REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Odszkodowanie, Zawarcie umowy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Co można wliczyć do odszkodowania?

Odszkodowanie stanowi wartość majątkową, będącą kompensacją szkód, które ponieśliśmy w związku z określonym zdarzeniem. Jakie szkody związane z wypadkiem mogą zostać wliczone do odszkodowania?

Jakich błędów unikać przy zawieraniu umów? – cz. 2.

Zawierając umowę powinniśmy mieć świadomość pułapek, jakie mogą się w niej czaić. Warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które pozwolą nam zawrzeć dobrą umowę.

Jakich błędów unikać przy zawieraniu umów? – cz. 1.

Zawierając umowę powinniśmy mieć świadomość pułapek, jakie mogą się w niej czaić. Warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które pozwolą nam zawrzeć dobrą umowę.

Kiedy spedytor będzie przewoźnikiem drogowym?

Zawieranie umowy przewozu to czynność prawna, od której zależy, ile zapłacimy za szkodę powstałą w transporcie. I choć umowę przewozu może zawrzeć każdy, fakt zawarcia takiej umowy nie czyni go automatycznie przewoźnikiem. Aby więc oszacować jaką odpowiedzialność poniesiemy, musimy ocenić, czy jesteśmy przewoźnikiem w rozumieniu prawa.

REKLAMA

Dla Obamy straż miejska nielegalnie odholowywała auta

Zaparkowane w Śródmieściu auta w trakcie wizyty Baracka Obamy w Warszawie zostały odholowane bezprawnie. Ich właściciele mogą domagać się odszkodowań.

Co to jest szkoda pośrednia?

Każdy, kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia. Czy jednak odszkodowanie będzie dotyczyło także szkody pośredniej? Czym jest szkoda pośrednia?

Czym jest odpowiedzialność odszkodowawcza?

Co oznacza pojęcie „odpowiedzialność odszkodowawcza”? Kiedy i na jakich warunkach będzie można pociągnąć sprawcę do odpowiedzialności odszkodowawczej. Kiedy poszkodowany będzie mógł liczyć na odszkodowanie?

Prawo pierwokupu i odkupu

Prawo pierwokupu i odkupu to instrumenty prawne, które przy sprzedaży rzeczy pozwalają nam zachować pewną kontrolę nad ich losem. Zarówno pierwokup, jak i prawo odkupu powinny być zawarte w umowie sprzedaży.

REKLAMA

Lepiej zapłać zadatek, niż zaliczkę

Zadatek, czy zaliczka? W praktyce obrotu często zdarza się, że klient musi zapłacić przedsiębiorcy określoną sumę przed wykonaniem umowy. Przybiera to postać zaliczki lub zadatku. Zaliczka jest dużo korzystniejsza dla przedsiębiorcy.

Kiedy ubezpieczony nie otrzyma odszkodowania z NNW?

Zawarcie umowy ubezpieczenia nie oznacza, że odszkodowanie zostanie wypłacone w każdej sytuacji. To samo dotyczy NNW, czyli ubezpieczeń następstw nieszczęśliwych wypadków.

Postępowanie w sprawie o odszkodowania od urzędnika

Urzędnicy, którzy przy wykonywaniu swoich obowiązków dopuszczą się rażącego naruszenia prawa będą ponosić odpowiedzialność, jeżeli w wyniku tego osoba fizyczna lub prawna dozna szkody.

Do jakiej sumy urzędnicy będą ponosić odpowiedzialność?

Urzędnicy, którzy w swoich działaniach wyrządzili szkody zawinionych działaniem rażąco naruszającym prawo, poniosą odpowiedzialność odszkodowawczą. Będzie podlegać ona ograniczeniom.

Urzędnicy będą odpowiadać za złe decyzje

Przepisy prawa, jakie weszły w życie 17 maja 2011 r., pozwolą na uderzenie po kieszeniach nieuczciwych urzędników. Będą oni ponosić odpowiedzialność za rażące naruszenie prawa.

Urzędnicy odpowiedzą finansowo za popełnione błędy

17 maja kończy się bezkarność urzędników. Tego dnia wchodzi w życie ustawa o odpowiedzialności majątkowej funkcjonariuszy publicznych za rażące naruszenie prawa – czytamy w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.

Co warto wiedzieć o składce na ubezpieczenie

Konsekwencją niezapłacenia choćby jednej raty na składkę ubezpieczeniową będzie ustanie odpowiedzialności ubezpieczyciela. W określonych sytuacjach będzie można domagać się również zwrotu zapłaconej składki. Kiedy?

Czy można wykupić AC na cudzy samochód?

Możliwe jest zawarcie umowy ubezpieczenia AC przez osobę, która nie jest właścicielem samochodu. W takiej sytuacji odszkodowanie będzie jednak przysługiwać właścicielowi samochodu.

Czy możliwe jest odszkodowanie za złą decyzję sądu?

Jeżeli orzeczenie sądu jest niezgodne z prawem, poszkodowany może domagać się odszkodowania. Niezbędne będzie jednak udowodnienie poniesionej szkody.

Skutki zaistnienia wad wynajętego samochodu

Obowiązek wydania i utrzymania najętego samochodu w stanie zdatnym do umówionego użytku jest podstawowym obowiązkiem wynajmującego. W przeciwnym razie najemca może żądać obniżenia czynszu albo nawet wypowiedzieć umowę bez zachowania terminu wypowiedzenia.

Gdy najemca nie płaci czynszu?

Opłata czynszu jest jednym z podstawowych obowiązków najemcy. Jakie uprawnienia przysługują wynajmującemu, gdy najemca zalega z czynszem za najem samochodu?

Co zrobić, gdy najemca używa samochodu niezgodnie z umową?

Treść umowy najmu może określać sposób w jaki najemca powinien używać najętego samochodu. Co może zrobić wynajmujący, gdy najemca samochodu używa w sposób niewłaściwy.

Wypowiedzenie umowy najmu samochodu

Co do zasady rozwiązanie umowy najmu następuje po upływie odpowiedniego okresu wypowiedzenia. Tylko w wyjątkowych sytuacjach umowa może być rozwiązana natychmiast.

Wynajem mieszkania - krok po kroku

Co powinniśmy wiedzieć o wynajmowaniu mieszkań? Jakie prawa mają najemcy, a jakie obowiązki? Na co zwrócić umowę przy sporządzaniu umowy i dlaczego warto być ostrożnym i skrupulatnym przy odbiorze mieszkania? Tutaj znajdziesz odpowiedź.

Za jakie nieprawidłowości odpowiada najemca?

Niekiedy zdarza się tak, że najemcy pozostawiają po sobie zdewastowane mieszkanie. Jak dochodzić odszkodowania? Za co odpowiada najemca, a co należy wliczyć do „kosztów” wynajmowania?

Jak dochodzić odszkodowania od byłego najemcy?

Po zakończeniu umowy najmu najemca powinien zwrócić rzecz w stanie niepogorszonym. Za remont zdewastowanego mieszkania będzie zatem płacił najemca.

Czy niedoubezpieczenie może powodować zmniejszenie odszkodowania?

Z niedoubezpieczeniem mamy do czynienia, gdy ubezpieczenie jest na wartość niższą niż wartość rzeczywista. Czy w takich sytuacjach istnieje ryzyko, że niedoubezpieczenie spowoduje zmniejszenie odszkodowania?

Ubezpieczenia: podwyższenie składki w trakcie umowy?

Składka na ubezpieczenie powinna odzwierciedlać poziom ryzyka ubezpieczyciela. Po zawarciu umowy ubezpieczyciel nie ma swobody w zwiększaniu składki ubezpieczeniowej poza jednym przypadkiem.

Kiedy sąd może przyznać poszkodowanemu odszkodowanie jednorazowe?

W razie wyrządzenia drugiej osobie szkody, sąd może przyznać osobie poszkodowanej nie tylko rentę czy też zadośćuczynienie pieniężne. Sąd może bowiem przyznać osobie poszkodowanej odszkodowanie jednorazowe. W jakich wypadkach może być przyznane to świadczenie?

Śmierć poszkodowanego a obowiązek naprawienia szkody

W niektórych sytuacjach poszkodowany, który na skutek zdarzenia (szkody) odniósł obrażenia ciała lub nastąpiło pogorszenie jego stanu zdrowia umiera. Czy i kto w takim wypadku może domagać się odszkodowania oraz jaki jest zakres tego odszkodowania?

Najem samochodu – cz. 2

Zawierając umowę najmu samochodu powinniśmy zadbać o to, by treść umowy zawierała wszystkie postanowienia, co do których się umówiliśmy.

Najem samochodu – piszemy umowę

Zawierając umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się przekazać najemcy samochód do używania na czas oznaczony lub nie. Z kolei najemca zobowiązuje się płacić określony czynsz.

Co zrobić, gdy kupiony samochód okazał się wadliwy?

Samochód, który kupiliśmy okazał się niesprawny, a sprzedawca mówi, że nic nie może z tym zrobić? Sprawdź, jakie masz uprawnienia w takiej sytuacji?

Urzędnik za błędną decyzję zapłaci dwunastokrotność swojego wynagrodzenia?

Ustawa o szczególnych zasadach odpowiedzialności funkcjonariuszy publicznych za rażące naruszenie prawa podpisał Prezydent. Wejdzie ona w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Zgodnie z treścią jej przepisów urzędnik za błędną decyzję zapłaci z własnej kieszeni.

Czy żona musi podpisać się pod umową sprzedaży samochodu?

Samochód kupiony za wynagrodzenie męża w trakcie trwania majątku, wchodzi do majątku wspólnego małżonków. Czy zatem przy umowie sprzedaży samochodu pod umową musi podpisać się także żona, jako współwłaściciel?

Sprzedaż wspólnego samochodu: jak napisać umowę?

Określenie stron jest zawsze koniecznym elementem każdej umowy. Jak jednak powinna wyglądać umowa sprzedaży samochodu będącego współwłasnością dwóch osób? Czy wystarczy tylko określenie jednej ze stron?

Dlaczego warto oznaczyć miejsce wykonania zobowiązania z umowy?

Określenie miejsca, w którym ma dojść do spełnienia świadczenia, do którego druga strona zobowiązała się w umowie, może nam pomóc w dochodzeniu naszych praw.

Czy istnieje ubezpieczenie domków letniskowych?

Tak jak można ubezpieczyć domu lub mieszkanie, tak samo możemy wykupić ubezpieczenie domku letniskowego. Dzięki takiemu ubezpieczeniu możemy zabezpieczyć się przed finansowymi skutkami kradzieży z włamaniem, czy zalania.

Czym jest zadośćuczynienie?

Zadośćuczynienie to świadczenie przysługujące w przypadku szkód na osobie. Dotyczy ono szkód o charakterze niemajątkowym. Co warto wiedzieć o zadośćuczynieniu?

Dziura w drodze przyczyną uszkodzenia auta

Wraz z topniejącym śniegiem naszym oczom ukazują się nie tylko zielone trawniki, ale także dziesiątki dziur w drodze, które jak grzyby po deszczu powstają każdej zimy. Co zrobić w przypadku gdy nasz samochód ulegnie uszkodzeniu z powodu dziury w drodze? Należy wiedzieć, że za uszkodzony pojazd z powodu dziury w drodze możemy dochodzić odszkodowania.

Śnieg spadający z dachu uszkodził samochód - co robić?


Właściciele budynków i posesji mają obowiązek zadbać o to, aby z dachu budynku nie zsuwał się śnieg oraz by nie spadałby sople lodu. Czasami dochodzi do zaniedbań i na nasze auto spada pokaźna ilość zmrożonej wody. Zazwyczaj kończy się to uszkodzeniem karoserii oraz szyb.

Jakie roszczenia po śmierci bliskiej osoby w wypadku?

W sytuacji śmierci ofiary wypadku jej najbliższym będą wobec sprawcy, przysługiwać różnego rodzaju roszczenia. Sprawca będzie odpowiadał m.in. za pogorszenie sytuacji życiowej rodziny zmarłego, która wynikła w związku z jego zgonem.

Co zrobić, gdy przy zawarciu umowy kontrahent nas oszuka?

Samochód okazał się starszy, niż zapewniał sprzedawca? Kupiony obraz to kopia, a nie oryginał? Przepisy prawa cywilnego dają możliwość uchylenia się od skutków umowy, która została zawarta w związku z tym, że zostaliśmy wprowadzeni w błąd.

Kiedy przysługuje mi odszkodowanie za niesłuszne tymczasowe aresztowanie lub zatrzymanie?

Prawo do odszkodowania i zadośćuczynienia przysługuje Ci, jeżeli byłeś pozbawiony wolności w toku postępowania na skutek zatrzymania lub zastosowania środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania, a następnie został wydany w stosunku do Ciebie prawomocny wyrok uniewinniający lub orzeczenie o umorzeniu postępowania.

Kiedy mozna domagać się odszkodowania za niezgodną z prawem decyzję sądu?

Z Konstytucji RP jednoznacznie wynika, że „każdy ma prawo do wynagrodzenia szkody, jaka została mu wyrządzona przez niezgodne z prawem działanie organu władzy publicznej” (art. 77 Konstytucji). Działaniem organu władzy publicznej może być również wydanie określonego orzeczenia przez sąd. Jeżeli zostanie ustalone, że orzeczenie zostało wydane niezgodnie z prawem, a Tobie z tego tytułu została wyrządzona szkoda, masz prawo do żądania od państwa stosownego odszkodowania.

Jak sporządzić umowę darowizny samochodu? – cz. 2

Oświadczenie darczyńcy powinno być złożone w formie aktu notarialnego, niemniej jednak sporządzenie całej umowy w formie pisemnej również będzie ważne, jeżeli świadczenie przyrzeczone zostanie spełnione. Jak sporządzić umowę darowizny?

Jak sporządzić umowę darowizny samochodu? – cz. 1

Oświadczenie darczyńcy powinno być złożone w formie aktu notarialnego, niemniej jednak sporządzenie całej umowy w formie pisemnej również będzie ważne, jeżeli świadczenie przyrzeczone zostanie spełnione. Jak sporządzić umowę darowizny?

Sposoby wypłacania odszkodowania

Co do zasady towarzystwa ubezpieczeniowe oferują dwie formy wypłacania odszkodowania – kosztorysową i warsztatową (bezgotówkową).

Czy odszkodowanie może objąć także koszty holowania?

Polisa OC sprawcy wypadku posłuży nam do zrekompensowania szkód, jakie wywołał sprawca. Czy jednak w ramach odszkodowania można od zakładu ubezpieczeń domagać się także zwrotu kosztów holowania naszego pojazdu?

Odszkodowanie może objąć też utratę wartości pojazdu

W razie wypadku odszkodowanie nie musi obejmować jedynie kosztów naprawy pojazdu. W ramach odszkodowania poszkodowany może również uzyskać wyrównanie szkody w postaci utraty wartości samochodu powypadkowego.

Czy ubezpieczyciel może domagać się odszkodowania od sprawcy?

W razie wypadku odszkodowanie za szkody spowodowane przez sprawcę, mającego polisę OC, wypłaci jego ubezpieczyciel. W pewnych jednak wypadkach ubezpieczyciel będzie mógł dochodzić od sprawcy zwrotu wypłaconej kwoty. Kiedy?

Zamówienia publiczne: kiedy wnieść zabezpieczenie należytego wykonania umowy?

Zabezpieczenie należytego wykonania umowy to często jeden z istotnych wymogów przy zamówieniach publicznych. W jaki sposób wnieść takie zabezpieczenie i jakie są konsekwencje jego niewniesienia przez wykonawcę?

REKLAMA