REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Nieruchomości, Spółdzielnia mieszkaniowa

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Użytkowanie wieczyste prawem własności - to już fakt

Przepisy regulujące przekształcenie użytkowania wieczystego w prawo własności już obowiązują. W dniu 1 stycznia 2019 r. użytkownicy wieczyści gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe stali się właścicielami gruntów. MIiR udostępniło wzory dokumentów związanych z przekształceniem prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności.

Wywłaszczenie w specustawie mieszkaniowej

Czy przepisy ustawy z 5 lipca 2018 r. o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących dopuszczają możliwość wywłaszczenia z nieruchomości?

Kiedy wywłaszczenie gruntów jest opodatkowane VAT

Zdaniem Ministra Finansów wywłaszczenie gruntów, podlega opodatkowaniu VAT, gdy wywłaszczana osoba działa w charakterze podatnika VAT. Odszkodowanie (w kwocie brutto) z tytułu stanowi wynagrodzenie z tytułu podlegającej opodatkowaniu VAT dostawy gruntu. Jednak zwolnieniem z VAT jest objęta dostawa (tj. w tym przypadku wywłaszczenie), której przedmiotem jest grunt niezabudowany o przeznaczeniu innym niż budowlane (np. grunt rolny, czy leśny).

Ulga mieszkaniowa wydłużona do trzech lat

Od 1 stycznia 2019 r. nastąpiło wydłużenie z dwóch do trzech lat okresu, w którym dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości musi być przez podatnika wydatkowany na własne cele mieszkaniowe jako warunek skorzystania z tzw. ulgi mieszkaniowej.

REKLAMA

Przekształcenie użytkowania wieczystego we własność w 2019 r.

Od 1 stycznia 2019 r. zaczęły obowiązywać przepisy, przekształcające z mocy ustawy użytkowanie wieczyste gruntów, na których stoją budynki mieszkalne. we własność. Przekształcenie będzie odpłatne.

Inwestycja w garaż na wynajem - czy może nam się opłacić?

Nabywanie garaży czy miejsc postojowych z zamiarem zarabiania na ich wynajmie, to coraz bardziej popularna, uzupełniająca  forma inwestycji mieszkaniowych. Pytanie, czy warta świeczki, opłacalna i czym należy się kierować poszukując miejsca postojowego pod wynajem.

Czy działkowa służebność będzie koniecznością?

Kwestie dotyczące przejazdu, stają się powodem licznych sporów międzysąsiedzkich. Wynika to z faktu, że niestety nie wszystkie działki posiadają odpowiedni dojazd do drogi publicznej. Brak własnej drogi dojazdowej oznacza, że trzeba będzie polegać na sąsiadach. W tym kontekście rodzi się wiele pytań dotyczących m.in. zasad ustanowienia i funkcjonowania służebności na rzecz drugiej działki (tzw. nieruchomości władnącej). Eksperci portalu RynekPierwotny.pl w ramach odpowiedzi na wspomniane pytania, postanowili zaprezentować najważniejsze aspekty służebności związanych z koniecznym dojazdem, przechodem oraz przejazdem.

Zmiany w podatku od nieruchomości komercyjnych od 1 stycznia 2019 r.

Od 2019 r. podatek od nieruchomości komercyjnych będzie wyglądał zupełnie inaczej. W tym przypadku, jak podkreśla ekspert Grant Thornton, nie chodzi o „uproszczenie” czy „doprecyzowanie” przepisów, ale o podwyżkę podatku i objęcie nim znacznie szerszej grupy podmiotów.

REKLAMA

Jak rozliczyć VAT przy najmie nieruchomości dla pracowników firmy

Nieodpłatne udostępnienie pracownikom nieruchomości mieszkalnych nie podlega VAT. Ich odpłatne udostępnienie podlega zwolnieniu od podatku. W przypadku udostępniania pracownikom cudzej (wynajmowanej) nieruchomości mieszkalnej kwestią problematyczną jest stawka na fakturze. Pojawia się pytanie, czy faktura otrzymana przez pracodawcę (najemcę) powinna zawierać VAT według stawki 23% czy zwolnienie od podatku. Organy podatkowe przychylają się do możliwości zastosowania zwolnienia. Sądy administracyjne wręcz przeciwnie.

Sprzedaż rezerwowa - zmiany 2019 r.

Prezydent podpisał ustawę z dnia 9 listopada 2018 r. o zmianie ustawy – Prawo energetyczne oraz niektórych innych ustaw. Zmiany dotyczą sprzedaży rezerwowej.

Apartamenty czy rezydencje - co preferują najbogatsi?

Obecnie oferta domów jednorodzinnych o najwyższym standardzie w największych miastach niż jest dużo mniejsza niż oferta mieszkań z najwyższej półki. Bogaci Polacy preferują mieszkania niż rezydencje.

Segmenty na rynku nieruchomości

Deweloperzy dzielą klientów na kilka grup i starają się budować biorąc pod uwagę ten podział. Poszczególne nieruchomości są skierowane do odpowiednich kategorii.

Niż demograficzny szansą dla gospodarki

Prognozy GUS wskazują, że do 2050 r. populacja Polaków spadnie do 34 mln. Pociągnie to za sobą wiele zmian w funkcjonowaniu gospodarki, w tym także rynku nieruchomości.

Opodatkowanie VAT zbycia nieruchomości komercyjnych - objaśnienia MF

Resort finansów przygotował objaśnienia dotyczące opodatkowania podatkiem VAT transakcji zbycia nieruchomości komercyjnych. Stanowią one wynik prowadzonych od września 2018 r. konsultacji podatkowych w tej sprawie.

Czy podatnik może odmówić okazania nieruchomości?

Generalnie odmowa okazania nieruchomości może wiązać się z karą. Podatnik może zostać obciążony karą nawet do 2800 zł.

Najem krótkoterminowy - czy można opodatkować ryczałtem?

Wraz z coraz większą popularnością serwisów za pośrednictwem których można znaleźć chętnych na wynajęcie mieszkania, wzrasta również liczba osób, które chciałyby zarabiać na wynajmie mieszkania. Przed rozpoczęciem takiej działalności warto się zastanowić jak opodatkować takie dochody, bo to że trzeba jest opodatkować nie ulega wątpliwości.

Przekształcenie użytkowania wieczystego we własność od 2019 r. - ustawa uchwalona

Sejm uchwalił ustawę o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność. Nowe przepisy będą obowiązywały od 1 stycznia 2019 r.

Dochody z nieruchomości o nieuregulowanym stanie prawnym a CIT

Spółka komunalna zarządza między innymi nieruchomościami o nieuregulowanym stanie prawnym, czyli takimi, dla których ze względu na brak księgi wieczystej czy zbioru dokumentów nie można ustalić osób, którym przysługują do nich prawa rzeczowe. Zdarza się to także w sytuacjach, gdy właściciel lub użytkownik wieczysty nieruchomości nie żyje i nie przeprowadzono postępowania spadkowego lub nie zostało ono zakończone czy też gdy właściciel jest znany, jednak z różnych względów nie odbiera nieruchomości. Naszym zdaniem w takich sytuacjach zarządzanie nieruchomościami odbywa się w ramach prowadzenia cudzych spraw bez zlecenia. Czy dochody z tych nieruchomości korzystają z przedmiotowego zwolnienia od podatku dochodowego od osób prawnych?

Nieruchomość w pobliżu galerii handlowej droższa? Niekoniecznie

Jednym z najważniejszych czynników decydujących o zakupie nieruchomości jest jej lokalizacja. Z reguły jest tak, że nieruchomość położona w pobliżu galerii handlowej lub dużego sklepu jest sporo warta. Z drugiej strony obecność tego typu obiektów w sąsiedztwie może stwarzać mieszkańcom dużo problemów m.in. hałas, wzmożony ruch samochodowy i pieszy. Czy inwestycja w nieruchomości położone w pobliżu dużego sklepu czy galerii jest opłacalna?

Gminne formularze podatkowe niezgodne z prawem

Wojewódzki Sąd Administracyjny uwzględniając skargi Prokuratury Okręgowej w Bydgoszczy stwierdza nieważność uchwał gminnych w zakresie wzorów deklaracji i informacji podatkowych. WSA zgadza się z PO, że będące podstawą podjętej uchwały przepisy prawa tj. regulacje ustawy o samorządzie gminnym oraz ustaw podatkowych, nie dają radzie gminy uprawnienia do nakładania na podatników obowiązku składania w deklaracjach i informacjach podatkowych oświadczeń o znajomości przepisów dotyczących zasad odpowiedzialności za podanie nieprawdziwych danych.

Ulga mieszkaniowa - wydatki z tytułu umowy deweloperskiej

Wydatki związane z wykonaniem umowy deweloperskiej i wydatki ponoszone na wykończenie tego lokalu są wydatkami na budowę własnego lokalu mieszkalnego w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wydatki tego rodzaju uprawniają do skorzystania z ulgi mieszkaniowej.

Warszawska Wola nowym zagłębiem biurowym?

Wiele firm przenosi swoje siedziby z tzw. „Mordoru” na Służewcu do nowych biurowców na Woli. W tej dzielnicy zwiększa się także zainteresowanie mieszkaniami z górnej półki.

Ile spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe zapłacą za gaz?

Ile spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe zapłacą za gaz? Czy zapłacą tyle co odbiorcy biznesowi?

Mieszkania bezczynszowe, czyli złudna wizja niepłacenia czynszu

Pojęcie mieszkań bezczynszowych funkcjonuje na rodzimym rynku nieruchomości, zarówno w segmencie pierwotnym jak i wtórnym mieszkaniówki, już od dość dawna. Kusząca perspektywa zaoszczędzenia nawet kilkuset złotych miesięcznie z racji niepłacenia czynszu, to silny magnes przyciągający wielu amatorów własnego „M”. Pytanie, perspektywa na ile realna.

WC: razem z łazienką czy osobno?

Na rynku nieruchomości z reguły można zaobserwować mieszkania, gdzie WC znajduje się w łazience. Deweloperzy w ostatnich latach często decydowali się na takie właśnie rozwiązanie argumentując, że klienci wolą mieć o kilka metrów większą sypialnię lub salon. Czy wybór takiego mieszkania to na pewno właściwa decyzja? Przed jej podjęciem warto zastanowić się, jakie plusy i minusy płyną z posiadania oddzielnego WC.

PIT od dochodu ze sprzedaży nieruchomości ze wspólnego majątku małżonków

Dyrektor Izby Skarbowej uznał, że 5-letni termin, po upływie którego nie trzeba płacić podatku dochodowego, należy liczyć od daty zawarcia umowy rozszerzającej wspólność majątkową, a nie od daty nabycia nieruchomości przez małżonka, do którego nieruchomość należała przed rozszerzeniem wspólności. Rzecznik Praw Obywatelskich złożył w tej sprawie skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. WSA podzielił argumentację Rzecznika i uchylił niezgodną z prawem interpretację indywidualną. Organ podatkowy wycofał ostatnio złożoną już skargę kasacyjną od wyroku WSA.

Prawa członka spółdzielni mieszkaniowej

Prawa członka spółdzielni mieszkaniowej wynikają ze statutu spółdzielni oraz z przepisów prawa spółdzielczego. Jakie prawa ma członek spółdzielni mieszkaniowej?

Opłaty na PSZOKach 2018 i 2019 r.

Coraz częściej padają pytania o opłaty na PSZOKach. W interpelacji poselskiej w lipcu 2018 roku poseł Marek Kwitek (KP PiS) pytał o nieodpłatne przyjmowanie przez PSZOK odpadów zielonych i innych odpadów powstających na terenach zielonych, z których nie została złożona deklaracja (interpelacja nr 24936).

Podział majątku wspólnego małżonków - skutki podatkowe

Podział majątku wspólnego związany z rozwodem kończy się często przyznaniem jednej ze stron części aktywów nabytych w trakcie trwania małżeństwa. Zdarza się i tak, że jednej ze stron przyznana zostaje nieruchomość, która może być następnie zbyta. Jeśli jej zbycie ma miejsce przed upływem pięciu lat od podziału majątku powstaje pytanie, czy ta czynność jest objęta podatkiem dochodowym?

Nieruchomość bez księgi wieczystej - czy ryzyko się opłaci?

Żywiołowy wzrost cen nieruchomości (zwłaszcza mieszkań), który możemy zaobserwować w ostatnim czasie, motywuje wiele osób do poszukiwania cenowych okazji. W przypadku nieruchomości mieszkaniowych, niską ceną mogą kusić np. lokale nadające się do remontu albo mieszkania pozbawione księgi wieczystej. Brak ksiąg wieczystych stanowi również powód do obniżenia ceny nieruchomości gruntowych. Na zakup lokalu lub działki „bez księgi”, z pewnością nie powinny decydować się osoby, które nie do końca wiedzą, jakie skutki będzie miała taka decyzja. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili wyjaśnić, na czym dokładnie polega ryzyko związane z zakupem nieruchomości pozbawionej księgi wieczystej.

Opłaty za nieruchomości letniskowe 2019 r.

Za gospodarowanie odpadami komunalnymi dotyczącymi nieruchomości letniskowych, również ponosi się opłaty. Sprawdź zasady ponoszenia opłat za nieruchomości letniskowe w 2019 r.

Moment nabycia nieruchomości do wspólnego majątku małżonków a rozliczenie PIT

Jak rozumieć moment nabycia nieruchomości odziedziczonej po zmarłym małżonku, pozostającym we wspólności majątkowej małżeńskiej, w przypadku jej sprzedaży? Jak moment ten wpływa na rozliczenia podatkowe?

Stawki VAT przy sprzedaży nieruchomości z budynkiem mieszkalnym

Obecnie na rynku nieruchomości istnieje wiele podmiotów zajmujących się budową oraz sprzedażą gotowych mieszkań/domów wraz z podstawową infrastrukturą, przyłączami mediów etc. Co jednak, gdy taki podmiot chce sprzedać daną nieruchomość wraz ze znajdującym się na niej domem, a nieruchomość ta uzbrojona jest w przyłącza mediów, kanalizacji, czy choćby ogrodzenie? Czy sprzedaż powinna być obciążona jedną stawką VAT w wysokości 8%? Czy może istnieją sytuacje, w których taka sprzedaż powinna być opodatkowana niejednolicie?

Mieszkanie jak lotnisko?

Od 220 mkw. do 600 mkw. - taką powierzchnię mają największe mieszkania czekające na kupca w głównych polskich miastach. Ich metraż dorównuje, a w niektórych przypadkach nawet sporo przewyższa powierzchnię domów jednorodzinnych.

Zabrzańska SM ma 60 lat!

Zabrzańska Spółdzielnia Mieszkaniowa jest jak miasto w mieście – staje przed tymi samymi problemami i wyzwaniami już od 60 lat swojej działalności

Strategia oparta na doświadczeniu

Katowicką Spółdzielnię Mieszkaniową wyróżnia stosowany w niej system zarządzania oparty o 61-letnie doświadczenia i przemyślaną strategię eksploatacji zasobów, jak i demokrację spółdzielczą.

Specustawa mieszkaniowa – czy skróci do niezbędnego minimum proces inwestycyjny?

Ustawa o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących, czyli specustawa mieszkaniowa, weszła w życie w sierpniu br. Jest najprawdopodobniej najbardziej innowacyjnym, choć jednocześnie kontrowersyjnym aktem prawnym regulującym funkcjonowanie krajowego rynku nieruchomości, jaki ujrzał światło dzienne od początku transformacji gospodarczej. Pytanie, na ile skutecznym.

Jak łatwo można zapisać mieszkanie?

Określenie „zapis windykacyjny” wielu osobom może się kojarzyć np. z windykacją należności. W tym przypadku, proste słowne skojarzenia okazują się jednak zupełnie mylące. Zapis windykacyjny jest bowiem instytucją prawa spadkowego stosowaną od początku bieżącej dekady. Przez ostatnie kilka lat, wielu Polaków nie słyszało jeszcze o możliwościach w rozporządzaniu majątkiem, jakie daje zapis windykacyjny. Taka instytucja prawna jest bardzo dobrym rozwiązaniem, jeżeli właściciel mieszkania chce przekazać lokum określonej osobie. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili wyjaśnić, jakie są możliwości i ograniczenia związane ze wspomnianym zapisem.

Ubezpieczenie mieszkania - czy to się opłaci?

Polacy coraz chętniej wykupują ubezpieczenia mieszkań i innych nieruchomości. Polisę mieszkaniową wybrała ponad połowa Polaków, co trzeci – drzwi lub rolety antywłamaniowe, a 27 proc. – stróżującego psa. Eksperci uważają, że przy zakupie polisy warto wybrać formułę all risk, czyli od wszystkich zdarzeń.

Stawka VAT przy dostawie budynku mieszkalnego

Dla dostawy budynku mieszkalnego przewidziana jest niższa stawka zobowiązania z tytułu podatku VAT. Aby skorzystać z preferencyjnej, ośmioprocentowej stawki podatku VAT, przedmiotem dostawy musi być budynek lub jego część i musi być objęty społecznym programem mieszkaniowym. W tym celu konieczne jest spełnienie określonych ustawowo przesłanek.

Znów więcej zapłacimy fiskusowi za nieruchomości

Właściciele nieruchomości są już przyzwyczajeni, że prawie każdy kolejny rok przynosi wzrost stawek podatkowych. Taka sytuacja wynika ze specyficznej konstrukcji podatku od nieruchomości. Samorządy mają swobodę w zakresie określania stawek wspomnianego podatku, ale nie mogą przekroczyć maksymalnych limitów wyznaczonych przez Ministra Finansów. Od pewnego czasu, znamy już takie ogólnopolskie limity podatkowe, które będą obowiązywały w 2019 r.

Firmy inwestujące w najem nieruchomości (FINN) zapłacą 8,5 proc. podatku

Na początku 2019 r. ma wejść w życie ustawa wprowadzająca na polski rynek podmioty inwestujące w najem nieruchomości (FINN). Dla nowych spółek FINN przewidziano stosowanie preferencyjnej, 8,5 proc. stawki podatkowej, ale tylko z dochodów uzyskanych przez nie z najmu nieruchomości mieszkalnych.

Sprzedaż nakładów na budynek postawiony na cudzym gruncie – skutki w VAT

W ramach prowadzonego przedsiębiorstwa, którego działalność polega na świadczeniu usług wznoszenia budynków dochodzi do sytuacji, w których podatnicy budują nieruchomość na nienależącym do nich gruncie, a następnie sprzedają owe budynki w ramach sprzedaży poniesionych nakładów. W jaki sposób transakcja ta zostaje opodatkowana na gruncie ustawy o VAT?

Ulga mieszkaniowa a zakup kilku nieruchomości

Czy przeznaczenie środków uzyskanych ze sprzedaży mieszkania na zakup kilku mieszkań pozwala na zachowanie prawa do skorzystania z ulgi mieszkaniowej? W odpowiedzi na tak postawione pytania pojawiają się różne rozbieżne rozstrzygnięcia organów podatkowych.

Pośrednictwo agencji nieruchomości - na co uważać?

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów radzi, na co uważać, korzystając z pośrednictwa agencji nieruchomości. Wiedza ta może okazać szczególnie przydatna, gdy zaczynamy studia lub pracę w nowym mieście i potrzebujemy mieszkania.

Zwolnienie z VAT dostawy nieruchomości

Ze zwolnienia z VAT może korzystać dostawa nieruchomości, pod warunkiem, że została dokonana po upływie 2 lat od tzw. pierwszego zasiedlenia. W dotychczasowej praktyce organy skarbowe wymagały jednak dodatkowo, aby dostawa nieruchomości następowała w ramach czynności podlegającej opodatkowaniu VAT. W przeciwnym razie fiskus odmawiał podatnikom prawa do zwolnienia.

Bilans terenów musi posiadać zdolność do skontrolowania

Brak szczegółowego określenia w bilansie terenów przeznaczonych pod nową zabudowę metodologii identyfikowania istniejących obszarów zurbanizowanych przesądza o kwalifikowanej wadliwości zmiany studium gminnego. W 2015 r. ustawodawca nałożył na gminy obowiązek dokonywania bilansu terenów przeznaczonych pod nową zabudowę w sytuacji uchwalania nowego lub zmiany aktualnie obowiązującego studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy.

Ulga mieszkaniowa – środki wydane przed sprzedażą nieruchomości

Ulga podatkowa przy sprzedaży nieruchomości (tzw. ulga mieszkaniowa) przysługuje podatnikowi nawet wtedy, gdy uzyskane z tego tytułu środki zostaną wydane na własne cele mieszkaniowe jeszcze zanim nastąpi sprzedaż.

Zmiany w podatku dochodowym od osób fizycznych w 2019 r.

Rząd przygotował projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Znajduje się w nim wiele rewolucyjnych zmian. Przedstawiamy kilka z nich, które mogą mieć największe znaczenie zarówno dla przedsiębiorców, jak i księgowych.

Czy wciąż można przejąć komunalne mieszkanie?

Zasób mieszkań komunalnych zmniejsza się z roku na rok, a czas oczekiwania na takie lokale w niektórych miastach wynosi nawet 10 lat. Trudno się dziwić, że w opisywanej sytuacji wiele osób jest zainteresowanych przejęciem gminnego „M” po śmierci swojego krewnego (będącego równocześnie najemcą lokalu).

REKLAMA