REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Niezdolność do pracy, Praca

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Nowy rok, nowa praca. Kobiety będą szukać wysokich zarobków, mężczyźni elastyczności i samodzielności

Nowy rok, nowa praca? Dla wielu osób tak. Do czego będą przywiązywać największą wagę pracownicy w 2024 roku?

Nieobecność w pracy. Wezwanie urzędu, sądu, policji – jak się usprawiedliwić

Nieobecność w pracy będąca skutkiem wezwania pracownika przez organ publiczny można usprawiedliwić. Przepisy prawa pracy określają sposób usprawiedliwiania tego rodzaju nieobecności. Jak można usprawiedliwić nieobecność na wezwanie organu publicznego? Wyjaśniamy.

Stres w pracy. Pięć sposobów na jego ograniczenie

Stres w pracy jest nieuniknionym elementem życia zawodowego. Jego występowanie w optymalnych dawkach bywa nawet wskazane dla organizmu. Problem pojawia się wtedy, gdy osiąga on poziomy skrajne i zniechęca pracownika do angażowania się w pracę. 

Przyszłość pracy: Adaptacja pracowników do nowej rzeczywistości

W dzisiejszym dynamicznym środowisku pracy, kluczowym wyzwaniem dla przedsiębiorstw jest dostosowanie się do szybkich zmian, takich jak zdalna praca i technologiczne innowacje. Pracownicy stają przed potrzebą ciągłego dostosowywania się do nowej rzeczywistości, co niesie za sobą zarówno wyzwania, jak i możliwości. Jak stwierdził Peter Drucker, „przyszłość zależy od tego, co robimy dzisiaj”. 

REKLAMA

Osoby niepełnosprawne na rynku pracy. Jak wspierać różnorodność?

3 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami. Model pracy zdalnej oraz jego powszechne wykorzystanie pozwoliło na zniesienie wielu barier i ograniczeń, co miało niebagatelny wpływ na aktywizację różnych grup zawodowych. Choć pracodawcy w coraz większym stopniu stawiają na różnorodność, wpisując ją nawet w swoje strategie, to jest to nadal obszar z ogromnym potencjałem talentów. Niestety, wiele osób z niepełnosprawnościami wciąż napotyka przeszkody na drodze do rozpoczęcia nowej przygody zawodowej. 

Raport: Mikołaj wciąż liderem na liście świątecznych zawodów

Pracę można znaleźć m.in. w logistyce, sprzedaży ryb czy choinek, pakowaniu prezentów czy promocji produktów, ale jest jej mniej niż rok temu. Eksperci Personnel Service sprawdzili, ile w tym roku można w tych zawodach zarobić.

Co nas czeka na rynku pracy w 2024 roku? Będzie mniej premii i nagród finansowych?

Ponad połowa Polaków uważa, że 2024 rok będzie lepszy dla pracowników niż 2023. Priorytetem będzie nasze zdrowie psychiczne. Oto wyniki badania.

TSUE: zakaz noszenia symboli religijnych przez wszystkich pracowników administracji publicznej jest zgodny z prawem UE

W dniu 28 listopada 2023 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok, w którym uznał za zgodny z prawem Unii Europejskiej zakaz noszenia w miejscu pracy wszelkich widocznych symboli ujawniających przekonania światopoglądowe lub religijne, wydany przez administrację publiczną. Zdaniem TSUE taki zakaz nie jest dyskryminujący, jeżeli jest stosowany w sposób ogólny i bez rozróżnienia względem wszystkich pracowników tej administracji i ogranicza się do tego, co ściśle konieczne.

REKLAMA

Jakie błędy w CV najczęściej popełniają kandydaci z branży IT?

Do czego rekruterzy i rekruterki wykorzystują sztuczną inteligencję? Z jakich powodów najczęściej odrzucane są aplikacje na stanowiska IT? Czy łatwo znaleźć teraz pracowników w branży?  

Pracodawca już nie zarzuci pracownikowi, że zakup soczewek kontaktowych nie podlega refundacji. Ważne zmiany!

Zdarzały się sytuacje, w których według interpretacji pracodawcy, refundacja kosztów (na podstawie wewnętrznych regulacji prawnych) zakupu soczewek kontaktowych nie była możliwa, gdyż ustawodawca posługiwał się wyłącznie pojęciem okularów korekcyjnych. Całe szczęście sytuacje te były przykrymi wyjątkami, jednakże występowały i okoliczności te powinny być oceniane niezwykle negatywnie z punktu widzenia praw pracownika.

Rynek pracy. Doświadczenie pracownicze jest równie ważne jak doświadczenie klienckie

Do niedawna, w świecie pracy funkcjonał prosty podział potrzeb na must-have i nice-to-have. Dla osób pracujących najistotniejsza była dostępna, możliwa do wykonania i godziwie opłacana praca. Zainteresowanie wykonywanymi obowiązkami, urozmaicenie zadań i przyjemne środowisko pracy stanowiły miły dodatek. Dla większości pracodawców koniecznością było zaś zapewnienie wystarczającej liczby osób na odpowiednich stanowiskach, aby wykonywały one niezbędne zadania. Budowanie kultury wydajności wspierającej ambicje firmy i zatrudnionych osób stanowiło jedynie przyjemny benefit. Obecnie świat pracy wygląda inaczej, a doświadczenie pracownicze jest tak samo ważne, jak klienckie. 

Work–life balance. Polscy pracownicy chcieliby poświęcać więcej czasu na relaks i wypoczynek! Na co jeszcze?

Aż 60 proc. pracowników dużych i średnich przedsiębiorstw w Polsce chciałoby poświęcać więcej czasu na relaks i wypoczynek. Potrzebę taką odczuwa 54 proc. kierowników, 61 proc. pracowników fizycznych oraz 65 proc. ekspertów, którzy wzięli udział w badaniu. – Pracujemy prawie najwięcej w Unii Europejskiej, co sprawia, że często brakuje nam czasu na inne, pozazawodowe aktywności – zauważają autorzy badania i wskazują osiem obszarów, którym polscy pracownicy chcieliby poświęcać więcej czasu. 

Polacy są jednym z najbardziej zapracowanych narodów w Europie

Polski pracownik jest jednym z najdłużej pracujących w Europie. Dłużej od nas pracują tylko Grecy. Czy jest szansa na skrócenie tygodnia pracy?

Nieobecność w pracy. Czy pracownik może sam usprawiedliwić nieobecność

Nieobecność w pracy można, a nawet trzeba usprawiedliwić. Przepisy prawa pracy określają przyczyny usprawiedliwiające nieobecności w pracy i sposób ich usprawiedliwiania. W niektórych sytuacjach usprawiedliwienie nieobecności może nastąpić na podstawie oświadczenia pracownika. Kiedy? Wyjaśniamy.

Praca i kariera 2024. Specjaliści obawiają się, że niepewność gospodarcza dalej wpływać będzie negatywnie na ich kariery

Okres dużej stabilizacji i pewność co do zaplanowanej ścieżki kariery, który cechował segment rynku pracy zajmowany przez specjalistki i specjalistów, notuje już trzeci z rzędu rok zachwiania. Praktycznie tylko jeden na czterech pracowników o wysokich kompetencjach jest przekonany, że jego kariera zawodowa przebiega przez zakłóceń. Reszta wchodzi w nowy rok z mniejszymi lub większymi obawami.

Polacy nie lubią swojej pracy. Jesteśmy najbardziej wypalonym zawodowo narodem w Europie

Co czwarty Polak odczuwa wypalenie zawodowe. Jak sobie z tym radzi? 47 proc. badanych uważa, że posiadanie jasno wyznaczonej ścieżki kariery i obowiązków jest najlepszym sposobem na radzenie sobie z poczuciem wypalenia zawodowego.

1 na 3 zgony z powodu raka skóry, praca pod słońcem - zagrożeniem dla życia

Praca pod słońcem powoduje 1 na 3 zgony z powodu nieczerniakowego raka skóry, twierdzą przedstawiciele Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i Międzynarodowej Organizacji Pracy (MOP). W latach 2000-2019 liczba zgonów z powodu raka skóry związanych z ekspozycją zawodową na światło słoneczne prawie się podwoiła – wzrosła o 88 procent, z 10 088 zgonów w 2000 r. do 18 960 zgonów w 2019 r.

Cukrzyca a praca zawodowa. Polacy z cukrzycą chcą i mogą pracować. Nie wszyscy pracodawcy są otwarci na pracowników z chorobą przewlekłą

Osoby z cukrzycą w Polsce mogą i chcą pracować: 70% nigdy nie wzięło L4 z powodu cukrzycy – wynika z najnowszego raportu Barometr Polskiej Diabetologii. Co ciekawe, 56% pracodawców nie widzi problemu w zatrudnieniu osób z przewlekłą chorobą i jest elastyczna jeśli chodzi o odpowiednie przygotowanie warunków pracy, ale tylko 17% daje realne udogodnienia. Jak to zmienić?

Na co pracodawcy zwracają uwagę podczas rekrutacji: Dla 41 proc. pracodawców ważne jest poczucie odpowiedzialności i rzetelności kandydata

Dla 41 proc. pracodawców ważne jest poczucie odpowiedzialności i rzetelności kandydata do pracy. Natomiast 37 proc. wskazuje na umiejętność komunikacji, współpracy i pracy zespołowej.

PIP: Jakie są uprawnienia pracowników posiadających orzeczenie lekarskie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności?

Uprawnienia pracowników posiadających orzeczenie lekarskie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności [Katalog].

Wymiar czasu pracy w 2024. W przyszłym roku czeka nas 251 dni pracy!

Wymiar czasu pracy w 2024 r. będzie dłuższy o 1 jeden dzień (8 godzin) w stosunku do roku bieżącego. To skutek tego, że jako rok przestępny 2024 r. będzie liczył 366 dni. W przyszłym roku będziemy pracować 251 dni, w pozostałe 115 – możemy wypoczywać. Jak przedstawia się wymiar czasu pracy w poszczególnych miesiącach 2024 r.?

Toksyczny pracodawca ma wpływ na jakoś pracy pracowników

Agresywni, krytykujący i niesprawiedliwi szefowie powodują, że pracownicy są mniej wydajni, przy czym osoby, dla których priorytetem jest rozwój kariery, cierpią przez to bardziej niż pracownicy, dla których priorytetem jest bezpieczeństwo zatrudnienia - podają  w badaniu naukowcy z Stevens Institute of Technology i University of Illinois w Chicago.

Praca w województwie małopolskim: Średnie wynagrodzenie to 5978 zł brutto. Gdzie szukają pracowników?

Gdzie obecnie można znaleźć pracę w województwie małopolskim? Na jakich stanowiskach są dostępne wakaty? Czy w sieci pojawiają się ogłoszenia z możliwością pracy zdalnej, czy jednak wracamy do systemu sprzed pandemii i jest więcej ofert pracy stacjonarnej? Przygotowaliśmy zestawienie ogłoszeń i przeanalizowaliśmy, jak wygląda rynek pod kątem zatrudnienia w województwie małopolskim.

Brak zaświadczenia lekarskiego nie przekreśla automatycznie prawa do zasiłku chorobowego

Brak zaświadczenia lekarskiego nie przekreśla automatycznie prawa do zasiłku chorobowego, jeżeli przesłanka niezdolności do pracy została faktycznie spełniona - tak orzekł Sąd Rejonowy w Toruniu w orzeczeniu z dnia 21 sierpnia 2023 r., sygn. IV U 129/23.  

Rynek pracy: Rąk do pracy może zabraknąć wiosną 2024 r. kiedy ruszy budownictwo

Przedsiębiorcy starają się utrzymać status quo zatrudnienia. Problemy braku rąk do pracy mogą nasilić się na wiosnę przyszłego roku, kiedy ruszy pełną parą budownictwo pobudzone nadzwyczajnym popytem na mieszkania. Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) podało informacje o rynku pracy w październiku 2023 r. 

GUS podał ile osób pracowało w szarej strefie w 2022 r. Wyniki zaskakują?

Szara strefa. Bezrobocie w Polsce jest rekordowo niskie, ale szara strefa nie zniknęła. Dla ilu osób w 2022 r. praca nierejestrowana stanowiła pracę główną, a dla ilu dodatkową? 

Wyszukanie siły roboczej w jednym państwie i sprzedaż podmiotowi w drugim państwie

Wyszukanie siły roboczej w jednym państwie i sprzedaż podmiotowi w drugim państwie - czy takie zachowania są dozwolone? Przecież praca nie jest towarem a wynagrodzenie nie jest ceną za ten towar! Liczy się podmiotowy a nie przedmiotowy aspekt pracy - w tym wszystkim najważniejszy jest człowiek - pracownik.

Kim jest PA? Czym się zajmuje?

Polacy chętnie przyswajają zapożyczenia z innych języków, a anglicyzmy są na czele, zwłaszcza w nazwach stanowisk. Co więcej, duża część rodaków uważa, że pewnych nazw zawodów nie da się zastąpić polskimi odpowiednikami. Jak to będzie ze skrótem PA? Sprawdzamy!

Pracownicy bez biurka czują się cyfrowo wykluczeni?

Około 80 proc. wszystkich pracujących nie pracuje przy biurku. Czy czują się sfrustrowani z powodu nieuwzględnienia ich w cyfrowej strategii firmy? Okazuje się, ze część z nich tak. Jak włączyć pracowników bez biurka (i komputera) w proces cyfryzacji przedsiębiorstwa?

Szukający pracy w IT narzekają na ogłoszenia rekrutacyjne. Nie ma widełek wynagrodzenia? Nie aplikują

Praca w IT. Prawie połowa szukających pracy w IT przyznaje, że rok temu było łatwiej. W ogłoszeniach brakuje informacji o widełkach wynagrodzenia, po rozmowie rekrutacyjnej brak informacji zwrotnej a czas oczekiwania na odpowiedź pozytywną znacznie się wydłużył. 

Malkontenci i plotkarze – to oni najczęściej irytują nas w pracy. Co jeszcze pokazują badania?

Niemal 80% Polaków przyznaje, że spotyka się z narzekaniem w miejscu pracy, a 3/4 z nas przynajmniej od czasu do czasu słyszy biurowe plotki. Badanie ujawnia, jakie cechy współpracowników nas zniechęcają, a za które ich cenimy.

Elastyczne formy zatrudnienia: Kontraktowanie, outsourcing i praca tymczasowa

W dzisiejszym dynamicznym środowisku biznesowym elastyczność stała się kluczowym czynnikiem sukcesu. Pracodawcy i pracownicy coraz częściej zwracają uwagę na różne elastyczne formy zatrudnienia, takie jak kontraktowanie, outsourcing i praca tymczasowa. 

Code-collar workers. Nowi pracownicy, których wspiera sztuczna inteligencja

Code-collar workers to pracownicy, którzy używają sztucznej inteligencji w swojej pracy. Nie są to programiści, lecz pracownicy różnorodnych działów – od marketingu, przez sprzedaż i finanse, do HR, którzy potrafią efektywnie wykorzystać AI w swoich codziennych zadaniach. 

Czy odprawa emerytalna może być zwolniona od podatku dochodowego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której wyjaśniła, że odprawa emerytalna wypłacona pracownikowi, który ukończył 60 rok życia w przypadku kobiet, podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, gdyż w przedmiotowej sprawie nie został spełniony warunek „nieotrzymywania emerytury”, który jest warunkiem obligatoryjnym dla zastosowania ulgi dla pracującego seniora.

Styl "ślamazary" zamiast kariery. Nowy trend młodego pokolenia?

Młode pokolenie przeciwstawia się kulturze pracoholizmu i pogoni za karierą i wybiera… styl "ślamazary". Co to za nowy trend? 

Pracodawcy lub przedsiębiorcy otrzymają dofinansowanie do wynagrodzenia za zatrudnienie pracownika 50+. Ile wyniesie dofinansowanie, jak złożyć wniosek

Pracodawcy lub przedsiębiorcy otrzymają dofinansowanie do wynagrodzenia za zatrudnienie pracownika 50+. Ile wyniesie dofinansowanie, jak złożyć wniosek.

Freelancing: Wolność i elastyczność w świecie pracy

Freelancing, czyli praca jako wolny strzelec, stała się nieodłączną częścią nowoczesnego rynku pracy. Freelancerzy to profesjonaliści, którzy oferują swoje usługi na zlecenie, niezależnie od miejsca czy czasu. To zjawisko rewolucjonizuje tradycyjne podejście do pracy, przynosząc ze sobą wiele korzyści zarówno dla pracowników, jak i pracodawców.

Bon na zasiedlenie szansą dla młodych szukających pracy. Ile można otrzymać?

Młodzi pracownicy nie mają problemu ze zmianą miejsca zamieszkania, gdy znajdą odpowiednią pracę. Pomocny może być w tym dodatkowo bon na zasiedlenie. Jak się ubiegać? Ile można otrzymać? Jak szukać mieszkania przy przeprowadzce w celach zawodowych? 

Dyskryminacja przy nawiązaniu stosunku pracy. W 2022 roku zasadnych było 17 na 182 zgłoszone przypadki dyskryminacji

182 przypadki dyskryminacji przy nawiązywaniu lub rozwiązywaniu stosunku pracy zgłoszono w 2022 r. W 17 przypadkach inspektor pracy uznał zgłoszenia za zasadne lub częściowo zasadne. Takie informacje podało Biuro Informacji Głównego Inspektoratu Pracy.

Spadek ofert pracy zdalnej, więcej ogłoszeń dla pracowników fizycznych [RAPORT]

Barometr Ofert Pracy z najnowszymi danymi o ogłoszeniach o zatrudnianiu. Gdzie przybyło ofert pracy, a w jakich zawodach jest ich mniej? 

Gdzie można znaleźć pracę w Warszawie? Brakuje 12 tys. pracowników

W Warszawie poszukiwanych jest ponad 12 tysięcy pracowników – wynika z danych popularnego serwisu z ogłoszeniami . Najwięcej ofert jest dla pracowników średniego szczebla, czyli specjalistów oraz dla młodszych specjalistów. W jakich branżach można znaleźć pracę? Jakie metody wykorzystują firmy, by zachęcić do pracowania u siebie? Sprawdziliśmy.

Polacy nie potrafią szukać pracy?

Na co najbardziej zwracają uwagę kandydaci do pracy wysłaniem CV? Gdzie najczęściej napotykają problemy? Jakie wyzwania na rynku pracy czekają pracowników?

Przyszłość pracy: Trendy i wyzwania na rynku zawodowym

Świat pracy nieustannie ewoluuje, napotykając nowe trendy i wyzwania, które kształtują oblicze rynku zawodowego. W miarę jak technologia, globalizacja i zmiany społeczne przekształcają nasze życie, wpływają również na nasze miejsce pracy. 

Monitor Rynku Pracy. Sztuczna inteligencja ułatwia Polakom pracę. Pracownicy optymistycznie oceniają szanse na lepsze zatrudnienie.

Narzędzia oparte na sztucznej inteligencji i automatyzacji coraz bardziej kształtują codzienność zawodową Polaków. Ponad połowa osób, która z nich korzysta w pracy potwierdza, że ułatwia to codzienne obowiązki, a co dziesiąty z tej grupy zaznacza, AI zastąpiła go w wybranych zadaniach. III kwartał 2023 roku przynosi też lepsze nastroje wśród zatrudnionych: do 69 proc. wzrósł odsetek osób przekonanych, że gdyby zaszła taka potrzeba, to znajdą tak samo dobrą lub lepszą pracę.

Polacy nie boją się o swoją pracę [RAPORT]

Polacy coraz mniej boją się utraty pracy. Co więcej, uważają, że gdy zajdzie potrzeba, mogą znaleźć lepszą. Co jest największą motywacją do zmiany pracy? Jak długo szuka się nowego zatrudnienia? 

Jakie jest najbardziej pożądany benefit przez pracowników?

Co pracownikowi daje poczucie bezpieczeństwa? Stabilne zatrudnienie na czas nieokreślony i ubezpieczenie na życie opłacane przez pracodawcę. Czy daje więcej spokoju niż wysoka pensja?

Pracownik – kto nim jest, a kto nie

Nie każde świadczenie pracy, na podstawie podpisanej umowy, sprawia, że mamy do czynienia z pracownikiem. Przepisy określają, kto w świetle prawa nim jest pracownikiem, a kto nie jest. 

ZUS zwraca koszty dojazdu na wezwanie na badania. Ile?

Jeśli masz się stawić na badanie, przysługuje Ci zwrot kosztów przejazdu. ZUS zwraca koszty przejazdu z Twojego miejsca zamieszkania do miejsca wskazanego w wezwaniu i z powrotem – w kwocie, która odpowiada cenie biletu najtańszego środka komunikacji publicznej.

Praca zmianowa

Praca zmianowa odnosi się do systemu pracy, w którym pracownicy są zatrudnieni w różnych porach dnia i nocy, zazwyczaj według rotacyjnego harmonogramu. Celem pracy zmianowej jest zapewnienie ciągłości działania w zakładach, które wymagają działania przez 24 godziny na dobę, takich jak szpitale, zakłady produkcyjne, centra obsługi klienta i wiele innych.

Kredyt a utrata pracy - mądry Polak przed szkodą czy po szkodzie?

Utrata pracy to wydarzenie w naszym życiu, które może nas przyprawić nie tylko o ból głowy. Szczególnie wtedy, gdy mamy na głowie, oprócz oczywiście kwestii związanych z utrzymaniem rodziny, kredyt hipoteczny, gotówkowy lub inne zobowiązania finansowe. Dlatego zanim pomyślisz o zaciągnięciu zobowiązania warto, abyś już teraz wiedział jakie kroki podjąć, by utrzymać balans finansowy i nawet w trudnych chwilach, cieszyć się życiem.

REKLAMA