REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Nieruchomości, Forma umowy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Opłata adiacencka – kiedy trzeba ją zapłacić?

Opłata adiacencka jest regulowana przez ustawę z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami. Zgodnie z tą ustawą wysokość opłaty adiacenckiej ustala gmina. Wartość opłaty adiacenckiej zależy przede wszystkim od tego, jakie urządzenia infrastruktury technicznej – droga, przewody wodociągowe, kanalizacyjne, ciepłownicze i tym podobne – zostały wybudowane na terenie gminy. Opłata adiacencka dotyczy tylko tych właścicieli i użytkowników wieczystych gruntów, których wartość posiadanych nieruchomości wzrosła po wykonaniu tego typu prac.

Odstąpienie od umowy deweloperskiej

Klient, który podpisał umowę deweloperską ma trzydzieści dni na odstąpienie od tej umowy. Oczywiście jest to możliwe tylko w określonych sytuacjach, na przykład gdy umowa ta nie zawiera informacji wymaganych przez ustawę deweloperską. Warto pamiętać, że deweloper również ma prawo do odstąpienia od umowy jeśli klient nie wywiąże się ze swoich zobowiązań. Kiedy można odstąpić od umowy deweloperskiej i w jakiej formie należy to zrobić?

Darowizna bez VAT

Darczyńca dokonujący darowizny poza ramami działalności gospodarczej nie jest podatnikiem w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Nie jest zatem zobowiązany do uiszczenia z tytułu ów czynności prawnej podatku VAT. Sama darowizna jest jednak kwalifikowana jako dostawa.

Czy trzeba podpisywać umowę z pośrednikiem nieruchomości przed obejrzeniem mieszkania?

Czy planując zakup mieszkania, musimy od razu podpisywać umowę z pośrednikiem nieruchomości, zanim jeszcze zobaczymy mieszkanie. Otóż nie. Zobacz dlaczego.

REKLAMA

Spłata cudzego kredytu nie uprawnia do zwolnienia z PIT

Przeznaczenie środków uzyskanych ze sprzedaży lokalu na spłatę kredytu zaciągniętego przez inną osobę – nawet przez małżonka przed ślubem – nie stanowi wydatku na własne cele mieszkaniowe. Niemożliwe jest zatem z tego tytułu skorzystanie ze zwolnienia podatkowego. Prawo do niego ma jedynie ten, kto zawarł umowę kredytu.

Nieruchomości (traktowane jak towar) wnoszone jako aport są opodatkowane VAT

Wniesienie do spółki działek, które spełniają definicję towaru, dokonane przez podatnika VAT, jest odpłatną dostawą towarów, a więc jest czynnością podlegającą opodatkowaniu VAT. Podstawą opodatkowania jest tu wartość rynkowa wniesionego wkładu niepieniężnego, pomniejszona o kwotę podatku.

Zarządzanie najmem – kto może zarządzać najmowanym mieszkaniem?

Nowością w Polsce jest usługa zarządzania najmem. To dobra alternatywa dla tych, którzy chcą wynająć mieszkanie, ale nie mają czasu aby się nim zajmować. Firmy oferujące profesjonalne zarządzanie najmem nie tylko przygotowują dobrą ofertę wynajmu, lecz także mogą na przykład pobierać czynsz od najemcy. Często także firmy zarządzające najmem zapewniają sprawdzonych i wypłacalnych najemców. Jaki zakres obowiązków mają zarządcy najmem? Z jakim kosztem wiąże się wynajęcie tego typu firm?

Obszar ograniczonego użytkowania – kiedy należy się rekompensata?

Ze względu na to, że prawo własności jest wartością chronioną konstytucyjnie, właściciel nieruchomości, która znajdzie się na obszarze ograniczonego użytkowania ma prawo domagać się wykupu nieruchomości, odszkodowania albo wnieść roszczenie o poprawę komfortu akustycznego w pobliżu budynku. Czym charakteryzuje się obszar ograniczonego użytkowania? Jakie ograniczenia wiążą się z działką o takiej charakterystyce? Kiedy właściciel nieruchomości stojącej na tego typu obszarze może wystąpić o rekompensatę?

REKLAMA

Prowadzenie robót budowlanych przy obiekcie budowlanym wpisanym do rejestru zabytków

Wojewódzki konserwator zabytków prowadzi rejestr zabytków, czyli rejestr dóbr ruchomych i nieruchomych poddanych szczególnej ochronie. Dodatkowo niektóre z obiektów mogą nie być wpisane do rejestru zabytków, ale objęte szczególną ochroną konserwatorską. Ze względu na tę szczególną ochronę prace budowlane w pobliżu tego typu obiektów mogą być utrudnione. W jaki sposób można prowadzić roboty budowlane przy obiekcie budowlanym, który został już wpisany do rejestru zabytków?

Rynek mieszkaniowy w Polsce i w Niemczech – różnice

W Polsce deweloperzy budują mieszkania przede wszystkim na sprzedaż, w Niemczech – na wynajem. Polacy bardziej marzą o własnym mieszkaniu, niż Niemcy dla których własne mieszkanie nie jest aż tak istotne, częściej zmieniają pracę i się przeprowadzają. Co jeszcze nas różni?

Obowiązkowy wkład własny w 2014 r. to więcej niż 5%?

Kredyt hipoteczny od tego roku wiąże się z obowiązkowym wkładem własnym. Zgodnie z zasadami Rekomendacji S ma wynosić 5%. Ta kwota nie zawsze jest wystarczająca. Które banki zaostrzyły zasady i udzielają niższych kredytów?

Program „Mieszkanie dla Młodych” – coraz bardziej popularny oraz coraz bardziej dostępny

Rośnie zdolność kredytowa osób planujących zakup swojego pierwszego mieszkania. Rodzina o łącznym dochodzie 5 tys. złotych netto, może liczyć na kredyt w wysokości nawet 417 tys. złotych. Rok temu zdolność ta zdolność kredytowa wynosiła średnio 395 tys. złotych.

Nieruchomość spółki cywilnej przekazana do majątku prywatnego wspólników bez PIT

Wycofanie nieruchomości (traktowanej jako towar handlowy) z majątku spółki cywilnej i jej nieodpłatne przekazanie na cele prywatne wspólników nie spowoduje konieczności zapłaty podatku dochodowego.

Otwarcie drogi ekspresowej S8

Droga ekspresowa S8 od 11 kwietnia będzie do dyspozycji kierowców. Obejmować będzie 16. kilometrowy odcinek drogi węzła Róża do węzła Rzgów w województwie łódzkim.

Wady mieszkań z rynku wtórnego – porady architekta

Jak wybrać mieszkanie z rynku wtórnego? Oferta jest naprawdę bogata, a możliwość szybkiej przeprowadzki i dobra lokalizacja przemawiają na korzyść lokali z drugiej ręki. Oprzyj swój wybór o eksperckie wskazówki architekta.

Zakup mieszkania z rynku pierwotnego – porady architekta

Mieszkanie z rynku pierwotnego jest tylko Twoje od samego początku. Wiesz, że masz wpływ na jego projekt? Udany zakup mieszkania to taki, który wyklucza nieprzewidziane wydatki – kieruj się więc wskazówkami architekta.

Złota 44 – największa wpadka na rynku nieruchomości

Złota 44 - jedna z bardziej znanych inwestycji warszawskich projektu Daniela Libeskinda ma spore problemy finansowe. Końca budowy nie tylko nie widać z powodu rozwiązania umowy z generalnym wykonawcą - Inso, ale i z powodu wstrzymania kredytowania bankowego. Nie było też wielu chętnych do zamieszkania w „Żaglu Libeskinda”.

Coraz więcej osób inwestuje mieszkania na wynajem

Coraz więcej osób inwestuje w zakup mieszkań na wynajem. Można na tym zarobić nawet 8% wartości mieszkania. Zobacz, jakie mieszkania sa najczęściej kupowane na wynajem.

Wydatki na wykonanie zapisu nie są kosztami uzyskania przychodu w PIT

Wydatki poniesione na wykonanie zapisu testamentowego nie mogą być kwalifikowane jako koszty uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości nabytej w drodze spadku.

Wydatki na cele mieszkaniowe pozwalają uniknąć PIT od przychodów ze sprzedaży nieruchomości

Przeznaczenie w przeciągu dwóch lat kwoty uzyskanej ze sprzedaży nieruchomości na zakup działki budowlanej w celu zaspokojenia indywidualnych potrzeb mieszkaniowych powoduje zwolnienie od obowiązku opłacenia z tego tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych. Nie ma tu znaczenia ile nieruchomości już posiada podatnik. Tak uznał w indywidualnej interpretacji Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy.

Przychody z tytułu dzierżawy części gospodarstwa rolnego nie są objęte podatkiem PIT

Uzyskanie przychodów z tytułu dzierżawy oraz innych umów o podobnym charakterze nie tworzy obowiązku uiszczenia od nich podatku od osób fizycznych, o ile przedmiotem samej umowy są działy specjalne produkcji rolnej, gospodarstwo rolne lub jego składniki. Dodatkowo z treści samej umowy musi wynikać zobowiązanie do wykorzystywania przedmiotu umowy do celów rolniczych.

Wskaźniki przeliczeniowe kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych w programie „Mieszkanie dla Młodych”

W poniższej tabeli przedstawione są wartości określające wysokość średniego wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1m2, które będą obowiązywać w II kwartale 2014 roku.

„Mieszkanie dla Młodych” – informacje o programie

Celem programu „Mieszkanie dla Młodych” jest pomoc młodym ludziom w nabyciu ich pierwszego mieszkania. Kto może się ubiegać o finansowe wsparcie? Na zakup jakiej nieruchomości można otrzymać dofinansowanie wkładu własnego? Jakie warunki musi spełnić umowa kredytowa? Jak będzie obliczone dofinansowanie wkładu własnego? Komu przysługuje dodatkowe finansowe wsparcie? Od kiedy będzie można skorzystać z MdM? Zobacz poradnik.

„Mieszkanie dla Młodych” – banki, które uczestniczą w programie

Kredyt za zakup mieszkania w programie dopłat „Mieszkanie dla Młodych” można wziąć w bankach, które uczestniczą w programie. Zobacz, które to banki.

Fundusz Mieszkań na Wynajem – już niebawem

Fundusz Mieszkań na Wynajem ruszy niebawem. Przygotowania do jego uruchomienia przebiegają godnie z harmonogramem. W przeciągu kilku lat Bank Gospodarstwa Krajowego zainwestuje na ten cel 5 mld złotych.

Zadłużone mieszkanie w spadku – przyjąć czy nie?

Spadek przechodzi na spadkobiercę już w momencie śmierci spadkodawcy. Chociaż spadek kojarzy się ze wzrostem pieniężnym, często okazuje się, że krewny zostawił nam długi, które mamy obowiązek spłacać. W przypadku mieszkania należy się zastanowić jaka jest jego wartość rynkowa i jak duże zadłużenie otrzymaliśmy w spadku. Podpowiadamy czy należy przyjąć zadłużone mieszkanie w spadku, czy nie.

Jak nie płacić podatku od sprzedaży spadkowego mieszkania?

Warto pamiętać, że spadkobierca nabywa spadek, na przykład nieruchomość, w momencie tak zwanego otwarcia spadku, to znaczy w chwili śmierci spadkodawcy. Spadkobierca ma prawo do zrzeczenia się spadku lub do przyjęcia go. Jeśli zdecydujemy się na przyjęcie spadku w postaci nieruchomości, a następnie ją sprzedamy, zobowiązani jesteśmy do zapłacenia podatku w wysokości 19%. Kiedy możemy nie płacić podatku od sprzedaży spadkowego mieszkania?

Czy właściciel mieszkania musi ponosić koszty eksploatacji i utrzymania mieszkania w spółdzielni mieszkaniowej?

Zarówno osoby posiadające spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu, jak i osoby z prawem własnościowym są zobowiązane do uiszczania opłat związanych z eksploatacją i utrzymaniem mieszkania w spółdzielni mieszkaniowej – zgodnie z Ustawą o spółdzielniach mieszkaniowych z dnia 15 grudnia 2000 roku. Jakie dokładnie opłaty musi wnosić właściciel mieszkania?

Czy właściciel mieszkania musi zostać członkiem spółdzielni mieszkaniowej?

Nie każdy właściciel mieszkania musi zostać członkiem spółdzielni mieszkaniowej. Właściciel może, ale nie ma obowiązku stać się członkiem spółdzielni, ponieważ posiadanie mieszkania z prawem własności do lokalu i gruntu nie zobowiązuje jednocześnie do członkowstwa. W jaki sposób właściciel może zostać członkiem spółdzielni mieszkaniowej?

Czy właściciel mieszkania musi być w nim zameldowany?

Właściciel mieszkania nie ma obowiązku zmiany miejsca zameldowania i co za tym idzie zmiany dokumentów dopóki nie zacznie mieszkać w nowym lokalu na stałe. Jeśli mieszkanie jest wyłącznie mieszkaniem pod wynajem, właściciel nie musi meldować w nim nikogo. Kiedy wobec tego właściciel powinien zameldować się w nowym mieszkaniu? Zobacz poradnik.

Mieszkaniowy rachunek powierniczy – wszystko co trzeba o nim wiedzieć

Mieszkaniowy rachunek powierniczy to rachunek przeznaczony dla deweloperów do obsługi jednego, konkretnego przedsięwzięcia. Istnieją dwa rodzaje mieszkaniowych rachunków powierniczych – otwarty i zamknięty. Zobacz jakie są zalety posiadania rachunku powierniczego dla nabywcy lokali oraz dla dewelopera?

Prawo odrębnej własności lokalu w spółdzielni mieszkaniowej

Aby ustanowić odrębną własność lokalu w spółdzielni mieszkaniowej należy zawrzeć ze spółdzielnią umowę o budowę tego lokalu lub umowę przeniesienia odrębnej własności lokalu przez osobę, której przysługiwało spółdzielcze lokatorskie albo własnościowe prawo do tego lokalu. W pierwszym przypadku po trzech miesiącach od wybudowania lokalu spółdzielnia ustanawia odrębną własność na rzecz członka. Jakie jeszcze obowiązki powinna zrealizować spółdzielnia mieszkaniowa wobec właściciela lokalu posiadającego prawo odrębnej własności?

Czy można być członkiem spółdzielni mieszkaniowej nie posiadając prawa do lokalu?

Nawet jeśli nie posiadamy prawa do lokalu, możemy zostać członkiem spółdzielni mieszkaniowej – do takiej sytuacji dochodzi na przykład wtedy, gdy tylko jeden z małżonków posiada prawo do lokalu, ale oboje są członkami spółdzielni. Warto pamiętać, że członkami spółdzielni mogą być zarówno osoby fizyczne, jak i osoby prawne.

Zakup nieruchomości za granicą. Poradnik

Jeśli planujemy zakup nieruchomości za granicą musimy wziąć pod uwagę nie tylko cenę samej nieruchomości, lecz także dodatkowe koszty transakcyjne, które będziemy musieli zapłacić wraz z ceną domu lub mieszkania. Mimo to często okazuje się, że ogólny budżet na zakup nieruchomości za granicą jest podobny do budżetu potrzebnego do zakupu nieruchomości w kraju. Podpowiadamy jak kupić działkę, mieszkanie lub dom za granicą.

Prawa i obowiązki najemcy po zakończeniu umowy najmu nieruchomości

W momencie zakończenia umowy najmu najemca ma obowiązek zwrócić przedmiot najmu w stanie niepogorszonym zgodnie z art. 675 Kodeksu cywilnego. Co najemca powinien zrobić w sytuacji, gdy niektóre elementy przedmiotu najmu zostały zniszczone? Kiedy najemca ma prawo żądać od wynajmującego zapłaty za ulepszenia wprowadzone w przedmiocie najmu?

Bezpieczny zakup mieszkania spółdzielczego bez księgi wieczystej. Poradnik

Zanim przystąpimy do zakupu mieszkania, warto sprawdzić czy rzeczywiście nie posiada ono księgi wieczystej – księgi wieczyste są jawne i dostęp do nich można uzyskać w sądzie rejonowym, pod który podlega dana nieruchomość. Jeśli jednak mieszkanie spółdzielcze rzeczywiście nie posiada księgi wieczystej, należy zweryfikować prawa zbywcy do spółdzielczego prawa do lokalu.

Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie. Poradnik

Wynajem mieszkania wydaje się być dobrym sposobem na uzyskanie dodatkowych pieniędzy. Warto jednak mieć na uwadze, że wynajem wiąże się także z pewnymi problemami, zwłaszcza w sytuacji, gdy nie podpiszemy umowy najmu lub nie dopełnimy innych formalności związanych z wynajęciem lokalu. W jaki sposób bezpiecznie wynająć mieszkanie?

Zakup mieszkania kiedy pośrednik nieruchomości nie posiada licencji. Skutki. Poradnik

Często zdarza się tak, że pośrednik sprzedaży nieruchomości jest osobą nie posiadającą licencji. Podpisywana przez takiego pośrednika umowa może wydawać się nieważna ze względu na jego status. Jak do kwestii nieposiadania licencji przez pośrednika odnosi się polskie prawodawstwo? Kiedy transakcja prowadzona przez taką osobę będzie ważna?

Jak przekształcić spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu we własność. Poradnik

Spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu daje lokatorom dużo mniejsze możliwości niż prawo własnościowe. W związku z tym mieszkańcy często dążą do przekształcenia spółdzielczego prawa w prawo własnościowe. Czym charakteryzuje się prawo lokatorskie a czym prawo własnościowe? Jak prawo lokatorskie można przekształcić we własność?

Jak pozbyć się lokatora, który nie płaci czynszu. Poradnik

Lokatorowi, który od kilku miesięcy nie płaci czynszu możemy wypowiedzieć stosunek najmu z powodu zwłoki z opłatami. Samo wypowiedzenie często jednak nie wystarcza do tego, aby lokator przestał użytkować wynajmowany mu wcześniej lokal. Jak wobec tego skutecznie pozbyć się lokatora, który nie płaci czynszu?

Użytkowanie wieczyste – ile trwa i kiedy się kończy

Zakres użytkowania gruntu oddanego do użytkowania wieczystego bardzo przypomina zakres użytkowania jaki posiada właściciel danego gruntu – zarówno właściciel, jak i użytkownik wieczysty mają prawo do wybudowania nieruchomości na danym gruncie – wobec tego ten typ użytkowania jest bardzo korzystny dla użytkującego. Warto również wiedzieć, że użytkowanie wieczyste trwa od 40 do 99 lat i może być przedłużane, ale w niektórych sytuacjach dochodzi do wygaśnięcia użytkowania wieczystego. Kiedy wobec tego może wygasnąć użytkowanie wieczyste?

Gdzie szukać mieszkań z dopłatą w programie „Mieszkanie dla Młodych”?

Dzięki programowi „Mieszkanie dla Młodych” kredytobiorcy mogą powiększyć swój wkład własny nawet o 10–15%. Dofinansowanie to przyda się na pewno tym, którzy jeszcze nie zgromadzili wystarczających oszczędności. Niestety, wymagania programu spełnia niewielka liczba mieszkań. Gdzie szukać mieszkań, które spełnią wymagania programu „Mieszkanie dla Młodych”?

Akcja „Drzwi Otwarte PFRN” – bezpłatne porady dotyczące rynku nieruchomości

W piątek, 28 marca w ramach akcji „Drzwi Otwarte PFRN” wszyscy chętni będą mogli skorzystać z bezpłatnych porad dotyczących rynku nieruchomości. Podczas akcji będzie można zweryfikować pośredników nieruchomości, korzystając z internetowego Centralnego Rejestru Pośredników i Zarządców Nieruchomości PFRN, dzięki któremu będzie można sprawdzić ich kompetencje.

Business Garden Poznań – półmetek budowy za nami

Budowa Business Garden Poznań osiągnęła już swój półmetek, tradycyjne zawieszenie wiechy miało miejsce w styczniu tego roku. Pierwszy etap inwestycji to 42 tysiące metrów kwadratowych powierzchni biurowej i usługowej. Planowany termin zakończenia budowy inwestycji to przełom tego roku.

Limity w programie „Mieszkanie dla Młodych” – czy zablokują drogę do dopłat?

Jak program dopłat „Mieszkanie dla Młodych” wpłynie na rynek mieszkaniowy? Czy program dopłat ułatwi młodym ludziom zakup mieszkania? Czy na rynku nieruchomości pojawią się tańsze budynki, które spełnią cenowe wymogi programu MdM? Portal nieruchomości Dompress.pl zapytał o opinię na ten temat przedstawicieli firm deweloperskich.

Co i gdzie deweloperzy będą budować na wiosnę?

W przeciągu kilku miesięcy na rynku pojawi się wiele nowych inwestycji deweloperskich. Zobacz gdzie i jakie mieszkania będzie można kupić wiosną od takich deweloperów jak: Dom Development, Dolcan, Echo Investment, LC Corp, Ronson, Wawel Service i innych.

Rynek kredytów mieszkaniowych w 2013 roku – najgorszy od 7 lat

W 2013 r. rynek kredytów mieszkaniowych wypadł najgorzej od od 7 lat. Choć w czwartym kwartale 2013 roku banki udzieliły 44 812 kredytów hipotecznych (o 612 więcej, niż w roku 2012), pozostała część roku – wypadła dość słabo.

2014 rok będzie trudny dla branży budowlanej

Rok 2014 dla budownictwa wciąż będzie trudny, a wiele przedsiębiorstw, we wszystkich działach budownictwa będzie zagrożonych upadłością - wynika z Raportu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Małopolskiej Szkoły Administracji Publicznej "Instrument Szybkiego Reagowania"

Czy warto inwestować w nieruchomości na Cyprze?

Analiza cyklicznych zmian trendów cenowych i zainteresowania inwestowaniem w nieruchomości w poszczególnych krajach prowadzi do wniosku, iż zarówno w tym roku, jak i w kolejnych latach Cypr będzie bardzo atrakcyjnym miejscem dla inwestorów. Czy warto inwestować w nieruchomości na Cyprze?

Mieszkanie obok lotniska – czy to dobra inwestycja?

Mieszkanie obok lotniska często kojarzy się z hałasem generowanym przez startujące i lądujące samoloty. Mimo to niektórzy inwestorzy decydują się na zakup mieszkania w takiej lokalizacji. Czy mieszkanie w pobliżu lotniska to dobry pomysł? Czy to dobra inwestycja? Zobacz poradnik.

REKLAMA