REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Nowości prawne, Budowa domu

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak w bezpieczny sposób pozbyć się pokrycia azbestowego?

Materiały produkowane z domieszką azbestu były powszechnie stosowane w latach 60 i 70 ubiegłego wieku. Do tej pory gdzieniegdzie można spotkać jeszcze ich pozostałości, szczególnie w postaci płyt używanych jako przykrycie dachu, potocznie zwane eternitem. Niebezpieczeństwo materiałów azbestowych, polega na niewidocznym pod gołym okiem pyleniu i przedostawaniu się niebezpiecznych związków do atmosfery a w tym do ludzi.

Etapy wykonywania fundamentów

Często zdarza się, że właściciele domów jednorodzinnych decydują się na wykonanie fundamentów o własnych siłach. Choć fundamenty to część niewidoczna budynku, to jednak jest to bardzo ważna część konstrukcyjna i warto wiedzieć jak ją poprawnie wykonać krok po kroku.

Czym jest podbijanie fundamentów w praktyce?

Chęć nadbudowy dodatkowej kondygnacji, zwiększenie obciążeń przekazywanych na grunt czy po prostu uszkodzenie fundamentów prowadzi do procesów mających na celu zwiększenie ich wytrzymałości. Stosowaną w tym celu praktyką jest podbijanie fundamentów czyli inaczej mówiąc, podbudowa fundamentów pod istniejącym już budynkiem.

Czym jest i jak wykonać izolację bitumiczną fundamentów?

Hydroizolacje fundamentów są ważnym elementem ochrony konstrukcji budynku przed działaniem wilgoci oraz wody będącej pod ciśnieniem. Izolacje te mogą być wykonywane z różnych materiałów. Najczęściej stosowanie są izolacje bitumiczne.

REKLAMA

Wysokie kary za zatruwanie środowiska

Zatrucie wody, powietrza czy gleby w taki sposób, że obniży się jakość środowiska lub wpłynie na zdrowie ludzi, skończy się więzieniem. Za taki czyn ma grozić od trzech miesięcy do pięciu lat pozbawienia wolności. Takie kary przewiduje projekt nowelizacji kodeksu karnego, który przyjął rząd.

Pobieraczek znów próbuje zarobić na użytkownikach

Nie pomogła kara nałożona przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Właściciel serwisu internetowego Pobieraczek.pl nadal wysyła wezwania do zapłaty do internautów – czytamy w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.

Prawne podsumowanie listopada 2010 r.

Niniejsze memorandum stanowi podsumowanie najważniejszych zmian w polskich przepisach prawnych, które weszły w życie w listopadzie 2010 r., najnowszego orzecznictwa Sądu Najwyższego, Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości oraz interpretacji podatkowych.

Szykują się kolejne zmiany w procedurze cywilnej

Od postanowień dotyczących grzywien i kar porządkowych będzie można wnieść zażalenie. Pracę nad stosownymi zmiany toczą się już w Parlamencie – czytamy w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.

REKLAMA

DGP: nowe zasady przechowywania materiałów wybuchowych

Zmianie ulegają zasady przechowywania materiałów wybuchowych. Magazyny przeznaczone do ich składowania powinny być tak skonstruowane i zlokalizowane, by zminimalizować zagrożenie dla ludzi.

Ustawa o dopalaczach okazała się bublem

Nowelizacja ustawy o dopalaczach nie daje możliwości skutecznego ścigania handlarzy dopalaczami. Policja nie może użyć podsłuchów nawet gdyby miała podejrzenia o produkcję lub handel dopalaczami na dużą skalę.

Gminy dofinansują kolektory słoneczne

Prywatne inwestycje mieszkańców związane z ochroną środowiska będą mogły uzyskać dofinansowanie z gmin. Wśród nich znajdzie się instalacja kolektorów słonecznych – donosi „Dziennik Gazeta Prawna”.

Jak zbroić ławy fundamentowe?

Przy wykonywaniu fundamentów betonowych istnieje możliwość zastosowania zbrojenia. Takiej możliwości nie mamy np. przy fundamentach murowanych. Zbrojenie pełni ważną funkcję konstrukcyjną dzięki swej współpracy z betonem.

Czy opaska betonowa wokół domu izoluje od wilgoci?

Wykonywanie opaski betonowej wokół budynków coraz częściej tłumaczone jest względami estetycznymi niż praktycznymi, które miałyby na celu poprawę izolacji przeciwwodnej. Jej stosowanie czasami bywa błędem.

Bezpieczne posadowienie budynku – rodzaje posadowienia

Przed przystąpieniem do budowy fundamentów warto zasięgnąć rady geotechnika. Ważne jest by osoba do tego uprawniona zbadała rodzaj gruntów, ich stan oraz nośność. To głównie od warunków wodno-gruntowych zależy rodzaj posadowienia budynku.

II tura wyborów: tryumf niezależnych, sukces Platformy i porażka PiS

Wyniki drugiej tury wyborów zakończyły proces elekcji władz samorządowych w prawie całej Polsce. Prawie, gdyż w jednym z podlaskich miast rezygnacja kandydata sprawiła, że druga tura została przesunięta o dwa tygodnie.

W całej Polsce skazani odśnieżają miasta

Ze względu na trudną sytuację w kraju ministerstwo sprawiedliwości podjęło decyzję o zaangażowaniu więźniów w odśnieżanie. Do prac ruszyło ponad półtora tysięcy skazanych. Tyle samo jest w gotowości do pracy.

Andrzej Rzepliński nowym prezesem Trybunału Konstytucyjnego

Prezydent Bronisław Komorowski powołał na stanowisko Prezesa Trybunału Konstytucyjnego profesora Andrzeja Rzeplińskiego. Wiceprezesem został Stanisław Biernat.

Nowa ustawa o sporcie

Dnia 16 października 2010 r. dotychczas obowiązujące: ustawa o kulturze fizycznej i ustawa o sporcie kwalifikowanym zostaną zastąpione przez ustawę z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie (Dz. U. Nr 127, poz. 857, dalej „ustawa”).

Komisja Majątkowa idzie do likwidacji

Komisja Majątkowa, która rozstrzygała roszczenia majątkowe Kościoła względem państwa wkrótce przestanie działa. To efekt nieprawidłowości, jakie pojawiły się przy przekazywaniu Kościołowi majątku.

Jaką zaprawę zastosować do wykończenia elewacji z klinkieru?

Do spoinowania elewacji z klinkieru najlepiej wybierać gotowe mieszanki zapraw. Ich skład jest odpowiednio dobrany, co sprawia że mają one odpowiednie właściwości i trwałość. Kolor spoin powinien nie wchodzić w zbyt duży kontrast ze ścianą, znacznie lepiej prezentują się kolory stonowane i bardziej zbliżone do siebie.

Jak prawidłowo wykonać podłogę na gruncie?

Odpowiednio wykonana i dobrana podłoga na gruncie ochroni nas przed stratami ciepła, przenikaniem wilgoci, stłumi drgania oraz nie ulegnie zniszczeniu nawet po bardzo długim czasie. Przy stosowaniu odpowiednich grubości warstw i jakości materiałów zapewnimy sobie spokój i komfort w jej użytkowaniu.

Z czego wykonać ściankę działową?

Czy to w nowym projekcie domu, czy decydując się na gruntowny remont, chcąc podzielić wolną przestrzeń na mniejsze pomieszczenia, musimy zdecydować się na wykonanie ścianki działowej. Odpowiednia akustyka, ciężar i wytrzymałość to główne aspekty na jakie trzeba zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego materiału na naszą ściankę działową.

Wentylowany czy niewentylowany dach płaski?


Dach w strefie klimatycznej w jakiej znajduje się Polska pełni ważną rolę ochronną przed deszczem, mrozem i upalnym słońcem. Musi być solidnie wykonany, aby przetrwać trudne warunki i zapewnić odpowiedni klimat wewnątrz domu.

Ściany z ceramiki czy z betonu komórkowego?


Wyroby ceramiczne od wieków są stosowane do wznoszenia różnych elementów budowli w tym także ścian. Ceramiczne wyroby budowlane, w głównej mierze składają się z gliny lub iłu oraz piasku i popiołu. Charakteryzuje je bardzo dobra termoizolacyjność a także mała porowatość i nasiąkliwość. Cegły ceramiczne w porównaniu z innymi materiałami są najmniej podatne na zmienność kształtu np. pod wpływem obciążeń statycznych, ciepła lub niskich temperatur. Beton komórkowy charakteryzuje się bardzo małą gęstością objętościową (jest lżejszy od ceramiki), ma także bardzo niski współczynnik przewodzenia ciepła. Wynika to przede wszystkim z zawartości zamkniętych w nim makro-porów, które stanowią świetny izolator termiczny.

Czy warto wykonać strop gęstożebrowy w domu jednorodzinnym?


Decyzję o wyborze stropu powinno się podjąć przed zakupem lub zamówieniem projektu. Gdy kupujemy gotowy projekt, w dokumentacji z góry będzie ustalony jego rodzaj. Typ może odnosić się do standardowych pustaków i belek produkowanych przez cegielnie lub rozwiązań modułowych oferowanych przez przedsiębiorstwa ceramiki budowlanej. Jeśli preferujemy jakiś typ, możemy zlecić przerobienie projektu, jednak sporządzenie adaptacji będzie w zależności od wielkości projektu zazwyczaj mieściło się w przedziale 2000 – 5000 zł dodatkowego wydatku. Niedopuszczalne jest dokonywanie jakichkolwiek zmian w układzie czy typie stropu bez porozumienia z projektantem.

Czym charakteryzuje się strop typu filigran?


Strop filigran jest stropem monolitycznym, składającym się z płyty żelbetowej grubości ok. 5 cm i warstwy betonu uzupełniającego, wylewanego podczas budowy stropu. Żelbetowe płyty „filigran” pełnią rolę szalunku traconego z dodatkowym zbrojeniem w postaci przestrzennych, trójkątnych kratownic wystających poza obrys płyty betonowej, w które są wbudowane.

Strop monolityczny czy gęstożebrowy?


Strop gęstożebrowy lepiej sprawdza się przy dużych rozpiętościach, stropy monolityczne zaleca się stosować w przypadku skomplikowanych kształtów. Są to jedne z kilku powodów branych pod uwagę przy projektowaniu poziomej przegrody budynku.

Czym charakteryzuje się strop Ackermana?


Strop Ackermana jest najbardziej popularnym i najczęściej stosowanym stropem gęstożebrowym w budownictwie mieszkaniowym. Do wypełnienia stropu stosuje się ceramiczne pustaki zalewane warstwą nadbetonu. Grubość wylewki i wysokość pustaków zależą od wartości obciążeń zmiennych.

Odwodnienie fundamentów – czym jest drenaż opaskowy?

Obecnie piwnice w domach jednorodzinnych rzadziej wykorzystywane są jako pomieszczenia do składowania lub magazynowania, a częściej jako dodatkowa powierzchnia użytkowa. Dlatego też, już podczas budowy domu, powinniśmy zwrócić uwagę na sposób ich wykonania, tak aby podczas późniejszego użytkowania utrzymać w nich podobny klimat jak w pozostałych pomieszczeniach mieszkalnych.

Jak solidnie wykonać fundamenty?

Dobrze wykonany fundament stanowi bezpieczną podstawę domu. Od jakości jego wykonania zależy stabilność i trwałość całej budowli. Podstawowa wiedza jest niezbędna każdemu inwestorowi, aby mógł podjąć dobre decyzje i sprawnie ocenić jakość wykonania pracy na jego budowie.

Jak prawidłowo izolować fundamenty podczas budowy domu?

Oszczędności na położeniu dokładnej izolacji fundamentów są efektem często spotykanych przemarzniętych, zawilgoconych ścian, na których nierzadko pojawia się grzyb. Bez znaczenia jest, czy w budynku znajduje się piwnica czy nie, starannie wykonana izolacja pozwoli nam uniknąć kosztów związanych z remontem bądź naprawą przemarzniętych i zawilgoconych fundamentów i ścian.

Jakie wyróżniamy rodzaje fundamentów?

Fundament jest konstrukcją łączącą nadziemną część budynku z podłożem gruntowym. Wyróżnia się fundamenty pośrednie i bezpośrednie, ich wybór zależy od rodzaju i stanu podłoża gruntowego.

Fundamenty - jak głęboko należy posadowić budynek?

Pewne aspekty poparte wielowiekowymi doświadczeniami wymuszają posadawianie budynku w zależności od regionu kraju na głębokościach nawet do 1,4 m poniżej poziomu terenu.

Czy warto zatrudnić inwestora zastępczego?

Budując dom nie musimy się znać na wszystkim, wystarczy, że zatrudnimy inwestora zastępczego, który zadba o naszą budowę. Inwestor bezpośredni realizuje określoną inwestycję i dysponuje przeznaczonymi na ten cel środkami finansowymi. Inwestor zastępczy przejmuje obowiązki inwestora bezpośredniego zajmując się organizacją i koordynacją budowlanego procesu inwestycyjnego.

Nowe władze adwokatury - adw. Andrzej Zwara Prezesem NRA

Podczas X Krajowego Zjazdu Adwokatury wybrano władze palestry oraz podsumowano kolejne trzy lata działania samorządu.

Czy warto stosować blachę dachową jako pokrycie dachowe?

Dach chroni dom przed różnymi czynnikami zewnętrznymi, dlatego też bardzo ważny jest wybór materiału z jakiego będzie wykonany. Pokrycia z blachy są często wybierane w budownictwie jednorodzinnym, ze względu na swoją lekkość, stosunkowo niską cenę i łatwość montażu.

Podłoga na gruncie – na legarach czy na podkładzie betonowym?


Podłoże pod posadzkę niepodpiwniczonego parteru wymaga odpowiedniej konstrukcji, aby odizolować przestrzeń użytkową od gruntu. Może być ono wykonane w postaci podkładu betonowego lub drewnianych legarów.

Jak dobrać pokrycie dachu do jego kształtu?

Dach stanowi przekrycie budynku, zapewniając mu m.in. ochronę przed działaniem czynników atmosferycznych, ale także kształtuje całą jego bryłę. Odpowiedni kształt dachu może dać nam możliwość powiększenia przestrzeni użytkowej budynku, przez zagospodarowanie poddasza.

Fundamenty murowane czy monolityczne?

Fundamenty są najważniejszą częścią konstrukcyjną budynku. Chociaż są najmniej widoczne, to od nich właśnie zależy trwałość i bezpieczeństwo całej konstrukcji. Fundamenty przenoszą wszystkie obciążenia budynku na grunt. Źle skonstruowane fundamenty mogą być przyczyną uszkodzenia struktury, spękań przegród, a nawet prowadzić do katastrofy budowlanej. Jest wiele czynników, które mogą wpłynąć na wybór rodzaju fundamentów.

Dom z podpiwniczeniem czy bez?

Podpiwniczenie w domu jednorodzinnym może pełnić różne funkcje. Budowa domu bez piwnicy jest bardziej ekonomiczna, ale należy rozważyć czy nie pozbawi nas potrzebnych pomieszczeń gospodarczych lub nie spowoduje, że zrezygnujemy z wymarzonego przydomowego ogródka.

Świadczenia z pomocy społecznej – wystarczy oświadczenie o dochodach

Według planów Ministerstwa Gospodarki do uzyskania świadczeń z pomocy społecznej wystarczy złożenie oświadczenia, a nie jak dotychczas – zaświadczenia o dochodach.

Protest sędziów: o połowę mniej rozpraw

Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia” zakończyło akcję protestacyjną. W jej wyniku nie odbyła się połowa zaplanowanych rozpraw – czytamy w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.

Protesty sędziów 17 i 18 listopada

Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia zapowiedziało na dzień 18 i 19 listopada akcje protestacyjne. Sędziowie narzekają między innymi na współpracę z Ministerstwem Sprawiedliwości.

Ochotnicze hufce pracy będą zatrudniały

Pomimo likwidacji gospodarstw pomocniczych do końca tego rok, zatrudniani za pośrednictwem ochotniczych hufców pracy młodociani nie stracą zatrudnienia. Staną się pracownikami komend wojewódzkich OHP.

Pacjent rzadziej wyjedzie do sanatorium

Do sanatorium będziemy mogli wyjechać raz na 18 miesięcy. Nowe przepisy obowiązują od 13 listopada.

Problem narkotyków w Europie

„Stan problemu narkotykowego w Europie 2010” - Sprawozdanie roczne Europejskiego Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii.

Będzie więcej parków narodowych?

Obywatelski projekt nowelizacji ustawy o ochronie przyrody zakłada znaczne ułatwienia w zakładaniu parków narodowych. Trudniej będzie za to odwołać dyrektora takiego parku – czytamy we wtorkowym „Dzienniku Gazecie Prawnej”.

Uzdrowiskowe leczenie ambulatoryjne od sześciu dni

Minimalna długość leczenia uzdrowiskowego w warunkach ambulatoryjnych zostanie skrócona do sześciu dni. Nowe przepisy będą miały zastosowanie do świadczeń udzielanych od 1 stycznia 2011 r.

Za rok eksmisję będzie można przeprowadzić „na bruk”

Wstrzymanie eksmisji z powodu braku lokalu zastępczego jest niezgodne z Konstytucją – orzekł Trybunał Konstytucyjny. To oznacza, że wkrótce wróci eksmisja „na bruk”.

Co należy wiedzieć przed rozpoczęciem budowy

Przed rozpoczęciem budowy prawo budowlane zobowiązuje uczestników procesu budowlanego do licznych sformalizowanych działań, które wymagają składania wniosków, pism oraz odwołań. Szczególnie wiele obowiązków w tym zakresie spoczywa na samym inwestorze.

REKLAMA