REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Nieruchomości, Forma umowy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy przy zakupie nieruchomości należy sprawdzić formę jej własności?

Wpływ wykorzystanej technologii przy budowaniu nieruchomości na jej sprzedaż


Przy budowaniu nieruchomości wykorzystuje się różne technologie: technologia wielkopłytowa, technologia „rama H”. To z jakiej technologii został wykonany dany budynek ma duży wpływ na komfort mieszkania w nim, a także na późniejszą sprzedaż mieszkania. Poniżej zostaną przedstawione zarówno wady, jak i zalety poszczególnych technologii wykorzystywanych przy budowaniu nieruchomości.

Sposoby wymiany mieszkania na większe


Jesteś właścicielem małego mieszkania i chciałbyś wymienić go na większe. Czy można dokonać transakcji sprzedaży i kupna nieruchomości razem?. Poniżej zostaną przedstawione różne sposoby dokonania wymiany nieruchomości.

Strategie stosowane przy sprzedaży nieruchomości


Przy sprzedaży mieszkania warto zastosować różnego rodzaju strategie, które ułatwią dokonanie szybkiej transakcji. Warto pamiętać o tym, że nawet najdrobniejsze czynności wykonywane przy pokazywaniu nieruchomości potencjalnemu nabywcy mogą przyczynić się do zwiększenia szans na sprzedaż nieruchomości.

REKLAMA

Sprzedaż nieruchomości a ogłoszenie w Internecie


Ogłoszenia dotyczące mieszkań, domów, działek zamieszczane w Internecie stanowią obecnie jedną z najbardziej popularnych form poszukiwania nieruchomości. Sprzedający mieszkanie powinien zamieścić ofertę sprzedaży nieruchomości w Internecie, gdyż ponad pięćdziesiąt procent Polaków korzysta z tej formy, co może zwiększyć szanse na szybką transakcję. Jednak za nim sprzedający zamieści ofertę w Internecie powinien pamiętać o wielu istotnych kwestiach, które zostały opisane poniżej.

Sprzedaż mieszkania za spłatę długu


Osoby starsze, które są zadłużone mogą sprzedać własne mieszkanie firmie oferującej fundusze hipoteczne (odwrócony kredyt hipoteczny) – w zamian za wpłacanie im comiesięcznych rat.

Jak przygotować nieruchomość na sprzedaż?


Jeżeli zamierzać
sprzedaż nieruchomość powinieneś odpowiednio się do tej czynności przygotować. Ma to na celu przede wszystkim zachęcić potencjalnych nabywców do wybrania tego mieszkania oraz osiągnięcia większych korzyści finansowych.

Kto ryzykuje bardziej - sprzedający, czy kupujący nieruchomość?


Ryzyko kupującego nieruchomość jest większe niż sprzedającego nieruchomość. Sprzedający ponosi tylko ryzyko związane z niepewnością, czy znajdzie nabywcę na nieruchomość i czy otrzyma pożądana przez niego kwotę. Natomiast kupujący ryzykuje tym, że może zakupić mieszkanie, które będzie miało ukryte wady prawne, fizyczne.

REKLAMA

Wskaźnik niemieckiego biznesu lepszy od oczekiwań

Chociaż kwestia Grecji jest już przesądzona, sytuacja na rynkach ryzykownych aktywów w dalszym ciągu napawa pesymizmem. Coraz bardziej rzuca się w oczy fakt, że inwestorzy dużą wagę przywiązują do publikacji makroekonomicznych. Tymczasem doniesienia ze świata gospodarki mogą niepokoić.

Jakie zabezpieczenia może stosować bank przy zakupie nieruchomości?


Jeżeli zamierzasz kupić mieszkanie na
kredyt, musisz wziąć pod uwagę fakt, że bank udzielający ci kredytu obawia się, że go nie spłacisz w ogóle lub z dużym opóźnieniem. Z tego też powodu banki stosują różnego rodzaju zabezpieczenia zgodnie z przepisami prawnymi. Do takich zabezpieczeń należą: hipoteka, weksel in blanco, poręczenie, cesja.

Nabycie nieruchomości na terenie Polski w drodze dziedziczenia przez cudzoziemca


Cudzoziemiec może nabyć nieruchomość w drodze dziedziczenia, zarówno ustawowego, jak i testamentowego.

Pozwolenie na nabycie ziemi przez cudzoziemca na terytorium Węgier


Obcokrajowiec będący osobą fizyczną lub osobą prawną – może nabywać nieruchomości na terenie Węgier – jeżeli uzyska pozwolenie miejscowych władz węgierskich.

Zasady nabywania nieruchomości na terenie Słowacji


Obcokrajowcy mogą nabyć nieruchomość w Słowacji na takich samych prawach, jak obywatele Słowacji. Powyższa zasada odnosi się zarówno do osób fizycznych, jak i prawnych.

UOKiK ukarał dziewięciu deweloperów

Zastrzeganie, że cena mieszkania może wzrosnąć w przypadku zmiany stawki VAT, a kupujący nie ma prawa odstąpić od umowy – to wciąż jedna z najczęściej stosowanych przez deweloperów niedozwolonych praktyk. Od początku 2011 roku w wyniku zakończonych postępowań prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydała dziewięć decyzji dotyczących rynku nieruchomości. Ponad połowa postępowań zakończyła się nałożeniem kar finansowych w łącznej wysokości prawie 70 tys. zł.

Co zrobić, żeby mieć klimatyzację w mieszkaniu?

Jeżeli nie chcesz, aby upał lata dopadł Cię we własnych czterech ścianach, warto zatroszczyć się o odpowiednie wyposażenie lokalu. Czy każdy może mieć w mieszkaniu klimatyzator? Zdaniem ekspertów blisko 30% spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych nie wyda pozwolenia na montaż klimatyzacji.

Regres na paryskim rynku nieruchomości

We wtorek notowania na GPW wypadły słabo na tle zagranicznych parkietów. Nasze indeksy traciły, podczas kiedy inne giełdy wykazały się siłą. WIG testował wsparcie na poziomie 48,8 tys. pkt.

Dlaczego komornik może sprzedać mieszkanie lub dom poniżej jego faktycznej wartości?

Na szczęście w Polsce komornik rzadko - w porównaniu np. do USA - puka do drzwi. A komornik egzekwujący dług z nieruchomości to ostateczność. Cena sprzedaży nieruchomości może być w takim wypadku aż o 1/3 trzecią niższa od jej wartości rynkowej. Dlatego też zarówno dłużnikom, jak i wierzycielom często zależy na tym, aby do takiej egzekucji nie doszło.

Czy Grecja zostanie pod kroplówką?

Na dziś zaplanowano głosowanie nad wotum zaufania dla rządu premiera Papandreu w greckim parlamencie. Bez poparcia opozycji Ateny nie dostaną pakietu pomocowego. Kurs eurodolara w dalszym ciągu idzie w górę.

Czy złoto osiągnie cenę 5000 dolarów za uncję?

Bank Standard Chartered podał do wiadomości publicznej raport na temat sytuacji na rynku złota. Czy ceny tego kruszcu wzrosną w niedalekiej przyszłości do 5000 dolarów za uncję? Zdaniem ekspertów ze Standard Chartered – tak.

Inwestycja Hubska Center: biura, lokale handlowo-usługowe i aparthotel w jednym

Inwestycja Hubska Center to kompleks biurowo-usługowy, położony przy skrzyżowaniu ul. Glinianej z ul. Hubską. Budowa biurowca Hubska Center, rozpoczęta w lipcu 2010 r., ma być zakończona w II kwartale 2012 roku. Inwestorem centrum biznesowego jest firma DEKA Inwestycje.

Deweloperzy budują mniej mieszkań

W maju br. deweloperzy rozpoczęli budowę o 41,9% mniej mieszkań niż przed rokiem. W poprzednim miesiącu spadek ten był mniejszy, choć także rozczarowujący i wyniósł 24,7%. Efektem było rozpoczęcie w maju budowy 4847 mieszkań. Takie wyniki studzą obawy o niebezpieczeństwie nadpodaży na rynku pierwotnym. W przypadku inwestorów indywidualnych sytuacja jest znacznie lepsza. W poprzednim miesiącu liczba rozpoczętych budów była o 10,4% wyższa niż w analogicznym okresie rok temu.

Mieszkanie z rynku pierwotnego czy mieszkanie z rynku wtórnego? Plusy i minusy

Mieszkanie z rynku pierwotnego czy mieszkanie z rynku wtórnego? W I półroczu br. nabywcy kupowali głównie nieruchomości z rynku pierwotnego. W Warszawie na kupno nowego M od dewelopera zdecydowała się mniej więcej połowa nabywców. Czym kierują się nabywcy, kupując mieszkanie?

Czy Grecja powtórzy losy Lehman Brothers?

W trzecim tygodniu czerwca w centrum zainteresowania inwestorów znajdowały się dwa tematy: pakiet pomocowy dla Aten i umocnienie szwajcarskiego franka. Eksperci zauważyli prostą zależność: im bardziej rosły obawy, związane z bankructwem Grecji, tym bardziej zyskiwała na wartości szwajcarska waluta. Czy upadłość Grecji może być podobna w skutkach do bankructwa Lehman Brothers z 2008 roku?

To kobiety decydują na rynku nieruchomości

Dane rynku nieruchomości i sami deweloperzy zgodnie potwierdzają: tak, tu decydują kobiety. I nie są klientem łatwym. Dokładnie wiedzą czego chcą, wnikliwie analizują plusy i minusy danej nieruchomości, inicjują zakup. Aż 61% spośród planujących zakup mieszkania w przeciągu najbliższych 2 lat - to kobiety (dane: Nowy Adres, raport "Polski Rynek Mieszkaniowy").

Nie ma efektu drugiej rundy

Dane z maja, informujące o wysokości płac i zatrudnieniu, rozwiały wątpliwości, związane z ewentualnym wystąpieniem efektu drugiej rundy w strefie euro. Wyższe ceny dóbr konsumpcyjnych mogłyby rzutować na żądania płacowe, wspierać konsumpcję i w ten sposób wzmacniać presję inflacyjną.

Problem Grecji spędza inwestorom sen z powiek

W czwartek obawy o europejski budżet osiągnęły swoje apogeum. Sytuacja Grecji jest na ostrzu noża, co wzmaga niepokój inwestorów. Jeżeli w ciągu najbliższych tygodni kraj ten zbankrutuje, ucierpi na tym cała strefa euro.

Rosnący kurs CHF

Czwartkowa sesja na warszawskiej giełdzie rozpoczęła się od spadków, odzwierciedlających słabe nastroje po wczorajszej przecenie w USA. Poprawę notowań na GPW zawdzięczamy krajowemu popytowi. Umożliwił on indeksowi 20 największych spółek akcyjnych powrót do poziomu z poprzedniego zamknięcia.

Czy opłaca się wykończyć mieszkanie u dewelopera?

Tylko co druga firma, budująca mieszkanie, oferuje usługi wykończeniowe. Eksperci przypominają, że decydując się na wykończenie mieszkania u dewelopera, możemy dostać na ten cel kredyt z rządową dopłatą. Czy powierzając przygotowanie mieszkania deweloperowi, możemy liczyć na duży wybór materiałów wykończeniowych?

Udane oferty publiczne Facebooka i LinkedIn

Już od wielu dni inwestorzy w Polsce zastanawiają się, czy pogarszające się nastroje doprowadzą do zdecydowanej przewagi podaży na GPW. Pytanie to pojawiło się również na początku dzisiejszej sesji. Na coraz mniejszej ilości światowych rynków można bowiem w dalszym ciągu obserwować tegoroczne szczyty.

Wynajem powierzchni biurowych: czynsze w górę czy w dół?

Od początku roku apetyt na biura w stolicy rośnie, a wolnych powierzchni biurowych miasto ma coraz mniej. W Warszawie już gotowa pod wynajem pojawiła się tylko jedna inwestycja – Pałac Młodziejowskiego (5 tys. mkw.). Jeśli chodzi o tegoroczne umowy na rynku powierzchni biurowych większość stanowią renegocjacje i przedłużenia obecnych umów - najemcy asekurują się przed możliwymi zmianami stawek wynajmu biur.

Gorąca atmosfera w Grecki i na rynkach

W środę temperatura wzrosła. Wyż atmosferyczny znad Grecji i „upalne” nastroje przełożyły się na wzrost ciśnienia inwestorów. Nie udało się dojść do porozumienia w kwestii pomocy finansowej dla Aten, w rezultacie indeksy i kurs eurodolara poszły w dół.

Czy nasze nieruchomości wciąż są atrakcyjne dla obcokrajowców?

To już 7 lat jak polski rynek nieruchomości jest w Unii Europejskiej. Ile mieszkań od tego czasu kupili w Polsce cudzoziemcy, a ile lokali użytkowych? Czy wciąż nasz nasze nieruchomości są atrakcyjne dla obcokrajowców? Otwarcie naszego kraju na Europę wpłynęło na wzrost powiązań rodzimej gospodarki nie tylko z pozostałymi państwami wspólnoty, ale również z gospodarką globalną. Jak opisany proces przełożył się na zainteresowanie obcokrajowców polskimi nieruchomościami sprawdził Emmerson.

Jak duże mieszkania budują deweloperzy?

Eksperci zauważyli, że powierzchnia mieszkań, oddanych do użytku przez deweloperów pod koniec I kwartału, była o 8 m kw. niższa niż w analogicznym okresie rok temu. Nadal jednak metraż nieruchomości w stanie deweloperskim przewyższa oczekiwania rynku, przeciętnie o 14 m kw. Kto lepiej potrafi odpowiedzieć na popyt: spółdzielnie czy firmy deweloperskie?

Jak zmieniła się rentowność najmu w maju?

W maju mieszkania potaniały. Uwadze ekspertów nie umknął fakt, że spadek cen transakcyjnych doprowadził do powrotu wskaźnika rentowności netto powyżej 4 proc. Co jest bardziej opłacalne: inwestycja w nieruchomość pod wynajem, zakup obligacji czy założenie lokaty?

Co przynosi większy zysk: udział w hotelu czy lokata?

Zainwestować w condo-hotel czy lepiej odłożyć pieniądze na lokatę? A jeśli inwestować - to gdzie? Firmy oferujące inwestycyjny zakup części hotelu gwarantują często zyski od 6 do 10% w skali roku.  Przeciętne oprocentowanie lokaty obecnie wynosi 4,5%. Wynik wydaje się oczywisty. Ale nie uwzględniliśmy tu kilku ważnych czynników będących nie bez znaczenia, jeśli chodzi o nasz zysk...

Ile można było zarobić na funduszach obligacji w maju?

W maju nie udało się zarobić przeważającej części tych inwestorów, którzy ulokowali swoje oszczędności w funduszach akcji. Dlaczego bardziej opłacalne okazało się kupno funduszy polskich obligacji? Eksperci wyjaśniają, w co warto było inwestować.

Dlaczego co drugi Polak nie chce zarobić na mieszkaniu?

Potencjalni nabywcy nieruchomości chcieliby, aby wartość lokalu rosła przeciętnie o 4,3% w skali roku. 45% respondentów, przebadanych przez doradców z Home Broker, nie liczy na zyski powyżej poziomu inflacji. Czy kupowane przez nas mieszkania będą tanieć?

Polski rynek nieruchomości na tle Europy: kryzys za nami?

Obecna sytuacja na rynku nieruchomości różni się w zależności od kraju. We Francji, Niemczech i Wielkiej Brytanii rynek nieruchomości wygląda coraz lepiej, we Włoszech i w Hiszpanii wciąż jest trudno. W USA trzy miliony niesprzedanych domów i mieszkań zalega na rynku. Jak radzi sobie polski rynek nieruchomości na tle Europy?

Spory z dostawcą energii

Co robić, gdy nasz dostawca energii nie wywiązuje się z umowy lub sama umowa budzi nasze zastrzeżenia? Jak reklamować rozliczenia i kiedy można żądać bonifikaty za niedopełnienie warunków umowy? Jak udowodnić firmie energetycznej, że licznik poboru energii "działa" na naszą niekorzyść? Kiedy dostawca energii może odciąć prąd? Jak zmienić sprzedawcę energii elektrycznej? Do kogo zwrócić się o pomoc w razie sporu z przedsiębiorstwem energetycznym?

Spory z dostawcą energii

Co robić, gdy nasz dostawca energii nie wywiązuje się z umowy lub sama umowa budzi nasze zastrzeżenia? Jak reklamować rozliczenia i kiedy można żądać bonifikaty za niedopełnienie warunków umowy? Jak udowodnić firmie energetycznej, że licznik poboru energii "działa" na naszą niekorzyść? Kiedy dostawca energii może odciąć prąd? Jak zmienić sprzedawcę energii elektrycznej? Do kogo zwrócić się o pomoc w razie sporu z przedsiębiorstwem energetycznym?

Umowy: kiedy dostawca energii puka do drzwi

Umowy stosowane przez dostawców energii budzą coraz więcej zastrzeżeń. Zanim cokolwiek podpiszesz sprawdź: Co powinny zawierać umowy stosowane przez przedsiębiorstwa energetyczne? Jakie są prawa i obowiązki stron umowy? Co różni umowę sprzedaży energii od umowy o świadczenie usług dystrybucji? Na co należy zwracać szczególną uwagę czytając umowę?

Pośrednik nieruchomości: dobry, czyli jaki?

Pośrednik nieruchomości to wybór ostateczny. Tylko 16% z nas decyduje się na pomoc pośrednika w chwili podjęcia decyzji o zbyciu lokalu, 84% decyduje się na usługi pośrednika po 3–6 miesiącach nieudanej próby samodzielnej sprzedaży nieruchomości (badanie Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości, kwiecień 2011). Co jest powodem tak niewielkiego zainteresowania korzystaniem z pomocy pośredników nieruchomości?

Dlaczego coraz częściej mamy problemy ze spłatą kredytów złotowych?

Wiele mówi się na temat fatalnego położenia osób, zadłużonych we franku, ale często zapominamy o tym, że sytuacja ludzi, którzy zapożyczyli się w złotym, również nie należy do najweselszych. Eksperci zauważyli, że to właśnie ci ostatni mają większe trudności ze spłatą kredytu. Dlaczego kredytobiorcy, oddający kredyt w polskiej walucie, zalegają ze spłatą przeszło 3 mld zł, podczas kiedy klienci, zadłużeni we franku, nie oddali w terminie blisko 2 mld zł?

Czy bank sfinansuje nieruchomość za granicą?

Marzysz o mieszkaniu poza granicami kraju? Hiszpania, Bułgaria, Grecja przekonują klimatem, kulturą i pięknymi widokami tak bardzo, że niektórzy z nas pragną mieć na miejscu nawet cały dom. Eksperci wyjaśniają, w jaki sposób sfinansować zakup nieruchomości w innym państwie.

Na jaki procent LTV zaciągnąć kredyt z „Rodziną na Swoim”?

Aby zakupić nieruchomość w ramach kredytu „Rodzina na Swoim”, obecnie nie jest wymagany wkład własny. Posiadanie go poprawia jednak warunki, na jakich uzyskuje się kredyt. Angażując środki własne, warto przemyśleć strategię działania i zastanowić się, czy to rzeczywiście się opłaca.

Jak interpretować brak zmienności cen transakcyjnych mieszkań w kwietniu i maju?

Od maja ceny mieszkań, które widniały na umowie kupna-sprzedaży mieszkania klientów Open Finance i Home Broker, prawie nie drgnęły. Niemniej eksperci zauważyli, że w skali roku lokale mieszkaniowe straciły na wartości o 3,4 proc. Czy możemy spodziewać się dalszych obniżek?

Czy EURO 2012 wpływa na ceny nieruchomości?

Czy inwestycje na EURO 2012 – zwłaszcza nowa infrastruktura - bezpośrednio przekładają się na ceny nieruchomości? Jak to wygląda w poszczególnych miastach? Które dzielnice miast-gospodarzy będą droższe? Czy więcej zapłacimy za wynajem? Kto zyska, a kto straci na rynku nieruchomości?

Jakich błędów unikać przy zawieraniu umów? – cz. 1.

Zawierając umowę powinniśmy mieć świadomość pułapek, jakie mogą się w niej czaić. Warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które pozwolą nam zawrzeć dobrą umowę.

Czy obserwujemy koniec „Rodziny na Swoim”?

W ostatnich miesiącach z powodu nadchodzących, rządowych zmian w programie „Rodzina na Swoim”, powstało wiele plotek i przeinaczeń na temat jego przyszłości. Ile prawdy znajduje się w informacjach, dotyczących tego popularnego w ostatnich latach programu? W tym artykule eksperci postarają się oddzielić fakty od mitów.

Ile można zaoszczędzić, rezygnując z samochodu?

Przeciętnie w zeszłym roku kupowaliśmy auta za 15,5 tys. zł. Ile byliśmy w stanie zapłacić za utrzymanie samochodu? Nawet 700 zł miesięcznie, co starczyłoby kredytobiorcom z Warszawy na dwa dodatkowe pokoje w stolicy albo lepszą lokalizację mieszkania, jak zauważyli eksperci.

REKLAMA