REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Opłata, Podatek

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Opłaty za pobyt w schronisku dla bezdomnych

Czy rada gminy, ustalając opłaty za dzień pobytu w schronisku dla osób bezdomnych (schronisku z usługami opiekuńczymi), może różnicować stawkę tej opłaty w zależności od płci osoby korzystającej z placówki (inna stawka opłaty dla kobiet i inna stawka opłaty dla mężczyzn)?

Zapłacimy poprzez inflację czy także poprzez podwyżkę podatków? [VIDEO]

Rząd wydaje pieniądze, a bank centralny skupuje rządowe obligacje. Ta polityka jest nie do utrzymania. Płacimy za nią wyższą inflacją, ale to nie wystarczy. W USA trwa już dyskusja o wyższych podatkach, u nas też będzie nieunikniona.

Fiskus wprowadza nowy obowiązek dla dużych firm [VIDEO]

Polskie firmy będą musiały podawać do publicznej wiadomości transakcje z podmiotami z rajów podatkowych. Wymusza to nowe zobowiązanie dla firm, dotyczące publikowania informacji o realizowanej strategii podatkowej.

Wyższe opłaty za śmieci w Warszawie od 1 kwietnia 2021 r.

Podwyżki za śmieci - od 1 kwietnia 2021 r. wchodzą w życie zmiany w naliczaniu opłat za śmieci w Warszawie. O ile wzrosną opłaty za gospodarowanie odpadami?

REKLAMA

Trudne początki fundacji rodzinnych w Polsce [VIDEO]

Ministerstwo Finansów przygotowało nowe założenia podatkowe, dotyczące fundacji rodzinnych. Przy ich wykorzystaniu w ramach struktury spółek rodzinnych dojdzie do podwójnego opodatkowania. Przy związkach partnerskich nawet do potrójnego opodatkowania.

Opłata od wniosku o stwierdzenie nabycia spadku w 2021 r.

Opłata od wniosku o stwierdzenie nabycia spadku w 2021 r. nie uległa zmianie w porównaniu do roku ubiegłego. Ile zatem wynosi?

Podatek a ślad węglowy. Czy unijne przepisy są w stanie zahamować emisję CO2?

Unia Europejska coraz pewniej mówi o wprowadzeniu specjalnego podatku, który docelowo ma ograniczyć emisję dwutlenku węgla. Jaki wpływ może mieć na europejski (świadomy) biznes?

ZPP: podatek od smartfonów jest szkodliwy dla gospodarki

Uchwalanie nowych podatków w warunkach epidemii jest nieuzasadnione i szkodliwe z punktu widzenia gospodarczego. Czy rząd wprowadzi podatek od smartfonów?

REKLAMA

Na co można przeznaczyć zwrot podatku?

Zwrot podatku warto przeznaczyć na spłatę choć części zadłużenia – nawet jednorazowa wpłata ułatwia negocjacje warunków spłaty długu u wierzyciela.

Podatek od smartfonów - 75 proc. Polaków jest przeciw

Podatek od smartfonów. Pomysł wprowadzenia opłaty reprograficznej na elektronikę (zwanej potocznie "podatkiem od smartfonów") wywołuje społeczny sprzeciw, aż 75 proc. Polaków ocenia go negatywnie, w tym 54 proc. zdecydowanie negatywnie. Zaledwie 9 proc. ankietowanych podoba się projekt nowego podatku – wynika z sondażu zaprezentowanego podczas konferencji prasowej „Polacy przeciwko podatkowi od smartfonów”, która odbyła się 2 marca w Centrum Prasowym PAP.

Czy będzie podatek od smarfonów? [BADANIE]

Z sondażu wynika, że prawie 9 na 10 Polaków uznaje taką opłatę za dodatkowy podatek, a ponad 50% uważa, że państwo powinno obniżyć opodatkowanie elektroniki w czasie pandemii. Czy resort kultury wprowadzi podatek od smartfonów?

Opłata za śmieci zależna od wody - jakie będą problemy?

Uzależnienie wysokości opłaty za wywóz śmieci od zużycia wody wzbudza kontrowersje. Chodzi nie tylko o wysokość wspomnianej opłaty w Warszawie. Sam mechanizm jej naliczania generuje pewne problemy.

Zwolnienie z opłat za zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych 2021

Zwolnienie z opłat za zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych przedłużono na 2021 r. Rady gmin mają możliwość podejmowania uchwał zwalniających z opłat za zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży lub przedłużających termin na ich wniesienie do końca roku.

Jak zapłacić podatek od kupna samochodu online?

Jak zapłacić podatek od kupna samochodu online? Jest kilka rzeczy, o których kierowca powinien wiedzieć zanim weźmie się za internetowe zgłoszenie.

Podatek od kupna samochodu: ile wynosi? Kto go płaci?

Podatek od kupna samochodu to jedna z danin, o której kupujący auto używane nie powinien zapomnieć. Ile wynosi podatek PCC i kto go płaci?

Podatek od reklamy - kto go zapłaci?

Planowany podatek od reklam inaczej nazywany jest składką solidarnościową. Kogo obejmie nowy podatek od reklam? W jaki sposób będzie naliczana opłata? Kiedy ustawa wejdzie w życie?

Nowe podatki ponadnarodowe w 2021 roku

Rok 2021 będzie stał pod znakiem nowych danin - ocenia Polski Instytut Ekonomiczny. Chodzi m.in. o podatki ponadnarodowe, np. od niepoddanych recyklingowi odpadów z tworzyw sztucznych. Analitycy szacują, że z tego tytułu Polska musiałaby odprowadzić w 2021 roku do kasy UE 600 mln euro.

Użytkowanie wieczyste - termin wniesienia opłaty rocznej przesunięty

Użytkowanie wieczyste - do kiedy należy zapłacić opłatę roczną a do kiedy opłatę przekształceniową? Czy osoby, które nie otrzymały zaświadczenia przekształcenia we własność powinny zapłacić opłatę roczną za użytkowanie wieczyste?

Opłata dla szpitali tymczasowych za dostępność łóżka - ile wynosi?

Opłata dla szpitali tymczasowych za dostępność łóżka dla pacjentów z COVID-19 została podana przez NFZ na stronie internetowej. Ile otrzymują szpitale tymczasowe? Co wchodzi w skład dobowej opłaty?

Podatek gruntowy zamiast podatku od nieruchomości, rolnego i leśnego

Zastąpienie jednym podatkiem gruntowym podatku od nieruchomości, podatku rolnego i podatku leśnego - to postulat zawarty w raporcie „Państwo i My. Osiem grzechów głównych Rzeczpospolitej – 5 lat później”. W raporcie proponuje się także wprowadzenie jednolitej opłaty urbanistycznej w miejsce dotychczas istniejących opłat, zmiany dotyczące opłaty skarbowej oraz dochodów samorządów z podatku PIT.

Sprzedaż samochodu przed upływem 6 miesięcy. Co to oznacza?

Kupiłeś i dość szybko sprzedałeś samochód? Pamiętaj o zgłoszeniu tego faktu w rozliczeniu PIT. Pamiętaj też o... podatku!

TSUE: opłata za autostradę w Niemczech nielegalna!

W orzeczeniu prejudycjalnym TSUE uznał zasadność zaskarżenia przez polskie przedsiębiorstwo sposobu kalkulowania opłat za niemieckie autostrady.

5 nowych podatków do stycznia, 4 pójdą w górę

W nowym roku żaden podatek nie wzrośnie o grosz, a pojawi się tylko jeden nowy – mówił na początku października minister finansów Tadeusz Kościński. Pracodawcy RP mówią "sprawdzam". Efekt? Od 1 stycznia wejdzie pięć nowych podatków, a cztery wzrosną.

Cennik opłat cmentarnych wymaga publikacji w wojewódzkim dzienniku urzędowym

Zdaniem WSA w Opolu zarządzenie wójta w przedmiocie ustalenia cennika opłat cmentarnych jest aktem prawa miejscowego i wymaga publikacji w wojewódzkim dzienniku urzędowym.

Opłaty za parkowanie: Warszawa 2021 r. z podwyżkami cen!

4 stycznia 2021 roku w Warszawie wzrosną opłaty za parkowanie. Podwyżka dotyczy zarówno rocznych abonamentów, jak i stawek godzinowych.

ViaTOLL: co to jest i gdzie kupić?

Dziś przygotowaliśmy dla was pakiet wiedzy dotyczącej systemu viaTOLL. Co to jest, w jaki sposób działa i gdzie można kupić urządzenie viaBOX?

Przedłużenie terminu płatności podatku od nieruchomości bez oświadczenia o odpowiedzialności karnej

Rada gminy podjęła uchwałę w sprawie przedłużenia terminów płatności rat podatku od nieruchomości przedsiębiorcom w związku z wystąpieniem epidemii COVID-19. Jako podstawę prawną uchwały rada wskazała art. 15q ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Przedłużenie terminu płatności ma następować na wniosek przedsiębiorcy. Czy we wniosku tym rada gminy może zawrzeć pouczenie o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń?

CIT i spółki komandytowe. Tego nie da się zaakceptować [OPINIA]

Rada Pracodawców RP krytycznie odnosi się do przepisów, które mają wprowadzić opodatkowanie spółek komandytowych. Zdaniem ekspertów takie przepisy mogą silnie uderzyć w przedsiębiorczość.

Metody ustalania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi

Zdaniem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, rada gminy nie może różnicować stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, jeżeli opłata została ustalona metodą od gospodarstwa domowego. W szczególności niedopuszczalne jest w opinii Sądu, różnicowanie ze względu na wielkość tego gospodarstwa. 

Nowe rozwiązania podatkowe dla firm

Zmiany proponowane przez Ministerstwo Finansów dla wielu przedsiębiorców oznaczają zmniejszenie wysokości opodatkowania oraz otwarcie możliwości korzystania z uproszczonego, ryczałtowego rozliczenia podatku.

TK: Automatyczne podwyższanie opłat za składowanie odpadów bez zezwolenia zgodne z Konstytucją

Przepisy przewidujące podwyższanie, w sposób automatyczny, opłat za składowanie odpadów bez wymaganej decyzji dot. wysypiska są zgodne z konstytucją - orzekł Trybunał Konstytucyjny. Uznał, że potencjalne zagrożenie środowiska w takich przypadkach uzasadnia surową sankcję.

Graniczny podatek węglowy (CBAM) w UE

Planowany przez UE graniczny podatek węglowy (CBAM) będzie skutecznym narzędziem ograniczania ucieczki emisji dwutlenku węgla poza Unię - ocenia Centrum Analiz Klimatyczno-Energetycznych (CAKE). Według Centrum, wpływ podatku na unijny PKB będzie bliski zeru. Jednak zdaniem CAKE można również przedstawić tezę, że inna forma przeciwdziałania ucieczce emisji, np. w oparciu o promocje i rozwijanie innych systemów ETS poza UE mogłaby w dłuższej perspektywie przynieść korzystniejsze skutki.

Podatek cukrowy wejdzie w życie od stycznia 2021 r.

Prezydent podpisał ustawę o tzw. opłacie cukrowej. Ustawa wprowadza zmiany w różnych przepisach w związku z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów, m.in. opłatę cukrową i związaną ze sprzedażą napojów alkoholowych o objętości nieprzekraczającej 300 ml tzw. małpki.

Nowe uprawnienia strażników gminnych w zakresie gospodarki odpadami komunalnymi

Trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia w sprawie wykroczeń, za które strażnicy straży gminnych są uprawnieni do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego, związane m.in. z gospodarką odpadami komunalnymi.

Podatek przy zakupie auta w 2020 r.

Czy przy zakupie auta należy zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC)? Ile wynosi stawka podatku w 2020 r.? Kto powinien uiścić podatek i w jakim terminie?

Podatki i opłaty lokalne w 2021 roku – stawki maksymalne

Od 1 stycznia 2021 r. czwarty rok z rzędu rosną o wskaźnik inflacji (tym razem o ok. 3,9%) maksymalne stawki podatków i opłat lokalnych. Minister Finansów wydał już coroczne obwieszczenie w tej kwestii. Zatem w 2021 r. możemy liczyć się z wyższymi stawkami podatku od nieruchomości, podatku od środków transportowych i opłat lokalnych (targowej, miejscowej, uzdrowiskowej, reklamowej, od posiadania psów) - o ile rady gmin podejmą stosowne uchwały do końca 2020 roku.

Odszkodowanie dla właściciela mieszkania za utracone korzyści a podatek

Od kilku lat właściciel mieszkania nie może z niego korzystać, ponieważ pomimo prawomocnego wyroku eksmisyjnego nadal zamieszkują w nim poprzedni właściciele. Gmina przyznała mu z tego tytułu odszkodowanie za utracone korzyści oraz zwrot kosztów eksploatacyjnych za utrzymanie mieszkania. Właściciel nieruchomości wystąpił do organów podatkowych z zapytaniem o obciążenia podatkowe związane z tymi świadczeniami.

Sposób wyliczenia zwolnienia kompostownikowego

Zwolnienie w części z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi właścicieli nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi kompostujących bioodpady stanowiące odpady komunalne w kompostowniku przydomowym musi wynikać z kalkulacji sporządzonych przez wójta.

Milionerzy chcą płacić większe podatki. Wszystko przez pandemię

83 milionerów opublikowało list otwarty, w którym apelują o "natychmiastowe' i "permanentne" poniesienie im podatków, aby przyśpieszyć ożywienie gospodarcze po kryzysie spowodowanym pandemię koronawirusa.

Ulga termomodernizacyjna 2020 nie dla wszystkich. Kto może z niej skorzystać?

Z ulgi termomodernizacyjnej mogą skorzystać właściciele domów jednorodzinnych. Składając PIT za 2019 r. odzyskać można nawet 53 tys. zł.i budynków mieszkalnych jednorodzinnych. Czy niewykorzystana kwota ulgi termomodernizacyjnej przepada?

Ulga termomodernizacyjna – kto i na jakich warunkach może z niej skorzystać?

Ulga termomodernizacyjna skierowane jest do podatników, którzy są właścicielami lub współwłaścicielami budynków mieszkalnych jednorodzinnych. W ramach ulgi podatnik ma prawo odliczyć od podstawy obliczenia podatku, wydatki poniesione na materiały budowlane, urządzenia i usługi, związane z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w swoim budynku. Jakie warunki trzeba spełniać, aby móc skorzystać z ulgi podatkowej na termomodernizację? Z jakimi problemami praktycznymi mogą zetknąć się podatnicy rozliczający ulgę?

Estoński CIT, czyli brak podatku dla małych i średnich firm. Ruszają konsultacje społeczne.

Rozwiązanie ma dotyczyć spółek nieposiadających udziałów w innych podmiotach, zatrudniających co najmniej 3 pracowników i wykazujących nakłady inwestycyjne.

Opłata od sprzętu elektronicznego może spowodować wzrost cen

Zdaniem Prezesa Federacji Konsumentów wprowadzenie tzw. opłaty reprograficznej obejmującej smartfony, tablety czy laptopy przełoży się na wyższe ceny sprzętów elektronicznych. Nowa opłata ma w założeniu rekompensować twórcom straty ponoszone z powodu tego, że konsumenci zamiast kupować treści, kopiują je i przechowują na użytek własny.

Jak niepubliczna placówka oświatowa powinna opłacać abonament radiowo-telewizyjny

Czy niepubliczne placówki oświatowe (szkoła podstawowa specjalna i przedszkole specjalne) opłacają abonament radiowo-telewizyjny za każdy odbiornik, czy też - jako niepubliczne jednostki organizacyjne systemu oświaty - uiszczają tylko jedną opłatę abonamentową? Czy w sytuacji zaległości w opłatach jest możliwość ich umorzenia?

Określenie stawki opłaty podwyższonej za gospodarowanie odpadami komunalnymi - jak to zrobić?

Określenie stawki opłaty podwyższonej za gospodarowanie odpadami komunalnymi jako wielokrotności stawki podstawowej - bez precyzyjnego podania wysokości opłaty podwyższonej - należy uznać za sprzeczne z regulacją ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Wpłaty na rzecz polskiej kinematografii (tzw. podatek od seriali) od 1 lipca 2020 r.

W Tarczy antykryzysowej 3.0 znalazły się regulacje, które rozszerzają opłatę na rzecz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, w wysokości 1,5% przychodu, na nadawców VOD. Opłata na rzecz polskiej kinematografii, nazywana też „podatkiem od seriali”, zacznie obowiązywać dla nowych podmiotów od 1 lipca 2020 r. Wpłaty z tego tytułu będą stanowić koszty uzyskania przychodów.

Tarcza antykryzysowa 3.0 – projektowane zmiany

Do Sejmu trafiła tzw. tarcza 3.0. Rozwiązania proponowane tą ustawą nie mają jeszcze ostatecznego kształtu. Dlatego jedynie sygnalizujemy, że wkrótce zostanie uchwalona kolejna wersja tarczy antykryzysowej. Przedstawiamy kilka wybranych zagadnień projektu, które mogą być istotne dla firm. Szczegóły nowych rozwiązań przedstawimy po uchwaleniu ustawy przez Sejm.

Podatek od nieruchomości - czym grozi spóźnienie?

Minął już termin płatności pierwszej raty nieruchomościowego podatku za 2020 r. Wyjaśniamy, jakie konsekwencje grożą osobom niepłacącym terminowo wspomnianej daniny.

Wniosek o pozbawienie władzy rodzicielskiej - opłata w 2020 r.

W sierpniu 2019 r. zmieniły się opłaty od niektórych pism w postępowaniu cywilnym. Ile zatem w 2020 r. wynosi opłata od wniosku o pozbawienie władzy rodzicielskiej? W jakich sytuacjach sąd orzeka o pozbawieniu rodzica praw rodzicielskich?

Zaświadczenie o przekształceniu użytkowania wieczystego a data wydania

Ministerstwo Rozwoju przypomina, iż zaświadczenie o przekształceniu użytkowania wieczystego jest ważne bez względu na datę wydania. Gdy przekształcenie będzie potwierdzone w późniejszym terminie, opłata roczna za grunt zostanie zaliczona na poczet opłat przekształceniowych.

REKLAMA