REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Obowiązki pracodawcy, PPK

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Obowiązki pracodawcy w 2024

Na pracodawcy spoczywa bardzo dużo obowiązków związanych z zatrudnieniem. To pracodawca jest podmiotem organizującym pracę - ponosi on więc związane z tym ryzyko techniczne, gospodarcze-ekonomiczne, osobowe i socjalne. Poniżej wykaz najistotniejszych obowiązków.

Zaległe badania okresowe tylko do 28 grudnia 2023 r. Z tym dniem upływa ważność orzeczeń lekarskich

Obowiązek przeprowadzania badań okresowych pracowników uległ zawieszeniu w trakcie trwania pandemii COVID-19. Odwołanie stanu zagrożenia epidemicznego 1 lipca 2023 r. spowodowało „odwieszenie” tego obowiązku. Pracodawcy mają czas na skierowanie pracowników na zaległe okresowe badania lekarskie do 28 grudnia 2023 r.

Pracodawca prowadzi PPE i może nie wdrożyć PPK. Czy to zwolnienie jest bezterminowe? Po 1 stycznia 2024 r. niektórzy pracodawcy będą musieli wdrożyć PPK

Pracodawca, który nie uruchomił pracowniczego planu emerytalnego (PPK) ponieważ prowadzi pracowniczy program emerytalny (PPE), musi w styczniu 2024 r. sprawdzić, czy nadal przysługuje mu to uprawnienie. Jeżeli według stanu na 1 stycznia 2024 r. w PPE będzie uczestniczyć mniej niż 25% osób zatrudnionych, pracodawca będzie musiał wdrożyć PPK. 

Co z wpłatami na PPK, gdy pracownik jest na zwolnieniu lekarskim, urlopie macierzyńskim, czy urlopie wychowawczym?

Wypłacane pracownikowi wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy wskutek choroby oraz zasiłek chorobowy nie stanowią podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe pracownika, a więc nie stanowią "wynagrodzenia" w rozumieniu ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych (PPK). Z tego powodu pracodawca nie może odprowadzać wpłat do PPK jeżeli pracownik jest na zwolnieniu lekarskim. Dotyczy to również pracowników na urlopie macierzyńskim, czy urlopie wychowawczym. Taką informację potwierdził 14 grudnia 2023 r. prezes PFR Portal PPK Robert Zapotoczny.

REKLAMA

Jesteś na zwolnieniu lekarskim albo urlopie macierzyńskim? Pracodawca nie odprowadzi za ten okres wpłat do PPK

Konstrukcja programu uniemożliwia odprowadzanie wpłat do PPK podczas zwolnień lekarskich czy urlopów macierzyńskich – powiedział prezes PFR Portal PPK Robert Zapotoczny.

Do 31 grudnia należy sporządzić plan urlopów. Ale jak to prawidłowo zrobić?

1 stycznia 2024 r. pracownicy nabędą prawo do kolejnego urlopu wypoczynkowego i już w styczniu będą mogli z niego korzystać. Terminy wykorzystania urlopu wypoczynkowego przez poszczególnych pracowników określa plan urlopów. Jak i kiedy należy sporządzić plan urlopów?

Jak sprawdzić, czy pracodawca zgłosił pracownika do ubezpieczeń i czy odprowadza za niego składki do ZUS?

Odprowadzanie składek na ubezpieczenia społeczne do ZUS za swoich pracowników jest obowiązkiem pracodawcy, podobnie jak zgłoszenie zatrudnionych do tych ubezpieczeń. Jak sprawdzić, czy te obowiązki pracodawca wykonuje? Można to zrobić na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS lub po złożeniu wniosku do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

PPK: Wpłaty trzeba naliczyć od całego wynagrodzenia uczestnika. Także od świątecznych prezentów

Pracodawca ma obowiązek obliczyć i pobrać wpłaty do PPK także od wartości prezentów świątecznych dla uczestników PPK, ale tylko wtedy, gdy są one „wynagrodzeniem” w rozumieniu ustawy o PPK. 

REKLAMA

Jaka jest dopuszczalna minimalna temperatura w pomieszczeniach pracy? Z powodu chłodu pracownik może odmówić wykonywania pracy!

Zimą pracodawcy powinni zapewnić odpowiednie temperatury w pomieszczeniach pracy. Z powodu zimna pracownik może odmówić wykonywania pracy. Natomiast pracodawca może ponieść karę, jeśli nie utrzyma prawidłowej temperatury w pomieszczeniach pracy.

Pracodawca nie zapisał pracownika do PPK. Mimo to pracownik będzie uczestnikiem PPK

Pracodawca ma obowiązek „zapisać” pracownika do PPK nie później niż do 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym upłynęło 90 dni zatrudnienia. Jeżeli pracodawca nie wywiązał się z tego obowiązku, pracownik staje się uczestnikiem PPK z mocy prawa. 

Pracownik idzie do wojska – obowiązki pracodawcy

Kiedy pracownik idzie do wojska, przepisy prawne nakładają na pracodawcę obowiązki pozwalające na łączenie służby z pracą na etacie. Kiedy pracodawca wypłaca odprawę? Kiedy udziela urlopu bezpłatnego? Czy może zwolnić pracownika będącego żołnierzem?

Aktywa PPK przekroczyły 20 miliardów złotych. W programie bierze udział 3,37 mln osób. To prawie co drugi pracownik

Wartość aktywów netto w Pracowniczych Planach Kapitałowych 20 listopada 2023 r. osiągnęła 20,22 miliardów złotych. Powszechność programu, zaangażowanie pracodawców, prostota w formie, przejrzyste zasady i stabilność Pracowniczych Planów Kapitałowych przekonują do siebie coraz więcej uczestników – powiedział Prezes PFR Portal PPK Robert Zapotoczny. 

Zasiłek chorobowy z ZUS - jak uzyskać? Kiedy złożyć wniosek i na jakim formularzu? Uwaga! Można pomniejszyć składki ZUS o wypłacone zasiłki

Choruje każdy, zarówno pracownik, jak i przedsiębiorca. Ale zdecydowana większość z nas ma prawo do zasiłku chorobowego w takim przypadku. Przedsiębiorca, który opłaca składki za siebie musi pamiętać, że samo zwolnienie lekarskie nie wystarczy do wypłaty zasiłku chorobowego z ZUS. Trzeba złożyć wniosek. Pracodawcy, którzy wypłacają zasiłki pracownikom powinni wiedzieć, że mają prawo pomniejszyć składki ZUS na ubezpieczenia społeczne o kwotę wypłaconych świadczeń. Formalności potrzebne do wypłaty zasiłku chorobowego tłumaczy Krzysztof Cieszyński, Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa pomorskiego.

Polacy chętnie inwestują, ale nie chcą pytać o radę specjalistów

Polacy coraz częściej inwestują, głównie z myślą o spokojnej emeryturze. Jednak w obszarze wiedzy na temat inwestowania jest jeszcze trochę do zrobienia, a rodacy niechętnie sięgają po pomoc doradców. Według specjalistów IKE, IKZE czy PPK powinny być elementem portfela inwestycyjnego, który dywersyfikuje ryzyko.

Komunikat ZUS: wyślemy na PUE ZUS wezwanie do podpisania umowy o zarządzanie PPK

Podmioty zatrudniające, które nie podpisały jeszcze umowy o zarządzanie Pracowniczym Planem Kapitałowym (PPK), na swój profil płatnika składek na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS mogą otrzymać z Polskiego Funduszu Rozwoju S.A. (PFR) wezwania do zawarcia takiej umowy. W razie wątpliwości dotyczących wezwania, należy kontaktować się z Infolinią PFR pod nr (22) 703 43 63.

Czy trzeba oszczędzać w PPK cały rok, aby dostać dopłatę w wysokości 240 zł

Dopłata roczna w wysokości 240 zł przysługuje każdemu uczestnikowi PPK, który spełnił wymagania dot. wysokości wpłat, dokonanych w danym roku kalendarzowym na jego rachunek/rachunki PPK. Nie ma przy tym znaczenia to, jak długo dana osoba oszczędza w PPK. Osoby, które w trakcie roku złożyły deklaracje o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK, powinny sprawdzić, czy na swoim rachunku PPK zgromadziły wystarczająco dużo, aby otrzymać taką dopłatę. Jeśli nie, powinny zastanowić się, czy nie wrócić do oszczędzania, składając pracodawcy wniosek o dokonywanie wpłat do PPK.

PPK: Zasady dziedziczenia. Co ze wspólnością majątkową

Czy pieniądze z PPK są dziedziczone?

Pomyłka pracodawcy: Nie zawarł umowy o prowadzenie PPK. Jak to skorygować?

Nowy pracodawca, tworząc PPK, nie zawarł umów o prowadzenie PPK - w wyniku swojej pomyłki - dla dwóch osób zatrudnionych. O tym, że popełnił błąd, zorientował się dopiero po trzech miesiącach. 

PPK. Wspólny rachunek dla małżonków można utworzyć tylko w celu wypłaty środków po 60. roku życia

Objęcie środków na rachunku PPK małżeńską wspólnością majątkową nie oznacza, że małżonek może wycofać środki z rachunku uczestnika. Wspólny rachunek PPK można utworzyć tylko w celu wypłaty świadczenia małżeńskiego – dla małżonków, którzy oboje ukończyli 60. rok życia i oszczędzają w PPK w tej samej instytucji finansowej.     

Nauczyciel i pracownik szkoły albo przedszkola może otrzymać wpłatę na swoje PPK z dotacji?

Czy niepubliczne przedszkole może przeznaczyć środki z dotacji oświatowej na pokrycie wydatków w zakresie wpłat do PPK? Okazuje się, że tak.

 

Regulamin pracy. Pięć rzeczy, które warto o nim wiedzieć

Regulamin pracy to inaczej wewnątrzzakładowe źródło prawa pracy, które określa organizację i porządek pracy, a także związane z tym prawa i obowiązki pracodawcy oraz pracowników. Tego typu akt regulujący poprawia działanie firmy. Pełni bowiem funkcję ochronną dla obu stron, które funkcjonują na podstawie wewnętrznych norm – określonych i opublikowanych w postaci regulaminu. 

PPK. Nie trzeba być uczestnikiem PPK, żeby otrzymać oszczędności byłego męża lub żony

Uczestnik PPK, pozostający w związku małżeńskim, powinien pamiętać, że – jeśli z małżonkiem łączy go wspólność majątkowa – środki gromadzone przez niego w ramach PPK mogą nie być wyłącznie jego własnością. Mogą należeć bowiem do majątku wspólnego małżonków, co oznacza, że w razie rozwodu część z nich przypaść może jego byłemu małżonkowi. 

Centralna Informacja Emerytalna - już od 5 października 2023

Co to jest Centralna Informacja Emerytalna? Okazuje się, że niebawem będzie można szybko sprawdzić jaką w przyszłości otrzyma się emeryturę i ile zgromadziło się oszczędności w ZUS, KRUS, OFE, PPK czy IKZE. Nowe przepisy to prawdziwa rewolucja dla ubezpieczeń społecznych!

PPK. Deklarację o rezygnacji można „odwołać”

Powrót do oszczędzania w PPK, po złożeniu deklaracji o rezygnacji, następuje poprzez złożenie wniosku o dokonywanie wpłat do PPK. Pracownik może go złożyć w każdej chwili i jest on skuteczny od momentu przekazania go pracodawcy.

PPK. Naliczanie wpłat za osobę współpracującą

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Na początku września br. poślubiłem swoją pracownicę i zgłosiłem ją do ubezpieczeń społecznych jako osobę współpracującą. W związku z tym, że jest ona uczestnikiem PPK, mam pytanie, czy nadal jestem zobowiązany do naliczania za nią wpłat do PPK?   

Z pensją poniżej 4320 zł mniej wpłacasz na PPK. Obciążenie pracodawcy bez zmian. Musisz jednak złożyć wniosek

Jeśli zarabiasz mniej niż 120% wynagrodzenia minimalnego (czyli aktualnie mniej niż 4320,00 zł), możesz obniżyć swoją wpłatę nawet do 0,5% pensji. Pracodawca przy tym nie może Ci obniżyć swojej wpłaty i nadal będzie dokładał 1,5%

Czy aby przystąpić do PPK trzeba mieć bezwzględnie umowę o pracę

Nie! W PPK mogą być również osoby zatrudnione np. na umowę zlecenie. Za osoby zatrudnione uważa się osoby podlegające obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym.

PPK. Zwrot nie zawsze wiąże się z pełnymi potrąceniami

Kilka miesięcy temu, 45-letni uczestnik PPK – po śmierci żony – otrzymał część zgromadzonych na jej rachunku PPK środków. Zostały one przetransferowane na jego rachunek PPK. Teraz chciałby wycofać te środki, czyli dokonać tzw. zwrotu. Pyta, czy może wycofać tylko środki „odziedziczone” po żonie. Chciałby też wiedzieć, czy środki zgromadzone na rachunku PPK dostanie w całości czy też pomniejszone (np. ze względu na konieczność zapłacenia podatku). Odpowiadamy.

Delegacja zagraniczna. Co musisz wiedzieć zanim wyjedziesz

Delegacja zagraniczna łączy się z tym, że pracodawca ma obowiązek przekazać określone informacje pracownikowi, którego wysyła zagranicę. Czy każdy wyjazd do pracy zagranicę wymaga przekazania pracownikowi takich informacji? Jakie obowiązki informacyjne ma pracodawca? Wyjaśniamy.

PPK. Czy trzeba naliczyć wpłaty od przyznanych pracownikowi świadczeń niepieniężnych?

Pracodawca oblicza i pobiera wpłaty do PPK od wynagrodzenia uczestnika PPK. Podstawą do naliczenia wpłat do PPK może być m.in. wartość świadczenia niepieniężnego. Co w sytuacji, gdy uczestnik PPK otrzymał w danym miesiącu tylko takie świadczenie i żadnego wynagrodzenia w formie pieniężnej, z którego można pobrać wpłaty do PPK, finansowane przez tego uczestnika?

Od 1 sierpnia 2023 r. zmiany dla przedsiębiorców zatrudniających cudzoziemców. Trzeba sprawdzić dokumenty

Straciły moc przedłużone okresy uprawnień, ważności dokumentów oraz przedłużone terminy na realizację przez cudzoziemców określonych czynności. Powodem jest zakończenie stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce. Pracodawcy zatrudniający obcokrajowców, w przypadku chęci kontynuacji współpracy muszą upewnić się, czy od 1 sierpnia posiadają odpowiednie dokumenty potwierdzające legalny pobyt i prawo do wykonywania pracy przez cudzoziemca (w zależności od jego sytuacji formalno-prawnej). 

Jak wypłacić oszczędności z PPK na wkład własny w kredycie hipotecznym?

Uczestnik PPK, który nie ukończył jeszcze 45 lat, może wnioskować o wypłatę oszczędności z PPK w celu pokrycia wkładu własnego. 

PPK. Czy Pracowniczy Plan Emerytalny zwalnia pracodawcę z tworzenia PPK

Jesteśmy nowym podmiotem zatrudniającym. W czerwcu 2023 roku zatrudniliśmy 20 osób na podstawie umowy o pracę. Czy jeśli utworzymy Pracowniczy Plan Emerytalny – spełniające warunki określone przepisami ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych – to będziemy zwolnieni z wdrożenia PPK? Opowiadamy.

Praca zdalna a BHP. Jakie obowiązki i prawa ma pracodawca? Kiedy można skontrolować zdalnego pracownika?

Jakie są obowiązki pracodawcy w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy odnośnie pracowników wykonujących pracę zdalną? Kiedy można skontrolować zdalnego pracownika w zakresie przestrzegania wymogów BHP? Wyjaśnia Justyna Kurbiel, specjalista ds. kadr i płac w Meritoros SA.

Możesz wypłacić 25% pieniędzy z PPK na leczenie siebie, małżonka, dziecka. Kiedy? Gdzie wniosek? Co z podatkiem?

W przypadku poważnego zachorowania uczestnik PPK może zawnioskować o wypłatę do 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK (jednorazowo albo w ratach). 

PPK: Czy pracodawca może przekazać instytucji finansowej brakujące dane uczestnika

Zawierając umowę o prowadzenie PPK w imieniu i na rzecz pracownika, pracodawca nie dysponował jego adresem mailowym. Po kilku miesiącach pracownik zgłosił mu, że już taki adres posiada. Czy pracodawca może, bez dodatkowego upoważnienia pracownika, przekazać ten adres do instytucji finansowej? 

Centralna Informacja Emerytalna - nowość!

Centralna Informacja Emerytalna (CIE) ma zbierać kompleksową informację o świadczeniach emerytalnych, dzięki któremu każdy obywatel będzie miał pełną i łatwo dostępną wiedzę na temat swoich oszczędności emerytalnych, bez względu na ich źródło. Nowy system zapewni w jednym miejscu dostęp do informacji o wszystkich posiadanych produktach emerytalnych w: ZUS, KRUS, IKE, IKZE, PPE, PPK oraz OFE.

PPK: Można przenosić oszczędności między rachunkami

Uczestnik PPK posiadający więcej niż jeden rachunek PPK może – dokonując wypłaty transferowej – przenosić swoje oszczędności między tymi rachunkami. Może to robić dowolną liczbę razy w roku, bez ponoszenia żadnych kosztów i bez pośrednictwa pracodawcy. 

Jak wypłacić pieniądze z PPK

Chcesz zrezygnować z PPK? Potrzebne są dodatkowe pieniądze? Sprawdź jak wypłacić środki z PPK. 

W PPK jest dziś ponad 3 miliony osób. Docelowo ma być dwa razy tyle

W programie Pracowniczych Planów Kapitałowych uczestniczy dzisiaj 3,33 miliona osób. Do końca roku ma ich być 3,5 miliona. Docelowo liczba uczestników PPK ma sięgnąć 6-7 milionów. Takie są plany Polskiego Funduszu Rozwoju.

Czy spóźnione wpłaty do PPK pracodawca może zaliczyć w koszty

W czerwcu pracodawca dokonał wpłat do PPK z opóźnieniem, bo przekazał je do instytucji finansowej dopiero 19 czerwca. Czy wpłaty do PPK, sfinansowane przez pracodawcę, dokonane po upływie ustawowego terminu na ich dokonanie, stanowią dla tego pracodawcy koszty uzyskania przychodów? A jeśli tak, to za jaki miesiąc?  

Praca w upały. Jakie obowiązki ma pracodawca?

Zbliżający się początek wakacji przynosi falę upałów. Znoszenie wysokich temperatur jest trudne w miejscu pracy. Jakie prawa mają pracownicy a jakie obowiązki pracodawcy w związku z pracą podczas upałów?

Świadectwo pracy: Kiedy pracownik powinien dostać ten dokument

Świadectwo pracy to dokument o ściśle określonej treści, który pracodawca jest obowiązany niezwłocznie wystawić i wydać pracownikowi z chwilą rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy. Sprawdź, jakie kroki podjąć w przypadku niewywiązania się pracodawcy z tego obowiązku. 

Czy wpłaty do PPK uczestnika programu mają wpływ na limity z ustawy kominowej?

Pracownik – uczestnik PPK – objęty ustawą o wynagradzaniu osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi (tzw. ustawa kominowa) chciałby finansować także wpłaty dodatkowe do PPK. Czy limity dotyczące wpłat do PPK, o których mowa w ustawie kominowej, dotyczą także wpłat finansowanych przez uczestnika programu?

Jakie są zasady wpłat do PPK w 2023 r.?

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) to program prywatnego, długoterminowego oszczędzania, w którym oszczędności budowane są wspólnie przez pracowników, pracodawców i państwo.

Badania okresowe. Co zmieni odwołanie stanu zagrożenia epidemicznego

Stan zagrożenia epidemicznego może zostać odwołany już z końcem czerwca. Zakończenie tego stanu będzie wiązało się z obowiązkiem odnowienia badań okresowych pracowników, który był czasowo zawieszony. Nie przegap tych terminów! 

Środki na rachunku PPK są chronione przed egzekucją

Zasadą jest, że środki zgromadzone na rachunku PPK uczestnika nie podlegają egzekucji sądowej ani administracyjnej. Nie dotyczy to egzekucji, która ma na celu zaspokojenie roszczeń alimentacyjnych.

Nowe wyzwania w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy: Adaptacja prawa pracy do zmieniających się realiów zawodowych

W dzisiejszych dynamicznych czasach, świat pracy ulega ciągłym zmianom. Nowe technologie, rozwój sektorów gospodarki i zmieniające się preferencje pracowników powodują konieczność dostosowania prawa pracy do współczesnych realiów. 

Równowaga między pracodawcami a pracownikami: Jak nowe regulacje prawne wpływają na relacje w miejscu pracy

Relacje między pracodawcami a pracownikami odgrywają kluczową rolę w funkcjonowaniu każdego miejsca pracy. Stabilność i harmonia w tych relacjach są niezwykle istotne dla efektywnego funkcjonowania przedsiębiorstw. 

Zmiany w umowach o pracę i informacji o warunkach zatrudnienia w 2023 roku

Bieżący rok rozpoczął się bardzo intensywnie dla specjalistów działów kadrowo płacowych. Rozliczenia roczne, praca zdalna, kontrola trzeźwości i… kolejna nowelizacja Kodeksu Pracy. Oprócz zmian wprowadzonych w uprawnieniach rodzicielskich, ważne są również nowe regulacje dotyczące umów o pracę i informacji o warunkach zatrudnienia. Co dokładnie zmieniło się w tym zakresie? Tego dowiesz się w dalszej części niniejszego artykułu.

REKLAMA