REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Nieruchomości, Spółdzielnia mieszkaniowa

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Rośnie liczba nowych mieszkań

Rośnie liczba nowych mieszkań, co daje szansę kupującym na znalezienie najkorzystniejszej oferty. Transakcje na rynku nieruchomości przyspiesza także obawa przed trudniejszym dostępem do kredytów w 2012 r.

W 2012 r. możemy płacić wyższe rachunki za gaz

W 2012 r. możemy płacić wyższe rachunki za gaz. Gaz zdrożeje, jeżeli Urząd Regulacji Energetyki zgodzi się na podwyżkę zaproponowaną przez PGNiG. Kogo podwyżki cen gazu dotkną najbardziej?

Na warszawskim rynku przeważają gotowe domy i segmenty

Na warszawskim rynku nieruchomości przeważają gotowe domy i segmenty, a ich ceny są niższe niż rok temu. Gdzie skupia się warszawska oferta domów i segmentów?

Rynek nieruchomości a rynek kredytów

Rynek nieruchomości w głównej mierze uzależniony jest od sytuacji na rynku kredytów hipotecznych. W ostatnim kwartale liczba nowo udzielonych kredytów była mniejsza. Jednocześnie niewiele spadły ceny transakcyjne mieszkań.

REKLAMA

Bogata oferta mieszkaniowa na rynku pierwotnym

Bogata oferta mieszkaniowa na rynku pierwotnym to dobra informacja dla nabywców nieruchomości. Zainteresowani kupnem lokalu z rynku pierwotnego mają do wyboru ponad 60 tys. mieszkań.

Deweloperzy budują coraz więcej mieszkań

Deweloperzy budują coraz więcej mieszkań i mają w planach kolejne inwestycje. Rosnąca konkurencja między deweloperami przyczynia się do obniżki cen nieruchomości.

Jaki wpływ na zdolność kredytową ma koszt utrzymania?

Zajmując się zdolnościami kredytowymi, banki przyjmują do obliczeń samodzielnie ustalone koszty, których przeważnie nie podają do wiadomości publicznej. Przyglądając się zdolnościom kredytowym, eksperci doszli do wniosku, że koszt utrzymania maleje wraz ze wzrostem liczby domowników. O wyższych kosztach utrzymania i niższych zdolnościach kredytowych możemy mówić w przypadku Warszawy.

Co z opłatami za użytkowanie wieczyste?

Opłaty za użytkowanie wieczyste nie będą rosły w takim tempie jak do tej pory. Zmiany w prawie ułatwiają też możliwość uzyskania pełnego prawa własności.

REKLAMA

Promenady Wrocławskie – nowa dzielnica Wrocławia

Promenady Wrocławskie to nowa dzielnica Wrocławia, za której budowę odpowiedzialny jest deweloper Vantage Development. Co o powstających Promenadach myślą mieszkańcy Wrocławia?

Mniej nowych mieszkań w Wilanowie

Oferta mieszkań w Wilanowie z miesiąca na miesiąc maleje. Czym jest spowodowana stagnacja deweloperów w tej części Warszawy?

II etap Osiedla Wiśniowego

Budowa II etapu Osiedla Wiśniowego zakończyła się w listopadzie. Osiedle Wiśniowe powstało w Plewiskach. W drugim etapie deweloper oddał do użytku 24 mieszkania.

Zakup mieszkania pod wynajem

Zakup mieszkania pod wynajem to obecnie jedna z bardziej opłacalnych inwestycji. Co skłania nabywców do inwestowania w nieruchomości pod wynajem?

Mieszkania w atrakcyjnej cenie – gdzie ich szukać?

Deweloperzy coraz częściej oferują mieszkania w atrakcyjnych cenach. Okazje dotyczą przeważnie nieruchomości, które dopiero powstaną. Gdzie jeszcze szukać mieszkań w atrakcyjnej cenie?

Rynek powierzchni biurowych stale się rozwija

Rynek powierzchni biurowych stale się rozwija. Popyt na biura regularnie rośnie, dlatego deweloperzy rozpoczynają kolejne inwestycje.

Inwestycja w nieruchomości na Cyprze

Inwestycja w nieruchomości na Cyprze jest coraz bardziej popularną formą lokaty kapitału. Dlaczego Polacy tak chętnie wybierają nieruchomości na Cyprze?

Najtańsze kredyty hipoteczne – ranking z listopada 2011

Zanim podpiszemy umowę z instytucją kredytującą, powinniśmy dowiedzieć się czegoś więcej o kredytach hipotecznych, proponowanych przez konkurencję. Wiedza o kredycie hipotecznym jest równie ważna co wybór mieszkania. Czym różnią się między sobą oferty najlepszych kredytów hipotecznych?

Mieszkanie na ostatnim piętrze – wady i zalety

Mieszkanie na ostatnim piętrze ma swoje wady i zalety, które różnią się w zależności od typu budownictwa. Na co zwrócić uwagę, decydując się na zakup mieszkania na ostatnim piętrze?

Wniosek o wpis hipoteki umownej do księgi wieczystej

Hipoteka umowna powstaje na mocy zawarcia umowy między wierzycielem a dłużnikiem, który ma prawo do danej nieruchomości będącej przedmiotem hipoteki. Wniosek o wpis hipoteki umownej do księgi wieczystej składa się na urzędowym formularzu, który jest oznaczony symbolem KW-WPIS.

Wniosek o wpis hipoteki przymusowej do księgi wieczystej

Wniosek o wpis hipoteki przymusowej do księgi wieczystej składa się na urzędowym formularzu, który jest oznaczony symbolem KW-WPIS. Hipoteka przymusowa jest jedną z form realizowania potwierdzonych tytułów wykonawczych wierzytelności poprzez dokonanie obciążenia nieruchomości dłużnika hipoteką.

Wniosek o wpis w księdze wieczystej prawa najmu

Do księgi wieczystej można dokonać wpisu zarówno praw osobistych, jak i roszczenia, do których należą m.in. prawo najmu, a także prawo dzierżawy, prawo odkupu lub pierwokupu, prawo dożywocia oraz inne roszczenia wskazane w art. 16 ustawy o księgach wieczystych i hipotece. Wniosek o wpis prawa najmu w księdze wieczystej składa się na właściwym formularzu.

Sprzedaż nieruchomości w trybie egzekucji komorniczej – od jakiej kwoty liczymy PIT?

Wyrokiem z dnia 13 października 2011r., sygn. akt I SA/Ol 496/11 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie oddalił skargę podatnika na interpretację organu podatkowego, w której stwierdzono, że sprzedaż nieruchomości w drodze licytacji komorniczej rodzi konieczność uiszczenia podatku dochodowego od wylicytowanej przez komornika kwoty.

Co warto wiedzieć o Rodzinie na Swoim?

Tylko do końca 2012 r. można dostać kredyt z Rodziną na Swoim. Kto ma szansę na dopłatę w ramach Rodziny na Swoim?

Rynek pierwotny oferuje coraz więcej mieszkań

Rynek pierwotny w największych miastach Polski oferuje coraz więcej mieszkań. Nabywcy mają do wyboru ponad 60 tys. nowych lokali mieszkalnych.

Lokale użytkowe na parterach inwestycji mieszkaniowych w Gdańsku

Lokale użytkowe położone na parterach inwestycji mieszkaniowych są dla deweloperów atrakcyjne cenowo i przynoszą więcej zysków niż mieszkania położone na tej samej kondygnacji. Jak wygląda rynek lokali użytkowych w Gdańsku?

Obrót nieruchomościami rolnymi

Na rynku nieruchomości istnieje coraz większe zainteresowanie nieruchomościami rolnymi poprzez ich nabywanie oraz zbywanie. Obrót nieruchomościami rolnymi odbywa się poprzez zawieranie umowy sprzedaży, umowy dzierżawy oraz prawo pierwokupu.

Nieruchomość rolna a gospodarstwo rolne

Istnieje zasadnicza różnica pomiędzy nieruchomością rolną a gospodarstwem rolnym. Nieruchomościami rolnymi są nieruchomości, które są lub mogą być wykorzystywane do prowadzenia działalności wytwórczej w rolnictwie. Natomiast za gospodarstwo rolne uważa się przede wszystkim grunty rolne wraz z gruntami leśnymi, budynkami i inne.

Ustanowienie odrębnej własności lokalu z mocy prawa

Do ustanowienia odrębnej własności lokalu z mocy samego prawa nie potrzebne jest zawieranie jakiejkolwiek umowy. Odrębna własność lokalu może zostać ustanowiona w ramach dokonania przekształcania spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu w prawo odrębnej własności.

Właściciel ustanawia odrębną własność lokalu na rzecz samego siebie

Istnieje możliwość ustanowienia przez właściciela nieruchomości odrębnej własności lokalu na rzecz samego siebie, w mocy jednostronnej czynności prawnej.

Rozporządzanie lokalem przed wpisem do księgi wieczystej

Mając na uwadze fakt, że do powstania odrębnej własności lokalu niezbędny jest wpis do księgi wieczystej, czy istnieje możliwość rozporządzania prawem do lokalu przed dokonaniem takiego wpisu?

Umowa o wybudowanie lokalu

Do stwierdzenia ważności umowy o wybudowane lokalu niezbędne jest otrzymanie pozwolenia na budowę przez właściciela gruntu oraz ujawnienie roszczenia o ustanowienie odrębnej własności lokalu w księdze wieczystej i o przeniesienie tego prawa.

Miejsce postojowe – jako odrębna nieruchomość

Miejsce postojowe znajdujące się w garażu, które jest własnością właściciela lokalu mieszkalnego stanowi odrębną nieruchomość. Ponadto miejsce postojowe nie jest pomieszczeniem przynależnym do lokalu.

Do czego zobowiązuje nas umowa kredytowa?

Ważnym składnikiem umów kredytowych są zapisy, dotyczące warunków, jakie kredytobiorca musi spełnić już po wypłacie kredytu. Często po opadnięciu emocji, związanych z zakupem mieszkania i uzyskaniem kredytu, zdarza się nam zapomnieć o okresowych obowiązkach wobec banku. A przecież ich niedopełnienie może skutkować nawet wypowiedzeniem umowy kredytowej.

Hipoteka umowna

Na rynku nieruchomości najczęściej spotykana jest hipoteka umowna, która zostaje ustanowiona w drodze umowy zawartej między właścicielem nieruchomości, jako dłużnikiem a wierzycielem.

Służebność przesyłu na nieruchomości

Zasadniczym celem służebności przesyłu jest umożliwienie przedsiębiorcom, którzy dostarczają lub odprowadzają płyny, energię elektryczną, pary, gaz do dokonania budowy i eksploatacji urządzeń przesyłowych na danej nieruchomości niebędącą własnością przedsiębiorców.

Zmiany w umowie timesharingu w 2012 roku

Dnia 27 kwietnia 2012 roku wejdą w życie zmiany dotyczące umowy timesharingu, których zasadniczym celem jest dostosowanie polskich przepisów do prawa obowiązującego w niektórych państwach Unii Europejskiej, tj. Francja, Hiszpania, Grecja, Portugalia. W ramach tych zmian przewidziano, że polskim konsumentom w państwach należących do Unii Europejskiej będą przysługiwały takie same prawa i obowiązki, jak obywatelom wspólnoty.

Prospekt – jako istotny elementem umowy timesharingu

Zasadniczym obowiązkiem przedsiębiorcy oferującego zawarcie umowy timesharingu jest doręczenie osobie zainteresowanej nabyciem prawa do korzystania z lokalu mieszkalnego lub budynku prospektu, który stanowi istotny element tej umowy.

Użytkowanie nieruchomości w ramach umowy timesharingu

Istnieje możliwość użytkowania nieruchomości w ramach umowy timesharingu. Przez umowę timesharingu osoba fizyczna może nabyć od przedsiębiorcy prawo do korzystania z lokalu mieszkalnego lub budynku w określonym czasie w każdym roku za uiszczeniem ryczałtowego wynagrodzenia.

Zdolność kredytowa a wielkość gospodarstwa domowego

Większa liczba potencjalnych kredytobiorców, wchodzących w skład gospodarstwa domowego, nie zawsze wiąże się z wyższą zdolnością kredytową. Ubiegając się o kredyt z osobami o niskich zdolnościach kredytowych możemy nawet zmniejszyć swoje szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku kredytowego.

Kiedy mieszkanie można nazywać apartamentem?

Aby mieszkanie mogło być nazywane apartamentem, musi spełniać kilka bardzo ważnych czynników takich jak powierzchnia powyżej 100 mkw. czy prestiżowa lokalizacja. Na co zwrócić uwagę, kupując apartament?

Najdroższe mieszkania w Europie

Najdroższe mieszkania w Europie kupimy w Monako, Londynie i w Paryżu. W rankingu najdroższych mieszkań Warszawa zajmuje 19 miejsce.

Ranking polskich deweloperów: cz. 2

Z rankingu polskich deweloperów, przeprowadzonego przez International Service Check, wynika, że o klientów najbardziej zadbali pracownicy Ronson Development, Atal i SGI Baltis. Jakie czynniki brano pod uwagę przy przeprowadzaniu rankingu polskich deweloperów?

Ranking polskich deweloperów: cz. 1

Z rankingu polskich deweloperów, przeprowadzonego przez International Service Check, wynika, że o klientów najbardziej zadbali pracownicy Ronson Development, Atal i SGI Baltis. Jakie czynniki brano pod uwagę przy przeprowadzaniu rankingu polskich deweloperów?

Zarząd nieruchomością wspólną

Właściciele nieruchomości mogą wybrać zarząd lub zarządcę, któremu powierzą zarząd nieruchomością wspólną. Pełnomocnictwo udzielone przez właścicieli dla zarządu lub zarządcy powinno zostać sporządzone w formie aktu notarialnego.

Uprawnienie do zmiany udziałów w nieruchomości wspólnej

Właściciele lokali posiadają uprawnienie do zmiany udziałów w nieruchomości wspólnej. Zmiany udziałów można dokonać w każdym momencie poprzez zawarcie umowy przez wszystkich właścicieli lokali danej nieruchomości wspólnej.

Podział wspólnoty mieszkaniowej

Właściciele lokali mieszkalnych w uchwale mogą wydać stosowną zgodę na dokonanie podziału nieruchomości gruntownej zabudowanej więcej niż jednym budynkiem mieszkalnym, a także powiązane z tym wszelkie zmiany udziałów w nieruchomości wspólnej. W tym przypadku właściciele dokonują także określenia wysokości udziałów na nowo powstałych nieruchomościach. Dokonywanie podziałów przez wspólnotę mieszkaniową może okazać się skomplikowane z uwagi na konieczność otrzymania zgody właścicieli we wszystkich budynkach.

Nabycie lokalu przez wspólnotę mieszkaniową

Nabycie lokalu przez wspólnotę mieszkaniową może zostać dokonane w związku przyznaniem wspólnocie prawa do posiadania własnego majątku. Poniżej zostaną przedstawione przypadki, w których wspólnota mieszkaniowa może nabyć lokal.

Obrót spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu

Na rynku nieruchomości dochodzi do obrotu spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu. Umowa zbycia spółdzielczego prawa do lokalu wymaga zachowania formy aktu notarialnego.

Balkon – jako część składowa nieruchomości

Balkon może stanowić zarówno część składową nieruchomości, jak i nieruchomości wspólnej. Ustalenie statusu prawnego balkonu ma znaczenie, gdyż ma to istotny związek z kosztami jego utrzymania. Najważniejszą zaletą posiadania balkonu jest zapewnienie mieszkańcom większej przestrzeni i wygody.

Zadatek a zaliczka przy zakupie nieruchomości

Przy zakupie nieruchomości należy pamiętać o tym, że istnieje istotna różnica między zadatkiem a zaliczką. Zaliczka wpłacona przez potencjalnego kupującego przy zawieraniu umowy sprzedaży stanowi zabezpieczenie dla sprzedawcy przed niewykonaniem umowy i jest bezzwrotna. Natomiast, co do zasady w przypadku niedojścia do zawarcia umowy przedwstępnej, zaliczka podlega zwrotowi.

Kupno zadłużonego mieszkania

Obecnie kupno zadłużonego mieszkania może okazać się korzystne finansowo. Jednakże procedura związana z zakupem zadłużonego mieszkania jest bardziej skomplikowana niż mieszkania z nieobciążoną hipoteką.

REKLAMA