REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Odszkodowanie, Policja

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zdał egzamin na prawo jazdy za brata. Obydwaj mają problem

Zdał egzamin na prawo jazdy za brata. Teraz konsekwencje poniosą obydwaj. Grozić im może kara nawet do 3 lat pozbawienia wolności.

Pracownicy cywilni policji z wieloletnim stażem zarabiają mniej niż nowo przyjęci

Pracownicy cywilni skarżą się na niskie płace; wskazują że osoby przyjmowane do Policji mają wyższe wynagrodzenie niż te z wieloletnim stażem. Nie ma też szczegółowych regulacji ustawowych dotyczących ich statusu.

Badanie policjantów na obecność alkoholu czy narkotyków

W ostatnim czasie głośno się mówi o badaniu pracowników na obecność alkoholu w organizmie jak i środków psychotropowych. Przeprowadzanie takich badań jest od 2023 r. legalne! Okazuje się, że w ostatnim czasie uregulowano również badania policjantów na zawartość w organizmie alkoholu lub obecność podobnie działającego środka. Jak przeprowadza się badania? Jakie konsekwencje mogą ponieść policjanci?

Świadczenie pieniężne dla rodzin poległych mundurowych z poparciem Senatu

Świadczenie pieniężne dla rodzin mundurowych, którzy polegli na służbie to przedmiot ustawy, którą Senat jednogłośnie przyjął 8 marca. Miesięczne świadczenie przysługiwać będzie małżonkom, dzieciom i rodzicom poległych funkcjonariuszy i żołnierzy.

REKLAMA

Prewencyjna kontrola trzeźwości pracowników. Jak przeprowadzić?

Prewencyjna kontrola trzeźwości pracowników. 21 lutego 2023 r. weszła w życie nowelizacja Kodeksu pracy dopuszczająca przeprowadzanie kontroli trzeźwości pracownika przez pracodawcę. Kontrolę taką pracodawca może przeprowadzić przy użyciu metod niewymagających badania laboratoryjnego, jeśli jest to niezbędne do zapewnienia ochrony życia i zdrowia pracowników lub innych osób lub ochrony mienia.

Ponad 61 tysięcy „Niebieskich Kart” w 2022 r. Policja zwalcza przemoc domową

Ponad 61 tysięcy formularzy „Niebieska Karta” w ubiegłym roku wypełnili policjanci. Policja podaje dane dotyczące przemocy domowej. Ile osób zostało dotkniętych przemocą? Policja przypomina, że ofiary przemocy mogą uzyskać pomoc, a sprawca powinien ponieść odpowiedzialność.

Ponad 61 tysięcy „Niebieskich Kart” w 2022 r. Policja zwalcza przemoc domową

Ponad 61 tysięcy formularzy „Niebieska Karta” w ubiegłym roku wypełnili policjanci. Policja podaje dane dotyczące przemocy domowej. Ile osób zostało dotkniętych przemocą? Policja przypomina, że ofiary przemocy mogą uzyskać pomoc, a sprawca powinien ponieść odpowiedzialność.

Ponad 61 tysięcy „Niebieskich Kart” w 2022 r. Policja zwalcza przemoc domową

Ponad 61 tysięcy formularzy „Niebieska Karta” w ubiegłym roku wypełnili policjanci. Policja podaje dane dotyczące przemocy domowej. Ile osób zostało dotkniętych przemocą? Policja przypomina, że ofiary przemocy mogą uzyskać pomoc, a sprawca powinien ponieść odpowiedzialność.

REKLAMA

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Poległych Policjantach 7 marca

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Poległych Policjantach obchodzony jest 7 marca. Tego dnia urzędnicy INTERPOL na całym świecie minutą ciszy oddają hołd tym, którzy działając w ochronie życia i zdrowia obywateli, zginęli w czasie służby. Obchody w Polsce obejmują m.in. złożenie kwiatów pod obeliskiem „Poległym Policjantom – Rzeczpospolita Polska” .

Legitymowanie obywateli tylko gdy jest podstawa. Policja nie zgadza się z RPO

Legitymowanie obywateli przez Policję jest możliwe tylko wtedy, gdy istnieje ustawowa przyczyna uzasadniająca takie wkroczenie w autonomię informacyjną jednostki – taki pogląd wyraził rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek w wystąpieniu skierowanym w styczniu do Komendy Głównej Policji. Policja nie zgadza się z tezą, że każde legitymowanie uczestników legalnie odbywającego się zgromadzenia, którzy nie popełnili przestępstwa lub wykroczenia, stanowi naruszenie konstytucyjnej wolności zgromadzeń i autonomii informacyjnej jednostki – wynika z odpowiedzi KGP na pismo rzecznika.

Przeciwdziałanie przemocy w rodzinie. Jakie zmiany w 2023 r.

Przeciwdziałanie przemocy w rodzinie czeka w 2023 r. poważna zmiana. Osoby dotknięte przemocą otrzymają nowe narzędzia obrony. Policja i – w niektórych przypadkach – Żandarmeria Wojskowa uzyskają nowe uprawnienia. Na czym polegają zmiany przepisów antyprzemocowych? Kiedy nowe regulacje wejdą w życie?

Dodatek antyemerytalny dla wojska i służb już od 1 marca

Dodatek antyemerytalny dla żołnierzy zawodowych i funkcjonariuszy służb przysługujący po 15 latach służby będzie wypłacany już od 1 marca. Tego dnia weszła w życie ustawa wprowadzająca to świadczenie. Dodatek motywacyjny po 25 latach służby otrzymają również funkcjonariusze służb specjalnych, Krajowej Administracji Skarbowej i Straży Marszałkowskiej.

Granice policyjnej prowokacji

Prowokacja policyjna ma służyć wykrywaniu przestępstw, a nie ich wywoływaniu i wikłaniu w nie ludzi tak, by dali się sprowokować do ich popełnienia. John DeLorean, amerykański inżynier i wynalazca, założyciel koncernu samochodowego, który zasłynął w filmie „Powrót do przyszłości”, padł ofiarą prowokacji podobnej do tych, do których dochodziło w Polsce z udziałem „agenta Tomka”. DeLorean po 3 latach procesu został uniewinniony, ale jego firma DMC zdążyła w tym czasie ogłosić upadłość i zaprzestać działalności.

Zakaz konkurencji – częste wątpliwości

Czym jest zakaz konkurencji? Jak określić zakaz konkurencji w umowie? Czym jest tajemnica przedsiębiorstwa i co grozi za jej naruszenie? Czy po ustaniu stosunku pracy może obowiązywać umowa o zakazie konkurencji i czy pracownikowi przysługuje odszkodowanie?

Jak ubiegać się o odszkodowanie za błąd medyczny?

Odszkodowanie za błąd medyczny. Chory trafiający do lekarza bądź szpitala, liczy na trafnie postawioną diagnozę, fachową opiekę i szybki w miarę możliwości powrót do pełni zdrowia. Niestety zdarza, że pacjent wskutek pewnych zdarzeń staje się ofiarą błędu medycznego. Przysługuje mu w takich przypadkach odszkodowanie. Jak można ubiegać się o odszkodowanie za błąd medyczny i kiedy sprawa ulega przedawnieniu?

Odszkodowanie dla pracownika zwolnionego za narkotyki i korzystanie z usług prostytutek w czasie pracy. Wyrok sądu w Holandii

Sąd w Arnhem, na wschodzie Holandii, uznał w środę 22 lutego 2023 r., iż pracownik zwolniony za kupowanie i zażywanie narkotyków w czasie pracy, a także korzystanie z usług prostytutek i dzwonienie na seks-linie ze służbowego telefonu, ma otrzymać od pracodawcy odszkodowanie w wysokości 13 tys. euro - podał dziennik „De Telegraaf”.

Dodatek antyemerytalny dla wojska i służb od 1 marca

Dodatek antyemerytalny dla żołnierzy zawodowych i funkcjonariuszy służb przysługujący po 15 latach służby zacznie funkcjonować już od początku marca 2023. Wtedy wejdzie w życie ustawa wprowadzająca to świadczenie, którą prezydent Andrzej Duda podpisał 21 lutego. Dodatek motywacyjny po 25 latach służby otrzymają również funkcjonariusze służb specjalnych, Krajowej Administracji Skarbowej i Straży Marszałkowskiej.

Niechronieni uczestnicy ruchu pod opieką Policji

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego to kryptonim akcji, w trakcie której policja będzie zwracać uwagę na bezpieczeństwo pieszych i kierujących rowerami. Policjanci ruchu drogowego przeprowadzają ją w piątek 17 lutego.

Najlepszy komisariat w powiecie poznańskim wybrany. Policjanci z Buku dostaną 30 tysięcy

Najlepszy komisariat w powiecie poznańskim został wyłoniony w konkursie. Jest nim komisariat w Buku. Dwa kolejne miejsca zajęły jednostki policji w Pobiedziskach i Murowanej Goślinie.  

Miesięcznica smoleńska a prawo do kontrmanifestacji - RPO pisze do policji

Miesięcznica smoleńska a prawo do kontrmanifestacji. Konstytucyjna wolność zgromadzeń publicznych obejmuje prawo organizowania kontrmanifestacji i publicznego prezentowania poglądów przeciwnych innemu zgromadzeniu w tym samym miejscu i czasie, a pokojowe manifestowanie poglądów uczestników kontrmanifestacji nie powinno być podstawą interwencji Policji. Potwierdza to orzecznictwo sądów.

Stop agresji drogowej. Ponad 28 tys. zgłoszeń w roku 2022

Stop agresji drogowej to policyjne skrzynki mailowe, na które kierowcy mogą zgłaszać wykroczenia. W roku 2022 zgłoszeń takich było ponad 28 tys.

Recydywa wykroczeniowa stwarza problemy

Recydywa wykroczeniowa polega na tym, że kiedy kierowca powtórnie popełni określone wykroczenie drogowe, zostanie ukarany mandatem o podwójnej wysokości. Jest to możliwe tylko w przypadku wykroczeń popełnionych po 17 września 2022 r., czyli po wejściu w życie nowych przepisów. Mimo to zdarzało się, że podwójnie karani byli kierowcy, którzy pierwsze wykroczenie popełnili przed tą datą. Ile było przypadków niewłaściwego stosowania przepisów?

Nowe świadczenia pieniężne dla rodzin po śmierci mundurowych

Do jakich świadczeń ma prawo rodzina po śmierci zmarłych funkcjonariuszy czy żołnierzy? Sejm pracuje nad nową ustawą, która rozszerza zakres uprawnień rodzin po zmarłych funkcjonariuszy lub żołnierzy zawodowych, których śmierć nastąpiła w związku ze służbą albo podjęciem poza służbą czynności ratowania życia lub zdrowia ludzkiego albo mienia.

Dodatek antyemerytalny dla mundurowych przyjęty przez Sejm

Dodatek antyemerytalny dla żołnierzy i funkcjonariuszy po 15 latach służby wprowadza ustawa uchwalona przez Sejm w czwartek 26 stycznia. Ustawa przewiduje też, że obowiązujący już w kilku służbach dodatek motywacyjny po 25 latach obejmie również służby specjalne, KAS i Straż Marszałkowską.

Karambol a odszkodowanie. Analiza prawna

Karambol a odszkodowanie. Kolizja wielu aut utrudnia wskazanie sprawcy. Co z odszkodowaniem w takim przypadku? Sprawdźmy to.

Świadczenie dla rodzin poległych na służbie

Świadczenie dla rodzin żołnierzy zawodowych lub funkcjonariuszy poległych na służbie przewiduje rządowy projekt ustawy. Sejm skierował projekt do dalszych prac w komisji spraw wewnętrznych oraz obrony narodowej.

Dodatek antyemerytalny po 15 latach służby coraz bliżej

Projekt ustawy, która wprowadzi nowy dodatek „antyemerytalny” po 15 latach służby dla żołnierzy i funkcjonariuszy służb mundurowych został przyjęty przez sejmowe komisje. Posłowie przyjęli też poprawki, dzięki którym obowiązujący już w kilku służbach dodatek motywacyjny po 25 latach obejmie też Krajową Administrację Skarbową i Straż Marszałkowską.

Dodatek antyemerytalny po 15 latach służby coraz bliżej

Projekt ustawy, która wprowadzi nowy dodatek „antyemerytalny” po 15 latach służby dla żołnierzy i funkcjonariuszy służb mundurowych został przyjęty przez sejmowe komisje. Posłowie przyjęli też poprawki, dzięki którym obowiązujący już w kilku służbach dodatek motywacyjny po 25 latach obejmie też Krajową Administrację Skarbową i Straż Marszałkowską.

Kategoria E uniemożliwia wstąpienie do Policji

Kategoria E otrzymana podczas kwalifikacji wojskowej uniemożliwia wstąpienie do Policji i innych służb mundurowych. Osoby, które otrzymały taką kategorię nie mogą ubiegać się o jej zweryfikowanie. Dyskryminuje to kandydatów w dostępie do służby publicznej w Policji, Straży Granicznej, Służbie Ochrony Państwa, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służbie Kontrwywiadu Wojskowego, Służbie Wywiadu Wojskowego – ze względu na stosunek do służby wojskowej.

Policyjne patrole narciarskie na stokach. Narciarski Dekalog FIS

Na stokach narciarskich w okresie ferii są obecne policyjne patrole narciarskie. W pierwszym tygodniu zimowej przerwy policjanci kilka razy interweniowali wobec narciarzy nieprzestrzegających tzw. Dekalogu Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS). Skończyło się na upomnieniach – poinformował PAP rzecznik zakopiańskiej policji asp. sztab. Roman Wieczorek.

Policja może legitymować obywatela tylko gdy jest podstawa

Policja może legitymować obywatela tylko wtedy, gdy istnieje ustawowa przyczyna uzasadniająca takie wkroczenie w autonomię informacyjną jednostki. Obywatel może odmówić podania swych danych bez konsekwencji prawnych, gdy funkcjonariusz nie ma do tego podstawy prawnej – wynika z orzecznictwa Sądu Najwyższego. Mimo to obywatele skarżą się, że gdy nie stosują się do policyjnych poleceń określonego zachowania się, dostają mandaty i wnioski do sądów o ukaranie za „uniemożliwianie lub utrudnianie” czynności funkcjonariuszy. Powodem ukarania za „niezastosowanie się do polecenia” bywa nawet sama odmowa poddania się legitymowaniu. 

CBZC: oszuści e_mailowo podszywają się pod kierownictwo Policji

Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości informuje o nowym sposobie oszustwa wykorzystywanym przez cyberprzestępców. Rozsyłają oni e_maile podszywając się pod Komendanta Głównego Policji oraz wykorzystując wizerunek Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, a także innych jednostek Policji.

Motocykle BMW dla policji. 478 szt. R 1250 RT wejdzie do służby

Motocykle BMW dla policji? Dokładnie. I to blisko pół tysiąca sztuk! To największy projekt zakupu motocykli w historii polskiej policji.

Odznaka policyjna - od 2023 nowy wzór legitymacji policyjnej

Od 1 stycznia 2023 roku obowiązuje nowa odznaka policyjna. Co uległo zmianie i jak wygląda nowa legitymacja policyjna?

Policja legitymuje. Normy do wyrobienia, pół godziny oczekiwania

RPO informuje, że policyjni stażyści muszą wylegitymować minimum trzy osoby dziennie pod sankcją pisemnego tłumaczenia się przełożonym. Jednak prawo nie daje funkcjonariuszom podstaw do legitymowania przypadkowych osób.

Kontrole autobusów w ferie 2023. Co warto wiedzieć?

Kontrole autobusów w ferie 2023. Policja jest już gotowa na zimowe wyjazdy młodzieży. Jak sprawdzić autobus przed wyjazdem pociechy?

Prawa jazdy będą nadal zatrzymywane przez Policję pomimo wyroku TK

Prawa jazdy będą nadal zatrzymywane przez Policję w przypadku przypadku przekroczenia prędkości o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym lub przewożenia niedozwolonej liczby osób, chociaż Trybunał Konstytucyjny uznał przepisy w tym zakresie za niekonstytucyjne. Policja nadal jest zobligowana do zatrzymania prawa jazdy i poinformowania o tym starosty  – poinformowała Komenda Główna Policji odnosząc się do wyroku TK w tej sprawie.

Jak zadbać o bezpieczeństwo podczas ferii zimowych w 2023 r.?

Policja przypomina, iż okres ferii niesie ze sobą wiele zagrożeń. Jakie są najważniejsze zasady bezpieczeństwa dzieci i młodzieży? O czym powinniśmy pamiętać, gdy wyjeżdżamy na narty? Co z mieszkaniem?

Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości powołano rok temu

Mija dokładnie rok od powołania Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości. "W tym czasie policjanci CBZC przeprowadzili niemal 100 realizacji, w wyniku których zarzuty usłyszało ponad 230 osób" - poinformował podkomisarz Marcin Zagórski z Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości.

Odszkodowanie za niesłuszne tymczasowe aresztowanie lub zatrzymanie

Odszkodowanie w przypadku niesłusznego tymczasowego aresztowania lub zatrzymania ma na celu naprawienie szkody osobie pozbawionej wolności. Regulacje w tym zakresie pochodzą również z przepisów prawa międzynarodowego.

Wymagania w 2023 r. w zakresie wykształcenia, kwalifikacji zawodowych i stażu służby w policji

Wymagania w 2023 r. w zakresie wykształcenia, kwalifikacji zawodowych i stażu służby, jakim odpowiadają policjanci na stanowiskach komendantów Policji i innych stanowiskach służbowych. Dziennik Ustaw - rok 2022 poz. 2761

Fajerwerki - podstawowe zasady bezpieczeństwa

Policja przypomina o używaniu petard zgodnie z instrukcją obsługi. O jakich zasadach bezpieczeństwa należy pamiętać?

Programy szkolenia zawodowego oficerskiego, aspiranckiego i podoficerskiego na 2023 r. [Komendant Główny Policji]

Programy szkolenia zawodowego oficerskiego, aspiranckiego i podoficerskiego na 2023 r. [Komendant Główny Policji]

Wypłata wsparcia dla rodzin rolniczych z tytułu suszy

Od 13 grudnia trwa wypłata pomocy rodzinom rolniczym, w których gospodarstwach powstały w 2022 roku straty spowodowane niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi, w tym suszy. Do 19 grudnia na konta bankowe blisko 113 tys. rolników ARiMR przekazała ponad 307 mln zł z tego tytułu. Agencja dokłada starań, aby jak najsprawniej ocenić złożone wnioski, wydać decyzje i wypłacić pieniądze.

Policja radzi na co uważać podczas przedświątecznych zakupów

Jak nie dać się oszukać podczas przedświątecznych zakupów? Policja apeluje o czujność i rozsądek.

Metoda na stłuczkę. Dla niego była sposobem na życie. Była...

Metoda na stłuczkę? Jest stara jak świat, ale chyba nadal skuteczna. Katowicka policja zatrzymała mężczyznę, który w ten sposób wyłudził 140 tys. zł.

UFG: w poniedziałki i czwartki najczęściej dochodzi do szkód komunikacyjnych

Z danych Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego wynika, iż najwięcej szkód odnotowano w maju, zaś dniem tygodnia, w którym najczęściej dochodziło do szkód, okazał się poniedziałek.

Fundusz Kompensacyjny - działanie, zmiany w 2023 r.

Rzecznik Praw Pacjenta przyznał dotąd 3,6 mln zł świadczeń pieniężnych z Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych. Co zmieni się w 2023 r.?

Kontrowersje wokół prowokacji policyjnych

Prowokacje policyjne. Kwestia policyjnego podżegania od dawna jest przedmiotem żywych kontrowersji. Głównym dylematem jest śledztwo policyjne, które zgodnie z prawem wymaga użycia tajnych agentów, informatorów lub innych tajnych praktyk i zasadniczo nie jest prowadzone w sposób pasywny. Rodzaj wpływu wywieranego w ten sposób na jednostkę kumuluje się w popełnieniu przestępstwa, które w przeciwnym razie mogłoby nie dojść do skutku.

Świadczenie motywacyjne za długoletnią służbę funkcjonariusza w 2023 r.

Od 2023 r. wszyscy funkcjonariusze z 15-letnim stażem służby będą otrzymywali specjalne świadczenie motywacyjne. Przywrócony zostanie też dodatek graniczny, a ddodatkowe 30 mln zł zasili fundusz nagród.

REKLAMA