REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Nowości prawne, Postępowanie administracyjne

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

II tura wyborów: tryumf niezależnych, sukces Platformy i porażka PiS

Wyniki drugiej tury wyborów zakończyły proces elekcji władz samorządowych w prawie całej Polsce. Prawie, gdyż w jednym z podlaskich miast rezygnacja kandydata sprawiła, że druga tura została przesunięta o dwa tygodnie.

W całej Polsce skazani odśnieżają miasta

Ze względu na trudną sytuację w kraju ministerstwo sprawiedliwości podjęło decyzję o zaangażowaniu więźniów w odśnieżanie. Do prac ruszyło ponad półtora tysięcy skazanych. Tyle samo jest w gotowości do pracy.

Andrzej Rzepliński nowym prezesem Trybunału Konstytucyjnego

Prezydent Bronisław Komorowski powołał na stanowisko Prezesa Trybunału Konstytucyjnego profesora Andrzeja Rzeplińskiego. Wiceprezesem został Stanisław Biernat.

Nowa ustawa o sporcie

Dnia 16 października 2010 r. dotychczas obowiązujące: ustawa o kulturze fizycznej i ustawa o sporcie kwalifikowanym zostaną zastąpione przez ustawę z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie (Dz. U. Nr 127, poz. 857, dalej „ustawa”).

REKLAMA

Komisja Majątkowa idzie do likwidacji

Komisja Majątkowa, która rozstrzygała roszczenia majątkowe Kościoła względem państwa wkrótce przestanie działa. To efekt nieprawidłowości, jakie pojawiły się przy przekazywaniu Kościołowi majątku.

Wyłączenie członka SKO po wniesieniu wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy

Wymogi formalne dotyczące składu Samorządowego Kolegium Odwoławczego w postępowaniu z wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy przez lata budziły sprzeczne interpretacje zarówno w doktrynie jak i orzecznictwie. Tym razem ustawodawstwo podążyło w ślad za rozwiązaniami jakie ukształtowała praktyka.

Zbycie nieruchomości jeżeli toczy się postępowanie administracyjne

Zbycie nieruchomości nie może nastąpić, jeżeli toczy się postępowanie administracyjne dotyczące prawidłowości nabycia nieruchomości przez Skarb Państwa lub jednostkę samorządu terytorialnego. Zapis ten podkreśla w sposób jednoznaczny i dorozumiany, że sprzedaż nieruchomości nie jest możliwa, jeżeli toczy się jakiekolwiek postępowanie administracyjne mające na celu ocenę legalności aktów administracyjnych (decyzji lub innych rozstrzygnięć administracyjnych) zawierających orzeczenie o nabyciu (lub potwierdzających nabycie) nieruchomości przez Skarb Państwa.

Co można wyczytać z numeru PESEL?

PESEL to system przeznaczony do ewidencji ludności. Każdy obywatel otrzymuje taki numer. Nie są to jednak przypadkowe liczby. Można z nich wyczytać określone informacje. Jakie?

REKLAMA

Nowe władze adwokatury - adw. Andrzej Zwara Prezesem NRA

Podczas X Krajowego Zjazdu Adwokatury wybrano władze palestry oraz podsumowano kolejne trzy lata działania samorządu.

Świadczenia z pomocy społecznej – wystarczy oświadczenie o dochodach

Według planów Ministerstwa Gospodarki do uzyskania świadczeń z pomocy społecznej wystarczy złożenie oświadczenia, a nie jak dotychczas – zaświadczenia o dochodach.

Koniec terminu procesowego a wolna sobota

Urzędy obsługujące organy administracji publicznej są co do zasady nieczynne w soboty. Czy jeżeli dla dokonania czynności procesowej przewidziany jest termin kończący się w sobotę, strona postępowania administracyjnego może wykonać tę czynność w poniedziałek? 

Protest sędziów: o połowę mniej rozpraw

Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia” zakończyło akcję protestacyjną. W jej wyniku nie odbyła się połowa zaplanowanych rozpraw – czytamy w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.

Protesty sędziów 17 i 18 listopada

Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia zapowiedziało na dzień 18 i 19 listopada akcje protestacyjne. Sędziowie narzekają między innymi na współpracę z Ministerstwem Sprawiedliwości.

Ochotnicze hufce pracy będą zatrudniały

Pomimo likwidacji gospodarstw pomocniczych do końca tego rok, zatrudniani za pośrednictwem ochotniczych hufców pracy młodociani nie stracą zatrudnienia. Staną się pracownikami komend wojewódzkich OHP.

Jakie są koszty rejestracji znaków towarowych w Urzędzie Patentowym?

Rejestracja znaku towarowego może być dokonana na rzecz przedsiębiorstwa i tylko dla towarów będących przedmiotem jego działalności gospodarczej. Rejestrując znak towarowy przedsiębiorca może wybierać pomiędzy procedurą krajową, regionalną (europejską) i międzynarodową.

Pacjent rzadziej wyjedzie do sanatorium

Do sanatorium będziemy mogli wyjechać raz na 18 miesięcy. Nowe przepisy obowiązują od 13 listopada.

Problem narkotyków w Europie

„Stan problemu narkotykowego w Europie 2010” - Sprawozdanie roczne Europejskiego Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii.

Będzie więcej parków narodowych?

Obywatelski projekt nowelizacji ustawy o ochronie przyrody zakłada znaczne ułatwienia w zakładaniu parków narodowych. Trudniej będzie za to odwołać dyrektora takiego parku – czytamy we wtorkowym „Dzienniku Gazecie Prawnej”.

Tylko miesiąc na wniosek o zasiłek pogrzebowy

W stanie prawnym obowiązującym do 21 maja 2009 r. prawo do zasiłku pogrzebowego wygasało w razie niezgłoszenia wniosku o jego przyznanie w okresie 12 miesięcy od dnia śmierci osoby, po której zasiłek przysługuje. Przepis ten jest niezgodny z Konstytucją. Co z osobami, którym w przeszłości odmówiono wypłaty zasiłku?

Co zrobić, by zagłosować w wyborach samorządowych?

W wyborach samorządowych można zagłosować tylko w gminie, w której mamy miejsce zameldowania. Jeżeli mieszkamy gdzie indziej, aby zagłosować musimy być wpisani do rejestru wyborców.

Uzdrowiskowe leczenie ambulatoryjne od sześciu dni

Minimalna długość leczenia uzdrowiskowego w warunkach ambulatoryjnych zostanie skrócona do sześciu dni. Nowe przepisy będą miały zastosowanie do świadczeń udzielanych od 1 stycznia 2011 r.

Za rok eksmisję będzie można przeprowadzić „na bruk”

Wstrzymanie eksmisji z powodu braku lokalu zastępczego jest niezgodne z Konstytucją – orzekł Trybunał Konstytucyjny. To oznacza, że wkrótce wróci eksmisja „na bruk”.

Dowody w postępowaniu administracyjnym

W toku postępowania organy administracji publicznej stoją na straży praworządności i podejmują wszelkie kroki niezbędne do dokładnego wyjaśnienia stanu faktycznego oraz do załatwienia sprawy, mając na względzie interes społeczny i słuszny interes obywateli.

Czym charakteryzuje się wszczęcie postępowania administracyjnego

Wszczęcie postępowania administracyjnego to moment, z którym rozpoczyna się postępowanie administracyjne przed organem pierwszej instancji. Postępowanie administracyjne może być wszczęte na dwa sposoby.

Organy wyższego stopnia i organy naczelne

Przez organy administracji publicznej rozumie się ministrów, centralne organy administracji rządowej, wojewodów, działające w ich lub we własnym imieniu inne terenowe organy administracji rządowej (zespolonej i niezespolonej), organy jednostek samorządu terytorialnego.

Czym charakteryzuje się skarga na przewlekłość postępowania

Skarga na przewlekłość w postępowaniu sądowo – administracyjnym została uregulowana w ustawie o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu przygotowawczym prowadzonym lub nadzorowanym przez prokuratora i postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki z dnia 17 czerwca 2004 r.

Rodzaje właściwości organu administracji publicznej

Właściwość organu administracji publicznej to zdolność prawna organu administracji do rozpoznawania i rozstrzygania określonego rodzaju spraw w postępowaniu administracyjnym.

Postępowanie skargowe

Skarga to środek kontroli organów administracji publicznej. Skargę piszemy, jeżeli chcemy interweniować w konkretnej sprawie.

Jak przebiega procedura wydawania zaświadczeń

Zaświadczenie to dokument potwierdzający określony fakt lub stan prawny. Zaświadczenie nie jest aktem administracyjnym, stanowi samoistną formę załatwienia sprawy poprzez podjęcie czynności faktycznych.

Kiedy pracownik podlega wyłączeniu

Celem instytucji wyłączenia pracownika jest zapewnienie maksymalnej bezstronności pracowników organów administracji publicznej. Wyłączony pracownik powinien podejmować tylko czynności nie cierpiące zwłoki ze względu na interes społeczny lub ważny interes stron.

Ogólne zasady postępowania administracyjnego

Ogólne zasady postępowania administracyjnego to wytyczne dla działania organów administracji publicznej. Niezastosowanie bądź nieprawidłowe zastosowanie się do zasad przez organ stanowi rażące naruszenie przepisów postępowania administracyjnego.

Który organ rozstrzyga spór o właściwość?

Spór o właściwość to spór między organami administracji publicznej o to, który organ jest właściwy do rozstrzygnięcia danej sprawy.

Kto może być stroną w postępowaniu administracyjnym

Stroną w postępowaniu administracyjnym jest każdy, czyjego interesu prawnego lub obowiązku dotyczy postępowanie albo kto żąda czynności organu ze względu na swój interes prawny lub obowiązek. Stronami mogą być osoby fizyczne i osoby prawne, a gdy chodzi o państwowe i samorządowe jednostki organizacyjne i organizacje społeczne - również jednostki nie posiadające osobowości prawnej.

Kiedy możemy złożyć wniosek

Prawo składania petycji, skarg i wniosków do organów państwowych, organów jednostek samorządu terytorialnego, organów samorządowych jednostek organizacyjnych oraz do organizacji i instytucji społecznych zagwarantowane jest każdemu w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.

Prawne podsumowanie października 2010 r.

Niniejsza publikacja stanowi podsumowanie najważniejszych zmian w polskich przepisach prawnych, które weszły w życie w październiku 2010 r., oraz orzecznictwa Sądu Najwyższego.

O in vitro w Sejmie

W Sejmie trwa debata nad przepisami dotyczącymi zapłodnienia in vitro. Według premiera Donalda Tuska zapłodnienie pozaustrojowe powinno być refundowane przez państwo.

Świadczenia pielęgnacyjne otrzyma mniej osób

Mniej osób otrzyma świadczenie pielęgnacyjne. Projektowane zmiany mają zapobiegać jego pobieraniu przez osoby, które w rzeczywistości nie zajmują się opieką nad osobą niepełnosprawną.

Rząd chce zmian w refundacji leków

Rada Ministrów zaakceptowała projekt ustawy o refundacji leków, przedstawiony przez minister zdrowia. Nowa ustawa ma zapewnić niższe ceny leków dla pacjentów.

Prezydent wybrał I Prezesa Sądu Najwyższego

Prezydent Bronisław Komorowski powołał Stanisława Dąbrowskiego, sędziego Izby Cywilnej Sądu Najwyższego, na stanowisko Pierwszego Prezesa SN. Zastąpi on Lecha Gardockiego, który kończy kadencję.

Emeryt nie będzie mógł dorabiać

Od przyszłego roku emeryci nie będą mogli otrzymywać świadczenia, jeżeli nie rozwiążą umowy z pracodawcą.

Projekt ustawy repatriacyjnej

Osoba, która pragnie być repatriantem w rozumieniu projektowanej ustawy powinna spełnić kilka warunków. Po pierwsze musi wykazać swoje polskie pochodzenie, po drugie zadeklarować zamiar osiedlenia się na terytorium RP, po trzecie być ofiarą zesłania lub deportacji dokonanej przez władze ZSRR w ramach stalinowskich represji albo potomkiem takiej osoby.

Zakaz sprzedaży dopalaczy

Na terenie Polski nie będzie można produkować i wprowadzać do obrotu produktów, które mogą być używane jak środki odurzające lub substancje psychotropowe, czyli np. dopalaczy - zakłada nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, którą w piątek uchwalił Sejm.

Różnice skutków prawnych doręczenia i ogłoszenia decyzji

Zniszczenie przez kogokolwiek, nie wyłączając urzędnika, decyzji niedoręczonej (nieogłoszonej) może być potraktowane jako czyn zagrożony karą zgodnie z art. 276 Kodeksu karnego.

Awarie energetyczne będą szybciej usuwane

Awarie sieci przesyłowych będą sprawniej usuwane. Do Sejmu trafił projekt nowelizacji ustawy o lasach oraz o ochronie przyrody.

Fotoradary tylko w niebezpiecznych miejscach

Fotoradary przestaną być dla gmin żyłami złota. Jak wynika z nowelizacji prawa o ruchu drogowym będą stawiane jedynie w tych miejscach, gdzie jest niebezpiecznie.

Lekcje wychowywania dla rodziców

Rodzice nie wiedzą jak wychowywać dzieci. Takie wnioski wynikają z przeprowadzonego po raz pierwszy ogólnopolskiego badania poziomu kompetencji wychowawczych rodziców. Specjalnie dla nich rusza cykl szkoleń pt. „Mądrzy rodzice”.

Ceny gazu pójdą w górę

Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził podwyżki cen gazu. Rachunki za zużycie tego surowca dla odbiorców indywidualnych mają wzrosnąć o 2,5 proc.

Tanie wakacje odchodzą do lamusa?

To ostatni sezon, kiedy można było tanio wyjechać na wakacje last minute. Biura podróży zapowiadają podwyżki cen. Wszystko przez zmianę prawa – donosi „Dziennik Gazeta Prawna”.

Nowy przykład wygaśnięcia mandatu radnego

W czerwcu br. zapadł kolejny wyrok dotyczący łączenia stanowisk przez radnego. I tym razem okazało się, że nie należy łączyć sprawowania funkcji radnego z pracą zawodową z wykorzystaniem mienia gminy.

Gmina nie może zmuszać do korzystania z usług samorządowych spółek

Konsumenci na rynku usług komunalnych również podlegają ochronie. Tak stwierdził UOKiK, który ukarał dwie gminy za nadużywanie swojej pozycji.

REKLAMA