REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Nowości prawne, VAT

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Materiały budowlane dla powodzian zwolnione z VAT

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia w którym nieodpłatna dostawa materiałów budowlanych dla osób poszkodowanych w wyniku powodzi zostanie zwolniona z podatku od towarów i usług.

Koniec z głośnymi reklamami

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wypowiada walkę głośnym reklamom. Od poniedziałku reklamy w radiu i telewizji nie mogą być głośniejsze, niż programy je poprzedzające.

Powodzianie zwolnieni z VAT za materiały budowlane

Do 30 września poszkodowani w tegorocznej powodzi nie zapłacą podatku VAT za materiały budowlane. Ministerstwo Finansów wydało już stosowne rozporządzenie na mocy którego poszkodowani w powodziach w maju i czerwcu nie będą płacić podatku odbudowując swoje domy.

Grzywna i egzekucja za utrudnianie kontaktów z dzieckiem

Kurator zadba o egzekucje prawa do kontaktu z dzieckiem, jeżeli rodzice nie będą się w stanie się porozumieć i będą utrudniać kontakt małoletniego z uprawnionym do kontaktu. Sąd będzie mógł ukarać tez grzywną opiekunowi, który uniemożliwia swojemu dziecku kontakt z drugim rodzicem.

REKLAMA

Za złożenie skargi do Trybunału w Strasburgu trzeba będzie zapłacić

Już wkrótce składając skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu trzeba będzie wnieść opłatę. Nie jest jeszcze znana jej wysokość.

Będą pieniądze na naprawę wałów

Zostanie uruchomiony budżet w wysokości 58,1 mln złotych na remont i odbudowę uszkodzonych wałów. Dotychczas pieniądze otrzymało już 5 województw.

Nowe zasady kontroli wyrobów akcyzowych

Funkcjonariusze służby celnej będą wyłącznie uprawnieni do kontroli wyrobów akcyzowych – wynika z nowego rozporządzenia Ministra Finansów, które weszło w życie 4 czerwca.

Bezpieczeństwo letniego wypoczynku

Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak zwrócił się do pedagogów, aby jeszcze przed zakończeniem roku szkolnego rozmawiali z uczniami na temat wakacji i sposobów spędzania wolnego czasu. 

REKLAMA

Przedsiębiorcy chetnie korzystają z darmowych porad prawno-podatkowych

Z uruchomionego przez Stowarzyszenie Podatników w Polsce numeru telefonu skorzystali głównie przedsiębiorcy, którzy ucierpieli z powodu powodzi, jak również zakłady pracy, które chcą udzielić pomocy swoim poszkodowanym pracownikom. Dyżury prowadzone są przez doradców i konsultantów podatkowych, m. in. z HLB Zespół Doradców Podatkowych Jacek Czernecki, będący społecznym ekspertem Stowarzyszenia Podatników w Polsce.

Abonament będzie wyższy od 2011 r.

Od 2011 r. wzrosną stawki abonamentu RTV za posiadanie telewizora lub radia. Nowa wysokość została ustalona przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji w rozporządzeniu z 6 maja 2010 r. Akt wszedł w życie 4 czerwca.

Państwo może zakazać internetowych gier losowych

Państwa członkowskie Unii Europejskiej mogą zakazać gier losowych prowadzonych w Internecie m.in. ze względu na ochronę konsumentów – orzekł 3 czerwca Europejski Trybunał Sprawiedliwości.

Unia pomoże powodzianom

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowało w porozumieniu z Funduszem Spójności Unii Europejskiej wniosek, dzięki którym wojewodom łatwiej będzie oszacować poniesione straty w wyniku powodzi. Termin składania wniosków przez wojewodów upływa 20 czerwca 2010. Dzięki przesłanym wnioskom uda się wystąpić o pomoc do Komisji Europejskiej o przyznanie pomocy finansowej.

Sąd zdecyduje o losie pedofila

W wyniku zmiany prawa teraz sąd zadecyduje, czy istnieje potrzeba leczenia pedofila. Decyzja musi zapaść na sześć miesięcy przed przewidywanym warunkowym zwolnieniem lub przed wykonaniem kary.

Postanowienie odmawiające wykluczenia sędziego musi być zawsze zaskarżalne

Postanowienie o odmowie wykluczenia sędziego w II instancji zgodnie z obowiązującym prawem nie jest zaskarżalne. Wkrótce to jednak się zmieni, gdyż zdaniem Trybunału Konstytucyjnego takie rozwiązanie jest niekonstytucyjne.

VAT z charytatywnych sms-ów trafi do powodzian

Ministerstwo Finansów stanęło na wysokości zadania i zapowiedziało, że środki jakie wpłynęły do budżetu państwa z tytułu VAT za smsy wysłane na rzecz powodzian powędrują do poszkodowanych przez powódź.

Szkolenia z zarządzania kryzysowego

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji ogłosiło konkurs na unijne dopłaty do szkoleń z zarządzania kryzysowego. Uczestnikami mogą być urzędy niebędące częścią administracji rządowej. Do podziału jest 20 mln zł.

Jak dokumentować sprzedaż, gdy przedsiębiorca nie ma kasy fiskalnej

Co do zasady, przedsiębiorca prowadzący sprzedaż detaliczną towarów i usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej powinien mieć zarejestrowaną kasę fiskalną i wydawać każdorazowo paragon. Na życzenie konsumenta, może dodatkowo wystawić fakturę VAT

Forma wystawienia faktury korygującej do faktury elektronicznej

Jednym z podstawowych obowiązków podatników VAT jest obowiązek wystawiania faktur dokumentujących dokonywane transakcje (sprzedaży towarów, świadczenia usług). Na podstawie rozporządzenia z dnia 14 lipca 2005 r. w sprawie wystawiania oraz przesyłania faktur w formie elektronicznej (Dz.U. Nr 133, poz. 1119) podatnicy otrzymali możliwość wystawiania i przysyłania tych faktur drogą elektroniczną, pod warunkiem uprzedniej akceptacji tej formy przez odbiorcę faktury.

Czy z ulgi na zakup kas rejestrujących można skorzystać więcej niż jeden raz

Zgodnie z art. 111 ust. 1 ustawy o VAT podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Powodzianie skorzystają z uproszczonych procedur

Odbudowa zniszczeń po powodzi będzie prostsza. Prezes Rady Ministrów podpisał nowelizację rozporządzenia, dzięki której usuwanie skutków niszczycielskiej powodzi będzie znacznie odformalizowane.

Za przekroczenie uprawnień można skarżyć do prokuratury

Można złożyć zażalenie na czynności celnika, który podczas czynności służbowych użył w sposób nieuzasadniony siły.

Adwokaci pomogą bezpłatnie powodzianom

Naczelna Rada Adwokacka będzie udzielała bezpłatne porady prawne osobom poszkodowanym przez tegoroczną powódź.

Udzielanie dalszego pełnomocnictwa przez doradcę podatkowego

Doradcy podatkowi będą mogli z mocy samego prawa udzielać dalszego pełnomocnictwa innemu doradcy, a także adwokatowi czy radcy prawnemu. Nowelizacja ustawy o doradztwie podatkowym znajduje się w Senacie.

Ministerstwo Finansów przekaże VAT od charytatywnych sms-ów dla powodzian

Środki odpowiadające wysokości podatku VAT pobranego od tzw. sms-ów charytatywnych na rzecz powodzian Ministerstwo Finansów przekaże na cele związane z usuwaniem lub łagodzeniem skutków powodzi. W ten sposób rząd chce zachęcić do wspierania potrzebujących i wzmocnienia gestów solidarności z osobami dotkniętymi skutkami żywiołu.

Będzie można rozsypać prochy zmarłego

W resorcie zdrowia trwają prace nad ustawą o cmentarzach i chowaniu zmarłych. Ma ona ułatwiać transport zwłok z zagranicy, umożliwić ekshumację a nawet dopuścić rozsypanie prochów zmarłego poza cmentarzem.

Zakaz stadionowy w centralnej bazie

Dane wszystkich kibiców będą rejestrowane w specjalnej bazie, która umożliwi szybką identyfikację uczestników meczów piłkarskich. PZPN oraz Telekomunikacja Polska rozpoczęły współpracę w ramach stworzenia systemu do obsługi Centralnej Bazy Danych Kibiców (CBDK).

Polska nie dla chorych cudzoziemców

Dzięki zaostrzeniu prawa cudzoziemcy z objawami niektórych chorób nie zostaną wpuszczeni do Polski.

Nie będzie prywatyzacji ksiąg wieczystych

Część środowisk prawniczych postuluje prywatyzacje wydziałów ksiąg wieczystych. W ten sposób skróciłaby się czas oczekiwania na wpis. Ministerstwo Sprawiedliwości jest jednak sceptyczne wobec tego pomysłu.

Polski podatek akcyzowy zgodny z prawem UE

Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł 20 maja 2010 r., że Polska nie naruszyła prawa europejskiego, wliczając podatek akcyzowy pobierany przy sprzedaży samochodów niezarejestrowanych w Polsce do podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług (VAT) pobieranego od tych samochodów.

Czy sądy będą karały przewlekłość postępowania administracyjnego

Rząd zamierza zmobilizować organy administracji. Zgodnie z projektem rządowym będzie można wnieść do sądu skargę na przewlekłość postępowania.

Darowizna na rzecz szkoły a VAT

Czy darowizna pieniężna przekazana na rachunek szkoły podlega opodatkowaniu podatkiem VAT i jak tę czynność należy dokumentować?

Zakup i konsumpcja wina w kraju UE a VAT


Czy zakupu wina na terenie państwa członkowskiego i zużytkowanie go w ramach reprezentacji na terenie tego państwa nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w kraju?

Transakcje z podmiotem zagranicznym a obowiązek podatkowy


Czy dokonanie przedpłaty na rzecz kontrahenta z Czech na towar pochodzący ze Stanów Zjednoczonych, który na terytorium Czech znajduje się na składzie celnym wywołuje obowiązek podatkowy?

Stawka podatku za usługę projektową

Podatniczka wykonuje - na rzecz firmy z siedzibą we Wrocławiu - usługę projektową (zakwalifikowaną wg symbolu z PKWiU 74.2 - usługi architektoniczne i inżynierskie) dotyczącą nieruchomości mającej powstać w Moskwie. W związku z tym podatnik pyta jaką stawkę podatku powinna w tym przypadku zastosować?

Dwie działalności, jedna deklaracja


Podatnik prowadzi działalność gospodarczą na własne nazwisko, na podstawie wpisu do ewidencji gospodarczej
i jest płatnikiem podatku od towarów i usług. W roku bieżącym dodatkowo rozpoczyna prowadzenie własnego gospodarstwa rolnego. Czy podatnik w jednej deklaracji może wykazywać pozycje dotyczące obu działalności?

Czy konieczny jest okres trzech miesięcy prowadzenia ewidencji sprzedaży i zakupów przez gospodarstwo rolne?


Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. 2004 r. Nr 54 poz. 535) w art. 43 ust. 4 określa, iż jedynie rolnik ryczałtowy, który dotychczas korzystał ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 3 i zamierza zrezygnować z tego zwolnienia, jest obowiązany prowadzić ewidencję, o której mowa w art. 109 ust. 1, przez okres co najmniej trzech kolejnych miesięcy.

Oddział podmiotu zagranicznego w Polsce a VAT

Czy w sytuacji, kiedy podmiot zagraniczny jest już zarejestrowany w Polsce na potrzeby podatku od towarów i usług, należy uznać, że Oddział tego podmiotu również jest już zarejestrowany dla podatku od towarów i usług w Polsce oraz może i powinien posługiwać się numerem NIP nadanym przez Drugi Urząd Skarbowy w Warszawie
dla potrzeb podatku od towarów i usług i podatku dochodowego od osób prawnych?

Który urząd skarbowy jest właściwy przy VAT od sprzedaży działek


Czy w myśl ustawy o podatku od towarów i usług, jeżeli sprzedaż działek gruntowych (w planie zagospodarowania przestrzennego tereny te są przeznaczone pod zabudowę jednorodzinną) zostanie objęta podatkiem VAT, właściwym urzędem skarbowym do poboru tego podatku jest urząd właściwy dla miejsca położenia nieruchomości, czy też urząd właściwy dla miejsca zamieszkania podatnika?

Pośrednictwo finansowe a VAT


Czy usługi pośrednictwa finansowego podlegają zwolnieniu z podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT w zw. z poz. 3 załącznika nr 4 do ustawy o VAT?

Obowiązek podatkowy w VAT


Podatnik zwraca się z pytaniem, czy podatnik podatku VAT ma obowiązek bezwzględnie odprowadzać należny podatek od towarów i usług , jeżeli tak to na jakiej podstawie prawnej?

Apel o przyspieszenie prac nad ustawą żłobkową

Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak wystąpił do Prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska z apelem o przyspieszenie prac nad tzw. ustawą żłobkową.

Założenia do reformy systemu budownictwa społecznego

Poznaliśmy już główne założenia do reformy systemu budownictwa społecznego

Wkrótce leasing konsumencki

Leasing konsumencki może stać się atrakcyjną alternatywa dla kredytów bankowych – donosi poniedziałkowy „Dziennik Gazeta Prawna”. Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać od 2011 r.

Przewoźnicy naruszający prawo będą częściej kontrolowani

Przewoźnicy drogowi, którzy częściej naruszą przepisy dotyczące czasu prowadzenia pojazdów będą częściej kontrolowani. 14 maja w życie weszło nowe rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie systemu oceny ryzyka naruszeń prawa.

Opłaty za czasowe wycofanie samochodu z ruchu

Czasowe wycofanie pojazdu z ruchu na dwa miesiące będzie kosztować 80 zł. Tyle, zgodnie z nowym rozporządzeniem Ministra Infrastruktury, ma kosztować opłata za decyzję administracyjną.

Porady pro bono prawników zwolnione z podatku

Prawnicy którzy udzielają porad pro bono nie będą płacili podatku od towarów i usług. Taką opinię wyraził Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku w sprawie VAT od nieodpłatnych usług doradztwa prawnego.

Prawnicy z kasami fiskalnymi

Od 1 maja 2011 r. kasy fiskalne będą musieli stosować m.in. lekarze i prawnicy. Resort finansów opublikował projekt rozporządzenia o kasach fiskalnych.

Zakup działek poniżej 5 ha bez pierwokupu Agencji

Sejm przyjął nowelizację ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, zgodnie z którą przy sprzedaży gruntów rolnych poniżej 5 ha nie będzie trzeba zawierać dwóch umów notarialnych. Proponowane zmiany znacznie skrócą proces realizacji transakcji oraz obniżą jej koszty.

Biedniejsi zapłacą mniej za prąd

Dzięki przyjętemu przez rząd projektowi Ministerstwa Gospodarki rachunki za prąd osób najuboższych będą mniejsze o jedna trzecią.

Prowadzenie działalności gospodarczej a podatek od nieruchomości

Każdy właściciel, posiadacz lub użytkownik wieczysty gruntu, budynku lub budowli związanej z prowadzeniem działalności gospodarczej zobowiązany jest do zapłaty podatku od nieruchomości. W przypadku działalności związanej z udzielaniem świadczeń zdrowotnych mamy do czynienia ze stawką preferencyjną, czyli obniżoną, wynoszącą 4,16 zł/m² powierzchni użytkowej.

REKLAMA