REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Odsetki

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Nowe zasady obliczania odsetek w transakcjach handlowych

Znowelizowana ustawa o terminach zapłaty w transakcjach handlowych, Kodeksu cywilnego oraz niektórych innych ustaw ma na celu przeciwdziałanie opóźnieniom w płatnościach w transakcjach handlowych oraz wprowadzenie ujednoliconego mechanizmu naliczania odsetek w obrocie cywilnoprawnym. Zdaniem eksperta proponowane zmiany polepszą sytuację przedsiębiorców w kwestii płynności finansowej.

Nowe regulacje dotyczące odsetek poprawią sytuację firm

Polepszenie sytuacji firm między innymi w zakresie płynności finansowej - to oczekiwany efekt projektu zmian w ustawie o terminach zapłaty w transakcjach handlowych, mówi Jacek Cieplak, adwokat i dyrektor Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Propozycja zakłada wprowadzenie mechanizmu obliczania odsetek za opóźnienie w obrocie profesjonalnym, nowy mechanizm naliczania odsetek ustawowych z Kodeksu cywilnego oraz zróżnicowanie wysokości tych odsetek.

Jednolity mechanizmu naliczania odsetek w obrocie cywilnoprawnym

Wprowadzenie ujednoliconego mechanizmu naliczania odsetek w obrocie cywilnoprawnym - to jeden z głównych celów projektu zmian w ustawie o terminach zapłaty w transakcjach handlowych, Kodeksie cywilnym oraz niektórych innych ustaw. Przy czym odsetki za opóźnienie w zapłacie w obrocie profesjonalnym byłyby wyższe niż w obrocie konsumenckim, co ma przeciwdziałać opóźnieniom w płatnościach w transakcjach handlowych.

Nowe zasady ustalania odsetek w transakcjach handlowych

Zmiana metodologii ustalania odsetek za zwłokę w transakcjach handlowych - takie rozwiązanie zakłada projekt zmian w ustawie o terminach zapłaty w transakcjach handlowych, Kodeksie cywilnym oraz niektórych innych ustaw, którym zajmie się Sejm. Ekspert Lewiatana Bartosz Wyżykowski zwraca uwagę, że kwestię tę w inny sposób reguluje ustawa antylichwiarska.

REKLAMA

Nowe zasady naliczania odsetek ustawowych od 2016 roku

Przeciwdziałanie opóźnieniom w płatnościach w transakcjach handlowych oraz wprowadzenie ujednoliconego mechanizmu naliczania odsetek w obrocie cywilnoprawnym, to główne cele projektu, który 21 lipca 2015 r. przyjął rząd. Zmiany mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2016 r.

Odpowiedzialność członków zarządu z art. 299 ksh a odsetki

Członkowie zarządu ponoszą na podstawie przepisu art. 299 ksh odpowiedzialność odszkodowawczą. Zgodnie z nim, jeżeli egzekucja przeciwko spółce okaże się bezskuteczna, członkowie zarządu odpowiadają solidarnie za jej zobowiązania. Co w przypadku odpowiedzialności za odsetki za opóźnienie w spełnieniu świadczenia pieniężnego? Sąd Najwyższy jednoznacznie wskazał, że uprawnienie do naliczania i żądania odsetek powstaje dopiero po upływie terminu wskazanego w wezwaniu do zapłaty skierowanym do członka zarządu.

Jedna zasada naliczania odsetek w transakcjach handlowych

Celem projektu ustawy o terminach zapłaty w transakcjach handlowych i Kodeksu cywilnego jest wprowadzenie jednej zasady naliczania odsetek w obrocie cywilnoprawnym, zarówno w transakcjach między przedsiębiorcami oraz tych z udziałem konsumentów.

Dochodzenie roszczeń o wynagrodzenie w razie niewypłacalności pracodawcy

Podstawowym obowiązkiem pracodawcy jest wypłata należnego wynagrodzenia za pracę wykonaną przez pracownika. W sytuacji niewypłacalności pracodawcy poszkodowanemu pracownikowi przysługuje roszczenie o wypłatę zaległego wynagrodzenia z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP).

REKLAMA

Wypłata wynagrodzenia - obowiązki, termin, odsetki, sankcje

Wypłata wynagrodzenia to jeden z podstawowych obowiązków pracodawcy. W jakim terminie pracodawca powinien przekazać wynagrodzenie pracownikowi? Czy w przypadku zwłoki w wypłacie wynagrodzenia pracownikowi przysługują odsetki? Jakie sankcje mogą zostać nałożone na pracodawcę w związku z naruszeniem przepisów dotyczących wypłaty wynagrodzenia?

Odsetki karne powinny być przypisane do należności głównej

Urzędy skarbowe uparcie każą podatnikom zaliczać odsetki karne do kategorii przychodów z innych źródeł. W przypadku jednak gdy podatnicy kierują sprawy do sądu, fiskus regularnie przegrywa. Sądy orzekają bowiem, że odsetki powinny przypisane do tego samego źródła co należność główna. Nadszedł więc czas, by Minister Finansów uregulował ten problem, publikując interpretację ogólną, która bierze pod uwagę linię orzecznictwa sądowego.

Odsetki od kredytu na zakup akcji w księgach rachunkowych

Spółka chce nabyć znaczący pakiet akcji innego podmiotu. W tym celu zaciągnęła kredyt i poniosła koszty odsetek oraz prowizji bankowych. Czy te koszty są elementem ceny nabycia? I czy spółka powinna je rozliczać tak samo jak koszty doradztwa przy zakupie czy prowizji pośredników?

Odsetki od pożyczek udzielanych z ZFŚS a VAT

Odsetki od udzielonych przez gminę pożyczek z ZFŚS nie stanowią obrotu i nie podlegają opodatkowaniu VAT. Podmiot wykonujący czynności związane z udzielaniem swoim pracownikom pożyczek z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych nie działa bowiem w charakterze podatnika podatku od towarów i usług w rozumieniu art. 15 ust. 1 i ust. 2 ustawy.

IFK poleca: Potrzebna interpretacja ogólna w sprawie odsetek karnych

Urzędnicy fiskusa uparcie zaliczają odsetki karne, uzyskiwane przez podatników, do kategorii przychodów z innych źródeł. Ale kiedy podatnicy kierują sprawy do sądu, fiskus regularnie przegrywa. Czas najwyższy, aby Minister Finansów uregulował ten problem, publikując interpretację ogólną, która bierze pod uwagę linię orzecznictwa sądowego.

IFK poleca: Odsetki od kaucji gwarancyjnej

Ministerstwo Finansów w drodze rozporządzenia określiło zasady naliczania odsetek od kaucji gwarancyjnej złożonej w formie depozytu pieniężnego. Dotychczas kwestia oprocentowania depozytów pieniężnych składanych jako kaucje nie była uregulowana.

Odsetki z tytułu nieprzekazania w terminie składek do OFE od 1 lipca 2015 r.

Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych podał wysokość odsetek należnych z tytułu nieprzekazania w terminie składek do otwartego funduszu emerytalnego oraz wysokość wskaźnika kwartalnej waloryzacji składek na ubezpieczenie emerytalne i odsetek za zwłokę zewidencjonowanych na subkoncie za I kwartał 2015 r.

Uproszczenia w naliczaniu odsetek w transakcjach handlowych

Resort gospodarki przygotował projekt nowelizacji ustawy o terminach zapłaty w transakcjach handlowych oraz ustawy – Kodeks cywilny, który ma na celu m.in. ujednolicenie i uproszczenie systemu naliczania odsetek w obrocie cywilnoprawnym.

Ryczałt od najmu - jak rozliczyć odsetki od spóźnionego czynszu

Od dochodów z najmu mieszkania czy lokalu użytkowego można zapłacić podatek zryczałtowany. Ale od odsetek naliczonych od spóźnionego czynszu trzeba płacić podatek na zasadach ogólnych – uważają organy podatkowe. I to mimo orzeczeń sądowych, wg których odsetki powinny być traktowane pod względem podatkowym tak samo, jak należność główna.

Odsetki od lokat terminowych związanych z działalnością gospodarczą

Czy odsetki uzyskane z lokat terminowych firmy należą do przychodów z działalności gospodarczej?

IFK poleca: Nowy sposób obliczania odsetek

Projekt nowelizacji ustawy o terminach zapłaty w transakcjach handlowych i ustawy kodeks cywilny wprowadza nowe regulacje w mechanizmie ustalania (maksymalnych) odsetek - zarówno kapitałowych, jak i karnych. Konfederacja Lewiatan ocenia je pozytywnie, ponieważ ze względu na zmiany stóp procentowych, obecna sytuacja prawna nie zapewnia stabilizacji wierzycielom, kredytodawcom, ani kredytobiorcom.

Odsetki od nieterminowej wypłaty wynagrodzenia i innych świadczeń

Jak obliczyć odsetki od nieterminowej wypłaty wynagrodzenia i innych świadczeń? Odsetki należą się pracownikowi bez względu na powód opóźnienia w wypłacie wynagrodzenia. Nie należy odprowadzać od nich podatku dochodowego ani składek ZUS.

INTEREST - odsetki

Odsetki od kwot wypłaconych odszkodowań zwolnione z podatku

W świetle obowiązujących przepisów zadośćuczynienie i odszkodowania są zwolnione z podatku dochodowego. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie precyzuje jednak, jak traktować odsetki od kwot wypłaconych odszkodowań, w związku tym fiskus stara się objąć je podatkiem. Tymczasem – według WSA w Łodzi – powinny być one traktowane tak samo, jak odszkodowania, a więc zwolnione z podatku.

Zwrot nadpłaty podatku - problemy z odsetkami

Podatnik dostanie zwrot nadpłaty z oprocentowaniem (odsetkami), tylko gdy naruszenie prawa unijnego stwierdzi Trybunał Sprawiedliwości UE. Orzeczenie polskiego sądu takiego przywileju nie daje

Odsetki z ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym - opodatkowanie PIT

Odsetki zasądzone na podstawie art. 37 ust. 9 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym stanowią formę rekompensaty w zakresie utraconych korzyści, która nie podlega zwolnieniu z opodatkowania w myśl art. 21 ust. 1 pkt 3b lit. b ustawy o PIT. Odsetki jako element wynagrodzenia, które podatnik uzyskał z tytułu wykupu nieruchomości przez miasto są zaliczane do tego źródła przychodu. W takim przypadku należy badać czy podlegają one w tym konkretnym przypadku opodatkowaniu, czy też nie. Tym samym nie można zgodzić się ze stanowiskiem, że podlegają one opodatkowaniu jako przychód z innych źródeł.

Czym są odsetki?

Czym są odsetki? Definicja prawna mówi, że przede wszystkim wynagrodzeniem za korzystanie z kapitału. Dla mniej wtajemniczonych: istnieją dwa podstawowe rodzaje odsetek: odsetki ustawowe i odsetki umowne.

Odsetki jako wierzytelność w podatku dochodowym od osób prawnych

Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych przewiduje dla odsetek szczególny sposób zaliczania ich do podstawy opodatkowania (rozpoznawania jako przychód w chwili otrzymania). Dlatego też odpis aktualizujący część należności obejmującej odsetki nie będzie stanowił kosztów uzyskania przychodów na mocy art. 16 ust. 1 pkt 26a ustawy o CIT.

Odsetki od nieterminowego przekazania składek do OFE w 2015 r.

Ile w okresie od dnia 1 stycznia 2015 r. do dnia 31 marca 2015 r. wynosi wysokość odsetek należnych z tytułu nieprzekazania w terminie składek do otwartego funduszu emerytalnego przez ZUS?

Odsetki od lokat bankowych od 2015 roku przychodem z działalności gospodarczej

Od 1 stycznia 2015 r. przychodem z działalności gospodarczej będą odsetki od lokat terminowych, założonych przez przedsiębiorcę. To oznacza, że przedsiębiorcy wszelkie zyski z bankowych depozytów będą musieli wykazywać w rozliczeniach podatkowych – wynika z analizy Tax Care.

Odsetki za nieprzekazanie w terminie składek do OFE w okresie styczeń-marzec 2015

Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych podał wysokość odsetek za nieprzekazanie w terminie składek do OFE, które będą obowiązywały w okresie od 1 stycznia do 31 marca 2015 r.

Nowy wskaźnik waloryzacji składek emerytalnych za III kwartał 2014 r.

Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych podał wysokość wskaźnika kwartalnej waloryzacji składek na ubezpieczenie emerytalne i odsetek za zwłokę zaewidencjonowanych na subkoncie za III kwartał 2014 r. Ile wynosi?

Odsetki ustawowe w 2015 r.

Na rok 2015 projektowane jest nowe rozporządzenie określające wysokość odsetek ustawowych. Nowe uregulowanie ma służyć m. in. określeniu relacji między odsetkami ustawowymi a odsetkami za zwłokę od zaległości podatkowych. Obecnie istnieje znaczna różnica pomiędzy tymi dwoma rodzajami odsetek.

Wysokość odsetek ustawowych - konsultacje społeczne

Ministerstwo Sprawiedliwości wysłało do konsultacji projekt rozporządzenia ws. odsetek ustawowych. Według projektu mają one wynosić one wynosić 8 procent.

Odsetki ustawowe - zmiany

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad projektem w sprawie zmian w odsetkach ustawowych. Celem zmian jest obniżenie ich wysokości.

Obniżenie wysokości odsetek ustawowych – projekt zmian

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad projektem rozporządzenia Rady Ministrów dotyczącego obniżenia wysokości odsetek ustawowych. Poziom odsetek powinien wynosić między 8 a 12 procent w skali roku, a nie jak do tej pory – 12 proc.

Odsetki ustawowe za opóźnienie

Odsetki ustawowe to termin używany powszechnie przez uczestników obrotu gospodarczego. Jakie są podstawowe mechanizmy rządzące instytucją odsetek ustawowych za opóźnienie? Poniżej najważniejsze zagadnienia związane z odsetkami ustawowymi.

Nowelizacja rozporządzenia w sprawie odsetek ustawowych

Ministerstwo Sprawiedliwości rozpoczęło prace nad projektem nowelizacji rozporządzenia dotyczącego poziomu odsetek ustawowych - poinformowała rzeczniczka MS Patrycja Loose. Zmiany związane są z ostatnią obniżką stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej.

Odsetki od pożyczki zaciągniętej na sfinansowanie wypłaty dywidendy bądź obniżenia kapitału w spółce nie są kosztem podatkowym

18 lipca 2014 roku Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że wydatki poniesione na zaciągnięcie pożyczki bądź kredytu przeznaczonego na wypłacenie akcjonariuszom dywidendy nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów spółki.

Nowelizacja przepisów dotyczących cienkiej kapitalizacji

Podpisana przez Prezydenta RP w dniu 17 września 2014 r. ustawa z dnia 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw przewiduje istotne zmiany odnoszące się do tzw. cienkiej (niedostatecznej) kapitalizacji.

Kiedy nie trzeba płacić odsetek od zaległych podatków?

Przedsiębiorca, który nie zapłaci zobowiązania na rzecz państwa w terminie jest zmuszony doliczać odsetki do zaległości. Ten temat może jednak budzić liczne wątpliwości dotyczące tego kiedy zapłata odsetek jest potrzebna, a także jak formalnie dokonać wpłaty odsetek, żeby mieć pewność, że zaległość przestanie istnieć.

Czy zmieni się stawka odsetek ustawowych?

Ministerstwo sprawiedliwości zgłosiło się m.in. do ministerstwa finansów, a także do prezesa NBP i przewodniczącego KNF o zajęcie do 16 października 2014 r. stanowiska w sprawie ewentualnej zmiany stawki odsetek ustawowych - poinformowała PAP rzeczniczka resortu Patrycja Loose.

Odsetki karne od zaległości podatkowych spadają do 8%

Odsetki karne od zaległości podatkowych spadają z 10 do 8% (i niżej już spaść nie mogą) - to efekt obniżenia stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej.

Kiedy odsetki od kredytu można zaliczyć do kosztów

Odsetki od kredytu, zaciągniętego przez przedsiębiorcę w celu utrzymania i poprawy płynności finansowej firmy, jeżeli zostały zapłacone i nie zwiększają kosztów inwestycji, mogą stanowić koszt uzyskania przychodu.

Jaka jest górna granica odsetek?

Strony umowy nie mogą całkowicie dowolnie ustalać górnej wysokości odsetek. Obowiązuje bowiem przepis określający odsetki maksymalne. Jaka jest górna granica odsetek?

Odsetki z tytułu nieterminowej spłaty alimentów podlegają opodatkowaniu

Alimenty na rzecz dziecka, które nie ma ukończonych 25 lat korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych, natomiast odsetki z tytułu nieterminowej spłaty alimentów są opodatkowane i muszą zostać wykazane jako przychód w zeznaniu rocznym, za rok w którym zostały wpłacone.

Jak obliczyć odsetki od zaległości podatkowych

Zaległością podatkową, zgodnie z ordynacją podatkową, jest podatek niezapłacony w terminie płatności. Za zaległość podatkową uważa się także, niezapłaconą w terminie płatności, zaliczkę na podatek lub ratę podatku.

Podatek i składki ZUS od odsetek za spóźnione wynagrodzenie

Zaległe wynagrodzenie pracownika pracodawca musi w pierwszej kolejności wliczyć do bieżącego wynagrodzenia a następnie pobrać zaliczkę na podatek dochodowy. W przypadku wypłaty pensji wraz z odsetkami – zaliczkę na podatek i składki ZUS odliczy wyłącznie od wysokości spóźnionego wynagrodzenia.

Odsetki z tytułu nieterminowej wypłaty wynagrodzenia z umowy zlecenia

Odsetki wypłacane w związku z opóźnieniem wypłaty wynagrodzenia z umowy zlecenia lub o dzieło nie zostaną zwolnione z podatku dochodowego. Inaczej wygląda sytuacja oprocentowania wypłacanego pracownikowi, które aktualnie nie podlega już opodatkowaniu.

Odsetki za zwłokę w wypłacie wynagrodzenia bez PIT i składek ZUS

Jeżeli pracodawca wypłaca pracownikowi wynagrodzenie po terminie, np. w następnym miesiącu, to powinien doliczyć je do bieżącej pensji i od tej sumy pobrać zaliczkę na podatek dochodowy. Jeżeli pracodawca wypłaci zaległą pensję wraz z odsetkami za zwłokę, zaliczkę na PIT i składki ZUS pobierze tylko od wartości pensji.

Przedawnienie odsetek w obrocie gospodarczym

W stosunkach gospodarczych między przedsiębiorcami często dochodzi do okoliczności, w których występują przeterminowane należności np. z tytułu niezapłaconej faktury. W takich sytuacjach wierzyciele nie są bezradni. Mogą korzystać z szerokiego wachlarza rozwiązań prawnych o różnym stopniu odczuwalności ich skutków dla dłużnika.

Kiedy można zaliczyć do kosztów kary umowne, odsetki, odszkodowania

Konieczność zapłaty kary umownej lub odszkodowania, obowiązek uiszczenia odsetek od zaległych zobowiązań czy przepadek wpłaconego zadatku lub kaucji – to dodatkowe, związane z ryzykiem gospodarczym wydatki firmowe, z którymi muszą mierzyć się przedsiębiorcy. Warto wiedzieć, że niektóre z nich można zaliczyć do kosztów podatkowych i dzięki temu zmniejszyć obciążenie finansowe.

REKLAMA