REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Wiele osób z niepełnosprawnościami nie jest świadomych co do tego, że często organ postępuje wadliwie w ich sprawie. Organ zamiast wydać decyzję administracyjną o prawie lub braku prawa do świadczenia, wydaje informację o sposobie rozpatrzenia wniosku bez uzasadnienia. To nie jest to samo co decyzja administracyjna, która zawiera ściśle określone elementy. Jednostka powinna mieć gwarancję rozpoznania jej wniosku w formie decyzji, wydawanej w odpowiedniej procedurze, która następnie podlega kontroli. Odnosi się to zwłaszcza do rozstrzygnięć opartych na uznaniu, czy na ocenie nieostrych przesłanek - w stosunku do osób z niepełnosprawnościami.
Wiadomo, że sprzęty do rehabilitacji osób z niepełnosprawnościami są bardzo specjalistyczne i zwykle bardzo drogie. Na szczęście funkcjonują różne programy i formy wsparcia osób potrzebujących i przykładowo możliwe jest całkowicie darmowe wypożyczenie sprzętu rehabilitacyjnego dla osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin.
W 2025 r. jest sporo świadczeń dla osób z niepełnosprawnościami. Będą one również obowiązywały w 2026 r. ponieważ na ten moment nie planuje się ich zmieniać na niekorzyść osób z niepełnosprawnościami. Chodzi m.in. o zasiłek pielęgnacyjny, świadczenie wspierające, zasiłek rodzinny, rentę socjalną i rentę z tytułu niezdolności do pracy. Analizujemy je, ponieważ po marcowej waloryzacji uległy one podwyższeniu.
Wyczekiwaną od ponad 20 lat, co dopiero uchwaloną ustawę z dnia 21 lutego 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia przekazano Senatowi oraz Prezydentowi. Już naprawdę niedługo wejdą w życie rewolucyjne zmiany w zakresie pomocy dla osób z niepełnosprawnościami, dla seniorów, dla opiekunów w działaniach urzędów pracy, czy w programach dla bezrobotnych.
REKLAMA
W 2025 r. i 2026 r. istnieje wiele możliwości otrzymania wynagrodzenia przez osoby z niepełnosprawnościami. Gdzie osoby niepełnosprawne mogą szukać pracy? Jaka praca jest najlepsza dla osób z niepełnosprawnością? Gdzie pracować z orzeczeniem o niepełnosprawności? Dlaczego pracodawcy nie chcą zatrudniać osób niepełnosprawnych?
Projekt ustawy o asystencji osobistej określa zasady nabywania prawa do asystencji osób z niepełnosprawnościami. Minimalna liczba godzin asystencji będzie wynosiła od 30 do 240. Maksymalna stawka godzinowa za pracę asystenta ma wynieść 65 złotych.
Od 28 czerwca 2025 r. proste, jasne, dostępne i zrozumiałe informacje o usługach płatniczych? Komentarz ekspercki. Co zmieni ustawa zapewnianiu spełniania wymagań dostępności niektórych produktów i usług przez podmioty gospodarcze?
Od ok. 713 zł do blisko 3919 zł. Wysokość świadczenia wspierającego 2024 i 2025. Sprawdź, komu przysługuje świadczenie wspierające w 2024 i 2025 r. Czy jego wysokość zmieni się w 2025 r.? Gdzie złożyć wniosek o świadczenie wspierające?
REKLAMA
1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.
Kobiety na co dzień zmagają się z wieloma trudnościami w życiu osobistym i zawodowym. Kobiety z niepełnosprawnościami mają jeszcze trudniej. Trudne do pomyślenia jest więc to, że nawet w gabinetach ginekologicznych są gorzej i nierówno traktowane. Brakuje odpowiedniego sprzętu a pracownicy gabinetów często nie są odpowiednio wykwalifikowani do obsługi takich osób. Opieka położnicza osób z niepełnosprawnościami też nie jest na wymaganym poziomie. Każdy zasługuje na szacunek i należyte traktowanie - szczególnie w tak newralgicznych kwestiach. Czy Minister Zdrowia wdroży niezbędne działania? To się okaże niebawem.
Asystencja osobista osób z niepełnosprawnościami - czy wejdzie w życie w 2024? RPO przedstawia swoje uwagi. Co obejmuje asystencja osobista?
Ustawa o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami – kogo dokładnie dotyczy? Przepisy zawarte w regulacji mają na celu stworzyć osobom ze szczególnymi potrzebami, czyli osobom z niepełnosprawnościami, seniorom – warunki do bardziej samodzielnego oraz komfortowego korzystania z budynków, a także usług administracji publicznej i innych podmiotów publicznych. Jak to wygląda w praktyce?
W piątek, 24 marca 2023 r. osoby z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunowie opuścili Sejm RP. Protest został czasowo zawieszony ze względów zdrowotnych. Czy rząd spełni oczekiwania protestujących, czy renta socjalna będzie podwyższona do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę? Według danych ZUS-u na koniec 2021 r. rentę socjalną pobierało 289,7 tyś osób.
REKLAMA