REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Notariusz, Rozwód

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Co warto wiedzieć o testamencie notarialnym?

Testament notarialny to jeden z testamentów zwykłych. Jest on najbezpieczniejszą dla testatora formą, gdyż pozwala, przy pomocy notariusza, rozporządzić swoim majątkiem.

Mediacja rodzinna - vademecum

Czym cechuje się mediacja rodzinna? Jak zatwierdzić ugodę zawartą przed mediatorem? Ile kosztują mediacje? Czy dziecko powinno uczestniczyć w mediacji? Między innymi właśnie na te pytania odpowiadamy w poniższym poradniku.

Alimenty między małżonkami – vademecum

Jak długo trzeba płacić alimenty po rozwodzie? Czy alimenty od byłego małżonka są opodatkowane? Czy w czasie trwania małżeństwa można płacić alimenty? Czy po rozwodzie sąd zawsze zasądza alimenty? Kiedy między małżonkami powstaje obowiązek alimentacyjny? Na te i wiele innych pytań odpowiadamy w poniższym poradniku.

Inne środki dowodowe w sprawie o rozwód – jakie?

Sąd może dopuścić dowód z filmu, telewizji, fotokopii, fotografii, planów, rysunków oraz płyt lub taśm dźwiękowych i innych przyrządów utrwalających albo przenoszących obrazy lub dźwięki. Dowody sąd przeprowadza, stosując odpowiednio przepisy o dowodzie z oględzin oraz o dowodzie z dokumentów.

REKLAMA

Rekordowa liczba chętnych na aplikacje prawnicze 2011

10 sierpnia 2011 r. upłynął termin do składania przez kandydatów wniosków o dopuszczenie do egzaminów wstępnych na aplikacje: adwokacką, radcowską, notarialną oraz komorniczą. Egzaminy wstępne odbędą się w sobotę 24 września 2011 r. o godzinie 11.00, równocześnie na terenie całego kraju.

Pozew o rozwód - vademecum

Pozew o rozwód to pierwszy krok w sprawie rozwodowej. Podpowiadamy co powinno się w nim znaleźć oraz jak złożyć pismo w sądzie.

Czy można uzyskać zwolnienie od kosztów notarialnych?

Dokonanie wielu czynności, takich jak zawarcie niektórych umów, udzielenie pełnomocnictw etc., wymaga skorzystania z usług notariusza. Czynności notarialne podlegają stosownej opłacie, której wysokość nie może przekroczyć górnej granicy stawek określonej w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej.

Jak sporządzić intercyzę?

Intercyza jest umową majątkową między małżonkami (lub osobami zamierzającymi zawrzeć związek małżeński). Zawierając taką umowę można rozszerzyć lub ograniczyć wspólność majątkową, a także ustanowić rozdzielność majątkową. Zawiera się ją przed notariuszem.

REKLAMA

Jak dokonać darowizny?

Darowizna jest umową, którą co do zasady zawiera się przed notariuszem. Darczyńca przekazuje na rzecz obdarowanego określony przedmiot, który od tej chwili jest własnością obdarowanego. W wielu przypadków, aby dokonać darowizny niezbędny jest akt notarialny.

Jak odrzucić spadek?

Już po otwarciu spadku, czyli po śmierci spadkodawcy, spadkobierca może odrzucić spadek. Może okazać się to korzystne, np. wówczas, gdy w skład spadku wchodzą głównie lub wyłącznie długi spadkowe. Czy można więc odrzucić spadek u notariusza?

Gdzie złożyć pozew o rozwód?

Jeżeli w małżeństwie nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia, małżonek może żądać rozwodu. W tym celu należy przygotować pozew o rozwód i złożyć do właściwego sądu. A który sąd jest właściwy do rozpoznania takiej sprawy?

Spadek u notariusza - vademecum

Jak stwierdzić nabycie spadku u notariusza? Czym jest notarialne poświadczenie dziedziczenia? Kiedy konieczne jest złożenie oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku?

Rozwód i podział majątku a kredyt hipoteczny

Często po rozwodzie i podziale majątku mieszkanie kredytowane jest na jednego małżonka. Co w takiej sytuacji dzieje się z kredytem wobec drugiego małżonka?

Ekspert radzi: Rozwód a kredyt

Jeżeli małżeństwo wzięło kredyt, to po rozwodzie małżonkowie nadal są zobowiązani. Zobowiązanie to ma bowiem charakter solidarny.

Parę uwag Eksperta o alimentach dla żony w Niemczech

W Niemczech istnieją dwa rodzaje alimentów dla żony: alimenty po rozwodzie i alimenty na czas rozłąki. Wysokość alimentów nie jest określona przepisami prawa.

Nieznane miejsce pobytu pozwanego

Składając do sądu pozew lub wniosek należy wskazać adres strony pozwanej, pod który będzie możliwe przesłanie przez sąd korespondencji. Ma to na celu zapoznanie się drugiej strony z treścią pisma oraz ustosunkowanie się do żądań strony. Oczywiście sytuacja jest prosta, gdy znany jest adres zamieszkania lub miejsce pracy strony przeciwko, której osoba chce wystąpić na drogę sądową. Problem pojawia się w sytuacji, gdy nie można takiego miejsca wskazać i nie można tego ustalić.

Podział majątku - vademecum

Małżonkowie mogą dokonać podziału majątku w trakcie rozwodu, a także po nim: umownie lub w sądzie. Zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym na wniosek jednego z małżonków sąd może w wyroku orzekającym rozwód dokonać podziału majątku wspólnego, jeżeli przeprowadzenie tego podziału nie spowoduje nadmiernej zwłoki w postępowaniu. Po rozwodzie należy złożyć do sądu odpowiedni wniosek.

Sprawa rozwodowa: rozprawa przy drzwiach zamkniętych

Sąd z urzędu zarządza odbycie całego posiedzenia lub jego części przy drzwiach zamkniętych, jeżeli publiczne rozpoznanie sprawy zagraża porządkowi publicznemu lub moralności albo gdy mogą być ujawnione okoliczności objęte tajemnicą państwową lub służbową.

Obowiązek wierności małżeńskiej a prawo rodzinne

Małżonkowie mają równe prawa i obowiązki w małżeństwie. Są obowiązani do wspólnego pożycia, do wzajemnej pomocy i wierności oraz do współdziałania dla dobra rodziny, którą przez swój związek założyli. Przepisy te mają charakter bezwzględnie obowiązujący.

Jak zabezpieczyć swoje prawa w związku partnerskim?

Osoby pozostające w związku partnerskim już na podstawie obowiązujących przepisów mają możliwość zabezpieczenia swoich praw majątkowych. Wystarczy udać się do notariusza i sporządzić odpowiednią umowę.

Jaki jest koszt sporządzenia aktu notarialnego?

Żadne przepisy prawne nie wskazują konkretnie, jakie koszty poniesiemy chcąc sporządzić akt notarialny. Kwestia ta należy do uznania notariusza, z tymże ustawodawca określił maksymalną stawkę opłat.

Władza rodzicielska - vademecum

Czym jest władza rodzicielska? Jak wygląda jej wykonywanie po rozwodzie? Kiedy sąd sięga po tak drastyczne środki jak pozbawienie praw rodzicielskich? W poradniku wszystko o władzy rodzicielskiej.

Umowny dział spadku

Do działu spadku nie jest konieczne postanowienie sądu. Gdy spadkobiercy są zgodni co do sposobu podziału, mogą sporządzić odpowiednią umowę - umowę o dział spadku.

Nabycie spadku krok po kroku

Nabycie spadku możemy poświadczyć w sądzie lub u notariusza. Należy pamiętać, że nie zawsze sprawy spadkowe załatwimy w kancelarii notarialnej. Podpowiadamy kiedy zdecydować się na notarialne poświadczenie dziedziczenia, a kiedy konieczne będzie postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku.

Akt poświadczenia dziedziczenia u notariusza

Akt poświadczenia dziedziczenia sporządza notariusz. Dokument ten ma skutki prawomocnego postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku.

Notarialne poświadczenie dziedziczenia

Stwierdzenie prawa do spadku może nastąpić na mocy postanowienia sądu lub notarialnego poświadczenia dziedziczenia. Czym jest notarialne poświadczenie dziedziczenia? Czy akt poświadczenia dziedziczenia jest tak samo ważny jak postanowienie sądu?

Orzekanie o sposobie korzystania ze wspólnego zajmowanego mieszkania – kiedy?

Jeżeli małżonkowie zajmują wspólne mieszkanie, sąd w wyroku rozwodowym orzeka także o sposobie korzystania z tego mieszkania przez czas wspólnego w nim zamieszkiwania rozwiedzionych małżonków. Chodzi o przydział każdemu z rozwiedzionych małżonków określonej części wspólnego mieszkania do korzystania. Sąd może również wydać odpowiednie nakazy i zakazy. Wpływ na sposób korzystania z mieszkania ma wykonywanie władzy rodzicielskiej a także zamieszkiwanie wspólnie z innymi domownikami.

Nierozdzielanie rodzeństwa – jakie założenia?

Jeżeli ze związku małżeńskiego pochodzi więcej niż jedno wspólne małoletnie dziecko, powstaje do rozstrzygnięcia nie tylko kwestia, któremu z rodziców powierzyć wykonywanie władzy rodzicielskiej, lecz również czy rozdzielić rodzeństwo między oboje rodziców, w przypadku, gdy rodzice „walczą” o dzieci. Zasadą powinno być nierozdzielanie rodzeństwa, natomiast rozdzielenie jest wyjątkiem, za którym przemawiać musi dobro dziecka.

Umowa sprzedaży nieruchomości na prawie niemieckim (Część I)

Podobnie jak w Polsce (art. 158 KC) niemiecki Kodeks cywilny (Bürgerliches Gesetzbuch; skrót BGB) przewiduje, że umowy sprzedaży nieruchomości powinny być zawarte formie aktu notarialnego (§311b BGB).

Czym darowizna na wypadek śmierci będzie się różnić od testamentu?

Trwają prace nad projektem ustawy zmieniającej kodeks cywilny, który miałby wprowadzić do polskiego porządku prawnego instytucję darowizny na wypadek śmierci. Czym będzie się różnić od testamentu? Czy będzie lepszym rozwiązaniem?

Jaką umowę majątkową mogą zawrzeć małżonkowie przed notariuszem?

Wraz z zawarciem małżeństwa między małżonkami powstaje ustawowa wspólność majątkowa. Jednak mają oni możliwość tą wspólność rozszerzyć bądź ograniczyć, a nawet ustanowić rozdzielność majątkową, co mogą uczynić przed notariuszem.

Czy do założenia fundacji niezbędny jest akt notarialny?

Osoby zainteresowane założeniem fundacji, powinny w pierwszej kolejności określić jej cele. Dopiero później mogą udać się do notariusza, który w formie aktu notarialnego sporządzi akt ustanawiający fundację.

Czy notariusz może dokonywać czynności notarialnych poza kancelarią?

Notariusz może dokonywać czynności notarialnych w swojej kancelarii. Ustawodawca przewidział jednak odstępstwo od tej zasady, jeżeli przemawia za tym charakter czynności bądź szczególne okoliczności.

Zawód notariusza w krajach europejskich

Dostęp do zawodu notariusza w krajach europejskich jest nieco odmienny niż w Polsce. W każdym przypadku trzeba ukończyć wyższe studia prawnicze. Natomiast nie wszędzie prowadzone są szkolenia porównywalne do aplikacji notarialnej w Polsce.

Czy notariuszem może zostać cudzoziemiec?

Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że 6 krajów naruszyło obowiązujący w Unii zakaz dyskryminacji ze względu na przynależność państwową, w zakresie dostępu cudzoziemców do zawodu notariusza. Być może i w Polsce będą konieczne zmiany w prawie.

Kiedy sąd orzeknie rozwód bez niczyjej winy?

Przy rozwodzie sąd orzeka, które z małżonków ponosi winę za rozkład pożycia. Winę może ponosić jeden z małżonków, oboje lub żadne z nich. Kiedy ma miejsce ta ostatnia sytuacja?

Jak długo trzeba płacić alimenty po rozwodzie?

Małżonek rozwiedziony, który nie jest wyłącznie winny rozkładu pożycia i znajduje się w niedostatku może ubiegać się o alimenty od drugiego małżonka. Alimenty te nie są jednak dożywotnie. Kiedy można zaprzestać płacenia alimentów na byłego małżonka?

Proces kościelny a rozwód cywilny

Proces małżeński kościelny, błędnie określany „rozwodem kościelnym” staje się procesem coraz częściej rozpowszechnianym dzięki, większej świadomości prawnej społeczeństwa. Jest to niekiedy „drugi” proces, inicjowany przez strony po otrzymaniu orzeczenia o rozwodzie cywilnym, tym samym niesłusznie utożsamiany z rozwodem cywilnym.

Jak przeprowadzane będą postępowania dyscyplinarne notariuszy?

Jak dotąd postępowanie dyscyplinarne notariusza odbywało się z wyłączeniem jawności. Znowelizowana ustawa Prawo o notariacie wprowadza jednak daleko idące zmiany. Postępowanie takie ma toczyć się jawnie, a jego jawność może zostać wyłączona tylko w szczególnych przypadkach.

Spadku można zrzec się tylko przed notariuszem

Choć generalną zasadą jest, iż wszelkie umowy o przyszły spadek po osobie żyjącej są nieważne, prawo przewiduje jeden wyjątek. Spadkobierca i spadkodawca mogą przed notariuszem podpisać umowę, na mocy której spadkobierca zrzeka się spadku.

Kiedy możliwy jest nierówny podział majątku wspólnego?

Przy podziale majątku wspólnego obowiązuje zasada, która stanowi, że wartość tego co przypadnie każdemu z małżonków powinna być taka sama. Jednak sąd ma możliwość ustalenia nierównych udziałów w majątku w wyjątkowych sytuacjach. Sąd może to ustalić na żądanie jednego z małżonków. 

Ustanie małżeństwa w wyniku uznania małżonka za zmarłego

W razie uznania jednego z małżonków za zmarłego domniemywa się, że małżeństwo ustało z chwilą oznaczoną w orzeczeniu jako chwila śmierci tego małżonka. Jakie są skutki ustania małżeństwa w wyniku uznania za zmarłego?

Kiedy notariusz nie poświadczy dziedziczenia?

Stwierdzenie nabycia spadku może nastąpić na dwa sposoby: w drodze postępowania sądowego albo przed notariuszem. W tym drugim przypadku, ustawa Prawo o notariacie wskazuje kilka przypadków, kiedy notariusz może odmówić sporządzenia aktu poświadczenia dziedziczenia.

Czym jest trwały i zupełny rozkład pożycia?

Trwały i zupełny rozkład pożycia jest najważniejszą przesłanką do orzeczenia rozwodu. Pojęcie to nie jest jednak nigdzie zdefiniowane.

Czym cechuje się mediacja rodzinna?

Mediacja jest sposobem na rozwiązywanie konfliktów rodzinnych. Często stosowana jest przy rozwodach, pozwalając na ich usprawnienie i szybsze zakończenie sprawy.

Kiedy separacja jest niedopuszczalna?

Instytucja separacji jest zbliżona do rozwodu. Jednak wyróżniamy przy niej istotne różnice po stronie przesłanek jak i skutków jej orzeczenia. Kwestie dotyczące separacji są uregulowane w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym.

Rozwód z orzeczeniem o winie

Rozwód jest jednym ze sposobów na ustanie małżeństwa. Kwestie dotyczące rozwodów uregulowane są w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym. Istnieje możliwość zasądzenia przez sąd rozwodu z orzeknięciem winy któregoś z małżonków.

Rozwód z orzeczeniem o winie

Rozwód jest jednym ze sposobów na ustanie małżeństwa. Kwestie dotyczące rozwodów uregulowane są w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym. Istnieje możliwość zasądzenia przez sąd rozwodu z orzeknięciem winy któregoś z małżonków.

Pozew o rozwód

Za pomocą pozwu istnieje możliwość uzyskania rozwodu. Rozwód jest jednym ze sposobów na ustanie małżeństwa.

Gdzie uzyskasz pomoc w sprawach rodzinnych w Irlandii?

Podpowiadamy, gdzie uzyskać pomoc prawną w zakresie mediacji, spraw małżeńskich czy grantów.

REKLAMA