REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Nieruchomości, Spółdzielnia mieszkaniowa

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy akcje deweloperów dały zarobić w mijającym roku?

Wbrew powszechnym doniesieniom o kryzysie i konieczności zaciskania pasa, inwestujący w akcje mogą zaliczyć mijający rok do udanych. Podstawowy indeks WIG wzrośnie w ciągu 12 miesięcy o około 26%. Nieznacznie słabiej radził sobie indeks blue chipów – WIG20, który wzrośnie o około 20%. Warto sprawdzić czy akcje spółek deweloperskich również przyniosą zyski swoim akcjonariuszom.

Sytuacja na pierwotnych rynkach mieszkaniowych w 2013 r.

Jak kształtować będą się ceny mieszkań deweloperskich w nadchodzącym roku? Czego mogą spodziewać się kupujący mieszkania? Czy czeka nas zastój na rynku, a może należy oczekiwać ożywienia?

Podsumowanie 2012 roku na rynku nieruchomości i prognoza na 2013 rok

Rok 2012 przyniósł nam ustawę deweloperską, a także wygaszenie rządowego programu „Rodzina na Swoim” i tym samym zwiększoną sprzedaż mieszkań pod koniec roku. Prognozy na rok 2013 uwzględniają spadek cen mieszkań na rynku pierwotnym, związane jest to z nadpodażą gotowych lokali. Przeczytaj szczegółową analizę.

Rynek nieruchomości: prognoza na 2013 rok

Rynek nieruchomości pierwotnych w 2013 roku będzie się nieco różnił w poszczególnych miastach, ale można przedstawić pewien ogólny trend. Bardzo duża liczba gotowych mieszkań może spowodować kolejne spadki cen mieszkań. Przeczytaj, czego jeszcze można się spodziewać na rynku nieruchomości.

REKLAMA

Segment mieszkań popularnych – mieszkania dla każdego?

Mieszkania w segmencie popularnym mają na celu zaspokoić potrzeby mieszkaniowe nabywców, a ich parametry są pochodną wymogów wynikających z przepisów. Nie dodadzą prestiżu mieszkańcom, nie zapewnią pozytywnych doznań estetycznych związanych z bryłą architektoniczną i standardem wykończenia części wspólnych. Ze względu na fakt, iż mają być dostępne dla masowego klienta lokalizacja zwykle ustępuje miejsca cenie.

Czy pośrednie inwestycje w nieruchomości są opłacalne?

Od co najmniej kilku lat inwestorzy przekonywani są o możliwości nie tylko bezpośrednich ale i pośrednich inwestycji na rynku nieruchomości. Podkreśla się, że bezpośrednie inwestycje wiążą się z wymogiem posiadania sporego kapitału lub zdolności kredytowej na odpowiednio wysokim poziomie.

Rynek nieruchomości: grudzień 2012

Rynek nieruchomości w grudniu 2012 zachowuje się dość nietypowo jak na tę porę roku, zazwyczaj w tym okresie obserwowane są niewielkie spadki sprzedaży mieszkań, obecnie jednak sytuację zmienia kończący się 31 grudnia program dopłat w ramach „Rodziny na Swoim”. Dużo transakcji mieszkaniowych jest w trakcie finalizacji, sporo młodych Polaków ma nadzieję znaleźć coś w ostatniej chwili.

Postępowanie w sprawie przyjęcia do spółdzielni

Postępowanie w sprawie przystąpienia do spółdzielni następuje na wniosek osoby zainteresowanej skierowany do odpowiedniego organu spółdzielni. Na ogół wniosek taki kierowany jest do zarządu spółdzielni lub walnego zgromadzenia jego członków.

REKLAMA

Deweloperom trudno sprzedać duże mieszkania

Niższe możliwości finansowe popytu na rynku mieszkaniowym powodują, że przesunął się on w kierunku mniejszych metraży. Projektując nowe inwestycje deweloperzy uwzględnili ten aspekt i w lepszym stopniu dostosowali ofertę do oczekiwań klienta. Wciąż jednak wiele dużych i z rozmachem zaprojektowanych mieszkań zalega w ofercie deweloperów. Co trzecie z nich zostało wystawione na sprzedaż przynajmniej trzy lata temu.

Zakres obciążenia hipoteką

Przedmiotami hipoteki, oprócz tych wymienionych w art. 65 ustawy o księgach wieczystych i hipotece, mogą być także części składowe i przynależności.

Odwrócona hipoteka a dożywotnia renta – różnice

Odwrócona hipoteka w Polsce nadal jest w fazie projektu, według niej fundusz będzie mógł stać się właścicielem nieruchomości dopiero po śmierci klienta. Natomiast w przypadku renty dożywotniej fundusz staje się właścicielem w chwili podpisania umowy z klientem, co ogranicza jego prawa. Przeczytaj, jakie są jeszcze różnice.

Zastaw na rzeczach ruchomych

Zastaw to rzeczowe zabezpieczenie wierzytelności. Polega na oddaniu wierzycielowi lub osobie trzeciej (zastawnikowi) rzeczy przez właściciela w celu zabezpieczenia wierzytelności.

Wygaśnięcie hipoteki

Główną przyczyną wygaśnięcia hipoteki jest wygaśnięcie wierzytelności zabezpieczonej hipoteką. Ustawodawca przewidział także inne sytuacje powodujące jej wygaśnięcie.

Podatek od nieruchomości 2013 – wysokość stawek zależna od gminy

W 2013 roku podwyżki podatku od nieruchomości mogą dotknąć właścicieli nieruchomości. Podwyżka maksymalnych stawek o wskaźnik inflacji, zawarta w obwieszczeniu Ministra Finansów nie oznacza jednak obowiązku obciążenia tym podatkiem. Ostateczna decyzja w sprawie konkretnych stawek podatkowych należy do gmin. Dlatego też warto zapoznać się z uchwałami rad gmin.

Mikroapartamentowce, czyli „kompresja mieszkaniowa”

Pojęcie „mikroapartamentowca” do niedawna wydawało się niedorzeczne, do tej pory apartament oznaczał lokal o dużej powierzchni o charakterze luksusowym. Rynek nieruchomości powoli zaczyna się oswajać z nową formą dostosowaną do sytuacji finansowej Polaków tworząc mikroapartamenty, nazywane również „kompresją mieszkaniową”.

Zagraniczny rynek nieruchomości

Z państw borykających się ze skutkami pękniętej bańki nieruchomości dochodzą coraz to nowe informacje o kolejnych próbach ratowania sytuacji. Nie jest to jednak łatwa sprawa, gdyż skala problemu jest ogromna. Dotyka on tak wiele osób, iż zmusza to zarówno rządy jak i zaangażowane w nią banki do podjęcia coraz bardziej zdecydowanych działań.

NBP publikuje ceny mieszkań z rynku wtórnego

NBP publikuje aktualne ceny mieszkań na rynku wtórnym. Indeks cen hedonicznych jest jednym ze wskaźników, który NBP bierze pod uwagę. Ceny mieszkań na rynku wtórnym systematycznie spadają, wyjątkiem jest Rzeszów.

Podatek katastralny – potencjalne konsekwencje

Podatek katastralny jest rodzajem opodatkowania nieruchomości, w tym przypadku jego wysokość jest wyliczana na podstawie wartości nieruchomości. W tej chwili podatek od nieruchomości jest ściśle powiązany z powierzchnią nieruchomości. Podatek katastralny byłby dużą zmianą, niekoniecznie na lepsze.

Deweloperzy ograniczają nowe inwestycje

Deweloperzy ograniczają nowe inwestycje – jednoznacznie wskazują na to dane GUS dotyczące budownictwa mieszkaniowego. Liczba wydanych pozwoleń na budowę nowych mieszkań zmalała o prawie jedną dziesiątą w stosunku do tego samego okresu w 2011 roku.

Wpis do ewidencji środków trwałych jest niezbędny do rozpoczęcia amortyzacji

Warunkiem koniecznym dla rozpoczęcia amortyzacji podatkowej danego środka trwałego jest jego ujęcie w ewidencji środków trwałych. Nie wystarczy dokument potwierdzający przyjęcie do używania tego środka trwałego.

Rozporządzenie opróżnionym miejscem hipotecznym

Hipoteka stanowi niewątpliwie jeden z najbardziej popularnych środków zabezpieczania wierzytelności w obrocie gospodarczym. Z faktem możliwości obciążania danej nieruchomości wieloma hipotekami wiąże się jednak ryzyko dla wierzycieli dotyczące możliwego braku uzyskania zaspokojenia w ramach postępowania egzekucyjnego.

Spadek nowych inwestycji mieszkaniowych w 2012 roku

Widoczne jest ograniczenie przez deweloperów budowy nowych inwestycji. Jest to związane ze spowolnieniem gospodarki oraz z końcem programu "Rodzina na swoim". Informacje GUS dotyczące inwestycji deweloperskich wykazały spadek w podstawowych kategoriach, czyli mieszkaniach oddanych do użytkowania, rozpoczętych projektach i pozwoleniach na budowę. Liczba nowych inwestycji w 2012 roku zmniejszy się aż o 12 procent.

Niska liczba wydanych pozwoleń na budowę w 2012 r.

Drastycznie spadła liczba wydanych pozwoleń na budowę mieszkań. W ciągu 12 miesięcy liczba ta spadła poniżej 170 tysięcy.

Wydzielenie z nieruchomości jednej lub kilku działek

Wydzielenie z nieruchomości jednej lub kilku działek, czyli podział nieruchomości, jest możliwe, gdy jest zgodne z ustaleniami miejscowego zagospodarowania przestrzennego. Administracyjny podział nieruchomości uregulowany jest w ustawie o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2010 r. Nr 102, poz. 651 ze zm.) oraz Rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie sposobu i trybu dokonywania podziałów nieruchomości (Dz. U. z 2004 r. Nr 268, poz. 2663).

„Mieszkanie dla Młodych” pozostawia wątpliwości

„Mieszkanie dla Młodych” to nowy rządowy program mający zastąpić funkcjonującą do końca 2012 roku „Rodzinę na Swoim”. Analitycy rynku nieruchomości uważają, że „Mieszkanie dla Młodych” będzie miało wpływ na kształtowanie się cen mieszkań od deweloperów, ale też tych z rynku wtórnego, pomimo tego, że tej grupy nie dotyczy.

Podatek od nieruchomości w 2013 roku – obowiązani i stawki podatkowe

Maksymalne stawki podatku od nieruchomości zmieniają się co roku – z uwzględnieniem stopnia inflacji. Wysokość tych stawek ustalana jest corocznie w obwieszczeniu Ministra Finansów. Konkretne stawki uchwalane są jednak przez Rady gmin.

Będą dopłaty do eko-domów od 2013 r.

Nawet 50 tys. zł będzie można uzyskać budując na kredyt dom energooszczędny. W przypadku zakupu ekologicznego mieszkania kwota dofinansowania wyniesie 16 tys. zł. O pieniądze na eko-domy będzie można ubiegać się już od I kwartału 2013 roku.

Meble na rynku Unii Europejskiej

Przemysł meblarski jest mocno rozwijającym się sektorem gospodarki w Unii Europejskiej. Ten sektor gospodarki jest jednak dosyć ściśle powiązany w budownictwem, szczególnie z branżą hotelarską i usługową. Jaka jest specyfika przemysłu meblarskiego na rynku Unii Europejskiej?

Niewielki wzrost cen mieszkań w październiku

Transakcyjne ceny mieszkań w październiku delikatnie poszły w górę. Taki wzrost cen mieszkań może zwiastować koniec obniżek, jakie miały miejsce do tej pory, jednak na razie jest zbyt wcześnie na wyciąganie tak daleko posuniętych wniosków. Przeczytaj, jak kształtowały się ceny w poszczególnych miastach.

Jak rozliczyć w PKPiR umowę użyczenia nieruchomości?

Umowa użyczenia jest jedną z umów nazwanych, regulujących zasady używania rzeczy. Zgodnie z tą umową użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas oznaczony lub nie oznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy. Jak rozliczyć umowę użyczenia nieruchomości w PKPiR?

Ceny nowych mieszkań w III kw. 2012 r.

Wyraźnie widać spadek średnich cen mieszkań oferowanych przez deweloperów. Niektóre rynki odnotowały tylko zahamowanie cen z poprzedniego kwartału.

Ostatni moment dla "Rodziny na swoim"

Trwa już ostatni kwartał rządowego programu "Rodzina na swoim". Ostatni moment funkcjonowania tego programu zechcą wykorzystać zarówno kupujący jak i deweloperzy. Z tego powodu można oczekiwać nasilenia kampanii marketingowych, w których deweloperzy będą zachęcać do skorzystania ze wsparcia dla rodzin w zakupie swojego pierwszego mieszkania.

Dwa pokoje z kuchnią ciągle najpopularniejsze

W dużych miastach najwięcej potencjalnych nabywców przegląda oferty w poszukiwaniu lokalu dwupokojowego. Mniejszą popularnością cieszą się mieszkania trzypokojowe i kawalerki.

Najnowsze promocje u deweloperów

Chętni na zakup mieszkania z rynku pierwotnego mają do dyspozycji dość bogate oferty. To sprawia, że między sprzedającymi zaostrza się walka o potencjalnego klienta. W tym kontekście stosowanie zachęt i promocji przyciągających klientów staje się jednym z podstawowych działań mających na celu wyróżnienie swojej oferty na tle konkurencji.

Ranking kredytów mieszkaniowych na IV kwartał 2012

Liderem kredytów złotowych w rankingu Open Finance na IV kwartał został DB PBC. Na drugim miejscu ex aequo znaleźli się Pekao i PKO BP. Warunki znów są trudniejsze. W górę idą marże i prowizje, kurczy się też lista banków gotowych pożyczyć na 90 proc. ceny mieszkania.

Trendy w budownictwie krajów Unii Europejskiej

Na rynku nieruchomości w Unii Europejskiej największe zyski czerpane są z wynajmu pomieszczeń, a tylko 10% stanowią zyski ze sprzedaży. Unijny rynek nieruchomości stale się rozwija, a wartość dodana tego rynku (wzrost wartości finansowej) w tym roku to 220 000 mln euro. Nowe inwestycje stanowią obecnie 140 000 mln euro.

Jak zalegalizować samowolę budowlaną sprzed 1995 roku?

Przede wszystkim trzeba sięgnąć do przepisów poprzedniej ustawy Prawo budowlane z 1974 roku. Istnieje natomiast możliwość wyboru przepisów o zagospodarowaniu przestrzennym, w zależności od tego które są lepsze dla właścicieli (te z daty powstania samowoli, czy z daty orzekania organu nadzoru budowlanego).

Chcesz kupić nowe mieszkanie? Masz w czym wybierać

W II kw. 2012 r. na większości rynków pierwotnych odnotowano absolutnie rekordowe poziomy oferty. Związane były one z wejściem w życie tzw. ustawy deweloperskiej, a dokładniej z chęcią uniknięcia przez deweloperów pewnych obowiązków w niej zapisanych. Dzięki temu klienci mieli do wyboru rekordową liczbę lokali. A jak sytuacja wygląda obecnie?

„Mieszkanie dla Młodych” zamiast „Rodziny na Swoim”

„Mieszkanie dla Młodych” to nowy program rządowy wspierający zakup mieszkania. Rząd dopłaci małżeństwom i singlom 10% wartości mieszkania o powierzchni do 75 m kw. Jeśli w rodzinie, która stara się o dopłaty są dzieci rodzina dostanie dodatkowo 5% wartości kredytu. Jeśli w ciągu 5 lat w rodzinie pojawi się trzecie dziecko i każde kolejne (czwarte i więcej) – rodzina otrzyma dodatkowe 5% dopłaty.

Negocjacje przy zakupie mieszkania obniżają cenę o 16 tys. zł

Negocjuj cenę mieszkania, bo w skrajnych przypadkach możesz oszczędzić nawet 50 proc. Kupujący dzięki kontrofertom oszczędzali we wrześniu średnio 16 tys. zł - wynika z danych Home Broker.

6 powodów, dla których warto mieć dom w górach lub nad morzem

Osoby mieszkające w centrum dużych miast coraz częściej marzą o odskoczni, jaką jest dom nad morzem lub w górach. Jest to świetna alternatywa na spędzenie wolnych, świąt lub urlopu. Zamiast wynajmować kwaterę, wygodniej jest mieć własną nieruchomość, do której będziemy mogli się udać w każdej chwili bez zastanawiania się czy dostaniemy gdzieś wolny pokój, czy nie.

Najem okazjonalny – zalety i wady

Najem okazjonalny to jedna z możliwych form wynajmu mieszkania. Najem okazjonalny ma zarówno swoje wady jak i zalety. Zobacz, czy się opłaca.

Przekształcenie spółdzielni mieszkaniowej we wspólnotę mieszkaniową

Z punku widzenia właścicieli nieruchomości - lokali wchodzących w skład dużych spółdzielni mieszkaniowych, w zasobach której mogą znajdować się nawet całe osiedla, korzystnym rozwiązaniem wydaje się wyodrębnienie wspólnoty mieszkaniowej.

Na czym polega scalanie i wymiana gruntów ?

Procedura scalania i wymiany dotyczy gruntów rolnych i leśnych – w celu poprawy ich funkcjonalności – bądź wprowadzenia zmian w układzie własności w celu poprowadzenia nowych urządzeń melioracji wodnej, dróg lub usprawnienia rzeźby terenu.

Rodzina na Swoim w Warszawie – będzie trudniej

Znamy już nowe limity cen nieruchomości kwalifikujących się do programu Rodzina na Swoim dla województwa mazowieckiego. Od poniedziałku w stolicy zaczną obowiązywać limity obniżone o prawie 2 proc., zaś w pozostałej części województwa aż o 4,7 proc.

Wpływ ustawy deweloperskiej na proces kredytowania rynku pierwotnego

Intencją ustawy deweloperskiej było zabezpieczenie praw potencjalnego nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego. Jednak moment wejścia jej w życie w maju tego roku, zaowocował licznymi obawami, czy nie skomplikuje to procesu sprzedaży nowych mieszkań lub nie utrudni otrzymania kredytu na jego zakup.

Podział nieruchomości po połączeniu lub scaleniu

Podział administracyjny nieruchomości nie zawsze jest prostym podziałem na dwie lub więcej części. W niektórych przypadkach nieruchomości muszą być w pierwszej kolejności połączone w jedną całość a następnie dokonuje się ich podziału. Może to wynikać zarówno z uwarunkowań samych działek jak i np. potrzeby rozwoju lokalnej infrastruktury.

Wnętrza projektu Macieja Zienia – Woronicza Qbik w Warszawie

Wnętrza projektu Macieja Zienia można obejrzeć w dwóch nowych warszawskich loftach pokazowych w Woronicza Qbik. Maciej Zień stworzył wnętrza w dwóch stylach: Manhattan i Oslo – wnętrza pełne są ciekawych aranżacji i niebanalnych detali. Zobacz zdjęcia.

Osiedle Zielona Polana w Krakowie

Osiedle Zielona Polana przy ulicy Karola Bunscha w Krakowie realizowana jest przez Zielona Polana APUS Spółka Akcyjna Sp.k. Termin oddania inwestycji do użytku planowany jest na III kwartał 2013 roku. Cena za metr kwadratowy lokalu zaczyna się od 4990 zł a kończy się na 8100 zł.

Kupno mieszkania w dobrej cenie

Kupno mieszkania w dobrej cenie jest coraz łatwiejsze, ponieważ rośnie też liczba ofert sprzedaży. Im więcej mieszkań do sprzedaży, tym więcej możliwości kupienia mieszkania w dobrej cenie. Największe szanse na nabycie w okazyjnej cenie mają osoby posiadające gotówkę.

REKLAMA