REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Pieniądze, Pracodawca

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wysokość potrąceń z wynagrodzenia pracownika

Potrącenia z wynagrodzenia pracownika są możliwe jedynie w przypadkach wskazanych w kodeksie pracy. Przepisy określają także dopuszczalną wysokość takich potrąceń.

Potrącenie z wynagrodzenia pracownika

Pracodawca może dokonywać potrąceń z wynagrodzenia pracownika jedynie w sytuacjach określonych przepisami kodeksu pracy. Nieprawidłowe potrącenie z wynagrodzenia może go narazić na roszczenia pracownika.

Kiedy można domagać się odsetek? (cz. 2)

Żądanie odsetek dotyczy co do zasady świadczeń pieniężnych. Aby żądanie było słuszne musi mieć swoją podstawę w umowie lub też w ustawie.

Brak ceny w umowie sprzedaży

Waga, jaką ustawodawca przywiązuje do ceny przy umowie sprzedaży, skutkuje poważnym konsekwencjami w przypadku braku takowych ustaleń między stronami.

REKLAMA

Wartości wyznawane przez pracowników a motywacja do pracy

Informacje o wartościach wyznawanych przez pracowników mogą pomóc przy organizacji ich pracy i budowaniu systemów motywowania, wynagradzania czy tworzenia ścieżek kariery zawodowej. Z drugiej strony, świadomość wyznawanych wartości może posłużyć też samym do porównania z tym, jakie oczekiwania odnośnie do wartości, szczególnie w pracy, mają pracodawcy.

Jak Polacy podchodzą do pieniędzy?

Pieniądze w Polsce są głównym elementem sporu wśród małżeństw, na tle innych państw wyróżniamy się pod tym względem. Natomiast, co ciekawe Polacy mają przeciętną wiedzę na temat finansów, oparta jest ona o informacje pochodzące z mediów i z Internetu.

Dodatkowe pieniądze dla pobierających świadczenie pielęgnacyjne

Pomoc w kwocie 100 zł miesięcznie od kwietnia do czerwca 2012 r. mogą otrzymać osoby otrzymujące świadczenie pielęgnacyjne. Wniosek o przyznanie pomocy należy złożyć do 31 maja 2012 r.

Rozwiązanie umowy agencyjnej (cz. 2)

Przepisy kodeksu cywilnego ustalają określone terminy wypowiedzenia dla umów agencyjnych zawartych na czas nieokreślony. Strony mogą rozwiązać umowę za porozumieniem.

REKLAMA

Rozwiązanie umowy agencyjnej (cz. 1)

Przyczyny rozwiązania umowy mogą być rozmaite i wiązać się m.in. z upływem terminu, na który umowa została zawarta. Możliwe jest także wcześniejsze wypowiedzenie umowy przez jedną ze stron lub za porozumieniem.

Kiedy agentowi należy się prowizja? (cz. 2)

Roszczenie o zapłatę prowizji powiązane jest z „sukcesem” agenta, polegającym na zawarciu skutecznej umowy z klientem.

Jak określić wynagrodzenie w umowie agencyjnej?

Przepisy określające wynagrodzenie są niezbędnym elementem umowy agencyjnej. Co wynagrodzenie przybiera charakter prowizji. Strony mogą jednak inaczej umówić się co do wynagrodzenia.

Prowizja del credere (cz. 2)

Odpowiedzialność del credere może być modyfikowana treścią umowy. Granice takiej modyfikacji wyznaczają jednak ustawowe ramy. Jak kształtuje się odpowiedzialność del credere agenta?

Prowizja del credere (cz. 1)

W ramach umowy agent może przyjąć odpowiedzialność za wykonanie umowy przez osobę trzecią. Przyjęcie takiej odpowiedzialności wiąże się jednak z dodatkowym wynagrodzeniem. Przybiera ono postać prowizji del credere.

Czy do kosztów uzyskania przychodu można zaliczyć odsetki od kredytu na wypłatę dywidendy?

3 kwietnia 2012 r. Naczelny Sąd Administracyjny (sygn. akt. II FSK 249/12) rozstrzygnął wątpliwości związane z zakwalifikowaniem odsetek od kredytu zaciągniętego na wypłaty dywidendy jako kosztów uzyskania przychodów.

Czy teraz jest dobry moment na kupno mieszkania?

Moment kupna mieszkania powinien być dobrze przemyślany. Co wpływa na to, że pojawia się dobry moment na kupno mieszkania? Czy oferta deweloperska może być jeszcze bardziej atrakcyjna? Kupować czy jeszcze poczekać?

Jak radzić sobie z niepowodzeniami?

Niepowodzenie w słowniku języka polskiego definiowane jest jako brak powodzenia, porażka. Takie sformułowanie zero–jedynkowe generuje negatywne myśli, wywołuje spadek energii, poczucie smutku. Gdy dodatkowo pojawi się przy tym gniew, styl myślenia ulega wyraźnemu spaczeniu. Z niepowodzeniami można sobie jednak radzić, a dzięki temu zwiększyć orientację na działanie.

Wzrosną koszty utrzymania mieszkania

Wzrost kosztów utrzymania mieszkania związany jest z podwyżkami cen energii. Na wzrost kosztów utrzymania mieszkania bezpośredni wpływ ma wprowadzenie nowej taryfy gazowej. Co jeszcze podrożało?

Odpowiedzialność pracodawcy za pracownika

W ramach stosunku pracy, łączącego pracodawcę z pracownikiem, ten pierwszy jest odpowiedzialny za szkody powstałe z winy pracownika przy wykonywaniu obowiązków służbowych.

Umowa kontraktacji (cz. 2)

Umowa kontraktacji jest typowym instrumentem prawnym wykorzystywanym przy produkcji rolniczej. Służy kontraktowaniu produktów rolnych z pewnym wyprzedzeniem.

Umowa kontraktacji (cz. 1)

Umowa kontraktacji jest szczególnym typem umowy wykorzystywanym w rolnictwie. Przedmiotem umowy kontraktacji jest oznaczona ilość produktów rolnych.

Umowa pożyczki i umowa kredytu bankowego

Pożyczka jest często utożsamiana z kredytem. Z prawnego punktu widzenia są to jednak odrębne typy umów.

Kiedy można domagać się odsetek? (cz. 1)

Nie w każdej sytuacji można będzie domagać się odsetek. Podstawa żądania musi bowiem wynikać co do zasady z czynności prawnej, ustawy lub orzeczenia sądu.

Jaka jest zdolność kredytowa przeciętnej polskiej rodziny?

Zdolność kredytowa przeciętnej polskiej rodziny zmniejszyła się po podniesieniu stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej. Jaką zdolność kredytową ma przeciętna polska rodzina? Na ile tysięcy mniej może liczyć?

Kiedy agentowi należy się prowizja? (cz. 1)

Prowizja agenta jest uzależniona od skuteczności jego działań. Roszczenie o zapłatę powstaje co do zasady jedynie w przypadku zawarcia umowy.

Jakie są produkty finansowe dla dzieci?

Produkty finansowe dla dzieci ciągle są mało popularne. Większy wybór produktów oferowany jest nastolatkom, gorzej jest z dziećmi poniżej 13. roku życia. Które rozwiązanie będzie najlepsze?

Co to jest scoring?

Scoring to sposób oceny ryzyka kredytowego za pomocą punktów. Metoda scoringu polega na porównaniu danych klienta wnioskującego o kredyt z profilem klienta, który już go otrzymał – w ten sposób określana jest jego wiarygodność. Kto się tym zajmuje? I jak to dokładnie wygląda?

Kontrakt z Narodowymi Siłami Rezerwowymi - skutki dla pracownika i pracodawcy

Jednym z punktów planu restrukturyzacji i przemian Polskiej Armii było powołanie Narodowych Sił Rezerwowych („NSR”). Siły te tworzą żołnierze rezerwy posiadający przydziały kryzysowe nadane na podstawie dobrowolnie zawartych kontraktów. Kontrakty zawierane są na okres od dwóch do sześciu lat.

Sposoby zachowań w sytuacji korupcyjnej - poradnik

Gdy przedsiębiorca znajdzie się w sytuacji zagrożenia korupcyjnego, konieczna staje się umiejętność połączenia przepisów prawa i wynikających z nich procedur lub algorytmów postępowania. Dlatego też w kolejnej części opracowania przedstawiono propozycje postępowania w takich sytuacjach.

Praca na etat a umowa zlecenia

Czy pracodawca może z własnym pracownikiem podpisać dodatkową umowę zlecenia obok umowy o pracę? Jaki musi być zakres obowiązków pracownika aby mógł otrzymać równocześnie obie umowy?

Zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy

Jak długi jest okres wypowiedzenia umowy o pracę? Czy do zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy potrzebna jest zgoda pracownika?

Przerwy w czasie pracy pracownika

Czy pracownik może opuścić miejsce pracy w celu załatwienia swoich prywatnych spraw? Czy musi uzyskać zgodę pracodawcy?

Wzrosną raty kredytów hipotecznych w złotych

Rada Polityki Pieniężnej po raz kolejny podniosła stopy procentowe, co może przełożyć się na wzrost raty kredytów hipotecznych w złotych. Wzrost raty kredytów hipotecznych z złotych jest uzależniony od WIBOR 3M. Jak to dokładnie wygląda?

Obowiązki pracodawcy w miejscu pracy

Zgodnie z kodeksem pracy pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom bezpieczne i higieniczne warunki pracy. Jakie inne obowiązki spoczywają na pracodawcy?

Jak promować wśród swoich pracowników model work-life balance

Praca w korporacji, jaką wykonuję, często nie pozwala mi na załatwienie moich prywatnych spraw – wizyta w urzędzie, zakupy, pralnia itd. Jednocześnie w ramach systemu motywacyjnego oferowanego przez mojego pracodawcę otrzymuję dofinansowanie na kartę uprawniającą do korzystania z obiektów sportowych, z której nie korzystam (choć chciałbym), bo, oprócz podstawowych obowiązków domowych, na ćwiczenia brakuje mi czasu. Pracodawca promuje wśród swoich pracowników model work-life balance, ale niestety daleko do osiągnięcia wymarzonego celu. Co powinien zrobić?

Zdolność kredytowa a formy zatrudnienia

Zdolność kredytowa kształtowana jest również przez formę zatrudnienia. Najlepszą zdolność kredytową mają osoby zatrudnione na umowę o pracę na czas nieokreślony, w gorszej sytuacji są pracownicy ze zleceniem i z dziełem, najmniej zaufania wzbudzają wśród bankowców prowadzący działalność gospodarczą.

Jak sprawdzić czy moje dane są w BIK?

BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej gromadzi nasze dane dotyczące zaciąganych przez nas kredytów, tworzy tym samym naszą historię kredytową. Czasem nie wiemy, jak wyglądają nasze dane w BIK-u. Jak je sprawdzić?

Co to jest karta przedpłacona?

Karta przedpłacona jest rodzajem karty płatniczej. Najlepiej znana forma karty przedpłaconej to karta podarunkowa. Czym charakteryzuje się karta przedpłacona?

Banki obniżyły wymagania finansowe wobec klientów

Banki obniżyły wymagania finansowe wobec klientów chcących wziąć kredyt hipoteczny. Jakie obniżki wprowadziły poszczególne banki? Czy wszystkie banki zdecydowały się na zmianę wymagań finansowych?

Coraz większa ilość kart zbliżeniowych

Coraz większa ilość kart zbliżeniowych znajduje się w portfelach Polaków. Banki regularnie wydają nowe karty zbliżeniowe. Czy wszędzie można nimi płacić? Czy karty zbliżeniowe są bezpieczne?

Kiedy dane trafiają do BIK?

Dane trafiają do BIK w momencie, w którym składamy wniosek o kredyt. W jakim celu nasze dane trafiają do BIK? Czy należy się tego obawiać?

Jaki jest koszt noclegu w weekend majowy?

Ceny noclegów w większości miejscowości turystycznych w weekend majowy są podnoszone. Czy w weekend majowy można znaleźć miejsca, w których koszt noclegu nie obciąży nadmiernie naszego domowego budżetu? Jaką kwotę musimy przeznaczyć na nocleg?

Jaki leasing wybrać?

Jeśli rozważamy wzięcie czegoś w leasing musimy zdecydować się, który wybrać: operacyjny lub finansowy. Czym się różnią od siebie te dwie formy leasingowe? Przeczytaj, która będzie dla Ciebie lepsza?

Jak oszczędzać na przelewach?

Przelewy możemy wykonywać w różnych formach. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że w zależności od tego, jaką wybierzemy poniesiemy inny koszt przelewu. Jakie przelewy wybrać, by oszczędzić?

Dokumenty do wypełnienia i przedłożenia pracodawcy w momencie zatrudnienia na umowę o pracę

W momencie zatrudnienia na umowę o pracę pracodawca daje pracownikowi wiele różnych dokumentów do wypełnienia. Niektóre z nich są obligatoryjne, inne fakultatywne, przy czym w przypadku tej drugiej grupy pracownik często nie wie, które z nich warto wypełnić oraz jakie korzyści mogą się z tym wiązać.

Wybór odpowiedniego mieszkania – podstawowe zasady

Wybór odpowiedniego mieszkania wydaje nam się łatwy i przyjemny. Niestety rzeczywistość później pokazuje, że wybraliśmy nieodpowiednie mieszkanie. Czym się kierować, żeby w przyszłości nie żałować?

Specjaliści ostrzegają przed propozycjami pracy przez internet

Przyjęcie wysłanej e-mailem propozycji pracy może zakończyć się wmanipulowaniem internauty w mechanizm prania brudnych pieniędzy - ostrzegają specjaliści z dziedziny informatyki śledczej, którzy coraz częściej odnotowują podobne próby.

Czy pracodawca odpowiada za mobbing?

Mobbing to zjawisko, polegające na długotrwałym i uporczywym nękaniu pracownika w jakikolwiek sposób. Bez względu na osobę sprawcy, odpowiedzialność za jego wystąpienie zawsze spoczywa na pracodawcy.

Skutki odmowy wykonania przez pracownika polecenia pracodawcy

Przez nawiązanie stosunku pracy pracownik godzi się na wykonywanie pracy pod kierownictwem pracodawcy i podporządkowanie jego poleceniom. Skutkiem naruszenia tych obowiązków może być zwolnienie dyscyplinarne.

W jaki sposób przekazywać pracownikom informację zwrotną?

Podczas przekazywania informacji zwrotnej zawsze stosuję model kanapki, który polega na tym, że na początku i końcu rozmowy mówię pracownikowi, co robi dobrze, a w środku, co robi źle. Ten model nie sprawdza się, jest nienaturalny, podwładni go nie lubią, ja też uważam, że jest sztuczny. Może robię to nieprawidłowo?

Jak motywować i rozwijać pracowników, by osiągali wyniki w stale zmieniających się warunkach?

W jaki sposób firmy, które funkcjonują w dość niestabilnym otoczeniu rynkowym i dysponują okrojonymi budżetami, mają stworzyć zespół zapewniający stabilną pozycję firmie? Jak zmotywować zawodowców, by pracowali najlepiej, jak potrafią? Nie jest to łatwe zadanie, jeśli uwzględnimy wiele czynników, które raczej zniechęcają ich do pracy, niż do niej motywują: zmieniające się komunikaty co do priorytetów firmy, zmiany personalne na wszystkich poziomach organizacji, restrukturyzacje i niepewność jutra.

REKLAMA