REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Nowości prawne

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Polska nie dla chorych cudzoziemców

Dzięki zaostrzeniu prawa cudzoziemcy z objawami niektórych chorób nie zostaną wpuszczeni do Polski.

Nie będzie prywatyzacji ksiąg wieczystych

Część środowisk prawniczych postuluje prywatyzacje wydziałów ksiąg wieczystych. W ten sposób skróciłaby się czas oczekiwania na wpis. Ministerstwo Sprawiedliwości jest jednak sceptyczne wobec tego pomysłu.

Czy sądy będą karały przewlekłość postępowania administracyjnego

Rząd zamierza zmobilizować organy administracji. Zgodnie z projektem rządowym będzie można wnieść do sądu skargę na przewlekłość postępowania.

Apel o przyspieszenie prac nad ustawą żłobkową

Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak wystąpił do Prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska z apelem o przyspieszenie prac nad tzw. ustawą żłobkową.

REKLAMA

Założenia do reformy systemu budownictwa społecznego

Poznaliśmy już główne założenia do reformy systemu budownictwa społecznego

Wkrótce leasing konsumencki

Leasing konsumencki może stać się atrakcyjną alternatywa dla kredytów bankowych – donosi poniedziałkowy „Dziennik Gazeta Prawna”. Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać od 2011 r.

Przewoźnicy naruszający prawo będą częściej kontrolowani

Przewoźnicy drogowi, którzy częściej naruszą przepisy dotyczące czasu prowadzenia pojazdów będą częściej kontrolowani. 14 maja w życie weszło nowe rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie systemu oceny ryzyka naruszeń prawa.

Opłaty za czasowe wycofanie samochodu z ruchu

Czasowe wycofanie pojazdu z ruchu na dwa miesiące będzie kosztować 80 zł. Tyle, zgodnie z nowym rozporządzeniem Ministra Infrastruktury, ma kosztować opłata za decyzję administracyjną.

REKLAMA

Porady pro bono prawników zwolnione z podatku

Prawnicy którzy udzielają porad pro bono nie będą płacili podatku od towarów i usług. Taką opinię wyraził Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku w sprawie VAT od nieodpłatnych usług doradztwa prawnego.

Prawnicy z kasami fiskalnymi

Od 1 maja 2011 r. kasy fiskalne będą musieli stosować m.in. lekarze i prawnicy. Resort finansów opublikował projekt rozporządzenia o kasach fiskalnych.

Zakup działek poniżej 5 ha bez pierwokupu Agencji

Sejm przyjął nowelizację ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, zgodnie z którą przy sprzedaży gruntów rolnych poniżej 5 ha nie będzie trzeba zawierać dwóch umów notarialnych. Proponowane zmiany znacznie skrócą proces realizacji transakcji oraz obniżą jej koszty.

Biedniejsi zapłacą mniej za prąd

Dzięki przyjętemu przez rząd projektowi Ministerstwa Gospodarki rachunki za prąd osób najuboższych będą mniejsze o jedna trzecią.

„DGP”: Nawet w małej wsi będzie szerokopasmowy Internet

Kończy się proces legislacyjny ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych. Ma ona przyspieszyć rozwój rynku telekomunikacyjnego, likwidując miejsca, w których nie ma dostępu do Internetu czy telefonu.

Ustawa antynikotynowa podpisania

Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski podpisał ustawę antynikotynową. Zakaz palenia obejmie restauracje i bary mające tylko jedno pomieszczenie.

Zmiany w systemie zabezpieczeń społecznych

Od 1 maja 2010 r. z zakresu przedmiotowego przepisów o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego wyłączone są świadczenia z funduszu alimentacyjnego.

Sejm chce zlikwidować limity na licencje taksówkarskie

Sejm pracuje nad nowelizacją ustawy o transporcie drogowym. Zgodnie z jej projektem każdy przewóz osób samochodem osobowym będzie usługa taksówkową – czytam w piątkowym „Dzienniku Gazecie Prawnej”.

Podpis elektroniczny przyjęty przez rząd

Rząd przyjął projekt ustawy o podpisach elektronicznych. Ma on zastąpić dotychczasowe przepisy z 2001 roku. Nowy projekt ma na celu ułatwienie stosowania podpisu elektronicznego.

Badania cytologiczne będą obowiązkowe dla pracownic


Szykowana nowela ma na celu zwiększenie wykrywalności zachorowań na raka u kobiet. Zmiany obejmą również przepisy Kodeksu pracy.

Szybszy Internet w ramach usługi powszechnej

Od nowego roku operator świadczący usługę powszechną (obecnie Telekomunikacja Polska) musi zapewnić szybsze łącze internetowe w ramach usługi powszechnej.

Pełnomocnik z urzędu nie tylko dla zwolnionych od kosztów

Od 19 kwietnia rozszerzony został krąg osób mogących się ubiegać o pełnomocnika z urzędu w postępowaniu cywilnym. O jego powołanie będą mogły starać się również osoby, które nie zostały zwolnione od kosztów sądowych.

Zmiany w kodeksie karnym wykonawczym

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt, który dotyczy podmiotów gdzie wykonywana jest kara ograniczenia wolności oraz praca społecznie użyteczna.

Ochrona zdrowia dzieci powinna być bezpłatna i powszechna

Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak zwrócił się roku do Ministra Zdrowia Ewy Kopacz z prośbą o zmianę przepisów prawnych, regulujących dostęp do bezpłatnych świadczeń zdrowotnych i objęcie nimi małoletnich cudzoziemców, nielegalnie przebywających w Polsce.

Wykreślenie z księgi wieczystej wpisu o wszczęciu egzekucji

W sytuacji umorzenia egzekucji prowadzonej z nieruchomości, do obowiązków komornika należy złożenie wniosku o wykreślenie z księgi wieczystej wpisu o wszczęciu egzekucji. Jest to nowy projekt kodeksu postępowania cywilnego przedstawiony przez Ministerstwo Sprawiedliwości.

Umowa spółki może być zwolniona od podatku

22 kwietnia obowiązywać zaczną bardziej precyzyjne przepisy o opodatkowaniu umowy spółki. W życie wchodzą zmiany ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Nowelizacja ustawy o funduszach inwestycyjnych

9 kwietnia została uchwalona nowelizacja ustawy o funduszach inwestycyjnych. Zmiany umożliwią potwierdzanie zbycia i odkupienia jednostek uczestnictwa w formie elektronicznej.

Nowa ustawa dotycząca usług telekomunikacyjnych

Sejm uchwalił ustawę o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych. Jej celem jest ułatwienie procesu inwestycyjnego w infrastrukturę telekomunikacyjną oraz zwiększenie konkurencji na rynku.

Znalezione rzeczy oddasz staroście

Projekt zmian kodeksu cywilnego przewiduje że osoba która odnalazła wartościowe rzeczy będzie zobowiązana oddać je staroście. Obecnie znaleźne wynosi 10 % od wartości rzeczy.

Zwrot podatku za materiały budowlane

W życie wchodzi ustawa, która skróci terminy zwrotu podatku VAT za materiały budowlane z sześciu do czterech miesięcy. Wszyscy podatnicy, którzy złożą wnioski o zwrot części podatku VAT po 22 kwietnia szybciej odzyskają pieniądze.

Zmiany w prawie farmaceutycznym dotyczące sprzedaży wysyłkowej leków

Ministerstwo Zdrowia przygotowuje zmiany w prawie dotyczące sprzedaży wysyłkowej leków, co ukróci internetowy handel lekami na receptę.

MSWiA szykuje ustawę o ratownictwie narciarskim

Za akcje ratownicze na stokach narciarskich będą musieli płacić ich właściciele, a jazda na nartach pod wpływem alkoholu będzie karana grzywną. MSWiA szykuje stosowne zmiany w prawie.

Uprawnienia i obowiązki służb porządkowych podczas imprez masowych

Od 1 kwietnia obowiązuje nowe rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie uprawnień i obowiązków służb porządkowych podczas imprez masowych. Członkowie służb porządkowych mogą mieć kajdanki i miotacze gazu.

Nowe zasady w przewozie drogowym

Kierowcy chcący wykonywać przewóz drogowy szybciej uzyskają uprawnienia. Od 3 kwietnia obowiązują łagodniejsze przepisy dotyczące wykonywania przewozu drogowego.

Legalizacja samowoli budowlanej będzie łatwiejsza

W polskim Sejmie trwają prace nad nowelizacją prawa budowlanego. Właściciele samowoli budowlanej wybudowanej na działkach nieobjętych miejscowym planem zagospodarowania będą mogli ją zalegalizować.

Nowe zasady kontroli banków tkanek


Kontrola banku tkanek i komórek rozpocznie się nie wcześniej niż po upływie 7 dni i nie później niż przed upływem 30 dni od doręczenie zawiadomienia o zamiarze jej wszczęcia – przewiduje nowe rozporządzenie minister zdrowia.

Zasiłek dla bezrobotnych z zagranicy

Bezrobotny, który prowadził działalność gospodarczą za granicą ma prawo do zasiłku po powrocie do Polski.

Zakaz palenia: Senat łagodzi swoje stanowisko

Senat wniósł poprawki do ustawy o zakazie palenia papierosów. Objął nim również elektroniczne papierosy ale wycofał się z najostrzejszych propozycji.

Będą kary pieniężne dla rodziców utrudniających kontakty z dzieckiem drugiemu rodzicowi

Ten rodzic, który utrudnia drugiemu rodzicowi kontaktu z własnym dzieckiem będzie mógł zostać ukarany karą pieniężną.

Warunki przeprowadzenia dowodu na odległość

Od 23 marca 2010 r. obowiązuje rozporządzenie ministra sprawiedliwości, które reguluje sposób przeprowadzenia dowodów na odległość w postępowaniu cywilnym.

Emeryci i renciści zwolnieni z abonamentu radiowo – telewizyjnego

Emeryci i renciści, których świadczenie nie przekroczyło połowy wartości najniższego średniego wynagrodzenia, czyli 1551,48 zł brutto z są od 1 marca zwolnieni z obowiązku płacenia abonamentu radiowo – telewizyjnego.

Prezydent podpisał ustawę o świadczeniu usług

Ustawa wprowadzi do polskiego prawa postanowienia dyrektywy dotyczącej swobodnego przepływu usług. Dzięki niej zwiększa się jednak również uprawnienia konsumenta.

Protokół elektroniczny wkrótce pojawi się w sądach

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji przepisów Kodeksu postępowania cywilnego. Gdy zmiany wejdą w życie w postępowaniu przed sądem pojawi się protokół elektroniczny.

Działania Policji w sprawie ochrony własności intelektualnej

Straty jakie ponieśli pokrzywdzeni w 2009 r. sięgają aż 20 mln złotych. Byłyby one zdecydowanie większe gdyby policjanci pionów do zwalczania przestępczości gospodarczej nie zlikwidowali 607 miejsc nielegalnego kopiowania, sprzedawania i wypożyczania filmów, programów komputerowych, wydawnictw itp. Zlikwidowano także 958 miejsc, w których sprzedawano i produkowano podrobione towary o łącznej wartości 19 mln zł.

Sejm uchwalił zmiany w usługach turystycznych

19 marca Sejm przegłosował zmiany w ustawie o usługach turystycznych. Nowelizacja ma na celu zwiększenie poziomu ochrony turystów oraz zliberalizowania zasad działania biur podróży.

Celnicy będą mieli darmowe przejazdy koleją

Od 20 marca 2010 roku celnikowi wraz z małżonkiem i uczącymi się lub niepełnosprawnymi dziećmi przysługuje dodatkowe świadczenie w postaci dopłaty do wypoczynku.

Gminy będą mogły przeprowadzać wywiad w trakcie pobierania świadczenia

Gminy zyskają możliwość przeprowadzania wywiadu środowiskowego z osobą w trakcie pobierania przez nią świadczenia pielęgnacyjnego.

Zmiana sprzedawcy energii jest już bezpłatna

Od 11 marca zmiana nie potrwa dłużej niż miesiąc i będzie bezpłatna. Odbiorcy końcowi będą mogli również u operatora dowiedzieć się z jakimi sprzedawcami energii mogą zawrzeć umowę.

Małoletni w sądach będą obsługiwani poza kolejnością

Ministerstwo Sprawiedliwości planuje wprowadzić zmiany w prawie, aby sprawy małoletnich którzy padli ofiarami przestępstw były rozpatrywane poza kolejnością.

Nowe terminowe polisy na życie w celu zabezpieczenia kredytu

Aegon i Prevoir wprowadzają nowe ubezpieczenia na życie z myślą o klientach, którzy w ten sposób zabezpieczają kredyt. W przypadku Aegonu jeżeli ubezpieczony dożyje końca umowy, dostanie zwrot wszystkich wpłaconych składek.

Zmiany w funkcjonowaniu prokuratury

Nowa ustawa wprowadza podział na dwie instytucje: Ministra Sprawiedliwości oraz Prokuratora Generalnego.

Sejm zajmie się "ustawą żłobkową"

W najbliższym tygodniu sejm zajmie się tzw. ustawą żłobkową. Jest to bardzo ważny akt prawny, na który czeka bardzo wielu rodziców w Polsce.

REKLAMA