REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Nieruchomości, Prawo budowlane

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Odwrócona hipoteka – plusy i ryzyka dla właścicieli i rodziny

Z dniem 15 grudnia 2014 r. zaczęła obowiązywać Ustawa z dnia 23 października 2014 r.o odwróconym kredycie hipotecznym (Dz. U. 2014 poz. 1585), (dalej „Ustawa”), która ma na celu wprowadzenie do polskiego systemu prawnego instytucji odwróconego kredytu hipotecznego, zwanego potocznie odwróconą hipoteką.

Plac zabaw – jakie wymogi musi spełniać?

Plac zabaw jako obiekt małej architektury, nie musi posiadać pozwolenia na budowę lub zgłoszenia. Jednak usytuowanie placu zabaw jest określone w przepisach, a niespełnienie tych wymogów może skutkować nakazem jego rozbiórki.

Sterylizacja psów i kotów w Warszawie 2015

Już od kwietnia 2015 warszawiacy będą mogli bezpłatnie wysterylizować swoje zwierzęta - psy i koty. Aktualnie trwa przetarg, którego celem jest wyłonienie lecznic weterynaryjnych, w których będzie można dokonać zabiegu.

Nieruchomości logistyczne – dobra inwestycja

Polskie nieruchomości komercyjne są coraz bardziej atrakcyjne dla inwestorów z Ameryki Północnej, Azji i Australii. W Polsce następuje większy wzrost nieruchomości logistycznych takich jak np. magazyny, niż na zachodzie Europy.

REKLAMA

Zmiany w programie "Mieszkanie dla Młodych" - dopiero w lipcu

Wszystko wskazuje na to, że na dostępność programu dopłat "Mieszkanie dla Młodych" (MdM) będziemy musieli jeszcze trochę poczekać. Z prognoz Banku Gospodarstwa Krajowego wynika, że zmiany owszem pojawią się, ale dopiero w lipcu. Na chwile obecną do BGK trafiło już ok. 1,2 wniosków.

„ Apartamenty Innova” – nowa inwestycje Fadesa Polnord Polska we Wrocławiu

„ Apartamenty Innova” – to nowa inwestycja wrocławskiego dewelopera. „ Apartamenty Innova” znajdują się w obrębie ulic: Jesionowej, Pięknej i Nyskiej.

Navidom – nowy serwis nieruchomościowy ING

ING – międzynarodowy holding finansowy uruchomił serwis nieruchomościowy, w którym każdy kto planuje kupić dom lub mieszkanie będzie mógł krok po kroku przejść przez proces zakupu własnego M.

Polacy nadal chętnie inwestują w nieruchomości

Polacy nadal chętnie inwestują swoje pieniądze w nieruchomości. Duża część inwestorów w dużym stopniu zdecydowała się przeznaczyć swoje pieniądze na zakup domów i mieszkań - taki wybór od dawna jest trany i cały czas gwarantuje najwyższą stopę zwrotu.

REKLAMA

Sprzedaż nieruchomości otrzymanej w spadku

Wg z art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn jeśli nabywamy własność rzeczy lub prawa majątkowych od najbliższej rodziny, (w tym zstępnych), czynność ta jest zwolniona z obowiązku podatkowego. Warunkiem jest zgłoszenia sprawy takiego nabycia w urzędzie skarbowym.

Nieruchomości na świecie - drożeją zimowe kurorty

W przeciągu ostatnich dwóch lat nieruchomości w dwudziestu najpopularniejszych kurortach na świecie zdrożały aż o 11%. Największe wzrosty odnotowano w Queenstown w Nowej Zelandii i Aspen w Kolorado w USA.

Gdynia: „Brama Sopocka” – nowa inwestycja mieszkalna Polnordu

W Gdyni, tuż przy granicy z Sopotem niebawem rozpocznie się budowa drugiego etapu inwestycji Polnordu – „Bramy Sopckiej” – nowych budynków apartamentowych w Gdyni.

Standardy projektowania biurowców – rok 2015

Kompleksy biurowe to coraz częściej nie tylko same budynki, ale i dobrze przemyślana przestrzeń urbanistyczna. Otoczenie biurowców jest tak samo ważne, jak one same. Umiejętnie zaaranżowana przestrzeń urbanistyczna pomiędzy budynkami w znaczny sposób podnosi komfort życia jej użytkowników.

Uwalnianie zawodów - reaktywacja

Przez ostatnie 20-kilka lat kolejne rządy z coraz większą zapobiegliwością dbały o poziom jakości oferowanych w naszym kraju produktów i usług – efekt ? Przed wprowadzeniem pierwszych zmian deregulacyjnych w Polsce wykonywanie blisko czterystu zawodów podlegało różnorakim wymogom i licencjom.

Mieszkanie to nie tylko inwestycja

W przetaczających się przez media burzliwych dyskusjach nad racjonalnością i opłacalnością zakupu mieszkania dokonanego przez tysiące polskich rodzin posiłkujących się kredytem walutowym wyjątkowo mało uwagi poświęca się jednej kwestii. Takiej, iż mieszkanie to nie tylko dobro inwestycyjne, ale przede wszystkim dobro konsumpcyjne.

Sprzedaż nieruchomości niezabudowanej a VAT

Nasza Spółka planuje sprzedaż nieruchomości gruntowej (niezabudowanej). Czy dostawa nieruchomości niezabudowanych znajdujących się na terenach, w odniesieniu do których miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego utracił ważność z dniem 1 stycznia 2012 r. będzie podlegała zwolnieniu z podatku VAT. Dla niezabudowanych nieruchomości, których dotyczy zapytanie, nie wydano decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

Ekskluzywne nieruchomości we Wrocławiu

We Wrocławiu powstaje coraz więcej luksusowych inwestycji. Pierwszymi luksusowymi nieruchomościami we Wrocławiu były kamienice znajdujące się na obrzeżach wrocławskiego Rynku. Aktualnie Wrocław jest dynamicznie rozwijającym się miastem otwartym na nowości, w którym nie brakuje nowych apartamentowców.

Wspólnota mieszkaniowa: Co zrobić kiedy pies szczeka?

Szczekanie psa na osiedlu może bardzo utrudniać życie. Co zrobić, kiedy pies sąsiada szczeka do tego stopnia, że sieje się to nie wytrzymania. Hałasujący pies, może doprowadzić do sporu sąsiadów. Jak rozwiązać ten problem? Jeśli sporu nie da się rozwiązać po ludzku, odpowiedzi warto poszukać w przepisach.

Umowa pośrednictwa, a wyłączne prawo do dysponowania naszą nieruchomością

Jak wybrać dobrego pośrednika nieruchomości? Dobry pośrednik nieruchomości jest szczególnie pożądany, kiedy w grę wchodzi sprzedaż naszej nieruchomości, a w tym wyłączne prawo do dysponowania naszą nieruchomością.

"Fundusz Mieszkań na Wynajem" - nowe mieszkania

Jak działa "Fundusz Mieszkań pod Wynajem"?. W przeciągu najbliższych kilku lat Fundusz Mieszkań na Wynajem zamierza zakupić ok. 20 tys. mieszkań. Nieruchomości będą znajdować się w takich miejscach jak: Gdańsk, Kraków, Łódź, Poznań, Warszawa oraz Wrocław. Wynajmując mieszkanie od Funduszu najemcy będą mogą liczyć na stabilizację, bezpieczeństwo oraz wysoki standard oferowanych umów.

Nowe obowiązki pośredników nieruchomości – większe prawa klientów

Wszystkich tych, którzy planowali sprzedać, kupić lub wynająć nieruchomość korzystając z usług pośrednika nieruchomości od 25 grudnia 2014 r. obowiązuje nowa ustawa. Jest ona uzupełnieniem ustawy z dnia 20 marca 2000 r. Jest ona również zgodna z dyrektywą unijną 85/577/EWG, która spełnia europejskie normy chroniące konsumenta, który zawiera umowę poza lokalem przedsiębiorstwa.

Najczęstsze rozterki przy sprzedaży mieszkania

Sprzedając mieszkanie lub dom nie możemy pozwolić sobie na emocje i sentymenty. Kierując się nimi narażamy się na błędy, które opróżniają nam kieszenie.

Sprzedaż nieruchomości w zimie

Zima nie jest najlepszym czasem na sprzedaż mieszkania lub domu. Śnieg, deszcz i niskie temperatury to są dodatkowe wyzwania z którymi musi się zmierzyć właściciel. Jest jednak kilka rzeczy które można zrobić by zaprezentować swoją nieruchomość w sposób miły i przyjemny dla potencjalnych nabywców.

Program „Mieszkania dla młodych”- jak go ulepszyć?

Jak ulepszyć program "Mieszkanie dla Młodych"? Obecny stan nowelizacja zmienia niewiele, a sam program "MdM" wymaga jeszcze wielu poprawek. Lion’s Bank proponuje 6 zmian, które mogą poprawić program dopłat "Mieszani dla Młodych" znacznie poprawić jego efektywność, zmniejszając tym samym oddziaływanie programu na rynkowe relacje między popytem i podażą.

Jak mieszkają Polacy?

Nawet starym bloku z wielkiej płyty można urządzić ładnie i przytulne mieszkanie. Coraz więcej polaków korzysta z usług projektantów wnętrz, dbając o funkcjonalność i wygodę mieszkania. Coraz więcej osób wybiera też naturalne materiały. Nie da się ukryć, że w całym procesie urządzania mieszkań, istotna jest i cena.

Mieszkania, których szukają Warszawiacy

Jak wynika z obserwacji dewelopera Home Invest, Warszawiacy najchętniej kupują mieszkania dwupokojowe o powierzchni od 40 do 45 metrów kwadratowych. Mieszkania te najchętniej kupują single oraz młode małżeństwa, dla których taka powierzchnia jest optymalna.

Zmiana spółdzielczego własnościowego prawa do mieszkania na odrębną własność – skutki podatkowe

Przepisy podatkowe określają, że okres 5 lat, po którym można sprzedać mieszkanie bez podatku, liczy się od chwili jego nabycia. W związku z tym, z podatkowego punktu widzenia, nie ma znaczenia, że w tym czasie doszło do zmiany formy własności tego mieszkania - ze spółdzielczego własnościowego na odrębną własność.

Zarządzanie budynkiem. Jak zdać test z odpowiedzialności?

Zima to wyjątkowy okres w roku, w którym właściciele budynków maja szansę wykazać się jeśli chodzi o zarządzanie nieruchomościami. To właśnie w okresie zimy zgłaszana jest największa ilość szkód związanych z niewłaściwym, lub brakiem właściwego zabezpieczenia budynków. Eksperci ERGO Hestii rądzą na co zwrócić uwagę, aby uchronić się przed poniesieniem dodatkowych kosztów.

Brytyjskie nieruchomości zdrożały o kilkanaście procent

Rynek nieruchomości w Wielkiej Brytanii w ostatnim czasie odnotował wzrosty. W 2014 roku domy na wyspach zdrożały o 7%, w Londynie ceny nieruchomości wzrosły o ponad 16%. Jak będzie wyglądała sytuacja na rynku nieruchomości w Wielkiej Brytanii w 2015 roku? Właściciele nieruchomości spodziewają się dalszych wzrostów.

Jak bezpiecznie kupić nowe mieszkanie?

Zwiększenie limitów w programie MdM wpłynęło pozytywnie na sprzedaż nieruchomości. Poszukujący nowego mieszkania mają teraz większy wybór, ponieważ więcej lokali kwalifikuje się do programu. Ale jak kupować bezpiecznie? Zacząć od prześwietlenia dewelopera i jego oferty.

Czy trzeba osobiście stawiać się w urzędzie, aby złożyć brakujący podpis?

Kiedy odwołanie trafia do urzędu bez podpisu, organ nie może zobowiązać strony do stawienia się w urzędzie. W takiej sytuacji należy wezwać daną osobę do uzupełnienia brakującego podpisu w terminie do 7 dni z pouczeniem pozostawienia podania bez rozstrzygnięcia. W takiej sytuacji dopuszcza się komunikacje drogą korespondencyjną.

Negocjacje z deweloperem - kiedy warto negocjować cenę mieszkania?

Negocjacje z deweloperem - jak je prowadzić? Jakich argumentów używać podczas negocjacji z deweloperem? Jak kupić mieszkanie taniej niż oferuje deweloper? Zobacz poradnik

Gminy nie zapłacą podatku od nieruchomości stanowiących ich własność

Senacka komisja petycji przygotuje projekt zmian w lokalnym prawie podatkowym, który zniesie obowiązek płacenia przez gminy podatków od własnego mienia; są to sytuacje, w których gmina płaci podatek samej sobie.

Duże obiekty handlowe, a plan zagospodarowania przestrzennego

Budownictwo wielkopowierzchniowe wymaga uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, niestety ich procedura uchwalania jest długotrwała. Największy problem stanowi interpretacja przepisów prawnych wg których gminy powinny sporządzać projekt, na którym powinny być określone obszary, na których mają być zlokalizowane obiekty handlowe o powierzchni sprzedaży przekraczającej 2 tys. mkw. Niestety przepisy nie są sformułowane dość jasno.

Opłata adiacencka i renta planistyczna – czy można odliczyć je od przychodu? Część druga.

W poprzedniej części poradnika wyjaśnione zostało, kiedy gmina ma prawo nałożyć na właściciela nieruchomości obowiązek uiszczenia opłaty adiacenckiej lub renty planistycznej.

Opłata adiacencka i renta planistyczna – czy można odliczyć je od przychodu? Część pierwsza.

Gmina może nałożyć na właścicieli nieruchomości opłaty w postaci opłaty adiacenckiej lub renty planistycznej z tytułu wzrostu wartości danych nieruchomości. Wyjątek stanowią przedsiębiorcy, którzy mogą odliczyć uiszczone kwoty od swojego przychodu.

Nieruchomości Milowicz Development: Gród Piastowski - Etap I

Gród Piastowski - inwestycja Milowicz Development zlokalizowana jest na granicy Warszawy i Piastowa. Powierzchnia mieszkań rozpoczyna się od ok 32 m.kw. W pierwszym etapie Grodu Piastowskiego są jeszcze wolne mieszkania.

Więcej praw dla współwłaścicieli garaży wielostanowiskowych

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju popiera sejmową komisję, która proponuje danie współwłaścicielom hal garażowych (tzw. garaże wielostanowiskowe) prawo głosu we wspólnocie mieszkaniowej na równi z właścicielami lokali. To odpowiedź na wystąpienie Rzecznika Praw Obywatelskich, który domaga się takiej regulacji.

Nieopodatkowana sprzedaż nieruchomości. Kto i kiedy korzysta?

Sprzedający mieszkanie, zanim przeniesie on własność nieruchomości na kupującego, jeśli poczeka 5 lat - nie będzie musiał rozliczać się z fiskusem. Kupujący, który zgodzi się na takie rozwiązanie - musi mieć na uwadze, że w czasie oczekiwania na podpisanie finalnej umowy wiele może się zmienić.

Podatek dla domków letniskowych - jaki jest?

Domek letniskowy można uznać za: budynek mieszkalny lub niemieszkalny. W zależności od tego, z jakim rodzajem budynku mamy do czynienia zmienia się maksymalna stawka podatku od nieruchomości.

3 mln zł pożyczki dla Portu Lotniczego w Radomiu

Radom pożyczy spółce która zarządza portem lotniczym Radom 3 mln złotych. Lotnisko w Radomiu funkcjonuje od połowy ubiegłego roku, niestety nie odbywają się z niego żadne regularne loty - spółce brakuje pieniędzy na bieżącą działalność.

Agencja Mienia Wojskowego sprzedała niepotrzebne nieruchomości

W roku ubiegłym Agencja Mienia Wojskowego sprzedała niepotrzebne już armii i służbom MSW nieruchomości w kwocie ponad 100 mln zł. Sprzedane zostały m.in. byłe lotniska, poligony, koszary i bazy magazynowe.

Nieruchomości: Raport GUS za rok 2014 rok

W 2014 roku do użytku oddano mniej mieszkań, niż w roku 2013. W roku 2014 do użytku oddano 143 tys., rok wcześniej - 1,2% mniej niż w roku 2013, i 6% mniej niż w roku 2012.

Nowe, kryte lodowisko w Bydgoszczy

W Bydgoszczy, ratusz ogłosił przetarg na budowę krytego lodowiska. Budowa ma się rozpocząć w przyszłym roku. Lodowisko będzie miało widownię na ok. 300 osób. Koncepcja programowo-przestrzenna zakłada też, że na jego szczycie zlokalizowany zostanie punkt gastronomiczny z galerią.

Przetarg na dokończenie obwodnycy w Hrubieszowie

GDDKiA ogłosiła przetarg na dokończenie inwestycji jaka jest budowa obwodnicy w Hrubieszowie. Obwodnica jest już ukończona w 80%. Obwodnica Hrubieszowa o długości 9,3 km, powstaje w ciągu drogi krajowej nr 74, która prowadzi do przejścia granicznego z Ukrainą w Zosinie. Inwestycja ma usprawnić ruch przygraniczny.

Kto decyduje o zasadach wykupu resztówek

Obowiązek wykupu tzw. resztówek, czyli części nieruchomości, które pozostały po wywłaszczeniu, a nie nadają się już do pierwotnego wykorzystania, budzi w praktyce wiele kontrowersji, a spory w tym zakresie najczęściej rozstrzygają sądy powszechne. Jest to, co prawda, procedura długotrwała, ale dla zarządcy dróg bezpieczniejsza niż ugoda z właścicielem nieruchomości.

Budowa domu jednorodzinnego bez pozwolenia

Nowela Prawa budowlanego znosi wymóg uzyskiwania decyzji o pozwoleniu na budowę lub przebudowę domu jednorodzinnego. Rozwiązanie to dotyczy budynków, których obszar oddziaływania nie wykracza poza granice działki objętej inwestycją, czyli w sytuacji, w której dom nie jest uciążliwy dla sąsiadów.

Odrolnienie działki - zmiana przepisów

Wygląda na to, że zmienią się przepisy dotyczące odrolniania działek. Parlamentarzyści próbują wyeliminować błędy, które wg nich, wynikają z nowelizacji ustawy dotyczącej odrolniania gruntów. Problem tyczy się przede wszystkim zasad wydawania przez Ministra zgody na zmianę przeznaczenia gruntów.

Przyłączenie nieruchomości do sieci - kto powinien za to zapłacić?

Kto powinien ponieść koszty podłączenia nieruchomości do sieci? Gmina nie ma prawa nakładać na mieszkańców obowiązku opłaty za podłączenie nieruchomości (działek) do sieci wodnej lub kanalizacyjnej. Może natomiast odzyskać część poniesionych kosztów budowy sieci na drodze opłat adiacenckich lub w formie samoopodatkowania się mieszkańców.

Domki letniskowe mieszkalne i niemieszkalne - różnice w podatku

W zależności od tego czy domek letniskowy jest zamieszkały na stałe, czy okazjonalnie mamy inną maksymalną stawkę podatku od nieruchomości. Jaka jest wartość podatku od domku letniskowego? Zobacz poradnik.

"Kolska od nowa" Mieszkania na ul. Kolskiej w Warszawie

"Kolska od nowa" to nowa inwestycja mieszkalna na ul. Kolskiej w Warszawie nieopodal centrum handlowego Arkadia, a także stacji metra - Dworzec Gdański. Inwestycja "Kolska od nowa" podzielona została na 4 etapy. W pierwszym do użytku zostanie oddanych - 173 mieszkań.

REKLAMA