REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Nieruchomości, Spółdzielnia mieszkaniowa

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Biurowiec Goeppert-Mayer w Katowicach

Biurowiec Goeppert-Mayer w Katowicach to pierwszy budynek wykorzystujący system tak zwanej trigeneracji, polegającej na jednoczesnym produkowaniu energii elektrycznej, cieplnej i chłodniczej. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom biurowiec Goeppert-Mayer w Katowicach jest budynkiem energooszczędnym i ekologicznym jednocześnie.

Bieg na szczyt Rondo 1 – już w marcu

9 marca 2012 odbędzie się III „Bieg na Szczyt Rondo 1”. Bieg na czas po schodach Rondo I już drugi rok z rzędu otrzymał rangę „Master Race” w cyklu Towerrunnig World Cup. Kwota zebrana z opłat startowych zostanie przekazana Stowarzyszeniu SOS Wioski Dziecięce.

PIT od dochodu ze zbycia nieruchomości

Osoby fizyczne, które odpłatnie zbywają (a więc nie tylko sprzedają) nieruchomości muszą mieć świadomość, że od dochodu z tego zbycia muszą, co do zasady, zapłacić podatek. Jednak zasady opodatkowania i ewentualne ulgi i zwolnienia z PIT zależą od daty nabycia (lub wybudowania) zbywanej nieruchomości. Artykuł niniejszy dotyczy zasad opodatkowania przy zbyciu nieruchomości przez osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej.

Zainteresowani kupnem mieszkania stają się coraz bardziej wymagający

Zainteresowani kupnem mieszkania zwracają uwagę nie tylko na cenę nieruchomości, lecz także na jakość wykonania. Coraz częściej kupujący szukają inwestycji, w których zastosowano ekologiczne rozwiązania. Dla deweloperów bardziej wymagający klient stanowi większe wyzwanie.

REKLAMA

Sprzątanie po psie – kto jest odpowiedzialny za porządek na osiedlu?

Kto powinien sprzątać po psie? Kto odpowiada za porządek na osiedlu? Co zrobić, kiedy właściciel nie sprząta po swoim psie? Pomimo wielu akcji społecznych na temat sprzątania, a także ustawowego nakazu utrzymania porządku, na osiedlach panuje duży bałagan. Zamiast zastanawiać się nad wysokością mandatów, można wziąć sprawy w swoje ręce. Odnosi się to zwłaszcza do wspólnot mieszkaniowych, odpowiadających za porządek na osiedlach lub posesjach.

Rynek nieruchomości – raport luty 2013

Rynek nieruchomości znajduje się w stanie zastoju. Spada liczba zawieranych transakcji pomimo obniżających się cen mieszkań i większej liczby ofert. Klienci mają coraz większe trudności z podjęciem decyzji o zakupie mieszkania, a także z tym czy wybrać mieszkanie z rynku wtórnego czy z rynku pierwotnego. Sytuacji nie zmienia też łagodniejsza polityka kredytowa.

Rezydencja Park – II etap został zakończony

II etap Rezydencji Park w Mielnie został zakończony – pierwsi mieszkańcy będą mogli się wprowadzić na początku marca. Inwestorowi Firmus Group zostało wykończenie części wspólnych w apartamentach w Rezydencji Park. Deweloper sprzedał na razie 60 procent mieszkań, cena za metr kwadratowy zaczynają się od 7500 zł.

Budimex Nieruchomości zrealizował salę klubową na osiedlu Wólczyńska

Budimex Nieruchomości stworzył dla swoich klientów salę klubową na terenie osiedla Wólczyńska. Stumetrowa sala klubowa jest w pełni wyposażona, jest w niej również kuchnia i łazienka, miejsce jest dostępne dla wszystkich mieszkańców warszawskiego osiedla Wólczyńska.

REKLAMA

Stan polskiej mieszkaniówki stale się pogarsza

Polska mieszkaniówka wkroczyła w erę kryzysu, deweloperzy nie zaczynają nowych inwestycji i mają trudności ze sprzedażą tych już zrealizowanych, trudniej jest też uzyskać pozwolenie na budowę. Analitycy rynku nieruchomości prognozują, że polska mieszkaniówka odbije się od dna w przyszłym roku.

Nieruchomości w kurortach sprzedają się dobrze

Na rynku nieruchomości obserwowane jest spowolnienie, jednak nie dotknęło to nieruchomości w kurortach. Nieruchomości w kurortach mają się na tyle dobrze, że deweloperzy dobrze podsumowują 2012 rok i planują rozpoczęcie nowych inwestycji w 2013 roku.

Najtańsze mieszkania w Polsce – sprawdź, gdzie są

Szukanie mieszkania może przyprawić o zawrót głowy. Jeśli podoba nam się rozkład mieszkania to cena już niekoniecznie i rozpoczyna się szukanie kompromisu. Zazwyczaj ostatecznie czynnikiem decydującym staje się właśnie cena mieszkania. Sprawdź, gdzie w Polsce można kupić najtańsze mieszkania.

Kiedy przedawnia się roszczenie związane ze służebnością przesyłu

Służebność przesyłu pozwala na uregulowanie korzystania z cudzej nieruchomości na potrzeby urządzeń przesyłowych. W momencie, gdy przedsiębiorstwo przesyłowe wybudowało bądź chce wybudować na nieruchomości urządzenia przesyłowe, służebność przesyłu pozwala określić, w jakim stopniu przedsiębiorstwo może korzystać z cudzej nieruchomości na potrzeby tych urządzeń.
Po upływie ilu lat następuje przedawnienie roszczeń związanych ze służebnością przesyłu?

Jak zawrzeć umowę najmu?

Zbliża się początek roku. Warto zastanowić się, czy nie wynająć akurat zbędnej powierzchni mieszkaniowej, aby uzyskać stąd jakieś dodatkowe środki dla domowego budżetu. Jak zatem zawrzeć umowę najmu mieszkania i jakie dokumenty jeszcze będą do tego potrzebne?

Księga wieczysta – Vademecum

Księga wieczysta jest podstawowym dokumentem każdej nieruchomości. Księga wieczysta można porównać do dowodu osobistego da konkretnej działki, domu lub mieszkania. W księdze wieczystej znajdują się m.in. informacja o położeniu nieruchomości, właścicielach, powierzchni oraz rodzaju nieruchomości. W księdze wieczystej znajdziemy też informacje o hipotekach i toczących się postępowaniach egzekucyjnych, dlatego też księga wieczysta należy do lektur obowiązkowych każdego, kto zamierza nabyć nieruchomość.

Inwestycje w Mielnie w 2013 roku

Mielno jest jednym z bardziej dynamicznie rozwijających się miast nad Bałtykiem. Kupno działki w Mielnie to inwestycja, która może przynieść zysk lub stać się lokatą kapitału zapewniającą stały, pewny dochód.

Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego

Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego jest dokumentem, który określa wszelkie zasady polityki przestrzennej na terenie danej gminy. Choć nie jest to akt prawny, dokument ten jest podstawą do opracowania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego przyda się każdemu, kto planuje inwestycję na danym terenie.

Wywieszanie na klatce informacji o zadłużonych lokalach w Polsce jest zakazane

Wywieszanie informacji o zadłużeniu właściciela mieszkania w Polsce jest często praktykowane przez wspólnoty mieszkaniowe i spółdzielnie mieszkaniowe. Publiczne ujawnianie informacji o zadłużeniu lokalu jest zakazane, wiąże się to bowiem z przekazywaniem danych osobowych, a te podlegają ochronie prawnej i mogą je poznać tylko osoby do tego uprawnione.

Kiedy zamiana nieruchomości jest zwolniona z PCC?

W sytuacji, gdy zamiana nieruchomości zostanie dokonana na podstawie art. 98b ustawy o gospodarce nieruchomościami, to czynność ta będzie wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych zgodnie z art. 2 pkt 1 lit. g) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Polacy mieszkają w jednych z najmniejszych mieszkań w Europie

Przeciętna powierzchnia mieszkania w Polsce wynosi 25 metrów kwadratowych, w Warszawie jest nieco wyższa i wynosi 28,4 m kw. W Europie w gorszej sytuacji są tylko Łotwa (17,9 m kw.) i Rumunia (15 m kw.). Dla porównania w Danii przeciętna powierzchnia mieszkalna wynosi 53 metry kwadratowe.

Rośnie liczba galerii handlowych w małych miastach

Systematycznie rośnie liczba galerii handlowych powstających w małych miastach. Wielkość galerii handlowych jest niewielka, nie przekraczają 30 tysięcy metrów kwadratowych, ale spełniają swoją funkcję – mieszczą się tam sklepy, punkty usługowe i miejsca rozrywki.

Eko-Park uzyskał pozwolenie na użytkowanie Grazioso Apartamenty

Eko-Park otrzymał pozwolenie na użytkowanie inwestycji Grazioso Apartamenty znajdującej się w bezpośrednio przy Polu Mokotowskim w Warszawie. Uzyskanie pozwolenia na użytkowanie umożliwi deweloperowi przekazanie mieszkań klientom. Deweloper Eko-Park ukończył inwestycję przed czasem.

Nieodśnieżony chodnik - kto poniesie konsekwencje?

Właściciele nieruchomości mają obowiązek odśnieżania chodnika, sprzątania błota pośniegowego i lodu. Jeśli doznaliśmy szkody materialnej lub uszczerbku na zdrowiu możemy się domagać odszkodowania od właściciela nieruchomości. Jak domagać się poniesienia konsekwencji od właściciela nieodśnieżonego chodnika?

Transakcje w ramach komorniczych licytacji nieruchomości

Co roku zwiększa się liczba mieszkań zajmowanych przez komornika. Takie mieszkania trafiają na licytację komornicze, dramat jednych rodzin staje się okazją dla innych. Co jest przyczyną takiej sytuacji? Jak mieszkanie trafia na komorniczą licytację?

Świerkowa Polana – planowa budowa II etapu

Świerkowa Polana to inwestycja mieszkalna w Robakowie. Obecnie realizowany jest II etap Świerkowej Polany, po mimo mroźnej zimy prace przebiegają planowo. Inwestycja ma zostać oddana do użytku wiosną 2013 roku.

Osiedle Batory II – oddane do użytku

Osiedle Batory II na poznańskim Piątkowie zostało ukończone z końcem 2012 roku, oddano do użytku pierwsze lokale. Na osiedlu Batory II znajdują się jeszcze wolne mieszkania z najpopularniejszego segmentu, kawalerki do 30 m kw. i mieszkania dwupokojowe do 50 m kw.

Rynek nieruchomości: raport styczeń 2013

Na rynku nieruchomości w styczniu 2013 roku obserwowano wzrost zainteresowania klientów. Większe ożywienie nastąpiło na rynku nieruchomości wtórnych. Natomiast rynek domów i działek pozostaje w stanie zeszłorocznego marazmu. Przeczytaj szczegółowy raport opisujący sytuację na rynku nieruchomości w styczniu 2013 roku.

Postępowanie w sprawie o wykreślenie oraz wykluczenie członka spółdzielni

Wykreślenie oraz wykluczenie członka spółdzielni odbywa się zgodnie z przepisami ustawy prawo spółdzielcze. Po ustaniu członkostwa następuje wykreślenie z rejestru.

Dynamiczny rozwój Lubonia – powstają nowe inwestycje

W Luboniu obserwowany jest dynamiczny rozwój infrastruktury miejskiej, wzrost populacji miasta, a także nowe inwestycje, w tym duże osiedla domów i mieszkań. Luboń położony jest w niewielkiej odległości od Poznania, ma to bezpośredni wpływ na rozwój miasta.

Tanieją mieszkania i kredyty

Tanieją mieszkania i kredyty hipoteczne – od pięciu lat nienotowano tak dużych spadków cen nieruchomości na rynku wtórnym, dodatkowo RPP obniżała stopy procentowe, co wpłynęło na zwiększenie atrakcyjności kredytów. Na rynku wtórnym mieszkania najbardziej staniały w Krakowie, natomiast średnie oprocentowanie kredytu wynosi 5,56 proc.

W Polsce jest za mało mieszkań

Prawie 2,4 milionów mieszkań brakuje, aby zaspokoić potrzeby mieszkaniowe w Polsce. Ich wybudowanie zajęłoby ponad 16 lat. Gdyby ciężar ich budowy spoczywał tylko na deweloperach, wybudowanie brakujących mieszkań zajęłoby nawet 40 lat.

Podatek od nieruchomości i inne podatki i opłaty lokalne w Bydgoszczy w 2013 roku

Od początku 2013 roku mieszkańcy Bydgoszczy płacić muszą wyższy podatek od nieruchomości. Wzrosły też opłaty za wodę, ścieki i parkowanie.

Co zrobić, kiedy sąsiad nie płaci za czynsz?

Zdarza się, że lokatorzy przestają płacić czynsz. W praktyce jest to problem nie tylko zadłużonego sąsiada, lecz także pozostałych członków wspólnoty mieszkaniowej. Brak regularnie płaconych czynszów może skutkować tym, że budynek nie zostanie na czas ocieplony, a winda nie będzie działać. Poza tym, należności z tytułu mediów w takiej sytuacji są rozdzielane na pozostałe lokale, w związku z czym pozostałym mieszkańcom wzrastają opłaty. Podpowiadamy, co zrobić kiedy sąsiad nie płaci czynszu.

Mielno Holding – Firmus Group: podsumowanie 2012 roku i plany na 2013

Rok 2012 dla Mielno Holding – Firmus Group był korzystny. Zachęcony sukcesami z ubiegłego roku, deweloper Mielno Holding – Firmus Group w 2013 roku ma planach rozpoczęcie czterech inwestycji, część z nich to kolejne etapy już rozpoczętych budów. Długofalowe plany obejmują dalsze Inwestycje.

Ekspektatywa chroni nabywców mieszkań

Ekspektatywa przekazuje nam prawo do objęcia przyszłych dóbr i polega na ustanowieniu odrębnej własności lokalu, po którym następuje przeniesienie własności na kupującego. Ekspektatywa pozwala kupującemu domagać się swojej należności od dewelopera w przypadku problemów z ukończeniem mieszkania lub upadłością dewelopera. Poznaj szczegóły ekspektatywy.

Stawki podatków i opłat w Krakowie w 2013 roku

Od początku 2013 roku mieszkańcy Krakowa płacić muszą wyższy podatek od nieruchomości. Wzrosły ceny biletów komunikacji miejskiej, opłaty za ogrzewanie, wodę i ścieki. Przywrócony został podatek od posiadania psów.

Stawki podatków i opłat lokalnych w Warszawie w 2013 roku

Od początku 2013 roku warszawiacy płacić muszą wyższy podatek od nieruchomości, podatek od środków transportowych oraz podatek rolny. Wzrosły ceny biletów komunikacji miejskiej. Najprawdopodobniej wzrosną (być może już w lutym) czynsze w lokalach komunalnych i opłaty za wywóz śmieci wodę i ścieki (te od połowy roku).

Podatki i opłaty lokalne w woj. zachodniopomorskim w 2013 r.

W 2013 r. mieszańcy woj. zachodniopomorskiego mogą się spodziewać wyższych czynszów, podatków od nieruchomości czy opłat za wodę i ścieki.

W 2013 r. w obu stolicach woj. lubuskiego wzrosły podatki i opłaty

W województwie lubuskim w 2013 r. wzrosły niektóre podatki i opłaty lokalne. W Gorzowie Wlkp. podrożały ceny biletów komunikacji miejskiej, w Zielonej Górze podwyżka objęła czynsze za lokale komunalne.

Mieszkańcy Białegostoku zapłacą wyższe podatki lokalne w 2013 r.

Od stycznia 2013 roku w Białymstoku podniesiono podatki od środków transportu i od nieruchomości.

Podwyżki podatków i opłat lokalnych w Lublinie w 2013 r.

Mieszkańcy Lublina w 2013 r. zapłacą wyższe podatki od nieruchomości; wzrasta również cena wody i odprowadzania ścieków, ciepła oraz opłaty za odbiór i zagospodarowanie odpadów.

Olsztyn: podatki i opłaty lokalne w 2013 r.

Od 1 stycznia 2013 w Olsztynie wzrosły opłata miejscowa, podatek od środków transportu, a także opłaty za dostarczanie wody i odprowadzanie ścieków. Podwyżki wynoszą od 2,7 proc. do 5 proc.

Mieszkańcy Łodzi zapłacą wyższe podatki w 2013 r.

W 2013 r. mieszkańcy Łodzi zapłacą więcej m.in. za wodę, bilety oraz podatek od nieruchomości.

Niestandardowy cel kredytowania – działka rolna

Dom za miastem – marzenie niejednej rodziny, która ma dość zgiełku dużych aglomeracji, ciągłych korków i co najgorsze – wścibskich sąsiadów. Aby spełnić to marzenie należy posiadać działkę budowlaną oraz środki na budowę. Co w przypadku, gdy takiej działki nie ma, a jedyne, co jest dostępne w wybranej okolicy, to grunty rolne? Czy nie mając środków własnych bank bez problemów sfinansuje taką inwestycję? Cóż, bez problemów się nie obejdzie, ale...

Mieszkania w Warszawie – coraz tańsze

Ceny mieszkań w Warszawie wynoszą średnio 7,3 tys. zł za metr mieszkania. Na rynku można znaleźć także mieszkania w cenie 5,5 tys. zł/mkw.

Umowa przedwstępna – czy warto ją podpisywać?

Zakup nieruchomości to jedna z ważniejszych decyzji w życiu. Zakup domu lub mieszkania jednocześnie wiąże się z koniecznością podpisania umowy kupna-sprzedaży. Jeśli z jakiegoś powodu nie możemy jej podpisać, warto rozważyć podpisanie umowy przedwstępnej. Dzięki temu nie będziemy musieli się martwić, że sprzedający się rozmyśli lub zmieni wcześniej ustalone warunki.

Bilans „Rodziny na Swoim”

W ramach „Rodziny na Swoim” udzielono 31 mld złotych kredytów. Rządowy program „Rodzina na Swoim” pomógł w zakupie pierwszego mieszkania lub domu tysiącom młodych Polaków. Rozwiązanie to było niewątpliwie również wsparciem dla deweloperów.

Najgorzej na „Rodzinie na Swoim” wyszła Małopolska

Koniec „Rodziny na Swoim” spowodował, że w grudniu udzielono najwięcej kredytów z dopłatą, było ich aż 5599. Ale to nie wszystko, wnioski były przyjmowane do samego końca, więc nie znamy jeszcze ostatecznej liczby kredytów przyznanych w „Rodzinie na Swoim”. Jednak przez cały okres funkcjonowania programu najmniej zainteresowanych było w Małopolsce.

Home staging, czyli przygotowanie nieruchomości do sprzedaży

Home staging wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych, tam funkcjonuje już od 1972 roku. W Wielkiej Brytanii home staging określany jest property presentation lub property styling. Niezależnie od nazwy polega to na wizualnym przygotowaniu nieruchomości do sprzedaży lub do wynajmu.

Wypadki na oblodzonym chodniku – obowiązki właściciela nieruchomości – aspekt prawny

Zimą właściciele i zarządcy nieruchomości mają swoje obowiązki. Są zobowiązani do usuwania śniegu z chodników, sopli a także nawisów śniegowych i lodowych. Co zrobić kiedy zarządca budynku nie wykonuje swoich obowiązków? Konsekwencje są różne, może być to grzywna a także ograniczenie wolności. Jeśli doznaliśmy uszczerbku na zdrowiu, możemy domagać się odszkodowania. Zobacz poradnik.

Czy będzie można kupić mieszkanie w Warszawie bez wkładu własnego?

Zgodnie z proponowaną zmianą rekomendacji S, banki po 2013 roku nie będą już udzielać kredytów bez wkładu własnego. A to nie koniec zmian, w 2014 roku kredytobiorca będzie musiał mieć 10% wkładu własnego, a rok później będzie to aż 20%. Co w przypadku Warszawy oznacza konieczność uzbierania min. 66 tys. zł, nie licząc kosztów transakcyjnych.

REKLAMA