REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Opłaty, Gmina

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Deratyzacja w gminie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi orzekł, że rada gminy nie może nakazać przeprowadzenia deratyzacji w regulaminie utrzymania czystości i porządku w gminie.

E-dowody osobiste od marca 2019 r.

E-dowody osobiste będą wydawane od marca 2019 r. - takie założenia wynikają z projektu nowej ustawy, która trafiła do konsultacji międzyresortowych. Czy czeka nas wymiana dowodów tożsamości?

Kompleksowo o opłacie skarbowej – stawki, zwolnienia, za jakie czynności jest pobierana

Opłata skarbowa jest niezbędna do uzyskania potrzebnych nam zezwoleń, zaświadczeń czy udzielenia pełnomocnictwa bądź prokury. Jest to opłata publicznoprawna w zamian za którą należy oczekiwać świadczenia konkretnej usługi przez urząd.

Koszt polisy chroniącej pracowników gminy w czasie wyjazdu integracyjnego nie jest ich przychodem

Problem: Gmina wykupiła ubezpieczenie, które chroni jej pracowników w czasie wyjazdów integracyjnych. Czy koszt składki jest przychodem dla pracowników?

REKLAMA

VAT od usług doradztwa podatkowego - gminy

Orzecznictwo sądowe potwierdza, że gminie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu usług prawnych, których celem jest realizacja przysługującego podatnikowi prawa do odliczenia podatku naliczonego.

Budowa obwodnicy powinna uwzględniać sytuację mieszkańców

Obwodnice z jednej strony uwalniają mieszkańców od ruchu tranzytowego, zmniejszają korki, smog i hałas w mieście. Z drugiej jednak strony planowane inwestycje często wzbudzają protesty mieszkańców. Z czego to wynika?

Mieszkania na wynajem - Prezydent podpisał nową ustawę

Prezydent podpisał ustawę o finansowym wsparciu tworzenia lokali socjalnych. Nowe przepisy mają na celu poprawę dostępności mieszkań.

Więcej miejsc opieki nad małymi dziećmi

Więcej miejsc opieki nad małymi dziećmi. Program „Maluch+” spełnia swoje zadanie. Gminy zakładają coraz więcej żłobków.

REKLAMA

Gminne budżety rosną dzięki wakacyjnym inwestycjom

Problem: W jaki sposób gminy wypoczynkowe mogą zagwarantować sobie dodatkowe środki budżetowe?

Pobyt rodziców w szpitalu bez opłat

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad nowelizacją, która ma zlikwidować opłaty za sam pobyt rodzica w szpitalu. Na potrzebę zmian zwracał uwagę Rzecznik Praw Dziecka.

Bezpłatny egzamin praktyczny na prawo jazdy dla niepełnosprawnych

Podpisana przez Prezydenta ustawa przewiduje całkowite zniesienie opłaty za praktyczną część egzaminu na prawo jazdy w stosunku do osób niepełnosprawnych w przypadku gdy jazda egzaminacyjna odbywa się pojazdem tych osób.

Egzamin praktyczny na prawo jazdy kategorii B bez opłat

Egzamin praktyczny na prawo jazdy kategorii B bez opłat dla osób niepełnosprawnych już w 2018 r.

Dopłaty do czynszów mieszkaniowych w pierwszych latach najmu

W poniedziałek skierowano do konsultacji publicznych projekt ustawy zgodnie z którym 40 proc. gospodarstw domowych mogłoby otrzymać dopłaty do czynszów w pierwszych latach najmu.

Procedura pobierania opłat abonamentowych od osób niepełnosprawnych

Osoby z niepełnosprawnościami nie powinny być zmuszane do osobistej wizyty na poczcie, aby potwierdzać swe uprawnienia do zwolnienia z opłat – ocenił RPO Adam Bodnar w piśmie do ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka.

„Prawidłowa i efektywna konstrukcja powierzeniowa  w finansowaniu usług publicznych – jak bezpiecznie wykorzystać in-house” – seminarium samorządowe

27 marca o godzinie 9.00 w Hotelu Ambasador Premium w Łodzi, w ramach Konferencji 5xP: Partnerstwo Publiczno-Prywatne i Pomoc Publiczna, odbędzie się seminarium samorządowe „Prawidłowa i efektywna konstrukcja powierzeniowa w finansowaniu usług publicznych – jak bezpiecznie wykorzystać in-house”. Gospodarzami konferencji są  Marszałek Województwa Łódzkiego, COMPER Fornalczyk i Wspólnicy sp.j i Bank Gospodarstwa Krajowego. Seminarium skierowane do przedstawicieli samorządów i podmiotów komunalnych województwa łódzkiego.

Podstawową zasadą w VAT jest jego neutralność

Minister Finansów chciał odmówić jednej z gmin prawa do odliczenia naliczonego podatku VAT. Na szczęście sądy po raz kolejny powstrzymują zapędy fiskusa, przypominając o zasadzie neutralności w podatku VAT.

Błąd w akcie stanu cywilnego – co robić?

Co do zasady w aktach stanu cywilnego nie wolno czynić żadnych modyfikacji. Jednakże w sytuacji gdy np. do aktu urodzenia wkradnie się oczywisty błąd istnieje możliwość sprostowania omyłki w USC. Inaczej wygląda sytuacja, gdy dane zawarte w akcie okażą się niezgodne z prawdą ponieważ konieczne może być postępowanie sądowe, na skutek którego zostanie uchylony wadliwy akt.

Czy organy podatkowe mogą wymagać od samorządów wstecznej centralizacji VAT?

Czy jednostka samorządu terytorialnego, która w związku z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 29 września 2015 r., sygn. C - 276/14, chcąc zrealizować prawo do odliczenia podatku VAT z faktur zakupowych związanych z realizacją inwestycji, które zostały przekazane nieodpłatnie jednostce budżetowej, zobowiązana jest dokonać korekt rozliczeń podatku łącznie wszystkich swych jednostek organizacyjnych i jednostki samorządu terytorialnego?

Zmiany w transmitowaniu obrad JST

W świetle aktualnie obowiązujących przepisów transmisja obrad rad gmin jest bezwzględnym obowiązkiem każdej gminy. Każdy zainteresowany ma prawo uzyskania dostępu do informacji publicznej w formie odpowiednich nagrań z obrad.

Opłata miejscowa uzależniona od czystości powietrza

Gminy, które pobierają opłatę miejscową, a nie spełniają wymogów czystości powietrza, określonych w obowiązujących przepisach, robią to niezgodnie z prawem. Potwierdził to Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 15 marca 2018 r.

Dofinansowanie inwestycji na walkę ze smogiem zwolnione z PIT

Dotacja dla osób fizycznych na inwestycje z zakresu ochrony środowiska (zmniejszające zanieczyszczenie powietrza) generuje u tych osób przychód. Jest on jednak zwolniony z opodatkowania PIT, w związku z czym na jednostce terytorialnej udzielającej dofinansowania nie będzie ciążył obowiązek sporządzenia informacji PIT-8C.

Opłaty sądowe w 2018 r. - wyjaśnienia MS

Ministerstwo Sprawiedliwości uważa, że opłaty sądowe muszą być akceptowalne społecznie i nie mogą utrudniać dostępu obywateli do sądów - czytamy w oświadczeniu resortu. Tym samym ministerstwo nie potwierdziło informacji o drastycznych podwyżkach opłat m.in. w sprawach rozwodowych.

Samorządy wspierają tworzenie spółdzielni socjalnych

Gmina nie tylko może być założycielem spółdzielni socjalnej. Samorząd może też w rozmaity sposób wspierać działalność tych podmiotów. Przede wszystkim finansowo, udzielając spółdzielniom socjalnym pożyczek, dotacji czy finansując tzw. lustrację spółdzielni.

Uchwalenie bądź zmiana planu miejscowego może wpływać na wartość nieruchomości

Miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego mogą powodować zróżnicowane skutki związane z wartością nieruchomości. Jednym z nich jest obniżenie wartości nieruchomości. Może on się pojawić w sytuacji, gdy plan miejscowy jest dla danego terenu uchwalany po raz pierwszy. Może też wystąpić wówczas, gdy gmina zmienia obowiązujący już plan. W takich sytuacjach właściciel nieruchomości może żądać od gminy wykupienia gruntu albo odszkodowania.

Błędy prawodawców lokalnych podczas tworzenia aktów prawa miejscowego

Źle podawana podstawa prawna, nieprawidłowo sformułowane przepisy określające termin wejścia w życie uchwały, pominięcie regulacji dotyczących sposobu ogłoszenia aktu normatywnego – to najczęściej spotykane błędy popełniane przez lokalnych prawodawców. Wynikają one przede wszystkim z nieznajomości podstawowego aktu prawnego, który powinien być stosowany przy projektowaniu wszystkich uchwał. Jest nim rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów w sprawie „Zasad techniki prawodawczej”.

Zmiany w "opiece 75+"

Teraz z programu „Opieka 75+” mogą skorzystać większe gminy – do 40 tys. mieszkańców.

Czym jest raport o stanie gminy?

Ostatnią nowelizacją ustawy o samorządzie gminnym ustawodawca wprowadził nową instytucję raportu o stanie gminy, który ma stanowić podsumowanie pracy wójta w poprzednim roku kalendarzowym.

Opłaty za przedszkole a umowy cywilnoprawne

Ustalenie wysokości opłaty za korzystanie z wychowania przedszkolnego w przedszkolach prowadzonych przez gminę następuje w drodze uchwały rady gminy. Nie ma podstaw do zawierania przez dyrektorów przedszkoli publicznych umów cywilnoprawnych z rodzicami, określających wysokość i zasady wnoszenia opłat.

Odpłatny dowóz przez gminę uczniów, których droga z domu do szkoły jest krótka, podlega opodatkowaniu VAT

Jednostka samorządu terytorialnego realizująca odpłatne usługi dowozu uczniów szkół podstawowych, których droga z domu do szkoły jest krótka i nie przekracza odpowiednio 3 lub 4 km, posiada status podatnika VAT. Usługi dowozu uczniów są sklasyfikowane jako usługi transportu pasażerskiego i opodatkowane 8-proc. stawką podatku.

Dotacja celowa dla podmiotów prowadzących żłobki i kluby dziecięce

Podmioty prowadzące żłobek lub klub dziecięcy mogą otrzymać dotację celową z budżetu gminy na każde dziecko objęte opieką – niezależnie od liczby godzin, w ciągu których jest ona sprawowana. Taki pogląd został potwierdzony przez Naczelny Sąd Administracyjny.

Wartość odpisów amortyzacyjnych ma wpływ na wartość prewspółczynnika zakładu

Problem: Obliczając prewspółczynnik za 2017 r., do mianownika (przychody wykonane zakładu budżetowego), doliczamy wartość wszystkich not wewnętrznych, kapitalizację odsetek, odsetki od należności, przychody operacyjne (konto 700, 750 i 760). Na koncie 760 księgujemy również amortyzację środków trwałych przekazanych przez gminę. Czy obliczając prewspółczynnik, tę amortyzację również należy doliczyć do przychodów wykonanych zakładu budżetowego?

Możliwości spłaty pożyczki długoterminowej - opinia RIO

Skład Orzekający Regionalnej Izby Obrachunkowej w Warszawie wydał uchwałę w sprawie opinii wydanej na wniosek Wójta Gminy Wiśniew o możliwości spłaty pożyczki długoterminowej. W niniejszym artykule znajduje się treść uchwały wraz z uzasadnieniem.

Koszty sądowe w sprawach cywilnych – zmiany 2018

Pod koniec ubiegłego roku Ministerstwo Sprawiedliwości ogłosiło projekt zmian Kodeksu postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw. Dostępna na stronach Rządowego Centrum Legislacji nowelizacja przewiduje gruntowną reformę procedury cywilnej, dotyczy także kwestii kosztów i opłat sądowych. Co nasz czeka w tym zakresie? Niestety wysokość opłat sądowych wzrośnie.

Zmiany w ochronie praw lokatorów 2019 r.

Gmina do 31 grudnia 2019 r. ma obowiązek zapewnienia najemcom prawa do lokalu zamiennego. Co jeszcze zmieniło się w przepisach ustawy o ochronie praw lokatorów?

Czy urzędowi gminy można nadać statut?

Zdaniem Wojewody Lubelskiego w obecnie obowiązujących przepisach prawnych brak jest podstaw do nadawania urzędowi gminy statutu.

Wysokość składki zdrowotnej w 2018 r.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych opublikował informację w sprawie najniższej podstawy wymiaru składki oraz kwoty składki na ubezpieczenie zdrowotne  w 2018 r. dla niektórych grup ubezpieczonych. W 2018 składka ubezpieczenie zdrowotne nie może być niższa od kwoty 319,94 zł

Kolejne zmiany w prawie wodnym

Zmiany w nowym prawie wodnym będą dotyczyły m.in. opłat za zmniejszenie naturalnej retencji terenowej, stawek opłat zmiennych za odprowadzanie wód opadowych i roztopowych czy przepisów przejściowych związanych z wprowadzaniem nowych taryf.

Prawo pierwszeństwa najemcy lokalu mieszkalnego

Gmina przekazując nieruchomość swej jednostce organizacyjnej, nie może dokonać tego z pominięciem prawa pierwszeństwa nabycia przysługującego najemcom.

Przedsiębiorcy dwa razy zapłacą za wodę w 2018 r.

W tym roku użytkownicy wód posiadający pozwolenia wodnoprawne m.in. przedsiębiorcy zapłacą za wodę dwukrotnie za 2017 i 2018 rok - poinformował w czwartek wiceprezes Wód Polskich Mateusz Balcerowicz. Dodał, że o wysokości opłaty zostanie podana w lutym.

Gminy ograniczą nocną sprzedaż alkoholu

To już pewne, gminy będą mogły ograniczać nocną sprzedaż alkoholu w sklepach. To efekt podpisanej przez Prezydenta nowelizacji przepisów. Nowe przepisy precyzują także zakaz picia alkoholu w miejscach publicznych i dają gminie możliwość wyznaczania miejsc gdzie alkohol będzie można spożywać.

Gmina może znowelizować budżet ustalony przez izbę obrachunkową

Regionalna izba obrachunkowa ustala budżet jednostki samorządu terytorialnego w dwóch przypadkach – gdy np. gmina nie uchwali go w terminie oraz gdy nie może budżetu uchwalić z powodu nadmiernego zadłużenia. Taki ustalony przez RIO budżet władze lokalne mogą jednak zmienić, a czasem zastąpić własnym.

Zmiany w transporcie zbiorowym 2019 r.

Przestarzały tabor, trasy nieobsługiwane przez przewoźników, dla których jest to nieopłacalne komercyjnie to tylko niektóre problemy związane z transportem zbiorowym. Problemy, o których mowa w zdaniu poprzednim rozwiązać ma projekt nowelizacji ustawy o publicznym transporcie zbiorowym.

Zmiana nazwy ulicy na taką samą w trybie tzw. ustawy dekomunizacyjnej jednak dopuszczalna?

Zdaniem WSA w Bydgoszczy w przypadku właściwego uzasadnienia podejmowanej uchwały, dopuszczalna jest zmiana nazwy ulicy na taką samą w trybie tzw. ustawy dekomunizacyjnej.

Opłaty za wpis do KRS w 2018 r.

Rejestracja w Krajowym Rejestrze Sądowym to obowiązek wielu przedsiębiorców. Ile wynosi opłata za wpis w 2018 r.?

Koszt ogrzewania w gospodarstwach domowych

Jaki jest koszt ogrzewania w gospodarstwach domowych? Z jakich form ogrzewania korzystamy najczęściej?

Nielegalne plany miejscowe wciąż obowiązują w wielu gminach

Samorządy powinny jak najszybciej dokonać przeglądu obowiązujących na ich obszarze miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Te mogą bowiem zawierać błędy, które mogą skutkować ich uchyleniem, nawet po latach od dnia ich wydania i wejścia w życie. Takimi błędami są m.in. definicje pojęć, które zostały szczegółowo wyjaśnione przez ustawodawcę.

Wsparcie mieszkaniowe osób o niskich dochodach

Rząd przyjął w czwartek projekt ustawy, dotyczącej m.in. wsparcia mieszkaniowego, kierowanego do osób o niskich i przeciętnych dochodach - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu. Dodano, że to element Narodowego Programu Mieszkaniowego.

Nowelizacja Kodeksu wyborczego - 2018 r.

Senat opowiedział się za zmianami w Kodeksie wyborczym. Nowelizacja wprowadza m.in. dwukadencyjność wójtów, JOW-y w małych gminach, a także inicjatywę uchwałodawczą w samorządach. Senat zaakceptował także poprawkę w postaci dodania głosowania korespondencyjnego, które to w pierwotnej wersji projektu postanowiono usunąć.

Ujęcie w księgach rachunkowych zobowiązań warunkowych

PROBLEM: Zarząd infrastruktury miejskiej jest jednostką organizacyjną gminy (jednostką budżetową), który prowadzi pozabilansową ewidencję zobowiązań warunkowych, niezależnie od trybu ich wydania. Ich prezentacja następuje jedynie w informacji dodatkowej, nie prezentuje się ich w bilansie. Decyzje wydane po 28 sierpnia 2015 r. znajdą się w ewidencji bilansowej jedynie w przypadku zawinionego nieprzyjęcia się nasadzeń zastępczych, ich termin zapłaty odroczony jest na trzy lata od daty nasadzeń.

Program „Opieka 75+” 2018 r. - informacje MRPiPS

Na stronie internetowej Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej opublikowano pytania wraz z odpowiedziami dotyczącymi opieki nad osobami w wieku 75 lat i więcej.

REKLAMA