REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Pieniądze, Opłata

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Pieniądze od ZUS na poprawę warunków BHP w firmach

ZUS daje możliwość ubiegania się o środki pomocowe na inwestycje związane z poprawą BHP w firmach. Dla przedsiębiorców, wciąż czekających na uruchomienie dotacji unijnych z nowego budżetu na lata 2014-2020, może to być ostatnia okazja na zdobycie wsparcia finansowego swoich inwestycji jeszcze w tym roku. Wnioski można już składać - w puli czekają ponad 32 mln złotych. A ZUS obiecuje, że dla nikogo ich nie zabraknie.

Dotacja na zakup działki dla firmy

Czy przedsiębiorca może uzyskać dofinansowanie na zakup działki budowlanej, na której zostałby wybudowany lokal przeznaczony na prowadzenie działalności gospodarczej? Kiedy można kupić nieruchomosć za unijne pieniądze?

Pojazdy specjalne, ratownicze i służb mundurowych zwolnione z opłat za autostrady!

Senatorowie zgodzili się aby samochody ratownicze, służb mundorwych i specjalne były zwolnione z opłat elektronicznych za przejazd autostradami. Zmianie uległa także wysokość kary za unikanie opłat elektronicznych na autostradach.

Ile kosztuje połączenie z infolinią?

Powszechnie dostępne środki komunikacji umożliwiają wybór dogodnej formy kontaktu, często pozwalającej zdecydowanie oszczędzić nasz czas. Jedną z takich opcji jest połączenie telefoniczne. Ale czy załatwiając sprawy przez telefon przypadkiem nie narazimy się na dodatkowe koszty? Ile powinno kosztować połączenie z infolinią?

REKLAMA

Usunięcie drzewa zagrażającego życiu a zezwolenie

Obowiązek uzyskania zezwolenia przed usunięciem zagrażających bezpieczeństwu ludzi i mienia drzew będzie istniał do czasu utraty mocy obowiązującej zakwestionowanych przez Trybunał Konstytucyjny przepisów. Wyrok Trybunału wpisuje się w dyskusję dotyczącą charakteru odpowiedzialności administracyjnej w ochronie środowiska.

Pieniądze w związku – w jaki sposób o nich rozmawiać?

Wiele par unika rozmów o pieniądzach obawiając się konfliktu. Niestety tematu finansów nie można odwlekać w nieskończoność, inaczej faktycznie mogą narodzić się problemy.

Zniesienie opłaty targowej

Zniesienie opłaty targowej to główny postulat projektu nowelizacji ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, nad którym trwają prace w Sejmie. Zniesienie daniny publicznej, jaką jest opłata targowa ma na celu zwiększenie konkurencyjności micro i małych przedsiębiorców.

Opłaty lokalne w 2015 roku

Opłaty lokalne w 2015, co do zasady, pozostaną na dotychczasowym poziomie. W 2015 roku nie wzrosną takie opłaty jak: podatek od gruntów, nieruchomości oraz lokali mieszkalnych. Wzrośnie natomiast wysokość podatku od garaży.

REKLAMA

Drugi kierunek studiów bez opłat

Rząd poparł m.in. poselską poprawkę, która znosi odpłaty za drugi kierunek studiów, dostosowując prawo do wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Projekt nowelizacji ustawy jest już w Sejmie.

Angels of business- kim są i w czym mogą pomóc przedsiębiorcom?

Angels of business to grupa prywatnych inwestorów, którzy oferują własny kapitał innowacyjnym przedsiębiorstwom we wczesnej fazie rozwoju w zamian za mniejszościowy pakiet udziałów w firmie.

Elektroniczny Krajowy Rejestr Karny

Dobra wiadomość dla obywateli, przedsiębiorców i instytucji. Od 1 lipca mogą oni złożyć zapytanie i uzyskać odpowiedź z Krajowego Rejestru Karnego (KRK) przez Internet. Tańsze są też opłaty za wydanie zaświadczeń.

Internetowy dostęp do ksiąg wieczystych

Internetowy dostęp do ksiąg wieczystych możliwy jest od 1 lipca 2014 roku na gruncie nowelizacji ustawy o księgach wieczystych i hipotece. Nowe przepisy w znaczący sposób ułatwiają dostęp do ksiąg wieczystych.

Od lipca niższe opłaty za roaming

Wakacje to czas urlopów i zagranicznych wyjazdów. Od lipca w krajach Unii Europejskiej oraz w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego zostały obniżone opłaty roamingowe. Tańsze będą połączenia, smsy i mmsy oraz transmisja danych.

Grant od starosty na nowe stanowiska w obszarze telepracy

Stosownie do zawartej ze starostą umowy, pracodawca zobowiązany jest utrzymać zatrudnienie skierowanej osoby bezrobotnej przez okres 12 miesięcy w pełnym wymiarze czasu pracy lub przez okres 18 miesięcy w połowie wymiaru czasu pracy.

Zmiana wysokości opłat wnoszonych do KRS

Od 30 maja 2014 r. obowiązuje rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 13 maja 2014 r. w sprawie wydawania i rozpowszechniania Monitora Sądowego i Gospodarczego. Na jego mocy zmianie uległy opłaty za ogłaszanie w Monitorze kolejnych wpisów do KRS.

Koniec opłaty za drugi kierunek studiów

Koniec opłaty za drugi kierunek studiów to efekt wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 5 czerwca 2014 roku K 35/11. Niekonstytucyjna opłata za drugi kierunek studiów zakończy obowiązywanie 30 września 2015 roku.

Opłata za ogłoszenie w MSiG 2014

Na mocy rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 13 maja 2014 r. w sprawie wydawania i rozpowszechniania Monitora Sądowego i Gospodarczego obniżona została opłata za ogłoszenie w MSiG wpisów do KRS. Opłata za ogłoszenie w MSiG w 2014 roku została obniżona z 250 do 100 zł.

Abonament RTV 2015

Wysokość abonamentu RTV 2015 tj. opłaty pobieranej z tytułu używania odbiorników radiowych i telewizyjnych została określona w rozporządzeniu KRRiT z dnia 6 maja 2014 roku. Jak zmienią się stawki opłat abonamentowych RTV 2015 w porównaniu z rokiem 2014?

Abonament rtv w 2015 r.

Znana jest już wysokość opłat za używanie odbiorników radiowych i telewizyjnych. Jakie będą stawki opłat w 2015 r. w porównaniu z 2014 r.?

Będą opłaty za udostępnianie danych z CEIDG

4 kwietnia 2014 r. będą już obowiązywać nowe przepisy rozporządzenia Ministra Gospodarki, które określą wysokość opłat za udostępnianie danych z CEIDG. Za jednorazową roboczogodzinę udostępnienia danych opłata wyniesie 50 zł netto.

Skutki janosikowego na Mazowszu

W swoim orzeczeniu z 31 stycznia Trybunał Konstytucyjny uznał, że janosikowe jest zasadniczo zgodne z konstytucją. Jednak za niekonstytucyjny uznano przepis określający kryteria ustalania tzw. nadwyżki z janosikowego przez Ministerstwo Finansów. 6 marca br. Trybunał ma ponownie orzec w sprawie konstytucyjności tej daniny.

Użytkowanie wieczyste - aktualizacja opłat

Użytkowanie wieczyste to prawo odpłatne, obarczone jednorazową opłatą pierwszą oraz opłatą coroczną. Opłata coroczna za korzystanie z użytkowania wieczystego uiszczana jest do 31 marca danego roku. Kiedy i na jakich zasadach odbywa się aktualizacja opłat rocznych za użytkowanie wieczyste?

Abonament RTV

Abonament radiowo-telewizyjny to opłata pobierana w związku z posiadaniem i korzystaniem z odbiornika radiowego (radia)/ telewizyjnego (telewizora). Celem abonamentu RTV jest umożliwienie realizacji misji telewizji publicznej. USA, Wielka Brytania i Luksemburg to kraje, w których zrezygnowano z pobierania abonamentu RTV.

Jak wyjść z długów?

W związku z kryzysem finansowym, którego najgorszą fazę podobno mamy już za sobą, wiele osób popadło w długi, czy to w wyniku złego inwestowania/ulokowania środków finansowych, czy też w wyniku utraty pracy. W takiej sytuacji najkorzystniej dla dłużnika jest „dogadać” się z wierzycielem, nawet jeżeli ten wszczął już postępowanie egzekucyjne u komornika.

Nowelizacja ustawy o usługach płatniczych

Od 1 stycznia 2014 r. obowiązuje znowelizowana ustawa o usługach płatniczych.

Zbiórki publiczne - będą ułatwienia

Zbiórki publiczne mają stać się łatwiejsze. Nowa ustawa przygotowana przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, już znajdująca się w Sejmie, zakłada, że organizacje pozarządowe nie będą musiały prosić o zgodę na przeprowadzenie zbiórki, a jedynie będą zgłaszały to, że taką zbiórkę planują.

IBAN - czym jest numer IBAN?

Skrót IBAN pochodzi od angielskiego określenia International Bank Account Number i oznacza Międzynarodowy Numer Rachunku Bankowego. Numer IBAN jest wynikiem europejskiej standaryzacji numerów rachunków bankowych. Jakie standardy spełnia numer IBAN?

Projekt ustawy o OFE w Sejmie

OFE przestaną być obowiązkowe. Każdy sam zdecyduje, czy nadal chce przekazywać składki emerytalne do OFE, czy tylko do ZUS. Na podjęcie decyzji będą 4 miesiące.

Ważą się losy janosikowego

Nowelizacja ustawy o janosikowym zakłada, że województwo Mazowieckie wpłaci do budżetu 400-a milionów złotych, a resztę - 240 milionów - spłaci w ratach w latach 2015 - 2017.

Kary za przekroczenie warunków wprowadzania ścieków do wód lub do ziemi w 2014 roku

Znane są już stawki kar za przekroczenie warunków wprowadzania ścieków do wód i do ziemi w 2014 roku. Poniżej przedstawiamy ich wartości.

Program Kafeteryjny – krok po kroku

Świadczenia pozapłacowe dla pracowników przestają być formą finansowego wsparcia, a stają się przemyślanym elementem systemu motywacyjnego. Elastyczny Program Kafeteryjny skonstruowany jest w taki sposób, by służył zawodowemu oraz osobistemu rozwojowi pracowników, a zarazem odpowiadał na potrzeby związane z rytmem ich życia i sezonowością.

Kary za przekroczenie dopuszczalnego poziomu hałasu w 2014r.

Prawo ochrony środowiska przewiduje stosowanie odpowiedniej wysokości kar za nadmierną emisję hałasu do środowiska. Jaka będzie wysokość kar za przekroczenie dopuszczalnego poziomu hałasu w 2014 r.?

Opłaty za usunięcie drzew i krzewów w 2014 r.

Wysokość opłat za usunięcie drzew uzależniona jest od obwodu pnia, rodzaju i gatunku drzewa. Minister właściwy do spraw środowiska ustala corocznie maksymalne stawki opłat za ich usunięcie. Jaka będzie wysokość tych opłat w 2014 r.?

Kto ma prawo do świadczenia przedemerytalnego?

Świadczenie przedemerytalne otrzyma osoba, która straciła pracę z przyczyn leżących po stronie pracodawcy oraz spełnia warunki określone w przepisach dotyczące wieku i stażu pracy. Konieczne jest przy tym złożenie wniosku we właściwym oddziale ZUS.

Górne granice kwot podatków i opłat lokalnych w 2014 r.

Rada Gminy w drodze uchwały określa wysokość podatków i opłat lokalnych, ich pobór oraz termin płatności. Maksymalną wysokość tych opłat określa corocznie Minister Finansów w drodze obwieszczenia. Jaka będzie ich górna granica w 2014 r.?

Opłaty za korzystanie ze środowiska – 2014r.

10 września 2013 r. opublikowane zostało obwieszczenie Ministra Środowiska w sprawie wysokości stawek opłat za korzystanie ze środowiska na rok 2014. Jaka będzie maksymalna wysokość górnych stawek opłat?

Czy Mazowsze zapłaci "janosikowe"?

Termin płatności najbliższej raty "janosikowego" mija 16 września. Także tego dnia zarząd województwa mazowieckiego podejmie ostateczną decyzję, czy płacić janosikowe. Skarbnik województwa zapowiedział, że będzie rekomendował zawieszenie płatności.

Konferencja klimatyczna sfinansowana ze środków publicznych

Konferencja klimatyczna, która odbędzie się w listopadzie w Warszawie zostanie sfinansowana z publicznych pieniędzy. Minister środowiska obiecuje, iż postara się zmniejszyć koszty przedsięwzięcia.

Abonament telewizyjny i radiowy 2014

Abonament telewizyjny i radiowy pobiera się za używanie odbiorników radiowych i telewizyjnych w celu umożliwienia realizacji misji publicznej przez jednostki radiofonii i telewizji. Ustalono opłaty abonamentowe za używanie odbiorników telewizyjnych i radiowych, które będą obowiązywały w 2014 r.

Abonament RTV zapłacą wszyscy

Minister kultury, Bogdan Zdrojewski, w czasie rozmowy w „Sygnałach dnia” w radiowej „Jedynce” ogłosił, że zostanie zniesiony obowiązkowy abonament RTV, ale zostanie on zastąpiony opłatą audiowizualną, którą poniesie każdy obywatel. Jak to będzie wyglądało? I ile teraz będziemy płacić?

Cashback – wypłata gotówki, taniej niż w bankomacie?

Cashback to usługa, które może znacznie ułatwić wypłacanie pieniędzy. Zamiast wypłaty gotówki w bankomacie, który pobiera prowizję, możemy wypłacić gotówkę z pomocą Cashback. Zobacz na czym polega, wypłata pieniędzy za pomocą usługi Cashback.

Ile kosztuje wyrobienie międzynarodowego prawa jazdy?

Międzynarodowe prawo jazdy nie jest potrzebne w krajach należących do Unii Europejskiej, niezbędne jest zaś w krajach, które nie podpisały Konwencji Genewskiej o ruchu drogowym. Wyrobienie międzynarodowego prawa jazdy nie wymaga zdawania dodatkowego egzaminu. Ile kosztuje wyrobienie międzynarodowego prawa jazdy?

Gaz i prąd – w Polsce drożej niż w innych państwach europejskich

Gaz i prąd w Polsce są zdecydowanie droższe niż w innych państwach europejskich (po uwzględnieniu wartości wynagrodzenia pochłanianego przez opłaty). Aż o 80% więcej za gaz płacimy od Anglików i 50% więcej za prąd od Francuzów. Przeczytaj, ile więcej płacimy od Europejczyków.

Opłaty za wywóz śmieci w 2013 roku

Opłaty za wywóz śmieci w tym odpadów komunalnych w 2013 roku będą zależeć od gminy. Gmina będzie ustalać wysokość opłat oraz sposób ich naliczania. Inne opłaty będziemy płacić za śmieci niesegregowane, inne za posegregowane śmieci. Jeśli zdecydujemy się na segregację, będziemy płacić mniej.

Opłaty abonamentowe za odbiorniki RTV w 2014 roku

Od 1 stycznia 2014 r. opłata za używanie odbiornika radiowego będzie wynosić 5,90 zł miesięcznie, natomiast opłata za odbiornik telewizyjny lub radiowy i telewizyjny wyniesie 19,30 zł miesięcznie.

Ustawa o gospodarowaniu odpadami komunalnymi – co się zmieni w Warszawie?

Ustawa o gospodarowaniu odpadami komunalnymi miała zacząć obowiązywać od 1 lipca 2013 roku jednak Rada m.st. Warszawy zdecydowała o przedłużeniu składania deklaracji do 19 lipca. Wydłużenie terminu ma umożliwić przeprowadzenie postępowań przetargowych na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych. Zmianie uległy opłaty dla domów jednorodzinnych.

Finansowanie inwestycji infrastrukturalnych miast

W dniach 22-23 maja 2013 r. w Warszawie odbędzie się IX Ogólnopolska Konferencja Banku Gospodarstwa Krajowego dla jednostek samorządu terytorialnego, pod honorowym patronatem prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

Paszport dla dziecka - procedura, dokumenty

Wniosek o wydanie paszportu dla dziecka składają jego rodzice. Czas oczekiwania na dokument nie powinien być dłuższy niż 30 dni.

Miejsce w przedszkolu w 2015 r.

Rada Ministrów przyjęła tzw. ustawę przedszkolną (nowelizację ustawy o systemie oświaty). Jej celem jest zagwarantowanie miejsc w przedszkolach dla wszystkich dzieci od 2015 roku, obniżenie opłat a także wsparcie samorządów.

Nowe opłaty za śmieci – jak wpłyną na funkcjonowanie wspólnoty mieszkaniowej?

Nowe opłaty za śmieci zaczną obowiązywać od 1 lipca 2013 roku. Większość gmin przedstawiła już sposób naliczania nowych opłat za śmieci. Nowelizacja ustawy największy wpływ może mieć na funkcjonowanie wspólnot mieszkaniowych. Jaka jest tego przyczyna?

REKLAMA