REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Odpowiedzialność karna, Dłużnik

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jakie prawa i obowiązki przysługują poręczycielowi?

Istota poręczenia opiera się na zobowiązaniu poręczyciela wobec wierzyciela do spłacenia długu na wypadek, gdyby pożyczkobiorca tego nie zrobił. Poręczyciel przyjmuje na siebie wszystkie skutki prawne idące za poręczeniem pożyczki.

Przejęcie długu, czyli jak spłacić czyjeś zobowiązania - porada

Przejąć dług innej osoby może każdy z nas. Obywa się to w oparciu o umowę zawartą pomiędzy dłużnikiem lub wierzycielem, a osobą trzecią. Zgodnie z nią osoba trzecia przejmuje dług dotychczas zobowiązanego, a ten zostaje z niego zwolniony. W przypadku przejęcia długu wymagane jest wyrażenie zgody przez wierzyciela lub dotychczasowego dłużnika.

Czy firma może potrącać należności z pensji pracownika?

Na podstawie kodeksu pracy firma może dokonać potrącenia należności z pensji pracownika bez jego zgody z tytułu zaciągniętych przez niego zobowiązań. Potrącanie dokonywane jest po odliczeniu składek na ZUS i zaliczki na podatek dochodowy, czyli z wynagrodzenia netto.

Poradnik dla firm remontowo – budowlanych: jak mobilizować kontrahentów do płacenia w terminie?

Dość często, zwłaszcza w branży remontowo – budowlanej, zdarza się, że kontrahenci nie płacą w terminie za wykonaną usługę. To z kolei utrudnia rozliczenie się z pracownikami, uregulowanie składki na ubezpieczenie społeczne itd. W niniejszym artykule ekspert opisuje metody, które pozwalają zmobilizować dłużnika do zapłaty w terminie jeszcze na etapie sporządzania umowy.

REKLAMA

Czy 80 mld euro dla Portugalii i pozwoli ustabilizować sytuację finansową strefy euro?

Państwom członkowskim strefy euro coraz bardziej wdaje się we znaki kryzys dłużny – ostrzegają eksperci. Niemalże rok temu, na początku maja 2010 roku, Grecja otrzymała pakiet pomocowy o wartości 110 mld euro. Czy kraj ten stanie przed koniecznością restrukturyzacji długu?

Kiedy możesz zakwestionować wysokie odsetki?

Najczęściej kwestia odsetek i ich wysokości jest określona przez kontrahentów w umowie. Nie zawsze jednak będą to zapisy skuteczne, ponieważ ustawodawca określił wysokość odsetek maksymalnych. Może się jednak zdarzyć, iż dopiero w postępowaniu egzekucyjnym pojawi się sposobność do zakwestionowania zawyżonych odsetek.

Co zrobić, gdy nie znamy miejsca zamieszkania dłużnika alimentacyjnego?

Uzyskanie wyroku zasądzającego alimenty wydaje się być końcem problemów finansowych osoby uprawnionej - nie zawsze jednak tak jest. Jeżeli dłużnik sam regularnie przekazuje zasądzoną sumę, sytuacja jest prosta. Co jednak, gdy nie wykonuje tego obowiązku?

Co zrobić w razie wypadku?

W razie wypadku drogowego obowiązkiem uczestników zdarzenia jest podjęcie działań mających zapewnić bezpieczeństwo ruchu. Oprócz tego uczestnik wypadku powinien udzielić pomocy poszkodowanym.

REKLAMA

Kiedy należy pozostać na miejscu wypadku?

Obowiązki uczestników wypadku będą zależały od tego, czy są w nim zabici lub ranni. W takiej sytuacji należy wezwać Policję i oczekiwać na miejscu. Stłuczka bez ofiar może się obyć bez interwencji Policji.

Czym jest bankowy tytuł egzekucyjny i kiedy możliwe jest dochodzenie roszczenia na jego podstawie?

Prowadzenie działalności gospodarczej nie zawsze musi przynosić zyski. Może zaistnieć sytuacja, w której niestety powstanie strata. Nieuregulowanie jej w odpowiednim terminie może prowadzić do wszczęcia egzekucji przez wierzyciela. W zależności od osoby wierzyciela, istnieją różne formy wszczęcia egzekucji przeciwko dłużnikowi. Jedną z podstaw egzekucji może być bankowy tytuł wykonawczy zaopatrzony w klauzulę wykonalności wydaną przez sąd.

Jak skutecznie odzyskać swoje pieniądze?

Czy kiedyś zdarzyło się, że znajomy zwrócił się do Ciebie z prośbą o pożyczkę pieniądze i potem miałeś problemy z odzyskaniem swoich pieniędzy? Dłużnik ociągał się z oddaniem należności, unikał kontaktu, gdy Ty próbujesz upomnieć się o ten dług? Jeśli na co najmniej jedno z pytań odpowiedź brzmi tak, poniższy poradnik jest dla Ciebie.

Co zrobić, gdy dłużnik wyzbywa się majątku?

Wierzyciel może zablokować działania dłużnika, który wyzbywa się swojego majątku. Taką możliwość daje mu skarga pauliańska. Czy jednak będzie ona skutecznym narzędziem także wobec osób trzecich, które zdążyły zbyć uzyskane dobra?

Co wie o nas Biuro Informacji Kredytowej?

Nie ukryjesz przed nimi faktu, że wziąłeś kredyt. Jeżeli nie spłacasz rat w terminie, dowiedzą się o tym. Czy Biuro Informacji Kredytowej może pokrzyżować plany przyszłym kredytobiorcom? Eksperci finansowi dostrzegają w działalności BIK wiele plusów dla klientów banków.

Czy opłaca się kupić tanie mieszkanie od komornika?

Mieszkanie kupione o jedną trzecią taniej? Taką okazję można znaleźć na licytacji komorniczej. Eksperci przestrzegają jednak, że transakcja jest ryzykowna, a jej sfinalizowanie – uzależnione od posiadania gotówki.

Kiedy sąd może oddalić wniosek o upadłość?

Niepłacenie swoich zobowiązań nie zawsze powoduje, że sąd ogłosi upadłość dłużnika. W jakich sytuacjach sąd może oddalić wniosek o ogłoszenie upadłości?

Kiedy dłużnika uważa się za niewypłacalnego?

Każdy podmiot ma okresowe problemy finansowe. Kiedy następuje zatem sytuacja, że dłużnika uznaje się za niewypłacalnego?

Niewypłacalność

Niewypłacalność to stan finansowy określonego podmiotu, który na gruncie prawa upadłościowego i naprawczego, daje podstawy do ogłoszenia upadłości.

Kara umowna

Zgodnie z postanowieniami umowy, stronie, która się z niej należycie nie wywiąże, może grozić kara umowna. Kara umowna jest sposobem zabezpieczenia zobowiązania, ponieważ pełni funkcję dyscyplinującą wobec dłużnika.

Czynny żal

Czynny żal pozwala na złagodzenie kary a często może doprowadzić do całkowitego uniknięcia przez przestępcę odpowiedzialności karnej. 

Anatocyzm – kapitalizacja odsetek

Anatocyzm inaczej procent składany, kapitalizacja odsetek, jest to naliczanie odsetek od zaległych odsetek.

Tajemnica statystyczna

Zbierane i gromadzone w badaniach statystycznych statystyki publicznej dane indywidualne i dane osobowe są poufne i podlegają szczególnej ochronie.

Jak zaliczać dokonane wpłaty?

Puszczając przelew, warto pamiętać o tym, by wskazać na nim numer faktury, za którą wpłata jest dokonywana. Gdy tego nie uczynimy, po jakimś czasie może pojawić się problem z ustaleniem, za którą z faktur dokonano zapłaty, a w szczególności, gdy kwoty należnych wpłat będą identyczne.

Powództwo opozycyjne

Powództwo opozycyjne umożliwia dłużnikowi żądanie pozbawienia wykonalności tytułowi wykonawczemu.

Egzekucja z wynagrodzenia za pracę

Egzekucja z wynagrodzenia za pracę to jeden ze sposobów egzekucji świadczeń pieniężnych. Egzekucja z wynagrodzenia za pracę należy do komornika przy sądzie rejonowym ogólnej właściwości dłużnika.

PKPP Lewiatan ostrzega przed projektem zmian w OFE

Zmiany, które rząd planuje wprowadzić w systemie emerytalnym, godzą w przyszłych emerytów. Nie zakładają one możliwości dziedziczenia części składki, odkładanej na subkoncie w ZUS, nie uwzględniają zmian w strategiach inwestycyjnych OFE i przewidują bardzo restrykcyjne zasady kierowania przez OFE indywidualnymi kontami zabezpieczenia emerytalnego, podkreśla PKPP Lewiatan.

Tytuł egzekucyjny

Tytuł egzekucyjny to orzeczenie sądu lub inny dokument urzędowy stwierdzający istnienie roszczenia wierzyciela (oraz jego treść) i zobowiązanie dłużnika do spełnienia świadczenia. Po zaopatrzeniu tytułu wykonawczego w klauzulę wykonalności staje się on tytułem wykonawczym.

Stosowanie polskiej ustawy karnej (art. 112)

Niezależnie od przepisów obowiązujących w miejscu popełnienia czynu zabronionego, ustawę karną polską stosuje się do obywatela polskiego oraz cudzoziemca w razie określonych przestępstw.

Świadczenie

Świadczenie to zachowanie się dłużnika zgodne z treścią zobowiązania, które czyni zadość ochronie interesów wierzyciela. Świadczenie może polegać na działaniu lub zaniechaniu.

Weksel

Weksel to rodzaj papieru wartościowego (imiennego lub na zlecenie), w którym wystawca weksla (zwany trasantem) zobowiązuje się bezwarunkowo, że inna osoba (trasat) dokona na rzecz odbiorcy weksla (remitenta) zapłaty określonej sumy pieniężnej (określamy to mianem weksla trasowanego), albo sam przyrzeka, że zapłaci sumę wekslową odbiorcy weksla (weksel własny, sola weksel).

Weksel in blanco

Weksel in blanco (inaczej weksel niezupełny) to taki, który nie został wypełniony całkowicie lub nie posiada niektórych cech, jakie prawo wekslowe wymaga dla ważności weksla (zazwyczaj brak sumy wekslowej). Weksel ten zawiera co najmniej podpis wystawcy lub akceptanta – w takiej postaci zostaje przedstawiony drugiej stronie dla zabezpieczenia jej aktualnych bądź ewentualnych wierzytelności. Weksel in blanco stanowi jedną z for zabezpieczenia kredytu.

Wierzytelność

Wierzytelność to uprawnienie do żądania spełnienia świadczenia z określonego stosunku zobowiązaniowego przysługujące wierzycielowi wobec dłużnika i składające się z jednego lub wielu roszczeń bądź praw kształtujących (np. prawo uchylenia się od skutków oświadczenia woli).

Skarga pauliańska [Ochrona wierzyciela w razie niewypłacalności dłużnika]

Mianem skargi paulińskiej określa się roszczenie, które umożliwia uznanie czynności za bezskuteczną gdy, sytuacja wierzyciela pogorszyła się wskutek tej czynności, a korzyść majątkową osiągnęła osoba trzecia.

Kiedy odpowiesz za długi małżonka?

Odpowiedzialność współmałżonków za długi zaciągnięte przez jednego z nich jest coraz popularniejszym zjawiskiem w praktyce. Szczególnie w czasach kredytów i pożyczek. Co będzie nam groziło w przypadku wyrażenia zgody na zaciągnięcie poważnego zobowiązania finansowego przez współmałżonka? przeczytaj poradę eksperta.

Jakie uprawnienia posiada pracownik ochrony?

Pracownik ochrony posiada szereg uprawnień, które umożliwiają mu skuteczne wykonywanie zadań ochrony osób i mienia. Jakie są to uprawnienia? Co grozi pracownikowi ochrony za przekroczenie tych uprawnień?

Przeniesienie wierzytelności hipotecznej po zmianach

Wśród licznych zmian wprowadzonych w ustawie nowelizującej należy wspomnieć również o instytucji „przeniesienie wierzytelności hipotecznej”. Zmiana ta obejmuje sytuację, w której na nabywcę przechodzi hipoteka w razie przelewu wierzytelności hipotecznej.

Odpowiedzialność cudzoziemca za popełnienie przestępstwa (art. 110)

Ustawę karną polską stosuje się do cudzoziemca, który popełnił za granicą czyn zabroniony skierowany przeciwko interesom Rzeczypospolitej Polskiej, obywatela polskiego, polskiej osoby prawnej lub polskiej jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej oraz do cudzoziemca, który popełnił za granicą przestępstwo o charakterze terrorystycznym. Ustawę karną polską stosuje się w razie popełnienia przez cudzoziemca za granicą czynu zabronionego innego niż wymieniony w § 1, jeżeli czyn zabroniony jest w ustawie karnej polskiej zagrożony karą przekraczającą 2 lata pozbawienia wolności, a sprawca przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i nie postanowiono go wydać.

Podstawy orzekania o środkach zabezpieczających (art. 93)

Sąd może orzec przewidziany w tym rozdziale środek zabezpieczający związany z umieszczeniem w zakładzie zamkniętym lub skierowaniem na leczenie ambulatoryjne tylko wtedy, gdy jest to niezbędne, aby zapobiec ponownemu popełnieniu przez sprawcę czynu zabronionego związanego z jego chorobą psychiczną, zaburzeniami preferencji seksualnych, upośledzeniem umysłowym lub uzależnieniem od alkoholu lub innego środka odurzającego; przed orzeczeniem tego środka sąd wysłuchuje lekarzy psychiatrów oraz psychologa, a w sprawach osób z zaburzeniami preferencji seksualnych – także lekarza seksuologa.

Odpowiedzialność karna a wiek sprawcy (art. 10)

Na zasadach określonych w kodeksie karnym odpowiada ten, kto popełnia czyn zabroniony po ukończeniu 17 lat.

Jakie są możliwe modyfikacje klasycznego tytułu wykonawczego?

W ramach wykonywanej działalności gospodarczej przedsiębiorcy zawierają umowy z kontrahentami. Jest oczywistym, że z umów tych powinni się wywiązywać. Jeżeli tego nie uczynią, powinni się liczyć z możliwością zaistnienia sytuacji, w której wierzyciel wystąpi do sądu w celu uzyskania swojej należności.

Ekspert radzi: co z długiem odziedziczonym w spadku

Spadek kojarzy się na ogół z majątkiem, który osoba zmarła pozostawiła po sobie. Często zapominamy jednak, że dziedziczeniu podlegają nie tylko aktywa zmarłego, ale także jego długi. Spadek, bowiem to ogół praw, ale i obowiązków należących do spadkodawcy w chwili jego śmierci, które przechodzą na jego następców prawnych (zob. art. 922 k.c.). Co więc najlepiej robić, kiedy nasz spadkodawca zostawi po sobie długi.

Wezwanie do zapłaty z firmy windykacynej - co robić?

Zdarza się, że otrzymujemy z firmy windykacyjnej tajemnicze wezwanie do zapłaty. Wynika z niego, że jesteśmy zobowiązani do zapłaty kwoty X, w tym bardzo wysokich odsetek oraz kosztów windykacji. Gdzieś na marginesie wezwania zauważamy adnotację, że dochodzona wierzytelność została zakupiona np. od jednego z operatorów sieci komórkowej. Niestety brak jakichkolwiek załączonych dokumentów i lakoniczność informacji udzielonych przez firmę windykacyjną sprawie, że nie jesteśmy w stanie zweryfikować z czego wynika zobowiązanie, czy faktycznie istnieje, a jeżeli tak, to w jakiej kwocie.

Kiedy konsument może zostać wpisany do bazy dłużników?

Do bazy Biura Informacji Gospodarczej mogą zostać wpisani nie tylko dłużnicy, którzy uporczywie unikają płacenia swoich długów. Jest bowiem możliwe, aby do BIG trafiła osoba, która zapomniała zapłacić raty i zlekceważyła otrzymane od wierzyciela wezwanie do zapłaty.

Czym jest wyjawienie majątku, czyli do czego dłużnik może zostać zobowiązany przez sąd?

Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się nie tylko z zyskami, ale także niebezpieczeństwem poniesienia strat i utraty płynności finansowej, a w konsekwencji nawet upadłości. W takiej sytuacji, konieczne jest określenie majątku dłużnika, z którego nastąpi zaspokojenie wierzyciela. Wyjawienie majątku odbywa się według określonej procedury, którą rozpoczyna złożenie przez wierzyciela wniosku do sądu.

Kiedy poręczyciel musi spłacić dług?

Poręczenie jest najczęstszym sposobem zabezpieczenia pożyczek i kredytów udzielanych przez banki. Często jesteśmy proszeni o udzielenie poręczenia lub sami musimy znaleźć osoby, które zgodzą się w ten sposób zabezpieczyć, np. zaciąganą przez nas pożyczkę. Życie daje jednak wiele przykładów, które mogą stanowić przestrogę przed tego rodzaju uprzejmościami. Czym jest poręczenie? Przeczytaj, co radzi ekspert.

Kilka rad praktycznych o postępowaniu egzekucyjnym

Przedsiębiorca, który prowadzi działalność gospodarczą jest nastawiony na zysk. Jeżeli jednak zawrze umowę z nieuczciwym kontrahentem, który nie ma zamiaru uregulować swojego zobowiązania, może z tego tytułu ponieść stratę. Aby jednak tak się nie stało, ma całą gamę prawnie określonych możliwości, aby uzyskać swoją należność.

Sprzedaż wierzytelności – sprawdź czym jest i czy się opłaca

Przedsiębiorca występujący w obrocie musi liczyć się z możliwością utraty płynności finansowej. W sytuacji, gdy nie może on uregulować swoich długów, może je sprzedać. Operacja ta jest dozwolona prawem i regulowana przez przepisy prawa cywilnego. Korzystają z niej zarówno małe przedsiębiorstw, jak i firmy międzynarodowe.

Kiedy następuje przedawnienie roszczeń?

Prowadząc działalność gospodarczą oczywistym jest, że ma to na celu osiąganie zysków. Jednak, może mieć miejsce sytuacja, w której pomimo zawarcia umowy, kontrahent nie wykona swojego świadczenia. W takiej sytuacji przedsiębiorca może oczywiście żądać jego wykonania przed sądem. Jeżeli sąd przychyli się do jego żądań i zasądzi roszczenie, możliwa staje się egzekucja wierzytelności.Należy jednak przy tym pamiętać, że roszczenia przedawniają się.

Czym są i jak kształtują się koszty egzekucji?

Prowadząc działalność gospodarczą należy liczyć się z możliwością poniesienia straty. To może wiązać się z niemożliwością regulowania swoich bieżących zobowiązań, a w konsekwencji z wystąpieniem wierzyciela na drogę sądową. Jeżeli sąd przyzna wierzycielowi rację, ten ma prawo wszcząć egzekucję. Prowadzenie egzekucji wiąże się z kosztami. Jakimi?

W jaki sposób można wpłynąć na kontrahentów, którzy nie regulują swoich zobowiązań!

Przedsiębiorca prowadząc działalność gospodarczą musi liczyć się, nie tylko z uzyskiwaniem dochodów, ale także z możliwością poniesienia straty. Jeżeli straty te są ponoszone długo, mogą prowadzić do utraty płynności finansowej, czyli zadłużenia. W takiej sytuacji istnieje spora szansa na wpisanie przedsiębiorcy do Krajowego Rejestru Długów.

Sprawdź jakie są koszty czynności w postępowaniu egzekucyjnym!

Postępowanie egzekucyjne ma na celu odzyskanie przez wierzyciela jego wymagalnego roszczenia. Obok samego postępowania warto przyjrzeć się samym kosztom sądowym, które z nim się wiążą.

REKLAMA