Podatnicy, chcący postępować zgodnie z prawem, nie do końca jednak świadomi, jak to prawo rozumieć, mogą składać do Ministra Finansów wnioski o wydanie interpretacji indywidualnej. Niezadowolony z odpowiedzi podatnik może skierować sprawę na drogę sądową, a w efekcie otrzymać orzeczenie zasadniczo odmienne od stanowiska organu.
Wystąpienie płatnika z wnioskiem o odroczenie terminu płatności zaliczek na podatek dochodowy od wynagrodzeń pracowników lub osób, z którymi zawarto umowę cywilnoprawną, musi być spowodowane szczególnymi okolicznościami, w jakich znalazł się płatnik, albo interesem publicznym. Decyzja organu podatkowego w tym zakresie ma bowiem charakter uznaniowy, co oznacza, że może on pozytywnie rozpatrzyć wniosek, ale nie ma takiego obowiązku.
III filar jest jedną z form oszczędzania na emeryturę, inaczej nazywany jest Indywidualnym Kontem Emerytalnym, w skrócie IKE. Żeby zacząć inwestować w III filarze niezbędne jest otworzenie takiego indywidualnego konta, można to zrobić w towarzystwie ubezpieczeniowym, w funduszu inwestycyjnym, w biurze maklerskim lub w banku. Co warto wiedzieć o III filarze?
Przeciętne oprocentowanie kredytu w Polsce, według danych Eurostatu, w III kwartale 2012 roku wynosiło 7,43 proc., natomiast w najtańszej Finlandii 1,97 proc. Drożej niż w Polsce jest tylko w Bułgarii (8,03 proc.), w Rumunii (8,36 proc.) i na Węgrzech (11,86 proc.).
Utrzymanie mieszkania drożeje najszybciej i to pomimo tego, że inflacja spadła poniżej oczekiwań Rady Polityki Pieniężnej. Wiele usług i dóbr staniało, trzeci miesiąc z rzędu odnotowane są spadki cen paliwa, tanieją ubrania, niebawem tańszy będzie też gaz, ceny w pozostałych kategoriach wzrosły tylko nieznacznie.
Losowanie OFE, czyli Otwartego Funduszu Emerytalnego odbywa się dwa razy w roku, 31 stycznia i 31 lipca. Przynależność do OFE jest obowiązkowa dla osób urodzonych po 31 grudnia 1968 roku, jeśli po rozpoczęciu pracy nie wybierzemy go sami, weźmiemy udział w losowaniu. Jak tego uniknąć i co zrobić, jeśli nie odpowiada nam wylosowany fundusz.
Na budżet domowy składają się nasze dochody oraz wydatki. Większość z nas raczej mało kiedy dokładnie analizuje wydatki. Kiedy jednak przychodzi nam sprawdzić, ile pieniędzy wydajemy, często okazuje się, że wydajemy znacznie więcej, niż myśleliśmy. Podpowiadamy, w jaki sposób rozplanować budżet domowy, aby uniknąć zadłużenia.
Kredyt hipoteczny, pożyczka hipoteczna, kredyt gotówkowy, kredyt samochodowy, limit kredytowy w rachunku czy kart kredytowa? Chcesz wziąć kredyt, ale nie wiesz, na jaki się zdecydować? Wszystko zależy od tego, co zamierzasz kupić za pożyczone pieniądze. Znajdziesz tu podstawowe informacje, które powinieneś posiadać zanim udasz się do banku.
Sylwester 2013 roku obchodzony był z wielką pompą, co trzecia polska rodzina kupiła fajerwerki, wydając na nie średnio 89 złotych. Oczywiście to nie cały koszt sylwestrowej zabawy w 2013 roku, do tego trzeba doliczyć m.in. kreacje, jedzenie, alkohol. Łączny koszt takiej przyjemności jest liczony w miliardach złotych i wyniósł ok. 9,2 mld zł.