REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Pełnomocnictwo, Działalność gospodarcza

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Tworzenie strategii działania firmy

Dobrze wybrana strategia przedsiębiorstwa umożliwia firmie realizację misji i celów strategicznych. Aby opracować właściwą strategię działania trzeba przeprowadzić ocenę strategiczną spółki i określić jej główne zadania.

Misja przedsiębiorstwa

Myślenie o produkcji, sprzedaży czy nawiązaniu kontaktów z potencjalnymi kontrahentami często pochłania całą uwagę przedsiębiorcy rozkręcającego małą firmę. Niestety sam pomysł na przedsiębiorstwo to nie wszystko o co musi zadbać inwestor, który chce osiągnąć sukces rynkowy.

Obowiązek zawiadomienia o rozpoczęciu działalności gospodarczej (art.209)

Pracodawca ma obowiązek dbać o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Jednym z elementów tego obowiązku jest zawiadamianie inspektora pracy o rozpoczęci działalności gospodarczej.

Pomysły na firmę - skąd czerpać

Wiele osób, które chcą założyć własną działalność gospodarczą, po podjęciu decyzji – idę na swoje, staje w obliczu problemu - co dalej? Znamy przysłowie co wybrukowane jest dobrymi chęciami… Albowiem liczy się pomysł. Tylko skąd go czerpać? Czasami determinacja uaktywnia proces twórczy, najczęściej jednak wykorzystujemy zdobyte już doświadczenia.

REKLAMA

Kiedy następuje utrata prawa do zasiłku chorobowego

Utratę prawa do zasiłku powoduje podjęcie faktycznej działalności zarobkowej. Sam fakt rejestracji firmy lub objęcia udziałów w spółce w czasie zwolnienia lekarskiego nie przesądza o utracie prawa do zasiłku (wyrok Sądu Najwyższego z 9 czerwca 2009 r., II UK 403/08).

Coraz mniejsza opłacalność najmu

Porównując różne rodzaje inwestycji pod względem dochodu, bardziej opłaca się lokowanie pieniędzy w obligacjach skarbowych niż zakup mieszkania pod wynajem. W porównaniu najsłabiej wypadają lokaty bankowe.

Pozarolnicza działalność w trakcie urlopu macierzyńskiego i wychowawczego

Od 1 września br. przedsiębiorcy spełniający jednocześnie warunki do objęcia ich obowiązkowo ubezpieczeniami z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego będą podlegać obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu pobierania tego zasiłku.

Szkoła językowa - reklama

Bardzo ważną rolę w Twojej działalności może odegrać dobrze przygotowana, atrakcyjna strona internetowa, od jej oglądalności naprawdę może zależeć ilość Twoich uczniów. Ważne informacje, linki, proponowane kursy, próbne lekcje to wszystko przyciągnie do Ciebie klientów. Dzisiaj coraz więcej osób szukając potrzebnych informacji zaczyna od Internetu.

REKLAMA

Co się dzieje w firmie w okresie zawieszenia działalności gospodarczej?

W stosunku do zobowiązań o charakterze publicznoprawnym zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej wywiera skutki prawne od dnia, w którym rozpoczyna się zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej, do dnia poprzedzającego dzień wznowienia wykonywania działalności gospodarczej.

Firmy w ewidencji gminnej - wznowienie po zawieszeniu działalności gospodarczej

Wznowienie działalności gospodarczej odbywa się poprzez złożenie formularza EDG-1 w gminie. Organ ewidencyjny następnie przekaże do ZUS kopię wpisu o wznowieniu. W oparciu o tę informację ZUS sporządzi dokumenty ubezpieczeniowe: zgłoszenie płatnika składek (formularz ZUS ZFA).

Zawieszenie prowadzenia działalności gospodarczej przez spółki zarejestrowane w KRS

Zasady zawieszenia działalności gospodarczej reguluje ustawa o swobodzie działalności gospodarczej. Jednak zgłaszanie informacji o zawieszeniu wykonywania działalności gospodarczej oraz o wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej w przypadku przedsiębiorców podlegających obowiązkowi wpisu do KRS następuje na podstawie przepisów o Krajowym Rejestrze Sądowym.

Firmy w ewidencji gminnej - zawieszenie działalności gospodarczej

Osoba fizyczna rejestrując firmę składa formularz EDG-1. Pozwala to uzyskać wpis do gminnej ewidencji przedsiębiorców, NIP i REGON, załatwić zgłoszenie do ZUS jako płatnika składek dokumentów. Formularz ten może jednak zostać złożony nie tylko jako wniosek o wpis do ewidencji działalności gospodarczej lub zmiany wpisu w tej ewidencji. EDG-1 służy także do zgłoszenia informacji o zawieszeniu działalności gospodarczej oraz informacji o jej wznowieniu. Najkrótszy okres zawieszenia to 1 miesiąc, maksymalny to 24 miesiące.

Jakie obowiązki ma przedsiębiorca w związku z likwidacją działalności gospodarczej

Nowelizacja ustawy o swobodzie działalności gospodarczej wraz z wprowadzeniem koncepcji tzw. „jednego okienka” miała wprowadzić spore ułatwienia. Jak się aktualnie wydaje - ani w kwestii rozpoczęcia działalności ani w kwestii zakończenia - nie polepszyła znacząco sytuacji.

Zakaz prowadzenia działalności gospodarczej

Sąd może orzec wobec określonej osoby zakaz prowadzenia działalności gospodarczej na własny rachunek, jeżeli osoba ta nie złożyła w terminie 2 tygodni od dnia powstania podstawy do ogłoszenia upadłości wniosku o jej ogłoszenie.

Szkoła językowa - pomysł

Pomimo dużej liczby prywatnych placówek uczących języków obcych, wciąż można znaleźć niszę w tej dziedzinie i odnieść spory sukces. Jednakże już na starcie trzeba pamiętać, że na sukces mogą liczyć tylko te szkoły, które zaproponują swoim klientom najwyższy poziom usług.

Preferencyjne składki na ubezpieczenia społeczne

Osoba rozpoczynająca prowadzenie działalności gospodarczej zostaje zgłoszona w ZUS jako płatnik składek po złożeniu wniosku o wpis do ewidencji działalności gospodarczej. Jeżeli nie ma innych tytułów do ubezpieczeń z powodu prowadzenia działalności gospodarczej, podlega ubezpieczeniom obowiązkowo.

Jak uzyskać interpretację innych przepisów niż podatkowe?

W ostatnich latach ogromną karierę zrobiły interpretacje przepisów podatkowych wydawane przez Ministra Finansów. Dzięki przepisom ustawy o swobodzie działalności gospodarczej przedsiębiorcy mogą też uzyskać interpretacje innych przepisów niż podatkowe.

Zawieszenie działalności gospodarczej

Zawieszenie prowadzenia działalności gospodarczej skutkuje ustaniem obowiązku ubezpieczeń społecznych i co za tym idzie brakiem opłacania składek na te ubezpieczenia od dnia, w którym faktycznie rozpoczyna się zawieszenie prowadzenia działalności.

Badanie marketingowe obniży ryzyko gospodarcze

Badania marketingowe są niezbędne dla skutecznego zarządzania firmą. Dzięki zebranej informacji dotyczącej rynku, konsumpcji, działaniach konkurencji czy polityki cenowej menedżerowie firmy podejmują kluczowe decyzje, od których zależy dalsza działalność spółki.

Wizytówka wypromuje firmę

Wizytówka, która jest oznaką uprzejmości i towarzyszy przy nawiązaniu znajomości jest jednocześnie jedną z podstawowych form reklamowania własnej firmy.

Banki szukają franczyzobiorców

Polskie banki ograniczają otwarcie własnych oddziałów, ale jednocześnie rozbudowują sieć placówek partnerskich. W pierwszym półroczu tego roku banki uruchomiły ponad 250 oddziałów działających na zasadzie franczyzy.

Pomysł na biznes - własny sklep internetowy

Choć handel elektroniczny jest stosunkowo nowym zjawiskiem w polskim Internecie analitycy Gemiusa uznali rynek e-commerce za rozwojowy - blisko 80 proc. kupujących w sieci zamierza nadal dokonywać zakupów drogą elektroniczną z częstotliwością nie mniejszą niż dotychczas.

Internet generuje sprzedaż firm pośrednictwa kredytowego

Rok temu ponad 3 mln umów na kredyty i pożyczki zostały zawarte przy udziale przedsiębiorstw pośrednictwa kredytowego. W procesie pozyskania klientów dla większości firm najbardziej pomocny był Internet.

Zmiana banderol na alkohole od 1 września 2009 r.

W chwili obecnej wielu przedsiębiorców, a w szczególności drobnych sprzedawców detalicznych, przeżywa katusze związane z wycofaniem z końcem czerwca b.r. „starych” banderol na papierosy i inne wyroby tytoniowe.

Nierentowna działalność a składki na ubezpieczenia społeczne

Istotne znaczenie dla podlegania obowiązkowym ubezpieczeniom społecznych ma fakt wykonywania działalności gospodarczej przez przedsiębiorcę, a nie uzyskiwanie z tego powodu określonych dochodów.

Restrukturyzacja finansowa firmy

Spółki, które nie są w stanie wywiązać się z zobowiązań kredytowych zmuszone są m.in. do restrukturyzacji finansowej firmy. Często jest to jedyny kierunek działania, który może uchronić spółkę od upadłości.

Kreowanie wizerunku w biznesie

W stroju biznesowym obowiązują własne zasady. Odpowiednio dobrane elementy i dodatki mogą pomoc w kreowaniu wizerunku, który pomoże w osiągnięciu celów zawodowych.

Ograniczenia w eksporcie na rynku białoruskim

Przedsiębiorstwo, które chce sprzedawać swoje wyroby na Białorusi będzie musiało się liczyć z ograniczeniami w dostępie do tego rynku. W celu sprzedaży niektórych grup towarów zagranicznych będzie konieczne przeprowadzenie certyfikacji, co znacząco utrudnia działania na tym rynku.

Argumentacje w negocjacjach handlowych

Firma przygotowała ofertę, którą zaproponowała szerokiemu kręgu odbiorców. Jednak dynamika sprzedaży towaru czy usług nie jest tak dynamiczna jak zakładano. Wiedza sprzedawców na temat argumentacji w negocjacjach handlowych może przyczynić się do zwiększenia liczby udanych transakcji.

Strategie negocjacji w biznesie

Bez negocjacji nie dochodzi do podpisania żadnego kontraktu. Z kolei wyniki rozmów między partnerami zależą nie tylko od cech indywidualnych i umiejętności interpersonalnych negocjatorów. W walce na słowa przyda się także wiedza dotycząca strategii negocjowania.

Upadłość przedsiębiorstwa to nie koniec biznesu

Przy słowie upadłość na przedsiębiorcę pada blady strach. Jednak to nie oznacza natychmiastowego pożegnania z działalnością gospodarczą. Wręcz przeciwnie, w momencie ogłoszenia upadłości przedsiębiorca będzie miał czas na restrukturyzację zadłużenia i opracowanie strategii dalszego działania.

Wynagrodzenie dla menedżera

Wynagrodzenie menedżera zależy od umowy, którą firma zawiera z kandydatem do pracy. W odróżnieniu od umowy o pracę, kontrakt menedżerski jest bardziej skomplikowanym dokumentem. Od tego, w jaki sposób zostanie on sporządzony zależy czy o wypłatę wynagrodzenia nie trzeba będzie walczyć w sądzie.

Wynagrodzenie wspólnika w spółce

Za prowadzenie spraw spółki wspólnik spółki osobowej nie otrzymuje wynagrodzenia. Spółka może jednak zawrzeć umowę o pracę ze swoim wspólnikiem, chyba że przedmiotem umowy jest prowadzenie spraw spółki lub jej reprezentacja.

Białoruś przyciąga małe przedsiębiorstwa

Co roku przybywa polskich firm, które otwierają biznes na Białorusi. Do tej pory zainwestowało tam ponad 400 polskich przedsiębiorstw. Większość z nich działa w tzw. wolnych strefach ekonomicznych (WSE), korzystając ze zwolnienia z szeregu podatków i ulg celnych.

Komórka może stać się Twoim wrogiem

Telefon komórkowy niezwykle ułatwia życie nam i osobom, które chcą się z nami skontaktować, jednak nieumiejętne z niego korzystanie może przysporzyć nam wielu problemów. Jak używać tego cudu techniki zgodnie z zasadami savoir vivre’u?

Rynek białoruski otwiera się na inwestorów zagranicznych

Jeśli do niedawna rynek białoruski nie był przyjazny dla inwestorów zagranicznych, to teraz przedsiębiorcy mogą skorzystać z uproszczonych przepisów regulujących działalność gospodarczą. Władze kraju znacząco ułatwiły warunki działania i spodziewają się ożywienia aktywności inwestycyjnej na szeroką skalę.

Jak otworzyć przedstawicielstwo spółki na Białorusi?

Polscy inwestorzy coraz bardziej doceniają rynek białoruski. W ciągu ostatnich siedmiu lat w tym kraju zainwestowało ponad 400 polskich firm. Jedną z form zaistnienia na tym rynku jest otworzenie przedstawicielstwa spółki.

Weryfikacja partnera gospodarczego na Ukrainie

Przyjęło się, że prowadzenie biznesu na rynku ukraińskim jest związane z dużym ryzykiem. Powodem takiego myślenia jest między innymi niestabilna sytuacja polityczna w tym kraju i bojaźń o nawiązanie relacji biznesowych z nieuczciwym kontrahentem. Wbrew pozorom przeprowadzenie oceny wiarygodności partnera gospodarczego na Ukrainie nie jest bardziej skomplikowane niż w Polsce.

Umowy handlowe z rosyjskimi partnerami

Wiedza dotycząca właściwego zawierania umów handlowych jest potrzebna każdemu inwestorowi. Aby uniknąć nieporozumień interpretacji treści tego dokumentu w Rosji wystarczy zapoznać się z przepisami rosyjskiego prawa i sprawdzić wiarygodność partnera.

Zakup nieruchomości w Rosji

Prowadzenie działalności gospodarczej w Rosji często wiąże się z kupnem nieruchomości. Najczęściej kupuje się od prywatnych właścicieli. Jednak samo zawarcie umowy kupna nie oznacza automatycznie, że kupujący otrzymuje prawo własności do danej nieruchomości.

Jednolity podatek socjalny w Rosji?

Inwestor zagraniczny, który prowadzi działalność gospodarczą w Rosji musi się liczyć z tym, że zapłaci jednolity podatek socjalny. Płacą go osoby prawne, które zatrudniają i wypłacają wynagrodzenia osobom fizycznym.

Korzyści z holdingu zagranicznego

Właściwy wybór lokalizacji spółki holdingowej, a także korzyści podatkowe płynące z tego typu formy prowadzenia działalności gospodarczej poprawi kondycję finansową spółek zależnych i ułatwi wejście na kolejne rynki zagraniczne.

Czy ZUS może żądać korekty dokumentów rozliczeniowych za okres, za który zostały umorzone składki

Rok temu otrzymałam z ZUS decyzję o umorzeniu składek z tytułu prowadzonej przeze mnie działalności za okres od kwietnia 1999 r. do maja 2000 r. W lipcu br. otrzymałam pismo z ZUS wzywające mnie do złożenia dokumentów rozliczeniowych korygujących za ten okres. Czy mam taki obowiązek, skoro składki za ten okres zostały umorzone? Jak powinnam dokonać korekty – czy wykazywać składki, jakie powinnam za tamten okres zapłacić, czy wykazywać, że są to kwoty zerowe? W jaki sposób podpisać dokumenty korygujące, jeśli już nie prowadzę tej działalności i nie posiadam pieczątek firmy?

Kancelaria prawna – jak osiągnąć przewagę konkurencyjną?

Z badań Krajowej Izby Radców Prawnych (KIRP) wynika, że dla 65 proc., korzystających z usług kancelarii prawnych brak głębszego zainteresowania problemem klienta ze strony prawnika jest głównym powodem rezygnacji z usług danej firmy.

Własna działalność gospodarcza w Szwecji


Mieszkając w Szwecji chcemy mieć takie same prawa jak obywatele szwedzcy. Może się to przejawiać na przykład w chęci założenia własnej działalności gospodarczej.

Pobyt i praca na Ukrainie – ogólne zasady legalizacji

Każdy, kto chociaż raz przekroczył polsko-ukraińską granicę musiał wypełnić kartę migracyjną i pamiętać o wielu innych przepisach, bez których poruszanie się po Ukrainie nie jest możliwe. Aby uniknąć nieporozumień z ukraińskimi władzami z powodu przekroczenia zasad przebywania i legalizacji pracy w tym kraju wystarczy pamiętać o głównych kwestiach.

Wadliwe pełnomocnictwo

Czynność prawna podjęta przez pełnomocnika nie mającego (de facto) umocowania nie musi być nieważna- może zostać potwierdzona przez rzekomego mocodawcę (jest czynnością prawną kulejącą).

Zabezpieczenie majątku upadłego w postępowaniu upadłościowym

Istotą instytucji zabezpieczenia majątku upadłego dłużnika w postępowaniu upadłościowym jest ochrona interesów wierzycieli w sytuacji, gdy zachodzi obawa, że integralność majątku dłużnika zostanie naruszona. Zabezpieczenie to dokonywane jest w interesie wszystkich wierzycieli podmiotu, którego dotyczy wniosek o upadłość.

Formy prowadzenia działalności gospodarczej na Ukrainie

W 2008 roku inwestorzy zagraniczni ulokowali na Ukrainie ponad 10,9 mln dolarów, z czego około 80 proc. inwestycji pochodziło z krajów Unii Europejskiej. Polskie firmy także coraz odważniej wyruszają na podbój tego rynku.

Leasing w Rosji. Wady i zalety

Najczęściej przedmiotem leasingu małych i średnich przedsiębiorstw w Rosji są środki transportu. Przemawia za tym możliwość pozyskania nowoczesnego parku maszynowego bez wysokich kosztów początkowych. Jednak podpisując umowę leasingową należy także poznać jej słabe strony.

REKLAMA