REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Odpowiedzialność karna, Odpowiedzialność

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Dobrowolne odstąpienie od przygotowania (art. 17)

Nie podlega karze za przygotowanie, kto dobrowolnie od niego odstąpił, w szczególności zniszczył przygotowane środki lub zapobiegł skorzystaniu z nich w przyszłości; w razie wejścia w porozumienie z inną osobą w celu popełnienia czynu zabronionego, nie podlega karze ten, kto nadto podjął istotne starania zmierzające do zapobieżenia dokonaniu.

Znamiona i karalność przygotowania (art. 16)

Przygotowanie zachodzi tylko wtedy, gdy sprawca w celu popełnienia czynu zabronionego podejmuje czynności mające stworzyć warunki do przedsięwzięcia czynu zmierzającego bezpośrednio do jego dokonania, w szczególności w tymże celu wchodzi w porozumienie z inną osobą, uzyskuje lub przysposabia środki, zbiera informacje lub sporządza plan działania.

Dobrowolne odstąpienie (art. 15)

Nie podlega karze za usiłowanie, kto dobrowolnie odstąpił od dokonania lub zapobiegł skutkowi stanowiącemu znamię czynu zabronionego. Sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary w stosunku do sprawcy, który dobrowolnie starał się zapobiec skutkowi stanowiącemu znamię czynu zabronionego.

Kara za usiłowanie (art. 14)

Sąd wymierza kare za usiłowanie w granicach zagrożenia przewidzianego dla danego przestępstwa. W wypadku określonym w art. 13 § 2 sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary, a nawet odstąpić od jej wymierzenia.

REKLAMA

Odpowiedzialność za usiłowanie udolne i nieudolne (art. 13)

Odpowiada za usiłowanie, kto w zamiarze popełnienia czynu zabronionego swoim zachowaniem bezpośrednio zmierza do jego dokonania, które jednak nie następuje. Usiłowanie zachodzi także wtedy, gdy sprawca nie uświadamia sobie, że dokonanie jest niemożliwe ze względu na brak przedmiotu nadającego się do popełnienia na nim czynu zabronionego lub ze względu na użycie środka nie nadającego się do popełnienia czynu zabronionego.

Prawo karne intertemporalne (art. 4)

Jeżeli w czasie orzekania obowiązuje ustawa inna niż w czasie popełnienia przestępstwa, stosuje się ustawę nową, jednakże należy stosować ustawę obowiązującą poprzednio, jeżeli jest względniejsza dla sprawcy.

Dyrektywa stosowania kar (art. 3)

Kary oraz inne środki przewidziane w tym kodeksie stosuje się z uwzględnieniem zasad humanitaryzmu, w szczególności z poszanowaniem godności człowieka.

Odpowiedzialność za przestępstwo skutkowe (art. 2)

Odpowiedzialności karnej za przestępstwo skutkowe popełnione przez zaniechanie podlega ten tylko, na kim ciążył prawny, szczególny obowiązek zapobiegnięcia skutkowi.

REKLAMA

Elementy struktury przestępstwa (art. 1)

Odpowiedzialności karnej podlega ten tylko, kto popełnia czyn zabroniony pod groźbą kary przez ustawę obowiązującą w czasie jego popełnienia.

Co oznacza nieświadomość co do bezprawności czynu?

Polski kodeks karny przewiduje dwie instytucje - błąd co do faktów i błąd co do prawa. Obydwie one wyłączają winę oskarżonego.

Zasada ryzyka a odszkodowanie

Odpowiedzialność na zasadzie ryzyka jest najostrzejszą z form odpowiedzialności przewidzianej przez kodeks cywilny.

Co zrobić w przypadku kradzieży rzeczy pracownika


W zeszłym tygodniu z mojej szafki w pracy zaginęły moje osobiste rzeczy – obrączka, zegarek, a także portfel w którym miałem 1.000zł (nie był to dzień wypłaty). Czy mogę domagać się od pracodawcy, żeby zrekompensował mi poniesioną stratę?

Odbiór przesyłki od kuriera

Zamawiając towary w sklepach internetowych często decydujemy się na dostarczenie ich za pośrednictwem firmy kurierskiej. Problem pojawia się, jeśli przesyłka dotrze do nas uszkodzona albo w ogóle jej nie otrzymamy. Sprawdź od kogo wówczas dochodzić swoich praw.

Odpowiedzialność za długi małżonka

Jan O. pozostający we wspólności ustawowej ze swą żoną Marią K., zawarł umowę zakupu roweru o wartości 800 zł dla ich małoletniej córki Katarzyny K. Nie zapłacił jednak za niego. Wobec czego sprzedawca wystąpił z powództwem przeciwko żonie, która nie była stroną umowy o zapłatę, wskazując, że tylko ona pracuje. Czy żona będzie płacić za taki dług męża.

Wspólna odpowiedzialność za mienie powierzone


Na skutek nieodpowiedniego zachowania kolegi została zniszczona droga kasa fiskalna. Twierdzi on teraz, że wszyscy pracownicy będą musieli się złożyć na nową, gdyż ponosimy wspólną odpowiedzialność za mienie powierzone. Czy to prawda?

Odpowiedzialność w przypadku utraty karty płatniczej

Utraciłam kartę płatniczą na skutek kradzieży. Jak przedstawia się w tej sytuacji moja odpowiedzialność co do transakcji dokonanych tą kartą?

Co to jest nielegalny pobór energii

Moja znajoma ostatnio znalazła się w dość nieprzyjemnej sytuacji. Została oskarżona o nielegalny pobór ciepła. Sprawa co prawda wyjaśniła się pozytywnie dla mojej znajomej. Ja jednak mam pytanie czym dokładnie jest nielegalny pobór?

Odpowiedzialność spedytora

Korzystając z usług przedsiębiorstwa spedycyjnego, wysłałam porcelanowy serwis do kawy. Jaką odpowiedzialność ponosi spedytor za zniszczenie przesyłki?

Jakie są konsekwencje ubezpieczeniowe nietrzeźwości?

Udział w wypadku komunikacyjnym osoby nietrzeźwej – zarówno kierowcy, jak i pieszego - może spowodować komplikacje w sprawie wypłaty odszkodowania.

Jak nie płacić za długi drugiego małżonka?

W polskim prawie istnieje zasad, że dłużnik odpowiada za zobowiązania majątkiem osobistym. Małżonkowie zawsze odpowiadają majątkiem wspólnym za zobowiązania, które zaciągnęli oboje. Niekiedy rozwód i zniesienie wspólności majątkowej nie chronią ich majątku przed egzekucją.

REKLAMA