REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Odszkodowanie, Sąd

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Co ze szkodą wyrządzona przez małoletniego?

Często się zdarza, że do powstania szkody przyczynia się osoba małoletnia. W jaki sposób można w takiej sytuacji dochodzić naprawienia szkody i od kogo?

Jakie prawa ma poszkodowany w wypadku?

Jestem poszkodowany w wypadku, jakie mi służą świadczenia po doznaniu szkody osobowej, gdzie szukać podstaw prawnych swoich roszczeń?

Za młodzi na zawarcie małżeństwa - konieczne zezwolenie

Generalną zasadą jest, że związek małżeński mogą zawrzeć osoby, które ukończyły 18 rok życia i mają pełną zdolność do czynności prawnych. Od zasady są jednak wyjątki.

Jak wnieść powództwo o zaprzeczenie ojcostwa?

Zaprzeczenie ojcostwa następuje przez wykazanie, że mąż matki nie jest ojcem dziecka. Uprawnionymi do wniesienia pozwu o zaprzeczenie ojcostwa są: mąż matki, matka lub dziecko oraz prokurator. Małoletnie dziecko powinno być reprezentowane w procesie o zaprzeczenie ojcostwa przez specjalnie w tym celu ustanowionego kuratora.

REKLAMA

Małżonkowie mogą żądać zniesienia separacji

Separacja w przeciwieństwie do rozwodu zakłada, że małżonkowie pozostający w separacji zastanowią się głębiej nad wartością małżeństwa i będą mogli zdecydować czy okoliczności, które zadecydowały o rozstaniu były krótkotrwałe i czy kryzys małżeński miał charakter przejściowy.

Zmiana ustawy o gospodarce nieruchomościami

Regulacje prawne dotyczące gospodarowania nieruchomościami należącymi do Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego, oraz podmiotów prywatnych znajdują się w ustawie z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami.

Jak przyjąć lub odrzucić spadek?

Spadkobierca może zachować się na 3 sposoby. Może on albo przyjąć spadek z nieograniczoną odpowiedzialnością za długi (tzw. przyjęcie proste), albo przyjąć go z ograniczeniem tej odpowiedzialności (przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza), jak również możliwe jest odrzucenie spadku.

Zabezpieczenie alimentów - jak i kiedy?

Zabezpieczenia roszczeń alimentacyjnych pozwala na uzyskanie niezbędnych kosztów utrzymania osobie uprawnionej w trakcie trwania postępowania o alimenty. Do złożenia wniosku o zabezpieczenie wystarczy, że uprawdopodobnimy istnienie roszczenia.

REKLAMA

Co należy wiedzieć o postępowaniu gospodarczym?

Reguły, jakimi kieruje się postępowanie gospodarcze znacznie różnią się od postępowania zwykłego. Warto o tym pamiętać, jeżeli nie chcesz, by spotkała cię przykra niespodzianka.

Kiedy nie możemy wnieść kasacji?

Przepisy procedury karnej ustanawiają szereg ograniczeń dotyczących możliwości wniesienia kasacji. Związane są one z udziałem strony w postępowaniu sądowym, rodzajem wydanego wyroku sądowego, a także wymogami formalnymi, które muszą być spełnione, aby kasacja była skutecznie wniesiona.

Procedura wniesienia kasacji

Kasacja jest nadzwyczajnym środkiem zaskarżenia, który przysługuje stronom od prawomocnego wyroku sądu drugiej instancji do Sądu Najwyższego. Mogą ją wnieść podmioty wskazane w art. 521 Kodeksu postępowania karnego od każdego prawomocnego orzeczenia sądowego.

Czym charakteryzuje się kasacja nadzwyczajna?

Kasacja nadzwyczajna to kasacja wnoszona na podstawie przepisu art. 521 Kodeksu postępowania karnego. Kasację nadzwyczajną może wnieść Rzecznik Praw Obywatelskich, Prokurator Generalny oraz Naczelny Prokurator Wojskowy. Kasację nadzwyczajną uprawnione podmioty mogą wnieść zarówno z własnej inicjatywy, jak i na wniosek stron.

Wznowienie postępowania – ogólna charakterystyka

Wznowienie postępowania karnego jest drugim (obok kasacji) nadzwyczajnym środkiem zaskarżenia prawomocnego orzeczenia kończącego postępowanie. Co do zasady wznowienie postępowania następuje na wniosek strony, ale ustawa przewiduje możliwość podjęcia postępowania również z urzędu.

Kiedy sąd wydaje wyrok na posiedzeniu?

W postępowaniu karnym regułą jest to, że wyroki w sprawach karnych zapadają po przeprowadzeniu rozprawy. Zasada ta dotyczy zarówno procedowania sądu w pierwszej jak i w drugiej instancji. Wyjątkiem od wskazanej zasady jest sytuacja wydawania przez sąd wyroków na posiedzeniu.

Kiedy można wnieść kasację?

Kasacja jako nadzwyczajny środek zaskarżenia nie może być traktowana jako środek uruchamiający „trzecią instancję” sądową. Kasacja to środek o charakterze wyjątkowym. Kasacja może być wniesiona tylko z powodu uchybień wymienionych w art. 439 Kodeksu postępowania karnego lub innego rażącego naruszenia prawa, jeśli mogło mieć istotny wpływ na treść orzeczenia.

Zawieszenie rejestracji uchwały spółki jako zabezpieczenie roszczeń

Dopuszczalne jest zabezpieczenie roszczenia o stwierdzenie nieważności uchwały wspólników spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przez zawieszenie postępowania rejestrowego dotyczącego wpisu zmian na podstawie tej uchwały. Taką uchwałę dnia 21 lipca 2010 r. podjął Sąd Najwyższy (dalej „SN”, sygn. akt III CZP).

Kto rozpoznaje wniosek o wznowienie postępowania?

Rozpoznanie wniosku o wznowienie postępowania następuje co do zasady w sądzie wyższej instancji nad tym, który orzekał jako ostatni w sprawie. Należy wskazać, iż aby wniosek taki był przyjęty musi on spełniać określone wymogi formalne. Rozpatrzenie wniosku następuje co do zasady na posiedzeniu niejawnym.

Rodzaje wyroków

Wyrok sądu wydawany w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej jest kluczowym rozstrzygnięciem zapadającym w postępowaniu karnym. Należy wskazać, iż przepisy procedury karnej przewidują kilka sytuacji procesowych, w których zapada wyrok. Różny może być przedmiot wyrokowania. W związku z powyższym należy przedstawić klasyfikację rodzajów wyroków zapadający w postępowaniu karnym.

Czym jest cesja praw przy umowach ubezpieczenia?

Przedsiębiorca, który prowadzi działalność gospodarczą, powinien zawrzeć umowy ubezpieczenia odnośnie wszystkich wartościowych dla niego rzeczy. Oprócz tego może on być zobowiązany do zawarcia obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Ma to na celu minimalizację szkód, które mogą w trakcie prowadzenia owej działalności mieć miejsce.

Wniosek o nakazanie wypłacenia małżonkowi wynagrodzenia za pracę drugiego małżonka - przykład

Jeżeli jeden z małżonków pozostających we wspólnym pożyciu nie spełnia ciążącego na nim obowiązku przyczyniania się do zaspokajania potrzeb rodziny, sąd może nakazać, ażeby wynagrodzenie za pracę albo inne należności przypadające temu małżonkowi były w całości lub w części wypłacane do rąk drugiego małżonka. Jak wnieść taki wniosek do sądu? Poniżej przedstawiamy przykład.

Jakie roszczenia można wysunąć w stosunku do znaków towarowych?

Przedsiębiorca prowadząc działalność gospodarczą może korzystać z ochrony dla znaków towarowych i oznaczeń geograficznych (faktu pochodzenia danej rzeczy lub usługi z miejsca o szczególnych właściwościach), jeżeli są one zarejestrowane. Fakt naruszenia tych dóbr determinuje czynności mające na celu ich zaniechanie.

Zawarcie i odstąpienie od umowy ubezpieczeniowej – porada

Przepisy precyzują jak powinna wyglądać umowa ubezpieczenia, w szczególności kwestię konieczności wydania ubezpieczającemu dokumentu ubezpieczenia. Ubezpieczyciel jest zobowiązany potwierdzić zawarcie umowy dokumentem ubezpieczenia. Jeżeli umowa jest zawierana np. drogą elektroniczną, w razie wątpliwości umowę uważa się za zawartą z chwilą doręczenia ubezpieczającemu dokumentu ubezpieczenia.

Wyrządzono Ci szkodę? Sprawdź na jakich zasadach sprawca może być pociągnięty do odpowiedzialności

Prowadząc działalność gospodarczą należy liczyć się z faktem, że może nastąpić sytuacja, w której przedsiębiorcy zostanie wyrządzona szkoda. Przepisy prawa mówią w takich sytuacjach o odpowiedzialności odszkodowawczej, czyli działaniach zmierzających do naprawienia owej szkody.

Obowiązkowe ubezpieczenie oc podmiotów przyjmujących zamówienia na świadczenia zdrowotne

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej kojarzone jest zazwyczaj z umowami ubezpieczenia samochodu zawieranymi z zakładem ubezpieczeniowym lub umowami zawieranymi przez określone grupy zawodowe. Oprócz tego umowy obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej zawierane są także przez podmioty przyjmujące zamówienia na świadczenia zdrowotne.

Wypłata odszkodowania od ubezpieczyciela - porada

Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą mogą, a czasami są także zobowiązani do zawierania umów ubezpieczenia. W wyniku zawarcia takiej umowy, w razie zajścia określonego zdarzenia ubezpieczyciel zobowiązany jest spełnić świadczenie określone w umowie. Najczęściej jest to wyplata określonej sumy pieniężnej.

Jak się bronić, gdy kontrahent wykorzystał poufne informacje dotyczące przedsiębiorstwa?

W wyniku prowadzenia działalności gospodarczej powstaje tzw. tajemnica przedsiębiorstwa. Są to informacje poufne, co do których przedsiębiorca podjął czynności mające na celu ich ochronę przed dostaniem się w niepowołane ręce. Mogą one dotyczyć kwestii technicznych, handlowych lub organizacyjnych przedsiębiorstwa, ale także mogą to być inne informacje posiadające wartość gospodarczą.

Szkoda, odszkodowanie – czym są i jak ustalić ich wysokość

Przedsiębiorca działający w obrocie może zawierać z kontrahentami umowy na wykonanie określonych czynności lub towarów. Jeżeli więc kontrahent nie wykonuje umowy, przedsiębiorca ponosi stratę. Odszkodowanie za poniesione straty nazywane według przepisów kodeksu cywilnego szkodą stanowi rekompensatę pieniężną dla tego przedsiębiorcy. Warto jednak wiedzieć czym jest szkoda i jakie odszkodowanie się za nią należy.

Sprawdź, co może ubezpieczyć przedsiębiorca?

Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą może ubezpieczyć mienie, które wchodzi w skład jego przedsiębiorstwa, tj takie które służy prowadzeniu owej działalności. Ma to na celu uzyskanie odszkodowania w razie zaistnienia ewentualnej szkody.

Sprawdź co zrobić, gdy spadająca doniczka z okna wyrządzi komuś szkodę!

Istnieje wiele przypadków, w których osoba ponosi szkodę w wyniku wypadku, który polega na wypadnięciu, wylaniu lub wyrzuceniu czegoś z pomieszczenia. Poszkodowany zazwyczaj, albo w ogóle nie dochodzi odszkodowania, albo też chciałby, ale nie bardzo wie jakie kroki w tym celu przedsięwziąć.

Doznałeś uszczerbku we nadzwyczajnej sytuacji? Sprawdź jakie świadczenia przysługują w tej sytuacji

Funkcjonując w obrocie może zdarzyć się nadzwyczajna sytuacja, w związku z którą podmiot biorący w niej udział dozna uszczerbku, za który zostanie przyznane następnie odszkodowanie.Za takie szczególne zdarzenie można uznać wypadek spowodowany, który został wywołany przyczyną zewnętrzną, powodując uraz lub śmierć osoby, która brała w nim udział. Bardzo często tego typu wypadki mogą mieć miejsce w zakładach, czy przy wykonywaniu czynności zawodowych poza zakładem.

W jakiej wysokości należy się odszkodowanie za wywłaszczoną nieruchomość?

Zgodnie z art. 21 ust. 2 Konstytucji wywłaszczenie jest dopuszczalne jedynie dla realizacji celów publicznych i za słusznym odszkodowaniem. Polskie prawo przewiduje kilka przypadków, w których właściciel nieruchomości może zostać pozbawiony prawa własności, a szczegółowe regulacje w tym zakresie są zawarte m.in. w ustawie z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami, ustawie z dnia 10 kwietnia 2003 r. o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych, ustawie z dnia 28 marca 2003 roku o transporcie kolejowym, czy ustawie z dnia 24 kwietnia 2009 roku o inwestycjach w zakresie terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu. Choć każda z powyższych regulacji w pewien sposób różni się w zakresie procedury wywłaszczania nieruchomości, możliwe jest jednakże przedstawienie ogólnych założeń dotyczących zasad wypłacania odszkodowania z tytułu wywłaszczenia w polskim prawie.

W jakiej odległości od okna może być parking?

Odległość parkingów dla samochodów osobowych od okien budynków mieszkalnych, a więc domów i bloków jest ściśle określona w przepisach.

Nakaz zapłaty. Od razu do komornika?

Nakaz zapłaty jest jedynie tytułem egzekucyjnym. Egzekucję będzie można przeprowadzić na jego podstawie dopiero po nadaniu mu klauzuli wykonalności. W pewnych sytuacjach nakaz stanowi jednak tytuł do zabezpieczenia roszczenia.

Jakie są sposoby nabycia spadku?

Dziedziczący majątek nabywa prawa do spadku na podstawie postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia praw do spadku albo na podstawie aktu poświadczenia dziedziczenia, sporządzanego przez notariusza.

Jak uzyskać odszkodowanie za zalanie po powodzi? Poradnik

Biorąc pod uwagę anomalie pogodowe, właściciele terenów, które znalazły się pod wodą wiosną 2010 roku powinni zastanowić się nad wykupieniem ubezpieczenia AC. To pozwoli ograniczyć straty.

Różnice między rozwodem a separacją

Rozwód powoduje, że małżeństwo przestaje istnieć. Separacja nie powoduje rozwiązania małżeństwa, więc małżonkowie w separacji nie mogą zawrzeć związku małżeńskiego z inną osobą.

Jakie uprawnienia ma świadek w procesie cywilnym?

Osoba wezwana w charakterze świadka ma obowiązek stawić się na wezwanie sądu, nawet jeśli przysługuje jej prawo odmowy zeznań. Bycie świadkiem wiążę się z określonymi obowiązkami i uprawnieniami. Obowiązki świadka dotyczą stawienia się na wezwanie sądu, złożenie zeznań oraz złożenie przyrzeczenia.

Powództwo o ustalenie bezskuteczności uznania ojcostwa

Mężczyzna, który uznał dziecko, może wytoczyć powództwo o ustalenie bezskuteczności uznania w terminie sześciu miesięcy od dnia, w którym dowiedział się, że dziecko od niego nie pochodzi. Dodatkowo mężczyzna, który uznał ojcostwo jest chroniony, gdy ze względu na stan psychiczny nie był w stanie należycie zadbać o ochronę własnych interesów.

Co można ubezpieczyć wybierając się w podróż służbową?

Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z wykonywaniem różnego typu czynności. Jedną z takich czynności jest podróż służbowa, czyli sytuacja w której przedsiębiorca samodzielnie lub też pracownik wyjeżdża w inne miejsce niż miejsce prowadzenia działalności. Aby zniwelować ewentualne skutki różnych tragicznych zdarzeń, które mogą mieć miejsce w trakcie takiej podróży, przedsiębiorca może zawrzeć umowę ubezpieczenia. Nie jest to jednak ubezpieczenie obowiązkowe.

Zawierając umowę ubezpieczenia sprawdź jak kształtują się warunki ubezpieczeń

Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą musi liczyć się z możliwością wyrządzenia szkody. Może to być sytuacja, w której on sam wyrządza szkodę lub w której szkoda jest wyrządzana jemu. Aby uniknąć problemów związanych z takimi sytuacjami powszechnie zawierane są umowy ubezpieczenia.

Czym jest jednorazowe odszkodowanie za uszczerbek zaistniały przy prowadzeniu rolniczej działalności gospodarczej?

Rolnicy prowadzący rolniczą działalność gospodarczą są ubezpieczeni w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Przepisy regulujące to ubezpieczenie mówią między innymi o świadczeniach w przypadku choroby, macierzyństwa lub wypadku.

Jak kształtuje się odpowiedzialność cywilna rzeczoznawców majątkowych?

Prowadzenie działalności gospodarczej może się wiązać się z obowiązkiem zawarcia obowiązkowej umowy ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Tak jest między innymi w przypadku rzeczoznawców majątkowych.

Co to jest postępowanie pojednawcze i kiedy jest dopuszczalne?

Co zrobić, kiedy dłużnik nie chce zapłacić należnej nam sumy? Można złożyć pozew do sądu, domagając się od dłużnika spełnienia zobowiązania. Istnieje także możliwość załatwienia sprawy ugodowo, ale przy uczestnictwie sądu. W ten sposób wierzyciel i dłużnik mają wpływ na treść porozumienia, a sprawa jest załatwiana stosunkowo szybko. Służy temu postępowanie pojednawcze.

Co ze szkodą wyrządzoną przez lekarza?

Mówiąc o przedsiębiorcach mamy najczęściej na myśli właścicieli fabryk, czy firm. Konieczne jednak rozszerzenie zakresu tego pojęcia. Chodzi mianowicie o odpowiedzialność lekarzy za popełnione przez nich błędy przy wykonywaniu czynności. Uznanie tej grupy zawodowej za przedsiębiorców jest jak najbardziej trafne, z wielu powodów. Prowadzenie gabinetu lekarskiego jest wykonywaniem działalności gospodarczej.

Jak kształtuje się odpowiedzialność przy umowach przewozu i spedycji?

Przesyłanie rożnego rodzaju towarów w obrocie gospodarczym jest dziś na porządku dziennym. Dostarczanie w inne miejsce może odbywać się w ramach umowy spedycji lub przewozu. Aby jednak w związku z wykonywaniem tej umowy nadawca i odbiorca nie ponieśli strat wywołanych niewłaściwym działaniem firmy przewozowej przepisy prawa stanowią o odpowiedzialności przedsiębiorcy.

Co ze szkodą wyrządzoną przez prokurenta?

Przedsiębiorcy mogą występować w obrocie w różnych formach prawnych. Możliwe jest więc prowadzenie działalności gospodarczej zarówno przez przedsiębiorcę jednoosobowego, osobę prawną (np. spółkę kapitałową), jak też przez jednostkę nie posiadającą osobowości prawnej (np. spółkę partnerską). O ile jednak w przypadku przedsiębiorcy jednoosobowego, którym jest osoba fizyczna, kwestia odpowiedzialności za szkody jest jasna i klarowna, o tyle w przypadku innych form organizacyjno – prawnych nieco się komplikuje.

Chcę uznać ojcostwo. Gdzie mogę to zrobić?

Osoby, których oświadczenia są konieczne do uznania ojcostwa, mogą zgłosić się do kierownika urzędu stanu cywilnego lub do sądu opiekuńczego. Za granicą, uznanie ojcostwa może nastąpić przed polskim konsulem lub osobą wyznaczoną do wykonywania funkcji konsula, jeżeli uznanie dotyczy dziecka, którego rodzice albo jedno z nich są obywatelami polskimi.

Kto może wystąpić o sądowe ustalenie ojcostwa?

Sądowego ustalenia ojcostwa może się domagać matka dziecka, domniemany ojciec, jak i samo dziecko. Zarówno matka, jak i domniemany ojciec nie mogą wystąpić z takim żądaniem po śmierci dziecka, jak również po osiągnięciu przez nie pełnoletności.

O tym jak kształtuje się ochrona patentu?

Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą w zakresie wytwarzania rzeczy, przedmiotów, czy wynalazków, może ich konstrukcję, czy skład opatentować. Jeżeli dana rzecz zostanie opatentowana inny przedsiębiorca nie może korzystać z owej konstrukcji lub składu bez zezwolenia. Jeśli natomiast doszłoby do naruszenia, przedsiębiorca patentujący może domagać się ochrony. Oczywiście roszczeń z tytułu naruszenia patentu można dochodzić po uzyskaniu patentu.

Czym jest odpowiedzialność cywilna za produkt?

Przedsiębiorca może wprowadzać produkty do obrotu w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Każdy taki produkt, niezależnie od tego jaki ma charakter, czy jest to śrubka, czy koparka, powinien być sprawdzony. Może jednak mieć miejsce sytuacja, gdy mimo wszystko produkt taki wyrządzi szkodę. Aby uniknąć odpowiedzialności za szkodę, przedsiębiorca może zawrzeć umowę ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej za produkt.

REKLAMA