REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Nieruchomości, Nowości prawne 2018

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Rynek nieruchomości w listopadzie – raport

Rynek nieruchomości w listopadzie odnotował spadek cen mieszkań. Pod koniec roku zmniejszyło się zainteresowaniem kupnem lokali, a niższe ceny skłaniają do szybszego zakupu nieruchomości.

Dolcan wybuduje IV etap inwestycji Rudy Rydz

Dolcan wybuduje IV etap inwestycji Rudy Rydz, w której powstanie 16 segmentów. Rudy Rydz to osiedle mieszkań bezczynszowych na warszawskim Rembertowie.

Warszawskie apartamenty na tle Europy

Warszawskie apartamenty dorównują cenami luksusowym mieszkaniom w innych miastach europejskich. Gdzie w Europie zapłacimy za apartament najwięcej?

Nabywcy mieszkań będą lepiej chronieni

Nabywcy mieszkań będą lepiej chronieni. Mimo że ustawa o ochronie nabywców nieruchomości wejdzie w życie dopiero w kwietniu 2012 r., niektórzy deweloperzy już teraz próbują dostosować się do niej.

REKLAMA

Mieszkania z rynku wtórnego droższe niż w 2010 r.

Mieszkania z rynku wtórnego w 2011 r. były droższe niż w 2010. Co wywołało taką sytuację na wtórnym rynku nieruchomości?

Powstanie drugi etap Osiedla Świerkowa Polana

Powstanie drugi etap Osiedla Świerkowa Polana. Część mieszkań z pierwszego etapu zostanie oddana do użytku lokatorów już w 2012 r.

Święta w nadmorskim kurorcie – apartamenty Dune

Święta w nadmorskim kurorcie cieszą się coraz większą popularnością wśród Polaków. Apartamentowiec Dune w Mielnie już w tym roku oferuje właścicielom mieszkań możliwość spędzenia Bożego Narodzenia nad morzem.

Nowe domy stanowią tylko 6,5% oferty rynku

Nowe domy stanowią tylko 6,5% oferty rynku nieruchomości. Deweloperzy są ostrożniejsi w rozpoczynaniu kolejnych inwestycji, dlatego nabywcom łatwiej jest znaleźć promocje na już wybudowane domy.

REKLAMA

Balkony zamiast piwnic w nowych mieszkaniach

Nowe mieszkania mają przeważnie balkony zamiast piwnic i komórek lokatorskich, co jest standardem w lokalach z „wielkiej płyty”. Wykupienie dodatkowego pomieszczenia podnosi cenę mieszkania nawet o 10%.

Deweloperzy budują kolejne mieszkania

Deweloperzy budują kolejne mieszkania mimo niepokojących sygnałów, które płyną z rynków finansowych. Nowe inwestycje mieszkaniowe powstają, a deweloperzy muszą zachęcić klientów do kupna nieruchomości.

Na rynku powstaje więcej apartamentów

Na rynku powstaje więcej apartamentów – zwiększająca się oferta mieszkaniowa deweloperów daje większy wybór zainteresowanym kupnem apartamentu.

Mniej kawalerek w ofercie deweloperów

Mniej kawalerek w ofercie deweloperów w zamian za więcej mieszkań kompaktowych – tak zmienia się sytuacja na pierwotnym rynku nieruchomości. Dlaczego deweloperzy oferują coraz mniej kawalerek?

Inwestycja w nieruchomość w czasach kryzysu

W ciągu ostatnich 25 lat obrót nieruchomościami w USA, Wielkiej Brytanii i Australii pozwalał osiągnąć zyski, przekraczające inflację. Eksperci policzyli, że w długim terminie dzięki nieruchomościom można było zarobić porównywalne kwoty z tymi, jakie przyniosłyby inwestycje na giełdzie.

Ciekawe formy promocji mieszkań od deweloperów

Aby sprzedać mieszkanie, deweloperzy stosują bardzo ciekawe formy promocji. Jakie chwyty marketingowe wykorzystują deweloperzy w sprzedaży swojej oferty mieszkaniowej?

Ile mieszkań można by kupić za świąteczne prezenty?

Ile mieszkań można by kupić za pieniądze wydane na świąteczne prezenty? Ile Polacy wydadzą na upominki bożonarodzeniowe w tym roku?

Rynek lokali użytkowych

Rynek lokali użytkowych to głównie ogłoszenia wynajmu nieruchomości. Ceny różnią się w zależności od lokalizacji. Jak kształtują się ceny wynajmu na rynku lokali użytkowych?

Budowa małych domów staje się coraz bardziej popularna

Od nowego roku banki będą coraz bardziej ostrożne w kwestii przyznawania kredytów kredytobiorcom. Sytuacja na rynku pracy nie znajduje się w najlepszej kondycji finansowej, gdyż brakuje miejsc pracy. Dlatego budowa małym domów staje się coraz bardziej popularna, z uwagi na niższe koszty związane z budową oraz utrzymaniem.

Wydawanie odpisów z elektronicznych ksiąg wieczystych

Istnieje możliwość wydawania zarówno odpisów, jak i zaświadczeń z elektronicznych ksiąg wieczystych. W celu realizacji odpisów lub zaświadczeń o zamknięciu ksiąg prowadzonych w systemie informatycznym powołano zarówno Centralną Informację Ksiąg Wieczystych oraz system Centralnej Informacji.

Ilu cudzoziemców kupuje polskie nieruchomości?

Czy wśród zagranicznych inwestorów zainteresowanie polskimi nieruchomościami utrzymuje się mimo kryzysu? Jak dużo nieruchomości w Polsce kupili cudzoziemcy w ciągu ostatnich pięciu lat? Brytyjczycy, Irlandczycy, Niemcy, Hiszpanie i Włosi najchętniej lokują swój kapitał w polskich nieruchomościach.

Nabywanie nieruchomości inwestycyjnych przez cudzoziemców

Cudzoziemcy będący obywatelami lub przedsiębiorcami państw – jako stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym albo Konfederacji Szwajcarskiej – nie mają obowiązku uzyskiwać zezwolenia na nabycie nieruchomości inwestycyjnych.

Nabycie nieruchomości przez cudzoziemca będącego bankiem

Cudzoziemiec będący jednocześnie bankiem oraz wierzycielem hipotecznym nie musi uzyskać zezwolenia na nabycie nieruchomości w ramach dokonania przyjęcia nieruchomości na własność w przypadku bezskutecznej licytacji w ramach postępowania egzekucyjnego.

Nabycie lokalu użytkowego przez cudzoziemca

Nabycie samodzielnego lokalu użytkowego o przeznaczeniu garażowym lub udziału w takim lokalu nie wymaga uzyskania zezwolenia, jeśli nabycie dotyczy zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych nabywcy lub właściciela nieruchomości lub samodzielnego lokalu mieszkalnego.

Od 2012 r. zmiany w podatku od nieruchomości dla przedsiębiorców

Ustawa z dnia 19 sierpnia 2011 r. o redukcji niektórych obowiązków obywateli i przedsiębiorców, która wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2012 r., wprowadziła zmiany w ramach podatku od nieruchomości dla przedsiębiorców.

Pesymizm na rynku nieruchomości

Pesymizm panujący na rynku nieruchomości jest spowodowany m.in. dużą podażą nowych mieszkań i oczekiwanym spadkiem dostępności do kredytów.

Mieszkania staniały o 5%

Mieszkania staniały o 5% od początku tego roku. Spadają ceny nieruchomości, ale jednocześnie maleje liczba zawieranych transakcji.

Kup mieszkanie od dewelopera i oszczędź na ogrzewaniu

Kup mieszkanie od dewelopera i oszczędź na ogrzewaniu nawet 2000 zł rocznie. Nowe budynki potrzebują mniej energii cieplnej niż te starsze, wybudowane przed 1986 r.

Deweloperzy walczą o klientów

Deweloperzy walczą o klientów i rozszerzają swoją działalność o nowe obszary, głównie na rynku powierzchni biurowej. Konkurencję między deweloperami wzmagają m.in. ustawa deweloperska i ograniczenia w dostępie do kredytów hipotecznych.

Przymusowy zarząd spółdzielni mieszkaniowej

Współwłaściciel posiada uprawnienie do wystąpienia o zmianę zarządcy powołanego na mocy umowy przez współwłaścicieli, jeżeli narusza on zasady prawidłowego zarządu lub też krzywdzi mniejszość. Wobec powyższego wnioskodawca może wystąpić do sądu z wnioskiem o ustanowienie zarządcy przymusowego spółdzielni mieszkaniowej.

Obowiązki właścicieli lokali spółdzielni mieszkaniowej

Zasadniczym obowiązkiem właścicieli lokali jest podnoszenie koszów związanych z eksploatacją oraz z utrzymywaniem lokali oraz nieruchomości wspólnych w części przypadającej na dany lokal. Zarówno status, jak i regulamin spółdzielni powinien w sposób szczegółowy określać sposób podziału wszelkich kosztów przypadających na danych właścicieli lokali.

Zarządzanie nieruchomościami przez osoby trzecie

Zagadnienie związane z zarządzaniem nieruchomościami przez podmioty niebędące współwłaścicielami nieruchomości (czyli osoby trzecie) zostały uregulowane w ustawie 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami.

Mieszkania kompaktowe coraz bardziej popularne

Mieszkania kompaktowe są coraz bardziej popularne na rynku wtórnym. Spada zdolność kredytowa, co zmusza nabywców do poszukiwania lokali o mniejszej powierzchni. Rozwiązaniem są mieszkania kompaktowe – małe, ale dające duże możliwości aranżacyjne.

Opodatkowanie mieszkania otrzymanego w spadku lub w darowiźnie

Mieszkanie otrzymane w spadku lub w darowiźnie nie w każdym przypadku musi być opodatkowane. Kto i kiedy może skorzystać z ulgi mieszkaniowej?

Osiedle Tęczowe w „Rodzinie na Swoim”

Na Osiedlu Tęczowym w Warszawie znajdziemy jeszcze mieszkania, które kwalifikują się do dopłat w ramach „Rodziny na Swoim”. Prawdopodobnie po kolejnej zmianie limitów kupno mieszkania w Warszawie w "Rodzinie na Swoim" będzie już niemożliwe.

Mniejsze mieszkania od deweloperów

Z roku na rok deweloperzy oddają do użytku mniejsze mieszkania – przeciętny lokal w październiku miał nieco ponad 60 mkw.

Przedmiot działania Towarzystwa Budownictwa Społecznego

Zasadniczym przedmiotem działania Towarzystwa Budownictwa Społecznego jest zarówno budowanie domów mieszkalnych, jak i ich eksploatacja na zasadach najmu.

Wysokość dochodów a możliwość mieszkania w TBS

Towarzystwa Budownictwa Społecznego posiadają prawo do dokonywania weryfikacji dochodów najemców. Osoby korzystające z mieszkania z zasobów Towarzystwa Budownictwa Społecznego zobowiązane są do 30 kwietnia, raz na 2 lata przedłożyć deklarację o wysokości średniego miesięcznego dochodu oraz o fakcie nabycia prawa do lokalu mieszkalnego. Zwiększenie dozwolonego progu dochodu najemcy w TBS może być przesłanką wypowiedzenia w uprzednio ustalanej kwocie. Oznacza to, że wysokość dochodów wpływa na możliwość mieszkania w TBS.

Zmiany w zakresie wykonywania eksmisji lokatorów

Zmiany w zakresie wykonywania eksmisji lokatorów z lokalu mieszkalnego wprowadza obowiązująca od 16 listopada 2011 roku ustawa z 31 sierpnia 2011 r. o zmianie ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego oraz ustawy Kodeks postępowania cywilnego.

Obowiązek zapewnienia tymczasowych pomieszczeń lokatorom

Od 16 listopada 2011 r. istnieje obowiązek zapewnienia tymczasowych pomieszczeń lokatorom zajmowanych mieszkań na mocy zmian wprowadzonych w ustawie z 31 sierpnia 2011 r. o zmianie ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego oraz ustawy Kodeks postępowania cywilnego.

Więcej tanich mieszkań w Warszawie

Deweloperzy oferują w Warszawie coraz więcej tanich mieszkań. To odpowiedź na oczekiwania kupujących, którzy poszukują tanich i kompaktowych lokali.

Gwarancja bezpieczeństwa w obrocie nieruchomościami

Wiele osób zamierzających zakupić lub sprzedać mieszkanie zastanawia się przede wszystkim nad zapewnieniem sobie bezpieczeństwa prawnego przy dokonywaniu transakcji kupna-sprzedaży nieruchomości. Podmioty te dla zapewnienia takiej gwarancji bezpiecznego obrotu nieruchomościami powinny skorzystać z usług notariusza.

Umowa przedwstępna a warunkowa umowa sprzedaży

Istnieje zasadnicza różnica pomiędzy umową przedwstępną a warunkową umową sprzedaży. Warunkowa umowa sprzedaży dotyczy sytuacji, w której sprzedający sprzedaje daną nieruchomość osobie kupującej pod pewnym warunkiem, na mocy którego osoba trzecia jako uprawniony podmiot nie wykona prawa pierwokupu. Natomiast istotnym celem umowy przedwstępnej jest doprowadzenie do zawarcia danej umowy przyrzeczonej w przyszłości.

Rynek wtórny dominuje w 2011 roku

W 2011 roku oraz w poprzednich latach rynek wtórny w dalszym ciągu dominuje. Zakup mieszkania używanego cieszy się dużą popularnością z różnych przyczyn. Oferty nowych mieszkań od deweloperów są zazwyczaj skromne z uwagi na bark wykończenia. Urządzenie mieszania będącego w stanie deweloperskim wymaga dużych nakładów finansowych. Natomiast do mieszkania używanego można wprowadzić się od razu.

Pierwotny rynek mieszkaniowy w 2011 r. – raport

Pierwotny rynek mieszkaniowy obfituje w liczne oferty nieruchomości. W ciągu roku ceny mieszkań spadły średnio o 2%. Jak kształtowała się sytuacja na rynku pierwotnym w 2011 r.? Przeczytaj raport portalu RynekPierwotny.com.

Stadion PGE Arena w Gdańsku: GALERIA

Stadion PGE Arena w Gdańsku został oddany do użytku 19 lipca 2011 r. To kolejny obiekt piłkarski wybudowany specjalnie na EURO 2012. Koszt budowy stadionu PGE Arena to 645 mln zł.

Ruszyła budowa inwestycji Batory II

Ruszyła budowa inwestycji Batory II, za którą odpowiedzialny jest deweloper UWI Inwestycje S.A. Osiedle Batory II stworzą dwa budynki połączone halą garażową.

Rośnie liczba nowych mieszkań

Rośnie liczba nowych mieszkań, co daje szansę kupującym na znalezienie najkorzystniejszej oferty. Transakcje na rynku nieruchomości przyspiesza także obawa przed trudniejszym dostępem do kredytów w 2012 r.

W 2012 r. możemy płacić wyższe rachunki za gaz

W 2012 r. możemy płacić wyższe rachunki za gaz. Gaz zdrożeje, jeżeli Urząd Regulacji Energetyki zgodzi się na podwyżkę zaproponowaną przez PGNiG. Kogo podwyżki cen gazu dotkną najbardziej?

Na warszawskim rynku przeważają gotowe domy i segmenty

Na warszawskim rynku nieruchomości przeważają gotowe domy i segmenty, a ich ceny są niższe niż rok temu. Gdzie skupia się warszawska oferta domów i segmentów?

Rynek nieruchomości a rynek kredytów

Rynek nieruchomości w głównej mierze uzależniony jest od sytuacji na rynku kredytów hipotecznych. W ostatnim kwartale liczba nowo udzielonych kredytów była mniejsza. Jednocześnie niewiele spadły ceny transakcyjne mieszkań.

Bogata oferta mieszkaniowa na rynku pierwotnym

Bogata oferta mieszkaniowa na rynku pierwotnym to dobra informacja dla nabywców nieruchomości. Zainteresowani kupnem lokalu z rynku pierwotnego mają do wyboru ponad 60 tys. mieszkań.

REKLAMA