REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Nieruchomości, Spółdzielnia mieszkaniowa

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Organizacja spółdzielni

W każdej spółdzielni funkcjonuje rada nadzorcza, zarząd i walne zgromadzenie, a w spółdzielniach, w których walne zgromadzenia zastąpione jest przez zebranie przedstawicieli - zebrania grup członkowskich. Spółdzielnia może tworzyć również inne organy, a ich nazwy i kompetencje określa statut spółdzielni.

Spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu w spółdzielni mieszkaniowej

Lokatorskie prawo do lokalu w spółdzielni mieszkaniowej to najsłabsze ze spółdzielczych praw do lokalu – jest ono jednakże o wiele silniejsze od praw wynikających z umowy najmu lokalu.

Prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej

W ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych określono, że jednym z celów spółdzielni jest budowanie lub nabywanie domów jednorodzinnych w celu przeniesienia na rzecz członka własności tych domów.

Kompetencje zarządu spółdzielni mieszkaniowej

Do podstawowych funkcji zarządu spółdzielni mieszkaniowej należy podejmowanie w jej imieniu wszelkiego rodzaju czynności oraz reprezentowanie spółdzielni na zewnątrz. Należy jednak pamiętać, że działanie zarządu bez należytego umocowania może skutkować bezwzględną nieważnością podjętych czynności.

REKLAMA

Walne zgromadzenie w spółdzielni mieszkaniowej

Walne zgromadzenie jest najwyższym organem spółdzielni, do którego kompetencji należą wszystkie kluczowe sprawy związane z działalnością spółdzielni. Walne zgromadzenie pełni funkcję uchwałodawczą i kontrolną, uchwala akty prawa wewnątrzspółdzielczego – statut i regulaminy.

Postępowanie wewnątrzspółdzielcze

Jeżeli statut danej spółdzielni to przewiduje, w sprawach pomiędzy członkiem a spółdzielnią, członek może odwołać się od uchwał zarządu, rady nadzorczej czy walnego zgromadzenia do organu określonego w statucie.

Jak odzyskać wpłacone udziały?

Członek spółdzielni może rozporządzać swoimi roszczeniami do spółdzielni o wypłatę udziałów oraz o zwrot wkładów lub o wypłatę ich równowartości ze skutecznością od dnia, w którym roszczenia te stały się wymagalne.

Czy w spółdzielni mieszkaniowej może powstać wspólnota mieszkaniowa?

Po wykupie mieszkań własnościowych czy lokatorskich na własność, spółdzielnia mieszkaniowa może przekształcić się we wspólnotę mieszkaniową. Właściciele wykupionych lokali mogą ponadto domagać się wydzielenia swojego budynku z zasobów spółdzielni. Jednakże nawet przed wykupem wszystkich lokali na własność, członkowie spółdzielni mogą podjąć uchwałę, że w zakresie ich praw i obowiązków oraz zarządu nieruchomością wspólną będą miały zastosowanie przepisy Ustawy o własności lokali.

REKLAMA

Organizacje spółdzielcze w Polsce

Najważniejszymi organizacjami spółdzielczymi w Polsce są związki rewizyjne, czuwające nad działalnością spółdzielni. Istotne uprawnienia mają także główne ustawowe organy samorządu spółdzielczego – Krajowa Rada Spółdzielcza oraz Kongres Spółdzielczości.

Odpowiedzialność członków władz spółdzielni

Po zmianach ustawy Prawo spółdzielcze w 2005 roku, członek zarządu, rady nadzorczej oraz likwidator odpowiadają wobec spółdzielni bez ograniczeń za szkodę wyrządzoną działaniem lub zaniechaniem sprzecznym z prawem lub postanowieniami statutu spółdzielni, chyba że nie ponosi winy. Ponoszą także odpowiedzialność karną za swoje działania.

Lokal użytkowy w spółdzielni

W większości spółdzielni występują lokale użytkowe – sklepy, zakłady usługowe czy biura. Mają one różny status – od lokali będących własnością spółdzielni, poprzez lokale wynajmowane, lokale spółdzielcze własnościowe, aż do lokali będących własnością użytkujących je osób.

Regulacja spółdzielni mieszkaniowych

Obecnie obowiązująca ustawa z dnia 15 grudnia 2000 roku o spółdzielniach mieszkaniowych oparta jest o wieloletnie doświadczenia w zakresie spółdzielni mieszkaniowych w Polsce i stanowi rozwinięcie uregulowań których korzenie sięgają do początku XX wieku.

Statut spółdzielni

Statut zawiera ogół norm określających zasady funkcjonowania spółdzielni. Stanowi najważniejsze prawo wiążące spółdzielnię i jej członków, ma tym samym charakter umowy między stronami stosunku cywilnoprawnego.

Rada nadzorcza w spółdzielni mieszkaniowej

Rada nadzorcza kontroluje i nadzoruje działalność spółdzielni. Czuwa nad pracą zarządu, koryguje nieprawidłowości, a w szczególnych przypadkach zastępuje zarząd. Jest także instancją odwoławczą od decyzji zarządu w sprawach dotyczących praw członków.

Przekształcenie lokalu w prawo własności

Znowelizowana na 2010 rok Ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych ułatwia dochodzenie przekształcenia lokalu w prawo własności, między innymi w pełni zwalniając spółdzielcę z obowiązku ponoszenia kosztów sądowych.

Czy najemca lokalu użytkowego, garażu lub pracowni sztuki w spółdzielni może je wykupić?

W wielu spółdzielniach mieszkaniowych dochodziło do sytuacji, gdzie osoby zainteresowane wynajmowaniem lokali użytkowych, garaży lub pracowni sztuki pokrywały koszty związane z budową takich lokali, aby następnie wynajmować taki lokal. Takie osoby mają możliwość wykupienia własności wynajmowanych lokali.

Niskie notowania funduszy nieruchomości

Spadają notowania funduszy nieruchomości, cena rynkowa ich certyfikatów jest o 30 proc. niższa od wartości aktywów netto.

Zasiedzenie służebności przesyłu - aktualne stanowisko Sądu Najwyższego

Przez ostatnie lata pojawiło się szereg orzeczeń sądowych, które pozwalały przedsiębiorstwom energetycznym (na zasiedzenie służebności przesyłu . Instytucja ta pozwala (pozwalała) przedsiębiorstwu energetycznemu (innemu przedsiębiorstwu przesyłowemu) na uzyskanie trwałego tytułu prawnego do korzystania z części nieruchomości, na której to przedsiębiorstwo wybudowało urządzenie w taki sposób i w takim zakresie, w jaki czyniłaby to osoba, której przysługuje służebność.

Wykup mieszkań spółdzielczych w 2010 roku

Wielu spółdzielców obawiało się, że z końcem 2009 roku utracą możliwość wykupu mieszkania „za złotówkę”. Sejm zrobił im jednak miłą niespodziankę uchwalając w ostatnich dniach grudnia zeszłego roku przepisy umożliwiające dalszy wykup mieszkań na preferencyjnych warunkach. Warto z nich skorzystać.

Ceny mieszkań coraz bliżej poziomu równowagi

Kryzys na rynku nieruchomości spowodował dużą dysproporcję pomiędzy oferowanymi cenami mieszkań a ceną transakcyjną. Obniżenie cen w ofertach sprzedaży sprzyjać będzie większemu obrotowi na rynku nieruchomości.

Spada wartość nieruchomości wyrażona w złocie

Aby ocenić realną wartość nieruchomości można przeliczyć jej cenę np. na złoto. W grudniu 2007 r. przeciętny amerykański dom kosztował 12,5 kilogramów złota. W październiku tego roku już tylko 8,6 kilograma. O 31 proc. mniej.

Niższa rentowność najmu w listopadzie

Opłacalność najmu mieszkań spadła w listopadzie do 4,87 proc. (z 5,14 proc. w październiku). Spadek rentowności najmu to skutek niższych stawek najmu i zatrzymania tendencji spadkowej na rynku mieszkaniowym.

Obowiązki właściciela nieruchomości władnącej z tytułu posiadanej służebności

Wiele istniejących nieruchomości obciążonych jest służebnościami na rzecz innych nieruchomości zwanych władnącymi. Chodzi np. o sytuację gdy działka nie ma dostępu do drogi i wtedy powstaje konieczność ustanowienia służebności (czyli prawa) przechodu lub przejazdu na sąsiedniej działce. Dopuszczalne są także służebności, których zakres pozwala np. na pobieranie pożytków w formie złóż naturalnych, czerpanie wody w formie służebności przepływu (co nie oznacza jednak, że za pobieraną wodę właściciel nieruchomości władnącej nie powinien płacić), wypasanie bydła i zbieranie runa leśnego.

Wykup mieszkania za złotówkę a wkład mieszkaniowy

Osoba posiadając spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu spółdzielczego może do końca 2009 wykupić mieszkanie „za złotówkę”- często na drodze stoją jednak kwestie związane z wkładem mieszkaniowym… jak się okazuje, często niesłusznie.

Niemcy odzyskują w Polsce porzucone nieruchomości

Dużą szansę na zwrot majątków mają emigranci, którzy wyjechali z Polski w latach 70. Niemcy odzyskują nieruchomości na podstawie przedwojennych dokumentów. Sądy uznają, że do zasiedzenia poniemieckich majątków potrzeba aż 30 lat posiadania.

Kryzys dosięga rynek nieruchomości komercyjnych w USA

Ceny nieruchomości komercyjnych w USA w niektórych segmentach rynku są o ponad 70 proc. niższe niż w szczycie koniunktury. Szacuje się, że nawet 750 mld USD kredytów może nie doczekać się refinansowania.

Spadły ceny mieszkań

Październik br. był kolejnym miesiącem wzrostu liczby transakcji na rynku mieszkaniowym. Sytuacja ta spowodowana jest coraz bardziej atrakcyjnymi cenami mieszkań oraz wciąż rosnącą popularnością programu Rodzina na swoim – zaznacza Aleksandra Szarek-Ostrowska z Home Broker.

Jak zarabiać na rynku nieruchomości komercyjnych

Prognozy długoterminowe dla rynku nieruchomości komercyjnych są optymistyczne. Po załamaniu w pierwszej połowie 2009 roku zauważamy rosnący popyt na powierzchnie handlowe, biurowe, magazynowe. Firmy deweloperskie, zwłaszcza te z polskim kapitałem, mają szansę na zapełnienie dziury rynkowej powstałej po wycofaniu się z Polski inwestorów nastawionych czysto spekulacyjnie.

Nastroje na rynku równoważą ceny nieruchomości

Zapisy na akcje Polskiej Grupy Energetycznej, przydział nowych papierów PKO BP i posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej to tylko niektóre z wydarzeń, o których w środę będą dyskutować inwestorzy – zaznacza Łukasz Wróbel z Open Finance.

Teraz warto kupować mieszkania

Inwestowanie w nieruchomości zlokalizowane w większych miastach było zawsze alternatywą dla rynku kapitałowego. Poza wyborem umiejscowienia nieruchomości, na pewno warto zwrócić uwagę na najbardziej dogodny moment zakupu mieszkania.

Program rodzina na swoim wciąż atrakcyjny

W ramach programu Rodzina na swoim do tej pory zostało udzielono 30 tys. kredytów. W opinii Piotra Stycznia, podsekretarza stanu powodzenie programu wynika z jego dobrego zainteresowania – podaje ministerstwo infrastruktury.

Za średnią pensję kupimy większe mieszkanie

Niemal o 10 proc. wzrosła powierzchnia mieszkania, które za krajową średnią może w Łodzi i Warszawie kupić singiel zarabiający średnią krajową. Jego sytuacja w tych miastach jest jednak diametralnie różna, bo w stolicy oznacza możliwość kupna lokalu o powierzchni 19,8 m2, o 42 proc. mniejszego niż w Łodzi.

Grunty inwestycyjne – przewaga podaży nad popytem

2008 rok przyniósł spadek popytu i cen gruntów pod inwestycje zarówno mieszkaniowych, jak i komercyjnych. Obecnie jednak po raz pierwszy w okresie spowolnienia gospodarczego na rynku jest duża przewaga podaży nad popytem.

Rynek mieszkaniowy przestał spadać

Tempo spadku liczby wydawanych pozwoleń na budowę mieszkań i liczby rozpoczętych nowych budów przestało się powiększać. Być może osiągamy właśnie dno.

TFI SATUS przyjmuje zapisy na fundusz nieruchomości komercyjnych

Od dziś ruszyły zapisy na niepubliczne certyfikaty inwestycyjne Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego Aktywów Niepublicznych Deweloperski Nieruchomości Komercyjnych SATUS. Polityka tego funduszu zakłada inwestowanie pozyskanych aktywów w spółki celowe realizujące budowę obiektów komercyjnych.

Rynek najmu: zaleganie w opłatach główną przyczyną wyprowadzki

Obecnie więcej osób woli wynajmować mieszkanie, niż kupować. Warto więc pamiętać, że zarówno właściciel, jak i najemca mają prawo do wypowiedzenia umowy przed upływem jej terminu.

Coraz chętniej kupujemy domy zamiast mieszkań

Wysokie ceny mieszkań sprawiły, że budowa domu jednorodzinnego staje się realną alternatywą dla kupna mieszkania. Starają się to wykorzystać deweloperzy stawiając na budownictwo jednorodzinne. Ceny domów wahają się od 350 tys. złotych za segment w stanie surowym po 2 mln za wolnostojący dom wykończony drogimi materiałami.

Czy sprzedaż odziedziczonych nieruchomości podlega VAT

Nabyłem w spadku po dziadkach 10 działek budowlanych. Chciałbym sprzedać kilka działek ale słyszałem, że podobno trzeba płacić VAT od takich transakcji. Czy to prawda?

Postępowanie w sprawie przyznania dodatku mieszkaniowego

Dodatek mieszkaniowy przyznaje wójt, burmistrz lub prezydent miasta w drodze decyzji administracyjnej. Sprawę o przyznanie dodatku prowadzi w oparciu o przepisy k.p.a., z uwzględnieniem regulacji zawartych w ustawie z dnia 21 czerwca 2001 r. o dodatkach mieszkaniowych (Ustawa) i wydanych do niej rozporządzeniach wykonawczych.

Zasady opodatkowania zbycia nieruchomości nabytych przed dniem 01.01.2007 r.

Do przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych nabytych do dnia 31 grudnia 2006 r. stosuje się zasady określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r.

Zasady opodatkowania zbycia nieruchomości nabytych od dnia 01.01.2007 r. do dnia 31.12.2008 r.

Do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) w okresie od dnia 1 stycznia 2007 r. do dnia 31 grudnia 2008 r., stosuje się zasady określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2008 r.

Odbiór mieszkania – krok po kroku

Odbiór mieszkania to ostateczne przekazanie lokalu kupującemu przez dewelopera lub spółdzielnie. Co warto wiedzieć przed odbiorem mieszkania?

Zasiedzenie służebności przesyłu

Właściciele nieruchomości, przez które biegną instalacje typu linie energetyczne, gazociągi, wodociągi itp. muszą wiedzieć, że przedsiębiorstwo, do którego należy taka instalacja może w pewnych sytuacjach zasiedzieć służebność przesyłu. W takim przypadku właściciel nie będzie mógł domagać się od przedsiębiorcy przesyłowego żadnego wynagrodzenia za tolerowanie takiej instalacji na swojej nieruchomości.

Białoruski sektor budowlany czeka na inwestorów

Choć Białoruś jest wciąż kojarzona z krajem, w którym prowadzenie biznesu wiąże się z dużym ryzykiem od przyszłego roku dostęp do sektora budowlanego zza wschodniej granicy będzie łatwiejszy.

Ceny mieszkań przestały spadać

W lipcu nie doszło do istotnego pogorszenia nastrojów na rynku mieszkaniowym, choć spodziewaliśmy się go od trzeciego kwartału. Liczba transakcji, choć nieco niższa niż w czerwcu, wciąż jest wysoka, wyższa niż przed rokiem.

Koniec taniego uwłaszczania na byłych mieszkaniach zakładowych znajdujących się w zasobach spółdzielni

Trybunał Konstytucyjny uchylił kolejne przepisy prawa spółdzielczego pozwalające na tanie uwłaszczanie się na mieszkaniach spółdzielczych. Tym razem pozbawił tego prawa najemców byłych mieszkań zakładowych, które zostały przekazane spółdzielniom mieszkaniowym.

Ceny nieruchomości na świecie wciąż pod presją

Rozczarowujące dane o cenach nieruchomości w Wielkiej Brytanii w czerwcu przypomniały, że także pod tym względem kryzys na rynku nie mija. W dojrzałych gospodarkach utrzymuje się kilkunastoprocentowe tempo spadku.

Umowa o ustanowienie prawa własnościowego – w formie pisemnej

Ustawodawca postanawia uregulować sytuację prawną praw spółdzielczych- które ustanowione były w oparciu o umowę w formie pisemnej – do tej pory były co do tego spore wątpliwości natury prawnej.

Nowe zasady wykupu mieszkań spółdzielczych- lokatorskich

Mimo, że orzeczenie Trybunału w sprawie mieszkań za złotówkę wchodzi w życie dopiero z końcem roku, ustawodawca planuje już nowe rozwiązanie, które może znacząco podnieść koszty wykupu mieszkań – analiza przepisów projektu wskazuje jednak, że mamy dużą szansę na wykup na starych zasadach.

Ograniczenia w nabywaniu nieruchomości w Polsce dotyczące zagranicznych przedsiębiorców

Coraz łatwiej jest nabywać cudzoziemcom nieruchomości w Polsce. Nasz kraj staje się coraz bardziej atrakcyjnym miejscem dla zagranicznych przedsiębiorców do prowadzenia biznesu, jak również zakupu nieruchomości.

REKLAMA