REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Podatki, Obowiązek podatkowy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Slim VAT 2 - drugi pakiet uproszczeń w VAT w 2021 r.

Slim VAT 2 to drugim pakietem uproszczeń podatkowych. Nowe rozwiązania Ministerstwo Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej chce zaprezentować na przełomie stycznia i lutego 2021 roku.

Umowa UE-GB – nie będzie tak kolorowo. Cła będą, dokumenty będą i granice celne też będą!

Po wynegocjowaniu w Wigilię umowy pomiędzy UE a Wielką Brytanią premier Boris Johnson stwierdził: –„Od 1 stycznia nie będzie palisady taryf celnych ani barier taryfowych w handlu” a w ślad za tą wypowiedzią podaje się, że zdążono z prezentem dla przedsiębiorców działających na rynkach EU-UK. Otóż to nie takie proste i nie będzie tak kolorowo! Cła będą, dokumenty będą i granice celne też będą!

Wierzytelności nieściągalne na gruncie PIT, CIT i VAT

Wierzytelności nieściągalne. Jakie są warunki uznania wierzytelności za nieściągalne w zakresie podatków dochodowych (PIT, CIT) i podatku od towarów i usług (VAT)? Przedsiębiorcy, którzy nie otrzymali zapłaty za zrealizowaną transakcję, mogą zaliczyć ją do kosztów podatkowych oraz skorygować VAT należny. Konieczne jest tylko spełnienie określonych warunków, innych w przypadku ustaw o podatku dochodowym i ustawy o podatku od towarów i usług.

Podatki 2021 – co nas czeka? Prognoza Radomira Szarańca, wiceprzewodniczącego KRDP

Co nas czeka w podatkach w 2021 roku? 2020 to był wyjątkowy rok, zarówno pod względem gospodarczym i podatkowym. Jak będzie w 2021? Zapraszam do lektury prognozy przygotowanej przez Radomira Szarańca, doradcy podatkowego, wiceprzewodniczącego Krajowej Rady Doradców Podatkowych (KRDP).

REKLAMA

Podatkowe podsumowanie 2020 - według prof. Adama Mariańskiego, przewodniczącego KRDP

Podatkowe podsumowanie 2020 okiem prof. Adama Mariańskiego, przewodniczącego Krajowej Rady Doradców Podatkowych (KRDP).

Ranking przepisów podatkowych roku 2020

Ranking przepisów podatkowych roku 2020, przygotowany przez Stowarzyszenie Podatników w Polsce, pokazuje jak podatnicy ocenili nowe przepisy podatkowe, które pojawiły się w mijającym roku. Jakie były największe buble i hity podatkowe roku 2020?

Kasy fiskalne online i wirtualne kasy fiskalne - co warto wiedzieć?

Wirtualne kasy fiskalne i kasy fiskalne online. Którzy podatnicy muszą stosować kasy fiskalne online od 1 stycznia 2021 r.? Kto może korzystać z wirtualnej kasy fiskalnej (kasy programowej)?

Stawka 0 proc. VAT na testy i szczepionki przeciwko COVID-19

Stawka 0 proc. VAT na testy diagnostyczne w kierunku SARS-CoV-2 oraz na szczepionki przeciwko COVID-19 będzie obowiązywać do dnia 31 grudnia 2022 r. Tak wynika z opublikowanego w Dzienniku Ustaw rozporządzenia w tej sprawie, które weszło w życie 23 grudnia 2020 r.

REKLAMA

Ryczałt - nowe wzory PIT-28, PIT-28S, PIT-16A i PIT-19A od 1 stycznia 2021 r.

Nowy wzór deklaracji PIT-28 od 1 stycznia 2021 r. Określone zostały także nowe wzory deklaracji PIT-28S, PIT-16A i PIT-19A oraz załączników do zeznań w zakresie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, tj. PIT-28/B, PIT/O, PIT/D i PIT/WZR.

Ważność dokumentów podatkowych upływa z końcem roku

Zasady przechowywania dokumentacji podatkowej. Wszelkie dokumenty konieczne do rozliczenia podatku należy przetrzymywać przez 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin jego płatności. Po tym okresie dokumentację można zniszczyć. Pierwszego stycznia 2021 upływa termin konieczności archiwizacji części dokumentów, co pozwala na ich zniszczenie. Istnieje jednak szereg przypadków, w których termin konieczności przechowywania dokumentacji podatkowej wydłuża się. Warto się z nimi zapoznać, zanim dokona się rewizji archiwum swojego przedsiębiorstwa.

Ulga na prototyp - nowa ulga podatkowa od 2021 r.

Ulga na prototyp to nowa ulga podatkowa, która będzie wspomagać przeniesienie pewnego pomysłu na praktykę i produkcję. Szczegółowe rozwiązania dotyczące ulgi na prototyp mają być znane na przełomie stycznia i lutego 2021 roku.

Odsprzedaż usług hotelowych (overbooking) - czy przysługuje odliczenie VAT?

Odsprzedaż usług hotelowych (overbooking) a VAT. Czy przedsiębiorca może odliczać VAT naliczony na fakturach za nabyte od innych przedsiębiorców usługi hotelowe, które następnie odsprzeda?

Monitorowanie dostaw wyrobów akcyzowych - zmiany od 1 lutego 2021 r.

Monitorowanie dostaw wyrobów akcyzowych zostanie uproszczone. Chodzi m.in. o zasady monitorowania dostaw wyrobów akcyzowych zwolnionych od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie. Nowe regulacje wejdą w życie 1 lutego 2021 r.

Czy estoński CIT może być alternatywą dla wspólników spółki komandytowej?

Estoński CIT może być rozwiązaniem dla wielu wspólników spółek komandytowych dotkniętych ostatnimi zmianami dotyczącymi zasad opodatkowania ich działalności. Decyzja nie należy do łatwych, ponieważ wprowadzone do polskiego systemu podatkowego rozwiązanie jest skomplikowane. Należy je poprzedzić szczegółową analizą, zarówno co kryteriów skorzystania, jak i skutków na poszczególnych etapach wdrożenia tego rozwiązania.

Pakiet Slim VAT od 1 stycznia 2021 r.

Pakiet Slim VAT, który wprowadza rozwiązania dotyczące uproszczenia rozliczania podatku VAT, został podpisany przez rezydenta. Nowe regulacje, z wyjątkiem niektórych przepisów, wchodzą w życie 1 stycznia 2021 r.

Brexit - jak polski przedsiębiorca może ułatwić sobie przewóz towarów przez granice celne?

Kiedy 1 stycznia 2021 r. Wielka Brytania przestanie uczestniczyć w unii celnej, dla polskich przedsiębiorców będzie to oznaczać zakaz swobodnego przewozu towarów pomiędzy UE a GB oraz duże zmiany w formalnościach celnych. Jak zatem od stycznia najprościej i najkorzystniej przewozić towary przez granice celne, minimalizując czas kontroli na „szlabanach”? Pewnym rozwiązaniem może okazać się zastosowanie procedury tranzytu, która zapewni płynny przepływ towaru przez granice, zminimalizuje ilość kontroli i zapewni bezpieczny przewóz towarów pod dozorem celnym.

Spółka komunalna jako podatnik VAT

Spółka komunalna nie zawsze działa jako podatnik VAT i jej aktywności mogą podlegać wyłączeniu z opodatkowania na mocy art. 15 ust. 6 ustawy o VAT. Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Dokumentowanie WDT dla celów VAT - objaśnienia podatkowe MF

Dokumentowanie WDT dla celów VAT. Ministerstwo Finansów przygotowało objaśnienia podatkowe w sprawie dokumentowania wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów dla celów podatku od towarów i usług. Oto treść tych objaśnień.

Postanowienie o przedłużeniu zwrotu VAT musi być uzasadnione

Przedłużanie terminu zwrotu VAT jest odstępstwem od zasady jego zwrotu w ustawowym terminie. Stąd też, jak podkreśla sąd administracyjny, z uwagi na szczególny charakter tej instytucji prawa stosowanie jej wobec podatnika musi być należycie i wyczerpująco uzasadnione – tak, by nie było wątpliwości, że w jego sprawie dokonanie dodatkowej weryfikacji zasadności zwrotu jest konieczne.

Wiążąca informacja stawkowa (WIS) – zmiany od 2021 r.

Wiążąca informacja stawkowa (WIS) od 2021 roku ulegnie istotnym zmianom. Obejmują one m.in. regulacje dotyczące zakresu ochrony WIS, składania wniosku o wydanie WIS, okresu ważności wydanej decyzji WIS.

Podatek cukrowy od 2021 r.

Podatek cukrowy (opłata cukrowa) to nowa danina, którą od 1 stycznia 2021 r. będą zobowiązani uiszczać producenci słodzonych napojów. Co podatek cukrowy oznacza dla producentów i konsumentów?

Estoński CIT - jak stosować przepisy?

Estoński CIT. Podjęcia decyzji o skorzystaniu z opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek kapitałowych nie ułatwiają podatnikom wątpliwości dotyczące warunków, jakie trzeba spełnić.

Country-by-Country (CbC) - raportowanie według krajów

Country-by-Country (CbC) - raportowanie według krajów. Odpowiedzi Ministerstw Finansów na najczęściej zadawane pytania przez podatników dotyczące informacji o grupie podmiotów CbC-R oraz powiadomienia CbC-P.

Podatek cyfrowy - regulacje na poziomie międzynarodowym lub europejskim

Podatek cyfrowy. Największe szanse na skuteczne uregulowanie kwestii opodatkowania gospodarki cyfrowej mają kompleksowe rozwiązania na poziomie międzynarodowym lub europejskim - uważa Ministerstwo Finansów.

Prezenty świąteczne dla pracowników - rozliczanie

Prezenty dla pracowników na Święta mogą być finansowane z ZFŚS albo ze środków obrotowych firmy. Jak zgodnie z przepisami prawa wygląda ich rozliczanie? Kiedy i jakie podatki oraz składki odprowadza się od upominków przekazywanych pracownikom?

Jak opodatkować sprzedaż rękodzieła?

Rękodzieło (handmade) a podatki. Kiedy zachodzi konieczność założenie działalności gospodarczej? Jak opodatkować sprzedaż produktów rękodzielniczych?

500 plus dla nauczycieli - zwolnienie z podatku i ZUS

500+ dla nauczycieli szkoła musi musi wypłacić do 31 grudnia 2020 r. Czy tego typu wsparcie jest dochodem nauczyciela w rozumieniu PIT i czy powinno być zwolnione ze składek? Jakie konto w ewidencji zastosować?

Czy świąteczna karta przedpłacona jest bonem

W latach ubiegłych jednostka przekazywała swoim pracownikom z okazji świąt bony towarowe. W tym roku podjęto decyzję o tym, że okołoświąteczne świadczenia będą miały formę kart przedpłaconych. Jak należy prawidłowo rozliczyć je na gruncie podatku dochodowego? Czy karty przedpłacone są rodzajem bonu?

Nowelizacja ustawy o CIT – jakie korzyści dla przedsiębiorców?

Estoński CIT i specjalny fundusz inwestycyjny to najważniejsze zmiany, które zawiera nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych z dnia 28 listopada 2020 r. Większość zmian uznawana jest przez ekspertów za zmiany korzystne dla przedsiębiorców.

Specjalny podatek od morskich farm wiatrowych

Podatek od morskich farm wiatrowych to rozwiązanie, które przewiduje ustawa o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych. Podstawą opodatkowania będzie moc zainstalowana danej farmy.

Pakiet VAT e-commerce - nowe obowiązki dla firm

Pakiet VAT e-commerce to wdrożenie unijnych przepisów nowelizujących reguły opodatkowania wewnątrzwspólnotowej transgranicznej sprzedaży towarów i usług. Nowe prawo ma uszczelnić system VAT i zwiększyć konkurencyjność europejskich firm. Nowelizacja wiąże się z koniecznością dostosowania działalności firm do nowych wymogów i procedur.

Pakiet Slim VAT coraz bliżej

Pakiet Slim VAT wprowadza zmiany dotyczące m.in. fakturowania, ułatwień dla eksporterów oraz pakietu korzyści finansowych dla przedsiębiorców. Ustawodawca przewiduje także rozwiązania o charakterze doprecyzowującym i uzupełniającym w stosunku do niektórych konstrukcji prawnych w podatku VAT jak również zmian w zakresie Tax Free.

Mniej formalności przy zakupie węgla zwolnionego z akcyzy

Zakup węgla zwolnionego z akcyzy. Ustawodawca zmienił na czas COVID-19 warunki stosowania niektórych zwolnień z akcyzy poprzez podniesienie z 200 kg do 2 ton limitu, w ramach którego finalny nabywca węgla (kupując paliwo jednorazowo) nie musi składać oświadczenia o jego przeznaczeniu.

Zmiany w monitorowaniu dostaw niektórych wyrobów akcyzowych od 1 lutego 2021 r.

Monitorowanie dostaw niektórych wyrobów akcyzowych zostanie uproszczone. Tak zakłada nowela ustawy o akcyzie. Zmiany mają wejść w życie 1 lutego 2021 r.

Kiedy udzielanie lekcji na godziny można opodatkować kartą podatkową?

Karta podatkowa a udzielanie lekcji na godziny. Czy lekcje prowadzone na godziny dla grupy uczniów można rozliczać korzystając z karty podatkowej? Czy z karty skorzysta tylko podatnik prowadzący lekcje indywidualne (dla jednego ucznia)?

Brexit. Od 2021 r. handel z Wielką Brytanią jak z państwami spoza UE

Brexit. Handel z Wielką Brytanią jak z państwami spoza UE. Od 1 stycznia 2021 r. służby celne państw członkowskich Unii Europejskiej, w procedurze eksportu i importu z Wielką Brytanią, będą stosować takie przepisy jak wobec krajów trzecich, czyli nie będących członkami UE.

Lokalna dokumentacja cen transferowych - zmiany od 1 stycznia 2021 r.

Lokalna dokumentacja cen transferowych (local file) od 1 stycznia 2021 r. będzie obejmowała szerszy zakres informacji. Jakie dodatkowe informacje będą musieli zamieszczać podatnicy w lokalnej dokumentacji cen transferowych?

Nowe wzory deklaracji PIT-4R i PIT-8AR oraz informacji PIT-11 i IFT-1/IFT-1R od 1 stycznia 2021 r.

Nowe wzory formularzy PIT-4R, PIT-8AR, PIT-11 i IFT-1/IFT-1R. Nowe wzory PIT-4R, PIT-8AR i IFT-1/IFT-1R będą miały zastosowanie do przychodów, dochodów (strat) uzyskanych (poniesionych) od dnia 1 stycznia 2020 r., natomiast wzór PIT-11 - do przychodów, dochodów (strat) uzyskanych (poniesionych) od dnia 1 stycznia 2021 r.

Odliczenie VAT od zakupu nieruchomości a termin złożenia oświadczenia

Odliczenie VAT od zakupu nieruchomości uzależnione jest od złożenia oświadczenie przed naczelnikiem urzędu skarbowego o wyborze opodatkowania VAT dla tej transakcji. Jakie skutki może mieć brak zgłoszenia wyboru opodatkowania VAT w terminie?

Rozporządzenie zwalniające z VAT szczepionki na Covid-19

Zwolnienie z VAT szczepionek na Covid-19 i testów diagnostycznych na SARS-CoV-2 - taki skutek będzie miało wejście w życie rozporządzenia, którego projekt pojawił się na stronie Rządowego Centrum Legislacji. Zwolnienie będzie obowiązywało do 31 grudnia 2022 r.

Ulga mieszkaniowa z dłuższym terminem na wydatkowanie środków

Ulga mieszkaniowa - dłuższy termin na wydanie przychodu z 2018 r. Zmiana, jak podkreśla resort finansów, to efekt stałej współpracy i kontaktu z obywatelami m.in. za pomocą aplikacji Głos Podatnika.

Zmiana adresu podatnika – obowiązki wobec organów podatkowych

Zmiana adresu podatnika powoduje m.in. konieczność realizacji pewnych obowiązków wobec organów podatkowych. Jeżeli adres siedziby zmienia przedsiębiorca, to o tej zmianie należy poinformować dość dużą grupę podmiotów. Konieczne jest w szczególności dokonanie zmian w rejestrach (Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej czy Krajowy Rejestr Sądowy), ale czy to wystarczy w kontaktach z organami podatkowymi?

Zwrot wkładu mieszkaniowego – czy jest zwolniony z PIT?

Zwrot wkładu mieszkaniowego a PIT. Czy zwrot wkładu mieszkaniowego podlega zwolnieniu z PIT? Czy nadwyżka ponad wysokość wniesionego wkładu korzysta ze zwolnienia?

Czy możliwa jest wsteczna rejestracja do VAT?

Rejestracja do VAT z datą wsteczną możliwa jest tylko w określonych sytuacjach. Kiedy jest dopuszczalna i jak wpływa na prawo do odliczenia VAT?

Odliczenie VAT z faktur wystawionych przez komornika

Odliczenie VAT z faktur wystawionych przez komornika było przedmiotem sporu podatnika z fiskusem. Organ podatkowy odmówił przedsiębiorcy prawa do odliczenia VAT, bo ten nie sprawdził komornika, który zdaniem organu był oszustem.

Estoński CIT - projekt objaśnień podatkowych MF

Estoński CIT - Ministerstwo Finansów przygotuje praktyczny przewodnik po nowych przepisach. Projekt objaśnień podatkowych w tej sprawie został udostępniony do konsultacji. Objaśnienia będą chronić przedsiębiorców z mocą wiążącą dla administracji skarbowej.

Kiedy można prowadzić przedświąteczną sprzedaż bez zakładania firmy i płacenia podatków?

Izba Administracji Skarbowej w Poznaniu przygotowała "Przedświąteczny poradnik podatkowy", w którym m.in. informuje, że pewnych określonych sytuacjach można prowadzić przedświąteczną sprzedaż bez obowiązku rejestracji firmy i płacenia podatków. IAS zwraca też uwagę na niebezpieczeństwa i obowiązki podatkowe związane z zakupami internetowymi, w tym w szczególności na zagranicznych portalach.

Podwójne opodatkowanie spółek komandytowych

Podwójne opodatkowanie spółek komandytowych. Los spółek komandytowych został przesądzony i od 2021 r. będą musiały płacić podatek CIT. Szybkie tempo prac legislacyjnych sprawiło, że nowa ustawa budzi wiele wątpliwości dotyczących interpretacji nowych przepisów.

Zmiany w ustawie o akcyzie od 1 lutego 2021 r.

Zmiany w akcyzie dotyczące m.in. uproszczenia zasad monitorowania dostaw niektórych wyrobów akcyzowych. Takie rozwiązanie zakłada projekt nowelizacji ustawy o akcyzie przyjęty przez Sejm. Nowe regulacje mają wejść w życie 1 lutego 2021 r.

Konsekwencje błędów oraz braku złożenia JPK_V7

Wraz z nowymi przepisami regulującymi konieczność składania przez przedsiębiorców nowej deklaracji JPK_V7 pojawiły się paragrafy nakładające na przedsiębiorców kary i sankcje za przewidziane w ustawie uchybienia, błędy lub brak terminowości w składaniu jednolitego pliku kontrolnego w nowej strukturze. W razie wykazania przez urząd skarbowy błędu podatnika uniemożliwiającego weryfikację prawidłowości wykazanych w pliku transakcji grozi mu kara grzywny równa 500 zł za każdy taki błąd, a w przypadku nieterminowości, czy braku złożenia deklaracji, podatnikowi może grozić odpowiedzialność karna skarbowa.

REKLAMA