REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Podatki, Finanse

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Spada zdolność kredytowa

Spada zdolność kredytowa Polaków, którym banki pożyczą obecnie mniej niż jeszcze na początku 2011 r. Spadająca zdolność kredytowa ogranicza dostęp do kredytów i tańszych mieszkań.

Kredyt w „Rodzinie na Swoim” na budowę domu

Kredyt w „Rodzinie na Swoim” na budowę domu może okazać się dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy po zmianach w „Rodzinie na Swoim” nie mogą dostać preferencyjnego kredytu na mieszkanie.

Gdzie znajdziemy najlepszy kredyt hipoteczny?

Gdzie znajdziemy najlepszy kredyt hipoteczny? Z rankingu Open Finance wynika, że najkorzystniejszą ofertę kredytu posiada Deutsche Bank PBC.

„Rodzina na Swoim” nadal popularna

„Rodzina na Swoim” jest nadal popularna wśród kredytobiorców. Mimo zmian w programie, we wrześniu liczba zaciąganych kredytów preferencyjnych była rekordowa duża.

REKLAMA

Banki zwiększyły oprocentowanie lokat

Banki zwiększyły oprocentowanie lokat – to zabezpieczenie przed kolejnymi zawirowaniami na rynku walutowym. Oprocentowanie lokat wzrosło do 6–7% brutto.

Jak obniżyć ratę kredytu hipotecznego?

Obniżenie raty kredytu hipotecznego jest możliwe. Należy tylko skorzystać ze sposobów, które oferują banki. Jak obniżyć ratę kredytu hipotecznego?

Udział pracownika w firmowej imprezie integracyjnej nie jest opodatkowany

Pracownik, który bawił się na firmowej imprezie integracyjnej, nie zapłaci z tego tytułu podatku, dopóki nie zostanie ustalone, ile konkretnie zjadł, wypił i jaka była wartość innych świadczeń, z których skorzystał - wynika z wyroku WSA w Poznaniu.

Kredyt w euro: kiedy można liczyć na nadwyżkę?

Kredyt w euro cieszy się coraz większą popularnością. Decydując się na kredyt walutowy w euro w sytuacji, gdy złoty jest słaby, kredytobiorca może liczyć na nadwyżkę finansową. Czy we wszystkich bankach można liczyć na taką nadwyżkę?

REKLAMA

Ile Polacy wydają na utrzymanie mieszkania?

Polacy wydają na utrzymanie mieszkania 840 zł miesięcznie. Koszty związane z użytkowaniem mieszkania stale rosną.

Nowa oferta Home Broker

Nowa oferta Home Broker to program systematycznego oszczędzania. Klient zamiast płacić prowizję dla pośrednika, może przeznaczyć tę kwotę na składkę oszczędnościową. Czy nowa oferta Home Broker sprawdzi się?

Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła stóp procentowych

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) nie zmieniła stóp procentowych. Stopa referencyjna wynosi nadal 4,5%.

Student w „Rodzinie na Swoim”

Student w „Rodzinie na Swoim” to singiel, który po ostatnich zmianach w programie został objęty rządową dopłatą do mieszkań. Zmniejszone limity „Rodziny na Swoim” ograniczyły dostęp do wielu atrakcyjnych lokali. W tej sytuacji rozwiązaniem dla studentów, którzy chcą kupić własne mieszkanie, może okazać się kredyt hipoteczny z rodzicami.

Korekta podatku i składek w razie nadpłaty zasiłku

Pracownik (48 lat) uległ wypadkowi w czasie pracy. Przebywał na zwolnieniu lekarskim przez 3 miesiące (od kwietnia do czerwca) i w tym okresie był hospitalizowany przez 15 dni. Pracodawca powołał zespół powypadkowy, który uznał zdarzenie za wypadek przy pracy. Po sporządzeniu protokołu powypadkowego poszkodowanemu pracownikowi został wypłacony zasiłek w wysokości 100% z ubezpieczenia wypadkowego, mimo że pracownik jeszcze nie wykorzystał limitu 33 dni choroby w roku. Pracownik wystąpił do ZUS z wnioskiem o wypłatę odszkodowania z tytułu trwałego uszczerbku na zdrowiu. ZUS jednak zakwestionował ustalenia pracodawcy zawarte w protokole powypadkowym i odmówił wypłaty odszkodowania. Jako uzasadnienie swojej decyzji ZUS wskazał, że zdarzenie nie miało związku z wykonywaną pracą. Jak w tej sytuacji powinniśmy skorygować podatki i składki?

Jak banki liczą zdolność kredytową?

Jak banki liczą zdolność kredytową? To, czy dostaniemy kredyt zależy od wewnętrznych zasad banku. Aby mieć odpowiednią zdolność kredytową, trzeba nie tylko dobrze zarabiać, ale również przejść pozytywnie analizę kredytową.

Idea Bank ma już 50 tys. klientów

Idea Bank ma już 50 tys. klientów. Bank, który na polskim rynku finansowym pojawił się na przełomie 2010/11 r., staje się coraz popularniejszy wśród przedsiębiorców. Jakie rozwiązania Idea Bank oferuje swoim klientom?

Banki udzielają mniej kredytów hipotecznych

Banki udzielają mniej kredytów hipotecznych – pokazuje Indeks Dostępności Kredytowej Open Finance i TVN CNBC. Jak wygląda dostępność do kredytów hipotecznych?

Problemy ze spłatą kredytów mieszkaniowych

Problemy ze spłatą kredytów mieszkaniowych dotyczą prawie 5% wartości zobowiązań zaciągniętych 7 lat temu. Najtrudniej spłacają się starsze kredyty mieszkaniowe, szczególnie te zaciągnięte w złotówce.

Szczepienia przeciw grypie - czy ich wartość jest przychodem zatrudnionych?

W październiku 2012 r. zamierzamy w całości sfinansować pracownikom i stale współpracującym z nami zleceniobiorcom szczepienia przeciwko grypie. Czy takie świadczenie będzie stanowić dla nich przychód, od którego należy odprowadzić składki i podatek?

Odwrócony kredyt hipoteczny a renta dożywotnia

Dla seniorów, którzy nie wiedzą czym różni się renta dożywotnia od odwróconego kredytu hipotecznego przedstawiamy krótkie porównanie.

Prawne podsumowanie września 2011 r.

Niniejsza publikacja stanowi podsumowanie najważniejszych zmian w polskich przepisach prawnych, które weszły w życie w sierpniu i wrześniu 2011 r. oraz najciekawszych decyzji Prezesa UOKiK.

Zmiany na rynku kredytów hipotecznych: wrzesień 2011 r.

Zmiany na rynku kredytów hipotecznych to przede wszystkim utrudniony dostęp do kredytów we franku. W obecnej sytuacji banki stawiają na kredyty w złotówkach.

Obligacje czy lokata – w co zainwestować?

Obligacje czy lokata – w co lepiej zainwestować? Na obligacjach banków spółdzielczych można zarobić więcej niż na większość dostępnych lokat.

Studencie, w tym roku trudniej o stypendium!

Stypendium za wyniki w nauce lub w sporcie zostało wycofane – to efekt nowelizacji ustawy "Prawo o szkolnictwie wyższym". Większość zmian wchodzi w życie od 1. października 2011 r. i jest rezultatem prowadzonej reformy szkolnictwa. Jakie zmiany w stypendiach czekają studentów?

Zdolność kredytowa Polaków spada

Zdolność kredytowa Polaków spada, co powoduje, że klient starający się o kredyt dostanie ok. 4% mniej w euro i ok. 2% mniej w złotych. Dlaczego Polacy mają mniejszą zdolność kredytową?

Wygrałeś w lotto? Zainwestuj!

Wygrałeś kilka milionów w lotto? Wygraną możesz zainwestować w hotel, centrum handlowe czy nieruchomości pod wynajem. Jak dobrze zainwestować pieniądze wygrane w lotto?

Pakiet medyczny - obowiązki podatkowe i składkowe

Pracodawca, który opłaca pracownikom prywatną opiekę medyczną, musi w umowie określić kwotę wypłacaną w związku z zapewnieniem pracownikom obowiązkowej profilaktycznej opieki zdrowotnej oraz kwotę przeznaczoną na dodatkowe usługi. Takie rozwiązanie umożliwia dokładne ustalenie przychodu pracownika i odprowadzenie należnej zaliczki na podatek dochodowy.

Oszczędzaj, a szybciej kupisz mieszkanie

Oszczędzanie daje szansę na szybszy zakup własnego mieszkania. Przykładowo, przesiadając się z samochodu na rower, w ciągu kilku lat można zaoszczędzić na jednopokojowe mieszkanie w Katowicach.

Rośnie popularność kart debetowych i lokat terminowych

Rośnie popularność kart debetowych i lokat terminowych. Utrudniony dostęp do pożyczek gotówkowych i kart kredytowych sprawił, że klienci zaczęli szukać innych rozwiązań. Zainteresowanie kartami debetowymi i lokatami terminowymi z roku na rok jest coraz większe.

PESEL zamiast NIP w dokumentacji ubezpieczeniowej

We wszystkich dokumentach związanych z ubezpieczeniami społecznymi i ubezpieczeniem zdrowotnym należy podawać numer PESEL ubezpieczonego. Płatnik składek nie ma obowiązku podawania numeru NIP, nawet jeżeli został nadany. Zmiana zasad podawania danych identyfikacyjnych osób ubezpieczonych weszła w życie 1 września 2011 r.

PIT-11 i PIT-4R w razie likwidacji pracodawcy

Od 1 lutego do 30 kwietnia br. zatrudnialiśmy zleceniobiorcę, a od 4 maja do 31 lipca br. ta sama osoba świadczyła u nas pracę na podstawie umowy o pracę. Czy mamy obowiązek wystawić pracownikowi, a wcześniej zleceniobiorcy, w ciągu roku jeden PIT-11 obejmujący przychody zarówno ze zlecenia, jak i z umowy o pracę? Czy powinniśmy jednak odrębnie rozliczyć jego przychody i wystawić dwie informacje PIT-11? Ponadto z końcem sierpnia zakład zostanie zlikwidowany. W jakim terminie powinniśmy wystawić PIT-11 i PIT-4R?

Programy do zarządzania budżetem domowym

Programy do zarządzania budżetem domowym to możliwość analizowania i kontrolowania codziennych wydatków w rozsądny i uporządkowany sposób. Na rynku dostępnych jest kilka bezpłatnych programów do zarządzania budżetem domowym. Który z nich wybrać?

Rachunek osobisty: banki walczą o klientów

Rachunek osobisty oznacza dla banku udaną inwestycję tylko wtedy, gdy klient stale lokuje na nim określoną kwotę. Pozyskanie klienta, który założy rachunek osobisty, kosztuje bank nawet 400 zł.

Kredyt studencki sposobem na inwestycję

Kredyt studencki, jako forma preferencyjnego kredytu, może być dla studenta sposobem na pierwszą inwestycję. Kto może ubiegać się o kredyt studencki i jak go dostać?

Kredyt w złotówce najbardziej popularny

Kredyt w złotówce to obecnie najczęściej zaciągany hipoteczny kredyt walutowy. Kredytobiorca, który decyduje się na kredyt w złotówce, musi liczyć się z mniejszą kwotą możliwą do pożyczenia. Jednocześnie odda do banku więcej, niż pożyczył. Z czego wynika popularność kredytu złotówkowego?

Konsekwencje przyznania studiującym pracownikom nagrody za wyniki w nauce

Chcemy wyróżnić studentów (zarówno naszych pracowników, jak i klientów niebędących pracownikami), którzy ukończą w tym roku studia z najlepszym wynikiem, nagrodami – albumem oraz nagrodą pieniężną. Kierunek studiów wybrany przez każdego z pracowników jest ich samodzielną decyzją i nie ma związku z zajmowanymi stanowiskami ani z wykonywaną pracą. Czy w takim przypadku u obdarowanych pracowników powstanie przychód do opodatkowania i oskładkowania, który należy doliczyć do wynagrodzenia za pracę? Kto powinien odprowadzić podatek od wartości przekazanej nagrody?

Umowy cywilnoprawne – zasady współpracy i prawidłowe rozliczanie

Strony stosunku cywilnoprawnego mogą dowolnie kształtować postanowienia umowy, zachowując jedynie dwa ograniczenia: treść umowy cywilnoprawnej nie może naruszać porządku prawnego (czyli obowiązujących przepisów) oraz zasad współżycia społecznego. Zawierając umowę cywilnoprawną należy zwracać szczególną uwagę, aby nie narazić się na zarzut obchodzenia prawa pracy, polegającego na zastępowaniu umów o pracę umowami cywilnymi.

Karty kredytowe tylko dla wiarygodnych klientów

Karty kredytowe tylko dla wiarygodnych klientów – taką strategię przyjęły banki, które porządkują rynek kart kredytowych. Liczba plastików maleje, mimo to klienci przeprowadzają coraz więcej transakcji za pomocą kart kredytowych.

Przekredytowanie – jak go uniknąć?

Przekredytowanie to zjawisko, które polega na tym, że miesięczna kwota rat kredytów do spłacenia jest większa niż osiągane dochody dłużnika. Problemem przekredytowania zajęła się Komisja Nadzoru Finansowego.

Decyzja SNB korzystna dla polskich kredytobiorców

Decyzja SNB jest korzystna dla polskich kredytobiorców. Na wrześniowym posiedzeniu Szwajcarski Bank Narodowy zdecydował, że nie zmieni swojej polityki monetarnej. Taka decyzja Banku to dobra informacja dla Polaków zadłużonych w szwajcarskiej walucie.

Kredyt we franku szwajcarskim prawie nieosiągalny

Kredyt we franku szwajcarskim jest prawie nieosiągalny. Tylko trzy banki mają w go w swojej ofercie. Aby uzyskać kredyt we franku, trzeba spełnić warunki nieosiągalne dla przeciętnego kredytobiorcy.

Szwajcarski Bank Narodowy broni kursu franka

Szwajcarski Bank Narodowy broni kursu franka na poziomie 0,83 euro. To dobra wiadomość dla klientów, którzy postawili na inwestycje w produkty ustrukturyzowane związane z kursem szwajcarskiej waluty.

Rachunki bankowe dla studentów – co oferują banki?

Rachunki bankowe dla studentów nie są tak atrakcyjne jak te oferowane aktywnym klientom banków. Banki nie walczą o studentów, dlatego oferta rachunków bankowych dla klientów od 18. do 26. roku życia jest skromna.

Kredyty mieszkaniowe: ranking szybkości działania banków

W rankingu szybkości działania banków przy udzielaniu kredytów mieszkaniowych zwycięża Pekao SA. Przeczytaj raport Home Broker.

Co dalej z kredytami we franku?

Co dalej kredytami we franku? Po ostatniej decyzji banku Nordea, który podwyższył do 15 tys. zł wymagania dochodowe potrzebne do zaciągnięcia kredytu w szwajcarskiej walucie, dostępność do kredytów we franku szwajcarskim zdecydowanie się zmniejszyła.

Dobrowolne poddanie się karze przez oszusta podatkowego

Osoba, która nie płaci podatków (a organy podatkowe trafią na jej ślad) zostanie pociągnięta do odpowiedzialności za wykroczenie lub przestępstwo skarbowe, co wiąże się wpisem do Krajowego Rejestru Karnego i uzyskania statusu osoby karanej. Aby uniknąć tych przykrych konsekwencji, oszuści podatkowi często korzystają z instytucji dobrowolnego poddania się karze.

Kredyt indeksowany a kredyt denominowany

Kredyty indeksowany i denominowany to dwa rodzaje walutowych kredytów mieszkaniowych, które funkcjonują na polskim rynku. Przy zaciąganiu tego typu kredytów zawsze trzeba pamiętać, że finansowanie w walucie obcej jest związane z ryzykiem kursowym, które może wpływać na ostateczną wartość naszego zobowiązania. W każdym z obu przypadków ryzyko kursowe przejawia się w inny sposób.

Premia pieniężna a przychody i koszty podatkowe

W kwestii możliwości zaliczenia udzielonej premii pieniężnej z tytułu zrealizowania określonego poziomu obrotów, wyliczanego na podstawie konkretnych dostaw dokonanych w danym czasie na rzecz określonego nabywcy, w koszty podatkowe, istotne jest określenie czy udzielona premia pieniężna to koszt bezpośredni czy pośredni.

Zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach

Zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach lub stwierdzające stan zaległości wydaje się na podstawie dokumentacji danego organu podatkowego oraz informacji otrzymanych od innych organów podatkowych. Zasady wydawania tego zaświadczenia są uregulowane w art. 306e Ordynacji podatkowej.

Zaświadczenia podatkowe

Organ podatkowy wydaje zaświadczenia na żądanie osoby ubiegającej się o zaświadczenie.

Zastaw skarbowy

Skarbowi Państwa i jednostkom samorządu terytorialnego z tytułu zobowiązań podatkowych powstałych z dniem doręczenia decyzji organu podatkowego, ustalającej wysokość tych zobowiązań, a także z tytułu zaległości podatkowych stanowiących ich dochód oraz odsetek za zwłokę od tych zaległości przysługuje zastaw skarbowy na wszystkich będących własnością podatnika oraz stanowiących współwłasność łączną podatnika i jego małżonka rzeczach ruchomych oraz zbywalnych prawach majątkowych, jeżeli wartość poszczególnych rzeczy lub praw wynosi w dniu ustanowienia zastawu co najmniej 11 500 zł.

REKLAMA