REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Podatki, Finanse

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kredyt walutowy: jak obniżyć ratę kredytu?

Niezawodną metodą na obniżenie raty kredytu walutowego jest spłacanie go bezpośrednio w walucie. Większość banków dopuszcza możliwość powrotu do spłat w złotówkach. Przeczytaj, ile można oszczędzić spłacając kredyt w walucie.

Rynek nieruchomości – sierpień 2013 – raport

W sierpniu na rynku nieruchomości nie doszło do dużych zmian, w większości miast nie zaobserwowano obniżek cen, ale w Warszawie, w Sopocie i w Łodzi odnotowano spadki cen na poziomie 1,5%. Stabilizację obserwujemy również na rynku kredytowym.

Sprzedaż mieszana i VAT według proporcji - jak rozliczać?

Przedsiębiorca zwolniony z VAT nie ma prawa do rozliczania VAT-u od zakupów, w tym do wnioskowania o zwrot podatku. Jeśli jednak obok sprzedaży zwolnionej prowadzi też sprzedaż opodatkowaną, mówimy o sprzedaży mieszanej, która daje prawo do częściowego odliczania VAT-u. Stosuje się wówczas mechanizm proporcji.

Rynek kredytów: jak wygląda sytuacja?

Rynek kredytów mieszkaniowych, mimo wakacyjnego okresu, odnotował poprawę sytuacji. Wzrosła znacznie również liczba udzielanych kredytów konsumpcyjnych. Przeczytaj, jak wygląda sytuacja na rynku kredytów.

REKLAMA

Zapłata przez klub sportowy zaległych składek ZUS za zawodnika

Klub sportowy nie pobrał i nie odprowadził trzy lata temu składek na ubezpieczenia społeczne od premii za wyniki sportowe zawodników. Klub zdecydował się zapłacić zaległe składki. Czy spowodowało to powstanie przychodu u zawodników i konieczność pobrania zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych?

Procedura ostrożnościowa zawieszona na okres 2013 roku

Podstawowym celem ustawy z dnia 26 lipca 2013 r. o zmianie ustawy o finansach publicznych jest zawieszenie na okres 2013 roku stosowania przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 157, poz. 1240, z późn. zm.) dotyczących tzw. pierwszej procedury ostrożnościowej oraz tzw. tymczasowej reguły wydatkowej.

Chargeback – usługa, dzięki której można odzyskać pieniądze

Płatności kartą są bezpieczniejsze niż płatność za pomocą gotówki lub przelewu. Jeśli jednak płacąc kartą zostaniemy oszukani, dzięki usłudze Chargeback będziemy mogli odzyskać pieniądze.

Ulgi podatkowe – kiedy można utracić przywileje?

Jeśli twoje dziecko pracuje w wakacje, możesz stracić ulgę prorodzinną. Jeśli nie chcesz stracić przywilejów musisz przypilnować, aby roczne zarobki dziecka Ne przekroczyły 3089 zł.

REKLAMA

Ile kosztuje podróż służbowa własnym samochodem?

Jadąc w podróż służbową własnym samochodem, mamy prawo ubiegać się o zwrot kosztów związanych z wyjazdem (tzw. dietę oraz kilometrówkę). Zobacz, w jakich przypadkach pracodawca powinien zwrócić nam koszty poniesione podczas podróży oraz jakie to powinny być kwoty. Radzi Kamil Jabłoński, aplikant radcowski w TGC Corporate Lawyers.

Gminne jednostki budżetowe nie są podatnikami podatku od towarów i usług

Gminne jednostki budżetowe nie są podatnikami podatku od towarów i usług tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w uchwale z dnia 24 czerwca 2013 r. Jakie mogą być konsekwencje przedmiotowej uchwały?

Zwrot VAT za materiały budowlane 2020

Od 2014 roku nastąpiła prawdziwa rewolucja w zasadach uzyskiwania zwrotu VAT za materiały budowlane. Zwrot ten został bardzo ograniczony podmiotowo i przedmiotowo. Niektórzy (osoby mające więcej niż 35 lat) stracili tą możliwość jeżeli nie zdążyli z wydatkami do końca 2013 roku. Od wydatków poczynionych w 2014 r. nie ma m.in. możliwości uzyskania zwrotu VAT za materiały użyte do remontu i budowy domów większych niż 110 metrów kwadratowych. Zasady te nie zmieniły się w kolejnych latach (2015-2019) a także w 2020 roku.

Podatek od nieruchomości w przypadku użytków rolnych

Użytki rolne podlegają podatkowi od nieruchomości tylko wtedy gdy są zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej.

Studenci zagraniczni kupują mieszkania w Polsce – jakie mają szanse na kredyt?

W Polsce studiuje już 23 tys. obcokrajowców. To ciągle mniej niż na Węgrzech, ale dane GUS-u potwierdzają tendencję wzrostową. Nasz kraj chętnie wybierają Norwegowie, Szwedzi, a także Ukraińcy. Studenci zza granicy wynajmują mieszkania i kupują własne – jak w związku z tym wygląda kwestia kredytu hipotecznego dla nich?

Ile kosztuje rejestracja pojazdu używanego sprowadzonego z zagranicy?

Koszt rejestracji pojazdu używanego sprowadzonego z zagranicy jest uzależniony od rodzaju pojazdu, który chcemy zarejestrować. Dużo więcej zapłacimy, gdy zdecydujemy się na indywidualną tablicę rejestracyjną. Przeczytaj, ile kosztuje rejestracja pojazdu używanego sprowadzonego z zagranicy.

Ile kosztuje rejestracja pojazdu używanego kupionego w Polsce?

Kupienie pojazdu używanego w Polsce wymaga rejestracji. Koszt rejestracji pojazdu używanego nie należy do tanich i uzależniony jest od rodzaju rejestrowanego pojazdu. Warto wiedzieć, jakiej kwoty należy się spodziewać, dlatego przeczytaj za co trzeba zapłacić i ile.

Ile kosztuje rejestracja nowego pojazdu kupionego za granicą?

Koszt rejestracji nowego pojazdu kupionego za granicą jest uzależniony od rodzaju rejestrowanego pojazdu. Rejestracja nowego pojazdu kupionego za granicą wymaga wyrobienia nowych tablic rejestracyjnych, dowodu rejestracyjnego, naklejki legalizacyjnej, nalepki kontrolnej. Przeczytaj, ile zapłacisz za wszystko.

Ile kosztuje wyrobienie dowodu osobistego?

Od 2010 roku wyrobienie dowodu osobistego jest bezpłatne. I to niezależnie od tego czy wyrabiamy dowód osobisty po raz pierwszy, czy utraciliśmy go w wyniku kradzieży, zgubienia lub zniszczenia. Jedyny koszt, jaki ponosimy to zrobienie odpowiedniego zdjęcia do dowodu osobistego.

Jaki kierunek studiów wybrać, żeby mieć pracę?

Co roku maturzyści stają przed wyborem kierunku studiów. Decyzja nie jest prosta, trzeba przewidzieć, jakie będzie zapotrzebowanie rynku pracy za kilka lat. Jaki kierunek studiów wybrać, żeby mieć pracę i nieźle zarobić? Przeczytaj, zanim podejmiesz decyzję.

Indeks Dostępności Kredytowej – dostaniemy więcej kredytu

Indeks Dostępności Kredytowej rośnie, a zawdzięczamy to stopom procentowym na rekordowo niskim poziomie. Z kolei wyższy Indeks Dostępności Kredytowej oznacza wyższą zdolność kredytową, czyli bank może pożyczyć nam więcej niż przed rokiem.

Concierge i CashBack – usługi bankowe, przydatne w okresie wakacyjnym

Concierge i CashBack to usługi bankowe dzięki którym możemy zaoszczędzić pieniądze i czas. Concierge pomoże nam zarezerwować bilety lotnicze, natomiast dzięki CashBack będziemy mogli wypłacić pieniądze bez prowizji.

Korytarz przesyłowy nie będzie podlegał opodatkowaniu

Korytarz jako prawnie wyodrębniony teren nie będzie podlegał opodatkowaniu. Oczywiście grunty, które obejmie, pozostaną opodatkowane tak jak dziś – w zależności od ich statusu podatkiem od nieruchomości, rolnym bądź leśnym.

Rynek nieruchomości 2013 – raport za lipiec

Spadek cen mieszkań w największych miastach Polski ciągle trwa. Niestety rośnie koszt udzielenia kredytu, banki podnoszą marżę. Sytuację na rynku kredytów ratują jedynie stopy procentowe na niskim poziomie.

Jak spłacić kartę kredytową po wakacjach?

Wakacje to poza wypoczynkiem również wydatki. Jeśli nie oszczędzaliśmy i zaciągnęliśmy dług na karcie kredytowej, teraz będziemy musieli go spłacić. Jak spłacić dług na karcie kredytowej po wakacjach? Jednym z rozwiązań jest rozłożenie zadłużenia na raty.

Informowanie urzędu skarbowego o planowanym urlopie

Informowanie urzędu skarbowego o planowanym urlopie zostało przewidziane przez przepisy prawa podatkowego. Nie wszyscy podatnicy muszą zgłaszać fiskusowi swoje wyjazdy. Taki obowiązek mają tylko ci, wobec których jest prowadzone postępowanie i jeśli będą dłużej przebywać za granicą.

Wakacyjne ubezpieczenie samochodu

Wakacyjne ubezpieczenie samochodu często jest pomijane przez osoby podróżujące za granicę. Warto wiedzieć, że polska polisa OC nie obowiązuje w każdym kraju, ważna jest w państwach należących do Unii Europejskiej. W pozostałych państwach trzeba mieć Zieloną Kartę. Podpowiadamy, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu.

Nowelizacja w sprawie progów ostrożnościowych w Sejmie

Projekt nowelizacji ustawy o finansach publicznych będzie przedmiotem prac komisji finansów publicznych. Nowelizacja przewiduje zawieszenie obowiązku stosowania w 2013 r. ograniczeń związanych z przekroczeniem tzw. pierwszego progu ostrożnościowego.

Jak kupić bilet ZTM przez telefon?

Zakup biletu ZTM nie jest skomplikowany. Bilet jednorazowy, czasowy oraz krótkookresowy, możemy kupić u operatorów mPay, SkyCash i moBILET, wystarczy tylko telefon z dostępem do Internetu. Zobacz jak kupić bilet ZTM za pomocą mPay, SkyCash i moBILET.

Ile kosztuje wyrobienie międzynarodowego prawa jazdy?

Międzynarodowe prawo jazdy nie jest potrzebne w krajach należących do Unii Europejskiej, niezbędne jest zaś w krajach, które nie podpisały Konwencji Genewskiej o ruchu drogowym. Wyrobienie międzynarodowego prawa jazdy nie wymaga zdawania dodatkowego egzaminu. Ile kosztuje wyrobienie międzynarodowego prawa jazdy?

Ile kosztuje wyrobienie paszportu?

Wyrobienie paszportu nie zawsze kosztuje tyle samo. Wszystko zależy od tego dla kogo jest wyrabiany paszport i przez jaki okres ma być ważny. Przeczytaj, kto, ile musi zapłacić za wyrobienie paszportu, a także, kto i w jakiej sytuacji dostanie go za darmo.

Lepszy wynajem czy kupno mieszkania?

Kupno mieszkania czy wynajem – to odwieczny dylemat Polaków. Wraz ze zmniejszającym się oprocentowaniem kredytów hipotecznych bardziej opłacalne staje się kupienie mieszkania. Co miesiąc mieszkanie staje się bardziej nasze, a nieruchomość to nadal najbardziej pewna forma inwestycji. Ile oszczędzimy kupując mieszkanie?

Rekomendacja S po zmianach – zagrożenie dla mieszkaniówki?

Nowa rekomendacja S budzi wiele emocji, w zainteresowanym środowisku są skrajne opinie na jej temat, nie brakuje też takich, którzy mówią o zamachu KNF na branżę deweloperską. Zmiany w rekomendacji S nie są korzystne dla kredytobiorców, nie obędzie się bez wkładu własnego. Co jeszcze się zmieniło i czy będzie to korzystne?

Podatek od nieruchomości w działalności gospodarczej spółek wodnych

Spółka wodna, która prowadzi działalność gospodarczą na rzecz podmiotów w niej nie zrzeszonych podlega podatkowi od nieruchomości

Podatek od nieruchomości w działalności gospodarczej spółek wodnych

Spółka wodna, która prowadzi działalność gospodarczą na rzecz podmiotów w niej nie zrzeszonych podlega podatkowi od nieruchomości

Podatek od nieruchomości dla pracowników służby leśnej?

Czy pracownicy służby leśnej, którzy korzystają z udostępnionych im przez Lasy Państwowe mieszkań i domów, muszą regulować podatek od nieruchomości?

Podatek od nieruchomości dla pracowników służby leśnej?

Czy pracownicy służby leśnej, którzy korzystają z udostępnionych im przez Lasy Państwowe mieszkań i domów, muszą regulować podatek od nieruchomości?

Gaz i prąd – w Polsce drożej niż w innych państwach europejskich

Gaz i prąd w Polsce są zdecydowanie droższe niż w innych państwach europejskich (po uwzględnieniu wartości wynagrodzenia pochłanianego przez opłaty). Aż o 80% więcej za gaz płacimy od Anglików i 50% więcej za prąd od Francuzów. Przeczytaj, ile więcej płacimy od Europejczyków.

Świadczenia pieniężne ze stosunku pracy ponoszone przez przedsiębiorcę

W praktyce funkcjonowania przedsiębiorstw częstym problemem jest właściwa kwalifikacja podatkowa świadczeń wypłacanych osobom będącym pracownikami bądź byłymi pracownikami.

Podatek rolny 2014

Od 1 stycznia 2014 r. podatek rolny czekają zmiany. Ma być on neutralny dla rolników. Naliczanie podatku będzie odbywało się według ceny żyta za 11 kwartałów poprzedzających rok podatkowy.

Podatek od nieruchomości 2013

Od 2013 r. obowiązują wyższe górne granice stawek podatku od nieruchomości. Podatek od nieruchomości pobierany jest przez samorządy gminne. Podatnikami mogą być wszystkie podmioty niezależnie od statusu prawnego, jeżeli mają określony tytuł prawny do korzystania z nieruchomości. Górne granice stawek kwot podatków oraz opłat lokalnych są ustalane przez Ministerstwo Finansów.

Podatek od nieruchomości 2013

Od 2013 r. obowiązują wyższe górne granice stawek podatku od nieruchomości. Podatek od nieruchomości pobierany jest przez samorządy gminne. Podatnikami mogą być wszystkie podmioty niezależnie od statusu prawnego, jeżeli mają określony tytuł prawny do korzystania z nieruchomości. Górne granice stawek kwot podatków oraz opłat lokalnych są ustalane przez Ministerstwo Finansów.

Podatek rolny 2014

Od 1 stycznia 2014 r. podatek rolny będzie naliczany według średniej ceny żyta za 11 kwartałów poprzedzających rok podatkowy. Nowy podatek rolny ma być neutralny dla rolników i budżetu państwa. Jak zmieni się sposób odprowadzania podatku rolnego?

Podatek rolny 2014

Od 1 stycznia 2014 r. podatek rolny będzie naliczany według średniej ceny żyta za 11 kwartałów poprzedzających rok podatkowy. Nowy podatek rolny ma być neutralny dla rolników i budżetu państwa. Jak zmieni się sposób odprowadzania podatku rolnego?

Założenia budżetu na 2014 rok

Rząd przyjął 11 czerwca 2013 r. założenia do projektu budżetu państwa na rok 2014. Przewidziano w nim m.in., że PKB w przyszłym roku wzrośnie o 2,5%. Będą też podwyżki podatków, bezrobocie nie przekroczy 13,8%, a deficyt – 55 mld zł.

Od 2014 roku będzie wymagany wkład własny – co się jeszcze zmieni?

Od 2014 roku nie będzie możliwości zaciągnięcia kredytu bez 5% wkładu własnego (celem jest 20% wkładu własnego od 2017 roku). Za to z 25 lat do 30 lat zostanie wydłużony maksymalny czas kredytowania brany pod uwagę przez bank w czasie wyliczania zdolności kredytowej. Za te zmiany odpowiedzialna jest nowelizacja rekomendacji S.

Czy warto przewalutować kredyt na złotówki?

Trzy lata temu 70% kredytów hipotecznych stanowiły kredyty walutowe, z przewagą franka szwajcarskiego. Obecnie kredyty walutowe właściwie nie są udzielane. Do tego kredyty w rodzimej walucie są najtańsze w historii, dlatego warto sprawdzić czy opłaca nam się przewalutować kredyt na złotówki.

Jak nauczyć dzieci oszczędzania?

Wiele dzieci dostaje regularnie od swoich rodziców kieszonkowe. Niestety większość z nich wydaje pieniądze w przypadkowy sposób na wiele niepotrzebnych rzeczy. W jaki sposób nauczyć dziecko rozsądnego gospodarowania pieniędzmi? Eksperci Związku Firm Doradztwa Finansowego podpowiadają, jak nauczyć dziecko finansowego ABC.

Work and Travel – jak sfinansować wyjazd do pracy za granicą?

Wyjazdy zagraniczne typu Work and Travel już od kilku lat są bardzo popularne. W ubiegłym roku na wakacje do pracy w USA wyjechało z Polski ponad 10 tysięcy osób. Wiele osób rezygnuje z wakacji na rzecz pracy za granicą chcąc w te sposób zarobić „większe” pieniądze. Wyjazd do pracy za granicę wiąże się jednak z kosztami. Zobacz jak sfinansować wyjazd do pracy za granicę.

Najlepsze fundusze polskich akcji – maj 2013

Majowe polskie fundusze inwestujące przyniosły znaczne zyski, a najlepsze z nich zarobiły ponad 10%. Spośród 50 funduszy polskich obligacji tylko 7 z nich wypracowało dodatnią stopę zwrotu.

Jaka forma pieniędzy będzie najlepsza dla dziecka na wyjazd?

Jaka forma pieniędzy będzie najlepsza dla dziecka na wyjazd? Czy lepiej dać dziecku pieniądze do ręki, czy kartę? Jaka ilość gotówki będzie odpowiednia dla dziecka? Jednym z rozwiązań jest karta przedpłacona. Można ją zasilić niewielką kwotą, a jeśli zajdzie taka potrzeba uzupełnić o kolejną pulę pieniędzy.

Ulga podatkowa z tytułu zakupu kasy fiskalnej

Ulga podatkowa z tytułu zakupu kasy fiskalnej, przysługuje podatnikom, którzy na mocy zmiany przepisów o VAT, musieli rozpocząć ewidencjonowanie sprzedaży z ich użyciem. Przy skorzystaniu z ulgi możliwe jest odzyskanie nawet 90 procent poniesionych kosztów.

REKLAMA