REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Pełnomocnictwo, Senior

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

OFE

Otwarte Fundusze Emerytalne są to osoby prawne, powstałe w ramach reformy emerytalnej, których zadaniem jest gromadzenie i pomnażanie środków emerytalnym w ramach tzw. II filaru.

Obowiązek alimentacyjny

Obowiązek alimentacyjny to obowiązek dostarczania środków utrzymania, jak również środków wychowania. Obowiązanymi są krewni w linii prostej oraz rodzeństwo.

Kapitał początkowy

Pojęcie wprowadzone przez ustawę o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Kapitał początkowy obliczany jest osobom urodzonym po 1948 roku, które do dnia reformy 1 stycznia 1999 przepracowały minimum 6 miesięcy i 1 dzień.

Dziedziczenie ustawowe

Zgodnie z polskim prawem, jeżeli spadkodawca nie pozostawił ważnie sporządzonego testamentu, do dziedziczenia dochodzą osoby wskazane w Kodeksie cywilnym.

REKLAMA

Emerytura

Emerytura jest świadczeniem pieniężnym, mającym na celu zapewnić środki na utrzymanie osobom, które ukończyły odpowiedni wiek życia, co oznacza, że znalazły się w wieku poprodukcyjnym.

Gospodarstwo rolne

Gospodarstwo rolne to według Kodeksu cywilnego grunty rolne wraz z gruntami leśnymi, budynkami lub ich częściami, urządzeniami i inwentarzem , jeżeli stanowią lub mogą stanowić zorganizowaną całość gospodarczą, oraz prawami związanymi z prowadzeniem gospodarstwa rolnego.

Zasiłek pogrzebowy

Zasiłek pogrzebowy przysługuje w razie śmierci ubezpieczonego, osoby pobierającej emeryturę lub rentę, osoby, która w dniu śmierci nie miała ustalonego prawa do emerytury lub renty, lecz spełniała warunki do jej uzyskania i pobierania oraz za członka rodziny osoby wcześniej wymienionej.

Zasiłek opiekuńczy

Zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad swoim bliskim.

REKLAMA

Waloryzacja rent i emerytur

Emerytury i renty podlegają corocznie waloryzacji od dnia 1 marca. Waloryzacja polega na pomnożeniu kwoty świadczenia i podstawy jego wymiaru przez wskaźnik waloryzacji.

Renta rodzinna

Renta rodzinna przysługuje uprawnionym członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci miała ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy lub spełniała warunki wymagane do uzyskania jednego z tych świadczeń.

Niezdolność do pracy

Niezdolną do pracy jest osoba, która całkowicie lub częściowo utraciła zdolność do pracy zarobkowej z powodu naruszenia sprawności organizmu i nie rokuje odzyskania zdolności do pracy po przekwalifikowaniu.

Dodatki do emerytur i rent

Przez dodatki do emerytur i rent należy rozumieć świadczenia pieniężne wypłacane osobom uprawnionym do emerytury lub renty po spełnieniu warunków określonych w ustawie.

Umowa o dożywocie

Na podstawie umowy o dożywocie jedna ze stron w zamian za przeniesienie na jej rzecz własności nieruchomości zobowiązuje się zapewnić zbywcy dożywotnie utrzymanie.

Ubezwłasnowolnienie

Ubezwłasnowolnienie polega na całkowitym lub częściowym pozbawieniu osoby fizycznej zdolności do czynności prawnych

Uznanie za zmarłego

Uznanie za zmarłego dotyczy sytuacji, w których mimo upływu czasu (określonego w ustawie) i przeprowadzenia odpowiedniego postępowania wyjaśniającego, nie udało się ustalić czy dana osoba żyje, czy zmarła.

Przedstawicielstwo

Przedstawicielstwo to instytucja prawa cywilnego polegająca na tym, że czynność prawna dokonywana zostaje przez osobę zwaną przedstawicielem, w imieniu osoby zwanej reprezentowanym, oraz że pociąga za sobą skutki bezpośrednio dla reprezentowanego.

Prokura

Prokura jest pełnomocnictwem udzielonym przez przedsiębiorcę podlegającego obowiązkowi wpisu do rejestru przedsiębiorców, które obejmuje umocowanie do czynności sądowych i pozasądowych, jakie są związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa.

Zachowek

Jeżeli spadkobiercy ustawowi zostali pozbawieni w testamencie jakiegokolwiek udziału w spadku, mają prawo dochodzić od spadkobierców wypłacenia zachowku. Na rzecz zachowku uprawnieni muszą jednak zaliczyć darowizny otrzymane od spadkodawcy, oraz ewentualne zapisy w testamencie. W niektórych przypadkach zachowek przysługuje również spadkobiercom ustawowym – jeśli masa spadkowa była znacząco uszczuplona przez darowizny spadkodawcy na rzecz osób trzecich.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Zakład jest państwową jednostką organizacyjną i posiada osobowość prawną. Siedzibą Zakładu jest miasto stołeczne Warszawa. Nadzór nad zgodnością działań Zakładu z obowiązującymi przepisami sprawuje minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego. Nadzór ten nie może dotyczyć spraw indywidualnych rozstrzyganych w drodze decyzji administracyjnej.

Pełnomocnicy procesowi [w postępowaniu cywilnym]

Strony i ich organy lub przedstawiciele ustawowi mogą działać przed sądem osobiście lub przez pełnomocników.

Pełnomocnictwo

Przez pełnomocnictwo należy rozumieć czynność prawną, której treścią jest oświadczenie woli mocodawcy upoważniające osobę lub osoby do dokonywania w jego imieniu czynności prawnych określonych w pełnomocnictwie.

Zespół adwokacki

Zespół adwokacki jest jednostką organizacyjną adwokatury.

Czym jest renta dożywotnia?

Renta dożywotnia za nieruchomość jest jedną z możliwości uzyskania dodatkowych, comiesięcznych pieniędzy w zamian za rezygnację ze swojego prawa własności do nieruchomości. Renta jest zbliżona do hipoteki odwróconej jednak możemy zauważyć znaczące różnice.

Czy hipoteka odwrócona to dobre rozwiązanie dla seniora?

Hipoteka odwrócona to inaczej odwrotny kredyt hipoteczny. Hipoteka ta staje się coraz popularniejsza w szczególności wśród biednych emerytów posiadających własne mieszkanie dom lub nawet działkę.

Jaka ulga na bilety przysługuje emerytom?

Emeryci i renciści mają prawo do dwóch przejazdów w ciągu roku z ulgą 37% przy przejazdach środkami publicznego transportu zbiorowego kolejowego w pociągach osobowych, pospiesznych i ekspresowych. Takie same uprawnienia przysługują ich współmałżonkom, na których pobierane są zasiłki rodzinne.

Co daje weryfikacja skierowania do uzdrowiska?

Skierowanie w przypadku leczenia uzdrowiskowego, będącego kontynuacją leczenia szpitalnego, podlega weryfikacji co 18 miesięcy, licząc od dnia jego wystawienia. Dla pacjenta oznacza to, że po upływie 18 miesięcy nie będzie musiał ponownie stawać w kolejce oczekujących.

Jaką pomoc może otrzymać emeryt?

Samotni seniorzy mogą liczyć na wsparcie przy codziennych czynnościach takich jak zakupy czy załatwienie spraw urzędowych . Usługi opiekuńcze świadczą ośrodki pomocy społecznej.

Zawieszenie prawa do emerytury

Prawo do emerytury zostanie zawieszone, gdy uprawniona do jej pobierania osoba, nie rozwiąże (choćby na jeden dzień) umowy z pracodawcą.

Kiedy emeryt powinien rozwiązać umowę o pracę?

Rozwiązanie stosunku pracy gwarantuje emerytowi kontynuowanie pobierania świadczenia emerytalnego. Nie dotyczy to jednak wszystkich pracujących seniorów.

Świadczenia przedemerytalne a inne przychody

Świadczenia przedemerytalne nie będą już sumowane z przychodami. Osoby pobierające świadczenia skorzystają z bardziej korzystnych dla nich warunków tzw. dorabiania do zasiłków.

Jak skutecznie zawrzeć umowę sprzedaży samochodu z pełnomocnikiem?

Umowa sprzedaży samochodu nie musi być zawarta w jednoczesnej obecności sprzedającego i kupującego. Strony mogą być reprezentowane przez pełnomocników. Aby taka umowa była skuteczna i ważna muszą być spełnione pewne warunki.

Domy opieki w województwie świętokrzyskim

W województwie świętokrzyskim funkcjonuje obecnie pięć domów opieki, które posiadają niezbędne do prowadzenia działalności zezwolenie wojewody.

Domy opieki w województwie dolnośląskim

Wybór odpowiedniego domu opieki nie jest łatwą decyzją. Poniżej prezentujemy placówki posiadające zezwolenie wojewody niezbędne do prowadzenia tego typu działalności.

Domy opieki w województwie warmińsko-mazurskim

Zanim zdecydujemy się na wybór konkretnego domu seniora, warto sprawdzić czy znajduje się on w rejestrze prowadzonym przez właściwego wojewodę. Znajdują się tam ośrodki posiadające niezbędne do prowadzenia tego rodzaju działalności zezwolenie.

Na czym polega pełnomocnictwo do podpisywania deklaracji podatkowych?

Deklaracja podatkowa nie musi być podpisana przez podatnika. Może to zrobić pełnomocnik. Jaki zakres ma tego rodzaju pełnomocnictwo?

Domy opieki w województwie łódzkim

Adresy legalnie działających domów spokojnej starości można znaleźć w rejestrach prowadzonych przez wojewodów. Poniżej prezentujemy domy opieki działające na terenie województwa łódzkiego posiadające niezbędne do prowadzenia tego typu działalności zezwolenie.

Domy opieki w województwie lubelskim

Wybór domu spokojnej starości nie jest łatwą decyzją. Poza przeanalizowaniem aspektów mieszkaniowych, oferowanej opieki i dodatkowych usług warto sprawdzić czy dom opieki działa legalnie. Poniżej lista placówek z województwa lubelskiego posiadających niezbędne zezwolenie wojewody.

Domy opieki w województwie zachodniopomorskim

Do prowadzenia domu opieki konieczne jest zezwolenie wydane przez wojewodę. Wykaz legalnie działających domów spokojnej starości znajdziemy zatem w rejestrze wojewody.

Domy opieki w województwie mazowieckim

Poniżej przedstawiamy listę placówek znajdujących się w rejestrze Wojewody Mazowieckiego, które zapewniają całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku.

Domy opieki w województwie wielkopolskim

Prezentujemy domy opieki legalnie prowadzące działalność na terenie województwa wielkopolskiego. Do prowadzenia tego typu działalności konieczne jest uzyskanie zezwolenia wojewody. Zanim wybierzemy dom spokojnej starości, warto zatem sprawdzić czy figuruje on w rejestrze prowadzonym przez wojewodę.

Domy opieki w województwie pomorskim

Do prowadzenia domu opieki potrzebne jest zezwolenie wojewody. Placówki funkcjonujące bez takiego zezwolenia działają zatem nielegalnie. Wojewoda prowadzi rejestr domów spokojnej starości.

Domy opieki w województwie podlaskim

Przed wyborem domu spokojnej starości warto sprawdzić czy dana placówka znajduje się w rejestrze wojewody. Do prowadzenia działalności gospodarczej tego rodzaju potrzebne jest bowiem zezwolenie.

Domy opieki w województwie małopolskim

Poniżej przedstawiamy wykaz placówek zapewniających całodobową opiekę funkcjonujących na terenie woj. małopolskiego, posiadających wpis do rejestru wojewody.

Odpowiedzialność za nieusunięcie plakatów po zakończeniu kampanii wyborczej

W przepisach ordynacji wyborczej przewidziano dwa szczególne rodzaje odpowiedzialności za nieusunięcie w ustawowym terminie plakatów i haseł wyborczych, tudzież urządzeń ogłoszeniowych ustawionych w celu prowadzenia kampanii wyborczej.

Jak złożyć wniosek o umieszczenie osoby chorej psychicznie w domu opieki?

Przymusowe umieszczenie chorego psychicznie w domu pomocy społecznej wymaga postanowienia sądu opiekuńczego. Postępowanie dotyczące takich spraw jest częściowo uregulowane w ustawie o ochronie zdrowia psychicznego.

Zawieranie umów w obrocie nieruchomościami przez pełnomocnika

Pełnomocnictwo oznacza umocowanie do działania w cudzym imieniu oraz na jego rzecz. Istnieją różne rodzaje pełnomocnictw tj. pełnomocnictwo ogólne – upoważnienie do dokonywania wszystkich czynności prawnych; pełnomocnictwo szczegółowe – upoważnienie do określonych działań oraz pełnomocnictwo rodzajowe – upoważnienie do pewnych określonych czynności.

Refundacja sprzętu ortopedycznego – dla kogo?

Narodowy Fundusz Zdrowia ma możliwość udzielenia dofinansowania na zakup sprzętu ortopedycznego (wózek inwalidzki czy proteza), osobom, które ze względu na swój stan zdrowia zmuszone są do takiego zakupu.

Co to jest e-pełnomocnictwo i dlaczego jest takie ważne dla przedsiębiorców?

Przeglądając witrynę internetową Ministerstwa Gospodarki, możemy się dowiedzieć, że misją Ministerstwa jest „stworzenie najlepszych w Europie warunków prowadzenia działalności gospodarczej”. Znając polskie realia, można i należy przypuszczać, że jeszcze sporo wody w Wiśle upłynie, nim ten szczytny cel zostanie zrealizowany, niemniej jednak warto odnotować kroki, które mają nas do tego celu przybliżyć. Jednym z nich jest wprowadzenie elektronicznego rejestru przedsiębiorstw.

Czy urząd skarbowy może nie uznać pełnomocnictwa ogólnego

Niektóre urzędy skarbowe mają zwyczaj nieuznawania pełnomocnictw ogólnych wydawanych przez podatników (np. “do reprezentowania przed organami podatkowymi”). Urzędy te żądają od pełnomocników pełnomocnictw do konkretnej czynności (np. do wydania zaświadczenia o niezaleganiu podatnika-mocodawcy z płaceniem podatków). Doradcy podatkowi kwestionują taką praktykę, jako nieuzasadnioną w świetle obowiązującego prawa.

Odpowiedzialność za nieusunięcie plakatów po zakończeniu kampanii wyborczej

W przepisach ordynacji wyborczej przewidziano dwa szczególne rodzaje odpowiedzialności za nieusunięcie w ustawowym terminie plakatów i haseł wyborczych, tudzież urządzeń ogłoszeniowych ustawionych w celu prowadzenia kampanii wyborczej.

REKLAMA