REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Nieruchomości, Nieruchomość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zwolnienie z PIT przy sprzedaży nieruchomości - sprzeczne stanowiska fiskusa

Jak wynika z przepisów ustawy o PIT, nie jest objęte niezwiązane z wykonywaniem działalności gospodarczej zbycie ruchomości, jeśli od czasu jej nabycia upłynęło 6 miesięcy. W przypadku nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości okres ten wynosi 5 lat od zakończenia roku kalendarzowego, w którym nastąpiło ich nabycie. Skąd więc żądanie 19% podatku, jeżeli małżeństwo nabyło nieruchomość nie 5, a 9 lat przed sprzedażą? Trwający 3,5 roku spór podatnika z fiskusem zakończył się przed Naczelnym Sądem Administracyjnym.

Czy opłaca się kupić i odsprzedać nowe mieszkanie?

Inwestycja w nieruchomość to jedna z najkorzystniejszych lokat kapitału. Nowe mieszkanie możemy kupić na wynajem i czekać na zwrot pieniędzy albo od razu sprzedać z zyskiem. Zakupy spekulacyjne mogą okazać się szybkim i opłacalnym biznesem, zwłaszcza w okresie wzmożonego zainteresowania nowymi mieszkaniami.

Co warto wiedzieć o podziale gruntu?

Wielu właścicieli gruntów decyduje się na ich podział. Takie rozwiązanie bywa przydatne między innymi w kontekście sprzedaży działek na cele budowlane. Mniejsze parcele mogą wzbudzać zainteresowanie wśród osób planujących na przykład budowę domu jednorodzinnego. Podział gruntu związany z planami sprzedażowymi lub każdym innym powodem, niestety jest dość uciążliwą czynnością. Poza koniecznością dopełnienia licznych formalności, kluczową kwestią są koszty związane m.in. z pomocą geodety. Nie można również zapominać o ewentualnej opłacie adiacenckiej.

Program Dostępność Plus - architektoniczne wsparcie dla niepełnosprawnych

W kwietniu Premier Morawiecki zapowiedział wprowadzenie Paktu na rzecz programu Dostępność Plus 2018-2025. W ramach tej koncepcji w najbliższych latach aż 23 mld zł zostanie przeznaczonych na inwestycje mające na celu likwidację barier w przestrzeni publicznej. Pieniądze będą pochodzić z funduszy krajowych, unijnych oraz tak zwanych funduszy norweskich i EOG. W zamierzeniu rządu program ten ma ułatwić życie osobom starszym, niepełnosprawnym oraz matkom z małymi dziećmi. Co ważne, plany usprawnień dotyczą także mieszkań.

REKLAMA

Domek letniskowy - przyjaciel urlopowicza

Własny domek letniskowy może być świetnym sposobem na spędzenie wolnego czasu z dala od miejskiego zgiełku i problemów dnia codziennego. Nie dziwi więc fakt, że Polacy nadal chętnie szukają tego typu nieruchomości wypoczynkowych, do których będą mogli wracać gdy tylko nadarzy się ku temu okazja.

Najem prywatny nieruchomości i jego skutki podatkowe

Wynajem nieruchomości przez osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej (tzw. najem prywatny) rodzi określone skutki podatkowe na gruncie podatku od towarów i usług. Warto mieć to na uwadze i pamiętać o tych obowiązkach, gdyż często zdarza się, że osoby nie prowadzące działalności gospodarczej wynajmują nieruchomości.

Podatek od gruntów pod liniami energetycznymi – zmiany 2018

W przepisach dotyczących podatku od nieruchomości (w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych) a także w ustawie o podatku rolnym i ustawie o podatku leśnym zostanie jednoznacznie określone, że posadowienie infrastruktury elektroenergetycznej służącej do przesyłania i dystrybucji energii elektrycznej, nie zmienia sposobu opodatkowania tych gruntów, a samo umieszczenie linii elektroenergetycznej napowietrznej - nad gruntem i kablowej - w gruncie, nie stanowi zajęcia tego gruntu na prowadzenie działalności gospodarczej. Taka zmiana znalazła się w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów, a projekt nowelizacji ww. ustaw ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów jeszcze w II kwartale 2018 roku.

Jakie wieżowce powstają w Warszawie?

W najbliższych latach w centrum Warszawy powstanie kilka wież biurowych. Które obiekty będą najwyższe? Jak zmieni się krajobraz miasta?

REKLAMA

Sprzedaż nieruchomości w rocznym zeznaniu podatkowym PIT

Kiedy i jak trzeba wykazać dochody ze sprzedaży mieszkania lub innej nieruchomości w rocznym zeznaniu podatkowym PIT. Wyjaśniają eksperci z Ministerstwa Finansów.

Rozszerzenie wspólności małżeńskiej nie jest nabyciem wg ustawy o PIT

W ostatnich latach sądy administracyjne i organy podatkowe wypracowały wspólny (korzystny dla podatników) pogląd, że rozszerzenie wspólności majątkowej małżeńskiej poprzez włączenie do majątku wspólnego nieruchomości wchodzącej uprzednio w skład majątku osobistego jednego z małżonków, nie stanowi nabycia tej nieruchomości przez drugiego z małżonków w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT. Ma to zasadnicze znaczenie dla uniknięcia obowiązku zapłaty podatku dochodowego przy sprzedaży takich nieruchomości.

Projekt ustawy o dopłatach do czynszów, czyli Mieszkania Plus opcja awaryjna

Mieszkanie Plus (M+), czyli flagowy program rządu z dedykowaną misją wsparcia licznej społeczności mniej zasobnych rodaków w drodze do własnego dachu nad głową, radykalnie zmienił orientację. Pytanie, czy z wystarczająco zadowalającym skutkiem dla swoich przyszłych beneficjentów.

Grillowanie - sąsiedzi i prawo

"W majówkę chciałabym zaprosić znajomych na grilla. Mieszkamy w domu szeregowym pod miastem. Nasza działka sąsiaduje bezpośrednio z dwiema innymi. Czy nasi sąsiedzi mogą nam zarzucić, że grillowanie jest niezgodne z prawem?" - pyta pani Dorota.

Odliczenie VAT przysługuje nawet gdy nie udało się wynająć nieruchomości

Zdaniem Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej podatnik zachowuje prawo do odliczenia VAT, gdy prawo to powstało, nawet jeśli ów podatnik z przyczyn niezależnych od jego woli nie mógł wykorzystać towarów lub usług stanowiących podstawę odliczenia. W związku z tym do odmowy odliczenia nie wystarczy, aby nieruchomość pozostała niezajęta po rozwiązaniu umowy najmu, której była przedmiotem, z powodu okoliczności niezależnych od woli jej właściciela.

Czeka nas komunalna rewolucja?

Raport Najwyższej Izby Kontroli z 2013 r. nie pozostawiał złudzeń co do efektywności systemu mieszkań komunalnych w Polsce. Wspomniana analiza NIK-u wykazała całą masę nieprawidłowości dotyczących zarządzania zasobem mieszkaniowym przez gminy. Dopiero po pięciu latach od publikacji krytycznego raportu Najwyższej Izby Kontroli, wejdą w życie zmiany porządkujące między innymi zasady wynajmu mieszkań komunalnych. Zmiany w tym zakresie mogły być większe, ale na przeszkodzie prawdopodobnie stanęło niezadowolenie potencjalnych wyborców. Tym niemniej mamy do czynienia ze swoistą komunalną rewolucją. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl wyjaśniają, na czym będą polegały najważniejsze zmiany związane z wynajmem lokalu od miasta.

Mieszkanie Plus - dopłaty do czynszu

Wysokość dopłat będzie zależała od kosztów budownictwa mieszkaniowego na danym terenie, oraz powierzchni mieszkania. Im liczniejsze gospodarstwo, tym wyższe mają być dopłaty.

Jak będą regulowane czynsze w Mieszkaniu plus?

Program Mieszkanie plus działa w dwóch obszarach: społeczny realizuje Bank Gospodarstwa Krajowego w ramach programów Społecznego Budownictwa Czynszowego oraz wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego. Za komercyjny zaś odpowiada Bank Gospodarstwa Krajowego Nieruchomości BGKN. Obecnie spółka ta ma w budowie około 2 tys. mieszkań, kolejne 25 tys. jest w przygotowaniu. Budowy trwają m.in. w Białej Podlaskiej, Jarocinie, Katowicach, Wałbrzychu i Gdyni.

Już w 2019 powstanie 5 tys. drewnianych domów i mieszkań - Mieszkanie plus

5 tys. rodzin otrzyma drewniane domy oraz mieszkania w programie Mieszkanie plus. Pierwsze mieszkania powstaną na południu Polski na gruntach Lasów Państwowych.

Zamiana nieruchomości a podatki

Jakie konsekwencje podatkowe na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wywołuje zawarcie umowy zamiany nieruchomości? Czy zbycie nieruchomości w ramach takiej umowy, przed upływem 5 lat od daty jej nabycia lub wybudowania, podlega opodatkowaniu?

Jak radzi sobie rynek mieszkaniowy bez programu MdM

Program Mieszkanie dla Młodych (MdM), zasilający głównie rynek pierwotny, przeszedł do historii. Deweloperzy muszą zatem radzić sobie bez rządowego wsparcia. Czy oznacza to wzrost zainteresowania lokalami z drugiej ręki?

Wszystko w zasięgu ręki  

Kupując mieszkanie przywiązujemy coraz większą wagę do otaczającej nas infrastruktury. Idealna lokalizacja to taka, w obrębie której możemy mieszkać, pracować i spędzać wolny czas.

Zakończenie prac budowlanych w podatku od nieruchomości

Przy nowych budynkach obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości powstaje od początku roku następującego po zakończeniu prac lub rozpoczęciu użytkowania. W praktyce często pojawiają się wątpliwości, czy zakończenie prac nastąpiło w momencie odpowiedniego wpisu w dzienniku budowy, złożenia zgłoszenia o zakończeniu prac, czy może z chwilą uzyskania pozwolenia na użytkowanie?

Zakup mieszkania pod najem za środki z kredytu

Coraz częściej finansujemy zakup mieszkania pod najem za środki z kredytu. Do zaciągania zobowiązań zachęcają niskie stopy procentowe.

Podatnik ma prawo wybrać opodatkowanie VAT sprzedaży nieruchomości

Zgodnie z wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego podatnik ma prawo wybrać opodatkowanie VAT sprzedaży nieruchomości używanej do działalności gospodarczej. Sąd podkreślił, że organ podatkowy niewłaściwie zastosował wobec niektórych nieruchomości przepisy ustawy o VAT, co uniemożliwiło rezygnację ze zwolnienia i opodatkowania transakcji, otwierające prawo do odliczenia VAT.

Nowa stawka podatku CIT dla firm inwestujących w najem nieruchomości

W nowej wersji ustawy o reitach MF zaproponuje preferencyjną stawkę CIT. Ile będzie wynosić?

Zwrot nadpłaty z tytułu podatku od nieruchomości

Zdaniem Trybunału Konstytucyjnego organy podatkowe w swoich interpretacjach wadliwie uznawały za budowle część obiektów budowlanych stanowiących w rzeczywistości budynki. Podmioty, które z powodu błędnego kwalifikowania kategorii nieruchomości uiściły zawyżony podatek od nieruchomości, mogą wystąpić o zwrot tej nadpłaty.

TBS a podatek od nieruchomości

Budowle Towarzystwa Budownictwa Społecznego (TBS) służące zaspokajaniu potrzeb najemców lokali mieszkalnych nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości. Takie wnioski płyną z wyroku NSA z 9.05.2017 r. sygn. II FSK 978/15. Podobne stanowisko NSA prezentował już w stosunku do budowli spółdzielni mieszkaniowych.

Zwolnienie żłobków i klubów dziecięcych w podatku od nieruchomości

Początek 2018 r. przyniósł nowy rodzaj zwolnienia w podatku od nieruchomości. Od dnia 1 stycznia 2018 od podatku od nieruchomości zwolnione są również żłobki i kluby dziecięce oraz prowadzące je podmioty, w zakresie nieruchomości zajętych na prowadzenie żłobka lub klubu dziecięcego.

Kiedy można stracić dofinansowanie w programie Mieszkanie dla Młodych?

Choć program Mieszkanie dla Młodych zakończył swoją misję z początkiem br. po definitywnym wyczerpaniu środków na dopłaty mieszkaniowe, to wciąż wszyscy jego beneficjenci muszą mieć się na baczności. Chodzi o ryzyko utraty części bądź całości subwencji za sprawą niedotrzymania warunków zapisanych w trzech paragrafach ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi.

Podział środków na utworzenie nowych mieszkań chronionych

W ramach Programu kompleksowego wsparcia dla rodzin „Za życiem” powstanie 113 nowych mieszkań.

Jak trzeba rozliczyć się za ogrzewanie?

Marzec to miesiąc, w którym coraz więcej osób zaczyna myśleć o rozliczeniu kosztów ogrzewania. Czasem takie rozliczenie po zakończeniu sezonu grzewczego, może okazać się przykrą niespodzianką. Na szczęście, obowiązujące przepisy regulują zasady rozliczania ciepła sieciowego lub gazu przeznaczonego do ogrzewania budynku. Warto poznać te ustawowe regulacje, gdyż nie są one zbyt często opisywane. Znajomość wspomnianych przepisów, przyda się nie tylko osobom kwestionującym rozliczenie za ciepło.

Poszkodowani ws. reprywatyzacji mogą składać wnioski o odszkodowania i zadośćuczynienia

Poszkodowani ws. reprywatyzacji mogą składać wnioski o odszkodowania i zadośćuczynienia - informuje szef komisji weryfikacyjnej Patryk Jaki. Terminy w jakich można składać wnioski o odszkodowania podane są w Biuletynie Informacji Pulobcznej

Wójt i rada gminy w gospodarce nieruchomościami

Gospodarka nieruchomościami stanowi jedno z najważniejszych zadań własnych gminy. Jej prowadzenie ustawodawca powierzył zarówno organowi wykonawczemu, jak i stanowiącemu, przypisując każdemu z nich odrębny zakres kompetencji w tym zakresie. Wójt i rada muszą tego podziału ściśle przestrzegać, aby dokonywane przez organy czynności mogły być ważne.

Czy bezczynszowe korzystanie z nieruchomości to nieodpłatne świadczenie?

Podatnik wynegocjował od swojego kontrahenta okres bezczynszowego korzystania z nieruchomości, wynajętych na cele prowadzonej działalności gospodarczej. Umowa zawarta między tymi podmiotami na 3 lata zakładała, iż przez pierwsze pięć miesięcy najemca będzie regulował jedynie opłaty eksploatacyjne. Czy podatnik na gruncie podatku CIT powinien rozpoznać przychód z tytułu nieodpłatnego świadczenia?

Moment utraty przez budynek statusu pierwszego zasiedlenia w związku z jego ulepszeniem a VAT

Oceniając przesłanki zastosowania zwolnienia od VAT przy sprzedaży nieruchomości należy uwzględnić tezy wyroku TSUE z 16 listopada 2017 r. w sprawie C‑308/16 (Kozuba Premium Selection sp. z o.o.). W pierwszej kolejności należy badać, czy przeprowadzone w ramach ulepszenia zmiany są istotne, a dopiero po stwierdzeniu ich istotności badać okoliczność przekroczenia progu 30%.

Zapłać podatek od nieruchomości do 15 marca

Najpóźniej 15 marca 2018 r. ponad 11 milionów właścicieli mieszkań ma obowiązek zapłacić podatek od nieruchomości za bieżący rok (a przynajmniej I ratę). Obowiązek ten dotyczy także posiadaczy działek i budynków. Zasadniczo podatek muszą zapłacić tylko te osoby fizyczne, które otrzymały decyzję z gminy ustalającą wysokość podatku. Pozostałe osoby – o ile poinformowały gminę o zakupie nieruchomości – mogą spokojnie czekać na wymiar podatku.

Do zwolnienia z PIT sprzedaży nieruchomości z reguły wystarczy notariusz

Ostatni wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego, wskazujący, że sprzedaż nieruchomości bez podatku PIT zależy od wpisu do księgi wieczystej, mógł wzbudzić niepokój u podatników. Eksperci uspokajają: to wyjątkowy przypadek.

Rewolucja podatkowo-prawna na rynku nieruchomości w 2018 r.

Za nami kolejny rekordowy rok na rynku nieruchomości komercyjnych. Był to także rok bardzo dynamiczny dla branży mieszkaniowej – mimo rosnących cen, popyt na nowe mieszkania przekroczył podaż. Natomiast to, co może wpłynąć na rynek nieruchomości w 2018 roku to z jednej strony zmiany w obszarze podatków, wprowadzenie zakazu handlu w niedziele, a z drugiej nowe technologie i zmieniające się zwyczaje oraz zachowania konsumentów i pracowników.

Podatek od nieruchomości do 15 marca 2018

Do 15 marca 2018 r. przedsiębiorca, który korzysta z nieruchomości w działalności gospodarczej powinien zapłacić pierwszą ratę podatku od nieruchomości.

Branża nieruchomości również musi przygotować się do RODO

RODO, czyli unijne rozporządzenie o ochronie danych osobowych zacznie obowiązywać już 25 maja 2018 roku. Nowe regulacje obejmują wszystkie firm, które gromadzą i wykorzystują dane osób fizycznych, w tym również z branży nieruchomości. W jaki sposób deweloperzy powinni przygotować się do zmian, aby odpowiednio zabezpieczyć dane klientów i nie ponieść wielomilionowych kar?

Uchwalenie bądź zmiana planu miejscowego może wpływać na wartość nieruchomości

Miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego mogą powodować zróżnicowane skutki związane z wartością nieruchomości. Jednym z nich jest obniżenie wartości nieruchomości. Może on się pojawić w sytuacji, gdy plan miejscowy jest dla danego terenu uchwalany po raz pierwszy. Może też wystąpić wówczas, gdy gmina zmienia obowiązujący już plan. W takich sytuacjach właściciel nieruchomości może żądać od gminy wykupienia gruntu albo odszkodowania.

Do 2025 roku może powstać 170 tys. mieszkań komunalnych

Do 2025 roku w rezerwie celowej budżetu państwa zostanie zapewnione ponad 6 mld zł na dofinansowanie budowy mieszkań komunalnych, co może wystarczyć na wybudowanie 170 tys. takich lokali; może w nich zamieszkać pół miliona ludzi - wskazał wiceszef MIiR Kazimierz Smoliński.

Ujawnienie praw osobistych i roszczeń w księdze wieczystej

Księgi wieczyste prowadzi się w celu ustalenia stanu prawnego nieruchomości. Księgi wieczyste mogą być także prowadzone w celu ustalenia stanu prawnego ograniczonych praw rzeczowych takich jak: własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego, spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego oraz prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej.

Mieszkania z widokiem na Wisłę

Coraz więcej warszawskich deweloperów zaczyna realizację inwestycji mieszkaniowych na terenach leżących w pobliżu Wisły. Widok na rzekę jest ich bezsprzecznym atutem. Kupując mieszkanie na rynku pierwotnym warto zastanowić się, czy ten czynnik będzie dla kupującego istotnym kryterium wyboru. Piękne widoki i tereny spacerowe wzdłuż rzeki mogą stanowić kluczowy czynnik przy wyborze mieszkania.

Zmiany prawne dotyczące wielkości mieszkań. Czy są potrzebne na polskim rynku nieruchomości?

Z początkiem roku w ramach nowelizacji rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, weszły w życie nowe przepisy wprowadzające minimalną powierzchnię użytkową nowo budowanych mieszkań w wymiarze 25 mkw. Czy tego typu regulacje dobrze służą rodzimej mieszkaniówce?

Klasyfikacja gruntów a podział nieruchomości

Jak traktować nieruchomość w przypadku klasyfikacji gruntów Ba i Br, gdzie udział Br jest mniejszy (w celu stosowania przepisów z ustawy o gospodarce nieruchomościami dotyczących podziałów)?

Dopłaty do najmu dla lokatorów w programie Mieszkanie plus

Ministerstwo Finansów odpowiedzialne jest za projekt ustawy dotyczący REIT-ów. Już niedługo powinniśmy poznać mechanizm wspierający najemców poprzez dopłaty do najmu.

Podział nieruchomości na wniosek użytkownika wieczystego

Czy użytkownik wieczysty może podzielić działkę będącą przedmiotem użytkowania bez zgody właściciela gruntu (gminy)? Czy w postępowaniach dotyczących podziału nieruchomości użytkownik wieczysty ma prawa równe prawom właściciela gruntu?

Moment nabycia nieruchomości należącej do majątku wspólnego małżonków – interpretacja ogólna MF

Zdaniem Ministra Finansów jeżeli zbycie nieruchomości nastąpiło po śmierci jednego z małżonków, a nieruchomość nabyta została do majątku objętego wspólnością majątkową, to pięcioletni termin określony w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT należy liczyć od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie tej nieruchomości do majątku wspólnego małżonków. Innymi słowy w momencie śmierci jednego z małżonków nie następuje nabycie nieruchomości, o którym mowa w ww. przepisie przez drugiego małżonka, jeżeli nieruchomość objęta była wspólnością majątkową.

Zakup mieszkania - lokalizacja ważniejsza niż cena

Okazuje się, co wynika z przeprowadzonych badań, że decydując się na zakup mieszkania, kierujemy się przede wszystkim jego lokalizacją. A zatem najpierw szukamy mieszkania w dogodnym dla siebie położeniu, a dopiero później analizujemy ceny. Dlaczego lokalizacja jest dla nas ważniejsza niż koszt zakupu nieruchomości?

Rynek najmu w Toruniu-mieszkania 1 i 2-pokojowe

Toruń jest uważany za jedno z najładniejszych dużych miast w Polsce. Według badania Polskiego Towarzystwa Statystyków jest to drugie miasto w Polsce, po Warszawie, w którym żyje się najlepiej. Nie dziwi więc, że coraz więcej osób chce tutaj zamieszkać. Nie każdego stać jednak na zakup nieruchomości. Warto wtedy rozważyć wynajem mieszkania.

REKLAMA