Trybunał Konstytucyjny niedawno uznał, że zapisy dotyczące kwoty wolnej od podatku są niezgodne z konstytucją. Chodzi o to, że w ustawie o PIT nie ma zapisów, nakazujących utrzymywanie kwoty zwolnionej na takiej wysokości, aby obejmowała przynajmniej tzw. minimum egzystencji. Trybunał stwierdził, że z ustawy podatkowej zapisy o kwocie wolnej znikną 30 listopada 2016 r. Nowy parlament i nowy rząd mają więc ponad rok na uchwalenie takich przepisów o kwocie wolnej, aby dostosowywały się one do aktualnego poziomu minimum egzystencji.
Firma spedycyjna X na stałe współpracuje z podwykonawcą, podatnikiem Y prowadzącym jednoosobową działalność transportową. W umowie łączącej strony przewidziano, że po zakończeniu współpracy podatnik Y będzie zobligowany do powstrzymywania się od działalności konkurencyjnej wobec X na obszarze województwa mazowieckiego przez okres roku od rozwiązania umowy, za stosownym wynagrodzeniem wypłacanym miesięcznie przez spedytora X. Czy w takim układzie, po rozwiązaniu umowy o współpracy, dojdzie między stronami do świadczenia usług opodatkowanych VAT?
Użytki rolne dla potrzeb podatku rolnego w przypadku, gdy grunty te są oznaczone w ewidencji gruntów i budynków dwuczłonowo np.: Wsr-PsVI, Br-RIV, W-ŁIV, Ws-PsVI, należy przeliczać stosownie do obowiązującego od dnia 1 stycznia 2016 r. nowego brzmienia art. 4 ust. 7 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym.