REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Nikt nie zakazuje pieców gazowych w najbliższych latach. Wręcz przeciwnie. Opłaty za emisję, które mają szybko objąć - na wzór przemysłu - także gospodarstwa domowe - faworyzują ogrzewanie gazowe, a płynny gaz LPG umożliwia skorzystanie z takiego paliwa na wsi i wszędzie tam gdzie klasycznych sieci dostarczających gaz do domostw nie ma.
W ramach kolejnej edycji miejskiego programu można składać wnioski o dotację na wymianę pieców na bardziej ekologiczne. Indywidualne gospodarstwa mogą uzyskać do 9 tys. zł, a wspólnoty - do 50 tys. zł.
Uchwały antysmogowe nieodmiennie kojarzą się za ograniczeniami eksploatacji kotłów na paliwo stałe i kominków. Wydawać by się mogło, że to te urządzenia są główną przyczyną smogu. Nic bardziej błędnego.
Najpierw podatek od prywatnej emisji CO2 ma podwyższyć koszt ogrzewania nie tylko węglem i olejem opałowym, ale i gazem. Potem gaz ma być całkowicie wyeliminowany jako paliwo do ogrzewania. Dyrektywa budynkowa UE wywołała sporo obaw u właścicieli nieruchomości. Czy trzeba szykować się już na likwidację kotłów gazowych?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA