REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Nieruchomości, Spółdzielnia mieszkaniowa

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Prawa i obowiązki najemcy po zakończeniu umowy najmu nieruchomości

W momencie zakończenia umowy najmu najemca ma obowiązek zwrócić przedmiot najmu w stanie niepogorszonym zgodnie z art. 675 Kodeksu cywilnego. Co najemca powinien zrobić w sytuacji, gdy niektóre elementy przedmiotu najmu zostały zniszczone? Kiedy najemca ma prawo żądać od wynajmującego zapłaty za ulepszenia wprowadzone w przedmiocie najmu?

Bezpieczny zakup mieszkania spółdzielczego bez księgi wieczystej. Poradnik

Zanim przystąpimy do zakupu mieszkania, warto sprawdzić czy rzeczywiście nie posiada ono księgi wieczystej – księgi wieczyste są jawne i dostęp do nich można uzyskać w sądzie rejonowym, pod który podlega dana nieruchomość. Jeśli jednak mieszkanie spółdzielcze rzeczywiście nie posiada księgi wieczystej, należy zweryfikować prawa zbywcy do spółdzielczego prawa do lokalu.

Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie. Poradnik

Wynajem mieszkania wydaje się być dobrym sposobem na uzyskanie dodatkowych pieniędzy. Warto jednak mieć na uwadze, że wynajem wiąże się także z pewnymi problemami, zwłaszcza w sytuacji, gdy nie podpiszemy umowy najmu lub nie dopełnimy innych formalności związanych z wynajęciem lokalu. W jaki sposób bezpiecznie wynająć mieszkanie?

Zakup mieszkania kiedy pośrednik nieruchomości nie posiada licencji. Skutki. Poradnik

Często zdarza się tak, że pośrednik sprzedaży nieruchomości jest osobą nie posiadającą licencji. Podpisywana przez takiego pośrednika umowa może wydawać się nieważna ze względu na jego status. Jak do kwestii nieposiadania licencji przez pośrednika odnosi się polskie prawodawstwo? Kiedy transakcja prowadzona przez taką osobę będzie ważna?

REKLAMA

Jak przekształcić spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu we własność. Poradnik

Spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu daje lokatorom dużo mniejsze możliwości niż prawo własnościowe. W związku z tym mieszkańcy często dążą do przekształcenia spółdzielczego prawa w prawo własnościowe. Czym charakteryzuje się prawo lokatorskie a czym prawo własnościowe? Jak prawo lokatorskie można przekształcić we własność?

Jak pozbyć się lokatora, który nie płaci czynszu. Poradnik

Lokatorowi, który od kilku miesięcy nie płaci czynszu możemy wypowiedzieć stosunek najmu z powodu zwłoki z opłatami. Samo wypowiedzenie często jednak nie wystarcza do tego, aby lokator przestał użytkować wynajmowany mu wcześniej lokal. Jak wobec tego skutecznie pozbyć się lokatora, który nie płaci czynszu?

Użytkowanie wieczyste – ile trwa i kiedy się kończy

Zakres użytkowania gruntu oddanego do użytkowania wieczystego bardzo przypomina zakres użytkowania jaki posiada właściciel danego gruntu – zarówno właściciel, jak i użytkownik wieczysty mają prawo do wybudowania nieruchomości na danym gruncie – wobec tego ten typ użytkowania jest bardzo korzystny dla użytkującego. Warto również wiedzieć, że użytkowanie wieczyste trwa od 40 do 99 lat i może być przedłużane, ale w niektórych sytuacjach dochodzi do wygaśnięcia użytkowania wieczystego. Kiedy wobec tego może wygasnąć użytkowanie wieczyste?

Gdzie szukać mieszkań z dopłatą w programie „Mieszkanie dla Młodych”?

Dzięki programowi „Mieszkanie dla Młodych” kredytobiorcy mogą powiększyć swój wkład własny nawet o 10–15%. Dofinansowanie to przyda się na pewno tym, którzy jeszcze nie zgromadzili wystarczających oszczędności. Niestety, wymagania programu spełnia niewielka liczba mieszkań. Gdzie szukać mieszkań, które spełnią wymagania programu „Mieszkanie dla Młodych”?

REKLAMA

Akcja „Drzwi Otwarte PFRN” – bezpłatne porady dotyczące rynku nieruchomości

W piątek, 28 marca w ramach akcji „Drzwi Otwarte PFRN” wszyscy chętni będą mogli skorzystać z bezpłatnych porad dotyczących rynku nieruchomości. Podczas akcji będzie można zweryfikować pośredników nieruchomości, korzystając z internetowego Centralnego Rejestru Pośredników i Zarządców Nieruchomości PFRN, dzięki któremu będzie można sprawdzić ich kompetencje.

Business Garden Poznań – półmetek budowy za nami

Budowa Business Garden Poznań osiągnęła już swój półmetek, tradycyjne zawieszenie wiechy miało miejsce w styczniu tego roku. Pierwszy etap inwestycji to 42 tysiące metrów kwadratowych powierzchni biurowej i usługowej. Planowany termin zakończenia budowy inwestycji to przełom tego roku.

Limity w programie „Mieszkanie dla Młodych” – czy zablokują drogę do dopłat?

Jak program dopłat „Mieszkanie dla Młodych” wpłynie na rynek mieszkaniowy? Czy program dopłat ułatwi młodym ludziom zakup mieszkania? Czy na rynku nieruchomości pojawią się tańsze budynki, które spełnią cenowe wymogi programu MdM? Portal nieruchomości Dompress.pl zapytał o opinię na ten temat przedstawicieli firm deweloperskich.

Co i gdzie deweloperzy będą budować na wiosnę?

W przeciągu kilku miesięcy na rynku pojawi się wiele nowych inwestycji deweloperskich. Zobacz gdzie i jakie mieszkania będzie można kupić wiosną od takich deweloperów jak: Dom Development, Dolcan, Echo Investment, LC Corp, Ronson, Wawel Service i innych.

Rynek kredytów mieszkaniowych w 2013 roku – najgorszy od 7 lat

W 2013 r. rynek kredytów mieszkaniowych wypadł najgorzej od od 7 lat. Choć w czwartym kwartale 2013 roku banki udzieliły 44 812 kredytów hipotecznych (o 612 więcej, niż w roku 2012), pozostała część roku – wypadła dość słabo.

2014 rok będzie trudny dla branży budowlanej

Rok 2014 dla budownictwa wciąż będzie trudny, a wiele przedsiębiorstw, we wszystkich działach budownictwa będzie zagrożonych upadłością - wynika z Raportu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Małopolskiej Szkoły Administracji Publicznej "Instrument Szybkiego Reagowania"

Czy warto inwestować w nieruchomości na Cyprze?

Analiza cyklicznych zmian trendów cenowych i zainteresowania inwestowaniem w nieruchomości w poszczególnych krajach prowadzi do wniosku, iż zarówno w tym roku, jak i w kolejnych latach Cypr będzie bardzo atrakcyjnym miejscem dla inwestorów. Czy warto inwestować w nieruchomości na Cyprze?

Mieszkanie obok lotniska – czy to dobra inwestycja?

Mieszkanie obok lotniska często kojarzy się z hałasem generowanym przez startujące i lądujące samoloty. Mimo to niektórzy inwestorzy decydują się na zakup mieszkania w takiej lokalizacji. Czy mieszkanie w pobliżu lotniska to dobry pomysł? Czy to dobra inwestycja? Zobacz poradnik.

Jak ustalić wysokość wkładu własnego?

W sytuacji wygaśnięcia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mamy prawo do odzyskania wkładu wniesionego przez lokatora w trakcie podpisywania umowy ze spółdzielnią. Wkład ten należy obliczyć biorąc pod uwagę przepisy prawa spółdzielczego obowiązującego w momencie powstania uprawnień do zwrotu wkładu. Jak dokładnie ustalić wysokość wkładu własnego?

Dziedziczenie wkładu mieszkaniowego a przedawnienie

Gdy dziedziczy się wkład mieszkaniowy uiszczony przez zmarłego w spółdzielni mieszkaniowej i za późno zgłosi się roszczenie dotyczące odzyskania tego wkładu może dojść do przedawnienia. Kiedy – po jakim czasie – dochodzi do przedawnienia dziedziczenia wkładu mieszkaniowego? Kto może ubiegać się o zwrot tego wkładu?

Dziedziczenie wkładu gruntowego – wszystko co trzeba o nim wiedzieć

Wkład gruntowy, tak jak wkład mieszkaniowy możemy odziedziczyć wraz z pozostałym spadkiem. Jednak w kwestii wkładu gruntowego dziedziczenie jest możliwe tylko w niektórych przypadkach, inaczej wkład gruntowy przepada. Kto i w jakiej sytuacji ma prawo do dziedziczenia wkładu gruntowego?

Dziedziczenie wkładu mieszkaniowego – wszystko co trzeba wiedzieć

Wydaje się, że po wygaśnięciu spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mamy prawo do otrzymania wkładu mieszkaniowego. Sprawa jest jednak nieco bardziej skomplikowana. W wyniku przyjęcia ustawy z 31 lipca 2007 roku jedna osoba może mieć prawo do dziedziczenia wkładu mieszkaniowego, inna zaś do dziedziczenia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu. Kto i kiedy dziedziczy wkład mieszkaniowy?

Spółdzielcze prawo lokatorskie, a własnościowe prawo do lokalu – różnice

Ze względu na to, że spółdzielcze formy mieszkania są jednymi z najpopularniejszych form mieszkania w Polsce, warto wiedzieć czym różni się spółdzielcze prawo lokatorskie od własnościowego prawa do lokalu. Które z nich daje większe możliwości lokatorowi? W jaki sposób egzekwowane jest prawo lokatorskie, a w jaki własnościowe?

Podatek od nieruchomości niekorzystny dla przedsiębiorców

Przedsiębiorcy co roku są narażeni na wysokie koszty związane z opłatą podatku od nieruchomości. Wykorzystując nieruchomość pod działalność gospodarcza, przedsiębiorca musi pokryć o wiele wyższe koszty niż osoba, która używałaby lokal jedynie w celach prywatnych. Najwyższe stawki podatku od nieruchomości obowiązują w Poznaniu, Warszawie, Gdańsku i Krakowie.

Mija termin zapłaty podatku od nieruchomości

15 marca mija termin zapłaty pierwszej raty podatku od nieruchomości. Dodatkowo część właścicieli mieszkań i gruntów do końca miesiąca muszą wnieść opłatę od wieczystego użytkowania gruntu.

Pierwsza rata podatku od nieruchomości do 15 marca

Każdy właściciel domu lub mieszkania do końca lutego powinien dostać z urzędu miasta lub gminy informację o wysokości podatku od nieruchomości na 2014 r., a następnie do 15 marca zapłacić pierwszą ratę tego podatku.

Spółdzielcze prawo lokatorskie – co to takiego?

Spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu obejmuje wielu z tych, którzy mieszkają w nieruchomościach łączonych w spółdzielnie mieszkaniowe. Za początek obowiązywania prawa lokatorskiego uznaje się moment podpisania umowy pomiędzy lokatorem a spółdzielnią. Czym jest dokładnie spółdzielcze prawo lokatorskie?

Cele spółdzielni mieszkaniowej

Pierwszym i najważniejszym celem spółdzielni mieszkaniowych jest zaspokajanie mieszkaniowych i innych potrzeb mieszkańców oraz ich rodzin. Jeśli posiadamy prawo spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu, nasze potrzeby wynikające z pracy spółdzielni mieszkaniowej, do której należymy, powinny być zaspokajane. Jakie są najważniejsze cele spółdzielni mieszkaniowych?

Czy lokatorskie prawo do mieszkania może wygasnąć?

Spółdzielcze lokatorskie prawo do mieszkania przysługuje wyłącznie jednej osobie – wyjątek stanowią osoby będące w związku małżeńskim, wtedy prawo do danego lokalu przysługuje obojgu małżonkom. Należy pamiętać, że prawo to może wygasnąć. W jakich sytuacjach dochodzi do wygaśnięcia lokatorskiego prawa do mieszkania?

Spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu po śmierci członka

Spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu to prawo niezbywalne, które nie może przejść bezpośrednio na członków rodziny zmarłego. Jak wobec tego należy postąpić w przypadku śmierci członka spółdzielni mieszkaniowej? Kto ma prawo do podpisania umowy ze spółdzielnią i do uzyskania nowego spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu?

Rozbiórka budynku bez pozwolenia – kiedy jest możliwa?

W sytuacji gdy posiadamy na działce walącą się komórkę lub szopę i chcielibyśmy ją rozebrać, powinniśmy to zrobić zgodnie z obowiązującym prawem. Większość obiektów przed wyburzeniem wymaga uzyskania odpowiedniego pozwolenia. Jednak w niektórych przypadkach pozwolenie nie będzie konieczne. Kiedy jest możliwe wykonanie rozbiórki bez wcześniejszego pozwolenia?

Mieszkanie obok cmentarza - kupować czy nie?

Według statystyk coraz więcej Polaków nie ma zastrzeżeń co do mieszkania obok cmentarzy. Mieszkanie obok cmentarza nie jest to tak uciążliwe jak np. przebiegająca naprzeciwko nieruchomości droga ekspresowa lub znajdujące się nieopodal lotnisko.

Na co zwracać uwagę przy kupnie mieszkania?

Kupno mieszkania to bardzo duża i ważna inwestycja. W związku z tym zanim przystąpimy do podpisania umowy sprzedaży powinniśmy się zastanowić nad kilkoma kwestiami, które mogą okazać się istotne w trakcie użytkowania nieruchomości. Na co warto zwrócić uwagę przed kupnem mieszkania? Jakie oczekiwania powinno spełnić mieszkanie?

Nowe mieszkania w centrum Gdańska

Jeśli poszukujemy nowego mieszkania – od dewelopera – w centrum Gdańska, zachęcamy do przeczytania tego artykułu. Znajdziemy tu opis najnowszych inwestycji w tej części Trójmiasta. Część z przytoczonych inwestycji została już zrealizowana, część jest nadal w trakcie budowy, jednak w obu przypadkach nadal deweloperzy posiadają mieszkania do sprzedaży.

Spółdzielcze prawo lokatorskie po rozwodzie

Po zakończeniu sprawy rozwodowej byli małżonkowie muszą się uporać z wieloma sprawami urzędowymi do załatwienia. Jedną z nich jest kwestia spółdzielczego prawa lokatorskiego. Ze względu na to, że dwie obce sobie osoby nie mogą posiadać spółdzielczego prawa lokatorskiego do pojedynczego lokalu, należy się dowiedzieć w jaki sposób można tę sprawę rozstrzygnąć. Co dzieje się ze spółdzielczym prawem lokatorskim po rozwodzie?

Mieszkanie obok linii wysokiego napięcia – czy jest bezpieczne?

Mieszkanie obok linii wysokiego napięcia wydaje się mniej uciążliwe niż mieszkanie w pobliżu lotniska, autostrady, drogi szybkiego ruchu czy oczyszczalni ścieków. Mimo to niektórzy nie decydują się na zakup nieruchomości zlokalizowanej niedaleko linii wysokiego lub średniego napięcia. Jakie są zalety i wady mieszkania w pobliżu linii wysokiego napięcia?

Umowa dożywocia powoduje powstanie przychodu w PIT

Umowa dożywocia jest odpłatnym zbyciem nieruchomości i stanowi źródło przychodu podlegające opodatkowaniu na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wg danych GUS – deweloperzy budują coraz więcej

Deweloperzy otrzymują coraz więcej pozwoleń na budowę w związku z czym rozpoczynają coraz więcej budów. Jest to dobry sygnał, który potwierdza zeszłoroczne symptomy ożywienia rynku – pisze Jarosław Jędrzyński z portalu RynekPierwotny.com.

Nawet jeśli spełniasz wymogi MdM, możesz nie dostać dopłaty!

Uzyskanie dopłat w programie ”Mieszkanie dla Młodych” może być trudniejsze niż się mogło wydawać. Jak do tej pory, za największą utrudnienie uważano znalezienie mieszkania na tyle taniego, aby mieściła się w wyznaczonych limitach. Jak zauważył Expander, wiele osób spełniających warunki programu, niestety nie może liczyć na uzyskanie dopłat. Zobacz dlaczego.

Ghelamco – Budowlana Firma Roku 2013

Belgijskie przedsiębiorstwo deweloperskie Ghelamco zostało uhonorowane tytułem Budowlanej Firmy Roku 2013. Nagroda została wręczona w kategorii Deweloper i Generalny Wykonawca. Konkurs był organizowany poprzez magazyn Builder. Dyrektor Zarządzający Ghelamco – Jeroen van der Toolen, otrzymał specjalne wyróżnienie za skuteczne zarządzanie firmą i jej sukcesy w 2013 roku.

Poznański rynek nieruchomości – styczeń 2014

Na poznańskim rynku nieruchomości w styczniu można było zaobserwować ożywienie na rynku nieruchomości. Mieszkania kupowano nie tylko w samym Poznaniu, ale i jego okolicach. Inwestorzy najchętniej kupowali domy w zabudowie szeregowej oraz domu w zabudowie bliźniaczej.

Ile trzeba odkładać, aby kupić mieszkanie w Warszawie?

Aby kupić trzypokojowe mieszkanie w Warszawie trzeba odkładać pieniądze przez około 12 lat.

Ile można oszczędzić w programie „Mieszkanie dla Młodych”?

Od tego roku w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych” Polacy, którzy nie przekroczyli 35. roku życia mogą starać się o dopłatę przy nabyciu nieruchomości. Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) wypłaca dopłaty w wysokości 10% lub 15% przeliczeniowej wartości kredytowanej nieruchomości. Jak dopłaty te wpływają na wysokość rat i sumę zobowiązań kredytobiorców?

Hotel Oddysey Club Hotel Wellness & Spa *****

Hotel Oddysey Club Hotel to nowoczesny ośrodek konferencyjno-wypoczynkowy znajdujący się w pobliżu puszczy świętokrzyskiej, tuż pod szczytem góry Domaniówka, nieopodal Kielc. W hotelu znajduje się 12 gabinetów SPA, duży basen, mały basen solankowy, sauny oraz studio schładzające z wodospadem. Budynek charakteryzuje się nowoczesną architekturą wkomponowaną w krajobraz.

Strefy nieruchomości – blog o czymś więcej niż mieszkania

Obecnie w dobie Internetu, gdy każdy może swobodnie wyrażać swoje zdanie oraz poglądy, jak grzyby po deszczu wyrastają coraz to nowe blogi. Od społecznościowych, opisujących przeżycia ich autorów, kulinarnych, gdzie przedstawia się przepisy na różnego rodzaju potrawy, aż po bogi eksperckie, które przedstawiają opinie specjalistów z danej dziedziny.

Opodatkowanie VAT przeniesienia własności nieruchomości

Jestem jednym z dwóch wspólników spółki z o.o. Udzieliłem spółce pożyczki. Żeby nie spłacać pożyczki, spółka chce w zamian przenieść na mnie własność zabudowanej nieruchomości. Nieruchomość ta została wniesiona aportem do spółki. Czy ta transakcja będzie podlegała opodatkowaniu VAT?

Wyższy podatek od garaży

Szykują się podwyżki podatku od garaży. Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji przygotowało projekt zmian w tej sprawie. Właścicieli domów propozycje resortu mogą kosztować nawet 300 złotych więcej rocznie niż dziś.

Czy sprzedaż działki trzeba opodatkować VAT

Ciąg działań takich jak: nabycie działek przeznaczonych pod zabudowę, scalenie działek, uzbrojenie terenu, wystąpienie o pozwolenie na budowę budynku z przeznaczeniem na usługi, oddanie działek w najem, poszukiwanie nabywców poprzez biuro nieruchomości oraz za pośrednictwem Internetu - wskazuje na aktywność w zakresie obrotu nieruchomościami. Sprzedaż działki w takich okolicznościach jest opodatkowana VAT.

Odpowiedzialność gminy za niedostarczenie lokalu socjalnego

Gmina ma obowiązek dostarczenia lokalu socjalnego osobom, które zostały eksmitowane z dotychczas zajmowanego mieszkania. Jeśli jednak nawet po wezwaniu komornika do wskazania innego lokalu socjalnego gmina nie dopełni tego obowiązku, poniesie ona odpowiedzialność za tego typu postępowanie. W jaki sposób gmina może odpowiedzieć za niedostarczenie lokalu socjalnego?

Eksmisja – wszystko co trzeba o niej wiedzieć

Z lokalu mogą zostać wyeksmitowane osoby, które samowolnie go zajęły lub, które w jakiś sposób utraciły prawo do tego lokalu. Eksmisja dzieli się na trzy etapy – etap wstępny, etap postępowania toczącego się przed organem orzekającym i etap egzekucyjny. Warto wiedzieć również kogo nie można eksmitować z lokalu nawet jeśli doszło do sytuacji wymienionych wcześniej.

Jak przygotować mieszkanie na sprzedaż?

Przygotowanie mieszkania do sprzedaży powinno odbywać się pod kątem przyszłego nabywcy. Pierwszą rzeczą, na którą kupujący zwraca uwagę podczas zakupu mieszkania jest jego ogólny wygląd, potem są instalacje, okna oraz reszta stałego wyposażenia (drzwi, szafy). Zobacz jak dobrze przygotować mieszkanie do sprzedaży, aby zachęcić nabywcę do jego kupna.

Budowa domu czy zakup mieszkania? – co się bardziej opłaca?

Czy można kupić dom w cenie mieszkania? Co się bardziej opłaca? Jak przeliczymy koszty, może okazać się, że budowa domu będzie tańsza, niż zakup mieszkania.

REKLAMA