REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Obowiązki płatnika

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Odpowiedzialność pracodawcy za nieopłacone podatki i składki

Płatnik to podmiot zobowiązany do obliczenia, pobrania i terminowej wpłaty pobranego podatku. Ponosi on odpowiedzialność za podatek niepobrany lub podatek pobrany, a niewpłacony.

Termin na dostarczenie ZUS RMUA

Jaki czas ma pracodawca na dostarczenie pracownikom raportu ZUS RMUA?

Raport miesięczny dla ubezpieczonego

Deklarację ZUS RMUA można przekazać pracownikowi w formie elektronicznej, pod warunkiem że pracownik wyrazi na to zgodę, a pracodawca użyje bezpiecznego podpisu elektronicznego.

Czy naliczyć składki od nagrody kwartalnej wypłaconej po rozwiązaniu umowy o pracę

Rozwiązaliśmy z pracownikiem umowę o pracę 31 grudnia 2008 r. W marcu 2009 r. otrzymał on nagrodę kwartalną, którą naliczamy i wypłacamy po uzyskaniu wyników za dany kwartał. Czy powinniśmy naliczyć składki od wypłaconej w marcu 2009 r. nagrody dla byłego pracownika?

REKLAMA

Jak ustalać składkę wypadkową od 1 kwietnia 2009 r.

1 kwietnia 2009 r. rozpoczął się nowy rok składkowy, w którym  obowiązują nowe wysokości stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe. Płatnicy, którym ZUS nie wyznaczy stopy procentowej składki na to ubezpieczenie, są zobowiązani samodzielnie ustalić jej wysokość na najbliższy rok składkowy.

Czy od umowy o wspólnej odpowiedzialności materialnej pracowników naliczać składki na ubezpieczenia

Pracownicy magazynu mają zawarte umowy o wspólnej odpowiedzialności materialnej za powierzone mienie. Z tytułu tej umowy otrzymują dodatek do wynagrodzenia zasadniczego. Czy od tego dodatku powinniśmy potrącać składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne?

Jak wykazać w dokumentach ubezpieczeniowych okres nieobecności pracownika na szkoleniu organizowanym przez pracodawcę

Wysłaliśmy pracownika na dwudniowe szkolenie związane z pracą, którą wykonuje. Szkolenie odbywało się 6 i 7 lutego 2009 r. Przy okazji płacenia faktury za szkolenie okazało się, że pracownik uczestniczył w zajęciach tylko 6 lutego. Był natomiast nieobecny na szkoleniu 7 lutego - w sobotę. Pracuje od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 16.00, sobota 6 lutego była więc dla pracownika dniem wolnym. Jak wykazać nieobecność pracownika na szkoleniu w ZUS RSA?

Rozliczenie roczne pracownika

Pracodawca ma obowiązek sporządzić roczne obliczenie podatku w terminie do końca lutego po upływie roku podatkowego i przekazać je pracownikowi.

REKLAMA

Zasady przechowywania dokumentów ubezpieczeniowych

Płatnik składek ma obowiązek prowadzić dokumentację ubezpieczeniową każdej osoby, którą zgłasza do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego. ZUS czy np. inspekcja pracy mogą zażądać od płatnika udostępnienia dokumentacji ubezpieczeniowej wszystkich osób, które płatnik zgłasza do ubezpieczeń, lub poszczególnych osób.

Do którego ZUS zakład pracy powinien przekazać dokumenty do wypłaty zasiłku opiekuńczego

Od listopada 2008 r. zatrudnienie w naszej firmie spadło do 16 osób. Dlatego od 1 stycznia 2009 r. zasiłki wypłaca ZUS. Pracownik 25 stycznia 2009 r. dostarczył zwolnienie lekarskie na chorą żonę. Do którego ZUS przekazać dokumenty - ZUS pracownika czy ZUS, w którym opłacamy składki? Nasza firma rozlicza się w Krakowie, pracownik mieszka w Bochni. Jakie dokumenty przygotować pracownikowi w związku z wypłatą zasiłku opiekuńczego?

Czy dni wolne od pracy w zamian za pracę w soboty i niedziele należy wykazywać w ZUS RSA

Obowiązujący u nas układ zbiorowy pracy określa 3-miesięczny okres rozliczeniowy. Soboty i niedziele są dniami wolnymi, a za wykonywanie pracy w te dni pracownicy mają inne dni wolne. Sezonowo duża liczba pracowników wykonuje pracę w soboty i niedziele, a dni wolne odbierają często w ostatnim miesiącu okresu rozliczeniowego (np. 6 ostatnich dni okresu rozliczeniowego). Czy dni, które pracownik ma wolne w związku z pracą w sobotę i niedzielę, powinniśmy wykazywać w ZUS RSA? Jeżeli tak, to z jakim kodem? Czy jako przerwę w ubezpieczeniu?

Informacja dla płatnika składek o zmianie tytułu do ubezpieczeń

Zleceniodawca może żądać zawarcia w umowie zlecenia lub w odrębnym oświadczeniu zapisu o obowiązku informowania przez zleceniobiorcę o swojej sytuacji w zakresie ubezpieczeń. Ma to wpływ na zakres ubezpieczeń, którymi jest objęty zleceniobiorca, i zakres obowiązków płatnika składek. Prawo do zawarcia umowy zlecenia o takiej treści wynika z zasady swobody zawierania umów.

Zaległości w składkach

Zalegam ze składkami na ubezpieczenia społeczne od 10 lat (od 1998 r.). Czy zaległości te ulegają przedawnieniu po 5 latach? Czy można inaczej umorzyć część długu?

Odpowiedzialność karna pracodawcy (cz. 2)

Płatnik składek na ubezpieczenia społeczne, który nie zgłasza do ZUS wymaganych danych albo zgłasza dane nieprawdziwe, mające wpływ na wysokość świadczeń z ubezpieczenia - popełnia przestępstwo karne.

Jakie zmiany w ubezpieczeniach w 2009 r.

Planowanych zmian jest wiele. Przypomnijmy chociaż, że od nowego roku płatnik składek będzie miał możliwość przekazywania ubezpieczonym informacji ZUS RMUA - za zgodą ubezpieczonego - w formie elektronicznej.

Czy pracodawca ma prawo przyznać pracownikom premie za niepalenie tytoniu

Jako pracodawca chciałbym wprowadzić w regulaminie wynagradzania premię za niepalenie papierosów w pracy oraz premię za niechorowanie. Czy takie postanowienia regulaminu wynagradzania będą zgodne z prawem?

Czy w trakcie przeprowadzania kontroli ZUS jej zakres może zostać zmieniony

Mamy w firmie kontrolę ZUS. Inspektor, który przeprowadza u nas kontrolę, powiedział nam, że rozszerza kontrolę ze szczególnej na ogólną. Czy jest to możliwe w trakcie kontroli? Czy możemy się temu sprzeciwić? Osoba, która przyszła na kontrolę, jest moim dalszym sąsiadem, z którym miałem kiedyś konflikt. Podejrzewam go o brak obiektywizmu. Czy mogę zwrócić się do ZUS o wyłączenie tego inspektora z kontroli?

Od kiedy student przestaje podlegać ubezpieczeniom

Zatrudniamy zleceniobiorcę, który ma 23 lata. Do tej pory podlegał ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu. Jednak od października br. zleceniobiorca został przyjęty na uzupełniające studia magisterskie. Oficjalnie zostanie przyjęty w poczet studentów w dniu inauguracji roku akademickiego, tj. 20 października br. Czy w związku z tym będzie zwolniony z ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego jako student dopiero od 20 października?

Jak wliczyć nagrodę roczną do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego po zmianie wymiaru czasu pracy

Pracownica naszej firmy w okresie od stycznia do października 2007 r. była zatrudniona na pełny etat, a od listopada 2007 r. i obecnie jest zatrudniona na 3/4 etatu. Wysokość nagrody rocznej uzależniamy od wyników firmy. Za 2007 r. pracownica otrzymała nagrodę w wysokości 2675 zł brutto. W jakiej wysokości nagrodę roczną powinniśmy wliczyć do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego pracownicy? Choruje we wrześniu 2008 r.

Zbieg tytułów do ubezpieczeń społecznych (cz. 2)

Osoby, które w okresie urlopu wychowawczego prowadzą działalność gospodarczą, podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym z tytułu prowadzenia tej działalności.

Czy za zleceniobiorcę należy opłacać składkę na Fundusz Pracy, mimo że otrzymał wynagrodzenie niższe od minimalnego

Zawarliśmy umowę zlecenia na okres od 15 sierpnia do 15 listopada br. Wynagrodzenie za sierpień w wysokości 970 zł (prowizja od liczby umów zawartych dla firmy) zostało wypłacone zleceniobiorcy 28 sierpnia. Gdyby przepracował cały miesiąc, na pewno otrzymałby wynagrodzenie w wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia. Czy w związku z tym należy opłacić za niego składkę na Fundusz Pracy za sierpień br.?

Czy rozliczać składki za pracownicę na urlopie wychowawczym

Pracownica naszej firmy przebywa na urlopie wychowawczym. Nie rozliczaliśmy za nią składek, bo jednocześnie pracowała w innej firmie na 1/2 etatu. Umowa o pracę z tą drugą firmą została rozwiązana 10 września br. Po ustaniu tego zatrudnienia pracownica pobiera zasiłek chorobowy. Czy powinniśmy zgłosić pracownicę do ubezpieczeń społecznych z tytułu urlopu wychowawczego od razu po rozwiązaniu umowy o pracę? Czy przyjąć, że zasiłek chorobowy wypłacany po ustaniu zatrudnienia jest innym tytułem do ubezpieczeń?

Czy po skróceniu okresu wypowiedzenia pracownikowi przysługuje prawo do zasiłku chorobowego

W związku z trudną sytuacją ekonomiczną firmy wypowiedzieliśmy kilku pracownikom warunki płacy. Jeden z nich nie wyraził zgody na zmianę tych warunków, dlatego zawarta z nim umowa o pracę miała rozwiązać się po 3-miesięcznym okresie wypowiedzenia (30 kwietnia 2008 r.). W trakcie okresu wypowiedzenia skróciliśmy go o 1 miesiąc. Za pozostały okres pracownik otrzymał odszkodowanie. Umowa o pracę została rozwiązana 31 marca 2008 r. Z ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego wyrejestrowaliśmy pracownika z datą 1 kwietnia. W 2008 r. w okresie zatrudnienia pracownik chorował i otrzymał wynagrodzenie chorobowe. Ponownie zachorował po upływie 30 dni od ustania zatrudnienia, czyli 31 marca 2008 r. ZUS odmówił byłemu pracownikowi prawa do zasiłku chorobowego za ten okres. Pracownik wystąpił do sądu o ustalenie, że umowa o pracę rozwiązała się 30 kwietnia 2008 r., a nie 31 marca 2008 r. Sądy rejonowy i okręgowy oddaliły powództwo pracownika. Przyznały, że umowa o pracę rozwiązała się 31 marca 2008 r. Pracownik równocześnie odwołał się od decyzji ZUS odmawiającej prawa do zasiłku chorobowego po rozwiązaniu umowy o pracę. W tym postępowaniu sąd zmienił wydane przez ZUS decyzje i przyznał pracownikowi prawo do zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia w naszej firmie. Czy w związku z wyrokiem sądu mamy jakieś obowiązki wobec pracownika?

Jak rozliczyć składki za osobę, która w tym samym miesiącu podlegała ubezpieczeniom z dwóch tytułów

Do 18 września 2008 r. zatrudnialiśmy osobę na umowę o pracę nakładczą, a od 19 września br. zatrudniamy ją na umowę o pracę (kod tytułu ubezpieczenia 01 10 02, a wcześniej 02 00 02). Jak mamy sporządzić dokumenty za wrzesień i październik za tę osobę? Wynagrodzenie za wrzesień z umowy o pracę nakładczą (225,60 zł) i z umowy o pracę (338,40 zł) zostanie wypłacone w październiku br.

Wynagrodzenie z kolejno zawieranych umów zlecenia i o pracę

Od 1 stycznia do 30 czerwca 2008 r. zatrudnialiśmy osobę na podstawie umowy zlecenia, od której była odprowadzana składka na ubezpieczenie chorobowe. Od 1 lipca 2008 r. osoba ta jest zatrudniona jako pracownik. Pracownik ma zwolnienie lekarskie od 31 lipca 2008 r. Czy ustalając podstawę wymiaru wynagrodzenia za czas choroby powinniśmy uwzględnić przychód z umowy zlecenia? Zarówno ze zlecenia, jak i z umowy o pracę pracownik ma stałe wynagrodzenie.

Zaliczka na poczet przyszłego wynagrodzenia nie jest pożyczką

Nasz szef co miesiąc każe wypłacać jednej z pracownic (na jej prośbę) zaliczki na poczet przyszłej pensji już kilka dni po przelaniu wynagrodzenia za dany miesiąc. Pracownica co miesiąc otrzymuje więc część wypłaty na około 20 dni przed terminem jej wymagalności. Mam wątpliwości, czy taka zaliczka nie jest w świetle przepisów podatkowych pożyczką i czy pracownicy nie należy doliczyć do przychodu ewentualnych odsetek, jakie by zapłaciła pożyczając pieniądze na te 20 dni w banku lub w SKOK?

Czy zakres kontroli ZUS zależy od wielkości firmy

Prowadzę firmę. Przy realizacji zamówień pomaga mi mój syn, którego zgłosiłem do ubezpieczeń. Sami rozliczamy się z urzędem skarbowym i ZUS. Dokumenty do ZUS przesyłamy elektronicznie. Otrzymałem zawiadomienie z ZUS o planowanej w mojej firmie kontroli. Firma mieści się na podwórku mojego domu. Czy kontroler z ZUS ma prawo sprawdzać mój dom? Czy ZUS może kontrolować moją firmę, mimo że nikogo nie zatrudniam?

Kto rozlicza i opłaca składki za osoby pracujące w Polsce dla zagranicznej firmy

Klientem naszego biura rachunkowego jest holenderska firma zajmująca się sprzedażą aparatury medycznej. Firma nie ma w Polsce swojej siedziby ani przedstawicielstwa. Od 1 maja 2008 r. zatrudniła na podstawie umów o pracę obywateli polskich, którzy swoją pracę będą wykonywać na terenie Polski. Czy należy zgłosić te osoby do ubezpieczeń w Holandii czy w Polsce i jak to zrobić?

Czy druga rata świadczenia urlopowego jest zwolniona ze składek

Wypłacam swoim pracownikom świadczenia urlopowe w maksymalnej wysokości zwolnionej ze składek. Czy świadczenie urlopowe wypłacone w lutym br. w wysokości odpisu podstawowego na 2007 r. powinienem uzupełnić po ogłoszeniu wysokości odpisu na bieżący rok? Czy taka druga rata świadczenia urlopowego jest zwolniona ze składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne?

Jaki dokument potwierdza prawo do zasiłku opiekuńczego na chore dziecko

Jesteśmy dużą firmą handlową, która ma sieć sklepów na terenie Polski. Naliczaniem świadczeń chorobowych dla pracowników zajmują się oddziały regionalne. Jedna z pracownic przekazała za pośrednictwem naszego kuriera zwolnienie lekarskie w związku z chorobą 9-letniej córki. Przy otrzymaniu wynagrodzenia zauważyła, że zasiłek opiekuńczy nie został jej naliczony. Kurier pamięta, że otrzymał zwolnienie lekarskie od pracownicy, ale nie dostarczył go do naszej firmy. Prawdopodobnie kurier zgubił zwolnienie przy przenoszeniu dokumentów z samochodu do firmy. Co w tym przypadku możemy zrobić i na jakiej podstawie wypłacić zasiłek opiekuńczy?

Jak rozliczyć składki za pracownika, który w jednym miesiącu był zatrudniony na różne etaty

Z pracownikiem, którego zatrudnialiśmy do 7 marca 2008 r. na pełny etat, zawarliśmy kolejną umowę o pracę od 17 marca br., z tym że już w niepełnym wymiarze czasu pracy, tj. na 1/2 etatu. W marcu pracownik otrzymał wynagrodzenie i ekwiwalent za urlop z tytułu pierwszej umowy, a pod koniec miesiąca otrzyma również wynagrodzenie za czas pracy na pół etatu. Czy składki za tego pracownika należne za marzec br. mamy rozliczyć w jednym, czy w dwóch raportach rozliczeniowych?

Czy od wypłacanego członkowi rady nadzorczej zwrotu kosztów dojazdu na posiedzenia należy naliczać składkę zdrowotną

Zgodnie z obowiązującym w naszej spółce regulaminem rady nadzorczej, jej członkowie będą otrzymywać zwrot kosztów związanych z uczestnictwem w posiedzeniach rady (tj. zwrot kosztów podróży z miejsca zamieszkania do miejsca, w którym odbywać się będą posiedzenia rady oraz zwrot kosztów zakwaterowania). Członkowie rady nadzorczej nie mają prawa do żadnych innych świadczeń. Czy od kwot wypłacanych przez spółkę członkom rady nadzorczej należy potrącać składkę na ubezpieczenie zdrowotne? Jeżeli trzeba naliczać tę składkę, ale okaże się ona wyższa od zaliczki podatkowej, to czy można ją obniżyć do wysokości tej zaliczki?

Czy prawo do renty rodzinnej ma wpływ na rozliczenie składek i podatku od wynagrodzenia pracownika

Zatrudniliśmy pracownicę, która pobiera rentę rodzinną po zmarłej matce. Czy taka osoba podlega ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu, czy z uwagi na prawo do renty jest z nich zwolniona? Jak rozliczać jej wynagrodzenie za pracę?

Termin udzielenia urlopu macierzyńskiego za okres po porodzie

Pracownica w czasie ciąży nie korzystała ze zwolnień lekarskich. 29 sierpnia 2008 r. trafiła do szpitala, a 7 września urodziła dziecko. Nie dostarczyła nam zaświadczenia o przewidywanej dacie porodu. Tylko mąż pracownicy dostarczył nam pisemną informację od pracownicy o tym, że jest w szpitalu i jej wniosek o urlop macierzyński od 8 września 2008 r. Czy na tej podstawie możemy wypłacić pracownicy zasiłek macierzyński od 8 września? Czy za okres od 29 sierpnia do 7 września 2008 r. również przysługuje pracownicy zasiłek macierzyński? Czy jesteśmy związani wnioskiem pracownicy?

Jakie terminy przedawnienia obowiązują dla składek ZUS niezapłaconych przed 1 stycznia 2003 r.

Dziesięcioletni okres przedawnienia należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne ma zastosowanie do należności, które stały się wymagalne przed 1 stycznia 2003 r., jeżeli do tej daty nie uległy przedawnieniu według dotychczasowych przepisów (na podstawie uchwały Sądu Najwyższego z 2 lipca 2008 r., II UZP 5/08).

Jak po 2007 r. rozliczać za osoby niepełnosprawne składki na ubezpieczenia społeczne

Jesteśmy zakładem pracy chronionej. Do końca 2007 r. byliśmy uprawnieni do rozliczania składek na ubezpieczenia społeczne za niepełnosprawnych pracowników z wykorzystaniem środków PFRON i budżetu państwa. Przy rozliczeniu składek za listopad 2007 r. księgowość na skutek niedopatrzenia nie uwzględniła w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia dwóch pracowników, kwot wypłaconych w tym miesiącu premii. Czy faktycznie jest tak, że jeśli sporządzimy teraz korektę dokumentów rozliczeniowych, wykazując w nich prawidłową podstawę wymiaru składek, to nie otrzymamy już dofinansowania z PFRON i budżetu państwa?

Zmiany w dokumentach ubezpieczeniowych

Od 1 lipca 2008 r. nastąpiły zmiany w dokumentach ubezpieczeniowych, które aktualizują dotychczasowe kody ubezpieczeniowe, jak też wprowadzają kilka nowych.

Zmiany w przepisach o działalności gospodarczej

Wniosek o wydanie wiążącej interpretacji przepisów ubezpieczeniowych oraz możliwość zawieszenia działalności gospodarczej - to najnowsze zmiany w przepisach dotyczące ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego.

Czy należy wypłacić zasiłek opiekuńczy również za dni wolne od pracy

Pracownica zatrudniona na 1/2 etatu wykonuje pracę co drugi dzień roboczy po 8 godzin. Mąż pracownicy również jest zatrudniony na umowę o pracę, ale w stałych godzinach pracy od 8.00 do 16.00 od poniedziałku do piątku. Przedszkole, do którego w czasie wakacji chodzi 6-letnia córka pracownicy, zostało do zamknięte odwołania z powodu zatrucia niektórych dzieci salmonellą. Przedszkole zamknięto od środy 13 sierpnia, kiedy pracownica miała dzień wolny od pracy. Wniosek o zasiłek opiekuńczy pracownica złożyła od 13 do 22 sierpnia 2008 r. Czy zasiłek opiekuńczy przysługuje jej za cały ten okres, czy tylko za dni, w których faktycznie miała pracować? Czy za 15, 16 i 17 sierpnia również wypłacić zasiłek opiekuńczy? Są to w naszym zakładzie dni wolne od pracy.

Odpowiedzialność nabywcy przedsiębiorstwa za nieopłacone przez zbywcę składki na ubezpieczenia społeczne

Nabywca przedsiębiorstwa odpowiada za należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne w części finansowanej z własnych środków przez zbywcę jako płatnika składek (pracodawcę), a nie odpowiada za należności z tytułu składek w części finansowanej przez ubezpieczonych pracowników (art. 112 Ordynacji podatkowej w zw. z art. 31 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych) (uchwała Sądu Najwyższego z 5 sierpnia 2008 r., I UZP 3/08).

Czy z wynagrodzenia za pracę można potrącić nadpłacony zasiłek chorobowy

W wyniku kontroli przeprowadzonej przez ZUS okazało się, że jednemu z pracowników błędnie naliczyliśmy podstawę wymiaru zasiłku chorobowego. Pracownik długo chorował, dlatego nadpłata zasiłku jest znaczna. Powodem błędnego ustalenia podstawy wymiaru zasiłku jest wliczenie do podstawy premii uznaniowej, którą też wypłacaliśmy za czas choroby. Czy kwotę nadpłaconego zasiłku możemy potrącać z bieżących wynagrodzeń pracownika?

Przekroczenie rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe

Pracownik naszej spółki jest dodatkowo zatrudniony na podstawie umowy o pracę u innego pracodawcy. Poinformował nas, że w okresie od stycznia do lipca br. osiągnął łączne wynagrodzenie w wysokości 75 236,40 zł. W sierpniu otrzyma wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę w naszej firmie w wysokości 5500 zł, natomiast w drugiej firmie 5800 zł. Jak rozliczyć składki za ten miesiąc?

O jakich przychodach powiadamiać ZUS (cz. 2)

Płatnik składek ma obowiązek poinformowania ZUS o wysokości przychodu osiąganego przez osobę uprawnioną do świadczeń z tytułu m.in. wykonywania zatrudnienia, pozarolniczej działalności gospodarczej.

O jakich przychodach powiadomić ZUS (cz. 1)

Zarówno płatnik, jak i świadczeniobiorca mają obowiązek powiadomienia ZUS o podjęciu pracy zarobkowej i wysokości osiąganego przychodu przez emeryta lub rencistę.

O jakich przychodach powiadomić ZUS (cz. 1)

Zarówno płatnik, jak i świadczeniobiorca mają obowiązek powiadomienia ZUS o podjęciu pracy zarobkowej i wysokości osiąganego przychodu przez emeryta lub rencistę.

Korygowanie zeznania podatkowego

Zarówno podatnik, jak i płatnik odpowiadają całym swoim majątkiem za wynikające z zobowiązań podatkowych należności budżetu państwa. W przypadku błędu mają prawo do skorygowania zeznania rocznego.

Zasady opłacania składek na fundusz pracy (cz. 1)

Niektórych płatników dotyczy obowiązek rozliczania - oprócz składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne - obciążeń na fundusze pozaubezpieczeniowe, czyli na FP i FGŚP.

Zasady opłacania składek na fundusz pracy (cz. 2)

Składki na Fundusz Pracy należy opłacać tylko za okres trwania obowiązkowych (a nie dobrowolnych) ubezpieczeń emerytalnego i rentowych.

Druki ubezpieczeniowe

Rozpoczęłam prowadzenie działalności gospodarczej. Dokonałam zgłoszenia siebie jako osoby ubezpieczonej i jako płatnika składek. Proszę o informację na temat druków rozliczeniowych, które mnie obowiązują - pyta Czytelniczka z Grudziądza.

Student podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu jako członek rodziny do ukończenia 26 lat

Syn naszej pracownicy pod koniec sierpnia br. kończy 26 lat. Pracownica zgłosiła go do ubezpieczenia zdrowotnego jako członka rodziny, ponieważ syn studiuje. Czy powinniśmy go wyrejestrować z ubezpieczenia zdrowotnego jako członka rodziny pracownicy, czy będzie podlegał ubezpieczeniu zdrowotnemu do końca nauki?

REKLAMA