REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Odszkodowanie, Koszty

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Warunki stosowania 50% kosztów autorskich

50% koszty uzyskania przychodu. Naczelny Sąd Administracyjny wydał kolejne orzeczenie dotyczące niedostatecznego dokumentowania 50% autorskich kosztów przez pracodawcę i pracownika. Jakie są warunki zastosowania do przychodów ze stosunku pracy (lub ich części) 50% kosztów uzyskania przychodów?

Polski Ład. Menedżer zapłaci 70-proc. PIT

Polski Ład ma zlikwidować legislacyjną dziurę, wykorzystywaną dziś do obchodzenia wysokiego podatku od odpraw i odszkodowań w spółkach z większością głosów Skarbu Państwa lub samorządu. Czego dotyczy 70-procentowy podatek sankcyjny?

Odstępne, odszkodowanie i rekompensata a VAT

VAT - rekompensata, odstępne i odszkodowanie. Jak organy podatkowe podchodzą do opodatkowania VAT takich instytucji jak rekompensata, odstępne i odszkodowanie?

Podatek dochodowy: co można wliczyć w firmowe koszty?

Wrzucić w koszty, czy nie wrzucić? Oto jest pytanie, które zadaje sobie każdy, kto prowadzi działalność gospodarczą. Odpowiedź ma niebagatelne znaczenie, bo decyduje o wysokości podatku dochodowego. Poza tym nieprawidłowe zakwalifikowanie wydatku może narazić przedsiębiorcę na kłopoty z urzędem skarbowym.

REKLAMA

Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

Likwidacja szkody z polis upadłych zakładów ubezpieczeń

Likwidacja szkody z polis upadłych zakładów ubezpieczeń: Kto wypłaca pieniądze? Na czym polega? O czym pamiętać? O tym wszystkim opowiemy dziś.

Brak OC: regres oznacza dla kierowcy... problemy!

Brak OC: regres sprawi, że sprawca może zapłacić za szkodę... z własnej kieszeni. Kiedy i na jakiej zasadzie działa regres?

Odszkodowanie za wywłaszczenie - planowane zmiany

Ministerstwo Infrastruktury chce zmian w odszkodowaniach za wywłaszczenie pod inwestycje publiczne.

REKLAMA

Odszkodowania po wichurach w poradnikach Rzecznika Finansowego

Nowe poradniki Rzecznika Finansowego zawierają odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące odszkodowania po wichurach.

Podwyższone koszty w czasie pracy zdalnej

W związku z obowiązującymi obostrzeniami związanymi z epidemią COVID-19 część pracowników urzędu gminy świadczy pracę zdalnie. Niektórzy z nich mieszkają poza miejscowością, w której znajduje się urząd i stosowane są wobec nich podwyższone koszty uzyskania przychodów. Czy można je stosować także w okresie pracy zdalnej, gdy pracownicy nie dojeżdżają do pracy?

Kto ponosi odpowiedzialność za wypadek na basenie?

Czy i od kogo można żądać odszkodowania za wypadek na basenie? Kwestię odpowiedzialności należy wywodzić z Kodeksu cywilnego.

Upadłość konsumencka - koszty

Upadłość konsumencka wiąże się z kilkoma kosztami, które dłużnik zobowiązany jest pokryć. Jak przygotować się do złożenia wniosku?

Dodatki do OC. Które warto wybrać?

Dodatki do OC to nie zawsze sposób na powiększenie kwoty składki. Czasami to metoda na wybór ciekawej polisy, która może realnie pomóc kierowcy.

Telefon na pasach. Odszkodowanie będzie mniejsze?

Telefon na pasach a odszkodowanie. Czyli dziś opowiemy o tym, co nowe przepisy obowiązujące od 1 czerwca 2021 roku mogą oznaczać dla pieszych.

Telefoniczna ugoda z ubezpieczycielem. Co warto wiedzieć?

Telefoniczna ugoda z ubezpieczycielem to coraz częściej stosowana forma rozliczenia szkody. Co warto wiedzieć o niej i co tak właściwie oznacza?

Odwołanie z urlopu - wszystko, co musisz wiedzieć

Odwołanie z urlopu - wszystko, co musisz wiedzieć o odwołaniu pracownika z urlopu wypoczynkowego. Czy pracownik musi podać pracodawcy numer telefonu i adres? Czy musi odebrać telefon od pracodawcy w czasie urlopu? Jakie koszty pracodawca ma obowiązek zwrócić? Czy można odwołać pracownika z urlopu, aby wręczyć mu wypowiedzenie?

Odszkodowanie (rekompensata) za NOP

Odszkodowanie za NOP. Projekt ustawy powołującej Fundusz Kompensacyjny, według mojej wiedzy, ma zostać wniesiony na najbliższym lub kolejnym posiedzeniu Sejmu – powiedział 26 maja 2021 r. szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk. Nowe przepisy przewidywałyby świadczenia kompensacyjne dla osób, u których wystąpią niepożądane odczyny poszczepienne - nie tylko po szczepionkach przeciw COVID-19 ale po wszystkich szczepieniach ochronnych.

Odszkodowanie po wypadku w pracy lub choroby: ZUS czy NNW?

Odszkodowanie po wypadku w pracy? Jeszcze kilka lat temu można było liczyć tylko na ZUS. Czy NNW stanowi alternatywę?

Czy kara umowna wypłacona przez dłużnika solidarnego jest kosztem?

Kara umowna wypłacona przez dłużnika solidarnego stanowi jego koszt uzyskania przychodu. Przedsiębiorca wygrał w NSA spór z fiskusem w tej sprawie.

Fundusz kompensacyjny - co z projektem ustawy?

Co z ustawą, która wprowadza fundusz kompensacyjny? Kiedy projekt trafi do Sejmu? Kto będzie mógł uzyskać rekompensatę?

Usługi informatyczne a limit w CIT

Usługi IT a limit 15e CIT. Usługi limitowane podlegające pod regulacje art. 15e ustawy o CIT obejmują także część świadczonych usług IT. Jak podchodzą do tego organy podatkowe w interpretacjach?

Jaka cena za wodę i ścieki w Warszawie?

Cena za wodę i ścieki w Warszawie. Złożymy odwołanie do prezesa Wód Polskich od decyzji Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie o odmowie zatwierdzenia taryf za wodę i ścieki - poinformowało w środę 21 kwietnia 2021 r. stołeczne MPWiK. Spółka podkreśla, że utrzymując stawki na tym samym poziomie, realnie je obniżyła.

Szczepienia pracowników od 10 maja 2021 r. - pytania i odpowiedzi

Szczepienia pracowników na COVID-19 startują 10 maja 2021 r. Czy można wybrać szczepionkę? Ile osób musi zgłosić się na szczepienie? Czy można zgłosić członków rodziny?

Wynagrodzenie kierowcy od 2 lutego 2022 r. - zmiany

Wynagrodzenie kierowcy od 2 lutego 2022 r. czekają zmiany. Spowodują wzrost kosztów firm transportowych o nawet 100%. Co z dietami i ryczałtem?

Czy możliwe jest odszkodowanie za zakażenie COVID-19 w pracy?

Uzyskanie odszkodowania za zakażenie COVID-19 w pracy może okazać się bardzo trudne. W jakim zakresie odpowiedzialność ponosi pracodawca?

Szkoda komunikacyjna badana przez detektywa - na co uważać?

Szkoda komunikacyjna badana przez detektywa to nowy trend, który dotyczy nawet pozornie małych szkód. Czy jest to zgodne z prawem? Jak uzyskać odszkodowanie?

Koszt zwolnienia pracownika w Polsce i na świecie

Koszt zwolnienia pracownika w Polsce i na świecie - porównanie. Jak można rozwiązać umowę o pracę? Jakie prawa ma pracownik po zwolnieniu? Na jakich zasadach odbywa się zwolnienie grupowe? Co z odszkodowaniem i wynagrodzeniem za okres wypowiedzenia?

Praca zdalna w Kodeksie pracy - projekt

Praca zdalna będzie uregulowana w Kodeksie pracy. Jaką definicję pracy zdalnej zakłada projekt? Co należy zawrzeć w porozumieniu lub regulaminie pracy? Jakie koszty pracy zdalnej leżą po stronie pracodawcy? Czy pracodawca może kontrolować pracę zdalną? Kto odpowiada za bhp?

Odszkodowanie za spam

Odszkodowanie za spam. Unijne regulacje, które przewidują odszkodowania za złamanie zasad dot. ochrony danych osobowym, a więc również za spamowanie skrzynek mailowych, od dawna obowiązują. Wystarczy z nich korzystać - mówi w rozmowie z PAP Stephane De Schutter, brukselski adwokat specjalizujący się w ochronie danych.

Kontrola prywatnej korespondencji i komunikatora pracownika

Kontrola prywatnej korespondencji pracownika - czy pracodawca ma do tego prawo, gdy wiadomość jest prywatna? Co z tajemnicą korespondencji i ochroną dóbr osobistych pracownika? Czy pracownik ma prawo do odszkodowania?

Kary umowne i rekompensaty - opodatkowanie VAT

Kary umowne i rekompensaty a VAT. Kwalifikacja kar umownych i rekompensat budzi problemy interpretacyjne. Opłaty te, stosowane z reguły w przypadku niewłaściwego wykonania zobowiązań, mają bowiem bardzo różny charakter. Dla ustalenia, czy dana czynność podlega opodatkowaniu, konieczne jest rozstrzygnięcie kwestii ekwiwalentności realizowanego świadczenia. Zawsze trzeba ustalić, czy płacący karę otrzymał coś w zamian. Nie wystarczy nazwanie płatności karą, aby nie trzeba było naliczać VAT. Stwierdzenie, czy zapłata kary umownej lub rekompensaty podlega opodatkowaniu VAT, wymaga przede wszystkim zbadania, czy ta konkretna zapłata może być uznana za płatność za dostawę towarów bądź świadczenie usług w rozumieniu ustawowym.

Koszty trzynastki w księgach jednostki budżetowej

Trzynastka - jakie koszty w księgach rachunkowych jednostki budżetowej? Czy można je ująć w sposób uproszczony?

Czy odszkodowanie za bezumowne korzystanie z nieruchomości podlega PIT?

Odszkodowanie za bezumowne korzystanie z nieruchomości jest z PIT. Wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z nieruchomości nie jest wypłacane w celu naprawienia szkody wyrządzonej właścicielowi, a jest raczej zapłatą za korzystanie z należącej do niego rzeczy bez stosownej umowy. Podlega więc opodatkowaniu PIT jako przychód z tzw. innych źródeł. Tak uznał dyrektor KIS.

Ile kosztuje sprowadzenie samochodu? Mamy raport!

Ile kosztuje sprowadzenie samochodu? To jedno z częściej pojawiających się pytań wśród kierowców kupujących auto używane. Odpowiedzmy na nie.

Koszt rejestracji samochodu z zagranicy. Ile i co kosztuje?

Koszt rejestracji samochodu z zagranicy? Czyli na jaki wydatek musi się przygotować kierowca wybierający auto pochodzące z importu?

Gdzie zgłosić zły stan drogi?

Gdzie zgłosić zły stan drogi? Odpowiedź jest prosta: do zarządcy! Tylko jak go znaleźć? Dziś o tym opowiemy.

Odszkodowanie za dziurę w drodze. Jak się o nie starać?

Odszkodowanie za dziurę w drodze pokryje koszty naprawy pojazdu. Jakie dokumenty przygotować i jak powinien wyglądać wniosek?

OC sprawcy: co musisz wiedzieć, aby dostać odszkodowanie?

OC sprawcy jest kluczowe dla poszkodowanego. To na jego podstawie kierowca będzie starał się o odszkodowanie.

Czy komornik może zająć odszkodowanie?

Czy komornik może zająć odszkodowanie? Sprawdzamy jak wyglądają przepisy w przypadku zajęć ubezpieczeń na życie i odszkodowań z OC.

Szkoda parkingowa - na czym polega problem?

Rzecznik Finansowy opublikował niedawno raport na temat tzw. szkód parkingowych. Przed jakimi zachowaniami ubezpieczycieli ostrzega Rzecznik?

Jak stosować 50% koszty uzyskania przychodów z tytułu praw autorskich?

50% koszty uzyskania przychodów z tytułu korzystania z praw autorskich. Co jest przedmiotem praw autorskich? Kiedy można zastosować 50% koszty uzyskania przychodów?

Zgłoszenie kolizji na policję po czasie. Czy jest możliwe?

Zgłoszenie kolizji na policję po czasie, czyli sprawdzimy ile czasu ma kierowca na zgłoszenie funkcjonariuszom faktu wystąpienia zdarzenia drogowego.

W jakim czasie trzeba zgłosić szkodę do ubezpieczyciela?

W jakim czasie trzeba zgłosić szkodę do ubezpieczyciela? To dość ważne pytanie, bo przegapienie terminu może oznaczać brak wypłaty odszkodowania.

Zgłoszenie szkody OC. Jak powinno wyglądać?

Zgłoszenie szkody OC. O czym powinien pamiętać poszkodowany, aby jak najszybciej załatwić sprawę?

Zima 2021 – wyższy rachunek za ogrzewanie

Koszty ogrzewania 2021. Rosnące ceny źródeł ciepła to niejedyny problem, który uderza nas po kieszeni. Atak zimy spowodował bowiem, że samego ciepła też potrzebowaliśmy znacznie więcej niż przed rokiem. W efekcie rachunek za ogrzewanie może być nawet o 10-30% wyższy.

Odszkodowanie za niesłuszne oskarżenie z poparciem Senatu

Odszkodowanie za niesłuszne oskarżenie lub zarzuty zakłada projekt nowelizacji przepisów o postępowaniu karnym. Zmiany zyskały poparcie Senatu. W jakich sytuacjach obecnie można uzyskać odszkodowanie?

Opony letnie w zimie: ubezpieczenie nadal obowiązuje?

Opony letnie w zimie stanowią ewidentne zaniedbanie kierowcy. Tylko czy to może się stać podstawą dla ubezpieczyciela do odrzucenia roszczenia?

Kolizja pod wpływem alkoholu a ubezpieczenie. Co to oznacza?

Kolizja pod wpływem alkoholu a ubezpieczenie: czyli co to oznacza dla sprawcy zdarzenia i poszkodowanego? O tym właśnie opowiemy dziś.

Firmy w czasie COVID-19 wolą ograniczać koszty niż obniżać wynagrodzenia

Firmy w czasie COVID-19 wolały ograniczać koszty pozapłacowe i inwestycje niż obniżać wynagrodzenia – wynika z „Badania Polskiej Przedsiębiorczości” zleconego przez inFakt agencji ARC Rynek i Opinia. Wśród małych firm co piąta zdecydowała się podnieść płace.

Auto z zagranicy: ile kosztuje rejestracja?

Auto z zagranicy czasami jest tańsze, a czasami znajduje się w lepszym stanie niż polscy odpowiednicy. Ile kosztuje jego rejestracja?

REKLAMA