REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Podatki, Działalność gospodarcza

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zwrot VAT w terminie 15 dni - dla mikroprzedsiębiorców z branży budowlanej

Ministerstwo Finansów poinformowało, że zwroty w podatku VAT zadeklarowane przez mikroprzedsiębiorców z branży budowlanej będą realizowane szybciej, tj. nawet do 15 dni. Przy czym szybszy zwrot VAT będzie możliwy wyłącznie po zweryfikowaniu prawidłowości zwrotu w tym terminie.

Nakłady na przyłącza do budynków - czy są to środki trwałe?

Podczas budowy nowego budynku konieczne jest poniesienie nakładów na przyłącza (na przykład wodno-kanalizacyjne, energetyczne) do budynku. Niejednokrotnie są one następnie przekazywane miejskim zakładom wodociągów, kanalizacji czy energetyki. Czy takie przyłącza do budynków stanowią środki trwałe?

Jak ująć w księdze podatkowej ekwiwalent za pranie odzieży roboczej

Do obowiązków pracodawcy należy zapewnianie konserwacji i zachowania w czystości odzieży roboczej pracownika. W sytuacji, gdy nie ma on możliwości dopełnienia owego obowiązku, może on obciążyć nim pracownika, który w zamian za to otrzymuje adekwatny ekwiwalent pieniężny. W jaki sposób ekwiwalent ten zapisać w księdze podatkowej?

Emerytura a działalność gospodarcza 2017

Prawo do emerytury lub obniżenie jej wysokości następuje w określonych warunkach. Samo podjęcie działalności gospodarczej przez emeryta nie spowoduje zmniejszenia lub wstrzymania wypłaty świadczeń.

REKLAMA

Podatki i opłaty lokalne w górę w 2018 r.

Minister Rozwoju i Finansów wydał obwieszczenie określające górne granice stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych w 2018 r. Stawki wzrosną o 1,9 proc. ze względu na inflację.

Czym jest podatek u źródła?

Przedsiębiorcy będący stroną w transakcjach międzynarodowych często nie zdają sobie sprawy, że w przypadku regulowania zobowiązania na rzecz zagranicznego kontrahenta mogą być obarczeni obowiązkiem potrącenia podatku od danej transakcji. Tak wynika z przepisów ustaw o podatku dochodowym w zakresie obowiązku poboru zryczałtowanego podatku dochodowego, zwanego „podatkiem u źródła”.

Nabycie przedsiębiorstwa tytułem umowy darowizny a podatek od spadków i darowizn

Jesteśmy zobowiązani do zapłaty podatku od spadków i darowizn w przypadku gdy nabywamy własność rzeczy znajdujących się na terenie Polski lub praw majątkowych wykonywanych na terenie kraju na podstawie nabycia spadku albo umowy darowizny. Co więcej, jeśli jesteśmy obywatelami polskimi także darowizna oraz spadek z zagranicy będzie powodował powstanie obowiązku podatkowego. Jak jest natomiast uregulowane nabycie przedsiębiorstwa na gruncie ustawy o podatku od spadków i darowizn?

Zakaz prowadzenia działalności za fałszywą fakturę

Przedsiębiorca posługujący się podrobionymi (fałszywymi) fakturami, dostanie sądowy zakaz prowadzenia działalności. Taka sama kara spotka paserów trzymających nielegalne banderole.

REKLAMA

Zasady zatrudnienia małżonka lub innego członka rodziny przedsiębiorcy

Przedsiębiorca może zatrudniać w swojej firmie członków rodziny. Czy takie postępowanie rodzi jakieś szczególne konsekwencje? Na podstawie jakiej umowy można rozpocząć współpracę z żoną lub innym członkiem rodziny?

Kwestie podatkowe dotyczące osób pozostających w konkubinacie

Coraz więcej par w miejsce instytucji małżeństwa decyduje się na pozostawanie w związku partnerskim, prowadzenie w ten sposób wspólnego gospodarstwa i wychowywanie dzieci. Jakie skutki podatkowe niesie ze sobą związek partnerski?

Umowy w prawie cywilnym - klasyfikacja i zasada swobody umów

W prawie cywilnym pod pojęciem umowy – kontraktu powszechnie rozumie się porozumienie stron, które wyraża się w złożeniu oświadczeń woli wyznaczających wzajemne prawa lub obowiązki. Umowy, jako najdonioślejsze wśród czynności prawnych, zostały uregulowane przez polskiego ustawodawcę w księdze trzeciej kodeksu cywilnego dotyczącej prawa zobowiązań. Księga ta zawiera zarówno regulacje wspólne dla wszystkich umów, jak i przepisy dotyczące poszczególnych ich typów.

Składki ZUS a strata z działalności gospodarczej

Przedsiębiorca, którego działalność ponosi stratę, może zoptymalizować swoje podatki. Chodzi o składki ZUS na ubezpieczenie społeczne, które – odpowiednio rozliczone – mogą poprawić sytuację firmy w przyszłości.

Jakie są zasady rejestracji spółki zagranicznej na VAT

Polskie przepisy podatkowe dają możliwość rejestracji na potrzeby podatku od towarów i usług w Polsce także w przypadku podmiotów zagranicznych. Jakie dokumenty są niezbędne w celu dokonania takiej rejestracji?

Jednorazowej amortyzacji maszyn i urządzeń do kwoty 100 tys. zł

W dniu 12 sierpnia br. wchodzi w życie nowelizacja ustaw o PIT i CIT, która zakłada możliwość jednorazowej amortyzacji maszyn i urządzeń do kwoty nieprzekraczającej 100 tys. zł (chodzi o wartość odpisów). Wartość początkowa jednego środka trwałego lub kilku nabytych w ciągu roku musi jednak wynieść co najmniej 10 tys. zł.

Dziedziczenie przedsiębiorstw od 2018 roku

Celem projektowanej ustawy o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej, która ma wejść w życie 1 stycznia 2018 roku, jest wprowadzenie możliwości dziedziczenia jednoosobowych działalności gospodarczych. Takie rozwiązanie jest obce polskiemu systemowi prawnemu, a brak regulacji umożliwiających dziedziczenie jednoosobowych działalności gospodarczych przysparzał spadkobiercom wiele problemów.

Świadczenie usług turystycznych – zmiany od 2018 roku

Projekt ustawy wdrażający dyrektywę PE i Rady (UE) 2015/2302 w sprawie imprez turystycznych i powiązanych usług turystycznych, zakłada przede wszystkim ochronę konsumentów korzystających z ofert podmiotów niebędących przedsiębiorcami oraz podmiotów oferujących „pakiety dynamiczne”. Przeprowadzenie szerokiego zakresu zmian ma na celu dostosowanie obowiązujących przepisów do zmieniających się realiów funkcjonowania rynku turystycznego.

Odpowiedzialność za nierzetelne prowadzenie dokumentacji firmy

Nierzetelne prowadzenie dokumentacji działalności gospodarczej może prowadzić do bardzo dotkliwych sankcji, w tym nawet kary pozbawienia wolności. Jakie są znamiona przestępstwa wskazanego w art. 303 Kodeksu karnego dotyczącego tej kwestii?

Opodatkowanie spadku, gdy spadkodawca jest cudzoziemcem

Otrzymanie spadku z zagranicy może budzić wiele wątpliwości prawnych. Zgodnie z ustawą o podatku od spadków i darowizn podatkowi podlega nabycie własności rzeczy znajdujących się na terytorium Polski lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Polski. Jeżeli jednak nabyte rzeczy znajdowały się za granicą lub prawa majątkowe były wykonywane za granicą, wówczas będą one również podlegać opodatkowaniu, jeżeli nabywca jest obywatelem polskim albo ma miejsce stałego pobytu w Polsce.

Minimalny podatek od nieruchomości komercyjnych od 2018 r.

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt zmian w ustawie o podatku CIT, który zakłada m.in. wprowadzenie minimalnego podatku dochodowego w odniesieniu do podatników posiadających nieruchomości komercyjne. Nowe regulacje mają wejść w życie na początku 2018 r.

Podatkowa grupa kapitałowa - zmiany od 1 stycznia 2018 r.

Ministerstwo Finansów planuje wprowadzić zmiany w ustawie o CIT. Dotyczą one m.in. modyfikacji przepisów regulujących funkcjonowanie podatkowych grup kapitałowych. Nowelizacja ma wejść w życie 1 stycznia 2018 r.

Konsekwencje zmian uszczelniających CIT i PIT

Głównym priorytetem Ministerstwa Finansów jest obecnie uszczelnienie systemu podatkowego. Po wprowadzeniu zmian mających na celu zapobieganie oszustwom i wyłudzeniom w VAT, przyszła kolej na podatki dochodowe. Projekt nowelizacji ustaw podatkowych ma uszczelnić przede wszystkim CIT i jest kolejnym po zapowiedziach gruntownych zmian systemowych oraz zastąpieniu PIT i CIT trzema nowymi ustawami, elementem uszczelniania systemu podatkowego.

Zmiany w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych 2018 r. - obowiązki sprawozdawcze samorządowych organów podatkowych

Minister Finansów i Rozwoju proponuje, aby samorządowe organy podatkowe corocznie przekazywały resortowi finansów wybrane informacje dotyczące poboru podatku rolnego, leśnego i od nieruchomości.

Ograniczenie możliwości odliczania odsetek od 2018 r.

Ministerstwo Finansów planuje zmiany w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych. Nowelizacja zakłada modyfikację przepisów ograniczających wysokość odliczanych odsetek. Przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2018 r.

Czy rozdzielenie przychodów podatników CIT na dwa źródła jest dobrym rozwiązaniem?

Zdaniem ekspertów z Konfederacji Lewiatan rozdzielenie przychodów podatników CIT na dwa źródła jest złym rozwiązaniem. Dlaczego?

Możliwe zmiany w stosowaniu obniżonych stawek VAT na żywność

Ministerstwo Finansów dostrzega potrzebę wprowadzenia zmian w stosowaniu obniżonych stawek VAT na żywność, weźmie pod uwagę propozycję zastosowania tylko dwóch stawek, tj. stawek 5 proc. i 23 proc. - napisał resort finansów w odpowiedzi na interpelację poselską.

Rozdzielenie źródeł przychodów u podatników CIT od 2018 r.

Ministerstwo Finansów planuje wyodrębnienie w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych źródła przychodów w postaci zysków kapitałowych oraz rozdzielenie dochodów uzyskiwanych z tego źródła od pozostałych dochodów podatnika. Zmiany mają wejść w życie już od 1 stycznia 2018 r.

Zmniejszenie luki w VAT - cel działań Krajowej Administracji Skarbowej

Krajowa Administracja Skarbowa będzie koncentrowała się na zmniejszeniu wyłudzeń w podatku VAT. Luka w VAT do 2020 r. ma ulec zmniejszeniu do poziomu 10,4 proc. wobec 24 proc. w badaniu z 2014 r.

Jakie przesłanki należy spełnić, aby darowizna lub spadek były zwolnione z podatku?

Otrzymanie darowizny lub spadku skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego po stronie obdarowanego i spadkobiercy. W określonych jednak przypadkach mogą być oni zwolnieni z tego obowiązku. Jakie są to sytuacje i jakich formalności trzeba dopełnić?

Przedstawiciel podatkowy na gruncie ustawy o VAT

Niekiedy podatnik VAT ma obowiązek ustanowić przedstawiciela podatkowego, a w jeszcze innych przypadkach ma taką możliwość. Kiedy ustawa o VAT nakłada obowiązek ustanowienia przedstawiciela podatkowego, a kiedy pozostawia podatnikowi wybór?

Koszty uzyskania przychodów w przypadku zakupu towarów gotówką

W tym roku miała miejsce nowelizacja zarówno ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, jak i ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zmienił się limit wartości transakcji, która między przedsiębiorcami może być dokonana gotówką. Jednocześnie nie zastosowanie się do dyspozycji zawartej w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej (regulującej limit wartości transakcji) powoduje brak możliwości zaliczenia transakcji do kosztów uzyskania przychodu na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Kiedy podatnik ma obowiązek sporządzić spis z natury?

Ustawa o VAT nakłada na podatnika obowiązek sporządzenia spisu z natury w przypadku rozwiązania spółki cywilnej albo osobowej albo zaprzestania prowadzenia działalności gospodarczej przez osobę fizyczną. Jakie konsekwencje niesie sporządzenie takiego spisu przez podatnika?

Kiedy można wystawić zbiorczą fakturę korygującą?

Przepisy ustawy o VAT dają podatnikom możliwość wystawiania faktur korygujących. Co powinny zawierać takie faktury i w jakich sytuacjach je wystawiamy, a także kiedy podatnik ma możliwość wystawienia zbiorczych faktur korygujących?

Jak opodatkować VAT świadczenie usług turystyki?

Świadczenie usług turystyki powoduje na gruncie ustawy o VAT zastosowanie szczególnej procedury. Od ogólnych zasad różni się ona ustaleniem podstawy opodatkowania, która to nie jest wysokością obrotu, ale wysokością marży u danego podatnika. Kiedy podatnik VAT jest obowiązany stosować tę szczególną procedurę?

Dostawa sprzętu komputerowego dla placówek oświatowych a VAT

Na gruncie przepisów o podatku od towarów i usług wyszczególniona została usługa polegająca na dostawie sprzętu komputerowego do placówek oświatowych, jako podlegająca uldze podatkowej. Kiedy można skorzystać z ulgi w VAT? Kto jest uprawniony?

Czy wydatek na usługę cateringową dla pracowników można zaliczyć do kosztów?

Podatnik podatku CIT może niektóre wydatki zakwalifikować jako koszt uzyskania przychodu i w konsekwencji zmniejszyć swój dochód podlegający opodatkowaniu. Jednakże nie każdy wydatek przedsiębiorcy może być zakwalifikowany jako koszt uzyskania przychodu. Jak jest zatem w przypadku wydatków poniesionych na usługę cateringową dla pracowników?

Prokura dla przedsiębiorcy prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą

W ramach przygotowanego przez Ministerstwo Rozwoju i Finansów projektu ustawy o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej znalazły się również rozwiązania dotyczące możliwości ustanowienia prokurenta przez przedsiębiorcę prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą. Twórcy wskazują, że wprowadzenie zmian w tym zakresie było od wielu lat postulowane nie tylko przez świat nauki prawa (spotykane są głosy powołujące się na względy celowościowe i ratio legis art. 109(1) § 1 k.c. oraz wykładnię historyczną), ale także przez samych przedsiębiorców wpisanych do CEIDG, według których możliwość skorzystania z tej instytucji znacząco ułatwiłaby im prowadzenie działalności gospodarczej.

Nowa Ordynacja podatkowa ma być bardziej czytelna i przejrzysta

Przewodniczący Komisji Kodyfikacyjnej Ogólnego Prawa Podatkowego, prof. Leonard Etel zapowiedział, że projekt nowej Ordynacji podatkowej będzie gotowy we wrześniu. Ustawa ma być zupełnie nowym aktem prawnym, bardziej czytelnym i przejrzystym, kompleksowo regulującym wszystkie zagadnienia części ogólnej prawa podatkowego. Obok samej ustawy pojawi się projekt ustawy wprowadzającej i aktów wykonawczych oraz uzasadnienie do nowych przepisów.

Procedura zwrotu VAT a kontrole skarbowe

Podatnik, u którego różnica między wartością podatku VAT należnego i naliczonego jest ujemna, może otrzymać zwrot podatku. Występując o zwrot, powinien jednak uzbroić się w cierpliwość – długie okresy przewidziane przez ustawodawcę i kontrola skarbowa mogą sprawić, że na zwrot trzeba będzie poczekać nawet kilka miesięcy dłużej niż przewidują to przepisy.

Wzrost dochodów z VAT, mimo spadku wartości wstrzymanych zwrotów i szybszych wypłat

Ministerstwo Finansów poinformowało, że dochody budżetu z VAT wzrosły w pierwszej połowie tego roku, mimo spadku wartości wstrzymanych zwrotów i szybszych wypłat. Dochody budżetu państwa z tytułu podatku VAT wzrosły w tym okresie o 28,1% r/r (tj. ok. 17,6 mld zł).

Mechanizm podzielonej płatności w ustawie o VAT

Ministerstwo Rozwoju i Finansów przygotowało projekt zmian w ustawie o VAT, który określa zasady stosowania mechanizmu podzielonej płatności (ang. split payment) przez podatników podatku VAT. Jakie zmiany wprowadzi to nowe rozwiązanie? Kto będzie zobowiązany do stosowania podzielonej płatności?

Ujednolicenie terminów zapłaty podatków

W Sejmie trwają prace nad poselskim projektem nowelizacji Ordynacji podatkowej oraz zmianą niektórych innych ustaw, który przewiduje ujednolicenie wszystkich obowiązujących w Polsce terminów dla zapłaty podatków i składania deklaracji podatkowych. Ujednoliconym terminem miałby być ostatni dzień następnego miesiąca.

Trzy nowe ustawy zamiast ustawy o PIT i CIT

Resort finansów rozważa wprowadzenie rewolucyjnego projektu w zakresie przepisów prawa podatkowego. Zmiany mają być zasadnicze, rząd chce bowiem doprowadzić do zastąpienia obecnych ustaw o PIT i CIT trzema nowymi ustawami regulującymi opodatkowanie dochodów z wynagrodzeń, działalności gospodarczej i oszczędności kapitałowych. Pojawia się jednak pytanie: czy rzeczywiście konieczne jest przygotowywanie nowych aktów prawnych, czy wystarczy nowelizacja przepisów?

Monitorowanie drogowego przewozu towarów - nadzór satelitarny GSP

31 lipca 2017 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów, przedłożony przez ministra rozwoju i finansów. Projektowana nowelizacja ustawy o SENT uzupełni system o drugi komponent, tj. o dane geolokalizacyjne. System monitorowania drogowego przewozu towarów będzie składał się z dwóch podstawowych elementów: teleinformatycznego rejestru oraz telekomunikacyjnego urządzenia końcowego.

Audyt energetyczny przedsiębiorstwa - termin, zasady i wzór zawiadomienia Prezesa URE

Zgodnie z ustawą z 20 maja 2016 r. o efektywności energetycznej, która weszła w życie 1 października 2016 r. na duże firmy nałożony został obowiązek sporządzania audytu energetycznego przedsiębiorstwa. Pierwsze audyty energetyczne w tych firmach powinny zostać przeprowadzone audyt w terminie 12 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy (tj. do 30 września 2017 r.). W ciągu 30 dni od przeprowadzenia audytu trzeba o tym zawiadomić Prezesa URE.

Zmiany w PIT i CIT - 2018 r.

Ministerstwo Finansów przedstawiło swoją propozycję nowelizacji ustaw podatkowych, w tym m.in. ustawy o PIT, CIT. Nowe przepisy, mające wejść w życie 1 stycznia 2018 r. mają w założeniu zwiększyć wpływy do budżetu państwa poprzez upowszechnienie opodatkowania związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej. Obecnie projekt znajduje się na etapie uzgodnień i konsultacji.

Jak budować i utrzymywać dobre relacje z kontrahentami i klientami

Z badań przedsiębiorczości wynika, że koszty pozyskania nowego klienta są kilkakrotnie wyższe niż koszty utrzymania dotychczasowego portfela firm, z którymi współpracujemy. Niemniej, budowanie udanych relacji biznesowych nie jest łatwym zadaniem - nieprzypadkowo jest to też jedna z najbardziej pożądanych kompetencji na współczesnym rynku pracy. Jak rozwijać i dbać o kontakty biznesowe? O czym pamiętać, by budować długotrwałe, partnerskie relacje z naszymi klientami? Oto kilka wskazówek.

Zobacz dlaczego polski biznes przenosi się do Irlandii

Raj dla przedsiębiorców, jakim bez wątpienia jest Wielka Brytania, już wkrótce, bo w 2019 roku znajdzie się poza strukturami Unii Europejskiej. Dlatego wielu przedsiębiorców, którzy chcą aby ich firma pozostała w strukturach europejskich skierowało swój wzrok na Irlandię.

Mniejsze obciążenia biurokratyczne dla firm

Rząd planuje kolejne zmiany przepisów mające na celu uproszczenie a nawet likwidację niektórych obowiązków ciążących na przedsiębiorcach. Zmiany mają dotyczyć m.in. podatków dochodowych (PIT i CIT), podatku VAT, podatku akcyzowego, podatków lokalnych, PCC, ustawy o rachunkowości, Ordynacji podatkowej, prawa celnego, prawa handlowego, prawa pracy.

Preferencyjne składki ZUS - komu przysługują?

Osoby, które rozpoczynają prowadzenie własnej działalności, mają prawo do płacenia niższych składek przez pierwsze 24 miesiące kalendarzowe od dnia rozpoczęcia działalności. Kto może skorzystać z ulgi?

Składki ZUS dla początkujących przedsiębiorców

Osobom rozpoczynającym prowadzenie działalności gospodarczej ciążą na początku przede wszystkim podatki oraz składki na ubezpieczenia społeczne. Na szczęście początkujący przedsiębiorca przez pierwsze 2 lata prowadzenia działalności gospodarczej korzysta z możliwości opłacania składek ZUS od niskiej podstawy ich wymiaru. Są to tzw. preferencyjne składki ubezpieczeniowe.

REKLAMA