REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Pełnomocnictwo, Działalność gospodarcza

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Możliwość zawarcia umowy jurysdykcyjnej w formie elektronicznej

Jednym z najistotniejszych elementów umów zawieranych w handlu międzynarodowym jest uzgodnienie przez strony sądu posiadającego jurysdykcję, to jest uprawnionego do rozstrzygania sporów mogących wynikać z danej umowy.

MF: projekt "konstytucji dla przedsiębiorców" może sprzyjać korupcji

Sprzyjanie zachowaniom korupcyjnym i złamanie konstytucyjnej zasady równości przez uprzywilejowanie biznesu - takie zarzuty pod adresem nowego Prawa działalności gospodarczej, zwanego "konsytuacją dla przedsiębiorców", sformułował Minister Finansów w opinii do założeń projektu.

Etyczne granice działań pełnomocników w sprawach podatkowych i karnoskarbowych – cz. II

Jakie są etyczne granice działań pełnomocników profesjonalnych w sprawach podatkowych i karnoskarbowych? Jak określać granice prawidłowego reprezentowania interesów klienta wobec działania mogącego wypełnić znamiona pomocnictwa, podżegania a nawet sprawstwa kierowniczego w przestępstwach karnoskarbowych?

Niższe ceny paliw szansą dla firm na szybszy rozwój

Przyszedł obecnie dobry czas dla polskich handlowców współpracujących z zagranicznymi partnerami. Niskie ceny paliw mogą wpłynąć na zwiększenie transportu produktów za granicę, a zatem przyczynić się do zwiększenia eksportu. Korzystne dla przedsiębiorców niskie ceny powinny utrzymać się jeszcze co najmniej przez kilkanaście dni.

REKLAMA

Przekaz dotyczący oferty firmy - transkreacja czy zwykłe tłumaczenie?

W przypadku gdy firma rozszerza swoją działalność na skalę międzynarodową, powstaje pytanie: jak sformułować przekaz dotyczący oferty firmy, aby był on zrozumiały dla klientów, a tym samym zachęcał do zakupu produktu i pozwalał się z nim identyfikować? Proste przetłumaczenie oferty na inny język to często za mało, warto więc pomyśleć o transkreacji.

Pracownik na działalności gospodarczej - przyszłość rynku pracy?

Zdaniem głównej ekonomistki Konfederacji Lewiatan wszystko wskazuje na to, że stosunek pracy zostanie wyparty poprzez działalność gospodarczą. Każdy pracownik będzie wykonywał swoją pracę właśnie będąc przedsiębiorcą. Przyszłość należy do relacji między przedsiębiorcami.

Kiedy wspólne przejazdy samochodem (carpooling) podlegają opodatkowaniu

Ze wspólnych przejazdów, czyli carpoolingu korzysta coraz więcej osób, z uwagi na możliwość ograniczenia w ten sposób kosztów dojazdów np. do pracy czy na uczelnię. Nasuwa się pytanie, czy fiskus może zainteresować się kierowcami, korzystającymi z carpoolingu?

Etyczne granice działań pełnomocników w sprawach podatkowych i karnoskarbowych – cz. I

Jakie są etyczne granice działań pełnomocników profesjonalnych w sprawach podatkowych i karnoskarbowych? Jak określać granice prawidłowego reprezentowania interesów klienta wobec działania mogącego wypełnić znamiona pomocnictwa, podżegania a nawet sprawstwa kierowniczego w przestępstwach karnoskarbowych?

REKLAMA

Ułatwienia w wykonywaniu działalności gospodarczej wprowadzone w 2015 r.

Od 1 stycznia 2015 r. zostały wprowadzone (i zostaną wprowadzone od 1 kwietnia 2015 r.) zmiany w przepisach, których założeniem było uproszczenie procedur oraz zmniejszenie kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. W artykule przedstawiamy informację o ułatwieniach wprowadzanych dla przedsiębiorców w tym zakresie.

Firmy osiągają sukces dzięki pracownikom, ale upadają z powodu złych decyzji szefów

Nie ma złych żołnierzy, są tylko źli dowódcy. To dotyczy także szefów i sposobu w jaki motywują swoich ludzi do pracy. Motywacja to nic innego jak zrozumienie pracownika, szukanie jego talentów i pasji, a następnie odpowiednie rozplanowanie zadań, jasne wskazywanie celów i sposobu ich osiągania.

Jak zwiększyć wskaźnik konwersji na rynku mobilnym?

Z każdym kolejnym miesiącem, coraz więcej użytkowników decyduje się na zakupy w oparciu o to, co ujrzeli na swoich smartfonach. Jak sprawić, aby ten trend stał się udziałem także i Twojego biznesu?

Pożyczka leasingowa - dobra alternatywa dla kredytu bankowego

Firmy leasingowe wychodzą naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów, systematycznie rozszerzając swoją ofertę finansową. Jeszcze do niedawna oferowały wyłącznie leasing operacyjny i finansowy, a dziś coraz większą popularnością cieszą się pożyczki leasingowe. Czym są i czy rzeczywiście przynoszą znacznie więcej korzyści niż kredyty zaciągane w banku?

Prowadzący działalność gospodarczą może posiadać kilka firmowych samochodów

Posiadanie przez przedsiębiorcę jednego samochodu, którego zakup został zgłoszony do urzędu skarbowego i które wykorzystywane jest wyłącznie do prowadzonej działalności gospodarczej, nie oznacza, że nie może on zakupić drugiego, o ile jest on również potrzebny w działalności. Podatnik może zaliczyć do kosztów działalności wydatki na eksploatację obu tych samochodów – tak uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej.

Lepsza sytuacja firm rodzinnych w Polsce

Większość badanych przez KPMG firm rodzinnych pozytywnie ocenia swoją sytuację ekonomiczną, planuje nowe inwestycje i nie ma problemów z dostępem do finansowania. Największym wyzwaniem dla biznesu rodzinnego pozostaje rynek pracy, a wciąż najbardziej oczekiwaną zmianą jest uproszczenie prawa podatkowego. Takie wnioski płyną z trzeciej edycji badania przeprowadzonego przez KPMG w Polsce i siedemnastu innych krajach Europy. Prezentujemy raport KPMG w Polsce i Inicjatywy Firm Rodzinnych pt. „Barometr firm rodzinnych”.

Nowe Prawo działalności gospodarczej uprzywilejowuje firmy kosztem konsumentów

Projekt nowego Prawa działalności gospodarczej, które w zamyśle Ministerstwa Gospodarki ma stanowić konstytucję dla przedsiębiorców, wprowadza rozwiązania zagrażające ochronie praw konsumentów - napisał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w opinii, do której dotarł PAP.

2015 rok będzie dobry dla polskiej gospodarki

Zakupy konsumentów będą siłą napędową polskiej gospodarki w 2015 roku – uważa Stanisław Kluza, ekonomista z SGH i były minister finansów. Wciąż jeszcze wysokie bezrobocie powinno spadać, a inflacja sięgnie najwyżej 1,5 proc.

Nowelizacja Prawa geologicznego nie pomogła firmom

1 stycznia weszła w życie nowelizacja ustawy Prawo geologiczne i górnicze, której założeniem jest usprawnienie ścieżki poszukiwawczo-wydobywczej kopalin, szczególnie węglowodorów, oraz zwiększenie nadzoru państwa nad zasobami. Eksperci oceniają, że nie wszystkie ułatwienia wprowadzone ustawą są w ten sposób odbierane przez firmy wydobywcze.

Składki ZUS 2015 - działalność gospodarcza

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował 9 stycznia 2015 r. o najniższej podstawie wymiaru składek oraz kwotach składek na ubezpieczenia społeczne oraz na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i na Fundusz Pracy za miesiące styczeń - grudzień 2015 r. w szczególności dla ubezpieczonych prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą.

Zmiany w sektorach gospodarki Polski

Od kilku lat rozwija się działalność klastrów w głównych sektorach dla gospodarki Polski. Różnorodne zmiany, innowacje i projekty pozwoliły na wprowadzenie szerokiej współpracy w sektorze MSP oraz znaczną rozbudowę działu B+R. W ostatnim roku utrzymały się wysokie wskaźniki rynkowe dla klastrów m. in. znaczny wzrost dla finansowania projektów MSP, udział w rynku oraz wzrost. Znacznie wzrosła ilość zaangażowanych firm (szczególnie średnich, o ilości zatrudnionej ok. 14-32 osoby). Klastry stały się bardziej odróżnialne, częściej angażują się w działalność badawczą i informacyjną. Wskaźniki wzrostu dla klastrów w 2014 to około 12,6%, w poprzednich latach wskaźniki były oceniane na 41% (2012-2014).

Kalkulacje przedsiębiorczej kobiety w ciąży, czyli jak mieć 6000 zł zasiłku macierzyńskiego

W dalszym ciągu trwają prace nad projektem ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, która miała wejść w życie od 1 stycznia 2015 roku. Zakłada ona usunięcie tzw. luki prawnej, która pozwala na otrzymywanie ponad 6000 zł zasiłku macierzyńskiego miesięcznie kobietom prowadzącym działalność gospodarczą. Co teraz czeka przyszłe mamy i na co powinny być przygotowane?

Polska gospodarka w 2015 - co ją czeka?

Uzasadnione jest przyjęcie dwóch scenariuszy wzrostu polskiej gospodarki w 2015 r. - neutralnego, podobnego do 2014 r. oraz „pesymistycznego", zakładającego m.in. że pogorszeniu ulegnie sytuacja w Rosji i na Ukrainie oraz że nastąpi destabilizacja w UE wywołana zmianami politycznymi w Grecji, co będzie prowadzić do osłabiania się euro wobec dolara. Bardziej prawdopodobny jest scenariusz wzrostu gospodarczego na poziomie 3,5 proc. - uważa dr Henryka Bochniarz, prezydent Konfederacja Lewiatan.

Problemy z pełnomocnictwem do odbioru zwrotu nadpłaty

W związku z napływającymi skargami związanymi z wątpliwościami co do formy dokumentu wymaganego do odbioru zwrotu nadpłaty podatku przez członka rodziny podatnika, Rzecznik Praw Obywatelskich zwróciła się do ministra finansów z prośbą o ocenę tego problemu i zajęcie stanowiska w sprawie.

Problem z dokumentowaniem wydatków na przedmioty zakupione w Internecie

Niedostarczenie przez podatnika umowy zawierającej podpisy osób dokonujących transakcji nie jest równoznaczne z nieuznaniem danego wydatku za koszt uzyskania przychodu w sytuacji, gdy fakt poniesienia wydatku zostanie udokumentowany w inny sposób - wyjaśnił Minister Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską nr 29236/14.

Umowy cywilnoprawne - opodatkowanie i oskładkowanie

W dniu 19 lutego 2015 r. w Warszawie odbędzie się szkolenie, którego celem jest uświadomienie zatrudniającym, jakie prawa i obowiązki stron wiążą się z zawieraniem różnego rodzaju umów cywilnoprawnych oraz jak ustrzec się przykrych konsekwencji. Organizatorem szkolenia jest Centrum Promocji Informatyki Spółka z o.o.. Infor.pl jest patronem medialnym tego szkolenia.

Samozatrudnienie - wady i zalety

Dla pracowników wykonujących dla pracodawcy usługi ciekawym pomysłem może okazać się przejście z etatu na samozatrudnienie. Daje ono większą swobodę i możliwości w wykonywaniu swoich obowiązków. Jednocześnie samozatrudnienie to własna działalność gospodarcza, za którą stoją obowiązki przedsiębiorcy. Zazwyczaj przejście na samozatrudnienie opłaca się zarówno pracownikowi, jak i pracodawcy.

Zasiłek macierzyński a działalność gospodarcza – o czym warto wiedzieć

Każda kobieta prowadząca działalność gospodarczą ma prawo do zasiłku macierzyńskiego. To, ile wyniesie zasiłek, zależy jednak nie od dochodu, ale od wysokości opłacanych składek do ZUS.

Jak przedsiębiorca powinien rozliczyć zniszczenie towaru?

Z prowadzeniem firmy – oprócz ryzyka gospodarczego – wiąże się także ryzyko wystąpienia niespodziewanych zdarzeń losowych. W ich wyniku towar przeznaczony do sprzedaży może ulec zniszczeniu lub utracie i nie nadawać się do dalszej odsprzedaży. Jakie formalności obowiązują wówczas przedsiębiorcę?

Czy outsourcing zasobów informatycznych jest korzystny dla firm?

Coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na przekazanie obsługi swoich zasobów IT firmom wyspecjalizowanym w tego rodzaju usługach. Taka strategia w wielu wypadkach okazuje się korzystna finansowo i operacyjnie. Zdaniem Tadeusza Czichona, prezesa ATM SA, spółki świadczącej usługi w centrach danych, w Polsce należy budować świadomość dostępności i zalet outsourcingu, a wtedy popularność tego rozwiązania będzie szybko rosła.

Forma akceptacji faktur elektronicznych

Aby można było wysłać do klienta fakturę przez internet, klient musi się na to zgodzić – wystarczy zgoda ustna. Tak samo jak w przypadku faktur papierowych, przy ich wystawianiu, przesyłaniu i otrzymywaniu, należy dbać o ich poprawność.

Firmy szukają informacji o swoich kontrahentach

Rośnie zainteresowanie przedsiębiorców danymi dotyczącymi ich kontrahentów oraz rynków, na których działają. To bardzo ważny element konkurencji i rozwoju na nowych rynkach, a jego znaczenie rośnie w trakcie kryzysu, gdy dotychczasowe informacje stają się nieaktualne lub niewystarczające.

Przedsiębiorcy uzyskują lepszy dostęp do danych kontrahentów

Rząd rozpatrzy projekt, który ma ułatwić wymianę danych gospodarczych. Chodzi m.in. o łatwiejsze i tańsze sprawdzanie wiarygodności płatniczej kontrahentów, nowe narzędzia dla BIG-ów do oceny firm i konsumentów, czy też większą ochronę dłużników przed nieuczciwym wpisem.

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o swobodzie działalności

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelę ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, która łagodzi przepisy dotyczące oznaczania towaru wprowadzanego do obrotu na terenie Polski - poinformowała Kancelaria Prezydenta.

Nowe Prawo działalności gospodarczej w I połowie 2015 r.

Wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński liczy na to, że Nowe Prawo działalności gospodarczej, zostanie uchwalone jeszcze w pierwszym półroczu 2015 roku. Nowe regulacje mają pomagać w prowadzeniu firmy i odciążać od nadmiernych kosztów administracyjnych, które obecnie tłumią przedsiębiorczość.

Prawo działalności gospodarczej - nowa ustawa od 2016 roku?

W nowym Prawie o działalności gospodarcze znaleźć się mają m.in. zasada, że organy administracji powinny interpretować niejasności w przepisach na korzyść przedsiębiorców czy zakaz nadużywania uprawnień przez urzędników. Pojawi się także nowa definicja działalności gospodarczej oraz nakaz, aby nie karać początkujących przedsiębiorców za drobne naruszenia przepisów. Ministerstwo Gospodarki pracuje nad nowymi przepisami, regulującymi działalność gospodarczą.

Czy nowe prawo działalności gospodarczej będzie korzystne dla przedsiębiorców?

Nowe prawo działalności gospodarczej ma się kierować zasadą, że organy administracji powinny interpretować niejasności w przepisach na korzyść przedsiębiorców. Pojawi się w nim także nowa definicja działalności gospodarczej oraz nakaz, aby nie karać początkujących przedsiębiorców za drobne naruszenia przepisów. Czy nowe prawo działalności gospodarczej będzie korzystne?

Nowe Prawo działalności gospodarczej w I połowie 2015 r.

Nowe Prawo działalności gospodarczej, którego projekt założeń trafił do konsultacji, ma pomagać w prowadzeniu firmy i odciążać od nadmiernych kosztów administracyjnych, które obecnie tłumią przedsiębiorczość. Janusz Piechociński liczy na to, że ustawa zostanie uchwalona jeszcze w pierwszym półroczu przyszłego roku. W ułatwianiu przedsiębiorcom działalności pomóc ma także przesłany niedawno przez prezydenta do parlamentu projekt nowej Ordynacji podatkowej.

Zmienią się zasady opodatkowania ukrytych przychodów

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz Ordynacji podatkowej, który kompleksowo reguluje zasady opodatkowania PIT ukrytych przychodów. Z godnie z projektem zmienią się zasady opodatkowania ukrytych przychodów.

Krótszy okres oczekiwania na rozpoczęcie działalności

Nowelizacja ustawy o KRS i niektórych innych ustaw przewiduje skrócenie okresu oczekiwania na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Dodatkowo uproszczone zostaną zasady „jednego okienka”.

Samozatrudnienie czy umowa o pracę?

Ze względu na wysokie koszty zatrudnienia coraz więcej przedsiębiorstw stara się wprowadzać cięcia. Najczęstszym rozwiązaniem obniżającym koszty zatrudnienia przy jednoczesnym zachowaniu wysokiego poziomu usług oraz wykwalifikowanej kadry jest przejście przez pracowników na tzw. samozatrudnienie.

Zasady udzielania wsparcia z Funduszy UE w latach 2014-2020 - co się zmieni w porównaniu do poprzedniej perspektywy finansowej

Koniec 2014 r. to okres intensywnych prac w Komisji Europejskiej oraz w polskiej administracji publicznej nad ustaleniem ostatecznego kształtu dokumentów, na podstawie których w kolejnych latach będzie udzielane wsparcie ze środków UE. 5 grudnia 2014 r. został zaakceptowany Program Operacyjny Polska Cyfrowa, który pozwoli na uruchomienie środków dla firm telekomunikacyjnych, organizacji pozarządowych, instytucji kultury, jednostek naukowych oraz jednostek samorządu terytorialnego (JST) na realizację zadań pozwalających na wzmocnienie cyfrowych fundamentów społecznego i gospodarczego rozwoju kraju.

Zmiany w oznakowaniu produktów spożywczych

Zmieniają się przepisy dotyczące znakowania produktów spożywczych. Od 13 grudnia 2014 r. na opakowaniu musi znaleźć się spis wszystkich wykorzystanych składników, a wyszczególnione mają być te, które mogą powodować alergie. Określony jest także minimalny rozmiar czcionki podanych informacji w zależności od powierzchni opakowania.

Czy decydując się na import z Chin warto podpisać kontrakt handlowy z chińską firmą?

Chińskie prawo jest skomplikowane i bardzo często niejasne dla przedsiębiorców chcących robić biznes z Chinami. W dodatku jest to całkiem nowy system prawa, który ulega ciągłej ewolucji. Jak sobie poradzić w tej pajęczynie chińskich przepisów i wyzwań. Wiele firm zastanawia się jak w najlepszy sposób zabezpieczyć swoją transakcje handlową przeprowadzając handel z Chinami.

Większa czcionka i więcej informacji na etykietach żywności

Alergeny wyróżnione w składzie, kraj pochodzenia i informacje o nietypowych dla produktu składnikach od 13 grudnia 2014 r. muszą się znaleźć na etykietach produktów żywnościowych. Nowe prawo nakazuje też, by czcionka nie była zbyt mała, a opis czytelny i zrozumiały. Obowiązują już nowe unijne przepisy etykietowania żywności. Dzięki nim konsumenci będą mogli z większą świadomością dokonywać wyborów.

Nowe Prawo działalności gospodarczej w 2015 roku

Wolność podejmowania działalności gospodarczej, równość i niedyskryminacja; co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone; rozstrzyganie wątpliwości na korzyść przedsiębiorców - to zasady nowego Prawa działalności gospodarczej, które według szefa MG Sejm ma uchwalić przed wakacjami 2015 r.

Urządzenia mobilne coraz ważniejsze w e-handlu

Smartfony i tablet są coraz częściej wykorzystywane przez polskich internautów jako narzędzia do dokonywania zakupów. 35% internautów deklaruje, że do zakupów w sieci wykorzystuje telefon, 19% - tablet, wynika z raportu „E-commerce w Polsce 2014” opublikowanego przez Gemius. Tym bardziej dziwi fakt, że niewiele polskich sklepów internetowych dba o tę kategorię klientów.

Wybór podatku liniowego jako formy opodatkowania działalności

Początek nowego roku to jedyny moment na dokonanie zmiany formy opodatkowania dochodu, pomijając przejście z ryczałtu na skalę. Co do zasady, przedsiębiorcom zarabiającym powyżej 85 528 zł opłaca się przejść na podatek liniowy. Kiedy wybrać podatek liniowy 19 proc.?

Opłata skarbowa za złożenie dokumentu pełnomocnictwa

W przypadku wystąpienia ciągu pełnomocnictw, które zazwyczaj ma miejsce w przedsiębiorstwach o rozbudowanej strukturze, opłacie skarbowej podlega jedynie złożenie ostatniego dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa, na podstawie którego pełnomocnik będzie dokonywał czynności.

Motywacja pracowników kluczem do sukcesu sprzedażowego firmy

Współczesne technologie i dostęp do internetu dają dziś małym i średnim przedsiębiorcom olbrzymie możliwości rozwoju firmy. Nowoczesne przedsiębiorstwa świadczące swoje usługi, dążą do poprawy efektywności przy jednoczesnym obniżeniu kosztów działania firmy. Jest to możliwe dzięki zmianie metod zarządzania zespołem, jego pracą i sposobami monitorowania wyników jego działania.

Audyt językowy a zarządzanie kompetencjami językowymi w firmie

Do rozwijania działalności firmy na arenie międzynarodowej niezbędni są pracownicy biegle posługujący się językami obcymi. Jak wskazuje raport opracowany przez Dyrekcję Generalną ds. Edukacji i Kultury (wydział Komisji Europejskiej), tacy pracownicy mają znaczny wpływ na wzrost eksportu oraz powodzenie transakcji z zagranicznymi kontrahentami. Pracodawcy poszukują zatem specjalistów z dobrą znajomością języków lub dofinansowują szkolenia językowe. Niezwykle istotna jest trafna ocena kompetencji językowych pracowników lub kandydatów do pracy, a to stanowi niemałe wyzwanie dla działów HR.

Ograniczenie wolności gospodarczej w zakresie organizacji gier hazardowych - czy zgodne z Konstytucją?

W obecnym stanie prawnym wyłącznym podmiotem uprawnionym do prowadzenia tego typu działalności są kasyna gry, działające na podstawie uzyskanej koncesji. NSA ma jednak wątpliwości odnośnie zgodności z Konstytucją RP ustawy o grach hazardowych.

REKLAMA