REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Podatek Belki

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Dlaczego za niecałe pół roku banki wycofają oferty z lokatami antypodatkowymi?

Czy wiesz, dlaczego już za cztery i pół miesiąca banki mogą wycofać się z prowadzenia lokat z dzienną kapitalizacją odsetek? Prawdopodobnie zmienią się zasady naliczania podatku od depozytów bankowych. Zdaniem ekspertów przynajmniej 27 instytucji finansowych zmieni swoją ofertę, a podatek będzie odprowadzany nawet od niewielkich kwot, przechowywanych na niskooprocentowanych ROR-ach.

Które konto oszczędnościowe wybrać?

Konto z dzienną kapitalizacją odsetek gwarantuje, że oszczędzamy więcej. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że dziewięć spośród dziesięciu lokat opartych jest o ten system. Czy wiesz, które banki naliczają odsetki pod koniec każdego dnia? Dowiedz się, którą ofertę radzą wybrać specjaliści.

Dlaczego lokaty z dzienną kapitalizacją odsetek są najlepsze?

Zarabialibyśmy więcej na lokatach terminowych z kapitalizacją na koniec okresu depozytu, gdyby nie to, że odlicza się od nich podatek od zysków kapitałowych, zwany powszechnie „podatkiem Belki”. Można jednak uniknąć płacenia podatku, otwierając tzw. lokatę antybelkową.

Jakie obligacje cieszyły się największą popularnością w grudniu 2010?

W grudniu 2010 największym zainteresowaniem inwestorów cieszyły się obligacje dwuletnie, których sprzedano 951 659 sztuk. Większy popyt, w porównaniu do poprzedniego miesiąca, odnotowano w przypadku obligacji dziesięcioletnich – 279 929 sztuk tych papierów Skarbu Państwa trafiło w ręce indywidualnych inwestorów.

REKLAMA

Czy wcześniejsza spłata kredytu zawsze się opłaca?

Wiadomo, że im wcześniej spłaci się kredyt hipoteczny, tym mniejsze odsetki zostaną naliczone. Zdarzają się jednak sytuacje, w których warto dwa razy pomyśleć, zanim podejmie się krok, zmierzający do uregulowania zadłużenia przed czasem.

Jakie są wady i zalety prowadzenia IKE przez towarzystwo funduszy inwestycyjnych?

I i II filar systemu ubezpieczeń społecznych nie są w stanie zapewnić nam spokojnego życia na starość. Dlatego warto wziąć sprawy w swoje ręce i zacząć świadomie odkładać pieniądze na Indywidualne Konto Emerytalne. Osoby, które nie wykorzystały tegorocznego limitu wpłat na IKE, mają jeszcze czas, aby to zrobić. Pomocą służą towarzystwa funduszy inwestycyjnych.

Jak będą działać indywidualne konta emerytalne w 2011 r.?


Co raz mniej czasu zostało na zasilenie swojego indywidualnego konta emerytalnego w br. W 2010 r. limit wpłat na IKE wynosi 9579 zł, podczas kiedy od nowego roku zwiększy się do 10.077 zł. Taką decyzję podjęła Minister Pracy i Polityki Społecznej.

Które banki proponują najlepsze depozyty?

Rada Polityki Pieniężnej nie wprowadziła jeszcze podwyżki stóp procentowych, a instytucje finansowe mimo to zaczynają ponosić większe koszty, związane z depozytami. Na przełom w tej kwestii trzeba jeszcze poczekać.

REKLAMA

Jak opodatkować lokatę na koncie firmowym

Organy podatkowe uznają, że osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą nie ma prawa do uznania za przychody z tej działalności odsetek od firmowych lokat, które są zakładane na kontach lokacyjnych powiązanych z firmowym ROR. Innego zdania jest Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach.

Coraz mniejsze odsetki od depozytów

Oprocentowanie lokat złotowych cały czas spada. Od połowy maja pięć banków zdecydowało się na obniżenie odsetek od depozytów.

Pamiętaj o rozliczeniu podatków od zysków kapitałowych

Zeznanie podatkowe należy złożyć w tym roku do 30 kwietnia. O wypełnieniu formularza PIT 38 powinni pamiętać też inwestorzy giełdowi.

Jak rozliczyć podatek od dochodów kapitałowych

Podatek od zysków osiągniętych z inwestycji kapitałowych w ubiegłym roku należy rozliczyć do końca kwietnia. Większość inwestorów jednak rozlicza się z fiskusem w ostatnim możliwym terminie. Warto przypomnieć kilka ogólnych zasad rozliczania podatków od zysków z inwestycji.

Fundusze parasolowe chronią przed podatkiem belki

W rankingu funduszy parasolowych przygotowanym przez Open Finance wygrywa Aviva Investors FIO. Zwycięstwo zawdzięcza dobrym wynikom poszczególnych subfunduszy i bogatej ofercie produktowej.

Ukryj się przed fiskusem w funduszu parasolowym

Towarzystwa funduszy inwestycyjnych przygotowują coraz bogatszą ofertę dla inwestorów nie chcących płacić podatku Belki. Fundusze przekształcane są w subfundusze parasolowe, pozwalające uniknąć opodatkowania.

Jak nie płacić podatku Belki

Polacy bardzo chętnie wykorzystują wszelkie możliwości aby nie płacić podatku od zysków kapitałowych. Konta i lokaty z dzienną kapitalizacją pozwalające uniknąć podatku Belki stały się standardem w polskiej bankowości.

Lokaty bez podatku Belki

Bardzo dużą popularnością cieszą się w ostatnim czasie tzw. lokaty antybelkowe, pozwalające uniknąć podatku od zysków kapitałowych. Najwyższe oprocentowanie wśród antybelkowych depozytów można uzyskać na kontach oszczędnościowych – nawet 6,5% w skali roku. Najlepsza lokata dzienna przynosi 5,65% w skali roku, a półroczna poliso-lokata 5,7% – wynika z analizy Expandera.

Wyższe oprocentowanie lokat dzięki wojnie depozytowej

Walka banków o depozyty spowodowała, że realne zyski z lokat zakładanych w zeszłym roku osiągnęły poziomy nie notowane od kilku lat.

Więcej ofert lokat antypodatkowych

Coraz więcej banków decyduje się na umieszczenie w swojej ofercie bardzo popularnych w ostatnim czasie lokat antypodatkowych. Cały czas jednak nie znajdziemy lokat antypodatkowych w ofertach wielu dużych banków detalicznych.

Duży popyt na lokaty bez podatku Belki

Od pewnego czasu pojawiają się wątpliwości dotyczące opodatkowania lokat jednodniowych. Niektóre banki wręcz powstrzymują się od oferowania natypodatkowych lokat. Lokat jednodniowych nie boją się natomiast klienci szukający sposobów na ominięcie podatku Belki.

Na konto oszczędnościowe można wpłacać nawet drobne kwoty

Konto oszczędnościowe to wygodny produkt do regularnego oszczędzania. Pozwala powiększać gromadzone środki nawet o niewielkie kwoty. Często też oferuje wyższe oprocentowanie niż tradycyjne lokaty. Zaletą tych ostatnich jest natomiast możliwość wyboru stałego oprocentowania oraz prosta i dobrze znana konstrukcja.

Nie zmieni się limit wpłat na IKE

Zbliża się koniec roku i zostało już niewiele czasu, aby wykorzystać w całości tegoroczny limit wpłat na indywidualne konto emerytalne.

Lokaty wygrywają z inflacją

Najlepsze depozyty oferowane teraz przez banki dają rekordowo wysoką realną stopę zwrotu.

Po zmianie podatków mieszkania lepsze niż lokaty

Od przyszłego roku podatek od dochodów z wynajęcia mieszkania ma wynosić 8,5 proc. (zamiast obecnych 20 proc.), a więc będzie o ponad połowę niższy niż podatek od zysków kapitałowych

Lokaty bez podatku w Expanderze

Expander wspólnie z Meritum Bankiem przygotowali kolejną ofertę lokat. Wysoko oprocentowane lokaty bankowe na 6 i 12 miesięcy bez podatku „Belki” i z nieograniczoną liczbą wpłat są od już dostępne w oddziałach Expandera.

Lokaty roczne znów bardziej atrakcyjne od krótkoterminowych

Oprocentowanie lokat bankowych od początku roku systematycznie spada, choć tempo spadku w drugim kwartale było istotnie mniejsze niż w pierwszym – wynika z analizy Expandera. Wyraźnie zmieniła się ponadto relacja między atrakcyjnością lokat 3-mięcznych i rocznych. Dziś znowu te drugie są bardziej atrakcyjne, co może świadczyć o stabilizacji sytuacji w sektorze bankowym.

Inwestowanie na emeryturę pod parasolem złożonym z 53 funduszy

Expander wprowadził do swojej oferty Indywidualne Ubezpieczenie na Życie z Funduszem „5+”. To wyjątkowo elastyczne rozwiązanie dla osób, które chcą długoterminowo inwestować w szerokie spektrum funduszy inwestycyjnych. Produkt pozwala dokonywać konwersji środków między aż 53 zarejestrowanymi w Polsce funduszami bez konieczności płacenia podatku „Belki”

Nowe oblicze wojny depozytowej: Lokata bez podatku lub z nagrodą

Banki nadal walczą o oszczędności Polaków, ale orężem nie jest już tylko oprocentowanie. Euro Bank, Alior Bank i Getin Bank stosują rozwiązania pozwalające uniknąć podatku od odsetek. BOŚ, Raiffeisen i Euro Bank kuszą odsetkami wypłacanymi już w momencie zakładania lokaty. BGŻ, ING BŚ i Kredyt Bank zachęcają klientów promocjami z cennymi nagrodami. Allianz Bank do konta dodaje ubezpieczenie od bezrobocia – wynika z raportu Expandera.

Bezpieczeństwo kapitału i zysk – czy to możliwe

Według najbardziej optymistycznych szacunków, Polacy zainwestują w 2009 roku w produkty strukturyzowane nawet 9-10 mld złotych. A ile rzeczywiście można na nich zarobić?

Jak oszczędzać bez podatku Belki

Ktoś, kto nie chce dzielić się z fiskusem zyskami ze swoich oszczędności, ma do wyboru sporo możliwości niepłacenia 19-proc. podatku Belki. Banki coraz częściej oferują produkty „antypodatkowe” – wynika z analizy Open Finance.

Inwestowałeś? Sprawdź czy musisz zapłacić podatek

Nieubłaganie zbliża się 30 kwietnia, ostatni dzień w którym należy złożyć zeznanie podatkowe za poprzedni rok. Ponieważ od zysków z kapitałów pieniężnych płaci się 19-proc. „podatek Belki”, smutny obowiązek rozliczenia podatkowego dotyczy także inwestorów, choć nie wszystkich.

Czy podatek Belki to zawsze 19%

Stawka podatku od zysków kapitałowych wynosi 19%. W praktyce jednak okazuje się, że kwota naliczonego podatku może być wyższa lub niższa.

Sposób umarzania jednostek przez TFI ma znaczenie dla wysokości zysku

Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych stosują trzy różne metody umarzania jednostek uczestnictwa: FIFO (ang. First In First Out), HIFO (ang. Highest In First Out) oraz LIFO (ang. Last In First Out). Różnią się one sposobem wyboru jednostek do umorzenia w przypadku, gdy klient zdecyduje się na wycofanie z funduszu tylko części zgromadzonych środków.

Poliso-lokata zapewnia zyski bez podatku

Poliso-lokata, nazywana również polisą lokacyjną, choć działa na podobnej zasadzie, jak tradycyjna lokata, to jednak zyski z niej nie są opodatkowane. Środki należy wpłacić na z góry określony okres, który może trwać od 3 miesięcy do 3 lat (takie są aktualnie oferty). Tak, jak w przypadku lokat o stałym oprocentowaniu, wpłacając środki na polisę lokacyjną wiemy, jaką kwotę odsetek otrzymamy.

Podatek Belki

W jaki sposób należy zapłacić podatek od zysków kapitałowych w przypadku umorzenia lub konwersji jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych?

Czy zawsze płacimy prowizję od konwersji funduszy

Konwersja oznacza przeniesienie środków z jednego funduszu do innego w ramach tego samego TFI. W praktyce polega ona na odkupienie jednostek uczestnictwa w jednym funduszu i nabycie w drugim.

Czy jednostki nabyte przed 1.12.2001 r podlegają opodatkowaniu

Czy dochód z jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych kupionych przed 1 grudnia 2001 r podlega opodatkowaniu?

Konwersja funduszy parasolowych

Dokonując zamiany jednostek uczestnictwa jednego funduszu na jednostki w innym funduszu należy zapłacić tzw. podatek Belki. Wyjątek stanowią fundusze parasolowe.

Na czym polega opakowanie lokaty strukturyzowanej

Klient zawierając lokatę strukturyzowaną, często nie widzi złożoności tego produktu. Z punktu widzenia prawa jednak, może to być polisa inwestycyjna. Takie opakowanie produktu pozwala na uniknięcie podatku od zysków kapitałowych.

Poliso-lokaty

Poliso-lokaty pojawiły się po wprowadzeniu podatku od zysków kapitałowych tzw. „podatku  Belki” jako produkty pozwalające ominąć ten podatek. Są one alternatywą dla tradycyjnych lokat, produkt ten powstał dzięki współpracy towarzystw ubezpieczeniowych z bankami.

Czy zarobimy na lokacie

Banki kuszą klientów coraz wyższym oprocentowaniem lokat. Może się jednak okazać, że zysku z nich nie będzie. Mogą nawet przynieść stratę.

Jak obliczany jest podatek Belki

Decydując się na lokatę musimy pamiętać, że nasze odsetki zawsze będą pomniejszone o 19 proc podatku. Oznacza to, że w rzeczywistości nasze odsetki będą o około 1/5 mniejsze niż podają banki.

Konto prywatne a konto firmowe

Jak prowadzić konto firmowe i konto prywatne, by osiągnąć jak największe korzyści?

REKLAMA