferowe. Nowe przepisy wprowadziły modyfikację do oświadczenia o sporządzeniu dokumentacji cen transferowych poprzez jego rozszerzenie o konieczność deklarowania, że w transakcjach objętych dokumentacją zastosowane zostały ceny rynkowe. Takie oświadczenie będą musieli złożyć w formie elektronicznej wszyscy członkowie zarządu (lub innego organu zarządzającego), jeżeli podatnik był zobowiązany do sporządzenia lokalnej dokumentacji cen transferowych.

Ekwiwalent za używanie własnego sprzętu - praca zdalna

Ekwiwalent za używanie własnego sprzętu przy pracy zdalnej nie został uregulowany przepisami prawnymi. Jak rekompensować pracownikowi koszty pracy zdalnej? Zwrot kosztów można uregulować w odrębnej umowie. Jak powinna wyglądać umowa dotycząca używania prywatnego sprzętu pracownika do celów służbowych? Zobacz wzór. Jak ustalić wysokość ekwiwalentu? Co z podatkami i składkami ZUS?

Jaka jest efektywna stawka podatkowa w spółce opodatkowanej „estońskim” CIT-em?

Estoński CIT - stawka. Tak zwany „estoński CIT” (czyli ryczałt od dochodów spółek kapitałowych) daje szanse nie tylko na odroczenie zapłaty podatku, ale również na obniżenie efektywnej stawki podatkowej dla wspólników takiej spółki. W oparciu o obliczenia sprawdzamy, czy tak faktycznie jest.

Załącznik PIT/O - jak wypełnić?

PIT/O to załącznik do zeznań PIT-28, PIT-28S, PIT-36, PIT-36S, PIT-36L, PIT-36LS, PIT-37. Kto składa PIT/O? Jak prawidłowo wypełnić załącznik PIT/O za 2020 r.?

Firmy w 2021 r. poszukują specjalistów od księgowości

Specjaliści od księgowości i optymalizacji kosztów to jedni z najbardziej poszukiwanych pracowników w 2021 r. Firmy po kryzysie wywołanym COVID-19 szukają sposobów na poprawę efektywności finansowej i operacyjnej. Kogo jeszcze rekrutuje się w 2021 r.?

Ulga termomodernizacyjna - faktura wystawiona na oboje małżonków

Ulga termomodernizacyjna. W przypadku gdy oboje małżonkowie pomiędzy którymi istnieje wspólność majątkowa ponoszą wydatki na termomodernizację budynku mieszkalnego, należącego do ich majątku wspólnego, to oboje mają prawo do skorzystania z ulgi na termomodernizację, jeżeli dysponują fakturą potwierdzającą poniesienie przez nich wydatku – fakturą wystawioną na oboje małżonków.

Podatek od mediów - 800 mln zł z nowej daniny w 2022 r.

Podatek od mediów (składka od reklamy internetowej i konwencjonalnej) to nowa danina, która ze zubożonego pandemią rynku mediów wydrenuje 800 mln zł (tyle resort finansów spodziewa się w 2022 r.). Przepisy wprowadzające nowy podatek mają wejść w życie 1 lipca 2021 r.

Ulga abolicyjna z limitem odliczenia do 1360 zł

Ulga abolicyjna. Od 1 stycznia 2021 obowiązują zmiany w uldze abolicyjnej, które wprowadziły limit odliczenia do 1360 zł. Część osób pracujących za granicą zapłaci w efekcie podwójny podatek

Kwota zmniejszająca podatek 2021

Kwota zmniejszająca podatek 2021. Którzy podatnicy mogą uwzględniać kwotę zmniejszającą podatek? Jaka jest jej wysokość w 2021 r.? Jak stosować kwotę zmniejszającą podatek w zeznaniu rocznym i przy obliczaniu zaliczek na podatek?

Jakie błędy podatkowe popełniają przedsiębiorcy?

Błędy podatkowe przedsiębiorców. Wśród najczęściej popełnianych błędów podatkowych przez przedsiębiorców znajdują się m.in. niewpłacanie podatku bądź zaliczki na podatek w terminie, zaliczanie do kosztów uzyskania przychodów wydatków o charakterze osobistym, niewystawienie faktury lub rachunku, posługiwanie się nierzetelnymi fakturami VAT, brak dokumentacji transakcji, brak weryfikacji kontrahenta, firmanctwo. Jakie jeszcze błędy podatkowe pojawiają się u przedsiębiorców?

REKLAMA