REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Pieniądze, Zasiłek opiekuńczy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Minimalne wynagrodzenie w 2011 r.

Ile wynosić będzie wynagrodzenie minimalne w roku 2011? Kto i do kiedy ustala wysokość tego wynagrodzenia?

Minimalne wynagrodzenie pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy

Jeżeli pracownik jest zatrudniony w niepełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy, wysokość minimalnego wynagrodzenia ustala się w kwocie proporcjonalnej do liczby godzin pracy przypadającej do przepracowania przez pracownika w danym miesiącu, biorąc za podstawę wysokość minimalnego wynagrodzenia.

Minimalne wynagrodzenie za pracę – wysokość, termin, sposób ustalania

W 2011 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosić będzie 1386 zł. W porównaniu z rokiem 2010 wysokość minimalnego wynagrodzenia wzrosła o 69 zł. Wysokość minimalnego wynagrodzenia jest ustalana w taki sposób, aby przeciętna wysokość minimalnego wynagrodzenia w danym roku wzrastała w stopniu nie niższym niż prognozowany na dany rok wskaźnik cen.

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia. Obejmują one m.in. wypadki przy pracy i choroby zawodowe, bhp, zasiłki.

REKLAMA

W jakiej wysokości należy się odszkodowanie za wywłaszczoną nieruchomość?

Zgodnie z art. 21 ust. 2 Konstytucji wywłaszczenie jest dopuszczalne jedynie dla realizacji celów publicznych i za słusznym odszkodowaniem. Polskie prawo przewiduje kilka przypadków, w których właściciel nieruchomości może zostać pozbawiony prawa własności, a szczegółowe regulacje w tym zakresie są zawarte m.in. w ustawie z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami, ustawie z dnia 10 kwietnia 2003 r. o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych, ustawie z dnia 28 marca 2003 roku o transporcie kolejowym, czy ustawie z dnia 24 kwietnia 2009 roku o inwestycjach w zakresie terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu. Choć każda z powyższych regulacji w pewien sposób różni się w zakresie procedury wywłaszczania nieruchomości, możliwe jest jednakże przedstawienie ogólnych założeń dotyczących zasad wypłacania odszkodowania z tytułu wywłaszczenia w polskim prawie.

Czy podatek od nieruchomości można płacić w ratach?

Podatek od nieruchomości osoby fizyczne mogą zapłacić w 4 ratach – do 15 marca, 15 maja, 15 września i 15 listopada roku podatkowego. Jakie są warunki ponoszenia tej opłaty?

Do jakiego majątku wchodzi premia gwarancyjna z książeczki mieszkaniowej

Premia gwarancyjna z książeczki mieszkaniowej przysługuje właścicielowi książeczki. W związku z tym, do jakiego majątku wejdzie premia jeśli właścicielem książeczki jest jeden z małżonków? Dla rozwiązania tego problemu decydujące znaczenie ma chwila, w której nastąpi realizacja prawa do premii.

Odroczenie wykonania oraz rozłożenie na raty kary grzywny

Uprawomocnienie się wyroku, na mocy którego sąd wymierzył karę grzywny powoduje konieczność bezzwłocznego jej uiszczenia przez osobę skazaną. Prawo karne wykonawcze pozwala jednak na zastosowanie rozwiązań, które może wykorzystać osoba skazana, a które w określonych prawnie warunkach mogą ustrzec ją przed koniecznością natychmiastowego uiszczenia należnej kwoty.

REKLAMA

Umorzenie kary grzywny

Jedną z podstawowych zasad polskiego systemu prawa karnego wykonawczego jest bezzwłoczne wykonywanie kary po uprawomocnieniu się wyroku skazującego. Co do zasady kara orzeczona musi zostać wykonana w całej rozciągłości. W przypadku jednak omawianej sankcji karnej możliwym jest skorzystanie przez skazanego z dobrodziejstwa instytucji umorzenia grzywny.

Czy zasiłek opiekuńczy za pobyt dziecka w szpitalu przysługuje w wysokości 70% czy 80% podstawy wymiaru

W jakiej wysokości wypłacić zasiłek opiekuńczy pracownicy, która przebywała z chorym dzieckiem w szpitalu? Na zwolnieniu lekarskim ZUS ZLA jest adnotacja, że dziecko przebywało w szpitalu przez 10 dni (zwolnienie wydane na 15 dni).

Becikowe bez względu na dochody

Obowiązujące przepisy nie przewidują żadnych kryteriów dochodowych związanych z otrzymaniem becikowego. Oznacza to, że może je otrzymać każda rodzina, bez względu na uzyskiwane dochody. Choć wiele osób podnosi, że świadczenie to nie jest konieczne i wcale nie zachęca do posiadania większej liczby dzieci, resort pracy nie planuje wprowadzać zmian w przyznawaniu becikowego.

Jak wliczać do podstawy wymiaru zasiłku premię kwartalną, gdy nastąpiła zmiana etatu

Pracownik był zatrudniony do 31 marca 2010 r. w wymiarze 1/2 etatu. Od 1 kwietnia 2010 r. świadczy pracę w pełnym wymiarze czasu pracy. W sierpniu br. pracownik przebywał 5 dni na zwolnieniu lekarskim z tytułu opieki nad chorym członkiem rodziny. W jaki sposób ustalić podstawę wymiaru zasiłku opiekuńczego, gdy pracownik poza wynagrodzeniem zasadniczym otrzymuje także premię kwartalną, pomniejszaną za okresy pobierania zasiłków?

Obniżenie alimentów – jak i kiedy żądać?

W razie zmiany stosunków można żądać zmiany orzeczenia lub umowy dotyczącej obowiązku alimentacyjnego. Żądanie obniżenia alimentów musi być uzasadnione.

Jak przewalutować kredyt?

Przewalutowanie, czyli zmiana waluty kredytu, może być skutecznym sposobem na obniżenie oprocentowania. Warto jednak pamiętać, że przewalutowanie kredytu nie jest bezpłatne, a często może wiązać się ze znacznymi trudnościami.

Wysokość renty

Jeżeli niezdolność do pracy jest trwała, osobie przysługuje renta stała, zaś w przypadku gdy niezdolność do pracy jest określona ubezpieczonemu przysługuje renta okresowa.

Jak ustalić prawo do zasiłku opiekuńczego

Pracownik, który ze względu na konieczność zapewnienia opieki nad dzieckiem nie mógł przyjść do pracy, może starać się o zasiłek opiekuńczy. Taka sytuacja miała miejsce z powodu ostatniej powodzi, która spowodowała zamknięcie niektórych żłobków, przedszkoli i szkół. O zasiłek można się też starać, gdy dziecko zachorowało i wymaga osobistej opieki. Ustalenie uprawnień do zasiłku opiekuńczego często okazuje się trudne w konkretnych sytuacjach, szczególnie w przypadku pracy zmianowej rodziców lub ich niesformalizowanego związku.

Działalność gospodarcza niepełnosprawnych–jak uzyskać dotację

Bezrobotni niepełnosprawni mogą otrzymać jednorazową dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Pomoc jest bezzwrotna i wolna od podatku dochodowego.

Zasiłek opiekuńczy

Zasiłek opiekuńczy przysługuje osobom objętym ubezpieczeniem chorobowym, zarówno obowiązkowo, jak i dobrowolnie – na równi matce lub ojcu dziecka.

Czy pracujący zmianowo rodzice mają zawsze prawo do zasiłku opiekuńczego?

Internauta pyta: Pracujemy z mężem zmianowo. Kiedy zachorował nam syn nie wiedzieliśmy, czy można wziąć płatne zwolnienie lekarskie, ponieważ pomimo różnych zmian nie była możliwa ciągła opieka nad dzieckiem.
Nasze 6 – letnie dziecko było chore w dniach 12-15 kwietnia 2010 r. i na taki okres lekarz wypisał mi zwolnienie lekarskie.
Mąż 11 i 12 kwietnia pracował na nocnej zmianie od godziny 22 do 6, od 13 do 16 kwietnia miał urlop wypoczynkowy . Mnie 12 i 13 kwietnia 2010 r. obowiązywała zmiana od godziny 7 do 15, a od 14 do 15 kwietnia powinnam pracować w godzinach od 15 do 23.
Czy w związku z tym, że nasze zmiany nie nakładały się, a potem mąż miał urlop oznacza, że nie miałam prawa do zasiłku opiekuńczego za cały okres choroby synka?

Kogo nie uznajemy za osobę mogącą zapewnić opiekę członkowi rodziny przy wypłacie zasiłku opiekuńczego?

Warunkiem przyznania zasiłku opiekuńczego jest nie tylko objęcie ubezpieczeniem chorobowym wnioskującego oraz przedstawienie zwolnienia lekarskiego. Aby zasiłek mógł być wypłacony danej osobie, konieczne jest również spełnienie jeszcze jednej przesłanki: brak innych osób, pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym, mogących zapewnić opiekę dziecku albo innemu choremu członkowi rodziny.

Trzeba zapłacić PCC dokonując dział spadku

Z chwilą dokonania działu spadku, należy pamiętać o konieczności uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych. Obowiązek złożenia deklaracji podatkowej jest obligatoryjny.

Kiedy pracownik ma prawo do sprawowania płatnej opieki

W sytuacji, gdy pracownik musi sprawować opiekę nad dzieckiem lub innym członkiem rodziny, ma prawo do świadczeń z ubezpieczenia społecznego zastępujących wynagrodzenie za pracę.

Odpowiedzialność małżonków za zobowiązania zwykłe i potrzeby rodziny

Zakres odpowiedzialności małżonków za zaciągane zobowiązania zależy od rodzaju tych zobowiązań. Oboje małżonkowie są odpowiedzialni solidarnie za zobowiązania zaciągnięte przez jednego z nich w sprawach wynikających z zaspokajania zwykłych potrzeb rodziny.

Zasiłek opiekuńczy

Rodzice, którzy zamiast wykonywania pracy zawodowej podjęli opiekę nad dzieckiem są uprawnieni do zasiłku opiekuńczego. Zasiłek wypłaca się jednemu z rodziców, może to być zarówno ojciec jak i matka.

Świadczenia rodzinne

Osoba, która ma na swoim utrzymaniu dziecko, może ubiegać się o uzyskanie świadczeń, częściowo pokrywających koszty jego utrzymania i wychowania. Jednym z nich jest zasiłek rodzinny i dodatki do zasiłku, przewidziane w ustawie z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych.

Są środki na odbudowę zniszczonych budynków

W budżecie centralnym zostały zabezpieczone środki na odbudowę zniszczonych w powodzi domów. Wsparcie finansowe będzie w wysokości do 20 tys. złotych lub do 100 tys. złotych

Kradzież lub zaginięcie karty płatniczej

W Polsce w obiegu znajduje się obecnie ponad 30 milionów kart płatniczych. Każda z nich narażona jest na ryzyko kradzieży lub zaginięcia – a w rezultacie - użycia wbrew woli posiadacza karty. Kto jednak odpowiada za nieuczciwą transakcję?

Za zamknięte przedszkole lub żłobek rodzicowi należy się zasiłek opiekuńczy

W przypadku, gdy zamknięte przedszkole lub żłobek zmusza rodziców do pozostania w domu z ze swoimi pociechami można się starać w ZUS-ie o wypłatę zasiłku opiekuńczego, który wówczas przysługuje.

Czy zasiłek opiekuńczy przysługuje młodocianej pracownicy

Prowadzę zakład gastronomiczny, w którym zatrudniam pracownice młodociane na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego. Matka jednej z pracownic przeszła operację i po wyjściu ze szpitala wymaga – zdaniem lekarza – stałej całodobowej opieki. Pracownica nie ma jeszcze ukończonych 18 lat i jako jedyna z rodzeństwa mieszka z matką (ojciec pracuje). Czy z tytułu opieki nad chorą matką pracownicy przysługuje zasiłek opiekuńczy?

Czy wycieczki dla pracowników mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 29 marca 2010 r. stwierdził, iż spółka może zaliczyć wydatki poniesione na nabycie wycieczek zagranicznych, przeznaczonych na nagrody w konkursie dla pracowników, do kosztów uzyskania przychodów.

6 tys. zł dla każdego powodzianina

Każda poszkodowana przez powódź rodzina lub osoba samotna otrzyma od państwa pomoc w wysokości 6 000 złotych. Nie będzie trzeba oddawać tych pieniędzy.

Unia pomoże w usunięciu skutków powodzi

Prawie 100 mln euro możemy otrzymać od Unii na likwidację skutków powodzi. Niestety będzie to możliwe wówczas, gdy poniesione straty oszacowane zostaną na kwotę trzech miliardów euro. Oznacza to, że z Unii otrzymamy zaledwie kilka procent na pomoc w usuwaniu skutków powodzi.

Wyższa pomoc dla rodzin zastępczych

Rada powiatu poprzez uchwałę może podwyższyć wysokość pomocy dla rodzin zastępczych, także na kontynuacje nauki i usamodzielnianie się ich wychowanków.

Jakie sankcje grożą za brak zeznania podatkowego

30 kwietnia minął termin złożenia zeznania podatkowego za rok 2009. Jeżeli uczynimy to po terminie, zostaniemy ukarani karą grzywny. Jeszcze ostrzejsza kara czeka nas, jeśli ukryjemy nasze dochody i w ogóle zeznania nie złożymy.

Czy należy przeliczyć podstawę wymiaru zasiłków, jeżeli podwyżka płac nastąpiła z wyrównaniem za okres wsteczny

Pracownik pobierał zasiłek chorobowy od 3 października 2009 r. do 18 lutego 2010 r., a następnie zasiłek opiekuńczy od 8 do 15 kwietnia 2010 r. Natomiast pracownica 30 kwietnia 2010 r. urodziła dziecko i od tego dnia pobiera zasiłek macierzyński. W maju br. wypłacimy pracownikom podwyżki wynagrodzeń z wyrównaniem od stycznia 2010 r. Czy podwyżka wynagrodzeń przyznana pracownikom w czasie pobierania zasiłków ma wpływ na ich wysokość i należy przeliczyć podstawę wymiaru?

Ponad 600 milionów dla szkół podstawowych

24 miliony złotych w latach 2010-2013 otrzymają samorządy wojewódzkie na przygotowanie wszystkich szkół podstawowych, między innymi do przyjęcia dzieci sześcioletnich.

Nowe przepisy umożliwiają podwyżki świadczeń

Poszczególni starostowie będą mogli przyznawać rodzinom zastępczym świadczenia wyższe niż przewidują to obecne przepisy. Zastępujący tragicznie zmarłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego Marszałek Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o pomocy społecznej.

Zmiany w systemie zabezpieczeń społecznych

Od 1 maja w życie wchodzą nowe przepisy Unii Europejskiej dotyczące koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego.

Kiedy OPS może wstrzymywać wypłatę świadczeń

Osoba, która przez dwa miesiące nie zgłasza się po odbiór zasiłku z Ośrodka Pomocy Społecznej straci do niego prawo. Wypłata zasiłku zostanie wstrzymana do czasu wyjaśnienia wszelkich wątpliwości powstałych z okolicznościami danej sprawy.

Instytut Matki i Dziecka informuje

Departament Matki i Dziecka zajął stanowisko w sprawie nowelizacji ustawy zmieniającej zasady wypłaty jednorazowego dodatku do zasiłku rodzinnego (tzw. „becikowego”).

Zasiłek dla bezrobotnych

Zasiłek dla bezrobotnych jest świadczeniem pieniężnym przysługującym osobom pozostającym bez stałego zatrudnienia. Jednocześnie fakt pobieranie zasiłku nie zwalnia bezrobotnego od obowiązku poszukiwania pracy.

Zaopatrzenie w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze

Dofinansowanie ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze przyznawane osobom niepełnosprawnym na podstawie odrębnych przepisów.

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych został utworzony w 1991 r. PFRON jest specjalnym państwowym funduszem celowym, którego podstawowym celem jest wspieranie inicjatyw na rzecz rehabilitacji społecznej i zawodowej osób niepełnosprawnych.

Kiedy przysługuje zasiłek pogrzebowy

Zasiłek pogrzebowy jest formą finansowego wsparcia w związku ze śmiercią najbliższej osoby. Państwo pokrywa koszty poniesione w związku z pogrzebem. O zasiłek pogrzebowy można starać się w terminie 12 miesięcy od dnia śmierci osoby najbliższego.

Zasiłek wyrównawczy

Zasiłek wyrównawczy przysługuje ubezpieczonemu, który jest pracownikiem i z uwagi fakt wypadku lub innego zdarzenia częściowo utracił sprawność.

Zasiłek macierzyński

Zasiłek macierzyński jest forma pomocy państwa dla osób, które w z związku z pojawieniem się dzieci nie są w stanie pracować zarobkowo.

Czy nienależnie pobrane świadczenia z pomocy społecznej są zwolnione z PIT

Miejski ośrodek pomocy społecznej realizuje zadania z zakresu pomocy społecznej. Świadczeniobiorcy, którzy pobrali nienależnie świadczenia z pomocy społecznej są zobowiązani do ich zwrotu na podstawie stosownych przepisów.

Wypłata zasiłków

Z tytułu niezdolności do pracy zatrudniony ma prawo do świadczeń w formie zasiłku pieniężnego. Niezdolność do pracy może wynikać z wypadku bądź długotrwałej choroby.

Zasiłek chorobowy

Osoba, która miała wypadek udając się do pracy lub wracając z niej ma prawo do świadczeń z tytułu ubezpieczenia chorobowego

Zasiłek dla bezrobotnych

W obecnym okresie, kiedy stopa bezrobocia wynosi 12,8% zasiłek dla bezrobotnych jest jedynym źródłem utrzymania wielu osób. Od 1 stycznia 2010 wysokość zasiłku dla bezrobotnych została podwyższona. Sytuacja bezrobotnych, ubiegających się o zasiłek jest zróżnicowana, ponieważ muszą oni spełnić szereg określonych warunków.

REKLAMA