REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Nieruchomości, Odstąpienie od umowy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Opłata adiacencka i renta planistyczna – czy można odliczyć je od przychodu? Część druga.

W poprzedniej części poradnika wyjaśnione zostało, kiedy gmina ma prawo nałożyć na właściciela nieruchomości obowiązek uiszczenia opłaty adiacenckiej lub renty planistycznej.

Opłata adiacencka i renta planistyczna – czy można odliczyć je od przychodu? Część pierwsza.

Gmina może nałożyć na właścicieli nieruchomości opłaty w postaci opłaty adiacenckiej lub renty planistycznej z tytułu wzrostu wartości danych nieruchomości. Wyjątek stanowią przedsiębiorcy, którzy mogą odliczyć uiszczone kwoty od swojego przychodu.

Nieruchomości Milowicz Development: Gród Piastowski - Etap I

Gród Piastowski - inwestycja Milowicz Development zlokalizowana jest na granicy Warszawy i Piastowa. Powierzchnia mieszkań rozpoczyna się od ok 32 m.kw. W pierwszym etapie Grodu Piastowskiego są jeszcze wolne mieszkania.

Więcej praw dla współwłaścicieli garaży wielostanowiskowych

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju popiera sejmową komisję, która proponuje danie współwłaścicielom hal garażowych (tzw. garaże wielostanowiskowe) prawo głosu we wspólnocie mieszkaniowej na równi z właścicielami lokali. To odpowiedź na wystąpienie Rzecznika Praw Obywatelskich, który domaga się takiej regulacji.

REKLAMA

Nieopodatkowana sprzedaż nieruchomości. Kto i kiedy korzysta?

Sprzedający mieszkanie, zanim przeniesie on własność nieruchomości na kupującego, jeśli poczeka 5 lat - nie będzie musiał rozliczać się z fiskusem. Kupujący, który zgodzi się na takie rozwiązanie - musi mieć na uwadze, że w czasie oczekiwania na podpisanie finalnej umowy wiele może się zmienić.

Podatek dla domków letniskowych - jaki jest?

Domek letniskowy można uznać za: budynek mieszkalny lub niemieszkalny. W zależności od tego, z jakim rodzajem budynku mamy do czynienia zmienia się maksymalna stawka podatku od nieruchomości.

3 mln zł pożyczki dla Portu Lotniczego w Radomiu

Radom pożyczy spółce która zarządza portem lotniczym Radom 3 mln złotych. Lotnisko w Radomiu funkcjonuje od połowy ubiegłego roku, niestety nie odbywają się z niego żadne regularne loty - spółce brakuje pieniędzy na bieżącą działalność.

Agencja Mienia Wojskowego sprzedała niepotrzebne nieruchomości

W roku ubiegłym Agencja Mienia Wojskowego sprzedała niepotrzebne już armii i służbom MSW nieruchomości w kwocie ponad 100 mln zł. Sprzedane zostały m.in. byłe lotniska, poligony, koszary i bazy magazynowe.

REKLAMA

Nieruchomości: Raport GUS za rok 2014 rok

W 2014 roku do użytku oddano mniej mieszkań, niż w roku 2013. W roku 2014 do użytku oddano 143 tys., rok wcześniej - 1,2% mniej niż w roku 2013, i 6% mniej niż w roku 2012.

Nowe, kryte lodowisko w Bydgoszczy

W Bydgoszczy, ratusz ogłosił przetarg na budowę krytego lodowiska. Budowa ma się rozpocząć w przyszłym roku. Lodowisko będzie miało widownię na ok. 300 osób. Koncepcja programowo-przestrzenna zakłada też, że na jego szczycie zlokalizowany zostanie punkt gastronomiczny z galerią.

Przetarg na dokończenie obwodnycy w Hrubieszowie

GDDKiA ogłosiła przetarg na dokończenie inwestycji jaka jest budowa obwodnicy w Hrubieszowie. Obwodnica jest już ukończona w 80%. Obwodnica Hrubieszowa o długości 9,3 km, powstaje w ciągu drogi krajowej nr 74, która prowadzi do przejścia granicznego z Ukrainą w Zosinie. Inwestycja ma usprawnić ruch przygraniczny.

Kto decyduje o zasadach wykupu resztówek

Obowiązek wykupu tzw. resztówek, czyli części nieruchomości, które pozostały po wywłaszczeniu, a nie nadają się już do pierwotnego wykorzystania, budzi w praktyce wiele kontrowersji, a spory w tym zakresie najczęściej rozstrzygają sądy powszechne. Jest to, co prawda, procedura długotrwała, ale dla zarządcy dróg bezpieczniejsza niż ugoda z właścicielem nieruchomości.

Odrolnienie działki - zmiana przepisów

Wygląda na to, że zmienią się przepisy dotyczące odrolniania działek. Parlamentarzyści próbują wyeliminować błędy, które wg nich, wynikają z nowelizacji ustawy dotyczącej odrolniania gruntów. Problem tyczy się przede wszystkim zasad wydawania przez Ministra zgody na zmianę przeznaczenia gruntów.

Przyłączenie nieruchomości do sieci - kto powinien za to zapłacić?

Kto powinien ponieść koszty podłączenia nieruchomości do sieci? Gmina nie ma prawa nakładać na mieszkańców obowiązku opłaty za podłączenie nieruchomości (działek) do sieci wodnej lub kanalizacyjnej. Może natomiast odzyskać część poniesionych kosztów budowy sieci na drodze opłat adiacenckich lub w formie samoopodatkowania się mieszkańców.

Domki letniskowe mieszkalne i niemieszkalne - różnice w podatku

W zależności od tego czy domek letniskowy jest zamieszkały na stałe, czy okazjonalnie mamy inną maksymalną stawkę podatku od nieruchomości. Jaka jest wartość podatku od domku letniskowego? Zobacz poradnik.

"Kolska od nowa" Mieszkania na ul. Kolskiej w Warszawie

"Kolska od nowa" to nowa inwestycja mieszkalna na ul. Kolskiej w Warszawie nieopodal centrum handlowego Arkadia, a także stacji metra - Dworzec Gdański. Inwestycja "Kolska od nowa" podzielona została na 4 etapy. W pierwszym do użytku zostanie oddanych - 173 mieszkań.

Portico Office Building - nowy biurowiec na ul. Spokojnej w Warszawie

Portico Office Building nowy budynek biurowo - usługowy, który powstaje przy ul. spokojnej w Warszawie. Budynek będzie miał 4 kondygnacje naziemne oraz antresolę - 5 kondygnację. Na parterze będą znajdować się lokale usługowe i biurowe, na kolejnych kondygnacjach (2, 3 i 4) będą znajdować się powierzchnie biurowe. W budynku będzie również znajdować się garaż podziemny z 25. miejscami parkingowymi. Ponadto będzie można korzystać z parkingu znajdującego się przed budynkiem.

Obowiązki właściciela nieruchomości w trakcie zimy

Właściciele nieruchomości, szczególnie w trakcie śnieżnej zimy, muszą pamiętać o nałożonych na nich obowiązkach, związanych z utrzymaniem czystości chodników przylegających bezpośrednio do ich posesji. Obowiązki te wynikają przede wszystkim z uregulowań ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach .

Zakupy u akwizytora – o czym należy pamiętać?

W obecnych czasach akwizycja staje się coraz mniej popularna, ale w dalszym ciągu funkcjonuje. Zakupy podczas pokazów akwizytorów są wygodne i szybkie, jeżeli przedsiębiorcy przestrzegają praw konsumentów. Taka forma zakupów to nic innego, jak zawarcie umowy poza lokalem przedsiębiorstwa, od której można odstąpić w ciągu 10 dni.

Sprzedaż lokalu bez VAT

Czy spółka może sprzedać lokal przez nią użytkowany i skorzystać ze zwolnienia podatkowego? Tak, jeżeli od jego zasiedlenia minęły 2 lata. Taką odpowiedź uzyskał podmiot, który skierował zapytanie o interpretację przepisów do Izby Skarbowej w Bydgoszczy.

Zwrot niechcianego prezentu

Już 25 grudnia 2014 roku wejdą w życie istotne zmiany przepisów prawa konsumenckiego. Konsumenci zyskają jeszcze większą ochronę swych praw. Czy po zmianach, dotyczących m.in. wydłużenia terminu zwrotu towaru zakupionego w sklepie internetowym, łatwiej będzie zwrócić niechciany prezent świąteczny?

Odwrócony kredyt hipoteczny – dla kogo?

Odwrócony kredyt hipoteczny to zupełnie nowa instytucja finansowa, z której będzie można korzystać już od 15 grudnia 2014 roku. Dla kogo jest przeznaczona usługa finansowa oferowana przez banki? Jak zgodnie z prawem i bezpiecznie skorzystać z odwróconego kredytu hipotecznego?

Odwrócony kredyt hipoteczny – prawa i obowiązki stron

Odwrócony kredyt hipoteczny to nowa usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Ustawa wprowadzająca tą instytucję wchodzi w życie 15 grudnia 2014 roku. W związku z tym warto zwrócić uwagę, jakie są wzajemne prawa i obowiązki stron zawierających umowę o odwróconym kredycie hipotecznym.

Zakup nieruchomości z hipoteką

W dzisiejszych czasach raczej mało kogo stać na zakup nieruchomości za gotówkę. Chcąc nabyć nieruchomość, wiele osób decyduje się na wzięcie kredytu hipotecznego na średnio od 20 do 40 lat. Zmienne warunki kredytowe powodują, że inwestorzy czasami decydują się na sprzedaż nieruchomości obciążonej hipoteką. Jak tego dokonać - zobacz poradnik.

Księga wieczysta - wszystko co musisz wiedzieć

Czym jest księga wieczysta? Księga wieczysta jest dokumentem, który opisuje stan prawny nieruchomości. Zawarte w nim informacje mogą np. pomóc w ustaleniu informacji, kto jest właścicielek działku lub mieszkania, jakie jest jej położenie oraz obciążenie hipoteką.

Obniżenie wartości nabywanych nieruchomości - co trzeba wiedzieć

Podczas zakupu nieruchomości poza opłatą za nieruchomość musimy liczyć się z innymi dodatkowym opłatami, których wysokość zależy od wartości nabywanej nieruchomości. Obniżenie wartości nabywanej nieruchomości, może jednak przysporzyć nam sporo kłopotów.

Nieruchomości: Rynek biurowy 2014

W roku 2014 na warszawski rynek trafi w sumie ponad 330 tys. m kw. powierzchni biurowej. Do końca 2016 roku liczba ta może wzrosnąć o prawie 640 tys. m kw. Aktualnie Warszawa oferuje ponad 4,3 mln m kw. powierzchni biurowej. Dzięki tak szybkiemu rozwojowi - stała się największym rynkiem biurowym w Europie Środkowej.

Zakup nieruchomości: wkład własny od 2015 roku - 10 proc.

W 2013 roku można było kupić mieszkanie biorąc kredyt o wartości 100% wartości mieszkania. Od 2014 roku kredytobiorca aby kupić nieruchomość musi wnieść 5% wartości mieszkania w ramach wkładu własnego. Od 2015 roku, aby kupic mieszkanie trzeba będzie wnieść wkład własny o wartości 10% nieruchomości.

MdM: wnioski tylko do 19 grudnia 2014 r.

Sprzedaż kredytów hipotecznych w listopadzie w ramach programu "Mieszkanie dla Młodych" była podobna jak w październiku. O dopłaty można ubiegać się do 19. grudnia - po tym terminie wnioski nie będą już przyjmowane.

Współwłasność gospodarstwa rolnego a zwolnienie z PIT odszkodowania z tytułu ustanowienia służebności

Jeżeli mamy do czynienia ze współwłaścicielami gruntów wchodzących w skład gospodarstwa rolnego w rozumieniu ustawy o podatku rolnym, to wszyscy współwłaściciele przy spełnieniu pozostałych przesłanek regulowanych w art. 21 ust. 1 pkt 120 ustawy o PIT, mogą zastosować zwolnienie dla otrzymanego odszkodowania z tytułu ustanowienia służebności gruntowej.

Polnord: Świąteczne promocje przy zakupie mieszkań

Polnord sprzedaje mieszkania w korzystnych cenach, ponadto oferuje klientom dodatkowe bonusy – a wszystko dla tych, którzy planują zakup mieszkania jeszcze w tym roku.

Przekazanie środków z rachunku powierniczego - moment powstania obowiązku podatkowego w VAT

Dopiero w momencie, kiedy spółka otrzyma wpłaty dokonywane przez nabywców lokali na otwarty rachunek powierniczy, a więc z chwilą przeniesienia środków pieniężnych zgromadzonych przez bank z otwartego rachunku powierniczego na rachunek bankowy spółki, powstanie obowiązek podatkowy, zgodnie z art. 19a ust. 8 ustawy o VAT usług, tj. z chwilą otrzymania przez spółkę tych środków, pod warunkiem, że wcześniej nie dojdzie do wydania lokalu.

Zakup mieszkania: szczegół może wszystko zmienić

Kupując mieszkanie warto zwracać uwagę na wszystko, także na drobne szczegóły. Decyzja związana z zakupem mieszkania jest dość wiążąca, zwłaszcza kiedy kupujemy mieszkania na kredyt. Kiedy po czasie coś będzie nie tak jak trzeba, możemy mieć problem, by to odkręcić.

Zakup mieszkania: od stycznia 2015 niezbędny wkład własny

Od początku 2015 roku przy zakupie mieszkania niezbędny będzie wkład własny w wysokości 10% wartości mieszkania. Niektórym może to uniemożliwić zakup mieszkania. Czy z związku z tym należy kupić mieszkanie jeszcze w tym roku?

W 2015 roku prawdopodobne połączenie AMW i WAM

Minister Obrony Narodowej zapowiada, iż połączenie AMW i WAM będzie odbędzie się prawdopodobnie w połowie 2015 roku. Zgodnie z przyjętymi przez rząd założeniami nowa instytucja, która miałaby wypełniać zadania obecnych dwóch agencji, ma działać pod nazwą Agencja Mienia Wojskowego.

Co zrobić ze znalezionym psem lub kotem?

Co zrobić ze znalezionym psem lub kotem? zwłaszcza zimą, kiedy temperatura nie sprzyja długiemu przebywaniu na zewnątrz? W pierwszej kolejności sprawdź czy zwierzak nie posiada adresówki. Jeśli zwierzak nie jest poszkodowany, zgodnie z ustawą to gmina powinna zapewnić mu niezbędną opiekę.

Strony postępowania o podział ewidencyjny nieruchomości

Co do zasady stroną postępowania działowego jest właściciel współwłaściciel lub użytkownik wieczysty dzielonej nieruchomości. W przypadku gdy podział nieruchomości ingeruje w prawa własności właścicieli gruntów sąsiednich, to właściciele tych gruntów również mają status strony.

Bonifikata od opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego

Osobom fizycznym spełniającym określone w ustawie przesłanki przysługuje bonifikata w wysokości 50 % wymiaru opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego gruntu, na którym znajduje się nieruchomość wykorzystywana na cele mieszkaniowe. Chcąc skorzystać z przysługującej ulgi należy wypełnić odpowiedni wniosek i złożyć go w Wydziale Obsługi Mieszkańców dla Dzielnicy bądź w Zarządzie Mienia Skarbu Państwa.

Rynek nieruchomości - statystyki 2007-2014

Rok 2007 był rekordowym na rynku nieruchomości. Rok 2013 był statystycznie lepszy od roku 2012 r. Rok 2014rynek nadal jest dość ożywiony - jest to dobry czas zarówno dla kupujących jak i deweloperów. Na rynku pojawiają się nowe inwestycje, a na równych inwestycjach pojawiają się ich kolejne etapy.

Najtańsze nowe mieszkania w Warszawie - ile kosztują?

Ile kosztują najtańsze nowe mieszkania w Warszawie? W ostatnich miesiącach ceny mieszkań w Warszawie były na jednakowym, stałym poziomie. Nieco zdrożały mieszkania na warszawskiej Pradze, gdzie mieszkania można było kupić za ok 8.900 zł za metr. Mieszkania na Pradze Południe to koszt ok 7.900 zł/mkw. Pod koniec września metr mieszkania na Mokotowie kosztował ok. 9.300 zł. Koszt metra mieszkania na Ochocie i Żoliborzu to ok. 8.700 zł, natomiast w Śródmieściu - nawet 18.000 zł/mkw.

Kończy się realizacja wrocławskich loftów

Kończy się realizacja loftów Nowej Papierni. Oba budynki zostały już prawie całe wykończone na zewnątrz. Aktualnie trwają prace wykończeniowe wewnątrz budynku. 6. grudnia będzie można zwiedzić pierwsze wykończone loftowe mieszkanie w budynku New Line i zobaczyć to w jaki sposób została wykończone. Loft będzie można nabyć na specjalnie zorganizowanej aukcji.

Restrukturyzacja Wikana S.A. Sprzedaż Aria Park za 10,5 mln zł

Deweloper Wikana S.A. pozyskał prawie 10,5 mln zł (netto) dzięki sprzedaży lubelskiej inwestycji pod nazwą Aria Park. Osiedle Aria Park to inwestycja, która miała być realizowana przy ul. Koncertowej w Lublinie. Osiedle miało się z składać z około dwustu mieszkań zlokalizowanych w pięciokondygnacyjnych budynkach.

Zwrot towaru a brak opakowania

Zwrot towaru jest możliwy także mimo braku oryginalnego i nienaruszonego opakowania – na takim stanowisku stanął w dniu 17 listopada 2014 roku Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Konsument nie traci prawa do zwrotu towaru poprzez rozpakowanie i sprawdzenie go.

Ceny mieszkań w Warszawie - dwa razy wyższe niż w Łodzi

W okresie ostatnich 12 miesięcy ceny mieszkań w Bydgoszczy - wzrosły, spadły natomiast w Katowicach i Lublinie. Nadal najdroższe mieszkania można kupić w największych miastach Polski, w tym również w Warszawie.

Nowe zasady nabywania nieruchomości od 2015 roku

Od 2015 roku zmienią się zasady nabywania lokum przy zewnętrznym wsparciu finansowym. Trzeba będzie posiadać większy wkład własny, by móc zaciągnąć kredyt hipoteczny, ponadto młode rodzin z dziećmi będą mogły uzyskać dodatkowe dopłaty w ramach rządowego programu „Mieszkanie dla Młodych”.

Darowizna nieruchomości w praktyce

Zasady przekazywania i nabywania nieruchomości w drodze darowizny wciąż wywołują wśród samorządowców wiele wątpliwości. Dotyczy to zwłaszcza kwestii ewentualnego odwołania darowizny.

Jesienią i zimą wzrasta ryzyko kradzieży. Jak zabezpieczy dom przed włamaniem?

Ubezpieczenie mieszkania przed włamaniem na pewno zagwarantuje nam spokój. W przypadku włamania - otrzymamy rekompensatę, dzięki niej będziemy mogli ponownie kupić skradzione przedmioty. Jednak, aby uzyskać odszkodowanie nie wystarczy sama podpisana polisa. Należy również profesjonalnie zabezpieczać się przed włamaniem według Ogólnych Warunków Ubezpieczenia (OWU).

Licytacja loftu. Na zakupie mieszkania można oszczędzić nawet 70 tys.zł.

W Mikołajki - 6. będzie można kupić autentyczny, wrocławski loft. Loft zostanie sprzedany na aukcji za tyle, ile będą gotowi zapłacić za niego przyszli mieszkańcy. Aukcja jest organizowana przez Nową Papiernię. Kupując loft na aukcji można zaoszczędzić nawet 70 tys. zł.

Rynek nieruchomości: Deweloperzy rozpoczynają coraz więcej inwestycji

W październiku 2014 deweloperzy rozpoczęli budowę 7726 mieszkań. Było to najlepszy okres w tym roku od kwietnia 2012 r. kiedy to weszła w życie ustawa deweloperska.

Ożywienie na rynku deweloperów

Więcej pozwoleń na budowę, rozpoczynanych budów, a także skromna poprawa w zakresie liczby oddawanych do użytkowania mieszkań – tak można podsumować działania deweloperów w październiku – wynika z najnowszych danych GUS. Wzmożony popyt ze strony nabywców powoduje, że już niedługo deweloperzy mogą budować co drugie mieszkanie w Polsce.

REKLAMA